Noord en Zuid-Duitsland bieden de Nederlandse export nog vele kansen NIVEA „Teer niet op oude roemmaar onderzoek de markt nauwkeurig „U mag van geluk spreken, (lat u hier niet als moordenaar staat" spray O! dat verkeer van ons 97ste jaargang Vrijdag 25 juli 1958 Derde blad no. 29500 Rood-wit-blamv bij de oosterburen (IV en slot) 5? (Van onze correspondent te Bonn) De Nederlandse export naar West-Duitsland had in 1957 een waarde van 2.172 miljard gulden en nam sterker toe dan onze export in het algemeen. Wie in de Bondsrepubliek in de levensmiddelenzaken rondloopt ontwaart overal Nederlandse produkten: van kaas tot koekjes, van boter tot beschuiten. Door dit alles kan de idee ontstaan» dat de Westduitse markt eigenlijk thans een beetje verzadigd is ge worden van Nederlandse goederen, 18.4 procent van onze export gaat reeds naar Duitsland. Wij zijn na de Verenigde Staten de belangrijkste leverancier van de Bondsrepubliek. Maar én geografisch én wat be paalde goederen afzonderlijk aangaat, is West-Duitsland bepaald nog niet „dicht" voor ons. Het Deense kaasvoorbeeld, de initiatieven van Zwitsers, Zweden en Italianen tonen aan, dat de vijftig miljoen Westduitsers nog lang niet verzadigd zijn van buitenlandse goederen. Succes met beschuit maar ook zuurtjes Bovenstaande mening is de neerslag van de ervaring opgedaan, in heel Duitsland, door deskundigen als de he ren mr. F. J. Gelderman, handelsraad, en mr. P. Buwalda, tweede handels secretaris, beiden van de Nederlandse ambassade te Bonn, van de directie van het Nederlands Zuivelbureau te Düssel- dorf en van het secretariaat van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel te Düsseldorf. Uit gesprekken, die wy de laatste tijd met deze instan ties hebben gehad, bleek ons zonneklaar dat er nog altijd kansen in overvloed zijn. Er zijn twee kanten by de zo noodza kelijke bevordering van de Nederlandse export naar Duitsland. Daar is de kant van de bedrijven zelf: hun export-ma nagers, hun vertegenwoordigers dan wel agenten in diverse Westduitse steden. Ter andere zijde: de bevorderaars-zon der-meer, die er alleen uit hoofde van hun functie en niet om persoonlijk ge win alles op zetten om de export te be vorderen, Een export van meer dan twee miljard naar één land, ook al ligt dat land vlak naast de deur en ook al is het traditioneel ons achterland, is bepaald geen uiting van commerciële luiheid, en toöh....! De Nederlandse handelsactiviteit naar Duitsland is geografisch veel te «beperkt. Zij strekt zich uit in een brede strook langs de grens, van iets benoorden Os- nabriick tot Frankfort. Dat houdt het zo dichtbevolkte Roer- en Rijngebied in, maar er spreekt een zekere verwaar lozing uit voor wat Noord- en Zuid- Duitsland aangaat. Grootscheeps Te Hamburg doet men thans een waarlijk grootscheepse stap om die ver waarlozing op te heffen. De Nederlands- Duitse Kamer van koophandel, het CIHAN, de ministeries van Landbouw en Economische Zaken, de ambassade te Bonn en diverse andere Nederlandse in stanties: zij allen pogen van de Holland week, welke van 1 t/m 6 september aan staande te Hamburg wordt gehouden, iets groots te maken. Men heeft er con tact opgenomen met detaillisten-kringen in textiel- en levensmiddelenbranches, men verzuimde niet plaatselijke autori teiten in te schakelen, men verzuimde evenmin een min of meer zwaar accent te geven aan culturele manifestaties, men schakelt via een aardige opstelwed strijd de Hamburgse jeugd in en men vergat niet de grote warenhuizen, de charitatieve instellingen, en de sport te benaderen. Kortom, zo ooit een Holland Week goed werd voorbereid, dan deze te Hamburg. Reeds werden de afgelopen maanden in deze grootste stad van West- textiel- en levensmiddelen- contact bijeenkomsten gehouden, die alle won derwel slaagden. Dit alles toont hoe van officiële en halfofficiële kant gepoogd wordt een achterstand in te halen, een verzuim goed te maken op een markt, die toch in het bijzonder voor Neder land geschikt geacht kan worden. Of er van deze officiële en half-officiële zijden genoeg gedaan wordt, dat is een vraag, die men voor wat de betrokken personen aangaat, gevoeglijk zeer posi tief kan beantwoorden. De instanties zelf evenwel, missen helaas wel eens die financiële onafhankelijkheid, welke haar in staat zou stellen zich voor de volle honderd procent in te zetten voor de be vordering van de Nederlandse export. Zij moeten nu maar al te vaak hun activi teit verdelen over minder directe export bevorderende belangen. Zuivelbureau Dit laatste geldt bepaald niet voor het Nederlandse zuivelbureau te Düsseldorf. dat zich zuiver kan concentreren op dé propaganda van de Nederlandse kaas. Van de bijna zes miljoen gulden die het Nederlandse Zuivelbureau in de gehele wereld per jaar uitgeeft voor publici- teitskosten. gaat zeker een klein miljoen naar West-Duitsland. En terecht, als men de waarde van de export ziet Die bedroeg in 1957 f. 84.631.000,— (37'mil joen kilogram kaas). Zoals bekend is kaas wel, en boter niet geliberaliseerd. Met kookdemonstraties, met een bureau Besprekingen tussen Spaak en Adenauer De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft giseeren te Bonn bespre kingen gehad met de Duitse bondskan selier, Adenauer. Naar te Bonn verluidt, werd vooral gesproken over raadpleging in het ka der van de permanente Navo-raad over actuele problemen, zoals de crisis in het Midden-Oosten, over de houding van de Westelijke bondgenoten met het oog op de aanstaande topconferentie en over de Westelijke defensie. Spaak en Adenauer zijn het, naar ver luidde, er over eens, dat in het geval van belangrijke problemen, die de ge hele Westelijke wereld raken, overleg in de Navo noodzakelijk is. In gewoonlijk goedingelichte kringen verluidt, dat de Bondsrepubliek onte vreden is over het overleg over de Britse en Amerikaanse actie in het Midden- Oosten binnen de permanente Navo- raad. Na het gesprek met Spaak heeft Adenauer besprekingen met bonds president Heuss gevoerd. van acht mannen en vrouwen, met ad vertenties ter waarde van bijna een half miljoen per jaar. met bezoeken aan de taillisten, en met, sedert kort, sterk ver laagde prijzen met dertig procent, vecht men hier met succes om de Duitse kaas markt. Vechten tegen de opkomende Deense concurrentie, die thans nog slechts een pfennig nog geen cent per kilogram goedkoper is dan de „Kase aus Holland". Dit alles leidde tot een verbeterde positie voor de Nederlandse kaas in Duitsland, zelfs in Noord- Duitsland waar de Denen er toch vrij goed voorstaan. Met ingang van medio juni kon bovendien de concurrentie te lijf worden gegaan met vierkante kazen, waarmee vooral het terrein der grote filiaalbedrijven bewerkt kan worden. Industriële produkten mogen voor bijna het volle pond geliberaliseerd zijn. de Duitse landbouw wordt nog altijd vrij krachtig beschermd op het stuk van levensmiddelenimport. Des ondanks neemt het assortiment van Nederlandse levensmiddelen in Duits land dagelijks toe. Te Hamburg heeft men bijvoorbeeld niet slechts succes met beschuit, maar ook met. zuurtjes! Textiel niet opwekkend Inzake de textiel hebben wij niet overal opwekkende geluiden vernomen. Er wordt van verscheidene zijden een uitgebreide studie gemaakt van de Westduitse markt. Men onderzoekt de mogelijkheden in het kader van de Europese gemeenschapelijke markt. Maar de opmerking hebben wij beluis terd, dat het er af en toe wel eens op lijkt dat de Nederlandse textielindustrie voor een groot afzetgebied te klein van stuk is, wat de afzonderlijke bedrijven zelf aangaat. Men zit hier op de drem pel van een markt, terwijl vele con currenten al binnen zijn was een andere opmerking. Onderzoek die markt, teer niet op oude roem! Deskundigen zeiden het ons alsof ze het in heel Nederland wilden uitschreeuwen. Te lang, zei den enigen van hen, zyn Nederlandse produkten op de Westduitse markt „gegooid", zonder dat men veel oog had voor specifiek Duitse smaak- nuanc.es. Te lang hebben verscheidene exporteurs met de mentaliteit van de monopolist hun waren aan de markt gebracht. En dat heeft ons soms kwaad gedaan. Nederland faalde, in grote lijnen ge zien, op het stuk van de aftasting van de vraag der Duitsers, die de laatste jaren verwend zijn geraakt en die zelf aan het fabriceren zijn geslagen van goederen, die wij meenden vroeger al leen te kunnen maken. Studie maken Dit zijn kritische geluiden, die men helaas al te vaak mist. Er wordt niet ten onrechte hoog opgegeven van de uitgebreide Nederlandse export naar Duitsland. Maar nu die export al reek sen van jaren bijzonder grote waarde heeft en nu er in Europa iets aan het veranderen is, wordt het tijd. dat van Nederlandse kant eens een studie wordt gemaakt van de kansen, die West- Duitsland biedt buiten onze „normale" afzet in dat land. De actie in Ham burg wijst op een goede tendens en men mag hopen, dat deze tendens er toe zal bijdragen, dat eens grondig en uitgebreid een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheid, die de Westduitse markt biedt buiten die twee miljard gulden. Dat een klein land als het onze, in het kader van de Europese gemeen schappelijke markt, verplicht is zijn relatief kleine bedrijven niet zelf te hooi en te gras te laten wandelen op de diverse markten, is duidelijk. Be langstelling van kleinere en middel grote bedrijven voor organisaties, die op vreemde markten bekend zijn aan de ene kant. en daarnaast een felle concentratie op en een grondige stu die van de betreffende markt door deze organisaties, moeten in het hij - zonder voor de Nederlandse export naar Duitsland in de toekomst heil zame werking kunnen hebben. Haags drama voor rechtbank (Van onze Haagse correspondent) „Men moet de verdachte gelukkig prijzen, dat zijn slachtoffer zo'n dikke schedel had, dat hij die daverende bijlslag waardoor zelfs een splinter uit zijn schedel brak heeft over leefd. Verdachte werd hierdoor gered van het lot moordenaar te zijn ge worden". Aldus de Officier van Jus titie bü de Haagse rechtbank, mr. J. de Lint, in zyn requisitoir tegen een 27-jarige bontwerker, die zich had te verantwoorden wegens poging tot doodslag. Hy had in de nacht van 24 op 25 april j.l. in de portiek van zyn woning aan de Hendrik Zwaar- dekroonstraat te Den Haag een 23- jarige instrumentmaker met een byl op het hoofd geslagen, waardoor de man de portiektrap afviel en een schedelfractuur en een zware hersen schudding opliep. Verdachte verklaarde geslagen te hebben uit angst. Nadat het slachtoffer tot driemaal toe geweigerd had weg te gaan, haalde verdachte de bijl om de instrumentmaker bang te maken. Deze zou toen echter hebben uitgeroepen. „Ik heb maling aan je bijl, als je niet gauw opsteek ik je dood". Daarbij zou hij, geoefend messenwerper, een plotselinge beweging naar zijn zak heb ben gemaakt. Uit angst sloeg de ver dachte toen toe. Deze lezing werd be vestigd door de echtgenote van het slachtoffer, die ten tijde van de ruzie ten huize van de verdachte en diens vrouw verbleef. Deze echtgenote was trouwens de indirecte en ongewilde oorzaak van het drama geweest. Zij was weggelopen van haar man en had onderdak gezocht en gekregen bij haar vriendin, de vrouw van de verdachte. De instrumentmaker was daarop re gelmatig de verdachte komen lastig vallen. Het was al eens tot handtaste lijkheden tussen de beide mannen ge komen. Wegens opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel eiste de offi cier van Justitie negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met drie jaren proeftijd, toezicht van de reclas sering en onder behandelingstelling door een psychiater. De verdedigster, mevr. mr. W. L. de Koning-Bey, meende, dat het wel dui delijk was, dat de verdachte in angst heeft geslagen, zonder de opzet te heb ben gehad zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Zij vroeg een straf, waarvan het on voorwaardelijke gedeelte even lang zal zijn als de tijd doorgebracht in voor arrest. drie maanden. Uitspraak op 7 augustus. Mooi bruin worden zonder inwrijven Die elegante spuitbus is zo handig! Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normalt but f 3.30 grote bus f 8.30 Oostenrijk mag olie- leveranties aan S.U. halveren Bij onderhandelingen, welke Oosten rijk en de Sovjet-Unie te Moskou hebben gevoerd, heeft de Sovjet-Unie erin toegestemd, dat Oostenrijk zijn olieleveranties, waaronder dit land onder het in 1955 gesloten vredesver drag verplicht is, halveert, zo heeft Radio Moskou bekendgemaakt. Oostenrijk moet nog 7 miljoen ton olie leveren en had de Sovjet-Unie ver zocht deze hoeveelheid tot de helft te rug te brengen. Volgens een communiqué van de re gering der Sovjet-Unie is dit verzoek met het oog op de goede betrekkingen met Oostenrijk ingewilligd, met dien verstande, dat de levering van de 7 miljoen ton olie wel zal doorgaan, aan gezien de Sovjet-Unie de volle hoeveel heid nodig heeft om haar verplichtin gen inzake de levering van Oostenrijkse olie aan derde landen na te komen, maar dat de Sovjet-Unie van haar kant 3.5 miljoen ton Russische olie zal leveren. Van 1 januari 1959 af moet Oos tenrijk gedurende 7 jaar nog een miljoen ton olie per jaar aan de Sovjet-Unie leveren. Gedurende deze periode zal Oostenrijk ieder jaar 500.000 ton olie uit de Sovjet-Unie ontvangen Aangaande de kwestie van de repa triëring van Oostenrijkse burgers heeft de Sovjet-Unie verklaard, dat hun re patriëring uit de Sovjet-Unie is vol tooid, aldus het communiqué. Wat be treft voormalige Oostenrijkse burgers en hun gezinnen, zullen verzoeken uit eigen beweging om naar Oostenrijk te mogen terugkeren in welwillende over weging genomen worden. Daarentegen zullen de Oostenrijkse autoriteiten toe stemming geven tot de terugkeer naar de Sovjet-Unie van Russische of voor malige Russische burgers, die de wens hiertoe te kennen geven. Tenslotte wordt medegedeeld, dat pre sident Worosjilof van de Sovjet-Unie het voornemen heeft president Adolf Schaerf van Oostenrijk uit te nodigen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. V.N.-adviseurs voor missie iu Libanon De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, heeft zeven afgevaardigden van kleine landen in de Ver. Naties verzocht zitting te nemen in een adviesgroep voor de V.N.-missie in Libanon, zo is gisteren in New York be kendgemaakt. Hij heeft de groep gevormd met het oog op zfjn plannen om de werkzaam heden van de V. N.-waarnemers in Li banon uit te breiden, zodat zy dag en nacht tegen infiltratie van wapens en mensen uit Syrië kunnen waken. In de groep, die vandaag voor het eerst met Hammarskjöld zal vergaderen, hebben zitting Prins Ali Khan, perma nente vertegenwoordiger van Pakistan, de Indiase vertegenwoordiger Arthur Lall, de Noorse onderminister van Bui tenlandse Zaken Hans Engen, de per manente vertegenwoordiger van Ceylon Claude Corea, de Canadees Charles Rithcie en de afgevaardigden van Bra zilië en Columbia. In officiële V.N.-kringen heeft men gisteren voorts verklaard geen bevesti ging te hebben ontvangen van Libanese persberichten volgens welke de regering in Beiroet de betrekkingen met de V.N.- missie heeft verbroken. Frankrijk zegt luchtvaart verdrag met V.S. op Frankrijk heeft het bilaterale lucht vaartverdrag tussen de Verenigde Staten en Frankrijk, dat van 1946 dateerde, opgezegd. De bepalingen van dit ver drag spréken van een opzegtermijn van een jaar. Hoewel van Franse zijde weinig of geen commentaar op dit besluit is ge geven zijn luchtvaartkringen in de Franse hoofdstad van oordeel, dat de onlangs afgebroken langdurige onder handelingen tussen de Amerikaanse en Franse delegaties voor een nieuw luoht- vaartverdrag weinig uitzioht boden op een zekere verruiming van de rechten van Frankrijk in de Verenigde Staten. Het is voldoende bekend dat Frankrijk voor de Air France landingsmogelijk- heid aan de westkust van Amerika heeft gevraagd en daarbij zijn de steden San. Francisco en Los Angeles genoemd. Evenals tijdens de onderhandelingen met de Nederlandse luchtvaartdelegatie ten aanzien van de KLM is sebleken, gevoelen de Amerikaanse autoriteiten er weinig voor om de westkust voor Frankrijk open te stellen. NIEUWE UITGAVEN B\j uitgeversmij J. H. Kok. Kampen ver schenen ln de Ferle „De dieren van het park", leesboekjes voor het tweede leer jaar de deeltjes: Bert het hert (I). Hans de gans (II), Jaap het schaap (III), door W ter Horst, geill. met tekeningen van Frlt« Klein. Vrede of atoom-oorlog (Friede oder Atomkrieg) door Albert Schweitzer. Drie radio-redevoeringen uitgezonden door Ra dio-Oslo. Vert, van A. Wempe. Ultg.r TJeenk Willink. Haarlem. Wij bezitten 1,5 miljoen motorrijtuigen In het begin van deze eeuw was het nog mogelyk dat de kinderen in alle rust midden op de straat hun »pel speelden, het leven kende toen geen büzondere haast en het straatbeeld vertoonde toen, een voor ons, bijna romantische rustige gang. Daar konden zelfs de ca. 30 personenauto's die Nederland toen bezat niets aan veranderen. Nederland dacht toen ook nog niet aan verkeersproblemen en zeker niet aan zyn 30 auto's die men hoogstens „opzienbarend" vond. Deze 30 auto's waren echter de schaduw van de komende dingen want thans is dit aantal uitgegroeid tot ver over de 300.000. En deze honderdduizenden staan waarlijk niet alleen, fietsen, bromfietsen, vrachtauto's etc. eisen hun rechtmatig deel van het straatbeeld op en de kinderen kunnen dan ook beslist niet meer uren rustig midden op de straat spelen. WAAR LIGT DE GRENS? HET WORDT STEEDS DRUKKER OP 0E WEG VERKEER VAN AUTO'S MOTOREN BROK FIETSEN EN RUWIELEN OPOE RUKS- 280 WEGEN (bas*s)938/*39'=K)0) Enkele van de door hel Zoölo* weten wil komen over de trek van gisch museum te Bonn gemerkte vlinders. A is de admiraalvlinder. B vlindersoortenwaarmee men iets te I de distelvlinder enC en D het wylr je van het groot koolwitjerespec~ tievelijk van boven en van onder gezien. Het verkeer heeft nu immers altijd haast en deze haast is voor de moderne mens zo belangrijk geworden, dat ons land over twee jaar een verkeersdrukte zal bezitten, die circa driemaal zo intens is als in 1952. Zo snel gaat de ontwikke ling van het verkeer en in onze grafiek „Waar ligt de grens?" geven wij een duidelijk overzicht van deze ontwikke ling van de verkeersdrukte. Het is ver bluffend te zien hoe de motorisering van Nederland 'tot uiting komt in het ver keer op de Rijkswegen. Onze wegen kunnen wij natuurlijk niet tot in het oneindige blijven uitbreiden, maar Nederland zal toch de noodzake lijke aandacht aan zijn wegennet moeten geven, wil het in de toekomst geen „leg puzzel" op 'te lossen krijgen. Thans be zitten wij dan ook reeds bepaalde wegen, die eigenlijk „overbevolkt" genoemd moeten worden. Daarmede bedoelen wü dan dat de auto's etc. in hun snelheid belemmering ondervinden door de ver keersdrukte. De huidige capaciteit van onze wegen moeten wij stellen op circa 40006000 voertuigen per dag, voor de wegen met meerdere rijbanen ligt dat cijfer natuurlijk belangrijk hoger. Tot de wegen, die wij als „overbelast" moeten rekenen behoren o.a. delen van de weg TilburgDen Bosch, Utrecht Amersfoort en AmersfoortArnhem. In onze grafiek „Wegen die Nederland heeft" zien wij de stijging van het weg- oppervlak buiten de bebouwde kom. De lijn van de verkeersdrukte blijkt nu veel sneller te stijgen dan ons wegoppervlak. Blijven onze wegen dan ook in het sta dium dat zij thans bezitten, dan is, met de steeds stijgende verkeersdrukte op deze wegen, een groot deel van de be langrijke Nederjandse wegen in 1970 „overbevolkt". Tot deze „overbevolkte" wegen behoren dan o.a. de verbindingen Utrecht-Zwolle-Groningen, Nijmegen- Roermond - Maastricht, Utrecht - Den Bosch - Eindhoven - Roermond, Middel- burg-Breda en Haarlem - Amsterdam. Natuurlijk zal de toename van het ver- Raketmuis nog niet gevonden Een twaalftal Amerikaanse schepen en verscheidene vliegtuigen hebben gis teren de gehele dag in de buurt van het eiland Ascension in het zuiden der Atlantische Oceaan gezocht naar de muis „Wickie", die woensdag in de neuskegel van een „Thor-Able"-raket een luchtreis van circa 9.600 km. heeft gemaakt. Men is er nog niet üi geslaagd de neuskegel terug te vinden. Het zoeken wordt belemmerd door het i feit dat de radiozender in de kegel niet werkt. i keer niet overal gelyk zijn, voor bijna geheel oostelijk Nederland, van Gronin gen tot Maastricht, verwacht men voor 1970 een toename van het autoverkeer met 240%, vergeleken met 1954. De ver keerstoename is voor het westen veel la ger berekend, maar komt toch altijd, voor 1970, nog op een stijging van 100 tot 150%. Voor de uitgesproken land bouwgebieden van ons land verwacht men de minste toename en wel 50%. Hoe de verhoudingen en de ontwik keling van ons verkeer nu precies lig gen, toont U onze grafiek „Oh dat verkeer". Voor alles zien wij hier de byna stormachtige ontwikkeling van de bromfiets. Van een pril begin in 1949 is de bromfiets het tweede nationale vervoermiddel geworden. De personen auto's zün vooral na 1953 snel in aan tal toegenomen en ook de motoren en scooters, waarvan er van dit laatste vervoermiddel er circa 44.000 exempla ren in ons land njden. Het vervoer middel met een motor neemt in ons OH DAT VERKEER? GROG VH AANTAL BROMFIETSEN, ALITOR ETC land dus een steeds grotere plaats in. En als wij alle bromfietsen, auto's, motoren etc. over het eerste kwartaal van dit jaar samentellen dan zien wü, dat Nederland circa 1,5 miljoen motor rijtuigen bezit. WEGEN DIE NEDERLAND HEEFT

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5