Doorknede ceremoniemeesters over mens en dier in Circus van Moskou Laatste Berichten Huwelijksadvertenties... Brussel ziet weergaloze show VRIJDAG 25 JULI 1958 De sfeer van zijn oorsprong behouden (Van een speciale verslaggever) Het Circus van Moskou heeft zijn viermasttent tot 7 september op het Eugene Flageyplein tegen over het gebouw van de Vlaamse Omroep in Brussel opgeslagen. De belangstelling was reeds voor de première enorm: vijfduizend men sen probeerden tegelijk binnen te dringen door de bijzonder nauwe toegangspoort, zodat men reeds op straat een weergaloos wildebees- tenspel kreeg te aanschouwen met een stuk of tien Belgische agenten van politie als machteloze op zichters. Onschatbare hoeveelheden lichamelijk letsel werden bij dit carnaval der bur gers opgelopen en slechts weinigen van de meest vooruitstrevende vrouwen zijn zonder kleerscheuren op de houten banken terechtgekomen. Met ruim 20 minuten vertraging kon het langver wachte programma beginnen met twee volksliederen, die werden gespeeld door een orkest onder leiding van een keurig in rok gestoken dirigent, die de gehele avond weinig anders heeft gedaan dan zijn gelaat afwissen met een aanvanke lijk smetteloze zakdoek. Men heeft de neiging om te veronder stellen dat de Russen grootmeesters van het circus zijn, gelet op de ondoorgron delijke hocus-pocus van hun volksmen ners en de clowneske gedragingen van sommige hunner vertegenwoordigers in het buitenland en dat zijn zij ook, los van alle politieke associaties, al zetten zij in menig opzicht een traditie voort, die onder de Romeinse dictators in de antieke arena's begonnen en al herin nert de populariteit van deze vermake lijkheid aan de historische zegswijze van brood en spelen. Want populair is het circus, dat vooral rond de eeuwwisseling in het tsarenrijk een opzienbarende bloei beleefde, onder de communistische machthebbers gebleven. Het ministerie van Culturele Zaken is belast met de zorg voor de zestig permanente en am bulante instellingen op dit gebied en verleent subsidie aan de centrale studio in Moskou waar jonge artiesten worden opgeleid eri nieuwe nummers uitgewerkt of bekende toeren geperfectioneerd. Ook in estetisch opzicht. De Russische autoriteiten, zo leest men in het pro gramma, streven ernaar de kunst van het circus op een gelük plan te brengen van die van het ballet of van het toneel. En gezegd moet worden, dat er inder daad in de vertoningen een meester schap heerst, dat zich ook uitstrekt tot de veredeling der presentatie. Variété overheerst Het circus zoals wij dat kennen, ont stond ten tijde van de romantiek in de eerste helft van de 18de eeuw. Het is veelzeggend, dat het Russische veel meer dan het Westeuropese of Amerikaanse de sfeer van zijn oorsprong heeft behou den. Het variété uiteraard sterk onder Chinese invloed, 'overheerst. In de piste wordt op sensationele wijze beantwoord aan het verlangen naar besteding van bovenmenselijke krachten in dienst van het volmaakt nutteloze. Hier hebben topprestaties van specialisten alleen een spectaculaire luxe tot resultaat. De acrobaten en equilibristen tarten inder daad onze begrippen van het mogelijke: trampolinespringers onder aanvoering van Vladimir Dovoeiko maken eèn salto op stelten of een driedubbele met pi rouette. Pauline Tsjernega en Stepane Razoeniof concurreren in de nok van de tent met de reputatie van de Codo- na's en de vier meisjes Balakine geven als levende assen in hun hoepels de il lusie van sprookjesachtig snelverkeer. Maar goed, zulke gymnastische verwik kelingen en behendigheidsproeven kan men ook elders zien, dichter bij huis, zij het over het algemeen minder fraai. Geen alledaagse verschijning is overi gens met een metershoge vrijstaande perche („staak" zegt de tekst ten be hoeve van de Vlamingen) rondschuifelt, aan de top. waarvan een man zich met de voeten vastklemt, in de omlaag han gende armen een trapeze houdend, waaraan een vrouwelijke partner gra cieuze evoluties volbrengt. Wij willen echter liever onze aandacht richten op de bij ons minder gangbare of in het geheel niet meer voorkomende attrac ties. Krachtpatser Een merkwaardige figuur is de inne mende krachtpatser Wsevolod Herz, die transpirerend over zijn gehele formida bele lichaam als het ware goochelt met kogels, die later door dTie knechten met moeite worden weggezeuld: een ouder wetse gladiator, die ballen glimmend lood met zijn riek opvangt en over zijn rug laat rollen, levend symbool van de verheerlijking der gebundelde spieren in de tot en met gemechaniseerde maat schappij. Deze historische held van de Victoriaanse tonelen heeft in de vroe ger tot culturele expansie gekomen lan den reeds lang zijn toevlucht tot de kermis moeten zoeken. Of men de eigenaardige contaminatie „vrijheids dressuur" ook in het tegenwoordige Rusland in ere houdt weet ik niet, maar zeker is het, dat het paardenspel tot de opwindende hoogtepunten van de revue behoort. De voltige rijders van de door Mikhail Toeganof gepresenteerde Kau- kasische djigitten, die ook de schou- „Miss Holland" bij de semi-finalisten „Miss Holland", Corinne Rothschaefer, uit Amsterdam, behoort tot de 15 semi- finalisten voorde verkiezing van „Miss Universe" in Long Beach in Californië. Vanavond zullen de vijf finalisten wor den gekozen. Als favorieten worden genoemd „Miss Denemarken", „Miss Japan" en „Miss Holland" die reeds tot het meest foto genieke meisje werd uitgeroepen. ZEEUWSE VEERTARIEVEN De Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaanderen te Terneuzen en de Kamer v. Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg hebben Ged. Staten van Zeeland verzocht te willen bewerkstelligen, dat de veergelden niei alleen voor passagiers fietsers en brom fietsers zullen worden verlaagd, maar ook voor het vrachtvervoer. derstanden van de Kozakken uitvoeren en zich op de manier van de Tsjerkessen met één voet om de hals en het hoofd een paar centimeter boven de grond la ten voortslepen, breken alle records in dit genre door him vliegende vaart. De Amerikaanse cowboys, die in het nabije Schaerbeek dagelijks een „rodeo" hou den, zullen hiervan een geduchte con currentie ondervinden. Contrasten-succes Het sluitstuk wordt geleverd door de reeds voor de oorlog internationaal ver maarde dresseur Wladimir Doerof die het succes dit keer in contrasten heeft gezocht. HU laat een haan op comman do kraaien en een lachende olifant een klok gelük zetten of met haar slurf de maat slaan, hü nodigt ratten uit tot een vliegtocht met een kat als piloot en een nülpaard tot het nuttigen van tomaten- sla, hü maakt van een konün een roffe lende tamboer en van een walrus een jongleur met een brandende schemer lamp. By dit alles heerst een sympathieke stemming, omdat men het gevoel heeft een dierenvriend aan het werk te zien, die de animale levensgewoonten met een door hartelijkheid gevoede wetenschap- pelyke belangstelling bestudeert. En men bedenkt, dat men hier een praktische toepassing ziet van de leer der voorwaardelijke reflexen van de no- belprijswinnaar FavLof, wiens onderzoe kingen werden gesteund door de Rus sische autoriteiten, van wier regime hy tot zijn door een onverhulde tegen stander was Openbaring De openbaring van het staatscircus van Moskou was voor ons echter de clown Olegg Popof, die men in de pro pagandistische brochures wel de Russi sche Chaplin heeft genoemd. Maar dat is onzin. Hy lykt trouwens veeleer op Jackie Coogan, zoals die de titelrol in The Kid vervulde, hoewel hü met zijn steile vlaspruik en gemoedelijke omvang aan dat bijzondere kind uit onze vader landse literatuur Dik Trom verwant zou kunnen zijn. Zoekt men naar een verge lijking met ons van het filmdoek ver trouwde komieken dan wordt men door hem soms aan Oliver Hardy herinnerd. Popof heeft één zelfstandig nummer: als excentrieke koorddanser, waarbij hü spelenderwijze de eenvoudigste hande lingen onmogelijk moeilijk maakt. Maar voor de rest is hü de hele avond actief als groteske ceremoniemeester, de pauzen tussen de bedrüven vullend met mimische parodieën aldus voor ont- panning zorgend en tegelük de verwach ting van het komende stimulerend. Hü is onvergetelük als poëtisch slangemens, aandoenlük bü zün manipulaties met een boemerangpet, het mooist misschien als de jongleur die zün potten en pannen als waardeloze rommel onver schillig wegwerpt als het wonder uit- blüft. Ondanks alle traditionele effec ten. die men overigens niet zou missen, ls deze domme August tegelük een lie ve Augustün en als zodanig een unieke creatie. Deze proletarische clown met zün aristocratische triomfen in dichter- lUke domheidsmacht is wezenlük de ziel van het circus, waarin het materialisme buitensporig hoogtü viert. Hij is de menselijke schakel met de „magische" verrichtingen, waar het verstand niet bü kan. President Eisenhower De Veiligheidsraad moet zelf beslissen Volgens een ontwerp-antwoord op de nota van de Sovjetrussische leider Kroesjtsjef wil president Eisenhower van Amerika de Veiligheidsraad zelf la ten beslissen over de plaats, tüd en sa menstelling van een topconferentie. Eisenhower stelt in zün ontwerp-ant woord, welke momenteel in de verschil lende Europese hoofdsteden naarstig wordt bestudeerd, dat het gesprek op hoog niveau moet worden voorafgegaan door een gewone vergadering van de Veiligheidsraad, waarin de procedure kwesties geregeld moeten worden. Russen wensen verlenging van int. geofysisch jaar De Russische geleerden, die deelnemen aan de werkzaamheden van het inter nationale geofysische jaar, wensen ver lenging van deze wetenschappelijke on derneming met één jaar. Zij zullen dit de volgende week te Moskou voorstellen op een zitting van het speciale comité voor internationale geofysische jaar. Prof. Wladimir Beloroesof, lid van de Academie van Wetenschappen der Sov jet-Unie, schrijft in de „Prawda", dat een groot aantal wetenschappelijke werkzaamheden niet op 31 december a.s. kunnen worden onderbroken. Vele geleerden in andere landen delen deze mening, aldus prof. Beloroesof. „M.A.A.G."-DELEGATIE IN ONS LAND De Amerikaanse „Military assistance advisory group" (MAAG) in Nederland heeft gisteren bezoek ontvangen van een groep burgerlijke en militaire deskundi ger uit Washington onder leiding van de heer Charles H. Shuff, plaatsvervan gend assistent-minister van Defensie van de V.S., die de verantwoordelijkheid draagt voor het programma voor mili taire bijstand. De delegatie, die uit acht man bestond, is vanochtend van het Ne derlandse Marinevliegkamp „Valken burg" naar Brussel vertrokken. O.a. heeft zy een bezoek aan de Ne derlandse minister voor Defensie, ir. C. Staf, gebracht. Met deze zijn de ge meenschappelijke vraagstukken op het terrein van de militaire bijstand bespro ken. OOSTENRIJKS TOETREDING TOT DONAU-COMMISSIE. Het Oostenrijkse besluit om toe te treden tot de Donau-commissie vormt een der opvallende punten in het geza menlijke Russisch-Oostenrijkse commu niqué, dat gisteren te Moskou is gepu bliceerd. Oostenrijk is hiermede het eerste niet-communistische land. da'c een maatregel van dergelijke aard heeft genomen. De Donau-commissie is gevormd tij dens een Donau-conferentie, die enige weken na de breuk tussen Joegoslavië en de Kominform werd gehouden. Op deze conferentie werd een nieuwe con ventie voor de Donau opgesteld. Deze nieuwe conventie garandeert de vrijheid van scheepvaart op de Donau, behalve voor oorlogsschepen van landen, die niet aan de Donau liggen. Verder werd een nieuwe Donau-commissie inge steld, die in de plaats kwam van de vroe gere internationale Donau-commissie en de Europese Donau-commissie. Deze nieuwe commissie werd het enige or gaan, dat de zeggingschap bezit over het gehele bevaarbare gedeelte van de Donau. Hierin zyn slechts vertegenwoordigers van de Donau-landen opgenomen. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben sedertdien meerdere ma len herhaald, dat door hen slechts de Donau-overeenkomst van 1921 wordt erkend. DIPLOMA-UITREIKING N.O.V.I.B. Vandaag zijn de diploma's uitgereikt aan de tweejaarlijkse studenten van het Nederlands Opleidings-Instituut voor het Buitenland (N.O.V.I.B.) op N ij enrod e - Br euke 1 en De rector, dr. E. B. J. Postma, die de 114 diploma's uitreikte, deelde mede, dat vandaag bijna de duizendste cur sist de wereld zal intrekken. Hij gaf een beschouwing van de waarde van het instituut, waarvan een aantal initiatie ven in het buitenland worden nage volgd en dat zich verheugt over een aanzienlijke verhoging van de Rijks subsidie. Gisteren vielen weer doden in Libanon De regering van Libanon heeft thans officiëel het krantenbericht van giste ren tegengesproken als zou zü alle re laties met de waarnemersgroep der Verenigde Naties hebben verbroken. Bü gevechten tussen het Libanese leger en opstandelingen in Tripoli zün gisteravond drie opstandelingen gedood en zeven gewond. De artillerie van het leger heeft verscheidene huizen, waar uit op soldaten werd geschoten, ver woest. De leider van de opstandige Druzen, Djoemblatt heeft in een vraaggesprek met een Italiaanse verslaggever gezegd, dat indien de Amerikanen Libanon niet verlaten, de opstandelingen hen zullen aanvallen. „Wy zijn tegen elke buiten landse inmenging, ongeacht vanwaar zy komt", aldus de opstandelingendei - President Sjamoen moet aftreden al- der. dus Djoemblatt. Indien hy wordt her kozen, zullen de opstandelingen een an dere president kiezen. Ambtenaren van het vliegveld van Beiroet hebben vandaag meegedeeld, dat de Egyptische luchtvaartmaatschappy „Mis rair" al haar diensten op Beiroet heeft gestaakt, omdat haar vliegtuigen daar door Amerikaanse troepen zouden zyn beschoten. Amerikaanse militaire woordvoerders te Beiroet hebben de des betreffende Egyptische beschuldigingen van de hand gewezen. Zij geven de schuld aan opstandige sluipschutters. Iraakse diplomaat verlaat Engeland De Iraakse zaakgelastigde te Lon den, Tarik el Askari, heeft vandaag te Londen meegedeeld, dat hij zün officiële status te Londen als geëin digd beschouwt. Hij zei op een persconferentie, dat hü na kennisneming van de debat ten in het Lagerhuis en de perscom mentaren over het Midden-Oosten tot de conclusie is gekomen, dat het voor hem niet mogelijk is langer een officiële status in Groot-Brittannië te hebben. (Een militaire" attaché van de Iraakse ambassade, kolonel Abdoel Kadir Feik, had eerder deze week bekend gemaakt, dat de republikeinse regering te Bagdad Abdoel Malik el Zeibak, een derde se cretaris van de ambassade te Londen, tot zaakgelastigde had benoemd). El Askari zei, dat het Westen de fouten van het verleden in zyn politiek jegens de Arabieren maar beter niet kan herhalen. De enige oorzaak van al het huidige menselyk lyden in het Midden-Oosten is, aldus El Askari, „de tragedie van de vorming van de kunstmatige staat Israël". Het bestaan van deze staat be let een miljoen Arabieren terug te keren naar hun haardsteden. Hij zei, dat er in het Midden-Oosten LEIDERDORP Hervormde scholen krijgen nieuw hoofd Tot hoofd van de hervormde school In het Zülkwartier is benoemd de heer J. Planting, hoofd van een hervormde school te Oostwold in Groningen. Hü zal de heer W. A. Pleijsier opvolgen. De installatie zal plaats hebben tege lük met de viering van het zilveren be staan van de schoolvereniging, in sep tember a.s. In deze zelfde büeenkomst wordt behalve van de heer Pleijsier ook afscheid genomen van de heer Van den Hoek, hoofd van de andere hervormde school. De heer Van den Hoek zal wor den opgevolgd, zoals bekend, door de heer Sleeboom. die tegelijkertijd zal wor den geïnstalleerd Beide scholen krijgen dus een nieuw hoofd met ingang van het nieuwe schooljaar. OEGSTGEEST GESLAAGDE MEISJES De volgende Oegstgeester meisjes, allen leerlingen van de Chr. Huishoud en Industrieschool te Katwyk, konden dezer dagen een getuigschrift in ont vangst nemen: Ditje Noort (assistente in de huishouding), Adri Belefeld. Joke van Klinke en Ria Perdok (kinderverzorg sters). Van de examenklassen slaagden de meisjes Alida van der Broek, Hen- drika de Jongh, Maria Jonk en Janna Wyma. Betogingen in Italië Er hebben zich donderdag bij de be togingen tegen de Amerikaanse en Britse interventie in het Midden-Oos ten in de voornaamste Italiaanse ste den ernstige ongeregeldheden voorge daan, in het by zonder te Livorno en Palermo. Honderden mensen werden door de politie opgebracht. Verder zijn wisselstakingen georgani seerd om te protesteren tegen het in grijpen van de politie tegen openbare byeenkomsten van uiterst linkse par- tyen. De communistische en de linkse socialistische partijen hebben voor heden betogingen tegen de Ameri kaanse en Britse inmenging georgani seerd in het kader van de „Dag voor vrede en vryheid". Opstandelingen recruteren jonge Chinezen Volgens Antara, heeft de Indone sische legerleiding verklaard, dat de op standelingen in Noord-Sumatra in steeds toenemende mate jonge Chinezen aanwerven en bewapenen om voor hun zaak te vechten. In de mededeling van het leger wordt gezegd, dat 80% van de Chinese bevol king in de Minahasa geen Indonesische staatsburger is en „aanhangers van het Kwomintang-regime van Formosa". Tal van Kwomintang-Chinezen in Noord-Celebes hebben hun woningen verlaten en zyn nog niet naar de door de regeringstroepen bevrijde gebieden teruggekeerd. Velen van hen hebben met de opstandelingen samengewerkt, aldus het legercommuniqué 90.000.000 Arabieren en 1.500.000 Isra ëliërs wonen. Tot dusver is de schaal kunstmatig doorgeslagen ten gunste van Israël. „De natuur zal onvermy- delijk werken in de richting van herstel van het natuuriyk evenwicht". El Askari zei niet te kunnen zeggen, waarom hy niet langer een officiële status in Groot-Brittannië kan hebben. Binnenkort zal hy Groot-Brittannië verlaten en dan eerst met vakantie naar Tyrol gaan. In antwoord op een vraag zei de di plomaat, dat hy een neef was van de bü de revolutie vermoorde minister president, Noeri al Said, maar dat deze bloedverwantschap in geen enkel op zicht zijn politieke overtuiging beïn vloedt. Er zyn twee dagbladen in West-Duiteland „Die Welt" en de „Frankfur ter Allgemeine", die waarlyk van hoge jour nalistieke kwaliteit zyn Ze zijn echter nog wel eens saai en uw corres pondent vlucht dan ook soms, vooral in het com pacte zaterdagnummer in de dichte advertentie pagina's van deze gede gen couranten. En altyd weer komt hy terecht tenslotte, by de huwe lijksadvertenties. H u we 1 ij'ksa d ver ten ties zoals we ze in Neder land bepaald niet ken nen. Voor de goede lezer biet alle excuses! om van de smullen. Op een zaterdag in „Die Welt" de volgend- twee (zo goed mogelyk vertaald) 1) „Een lieve jong- dame. 28 jaar, met een zeer goed, slank, sympa thiek figuur, sportief - (Van onze Westduit se oorrespondent) elegant, zeer goed ver zorgd. dochter van een aanzienlijke ondernemer met groot vermogen in het ouderlijk huis wo nend, het type van het hedendaags, modern, jong meisje, flink, open vooi de wereld, dicht bü de werkelijkheid staande ondanks alle uiterlijke voordelen een prachtige levenskameraad, zonnig en met een warm hart wenst ontmoeting mei een by haar en haa) T.ilieu passende, aanzien- ijke en midden in he' ie ven staande persoon lijkheid, 3045. etc jaar geworden. Ze is na tuuriyk kleutèronderwy- zeres, donkerblond, pro testant, 1.60 meter lang, slank, kerngezond en ziet er als een 20-jarige uit. Ze bezift alle eigen schappen om een goede man en een gezin ge lukkig te maken. Wie een dergelijk geluk als de zin van het leven beschouwt gelieve ons te schryven mder nr 2) „Ook onze zuster die als oudste van vele kinderen er altüd alleen maar voor ons is geweest moet nu eindelijk zoels de meesten van ons haar geluk in een eiger gezin vinden. Ze heeft ons altyd bemoederd er verzorgd, is daarbü 2r En zó gaat dat iedere veek hele pagina's door. Moeder, die haar dochter anbiedtvader, die voor zijn zoon wat zoekt; rroer, die zyn zuster zo .illeen vindt; zus, die haar broer nu wel eens de deur uit wil hebben; juurman, die medelijden heeft met de jongste van meneer links, etc. ^et zün bonte, complete luwelijksmarktén die 'iinzinnige dagbladen Die Welt" en de Frankfurter Allgemeine". WARMOND RAADSAGENDA De raad dezer gemeente komt dinsdag 29 juli a.s in openbare vergadering by- een. Op de agenda staan onder andere de volgende punten: Onderzoek geloofs brieven nieuw benoemde leden van de gemeenteraad; wyziging der gemeentbe- groting dienst 1958; aangaan van een geldlening; vaststellen van een veror dening betreffende het overnachten in vaartuigen. AFSCHEID De commissie voor de kortebaandra- very heeft afscheid genomen van de heer Schipper, hoofd der christeiyke school, die naar Den Dolder gaat ver trekken en die gedurende enkele jaren in de commissie zitting heeft gehad. Hy werd toegesproken door de heer Th. R. de Vroomen, die hem in hartelyke be woordingen dankte voor de vele ver diensten die de heer Schipper als com missielid heeft gehad Hy wenste hem veel succes by zyn werk in de nieuwe omgeving. BEURSOVERZICHT Stille, doch vaste markt Amsterdam, 25 juli Na een week vol spanning, in ver band met de politieke wereldgebeurte nissen, waardoor de koersen van de aandelen flink op en ner golfden, vooral die van de Kon. Olie, was de markt vandaag aan de vaste kant. De handel was echter minimaal. Over de resultaten en het wel of niet doorgaan van de topconferentie lopen de menin gen uiteen. In het algemeen gesproken wordt er ter beurze te dien aanzien een gereserveerde houding aangenomen, waardoor de zaken op de achtergrond worden gedrongen. Toch ziet men de al gehele wereldsituatie optimistischer in dan maandag jj. De geringe zaken, die er vanmiddag tot stand kwamen, waren van gedurfde koperszyde. De arbitrage stelde wel alles in het werk om actief te zyn, doch het was zeer moeilyk een tegenparty te vinden. De slotkoersen van Wall Street droegen vandaag tot de gunstige marktstemming voor de laatste beursdag van deze week by. De hogere koersen van gisteren op het Damrak konden niet alleen gehand haafd biyven, doch er werd zelfs daar boven gehandeld. Aandelen Kon. Olie openden op f. 165.20, waarna de koers steeg tot f. 166.-, tegen gisteren f. 163.10. Het fonds sloot op vrijwel de hoogste koers van de dag en lag daarmee onge veer geiyk aan de pariteit van de aan delen in New York. Philips trokken wat buitenlandse be langstelling en konden zich opnieuw circa 2 punten verbeteren. Unilevers Tragische beelden als dit zijn helaas op Cyprus een dagelijkse ge- beurtenis geworden. Een eiland bewoner is gedood in de Hermes- straat, welke de afscheiding vormt van het Griekse en het Turkse deel van Nicosia. WASSENAAR VOOR HET ANJERFONDS De alhier gehouden collecte en ver koop van anjers ten bate van het An jerfonds heeft f2602.50 opgebracht. De collecte was ruim f 100 hoger dan vorig jaar. VOOR DE BLINDEN De geldinzameling voor de blinden- inrichtingen onder het motto De Fak kels Byeen, heeft alhier f 983,92 opge bracht. Ds. J. ZUURDEEG NAM BEROEP AAN Ds. J. Zuurdeeg te Parijs heeft het beroep naar de Ned. Prot. Bond te Was senaar aangenomen. voegden aan de forse verhoging van acht punten van donderdag vandaag nog eens 2 punten toe. Aku's waren ge vraagd en waren op 1911 - wederom 2 punten hoger. K.L.M. vrüwel onveran derd. In de Scheepvaarten was het even eens kalm, maar de stemming prijshou dend tot vast. Aandelen Koninklijke Boot behielden de winst van gisteren, terwyl KP.M. zich wederom twee pun ten kon verbeteren. De overige aan delen in deze sector goed prijshoudend. In de Cultures vond een herstel plaats voor certificaten Dell. Op een prijs van f. 113,90 waren deze f. 140 hoger dan de vorige slotprijs. Senem- bah, H.V.A. en Amsterdam Rubber goed prijshoudend. Staatsfondsen eerder hoger voor de kortlopende sector. In verband met de, zoals bekend, a.s. herkapitalisatie van 50% voor de aandelen Hollandse Constructie, wer den deze vernomen op 440 (430 bied), en die van Electro Lasch op 425 410 bied). WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 juli. Londen 10.5610.56%, New York 3.78H—3.79A, Montreal 3.94%—3.94%; Parijs 89.95—90.05; Brussel 7.59%— 7.59%; Frankfort 90.4690.51; Stock holm 73.26%—73.31%; Zürich 86.61%— 86.66%; Zürich (vr. fr.) 88.39%—88.44% Milaan 60.80%60.85%; Kopenhagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.80%—52.85% Wenen 14.6iy4—14.62%; Ankara 3.79% —3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.27%. Beurs van Amsterdam Vrüdag 25 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 93A Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 89% 90 A Ned. '51 3% 95 95 Ned. '53 (3%) 93A 93A Ned. '56 3% 91% 91% Ned '48 3% 87 y8 87 y4 Ned. '54 3% 88% 88% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 n 3% 88% 89 Ned '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 94j-J 94fi Ned. 62-64 3 94A 94y4 Cert. NWS 61 60% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% Ned W.B lening 6% 109A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 37 37 Nat. Handelsbank 84% 86% Ned. Handelmy168 168% Amst. Rubber 69% 70 Deli My.en (Ver.) 112.50 113.70 H.VA106 104% Java Cult31% 31% Senembah 88 y4 89 Vorstenlanden16% 16% A.K.U189% 191% Berkel's Patent (v.) 194% 194% Calvé Delft cert, gew 301 304 Kon Pap. v Gelder 178 177 Hoogovens cert. 313 317 Müller en Co. NB 305% 312 Ned. Kabelfabr 264 268 Philips 296% 297% Philips pref 155 155 Unilever363% 364% Wilton Feyenoord 186% 185 Biliton 2de r 186 189% Dordtse Olie gew 672% 681% Kon Petr (f. 20.162.50 165.10 idem (50 f 20 163.10 165.80 Holl Amer Ujn 137% 137% Java China Paket 129% 128% K.L.M107.20 107 Ned Stoomv My 139y4 139 Kon Paket Mij 125% 127% Stoomvaart My Ned 1371/, 138% Nievelt Goudr cert 129u 126% v. Ommeren cert. 235 235 K L1°yrdT 122% 123% Ned Scheepv Unie 125^ 125^ NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 93 92y4 Den Haag 1937 1 3 85% Leiden 1947 93% B R'dam -37 I-III 3% 93 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 95 Premieleningen 92L 92% 92 93 A'dam '56 I 2% 83 83% A'dam '56 n 2% 99% 98 Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2% 81% 82% Den Haag '52 I 2% 91% 93% Idem II 2% 90 R'dam '52 I 2% 94 94 Idem n 2% 92% 94% Utrecht '52 2% 94« 99% 94 Z.-Holl 1957 2% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226% 227 HB.U cert196% 197 Rott. Bank 194% 195 Twentsche Bank 171% 172 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 Borneo Sum. H.My 46 46 Ned. G. en Sp. fabr 192% 192% Kon. Ned. Grofsm 100 100y4 Internatio 77% 77% Rott. Droogdok My 500 508 Tieleman en Dros 8 Ned. My Walv.vrt 81 82 Spoorwegen Deli Spoorweg My 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 28A Intern. Nickel 81 Anaconda 47% Bethlehem Steel44% Cities Service 60% General Motors 41% Kennecott 92 Republic Steel 52% Shell Oil 80 Union Pacific 30% Un. States Steel 68% 8% 28H 80% 47% 44 y8 61% 42% 93% 53% 81% 30H Nog enkele fondsen uit Lalden en omgeving Aandelen VK 24/7 Edelmet Kon AA 42% Pref w.a idem 51 51 Electrolas B 393GB 393GB Holl Constructie 410B 410B Ing bur v Bouwnyv 130B 130B Int. Kunststof! Ind 43 43 Leidsche Wolspinn 130 130 Sikken- Lakfab '53 423 423 Ver Touw fabrieken 173GB 173GB Wernink s Betonm 87% 87% Van Wyk Textiel 63 %G 63 %G 96L 96L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9