De topconferentie kan vermoedelijk op 4 augustus in Amerika beginnen WEERBERICHT IEMCO De Gaulle komtals binnen 48 uur besluiten worden genomen Grieks protest tegen de talrijke arrestaties Griekse Cyprioten PRINS „VRIJDAG" VERKOOPT KATOEN, MAAR KOOPT BIER... 97ste jaargang VRIJDAG 25 JULI 1958 No. 29500 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel i. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zei Kroesjtsjef wel ja Alle Westelijke mogendheden schijnen het er over eens te zijn, dat de topconferehtie in het kader van de Verenigde Naties onmogelijk reeds maandag a.s. kan worden geopend, zoals de Russische minister president Kroesjtsjef had voorgesteld. Van diplomatieke zijde is er op gewezen, dat de Veiligheidsraad wel tegen die tijd bijeen kan zijn op het vlak van permanente afge vaardigden. Op een dergelijke vergadering van de raad zouden uit nodigingen kunnen verzonden worden aan een overeengekomen aantal regeringsleiders van landen, die geen lid zijn van de Veiligheids raad. Kroesjtsjef heeft er op aangedrongen, dat de Arabische landen en India de topconferentie bijwonen. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de VN zou voorstander zijn van een voorstel van Lester Pearson, de voormalige Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, dat de Veiligheidsraad een subcommissie vormt van de voornaamste regeringshoofden. Er is nog geen vast tijdstip voor de conferentie voorgesteld. Maar in kringen van de VN heeft men sterk het gevoel, dat de leiders der grote mogendheden tegen 4 augustus bijeen zouden kunnen zijn. Nu geen gepraat zonder einde.... Generaal De Gaulle is weliswaar voor stander van het houden van een top conferentie van de grote mogendheden, maar hij voelt er niet voor een „congres van Wenen" by te wonen, zo heeft de Franse minister van Voorlichting Sous- telle gisteren verklaard. Volgens hem is de premier bereid aan een topbijeenkomst deel te nemen, wan neer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. Hij wil echter niet meedoen aan een vergadering, die zich eindeloos voortsleept, aldus Soustelle. De minister zei overigens, dat er nog geen beslissing is genomen over de deel neming van De Gaulle aan een topcon ferentie in het kader van de VN. Hij verklaarde dit naar aanleiding van een vraag over een bericht uit Washington, volgens hetwelk de premier niet zou deelnemen. Dit bericht bleek een gevolg te zijn van een misverstand. Eindeloze lijst De vraag wie er aan een topconferen tie moeten deelnemen noemde Soustelle belangrijk, omdat er, naar het oordeel van de Franse regering, ingeval van deelneming der Arabische landen geen eind zou komen aan de lijst van even tuele deelnemers. Dan zouden de Is raëliërs willen meedoen, en de Grieken v/egens de kwestie-Cyprus en misschien ook wel Pakistan en Turkije als moham medaanse landen. (President Kubitschek van Brazilië heeft er in een telegram aan president Eisenhower ook al op aan gedrongen dat Zuid-Amerika op een top conferentie wordt vertegenwoordigd, on geacht of deze binnen of buiten de VN wordt gehouden). Soustelle verklaarde dat men het on derwerp van Kroesjtsjefs eerste brief, waarin hij aandrong op het houden van een topconferentie en diens tweede brief, waarin hij zich bereid verklaarde aan een speciale bijeenkomst van de Veilig heidsraad deel te nemen, niet moet ver warren. Daarom werd er tussen Parijs, Londen en Washington druk overleg gepleegd om te verzekeren, dat een topconferentie „zo vruchtbaar mogelijk" zal zijn. An- Kans op regen Tussen een lagedrukgebied boven Scandinavië en een nieuwe storing ten zuidwesten van Ierland, komt een ge bied van hogere luchtdruk voor, dat over onze streken langzaam in oostelijke rich ting trekt. In verband daarmede nam de bewol king verder af en de buiigheid werd vrijwel geheel onderdrukt. Als gevolg van de zwakke wind en de geringe be wolking daalde de tempratuur de afge lopen nacht plaatselijk tot 7 graden. Onder invloed van de storing bij Ierland begon de luchtdruk boven de Britse eilanden vanmorgen weer te dalen. Ver wacht wordt dat deze storing de ko mende 24 uur in ons land veel bewolking en enige regen zal veroorzaken. Advertentie Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen of onweer. In het binnenland iets hogere temperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit =;uidelijke richtingen, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JULI. Zon op: 4.51 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 16.58 uur: onder: 0.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.17 en 23.53 uur. Laagwater te 6.43 en 19.25 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ders zouden de volkeren in hun hoop worden teleurgesteld en een mislukking zou zelfs rampzalige gevolgen kunnen hebben. De Franse minister deelde tenslotte mee dat de regering vandaag op één van haar voorgenomen drie vergaderingen onder De Gaulle haar houding definitief zal bepalen. Hij verwachtte dat het Franse antwoord zaterdag naar Kroesj tsjef zou worden gezonden. Toch nog in Genève? Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenmorgen, dat de Britse premier Macmillan, die vooral met het oog op de door de Ver. Staten getoonde terughoudendheid bereid scheen des noods reeds maandag met Kroesjtsjef in zee te gaan, enigszins is bekoeld. Tenslotte is de maandag in Londen beginnende bijeenkomst van de overge bleven landen van het Bagdad-pact van het grootste belang. Dat is ook de aan wezigheid van de Turkse premier Men- deres in verband met de ernstige wen ding in de crisis op Cyprus. Maar nog belangrijker is de komst van Dulles naar Londen, met wie maandag onmiddellijk nieuw Brits-'Amerikaans overleg over de topconferentie zal beginnen. President Eisenhower en Dulles zijn weinig geest driftig over het feit, dat de bijeenkómst in New York zal gehouden worden. Men houdt in Londen rekening met de mogelijkheid, dat de Ver. Staten op het laatste ogenblik nog zullen voorstel len om de bijeenkomst van de Veilig heidsraad met de bijbehorende topcon ferentie in Genève te doen plaatsvinden, omdat in Amerika gevreesd wordt dat New York voor Kroesjtsjef een maxi mum propaganda-mogelijkheid biedt. Gisteren werd in Londen officieel ver klaard dat Kroesjtsjefs wens om maan dag met de topconferentie te beginnen onrealistisch is. „Eigen baas" De dingen gaan iets minder vlot dan het een ogenblik toescheen. Ook mag niet worden vergeten, dat Kroesjtsjef zijn „eigen baas" is en snel besluiten kan nemen, omdat niemand hem tegen spreekt, maar dat de Westelijke landen eerst op soms omslachtige, maar in elk geval democratische manier met elkaa. moeten onderhandelen. Het Britse kabi net vergaderde gisteren twee uur om d( moeilijkheden onder ogen te zien. Maa.- de nog altijd optimistische verwachting was, dat in ongeveer een week al de ver sperringen op het nog altijd steile pao naar de top zullen zijn opgeruimd en da; kert, zich zal ontvouwen. Engeland heeft dan het vergezicht, waarnaar men hun- echter geen nieuwe datum voorgesteld maar men stuurt aan op maandag augustus. Macmillan zal nog een bespre king willen voeren met president Eisen hower voor de opening der bijeenkomst Een bewijs dat de crisis luwt, is dat het Lagerhuis, zoals voorgenomen, op 1 adgustus met zomervakantie gaat. Slot pag. 2 Het nieuws van Sumatra staat al daten bezig mijnen op te sporen, geruime tijd niet meer onder qrotel welke door opstandelingen in we- koppen op de eerste pagina, maar] gen zijn gelegd, waarlangs regel de strijd wordt in guerillavorm I matig militaire transporten rijden, voortgezet. Hier zijn regeringssol-\ Griekenland heeft gisteren bij Engeland geprotesteerd tegen de „eigenmachtige en onrechtvaar dige" arrestaties van Griekse Cy prioten. De massale arrestaties zijn kennelijk bedoeld als „politieke druk", aldus een nota die in Athene is overhandigd aan de Britse ambassadeur. De Griekse regering heeft ook bij secretaris-generaal Hammar skjöld geprotesteerd. De Griekse Cyprioten hebben gis teren, toen het algemene uitgaans verbod van 48 uur afliep, gestaakt uit protest tegen de nog steeds voortdurende arrestaties. Volgens niet officiële berichten is het aantal per sonen dat in de afgelopen dagen uit veiligheidsoverwegingen is gearres teerd, gestegen tot 1.600 Grieken en 60 Turken. Onder de gearresteerde Grieken be vinden zich leden van de ethnarchie het bestuur der Grieks-orthodoxe kerk onderwijzers, geestelijken, vak bondsleiders, artsen en studenten. De stemming onder de Grieken op het eiland is slecht. Toen gisteren de binnenlandse telefoonverbindingen weer gebruikt mochten worden, kwamen stro men aanvragen binnen van mensen, die bezorgd waren over het lot van ver wanten in andere plaatsen. Intussen hebben de Grieken op het eiland een nieuw soort politieke demonstratie uit gedacht voor de avonduren, als zij niet op straat mogen. Van de daken van hun huizen af laten zij eigen gemaakte vliegers op, die de Griekse kleuren dragen of woorden en leuzen als „Eoka", „Makarios" en „Wij zullen winnen". In Famagusta is het algehele uit gaansverbod voor de tweede maal met 24 uur verlengd. In de andere plaatsen geldt nu alleen een nachtelijk uitgaans verbod. Voorts mogen mannen, die jonger zijn dan 27 jaar, niet fietsen. Kameel Liec in de Amsterd imse dierentuin Artisheeft een zoon ter wereld gebracht. Moeder Lies met haar spruit. Het betrouwbaarste adres voor RADIO en TELEVISIE NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Nigeriaans Kroonprins op Schiphol Voor eerste maal in Amsterdam en Europa Prinsessen Margriet en Marijke in Saint Tropez De Prinsessen Margriet en Marijke zijn gistermorgen op het militaire vliegveld Istres aangekomen. Zij werden er be groet door de Nederlandse consul-gene raal te Marseille, 's Middags om half- vier reisden zij per auto verder naar Marseille, waar zij tegen zes uur aankwamen. Zij gingen direct aan boord van het jacht „Piet Hein", dat hen naar hun ouders en zusters in Saint Tropez bracht. Suikerfabrieken vitale bedrijven Bij besluit van de centrale militaire gezaghebber, luitenant-generaal A. H. Nasoetion, zijn alle 53 suikerfabrieken in Indonesië tot vitale bedrijven ver klaard. De maatregel werd genomen ter voorkoming van stakingen en uit sluitingen. Onbekend vliegtuig door Syriërs neergeschoten? Het Syrische leger heeft bekendge maakt, dat de Syrische luchtafweer het vuur heeft geopend op twee niet-geiden- tificeerde straalvliegtuigen, die boven Syrië vlogen. Een van de toestellen was boven Libanees gebied neergestort, zo meldt het Egyptische persbureau te Cairo. De „Olivier van Noort uit Moskou terug Na een non stop vlucht van 5 uur 10 minuten is gezagvoerder Fogelberg mét de DC-6B „Olivier van Noort" gis teravond op Schiphol geland, waarmee de officiële opening van de lijn Am sterdam-Moskou en terug een feit was geworden. Mr. A. II. C. Gieben, de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die de openingsvlucht namens minister Al- gera heeft meegemaakt, zal zaterdag morgen met de Tupolev-104 van „Aero- flot" naar Nederland terugkeren. Alle andere genodigden van de K.L.M., die maandag met de „Olivier van Noort" naar Moskou waren gevlogen, en onder wie zich verscheidene buitenlandse ver tegenwoordigers van reisbureaux bevon den, kwamen thans terug, alsmede zeven betalende passagiers. De heren J. C. van der Kloot, direc teur verkoop J. A. Bach, directeur vluchtproduktie, mr. H. Mees, hoofd bui tenlandse verkooporganisatie en R. J. Vogels, hoofd der voorlichting, die als gastheren van het gezelschap hadden gefundeerd, waren zeer tevreden over de heen- en terugvlucht en deelden voorts mede, dat de K.L.M. in Moskou een prettige ontvangst heeft gehad. De heer Telders, de vertegenwoordiger van de K.L.M. in Moskou en de heer Donker, die vloeiend Russisch spreekt en als sta tionschef op het vliegeveld zal fungeren, vertoeven reeds in de Russische hoofd stad. Gezagvoerder Fogelberg deelde mede, dat men op de terugvlucht met tegen wind had te kampen. Er werd gevlogen op een gemiddelde hoogte van 5700 meter. De directeur verkoop van de K.L.M., de heer Van der Kloot, verklaarde, dat de maatschappij redelijke verwachtingen koestert van de exploitatie van deze lijn. De gesprekken met de vertegenwoordi gers van de buitenlandse reisbureaux hadden hem de bevestiging gegeven, dat steeds meer Amerikanen en Canadezen Rusland bezoeken. Zelf was hij in de straten van Moskou Amerikaanse pro fessoren mét hun studenten tegengeko men. (Van onze correspondent) De gave ivoorwitte tanden bloot, zit Prins Jimoh Oladaumi Oyewumi van Nigeria lachend naar een paar spelende kinderen te kijken. Rustig nipt hij dan van het kopje koffie, dat hij besteld heeft in de Europa- wachtkamer van Schiphol. Ja, hij is een Prins van koninklijke bloede, be aamt hü bijna schuchter, als wij met een vragende blik naar de titels op zijn visitekaartje wijzen. „Ik kan mij voorstellen, dat U als Nederlander niet bekend bent met de I oer-oude gebruiken van mijn Afrikaan- i se stam". En prins Jimoh (dat heel een voudig „Vrijdag" betekent, want hij is op een vrijdag geboren) vertelt, dat eer. lid van de koninklijke familie van de stam der Ogbomosho's als kind met diepe sneden in het gelaat wordt ge tekend en wel op een dergelijke wijze, dat in geheel Nigeria iedereen kan zien, dat hij een Prins is van het land der Ogbomosho's. Zijn 70-jarige vader regeert nog over Ogbomosho en eens zal dp tijd aan breken. dat hij geroepen wordt om de prinselijke plichten als regent over 20.000 onderdanen, allen Moslems, waar te nemen. In het vliegtuig had hij de kledij van zijn stam, een blauwe mantel van dunne stof en een oranje muts, afgedaan. voor studie- en werkbezoek", consta teert Prins Jimoh Oyewumi. Engels is er de voertaal, maar daarnaast ordt de inheemse ta~I van Ogbo- Vertegenwoordiger Nu zit hij in Westeuropese jas en broek en met een wit overhemd en das voor de eerste maal van zijn 32 jaren in Nederland, trouwens hij is voor de eerste keer in Europa.... Prins Jimoh is vertegenwoordiger van een grote Franse produktenfirma, die zijn relaties niet alleen in Nigeria, maar ook in Ghana en in enkele andere landen aan de Westafrikaanse kust heeft. Hij zorgt I voor de export van katoen en tegelijk importeert de Prins bier. Nu maakt hij een reis door enkele landen van Europa om voor de eerste maal met zijn relaties kennis te maken. Dat be valt hem goed. In Bremen is hij als een „vorst" (en Prins Jimoh moet zelf lachen om dat woord) ontvangen en nu gaat hij naar Londen. Over net klimaat is de Afrikaanse Prins verrukt. „Het volgend jaar neem ik mijn vrouw naar Europa mee. Zij I zal haar ogen uitkijken, want er zijn zoveel dingen te bewonderen, waarvan zii nauwelijks heeft kunnen dromen" Vrije bevolking Dat vooruitzicht brengt hem op de gedachte ons mede te delen, dat Nigeria een vrije bevolking heeft. Iedereen is vrij om te denken en te geloven wat hij of zij wil Er is geen discriminatie en in Noord-Nigeria, waar hij tegen woordig woont, kent men evengoed een familieleven zoals de Nederlanders, de Engelsen en de Duitsers. Dat vertelt de Prins allemaal en nog veel meer De nieuwe universiteit van Ibadan in wes telijk Nigeria levert jaarlijks al heel wat afgestudeerden af en daardoor zal de ontwikkeling van het land steeds sneller gaan Nigeria heeft de hulp ingeroepen en verkregen van Westelijke landen en vooral de Nederlandse ingenieurs, wegenbouwers, havenspecialisten en plantagedeskundigen werken mee om de achterstand zo snel mogelijk in te halen. „Niet voor niets komen onze ministers vaak naar Nederland toe Britse luchtaanval op huis van rebellenleider Britst straaljagers hebben gisteren met raketten het huis van de rebel lenleider Asker Sjaif, by Dhala in het bergachtige noorden van het pro tectoraat Aden. verwoest, zo is offi cieel in Aden bekendgemaakt Volgens de Britten is Sjaif een der leiders, die met materiële steun van Jemen aanvallen op Brits gebied doet. Een uur voor de beschieting hadden Britse vliegtuigen boven het huis pam fletten uitgeworpen, waarin de aanval werd aangekondigd. De inwoners van het dorp waar het huis was gelegen, waren na deze waarschuwing weggetrok ken. PRINS OYEWUMI diepe stamsneden in het gelaat mosho, het Yoruba-dialect in ere ge houden. En op de scholen in zijn ge boorteland geleerd. En voordat hij weer in het vliegtuig op de Amster damse luchthaven stapt, verzekert hij ons nog. dat hü heel wat nieuwe dingen, die hij in Europa heeft gezien en gehoord, in Ogbomosho zal toe passen als hij tezijnertijd zijn vader zal opvolgen. Situatie in Libanon Toenemende wrevel over het optreden van Robert Murphy Robert Murphy, president Eisen howers persoonlijke vertegenwoordi ger, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan president Sjamoen van Libanon. Naar verluidt zou de wrevel onder de Libanese oppositie tegen Murphy toenemen. De leiders van de opposi tie zeggen, dat Murphy in geen enkel opzicht geslaagd is in zijn pogingen om een algemeen-aanvaardbare kan didaat te vinden voor het president schap en Libanon vrede en stabili teit te brengen. Het Libanese parlement zou gisteren bijeengekomen zijn om een nieuwe Li banese president te kiezen. De bijeen komst is echter door de voorzitter voor onbepaalde tijd uitgesteldl, blijkbaar als protest tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon. Mur phy heeft thans overeenstemming ver kregen voor het houden van de ver kiezingsbijeenkomst op 31 juli. De Amerikaanse generaal Paul Adams is gisteren benoemd tot bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Libanon. Dit is gebeurd op verzoek van admiraal Holloway, de bevelhebber van de Zesde Vloot. In de wijk Basta in Beiroet is gis teren een bestand gesloten tussen de regeringsaanhangers en de rebellen. Het bestand is tot stand gekomen door bemiddeling van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Pharaon. De gevangenen die de twee partijen had den gemaakt en die als gijzelaars wer den vastgehouden zijn uitgewisseld. Volgens de Libanese pers heeft de regering van de Libanon de Ameri kaanse regering om onmiddellijke finan ciële steun gevraagd tot een bedrag van 80 miljoen Libanese ponden (1 Liba nese pond is ongeveer een gulden) in verband met het begrotingstekort. Of ficiéél commentaar is op dit bericht nog niet gegeven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1