„Zomer"' aan liet Katwijkse strand STADSNIEUWS Openluchtzang te Katwijk aan Zee CU) Sluwst nis en (jocd., J.S U el WflA S c&jrv op «loet. VAKANTIE HERINNERINGEN VASTLEGGEN JAN WOLFSLAG Kerkelijk Leven 97ste jaargang Vrijdag 25 juli 1958 Tweede blad no. 29500 Overnachten in boten op tie Kaag VOORSTEL TOT WIJZIGING POLITIEVERORDENING De gestadig groeiende belangstelling voor de gemeente Alkemade als wa tersportcentrum maakt het noodzake lijk bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van het verblijf gedurende de nacht in boten, zulks teneinde ex cessen te voorkomen. De beperkte mogelijkheid tot overnachten in het dorp Kaag is oorzaak dat vele vakan tiegangers de nacht doorbrengen aan boord van een vaartuig. De bestaande politieverordening biedt geen mogelijkheid tot enige controle. Reeds in verscheidene gemeenten, die eveneens als watersportcentra aange merkt kunnen worden, zyn bepalingen van kracht, die tot tevredenheid van de overheid alsmede van de bonafide wa tersportbeoefenaars worden gehanteerd. B. en W. hebben zich laten voorlichten door de Ned. Kampeerraad en de eVr. van Ned. Gemeenten. Zij stellen de raad voor om hiervoor in de politieverorde ning op te nemen: 1. Het is verboden, dat personen van beiderlei sekse, die niet tot één gezin behoren, aan boord van een vaartuig overnachten. Dit ver bod is niet van toepassingop overnach ten door een echtpaar met één of meer niet tot hun gezin behorende minder jarigen, die geacht mogen worden tij delijk aan hun zorg te zijn toevertrouwd en op voogden of verzorgers voor zoveel betreft de aan hun zorg toevertrouwde minderjarigen. Voor de toepassing van dit artikel worden onder vaartuigen niet begrepen: schepen gebezigd als opbaar middel van vervoer, schepen, waarvoor een vergun ning is verleend krachtens de Wet op de woonwagens en woonschepen 1918 en schepen gebezigd in de uitoefening van een beroep of bedrijf. Waddinxveen begroet 10.000ste inwoner Vanmorgen wapperde de driekleur van de toren van het raadhuis te Wad dinxveen als uiting van de vreugde om het feit dat vanmorgen de 10.000ste inwoner van de gemeente is ingeschre ven in het register van de burgelijke stand. De heer W. van der Voorn kwam vanmorgen zijn derde dochter Lourentia Agatha Johanna, die vanmorgen vroeg om 4 uur was geboren, aangeven en maakte daarmee de 10.000 vol. Burgemeester Warnaar, die vandaag in Waddinxveen in het huwelijk treedt, vond toch nog gelegenheid in de loop van de morgen samen met de gemeente secretaris een bezoekje te brengen aan de gelukkige moeder, mevrouw G. C. van der Voorn-van Veen en haar, voor haar dochtertje, een spaarbankboekje met f100.- namens de gemeente aan te bieden. De familie Van der Voorn woont Ringvaartsingel 16. Loodzwaar hangen vuile wolkenslierten boven een woelige zee met zware koppen tot aan de horizon. De branding stormt op een verlaten strand aan. de lege strandtentjes zijn tegen de duinvoet gezet om veilig te zijn voor de beukende golven bij hoog water. Een heel enkele wandelaar of een spelend kind trotseert de zwiepende regen, het voortjagen de schuim en het striemende zand. Dit is het beeld van een zomerdag aan het Katwijkse strand Deze foto werd gistermiddag genomen van het midden van de Katwijkse boulevard af. vanwaar men anders een gekrioel van zonnende badgasten ziet waartussen slechts met moeite een stukje zand te ontdekken valt. Dit beeld is de laatste tijd niet ongewoon geweest. Gelukkig voor de velen die na een jaar hard werken ontspanning zoeken aan zee. ziet het er nu naar uit dat er deze zomer toch nog IETS te genieten valt van zon, zee en strand. (Foto L.D./Van Vliet) Middenstandsexamens Geslaagd voor het Middenstands examen: L. Starreveld, Alphen; J. v. Staveren, Hazerswoude; W. P. J. v. Steyn, Leiden; A. J. v. Straalen, Zoeter- meer; J. W. Swanenburg, Leiden: P. W. v. d. Tas, Zoetermeer; R. Teunissen, Leiden; M. M. v. Tol—Moor, Leiden; A. M. v. Tongeren, Abbenes; T. W. Tuk ker, Voorschoten; F. G. Thijssen, Zoe- terwoude; G. van VeenVan Straten, Zoetermeer; W. L. Vergeer, Warmond; D. Verkaik, Warmond; G. Verkerk, Ter Aar; P. J. Verlaan, Leidschendam; W. A. Verplancke, Voorschoten; G. J. Ver- steegen, Zoeterwoude; R. H. C. Verstee- gen. Zoeterwoude; G. V. Vervaart, Nieuw-Vennep; D. J. Visser, Leiden; H. H. Visser. Nieuwveen; M. A. J. Vis ser, Leiden; S. Visser. Alphen; P. A. M. Vlasveld, Leiden; H. H. M. v. Vliet, Al phen; A. I. v. d. Vlist, Leiden; A. J. v. d. Voet, Oude Wetering; G. Vollaard, Leiderdorp; P. Voorwinden, Benthuizen; IJ. I. de Vos, Wassenaar; J. Vreeken, Leiden; Kr. Vreeken, Oude Wetering; J. Vreeswijk, Zoeterwoude; N. de Vries, Alphen; H. Th. Wamsteker. Vlaardin- gen; G. M.' Warmerdam. Noordwijker- hout; H. J. A. Welling. Leiden; I. M. A. Westen. Leiden: M. M. de Winter, Stompwyk; P. H. C. Zonneveld, Voor schoten; J. N. M. Zuidervliet, Zevenho ven; H. M. A. J. Zwartjes, Koudekerk; E. H. M. Zwetsloot. Leiden; P. G. M. Zwetsloot. Zoeterwoude; G. v. Zwieten, Hazerswoude. Te Rotterdam slaagden voor het mid denstandsexamen algemene handelsken nis: R. van Hoogen, Leiden; C. Hooy- mans, Voorschoten; T. van Iterson, Rynsburg: A. Kennis. Roelof arendsveen; A. van Klaveren, Rijnsburg; mej. C. Klein, Roelofarendsveen; B. Kluts. Lei den; B. Koek. Leiden; mej. P. Koek, Leimuiden; mej. M. Kromhout, Rijns burg; mej. Th. Straathof, Roelofarends veen; W. van Tongeren, Leiden; J. Uit- tenboogaart, Leiden; B. Verlaan, Oud Ade; J. Vink, Oegstgeest; L. Vlieland, Katwijk aan Zee; D. van Vliet, Leiden; mej. G. van Vliet, Leiden; mej. S.Voets, Hazerswoude. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theodora Elisabeth, dr van H. J. Keiler en E. F. van Kessel, Jan Willem en Dirk Jacobus, zns van W. Oudwater en D. de Mooij; Antoinette Louise, dr van A. J. Veerman en M. J Sepers, Jilles, zn van Cf Zandbergen en M Noort; Martlnus Arnol- dus Maria, zn van T. M. M. van Steijn en J J Klinkhamer; Aart, zn van H. J de Bruin en A. Uithol; Ellen Maria, dr van W. C van Dorp en K. M. Brouwer; Ju- Uëtte Pauline Wilhelmlna Maria, dr van K. L. H. M. Eijck en G. M. Korsten. GETROUWD H. van Kempen en M. P. van den Bo- gaerd; P. Smittenaer en L. S. van Ginne- ken. OVERLEDEN N. C. Tummers, 60 Jaar, echtgenote van tk G. de Groot; A. van Eeden, 58 Jaar, J. P. M, Bos, 12 jaar» dochter, Mulo-examens Geslaagd voor diploma A: de dames J. Zandbergen, Rijnsburg; N. v. Nood, Lei den; M. J. J. Hövig, Zoeterwoude; M. M. v. d. Stoel, Zoeterwoude; A. C. Groen, Voorschoten; *T. v. Weizen, Leiden; *M. Verver, Leiden; *J. M. v. Heerde, Kat wijk aan Zee; C. A. Mulder, Rijnsburg; *C. v. d. Mey, Leiden; *C. v. d. Boon, Leiden; en de heren: J. W. Crama, Leiden; R. Segaar, Leiden; J. H. de Vries, Leiden; E. G. Snellink, Leider dorp; J. M. v. d. Voort, Leiderdorp; C. v. d. Graaf, Leiden; »M. E. de Sener- pont Domis, Vught. Afgewezen: 9 kandidaten. De kandidaten, bij wier naam een sterretje staat, behaalden tevens het Middenstandsdiploma. ZOON MET f2600 OP STAP. De Rijswykse politie heeft gisteravond een 18-jarige kok aangehouden, die gis termorgen f 2600 van zyn ouders had weggenomen en met een vriend op stap was gegaan. In Leiden had hij een auto gehuurd, waarmee hij in Rijswijk werd aangehoud. De jongeman had nog f2050 op zak. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Een 38-jarige huisknecht uit Warmond stak gisteravond tegen acht uur op de fiets de Rijnsbürgerweg over om linksaf de Lijsterstraat in te slaan, doch lette daarbij niet op het verkeer. Hij werd door een personenauto gegrepen en ern stig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. BRANDJE IN MODEMAGAZIJN. Om negen uur gisteravond bleek er brand te woeden in het modemagazijn Lampe aan de Breestraat. Men had vergeten twee elektrische strijkijzers uit te schakelen, waardoor zij door de strijk plank en vervolgens door het plafond waren gebrand. De brandweer was het vuur met nevelspuiten spoedig de baas. De schade bleef beperkt tot een mode pop, de strijkplank, het plafonds en enige kleinere zaken. RAADSLID PIENA STELT VRAGEN Het raadslid C. J. Piena (P. v. d. A.) heeft de volgende schriftelijke vragen aan het college van B. en W. gesteld: 1. Is het juist dat het rapport inzake de vervoersproblemen in Lei. en door het Ned. Verkeersinstituut te Den Haag is uitgebracht? 2. Zo ja, wanneer kan de raad dit rap port tegemoet zien? Inauguratie prof. dr. G. J. Hoenderdaal Dr. G. J. Hoenderdaal, remonstrants predikant te Amsterdam, die op 4 oktober in de remonstrantse kerk aan de Kei zersgracht te Amsterdam zal worden ge ïnstalleerd als hoogleraar van de Re- monstr. Broederschap, zal op vrijdag 10 oktober in het Groot Auditorium te Leiden een inauguratierede uitspreken. Dr. Hoenderdaal volgt in dit ambt prof. dr. G. J. Sirks op. Hij krijgt op de bijeenkomst op 4 oktober te Amsterdam plechtig de ring van Episcopius van ouds het ambtsteken van de remon strantse hoogleraar aan de hand ge schoven. Universitaire benoemingen Bij beschikking van de -minister van O., K. en W. zijn aan de Leidse Uni versiteit benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de radiologie de heer P. Thomas, thans hoofdassistent, tot wetenschappelijk ambtenaar bij het Instituut voor de Geologie en de-Mine ralogie mevr. M. BrongersmaSanders en tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klas voor de fysische chemie de heer H. W. Joustra, thans hoofdassistent. De Europese vrijhandelszone Te Parijs hebben vertegenwoordigers der zeventien OEES-landen gisteren be sprekingen gevoerd over de voorgestelde Europese vry handelszone. De afkeer der zes Klein Europa-lan den van de vrijhandelszone-plannen zou iets zijn verminderd. Vertegenwoordigers der zes staten heb ben afzonderlijk vergaderd. Uit de be kendmaking, dat gedurende de eerste week van september nogmaals overleg zal worden gepleegd, meent men echter te moeten afleiden, dat nog geen volle dige overeenstemming is bereikt. De besprekingen der zes hadden voor namelijk ten doel het mogelijk te maken, dat de tien procents tariefsverlaging, die op 1 januari in de Euromarkt-landen van kracht wordt, tot de elf andere sta ten kan worden uitgebreid. Advertentie Georganiseerd door Ring Leiden en V.V.V. De koordirigenten Hans Boelee, Dirk van Vliet en diens broer Aat zijn ook in muzikale aangelegenheden allerbeste vrienden en hun koren, die elkaar op ge zette tijden steeds weer ontmoeten, zyn dat onderling eveneens. Dit is stimu lerend voor hun zang, de saamhorigheid en de bereidwilligheid om zonder naijver mede te werken aan allerlei, dat zich voordoet. Zo kon de Leidse „Ring" van Chr. Zangverenigingen, samen met VVV Kat wijk wederom een zomerzangavond op touw zetten op het Andreasplein, achter de witte kerk onder de schijnwerpers aan de strandboulevard. Het had heel aantrekkelijk kuiinen zijn op dat plein, indien het kwik in de thermometer 10 graden Celsius hoger had genoteerd. Er zat veel melancholie in de lucht, men zag deze en gene wel eens rillen, maar ondanks al was de be langstelling vrij bevredigend. Zes koren bestegen om beurten het podium van de muziektent, elk met drie zangnummers. Van die zes waren vier jeugdkoren, waaruit volgt, dat de jon geren de toon aangaven en van boven bedoelde oudere garde maar twee for maties aanwezig waren. Maar de vakan- tietijd is geen betrouwbare bondgenoot en die twee te weten het Herv. Kerk koor van Rynsburg onder Dirk en het zangkoor van de Protestantenbond uit Alphen onder Aat van Vliet hadden misschien ook nog een soort vakantie samenstelling. want we hebben ze alle bei beter gekend. Van deze Rijnsburgers viel nog altijd te zeggen dat ze fraai zongen. Dit is niet vol te houden van de Alphenaren. De zang van de laatsten bleek sterk ongelijkmatng te verlopen, vol strubbe ling in het grijpen van de intervallen, melodisch dun en kaal op de moeilijke plekken. We dachten eerder al eens dat jeugdige onervarenheid van de dirigent in het spel was, maar die veronderstel ling laten we vallen, we vermoeden dat het koor een periode doormaakt, dat het niet meer alles op alles zet. Het had Zeiler en Lehar gekozen, pretige muziek, die het echter in de openlucht niet doet •nxefe beperkte bezetting en zonder orkest Dit geldt ook van de Handel en Men delssohn van de Rijnsburgers, maar in mindere mate, omdat ze talrijker zyn. Hun eindkoraal, geslotener en meer stoer van opzet, had het meeste klank. We bedenken echter dat het kerkkoor kerkkoor is gebleven in de keuze van de stukken en levendiger, beweeglijker en goed-sonoor werk. als belcanto van operakoren om iets te noemen, heeft willen uitsluiten. Tevredenstellende en ten dele loffe lijke indrukken bewaren we van de jeugdzang. De Katwijkse meisjes van Dirk van Vliet's „Lenteklokjes" stonden niet alleen voor- maar ook bovenaan. Welke zuivere lynen trok hij hier. rein van klank en nergens iets verliezend van hun klankwaarde en muzikaliteit der voordracht! Dat deed hij ook, ofschoon een tikkel minder gaaf. met zyn Ryns- burgse meisjes uit „Con Brio". Daar maakte de leuke „Muzikale Wandeling" van Henri Welbooren, met de trom, de meeste indruk. Wat minder geslaagd, een ietsje plichtmatig, vonden we de vertolking van het Rijnsburgse Kinder koor, misschien omdat de wijsjes minder pakkend waren. Het Herv. Kinderkoor van Katwijk- Rijn, waarover Boelee regeert, zong keurig als altyd. maar in het rake into neren zijn de Katwykertjes-aan-de-Zee de „Lenteklokjes" dus. hun de baas. Het Engelse marsliedje en de bekoorlijke „Kaboutermars" van Boelee zelf bewezen hun geschiktheid voor het gestelde doel: de zang In openlucht V. Advertentie Een muziekinstrumentenfabriek verbuist van Tilburg naar een Limburgs kasteeltje (Van onze Limburgse correspondent) Een fabriek van muziekinstrumenten (Kessels) gaat binnenkort Tilburg, waar deze onderneming ruim 60 jaar gevestigd is geweest, verlaten. Dit zeer speciale bedrijf, dat niet alleen een nationale bekendheid heeft, maar ook zelfs internationaal een zekere reputatie in de fabricage in muziek instrumenten bezit, zal worden geves tigd in het 15de eeuwse kasteeltje „Oud Buggenum" in het midden- Limburgse land, te Grathem. De fabrieksbehuizing te Tilburg viel in het uitbreidingsplan van de gemeente en de heer Mathieu Kessels, die het door zijn vader Pieter Joseph Kessels in 1896 te Tilburg opgerichte bedrijf van mu ziekinstrumenten overnam, besloot zijn fabriek uit de Brabantse textielstad te verplaatsen. De voornaamste vaklui in zyn wel heel gespecialiseerd bedryf, dat ongeveer 100 werknemers telt, gaan mee van Tilburg naar Limburg; overigens hoopt de heer Kessels in het Midden-Limburgse land - het gebied met zijn talloze voortreffelijke muziekkorpsen te Roermond Weert, Heijthuizen, Linne, Grathem, Thorn e.d. - een bij uitstek geschikte streek te vin den met jonge krachten, die hij dan een speciale vooropleiding kan geven. Op de bovenverdieping van het kasteel zullen de toonkamers en de opslag-ruimten van de instrumenten-inventaris worden in gericht, terwijl in de bijgebouwen de eigenlijke ateliers komen. De heer Kessels keert na een vestiging van ruim 60 jaar van het bedryf van zijn vader in Tilburg, terug naar het Limburgse land, waar zyn grootvader in de vorige eeuw de muzikale belangstel ling toonde, welke in zoon en kleinzoon werd ontwikkeld tot de oprichting, groei Advertentie TOESTEL FILMS TOEBEHOREN èn een goed advies... bij FOTO-CINÉ BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast „BATA" - TEL. 32778 en bloei van een instrumentenfabriek, welke tot vèr over de Nederlandse gren zen bekendheid kreeg. De vader van de tegenwoordige fabri kant, Pieter Joseph Kessels, woonde in Heerlen, waar hij op 14-jarige leeftijd al dirigent was van de Kon. Harmonie van Heerlen. En deze P. J. Kessels, die zyn muzikale studies in Aken had ge maakt en compositie studeerde bij de toen befaamde Luikse musicus Charles Hennen, zelf ook Heerlenaar, heeft de Nederlandse harmonie- en fanfaremu ziek in de eerste decennia van deze eeuw ook nog verrykt .^et een aantal composities. Het spectaculaire muziekwerk „De slag bij Waterloo" behoort tot de van hem zeer bekende muzikale scheppingen. De zoon Mathieu Kessels komt dus terug naar Limburg, waar hij zijn bedryf opnieuw gaat vestigen voor de vervaar diging van de pistons, trompetten bugles, bombardons, klarinetten, enz., om daar mee de Nederlandse en buitenlandse korpsen in staat te stellen Hun muzikale cultuur te beoefenen. „Indonesia Raya" opnieuw gebreideld Het onafhankelijke dagblad „Indone sia Raya" in Djakarta heeft op last van de militaire autoriteiten opnieuw de ver schijning moeten staken. De militaire woordvoerder weigerde inlichtingen te verstrekken over de reden voor de toe passing van de breidel. Gisteren had het blad een felle aan val gedaan op de regering wegens de haastige erkenning van de Iraakse Repu bliek. In de afgelopen jaren werd aan de „Indonesia Raya" reeds verscheidene malen een verschijningsverbod opgelegd. Graanhandel in de E.E.G. De nationale organisaties op het ge bied van de graanhandel in de 6 landen van de gemeenschappelijke markt, zyn overgegaan tot de oprichting van een permanent orgaan, genaamd: „Comité du commerce des cereales de la com- munaute economique europeene" (het secretariaat is gevestigd in Nederland ten kantore van het comité van graan handelaren te Rotterdam). Doel van dit orgaan is de behartiging van de belan gen van de graanhandel in het kader van de Euromarkt. Mede gezien de doorslaggevende bete kenis van de granen bij het scheppen van een basis voor een gemeenschap pelijk landbouwbeleid streeft genoemd comité naar een zo héoht mogelijk con tact met de Europese organen te Brus sel. Immers het ligt in de lyn der ver wachting dat één van de allereerste punten, die te Brussel ten aanzien van de landbouw zullen worden aangesne den, de kwestie van de produktie, de handel en de prijsstelling der granen zal zijn. Ook op de landbouwconferentie te Stresa waaraan de voorzitter van het comité, de heer Fernand Belpaire (Bel gië) als „waarnemer" deelnam werdi dit reeds als kernvraagstuk aangewe zen. Het comité heeft inmiddels reeds bespreking gehad met prof. Hallstein en dr Maneholt, resp. voorzitter en wee- voorzitter der Europese commissie. Frans plan voor Midden-Oosten Naar verluidt heeft De Gaulle zijn medewerkers op buitenlands terrein op dracht gegeven een plan te ontwerpen voor de „stabilisatie" van het Midden- Oosten. Het plan zou neerkomen op de neutralisatie van de Libanon, welke zou v/orden gegarandeerd door de Grote Drie, de Sovjet-Unie en de Verenigde Naties, en een „realistische" erkenning van het Arabische nationalisme. In eerste instantie zou dit plan kun nen leiden tot de ook door Washington voorgestane spoedige terugtrekking van de troepen in de Libanon, terwyl het later zou kunnen leiden tot recht streekse besprekingen tussen president Nasser en het Westen. 2500 jaar oude urn in Arnhems binnenstad By het graven van een bouwput op een terrein in de Weezenstraat te Arn hem is een pot te voorschijn gekomen, die tot de oudste vondsten behoort die tot heden in de binnenstad van Arn hem zyn gedaan. Het is een urn van bijna 27 cm hoogte, voorzien van vier kleine oortjes, die op de schouder van de pot zijn aangebracht. Zy is met de hand vervaardigd van goed geknede klei, zwartbruin van kleur, en gedeel telijk gepolyst. Daarna is de pot in een zacht vuur gebakken. Dit type urnen wend omstreeks 700 tot 400 v. Chr. gebruikt om de resten van op brandstapels verbrande doden in te bergen. De gevulde urnen werden dan begraven in kleine lage heuveltjes, waarvan er soms vele by elkaar liggen. Men spreekt van urnenvelden. Deze ko men op verschillende plaatsen in ons land voor, vooral in Drente en Brabant, maar ook in Gelderland, zoals in de Achterhoek en het ryk van Nijmegen. De urn werd op ongeveer 2.5 meter diepte, juist op de scheiding van de on geroerde grond en de gedurende vele eeuwen daarboven ontstane woonlaag. Zij is licht beschadigd, hoewel de arbei ders hem zorgvuldig hebben uitgegra ven De urn is afgestaan ten behoeve van de archeologische verzamelingen in het gemeentemuseum Arnhem. Zij vormt een aanwijzing, dat er te Arnhem reeds een bewoning was lang voordat er in geschreven bronnen van het bestaan van Arnhem melding wordt gemaakt. Van snerrekoppen, trembleuses en oorloze koppen UITVINDINGEN VAN ONZE THEEDRINKENDE VOOROUDERS Dat ook onze voorouders op het eind van de vorige eeuw gevoel hadden voor praktische dingen, bewijst bijvoorbeeld de uitvinding van de „snorrekop". Dat was een theekopje met een soort stang aan de binnenkort en het was speciaal bestemd voor de mannelijke theege bruiker. De stang diende er namelijk voor, om de snor, welke ieder mannelijk gelaat sierde, in bedwang te houden, zodat de thee niet eerst gefiltreerd werd, alvo rens men de drank nuttigde. De „trembleuse" was een andere attractieve uitvinding. Het kopje paste precies in een opstaande rand op het schoteltje, zodat het op zijn plaats bleef, hoe de hand van de theedrin ker'ster) ook trilde. De trembleuse moet in deze tijd, dat koorts voorgewend of niet een veel voorkomend ver schijnsel was. zeker in een behoefte hebben vorozien. Tenslotte nog iets over de Chinese theekopjes. Die zijn even oud als het Chinese porselein. Het zijn ragfijne, breekbare gevalletjes, zonder oor en aanvankelijk zonder schoteltje. In het begin stelden de Europese fabrikanten van aardewerk zich tevre den met het namaken van de kleine Chinese kopjes. Spoedig daarop voerde men echter twee belangrijke verande ringen in. Om tegemoet te komen aan de Europese gewoonte, maakte men het kopje groter en voorzag het van een oor. Toch heeft het kopje zonder oor nog lange tijd stand gehouden. Zelfs in de achttiende eeuw werden nog oorloze theekoppen gemaakt. GEWICHTSGRENZEN BACONVARKENS GEWIJZIGD In verband met de ongunstige prijs vorming voor de Nederlandse bacon op de Engelse markt en gezien de toestand op de varkensmarkt hier te lande heef t het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de maximum- ge- wichtsgrens voor baconvarkens van 72 tot 70 kg te verlagen. Dientengevolge zullen met ingang van maandag 28 juli a.s. tot nader order slechts varkens met een koud geslacht gewioht van 63 t/m 70 kg voor de toacm- bereiding worden bestemd. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (GeldW. Vroegindewey te Blelswijk te Enter (toez.) W. E. Kalkman te St. Laurens. Aangenomen naar Joure (2de pred. pl.) K. Venema, vlc. aldaar. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Wassenaar J. Zuur deeg te Parys. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenwoudsterwal Jqh. Knol te Bovensmilde. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Kornhorn G. Bilkes te Am- sterdam-Z. en M. Vlietstra te Eemdyk. ZALIGVERKLARINGSPROCES MGR. DR. ALFONS ARIENS Onder voorzitterschap van de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. Bernard J. Alfrink, zal zondag 3 augustus in Maarssen in de namiddag om 2 uur de plechtige installatie plaatshebben van de kerkelyke rechtbank, die het infor matieve proces gaat voeren over het le ven van mgr. dr. Alfons Ariens. Mgr. dr. Alfons Ariens werd 26 april 1860 te Utrecht als zoon van een advo caat geboren en overleed te Amersfoort 7 augustus 1928. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Enschede en pastoor te Steenderen en Maarssen. In Twente voerde hy een vu rige stryd voor sociale rechtvaardigheid en christelyke matigheid Hy legde de grondslag voor de katholieke arbeiders beweging, die later vorm kreeg in de KAB en bestreed het drankmisbruik. In Enschede werd een standbeeld voor hem onthuld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3