AUSTRALIË, VEELTALIG LAND, TELT 40 NATIONALITEITEN Laatste Berichten i ooral Italiaans is ingeburgerd in Red fern, dat de Jordaan van Sydneywordt genoemd Zuiderlingen klitten opeen en regering doet een oogje toe DONDERDAG 24 JULI 1958 (Van onze correspondent in Sydney) Australië, zo wordt u in Nederland geleerd, is een eentalig land en wie wil emigreren naar het andere einde van de wereld, doet er goed aan Engels te leren. In de afgelopen jaren is er echter iets veranderd. Er zijn hier op z'n minst veertig nationaliteiten met elk hun eigen taal. Onder hen spelen de Italianen een grote rol en ik zou daarom iedereen, die naar Australië gaat, willen raden Italiaans te leren. Het zal hem bijna elke dag goed van pas komen. De vorige week verdwaalde ik in Redfern, de Jordaan van Sydney. Het is er een netwerk van brede en van nauwe straten. Een oneindige doolhof van asfalt met groezelige huizen, die tachtig jaar geleden de welvarende burgers tot woning dienden. Redfern is thans een arbeidersbuurt en dichter bevolkt dan de randstad Holland. Hier wonen Italianen in groepen. Zij hokken bijeen. De huizen doen een lage huur. Ze zijn donker, maar van steen en in elk geval beter dan de woningen, waarin deze Italianen in eigen land huisden. harige Europese zuiderlingen aandach tig staan te luisteren. Succes in zaken en in het amusement Wie door Redfern wandelt, hoort al tijd een vreemde tongval. Het is het Italiaans, waaraan de Australiërs zich meestal ergeren, want als zij een vreem de taal horen, die zy niet verstaan, wor den zij achterdochtig. Vandaar dat er tegenwoordig zovele Australiërs zijn, die Italiaans leren, zo wel op de avondschool als op de uni versiteit. Toen ik de weg kwijt was, had ik grote moeite uit deze doolhof te ko men. Voorbijgangers, die ik aansprak, verstonden me niet of antwoordden in een brabbeltaaltje van gebroken Engels en Italiaans. Italianen houden aan hun moedertaal vast, wat voor hen niet moeilijk is, want zij blijven in groepen wonen en werken. Zy hangen als klit ten aan elkaar. De Australische rege ring, die tegen groepsvorming gekant is, zag dit met lede ogen aan, maar heeft al lang een oogje dicht gedaan, want de Italiaanse immigranten vormen een zeer grote bijdrage tot de Australische wel vaart. Welvarende winkeliers In- de grote steden, zoals Sydney en Melbourne, worden vele groentewinkels gedreven door Italianen. Zij zyn de geldmakers. In Sydney zijn bijna vier honderd voorsteden en in elk winkel centrum is altijd wel minstens één Ita liaanse groentezaak of milkbar. In de binnenstad zijn het bovendien de koffie- lounges, waar de Italianen met hun es presso-bars de meerderheid hebben. DeZe espresso-bars zijn in het thee-drinken de Australië op ongelofelijk snelle en verrassende wijze uit de grond gerezen en hebben de Australiër geleid op het pad der koffie-drinkers. Wie op zondag naar de Domain van Sydney trekt, een onmetelijk groot park, dat men de Australische tuin der Tuille- rieën kan noemen, waar grote volks vergaderingen worden gehouden, die aan de Parijse revolutionairen doen denken, kan er wel tien volksredenaars in de open lucht horen. Tien jaar geleden werd er alleen En gels gesproken. Tegenwoordig kunt u er niet alleen het gebroken Engels of het Engels met een vreemde tongval beluis teren, maar ook gloedvolle toespraken in het Italiaans, terwijl honderden zwart- Democratisering van het Britse Hogerhuis Koningin Elizabeth heeft tien mannen en vier vrouwen voor de duur van hun leven in de adelstand verheven, volgens een nieuw plan om het Hogerhuis een meer democratisch karakter te geven. De vier vrouwen zullen de eersten zijn, die in het Hogerhuis zitting nemen. Zij krijgen de titel „lady" of „barones", doch hun echtgenoten blijven gewoon „mijn heer". Onder de nieuwe Hogerhuisleden bevinden zich mevrouw Barbara Woo- ton, voormalig hoogleraar in de sociale wetenschappen aan de universiteit van Londen en Sir Robert Boorthby, een conservatief Lagerhuislid en een voor aanstaande figuur in de Europese be weging. Doordat er vier Lagerhuisleden twee socialisten en twee conservatie ven— in de adelstand zijn verheven, zyn er vier tussentijdse verkiezingen nodig, die, gezien de stemverhouding in de be trokken districten, evenwel geen wijzi gingen teweeg zullen brengen. Hard werken en zuinig zijn De Italianen hebben ook hun „kolo nies" in Queensland, waar zij in de sui kerrietcultuur werken, en in het achter land van Nieuw Zuid Wales, waar zij op fruitkwekeryen arbeid vinden. Velen hebben zich opgewerkt tot eigen baas en zijn trotse eigenaars van groente- en fruitkwekerijen. Er bestaat grote saamhorigheid en ge voel van verbondenheid tussen de Ita lianen. Daardoor krijgen zij de kans fortui nen te maken. Tallozen hunner zijn wel varend. Nog onlangs bezocht ik een Ne derlandse boer, die een bedrijf van veer tig hectaren pacht van een Italiaan, die zelf als immigrant zonder een cent op zak begonnen was en nu miljonair is, eigenaar van enige boerderijen en direc teur van een scheepvaartmaatschappij met 42 schepen. U heeft al dikwijls verhalen gehoord over geslaagde Nederlandse immigran ten. Aan hun doorzetting en initiatief wil niemand twijfelen, maar als voor beeld van de geslaagde immigrant, moet in de eerste plaats de hardwerkende, zwoegende en zuinige Italiaan worden genoemd. Er zijn er zo'n 120.000 in Aus tralië. Men vindt hen overal, in de grote steden, zowel als op het platteland, in land- en tuinbouw, zowel als in de in dustrie en de handel, bij het grote ont ginningswerk ter verlegging van de loop der Sneeuwrivier in de Australische Al pen en bij de bouw van waterkeringen en hydro-elektrische installaties. Invloed op de pers Hoewel de Italiaan moeite heeft het Engelse meester te worden, is zijn eco nomische welvaart, als groep, onbetwist groot. Zy is groter dan die der Neder landers. die met honderdduizend immi granten als groep weinig kleiner zijn dan die der Italianen is ook te bemerken in de pers. Deze invloed is dieper dan die der Nederlanders. Er zijn niet alleen vakbladen, die speciale rubrieken in het Italiaans bevatten wat met één uit zondering nooit het geval is geweest voor de Nederlanders („want die spreken toch wel Engels") maar een Austra lische auteur heeft over een Italiaanse immigrant een pakkend boek geschre ven. waarvan in enkele maanden veer tigduizend exemplaren waren verkocht. Bovendien werd dit boek als feuille ton gepubliceerd in over geheel Austra lië verspreide dagbladen. Het heeft ontzaglijk bijgedragen tot beter begrip bij de Australiërs voor de Italiaanse immigranten. Ondanks hun grote welvaart en be langrijke bijdrage tot de economie van Australië zijn de Italianen, in tegenstel ling tot de Nederlanders, by een deel der Australiërs weinig geliefd. Toch heb ben zij door hun prestaties het respect van de Australische bevolking afgedwon gen En dat vormt het begin van popu lariteit. Daartoe draagt mede bij de ge stadige stroom van Italiaanse artiesten, die hun landgenoten en de Australiërs komen vermaken. Topconferentie Je New York MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Juli. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg. zwartebessen 120165; andijvie 78; au gurken 1519; doperwten 21—22: snijbo nen 49—107; stambonen 3657; kroten 2 10; rode kool 6—8; gele kool 818; pos telein 1026; rabarber 818: spinazie 6 —16 tomaten A 21—32; B 21—27; C 20— 25; CC 20; uien 420; waspeen 1013; p. 100 stuks; meloenen 30105; perziken 7 39; pruimen 65200; bloemkool A 1030; B 11- komkommers A 930; B 826; C 36.20; per 100 bos; bospeen 1026; pe terselie 150—280; selderie 260—280. BARNEVELD, 24 Juli. Coöp. Veluw- se Elerveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel vlug. Notering eieren van 42/46 gram f6.46 tot f8.11, eieren van 46/60 gram f 8.53 tot f 9.83, eie ren van 60/60 gram f 10.20 tot f 13.37, eie ren van 60/63 gram f 13.56 tot f 14.30, eie ren van 63/68 gram f 14.40 tot f 14.97, alles per 100 stuks. Elerveiling S.BE.; aanvoer, 557.020 6tuks. Handel vlug. Notering: eieren van 46/50 gram f8.60 tot f9.60, eieren van 50/60 gr f 10.20 tot f 13.53, eieren van 60/63 gram f 14.46; eieren van 63/69 gram f 14.50 tot f 14.85, eendeëieren van 64/76 gram f 9.62 tot f 12.33, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.700.000 stuks. Han del vlug. Notering: klppeëieren van 60/64 gram f 14.25 tot f 15.—. algemene prijs f 14.60, kiloprijs f2,36; basis 61,8 gram. henneëleren van 42/56 gram f 8.tot f 13.—. kiloprijs f 1.86 tot f2.32 Prijsnotering Gelders-Overijsselse Veren van Eierhandelaren. Grote eieren f 14.50 tot f 15.—, gewicht 63/68 gram kleine eieren f 13.— tot f 14 25, gewicht 56/61 gram, henneëleren f7.50 tot f 10,gewicht 39/49 gram. GOUDA, 24 Juli Kaasmarkt Aanvoer 185 Dartijen. Notering: eerste kwaliteit f 1.9Ö tot f2.01, tweede kwaliteit f 1.80 tot f 1.89, extra kwaliteit f2.02 tot f2.36. alles per kilogram. Handel kalm. WOERDEN. 23 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 156 partyen le kwaliteit f 1.90—2.00; 2e kwaliteit f 1.801.89; extra kwaliteit f2.01—2.27. Handel kalm. Benzine stroomt door Zweeds dorp Drie doden bij ontploffing Drie personen zyn om het leven ge komen bij een ontploffing, die heeft plaats gehad in een ondergronds ben zinereservoir in het Zuidzweedse dorpje Moheda. De ontploffing werd vermoede- „onreansuscn is. wedstriid"" hadden eeoreaniseerd De lijk veroorzaakt door kortsluiting. Een „De bijeenkomst te Londen van de deelnei+,ers zeif waren zeer enthousiast tank ontplofte, ten gevolge waarvan regeringsleiders van enkele staten, le- d it Mooie prijZen waren be- brandende benzine over een grote op- den van de Bagdadse verdragsorgam- J schikbaar eesteld wLKe? eeï nraeh- perviakte werd verspreid. Na enkele uren satie, zal maandag a.s., in aanwezigheid ti(Te beker Wethouder Vergeer reikte slaagden brandweerlieden, burgers en van de Amerikaanse minister van Bui- d® prijzen uit aan de diverse Driiswin- nn flcrfl rn li - tonlonHco 7olron hpm'Tinpn Tnnlc. WflC I De woordvoerder van het Britse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Engelse regering de Russische aanvaarding van het voorstel, om te New York, in het kader der Ver enigde Naties, een topconferentie te houden, waardeert, doch dat het Rus sische denkbeeld om deze conferentie reeds maandag a.s. te doen beginnen, „onrealistisch" is. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Marjolein dr van H. T. Plan- teydt en A. G. Witmans; René J., zn van J. L. P. A. Hoeken en A. L. Verhaar; Jo hanna E„ dr van J. Parmentler en J. A. R. van der Burgh; Robertus J.. zn van M van der Putten en A. M. van Zoelen, Ann E„ dr van N. Favler en H. de Gelder; Jo hanna Z. M.. dr van B. Star en J. Men- sink; Pauline, dr van J. Boelhouwer en M. G. M. Gr. Daniels. Ondertrouwd: J. H. M. Schrijvers, 26 Jr en M. Th. H. E. Hoegen, 23 Jaar. Getrouwd: J. N. Hoogenboom, 27 Jaar en Th. van Steijn, 20 Jaar; C. A. Burger, 23 jaar en M. A. M. Wolffenbuttel, 23 laar; J Terwey, 36 Jaar en A. W. van Varlk, 32 jaar; A. Kamsteeg, 24 Jaar en J. P. Dek ker, 22 Jaar. Overleden: J. J. de Jong, 83 Jaar; E. S. C. van Rijn, 90 Jaar, te Katwyk. In Den Haag slaagde voor het di ploma Scheepswérktuigkundige A onze plaatsgenoot, de heer J. N. Vylbrief. VOORSCHOTEN Zaterdag paardensportfeest Het is al een traditie geworden dat er bij gelegenheid van de Voorschoten- se Paardenmarkt een kortebaandraverij wordt gehouden op de Prins Bemhard- laan. Immers de paardenmarkt was de dag van het paard en deze oude histo rische dag wil men in Voorschoten in ere houden. Dit jaar is het het Comité Paardensport ..Voorschoten" gelukt ge daan te krijgen dat op zaterdag a.s. het kampioenschap van Zuid-Holland ver reden gaat worden. Ingeschreven heb ben van stal Wagenaar: Ronnv Zora, Tourterelle. Ria Kitty. Nog andere goede dravers staan op de lijst van in schrijving vermeld, zoals: Quirinus Rita BH, O Brewer. Rita Bond. Er zijn prij zen tot een bedrag van f 1650. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reglna. dr van C. Hoek en A. Grootendorst; Hermine. dr van Th, v#h Schalk en A. Fokklnga; Alexander M zn van N. van der Krogt en A. Th. Krijnen, Eric, zn van S. Wassenaar en J. M. Th. de Nes; Mario Th., zn van L. W. Nouwens en Ch. J. Raaphorst.; Joslna V. M.. dr van H. Ph. J. Vogelezang en J. M. van Riet; Ru- dolf M„ zn van C. A. Douw en W. A. de Vetten; Mariska I., dr van J. Pruis en M. Baku wel; Jacobus Ph. H. zn van Ph. A. Aertsen en M. Th. J. Lindeman; Evert A., zn van W, A. Verbeek en T. Daemen- Li- vette B. G.. dr van D. J. Th. Kleijne en W. N. Lageweg. Ondertrouwd: W. J. J. van Leeuwen en P. E. Th. Knappers. Getrouwd: G. H. M. Konlngs, 24 Jaar en W. M. Zoetemelk. 22 Jaar; A. Schippers, 27 Jaar en E. van Sonsbeek, 25 Jaar. Overleden: J. C. Scheers, 44 Jaar, echt genote van J. Dijkstra; J. F. Keulemans. 69 jaar, echtgenote van E. M. G. Zitman; L. P. Stam, 37 jaar, echtgenote van N van der Grijn. WARMOND Veiligheidsrit voor bromfietsen In samenwerking met de VVV afde ling Warmond, de Warmondse midden stand en de heer C. J. Nauta, werd als sluitstuk van de Kaagweek een oriënta tie- en veiligverkeersrit gehouden voor bromfietsen, waarvoor zeer grote be langstelling bestond. Aan deze wedstrijd lag een groot verkeersopvoedend ele ment ten grondslag en de organisatoren komt dan ook een woord van lof toe voor de wyze waarop zy deze „verkeers- BEURSOVERZICHT Unilever willig Amsterdam, 24 juli Aandelen Unilever trokken vanmiddag de grootste belangstelling. De koers van de aandelen was willig. Aandelen Kon. Zout zijn in twee dagen circa 80 punten gestegen, als gevolg van de 33 1/3% bo- I nusaandelen. Dit voorbeeld werkte sti mulerend voor de aandelen Unilever, waarvan de beurs, sinds enige tyd. ook een bonus in aandelen verwacht. Tegen het einde van de beurs kwam voor Uni lever op 364 wat aanbod uit Amerika los, waardoor het fonds inzakte tot 363, tegen gisteren als slotprijs 356. Aan de stroom van politieke berichten uit het buitenland was, althans voor vandaag, een einde gekomen. De tendens van de beurs was opge wekter. Aandelen Aku bijv. waren 3 pun ten hoger, doch moesten hiervan weer naars, waarbij hij een woord van dank militairen erin de brand te onderdruk- tenlandse Zaken, beginnen, zoals was ken Maar met duizenden liters stroomde I overeengekomen. j bracht aan allen die" hadden"medëge^ de benzine door de straten van het De Britse regering is ten volle bereid werkt om deze wedstrijd te doen slagen, dorpje. Grote wolken bezmedamp han- j deel te nemen aan een topconferentie, De Uitsla.g was als volgt- 1 H Haver- gen boven het plaatsje. De plaatselijke zodra de hiervoor nodige speciale kortj warmond, 12 strafpuriten; 2. H. autoriteiten hebben scherpe maatrege- bijeenkomst van de Veiligheidsraad is imthorn, Valkenburg, 25 strafpunten; 3. len uitgevaardigd om nieuweontplof fin- j vastgesteld", aldus de woordvoerder. j c van styn; 4. A.'v. d. Welle, War mond: 5. G. Beugelsdijk, Warmond; 6. J. v. d. Meer, Voorschoten: 7. J. P. van Leeuwen: 8. P. v. Noort, Warmond; 9. L. de Groot, Oegstgeest; 10. J. Juffer mans, Warmond. gen te voorkomen. In de gehele stad is het verboden te roken of een automobiel te starten. Ook het treinverkeer in de onmiddellijke omgeving van Moheda is stilgelegd. De politie heeft het gehele gebied afgezet. Het ministerie van De fensie. waaronder de opslagplaatsen res sorteren. heeft publikatie van bijzonder heden omtrent het ongeluk verboden. Journalisten en fotografen is de toegang tot de stad ontzegd. De voor hulp opge roepen militairen kunnen verder nog niets uitrichten. Zij moeten wachten tot de gevaarlijke dampen boven het stadje zijn verwaaid. Fanfani's Amerikaanse reis Economische hulpverlening aan Midden-Oosten Het te Turijn verschijnende liberale blad ,,La Stampa" meent dat de Ameri kaanse uitnodiging aan de Italiaanse premier Fanfani. om volgende week Washington voor besprekingen te bezoe ken „deel uitmaakt van een Amerikaans voornemen om de politiek van het Wes ten tegenover de Arabische staten ra dicaal te wijzigen". De politieke medewerker van dit voor aanstaande Italiaanse dagblad schryft: „Er zal. ter gelegenheid van Fanfani's bezoek aan de Ver. Staten, speciale aan dacht worden geschonken aan het z.g. „plan-Pella" een voorstel, dat de Ita liaanse regering een jaar geleden aan de Amerikaanse autoriteiten heeft gedaan en dat voorziet in het beschikbaar stel len van de tegenwaarde van de Ameri kaanse dollarhulp aan Europese landen voor het uitvoeren van economische pro jecten in het Midden-Oosten. De Italiaanse regering heeft indertyd uiteengezet dat dit de enige manier is om de Arabische wereld ervan te over tuigen. dat het Westen niet vijandig staat tegenover het Arabische eenwor ding streven en dat het integendeel hier aan wil bijdragen op een wijze, die vruchten zal afwerpen voor alle betrok kenen", aldus „La Stampa" Ambonese belangengroepen Blykens een mededeling van de „Ga- boengan Organisasi-Organisasi Soekoe Maloekoe" zyn op een te Zwolle gehou den vergadering van verschillende Am bonese belangengroepen, vier daarvan tot de „Gaboengan" toegetreden. Het zijn de Pantja-Sila, Part-ai Nasional Maloekoe Selatan. Ikatan Anak Anak Maloekoe Oetara Toedjan Tanah-Air, en de Kesatoean Anak Anak Keinsjafan. De leden van al deze Molukse organi saties zyn voorstanders van repatriëring naar Indonesië. DE OOSTENRIJKSE BEWAPENING. De Oostenrijkse socialistische onder minister van landsverdediging, dr. Kari Stephani, pleitte voor toekenning aan Oostenrijk van het recht om zijn strijd krachten met raketten en andere mo derne wapens uit te rusten, opdat het zijn neutraliteit beter kan handhaven. Volgens dr. Stephani was nu de tyd aangebroken om de grote mogendheden en de Veiligheidsraad te verzoeken de bepalingen van het Oostenrijkse vredes verdrag. waarin het Oostenrijk wordt verboden moderne wapens te beziUen voor zyn verdediging, te wyzigen. Hertha, de „gashond" spoort alle lekken op! (Speciale berichtgeving) De heer M. Koek, gasfitter in Utrecht, beschikt over een hond, ge naamd „Hertha", die men de „gas hond" noemt. Hertha een forse Groenendaeler kreeg een opleiding in de Rijks- speurhondenschool in Den Haag, waarna zyn baas hem verder heeft afgericht op het zoeken naar gas De prestaties van de hond zijn ver bazingwekkend en voor de gasbedrij ven in Nederland uitermate nuttig, omdat vrijwel ieder lek in een net wordt opgespoord. Het dier ruikt bijv. een uiterst klein lek in de gasslang in een keuken reeds buiten op straat. De hond begint dan te blaffen en geeft het zoeken niet op voordat het lek is gevonden. De heer Koek heeft reeds in verschil lende gemeenten van ons land met Hertha een onderzoek ingesteld. In vijf dagen tijd vond het dier onlangs in Maarssen niet minder dan 133 lekken (en lekjes) in gasleidingen. Er bestaat wel een apparaat, waar mede lekken in gasleidingen kunnen worden opgespoord, maar hiermee doen vier man per dag niet meer dan 650 meter. Hertha en zijn baas leggen 2% k 3 km. per dag af! Binnenkort gaat de heer Koek een onderzoek instellen in Driebergen en Zeist. Gewonde Nederlanders allen in leven (Van onze Haagse redactie) Naar wy vanmiddag uit Stuttgart vernamen, zyn de vijf Nederlanders, die zich sedert het ongeluk op de Autobahn aldaar in ziekenhuizen be vinden, nog in leven. Het betreft hier de bestuurder van de auto, de heer B. de Ryke, mevr. R. de Rijke, mevr. W. Nederlof, haar dochtertje Lonie Nederlof en mevr. Lina. Vannacht heeft men gevreesd voor het leven van mevrouw Nederlof, doch hoewel zy nog in levensgevaar verkeert, was haar toestand hedenmorgen iets verbeterd. De Landespolizei heeft de bestuurder, de heer De Rijke, totnutoe niet kunnen ondervragen over de toedracht van het noodlottig ongeval, daar hij nog steeds buiten kennis is. Het aantal doden is gestegen tot zes, daar de Duitse jongen, die meereisde in het busje en die beide benen moest missen, intussen over leden is. POSTVERZENDING NAAR IRAK Inzake de postverzending naar Irak wordt medegedeeld, dat heden een extra vliegtuig van Schiphol naar Bagdad is vertrokken dat de voorradige luchtpost hersteld. Van eventuele volgende vluCh- heeft meegenomen. Het geregelde luchtverkeer is nog niet ten zal uiteraard voorzover mogelijk voor het luchtpostvervoer gebruik wor den gemaakt. Voorlopig moet met ver traging rekening worden gehouden. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. J. Elzing is geslaagd voor het exam- n; apothekers- a ssistente. WASSENAAR Kerkehout viert feest De Buurtvereniging Kerkehout en Omgeving organiseert in de week van 28 juli tot en mét 2 augustus een aantal feesten. Het programma luidt als volgt: Maandagavond wielerwedstryd over 40 km, verreden door de Haagse Wielerver eniging „De Spartaan", daarna bal. Dinsdagavond volksspelen voor dames en heren van boven 40 tot 16 Jaar, ge volgd door een concert van de Accor deonvereniging D.V.S. Woensdagavond voetbalwedstryd Wassenaar tegen Ker kehout om een wisselbeker van de Oranjevereniging, muzikale omiysting door Excelsior. Donderdag- en vrijdag avond openstelling kermisvermaken en dansorkest The Dutch Stars. Zaterdag kinderspelen. Zaterdagmiddag kinder ochtend gekostumeerde kinderoptocht en toneel Chris Hofland. Zaterdagavond grote sportdemonscraties met reddings werk door hefschroefvliegtuigen. Tot be sluit weer bal. Geslaagd. Voor het examen mid delbaar onderwys lichamelijke oefening slaagde mej. C. J. Tchaper alhier. BROMFIETSERS AANGEREDEN Zonder op het verkeer te letten reed de 34-jarige bestuurster van een per sonenauto vanaf de Ryksstraatweg de Houtlaan op en veroorzaakte een aan- Betrekkingen Libanese regeringwaarnemers verbroken! Volgens te Beiroet verschijnende bla den heeft de Libanese regering de be trekkingen met de waarnemersgroep der V.N. in haar land verbroken, omdat de waarnemers er niet in geslaagd zou den zyn tweederde van de Syrisch-Liba- nese grens te inspecteren. Woordvoerders van de V.N. en de Li banese regering wilden geen commen taar leveren op het bericht. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken. Malik die te New York is, zou opdracht hebben gekregen by de V.N. te polsen naar de kansen van een even tueel verzoek om een politiemacht van 15.000 tot 20.000 man voor zijn land. Verkiezingen in Indonesië alleen als er rust is De Indonesische minister van Binnen landse Zaken, Soenasi Jardjadinata, heeft verklaard, dat de volgende alge mene verkiezingen, die volgens plan in september 1959 gehouden zullen worden, slechts zullen kunnen doorgaan, als in het gehele land rust en orde zyn her steld. Het zou volgens de minister niet verstandig zyn alleen in rustige gebieden verkiezingen te houden. ryding met een op het rijwielpad uit de richting Den Haag kpmende 37-jarige bromfietser uit Leiden. Met een ge kneusde rechterschouder werd de brom fietser vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Een 70-jarige koopman uit Haarlem, bestuurder van een personenauto, ver leende op de Rijksstraatweg naby de inrit van v. d. Mareis Autobedryf geen voorrang aan een 45-jarige bromfietser uit Voorschoten, die daardoor een hoofd wond en verschillende schaafwonden opliep. HU werd na eerste hulp naar zyn woning vervoerd. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zondag werd door de Postduivenver eniging De Gevleugelde Vrienden met 238 jonge duiven een wedvlucht gehou den vanuit Duffel, afstand 117 km. De uitslag was: J H. Groeneveld 1, 6; A. J. Visser 2; J. P. Brederode 3. 4. 8; W. v. d. Zwaan 5, 7; J. C. B. Brederode 9; L. Farla, 10. hen gedeelte van de enorme in stallaties van de eerste Franse plutoniumfabriek. welke dezer da gen de produktie is begonnen door het in werking stellen van de eerste kernreactor. één punt afstaan. Philips kon zich ruim een punt verbeteren, terwijl aandelen KLM ruim fl,hoger werden geadvi seerd. Niettegenstaande Wallstreet lager was afgekomen voor aandelen Kon. Olie. was het fonds op het Damrak op f 163,40 een paar dubbeltjes hoger dan gisteren en circa 70% boven pariteit New York. De handel bleef klein In Scheepvaarten ging iets meer om dan de vorige dag en de fondsen waren over het algemeen 1 tot 2 punten boven de vorige slotprys. In tegenstelling tot de vrij vaste marktstemming, lagen cer tificaten Deli aan de flauwe kant. Ten gevolge van wat middenkoersaanbod, waartegenover niet voldoende vraag aanwezig was. daalde de prys van dit fonds van f 114 tot f 111. Het fonds her stelde zich later tot circa f 113. De ac tiviteit in de overige cultuurfondsen was minimaal; de koersverschillen konden vriiwel verwaarloosd worden. Staatsfondsen nauwelijks pryshou- dend. Een lichte reactie volgde voor stocken Kon. Zout, die op f 390 werden verno men. tegen gisteren f400. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 juli Londen 10.56—10.56*4New York 3.78UJ3.79*; Montreal 3.94%—3.95; Parys 89.95—90.05; Brussel 7.59%— 7.59%: Frankfort 90.45*4—90.50%; Stockholm 73.26%—73.31%; Ztirich 86.60%86.65%Zürich <vr. fr.) 88.39% —88.44%: Milaan 60.80%—60.85%Ko penhagen 54.61%54.66%; Oslo 52.82 52.87; Wenen 14.61%—14.62%Ankara 3.79%— 3.79%; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag; 24 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93 Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 90 89% Ned '51 3% 94% 95 93 %B 93* 92% 91% 87% 88% 88% 88 88% Ned '55 II 3% 89* 88% 90 89 Dollarlng '47 3 90% 91% Investeringscert 3 94* 94+* Ned 62-64 3 94 94* Cert. NWS 61% 61 Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% 88% Ned W B lening 6% 109% 109* ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. gew. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr. (f.20.— Idem (50 a f.20.— Holl Amer lyn Java China Paket K.L-M Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gera leningen A'dam 47 (3%) 3 93 Den Haag 1937 1 3 85% 37% 37 84% 84% 167 168 69 Vi 69% 113.50 112.50 101 106 31 31% 89 88*/4 16% 16% 186y4 189% 193 194% 297 301 179 178 310 313 303 305 Va 260 264 294% 296% 155% 155 356 363 Va 188 186% 185 186 671 672% 162 162.50 163.20 163.10 136% 137% 129 129% 105.60 107.20 136% 139% 122 »/2 125% 135% 137% 128Y4 129*4 231 235 120% 122% 124 125% Industr. Obligaties Philips Dollar In g '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 94 y4 92L 92 92 82% 83 99% 99% 82* 82 82 81% 91% 90 90 93 94 93L 92% 94% 94« 99% 99% Bank NIET-ACTIEVE AANDELEN en CredietinstelUngen Amst. Bank 224% HJ.U eert 196% Roüt Bank 196% Twentsche Bank 171 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 Borneo Sum. H.My 45 Ned. G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok My. Tleleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. 194% 100 77% 499 8 80 226% 196% 194% 171% 46 192% 100 Leiden 1947 R'dam '37 I-HI 3% 93% B 93 Spoorwegen Deli 8poorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% Intern. Nickel81% Anaconda 48% Bethlehem Steel.... 44% Cities Service 60% General Motors 42% Kennecott93% Republic Steel 52% Shell Oil 80% Union Pacific 30% Un. States Steel 68% 8% 28* 81 47% 44% 60% 41% 92 52% 80 30% 68% Nog enkele tondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VI 23/7 Edelmet Kon AA 42% Pref wa Idem 51 51 Electrolas B 390 393GB Holl Constructie 407 410B Ing bur v Bouwnyv 126GB 130B Int Kunststof! Ind 43% 43 Leldsche Wolspinn 131 130 Sikkens Lakfab '53 425 423 Ver Touwfabrleken 173 173GB Wernlnk's Betonm 87% 87% Van Wyk Textiel 61% 63 %G Zaalberg 96 %L 96L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9