World famous laramount in Nederland nu f 1.- Onverwachte overwinning van jonge Groninger ruiter Velstra Agent sloeg onwillige Hagenaar met gummiknuppel in het gezicht Ruiterfestijn duurde 12 uur! HEILBRON NEDERLAND NEEMT DEEL AAN EUROCHEMICFABR1EK DONDERDAG 24 JULI 1958 „Verzet tegen de politie Sla-dienderen Gestapo-inet lioden zijn beledigende en stra fbare uitdrukkingen (Van onze Haagse redactie) Omdat hy er zich tegen verzette per jeep mee naar het bureau genomen te worden hU bood aan te gaan lopen of er in zyn eigen auto naartoe te rijden werd op een avond in mei van het vorige jaar een Haagse sigarenhandelaar door een politieman krachtig met een gummiknuppel in het gelaat geslagen. Even later arriveerde met een tweede politie-auto assistentie. De nieuw aan- gekomenen gingen onmiddellijk tot krachtdadige actie over. „We zullen die dikke kop er wel even inslaan", riep een van de agenten. Vier politiemannen sleurden vervolgens de sigarenhandelaar achterover de jeep in. En op het moment dat hU weerloos met zyn rug op de rand van de politiewagen lag, terwyi hy aan weerszijden stevig werd vastgehouden, gaf de agent, die even tevoren met de gummiknuppel erop los geslagen had, hem een harde stomp ln de maag. Aldus verklaarden gisteren twee ge tuigen onder ede tegenover de Haagse politierechter. Zij traden op in de zaak tegen de sigarenhandelaar, die terecht stond terzake van verzet tegen en be lediging van de politiemannen, het doorrijden na een botsing te hebben veroorzaakt en het rijden onder drank invloed. Onder drankinvloed De belediging van de wetsdienaren bestond eruit, dat hij hen had uitge maakt voor „sla-dienders" en dat hij hen „Gestapo-methoden" had verweten. Het doorrijden na een botsing bleek er op neer te komen dat hy by het weg rijden een auto, die voor hem langs de stoeprand geparkeerd stond en hem de doorgang versperde, met zyn eigen wagen een meter had opgeduwd, waar bij een dubieuze beschadiging van de achterbumper van de andere wagen zou zijn ontstaan. De politierechter sprak de sigarenhandelaar dan ook vry van dit punt van de tenlastelegging. Het rijden onder drankinvloed was door de politiemannen geconstateerd, by de aan houding, nadat zy door de eigenaar van de „aangereden" auto achter de verdachte waren aangestuurd. De con statering bestond er uit dat de agen ten hadden waargenomen hoe de ver dachte met 60 km. per uur het kruis punt Valkenboslaan - Weimarstraat te Den Haag was „overgestoven". Welis waar was het midden in de nacht, maar, zo meenden de agenten, „zo rijdt geen nuchter iemand". Ten tweede had de verdachte „weifelend" gestopt. En ten derde had hij op het bureau geen kans gezien om, balancerende op een been, een vlakgom op te rapen. „Ik was suf van het pak ransel, dat ik gehad had", bracht de verdachte daar tegen in. Doch de politierechter hield hem voor dat zyn bloed 1,60 pro mille alcohol bevat had, terwyl slechts 1,50 pro mille is toegestaan. De politierechter, mr. De Grooth, veroordeelde de verdachte voor het plegen van verzet tegen de politie tot een boete van f.75.-, voor de beledi ging tot een boete van f. 40.- en voor het ryden onder drankinvloed tot 14 dagen gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. „Ruwer dan gevergd" De verdediger, mr. A. Smelt, meende de wyze, waarop het verzet gebroken was. ernstig te kunnen be kritiseren. „Altyd weer zyn er enkele politiemannen, die het voor hun col lega's bederven door ruwer op te treden dan door de omstandigheden gevergd wordt", aldus pleiter, die o.m. een eigen waarneming van het poli- Prijsdaling op baconmarkt De vooruitzichten voor de rundvee- markt zyn niet ongunstig. De export van vlees, ook naar Frankrijk, ont wikkelt zich gunstig. De exportkansen voor het komende najaar van scha pevlees naar Frankryk lijken be moedigend. Dit waren de conclusies op de gis teren in Utrecht gehouden vergade ring van het bestuur van het Pro- du kt schap voor Vee en Vlees. Op de Engelse baconmarkt zijn de prUzen gezakt. Tegen de achtergrond van deze prijsdaling besloot het Pro- duktschap de baconleveringen te be perken, de prys op f. 2.21 té handha ven en de gewichtsgrenzen ln te krim pen tot 70 kg. Volgens verwachting zal de binnenlandse markt, waar op het ogenfblik een stevige consumptie be staat, een hoger aanbod zonder be zwaar kunnen verwerken. Ansett-A.N.A. bestelt zes Fokker-Friendships De heer R. N. Ansett, president van de Australische luchtvaartmaatschap- py Ansett-A.N.A., heeft tijdens een bezoek aan de Fokker-Fabriek op Schiphol en na een vlucht met de eerste produktie Friendship, een con tract getekend voor zes F 27 verkeers vliegtuigen. Hiermede is de definitieve keuze van AnsettA.N.A. ten gunste van dit Nederlandse vliegtuig gevallen. Deze verkoop aan AnsettA.N.A., welke maatschappij tevens de controle heeft over twee andere Australische luchtlynen. nl. Butler Air Transport Ltd. en Queensland Airlines wordt voor de toekomst van het Fokkerprodukt in Australië zeer belangrijk geacht. Zoals bekend hebben Trans-Australia Airlines en de Australische regering reeds resp. 12 en 2 Friendships besteld. Met het tekenen van bovenstaand contract is het aantal vaste orders op de F 27, dat op het ogenblik in het be zit is van de Fokkerfabrieken op Schip hol. tot 48 gestegen. Daarnaast heeft de fabriek nog een aantal bestellingen in optie, terwijl onderhandelingen met een aantal luchtvaartmaatschappijen over bestellingen op de ..Friendship" o.a. met de Sabena voor een 12-tal vliegtuigen, nog lopende zijn. De zes toestellen voor AnsettA.N.A. zullen eind 1959 begin 1960 worden af geleverd. Met Jacques Anquetil gaat het goed Jacques Anquetil zal spoedig weer aan wedstrijden kunnen deelnemen. Een uitgebreid medisch onderzoek heeft na- meiyk aangetoond, dat de Fransman geen longaandoening heeft, doch tydens de ritten op de Ventoux en in de Alpen een ernstige bronchitis heeft opgelopen. Anquetil hoopt 'tegen het einde van deze week met de training te kunnen be ginnen. tiële optreden tegen de jonge stu denten op het Buitenhof in herin nering bracht. „Slaan in het gezicht is levensgevaarlyk. Verdachtes oog werd beschadigd, maar hij had even goed blyvend mismaakt kunnen wor den. Dit optreden herinnert ons aan dagen, die gelukkig vervlogen zyn, toen men ook niet keek waar men sloeg", aldus mr. Smelt. lil AMERICAN CIGARETTES king size and normal size M Concours hippique te Hoofddorp Heel wat Hoofddorpse kindertjes zullen na woensdag niet meer in de enige echter Sinterklaas geloven. Want op deze winterse dag in het hartje van de zomer zagen zij plotseling drie Sinterklazen op drie schimmels hun gemeentelijk sport park binnenrijden. Het was een grapje van drie „Venneper Ruiters", een van de vele afdelingen van de Bond van Landelijke Rijverenigin- gen voor het nummer „klavertje drie voor landelijke ruiters" in het marathon-ruiterprogramma, dat door de vereniging „Vooruit" was georganiseerd. Of de juryleden reeds nu een wit voetje voor de komende vijfde december wilden halen zal wel nimmer openbaar worden: de drie Sinterklazen kregen in dit overigens hoogst serieuze onderdeel de eerste prijs. Kt'sHli Een springconcours M-A, een van de vier selectiewedstryden voor het Neder lands kampioenschap, dat op 3 augustus a.s. in Nijmegen wordt gehouden en het dressuurkampioenschap van Nederland vormden naast de vele uitingen van de beoefening van de paardesport door de landelijke ruiters de hoofdschotel van het langdurige programma. Want zelfs voor de meest verstokte liefhebber van de gracieuze combinatie van paard en mens is een ruiterfestijn, dat twaalf uur(!) duurt te veel. In het dressuurkampioenschap werd de titelhoudster mej Tiny van Doorne onttroond door mevr. F. Benedictus- Lieftinck. die met het paard Kobold 23 punt. meer behaalde dan de gezusters Tiny en Anny van Doorne, ex aequo geplaatst met elk 586 pnt. Mevr. Benedictus verwierf behalve de kampioenssjerp ook de door Z.K.H. de Prins der Nederlanden beschikbaar ge- Een fraaie sprong van de Gronin ger T. K. Velstra op Kabila. stelde ereprys, een zilveren medaille. Het springconcours M-A leverde een onverwachte zege op voor de jonge Gro ningse ruiter R. K. Velstra met het paard Kabila. In de eerste ronde hadden elf com binaties het parcours van 15 hinder nissen met een maximale hoogte van 1.30 meter, waarover 18 sprongen binnen 116 seconden gemaakt moes ten worden, foutloos afgelegd. Afge vallen waren toen onder meer mej. Mady Koster met Axel, de jeugdruiter Rob Kouwenberg met Harro en de heer M. Koster, die wel erg gedu peerd was omdat zUn beste paarden Cobbey en Veracruzano pas de afge lopen nacht uit Deauville, waar hy zondag j.l. in de grote prys een vierde plaats had behaald, in Nederland wa ren teruggekeerd. Elf combinaties traden dus aan voor de barrage, waarin 8 hindernissen met een maximale hoogte van 1.45 meter (11 sprongen) genomen moesten worden. Nu zou de tyd by eventueel gelyk aan tal strafpunten gaan beslissen en dat heeft de meeste ruiters parten gespeeld. Men ging teveel riskeren om maar zo snel mogelijk rond te komen. Zelfs geroutineerde ruiters als de he ren Scheeren en Wouters van de Oude- weyer en ritmeester Gruppelaar liepen ln deze val en slechts de jonge Gronin ger Velstra kwam foutloos rond in de bovendien snelle tyd van 53.6 sec., die na hem alleen door Bertie Uytendaal werd geëvenaard. Maar Uytendaal had bovendien 20 strafpunten opgelopen Het was jammer, dat de vele toe schouwers het sportpark reeds hadden verlaten deels weggejaagd door een stormpje gepaard gaande met hevige regenbuien, deels hongerig naar de war me maaltyd voordat het slotnum mer, een spectaculair afval springcon cours begon. Het leek erop, dat de heer Scheeren hier een dubbele overwinning zou gaan behalen, want hy had zich met twee paarden Audacieux en Berenice bij de laatste vier geplaatst. Tot ieders verbazing werd hy echter op belde paarden met Audacieux door een gevaarlyke val die byzonder goed af liep uitgeschakeld. Finalisten werden nu mej. Maryke Englebert met Pret maker en de heer R. J. W. Koster met Axel. Pretmaker kon na afloop pret gaan maken want hij won. UITSLAGEN. De uitslagen waren: Kampioenschap van Nederland dres suur (Prix St. Georges): 1. mevr. F. BenedictusLieftinok (Putten) met Kobold 609 pnt. 2. en 3. mej. Tiny van Doorne (Deurne) met Hamlet en mej. Anny van Doorne (Deurne) met Halva, elk 586 pnt., 4. mej. Anny van Doorne met Maestoso Brecla 578 pnt. Eervolle vermeldingen: mevr. I. Slem Roderwald (Bilthoven) met Barce lona en de heer J. van Leeuwen (Hoofddorp) met Hassan. Springconcours M-A na barrage: 1. R. K. Velstra met Kabila 0 ft. 53.6 sec., 2. H. J. M. Wouters van de Oudeweijer met Rebel 3 ft. 55.6 sec., 3. mej. Irene Jansen met Adelboom 7 ft. 60 sec.. 4. A. Ebben met Harmonieuse 8 ft. 63.8 sec., 5. W. C. van Dam met Sunlight 8 ft. 67 sec. Afval springconcours: 1. mej. Maryke Englebert met pretmaker, 2. R. J. W. Koster met Axel. Jeugdspringconcours b: 1. A. Muller met Sazarac 0 ft. 72 sec. 35 winstpunten 2. mej. T. Zwolsman met Monpti 0 ft. 70 sec. 30 winstpunten, 3. A. Muller met Va-t-En 0 ft. 60 sec. 25 winstpunten. NEEM WEINIG ZOUT... MAAR DAN OOK HET BESTE! SPECIAALZOUT MET MINERALEN EN SPORENELEMENTEN Mevrouw F. Benedictus-Lieftinck uit Putten die kampioen werd in de afdeling dressuur. DAMMEN Leidse Damvereniging De uitslagen van de 7e en 8e ronde van het toernooi om het clubkam pioenschap van LDV luiden: le tiental: B. SlechtenhorstI. Teleng 2—0; I. Laterveer—W. J. Kleyn 1—1; J. KlinkenbergW. Heemskerk 20; P. v. d. Stel—J. Dreef 2—0; Th. Ulttenbo- i gaardW. Hulsman 11A. Sladek I S. v. d. Reek uitgesteld; I. Teleng—S. I v. d. Reek 11W. HeemskerkP. v. d. Stel 20; W. J. KleynJ. Klinkenberg 11; B. SlechtenhorstI. Laterveer 11W. HeemskerkTh. Uittenbo- gaard 11. 2e tiental: M. BrinksJ. Zaalberg 0—2; J. M. E. MasurelE. Klinkenberg 02; C. KlinkenbergP. v. d. Pyi 02; C. B. JanssensP. Bommel 2—0; P. v. d. PyiC. B. Janssens 02; E. Klin kenberg—C. Klinkenberg 2—0; W. KleynJ. M. E. Masurel 20; P. Marck M. Brinks 0—2. Overleg IJ-tunnel beëindigd Bevredigende oplossing Tydens de gisteravond gehouden vergadering van de Amsterdamse ge meenteraad heeft de wethouder voor de Publieke Werken, mr. G. v. 't Huil, meegedeeld, dat het technisch over leg tussen Rykswaterstaat en de ge meente Amsterdam over de IJ-tunnel tot een bevredigende oplossing is ge komen. „Het in dit overleg betrokken nieuw ste project komt thans naar de mening van Rijkswaterstaat, in aanmerking voor Rijkssubsidie". Over dit project liet de wethouder zich niet verder uit. Wel deelde hij mee, dat een aantal ob stakels de realisering van de tunnel nog in de weg staat, zoals de rentabiliteits- berekeningen der onderscheidene oever verbindingen, het overleg over de ver plaatsing van het Marineetablissement en bovenal de kwestie van de finan ciering. De gebeurtenissen op Cyprus Het aantal doden tengevolge van ge- welddagen op Cyprus is woensdag weer met vier gestegen. In de omgeving van een Turks dorp in het oosten van het eiland werden de ïyken gevonden van een oude Griekse Cyprioot en een Grieks-Cyprisch kind. Verder overle den twee Turkse Cyprioten aan verwon dingen, die zy by aanslagen hadden op gelopen. Een bestuursambtenaar heeft woens dagmiddag te Nicosia meegedeeld, dat reeds meer dan 1.300 Griekse Cyprioten en ongeveer 50 Turkse Cyprioten in hechtenis zyn genomen. Het uitgaansverbod van 48 uur loopt donderdagochtend af, doch het zal voor Famagusta en Troodos met 24 uur ver lengd worden, zo is woensdagavond offi cieel in Nicosia bekendgemaakt. De binnenlandse telefoon- én tele graafverbindingen op Cyprus worden eveneens donderdagochtend hervat. De Griekse Cyprioten zyn hedenoch tend een algemene staking ln de voor naamste steden begonnen. Uit Griekse bron wordt vernomen, dat de staking is uitgeroepen als protest tegen de arres tatie van Griekse Cyprioten. De moord ep de Jordaanse ministers GEVOLG VAN „EEN MISVERSTAND" De drie Jordaanse ministers, die op 14 juli te Bagdad zyn vermoord, zyn het slachtoffer van een misverstand ge worden, zo heeft hun chauffeur by zijn terugkeer te Amman meegedeeld. Vol gens hem had een menigte het gezel schap van zeven Jordaniërs, waartoe de ministers behoorden, aangezien voor Iraki's, op weg om voor een krijgsraad terecht te staan. De Jordaniërs waren op de dag van de omwenteling onder geleide van een Iraakse legerofficier uit hun hotel naar het ministerie van Defensie gebracht. Toen zy daar aankwamen, werd het gezelschap door een menigte aangeval len, die hen aanzag voor vertegenwoor digers van het oude regime. Soeleiman Toekan, de minister van Defensie van de Iraaks-Jordaanse Unie, had men aangezien voor de Iraakse oud-minister van Buitenlandse Zaken Djamali. Hij was met de oud premier Hasjem en de Minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Choe- loesi el Cheiri, op beestachtige wijze afgemaakt. Volgens de chauffeur bevindt de Jor daanse ambassadeur te Bagdad zich nog in zyn ambassade. Weer een raket met muis gelanceerd Van de Amerikaanse proefbasls te Cape Canaveral Is woensdag weer een „Thor-Able"-raket gelanceerd met een muis in de neuskegel. De raket zou een afstand van 9.600 km. moeten afleggen. De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muls terug te vin den. De vorige keer, dat men een der gelijke proef nam, op 9 juli, is men daarin niet geslaagd. De witte muis in de neuskegel „Wickie", is een zusje van de „Mia 2", die de reis van 9 juli heeft meegemaakt en die niet teruggevonden is. „Wickie" zit opgesloten in een speciale houder, voor zes weken. De hartslag van „Wickie" is tydens de reis door speciale instrumenten gemeten; de radiozender in de raket heeft deze gegevens uitge- seind. Vragen over de televisie-zendtijd Het lid van de Tweede Kamer de heer Roosjen heeft aan de Staatssecre taris van O., K. en W. de volgende schriftelyke vragen gesteld: 1. Is de Staatssecretaris niet van oor deel, dat, lettende op de sterke styging van het aantal geregistreerde televisie toestellen, het alleszins gemotiveerd is per 1 januari 1959 de zendtyd voor de televisie uit te breiden? 2. Is het de Staatssecretaris bekend, dat, bij eventuele verhoging van het aantal zenduren, door de Nederlandse Televisie-Stichting geruime tyd tevoren uitgebreide maatregelen getroffen moe ten worden? 3. Is de Staatssecretaris in verband band met het onder 2 gestelde, bereid mede te delen wanneer de beslissing omtrent de verhoging van het aantal zenduren voor de televisie kan worden verwacht? Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nleuw-Vennep J. van Win terswijk te Wlerlngermeer. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswyk (Z.-H (3© pred. pl.) H. D. Bruggeman te Schlebroek-Hll- legersberg-C. te Nlezyi H. Dijk6lag. kand, te Epe. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Almelo en voor Noord- bergum (Fr.) H. v. d. Werf, te Rmmen. In Belgische Kempen Voor „reiniging" van kernbrandstofelementen Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot goedkeuring van het verdrag nopens de oprichting van de Europese Maatschappy voor de Chemische Bewerking van Bestraalde Reactorbrandstof, dat op 20 december 1957 te Parys is gesloten. De ministers van Economische Zaken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid delen in de memorie van toelichting mee, dat het, ofschoon niet verwacht mag wor den, dat de geprojecteerde Eurochemic- fabriek voorshands commercieel rendabel zal zyn, toch voor West-Europa van eminent belang ls over zulk een fabriek te beschikken, wil men althans een in dustrie op het gebied van de kernener gie, die onafhankelyk ls van hulp uit andere gebieden, snel tot ontwikkeling doen komen. REINIGING NODIG. In de ln gebruik en ontwikkeling zynde kernreactoren wordt een atoom splijtingsproces in gang gezet en onder houden door spiytstof, welke ln die reac toren wordt gebracht. Geleideiyk aan ontstaan ln de brand stof elementen, als gevolg van het sply- tingsproces, verontreinigingen, die lang zamerhand dit spiytlngsproces gaan ver tragen. Daarom moeten de elementen op een bepaald ogenblik uit de reactor wor den verwijderd, hoewel zy nog voldoende spiytstof bevatten, welke echter door verontreiniging niet meer voldoende aan het spiytlngsproces kan deelnemen. De elementen dienen chemisch bewerkt te worden, opdat het nog aanwezige splyt- bare materiaal zyn functie "ln een reac tor weer kan gaan vervullen. ONRENDABEL. Het bouwen en exploiteren van een fabriek hiervoor is kostbaar wegens het grote aantal types elementen, die leder een verschillende wyze van bewerking vereisen, met als gevolg een zeer uitge breide, weinig intensief benutte appa ratuur. Bovendien is die apparatuur kostbaar, omdat de gebezigde vaten en leidingen buitengewoon corrosiebestendi^ moeten zyn vanwege het werken met I zeer sterke zuren. Hier komt by, dat het gehele proces nog veel speurwerk ver eist en voor technische verbetering vat baar ls. De fabriek, waarvan de bouw nog dit jaar zou kunnen beginnen en ln 1960 zyn voltooid, zal nog in belangrijke mate het karakter van een research instelling dragen. In verband daar mede mag men niet verwachten, dat zy commercieel rendabel zal zyn, aan gezien men de tarieven voor het be werken van reactorbrandstof daartoe niet voldoende hoog kan stellen. GROOT BELANG VOOR NEDERLAND. De Nederlandse Regering heeft zich bij haar besluit om ln Eurochemic deel te nemen voorts nog laten leiden door de overweging, dat het vooral voor Nederland met zyn beperkte con ventionele energiebronnen dringend noodzakeiyk is de mogelykheden der kernenergie zo snel en zo intensief mogelijk te benutten. In de huidige omstandigheden is het zeker nog niet te beoordelen of Neder land op den duur zelf een fabriek voor de chemische bewerking van bestraalde reactorbrandstof binnen de eigen gren zen dient op te richten. De Eurochemic- fabriek, die te Mol in de Belgische Kempen zal worden gevestigd, ligt voor ons land zeer naby en zal Nederlandse krachten in de gelegenheid stellen al daar de nodige kennis op te doen, om later te kunnen beoordelen of Neder land al dan niet een eigen reprocessing- fabriek moet oprichten. De Nederlandse Regering heeft daarom gemeend, dat het een Nederlands belang is om aan Euro chemic deel te nemen. 85 MILJOEN GULDEN. De studiegroep der O.E.E.S. schatte de benodigde uitgaven voor de ver- werkeiyking van het project op rond 22.400.000 dollar (bijna 85 miljoen gulden), nl. 12.000.000 dollar bouw kosten en 10.400.000 dollar exploitatie kosten in de eerste 4 jaren (1961— 1964). Naar berekening zal ln de periode 19611964 aan inkomsten uit bewer kingsionen rond 3.500.000 dollar worden ontvangen. Daarby is uitgegaan van de zelfde tarieven als in de Verenigde Sta ten gelden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7