PHILIPS „Photoflux" CURACAO VERSLOEG DE KAAG IN TEAMWEDSTRIJD Gezellig Wijclien was weer centrum van de tweede Vierdaagse-dag Altijd zonnige flits-foto's met Fraaie prestatie van De Vries in Vrijheidsklasse Minister Staf sloeg militairen gade als een welwillend burger 97ste jaargang Donderdag 24 juli 1958 Derde blad no. 29499 De feiltoze flUslampjes „n 25 ct if» het bekende f0de doosje Het Leidse Hout-toernooi Van Dongen bleef in achterveld „hangen'" en verloor van Karsten (Van onze tennismedewerker) Was het dinsdag Wortelboer, die de aandacht op zich vestigde door een eclatante overwinning op v. d. Kruk de gevolgen van die zware partij was hjj gisteren tegen Demmenie nog niet te boven, getuige de uitslag 61, 86 voor Wortelboer gisteren eiste Karsten jr. die eer voor zich op met z\jn zege op Van Dongen. Van Dongen speelde tegen hem weliswaar niet in topvorm, maar slecht op dreef kon men hem ook niet noemen. Net zoals in ztfn party tegen De Jong gaf hy ook nu tegen Karsten jr. blijk van een behoorlijke controle op de groundstrokes. Ook de spreiding was prima, maar de vaart ontbrak. Aan het net waagde de LLTC-er zich maar uiterst zelden. Vreemd, want volleren kan Van Don gen best en met de solide groundstrokes als basis zou hij een netpositie grondig kunnen voorbereiden. Hij bleef echter doorlopend in het achterveld „hangert". Karsten jr., vechtjas als zyn vader, liep overal op, haalde nagenoeg alles. Daar bij kwam dat hij als jonge speler dat 6pel van lopen en halen kon volhouden. In de eerste set kwamen er nog teveel missers van het racket van Karsten. maar in de tweede en derde set was de zo nodige beheersing er. Die beheersing plus zijn werkelijk uitstekend lopen en anticiperen betekenden de zege. 68, 61, 63. Een kranige prestatie! Wortelboer had het tegen Demmenie na een vlotte eerste set. 61. verre van gemakkelijk. Zijn tegenstander „groef" zich toen a.h.w. in. Dat Wortelboer ten slotte met 86 toch nog een 2 setspartij bevocht, was niet geheel en al in over eenstemming met de krachtsverhouding. Eén set had Demmenie zeker verdiend. Sternklasse B: 1. H. v. d. Rest; 2. Mej. T. Bakker; 3. O. Boers. 16 M2 Streepklasse B: 1. G. v. d. Ak ker; 2. E. Hartsuiker; 3. N. v. d. Horst. 16 M2 Puntklasse: 1. W. Meihuizen; 2. J v. Bergen; 3. K. Hermsen. Hoofd prijs W. Meihuizen 80 p. Pampusklasse A: 1. Biesot; 2. H. Du- chateau; 3. F. H. C. Drontmann Hoofd prijs G. Biesot 111 p. Pampusklasse B: 1. G. Timmer; 2. W. Mijs; 3. T Chaudron. 12 Voetsjollen B: 1. W. van 't Hooger- huis; 2. D. Kapteyn; 3. W. A. de Bruyn. 12 Voetsjollen C: 1. P Beumer; 2. W. de Rooy. Jeugdklasse B: 1. Th. Benschop; 2. A. Kerkhoven; 3. J. Swart. Jeugdklasse C: 1. K Nater; 2. Mej. M. Drosten; 3. V. Schepers. Flying Dutchman; 1. J. Kraan; 2. G. Jongeneel; 3. U. de Vries. Hoofdprijs J. Kraan 85 punten. 12 M2 Sharpies: 1. W. Guldemond; 2. B. v. Wijk; 3. J. Soheffer Hoofdprijs W. Guldemond 97 punten. Finnjollen: 1. J. H. H. J. de Jong; 2. P. de Lange. Hoofdprijs J. H. H. J de Jong 67 punten. Draken: 1. C. Groot: 2. G. v. Wijk; 3. H. W. v. d. Steen. Hoofdprijs 'C. Groot 82 punten N.N. 22 M2: 1. A. Doedyns; 2. Mr. J. v. Slooten; 3. M. Faber. Hoofdprijs A. Doedijns 75 punten. Valkenklasse: 1. A. Klein; 2. H. M. Snoeck; 3. H. Kirkenier. Hoofdprijs: A. Klein 87 punten. Olympiajollen: 1. J. F. Stap: 2. C. A. A. Visser; 3. S. Haaksma. Hoofdprijs 87 punten. Vrijheidsklasse B 1: 1. Mej. N. Dam- mann; 2. H. Maronier. Vrijheidsklasse B 2: 1. J. Aarts; 2 N. Wit; 3. mej. M. Muller; 4. mej. Fontein; 5. A. v. d. Voorden. Sternklasse A: 1. J. L. J. B. Sweerts de Landas; 2. Mej. K v. d. Stadt; 3. P. v. d. Winden. Hoofdprijs: Sweerts de Lan das met 71 p. 12 Voetsjollen A: 1. W. Huisingh; 2. N. Jonker; 3. J Hulsker. Hoofdprijs: J. W. v Weel 109 p. Jeuedklasse A: 1. T. F. v. Weel; 2. M. Kempkes; 3. L. v. Tienhoven. Hoofdprijs T. F. v Weel 80 punten. Nadat alle protesten verwerkt waren, veranderden de puntenaantallen in de teamwedstrijden waarvan wij de re sultaten reeds in ons blad van gisteren publiceerden wel iets. maar de over winningen bleven in de Holland-Fries land Regenbogen aan Holland f54.2 voor Holland en 45.1 voor Friesland), in de 16 M2 Streepklasse aan Friesland (Fries land 86 punten, Holland 74.3) en in de Tandjong PriokDe Kaag ontmoeting aan de Kaag, (de Kaag 74.2 tegen Priok Het herendubbelspel B gaf voorts twee goede ontmoetingen te zien, n.l. Karsten —Punt tegen VoogtRunderkamp en v. Dongenv. Dongen tegen v. d. Kruk Noordijk. De gebroeders v. Dongen, een prima ingespeelde dubbel, speelden tegen v. d. KrukNoordijk een bekeken party. Hun zacht passeren op de tenen van de op lopende serveerder, lobs door het mid den. dan ineens een hevige netaanval, gaven een snelle 2 sets overwinning. 64. 63. Moeilijker hadden het Voogt/ Runderkamp tegen Karsten/Punt Vaért vierde hoogtij in deze wedstrijd. Voogt en Runderkamp hadden de beste beheersing op dit punt, 97. 36, 36 voor laatstgenoemden. Tenslotte moet nog worden gememo reerd de pittige gemengd-dubbel, die mej. v. d. Moortel en Engelenburg speel den tegen mej. Herwaarden en Lank- hout. Het voortdurend willen ingrijpen van Engelenburg aan het net kostte zijn partner en hem één set, de eerste. 79. De tweede en derde set wachtte hij de net-kansen beter af en toen gaf zijn inderdaad prima volleren de doorslag. 7—5. 7—5. UITSLAGEN Heren enkel B: Karstenv. Dongen 68, 61. 63; WortelboerDemmenie 6—1. 8—6. Heren dubbel B: v Dongen/v. Dongen v. d. Kruk/Noordijk 6—4, 63; Kar sten/PuntVoogt/Runderkamp 97. 3 6. 3—6. Dames enkel B: mevr. Bootmevr. Korstense 16. 16; mevr. Soonius— mej. Overdijkink 26, 36; mevr. Zand- voort—mej. v .d. Neut 6—2. 36, 36. Dames enkel C: mej. v. Ulden mevr. Bor 63. 75: mej. v. d. Moortel mej. Slotboom 26. 1—6. Dames dubbel B: mevr. Korstende/ mevr. Karstenmej. Mensing/'mej. v. Nispen 61, 16. 64; mej. Goedkoop/ mej. De Jongemevr. Soonis/mevr. Splinter 26. 62, 36. Gemengd dubbel C: mej. Vlaanderen/ Beekmej. Tieleman/Pino 63. 63; mevr. Thiess/Thiessmej. Slotboom/ Moolenbroek 06. 26; mej. Helmer/ v. Gorpmej. v. Draanen/v. Loo 7—5, 75; mej. v. d. Moortel/Engelenburg mej. Herwaarden/Lankhout 26, 75, 7—5. Gemengd dubbel B: mej. Bakker/ Voogtmevr. Zandvoort/Ripassa 46. 26; mej. Bouhuys/Engelenburgmej. v. d. Neut'Koole 86. 46. 63. Heren dubbel C: v. Steenis/Scholiën Grimbergen/Stokkermans 46. 75, 10—8. Heren enkel C: Grimbergen—Lank- hout 6—3. 4—6. 4—6. O'Brien stoot de kogel 19.91 meter Toen de Amerikaanse reus Parry O'Brien op 2 november 1956 in Los An gelos het wereldrecord kogelstoten op 19.25 meter bracht, was men in de atle- liekwereld verbaasd over zulk een staaltje van kracht, techniek en explosiviteit. Insiders spraken reeds over de grens van het menselijk kunnen en men verwachtte dat als het record zou worden verbeterd het slechts met enkele centimeters zou zfjn. Gistermiddag te Moskou hebben Russische toeschouwers met verbazing aanschouwd hoe Parry O'Brien tijdens de training voor de komende wedstrijd tus sen Rusland en Amerika, de 7.25 kg zware kogel 19,91 meter van zich af stootte. Natuurlijk kan deze worp niet als offi cieel wereldrecord worden erkend, maar het zou ons niet meer verwonderen als O'Brien binnenkort over de 20 meter komt. Ook op laatste Kaagdag krachtige zuidwester De heer P. J. v. d. Kaay uit Arn hem, die voor de 34ste maal deel neemt aan de Vierdaagse. Hij is in onze omgeving geen onbekende, want hij reed ook reeds tien maal mee in de Alphense Laura. WANDELEN. Vierdaagse N.W.B. De regen heeft hen niet kunnen deren. Ook op de tweede dag van de Vierdaagse van Apeldoorn hebben alle 1019 wan delaars de 'tocht volbracht. Het is moeilijk geweest, heel moeilijk zelfs. De tocht door de Kroondomeinen zou bij goed weer al heel wat van de tippelaars hebben gevergd, nu de lang durige regenbuien de bospaden modderig hadden gemaakt was het helemaal zwaar. Maar zelfs die plensbuien hebben de stemming nauwelijks kunnen beïnvloe den. En toen eenmaal Apeldoorn weer in zicht kwam klaarden alle gezichten helemaal op. Opgewekt en luid zingend zijn de wandelaars in de middag in Apeldoorn 'teruggekeerd. Koersen Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden koersen te Duindigt lulden: Nelsonprijs: 1. Wordly Hanover (W. H. Geersen» (1.30.3); 2. Walewska Contessa; 3. Veja S. Toto: wi. f 1.70, pl. f 1.50. f4.90. I gek. f 11.70, cov. f7, Notre Dameprijs: 1. Xanthi Con Dios j (M. Vergay) (1.36.1); 2. X O; 3. Xylon S; Toto: wi. 14.40. pl. f 1.70, f 1.40, f 1.60. koppel f 12.00, cov. f 4.10. Nellie O-prljs: 1. Urchin Hanover (1.29.8) I 2. Very Nice: 3. U. Daniël. Toto: wi. f 46.50 pl. f 9.30, f 2.30, f 6,koppel f 44.80, cov. f 3.90. Nestorprijs: 1. Uranium H (L. J. van Harlingen) (1.26.1); 2. Victor Hanover; 3. Tjiftjaf S. Toto: wi. f 3.00; pl. f 1.30, f 1.30, f 1.60. koppel f 4.40; cov. f 4.90. Nitaprijs: 1. Trekduif S (J. L. Olst- hoorn) (1.27); 2. Uranus Koff; 3. Urban Hollandia. ToCo: wl. f 4.pl. f 1.90, f 2.40 koppel f 7.50. cov. f3.70. Noraprijs: 1. Quick Jimmy (W. Leeu wenkamp) (1.23.9); 2. Ria Kitty; 3. Omar Spencer. Toto: wi. f 7.90. pl. f 7.10, f 3.20, koppel f27.60, cov. f3.80. De rennen: Black Ribbonprijs1. Noorderlicht (H. Pije)2. First Trial; 3. Ignatius. Toto: wi. f 2,—; pl. f 1.20. f 1.20. koppel f 5.60. Great Girlprijs. 1. Sans Aide (H. J. v. d Kraats); 2. Lady Ann; 3. Manitoba. To to: wi. 15.20; pl. f 2.10, f 2.60. f 5.30, kop pel f 4.40. cov. f 4.90. Espoirprijs: 1. Wervelwind (F. Delbras- glnne) 2. Roche Fleur ie, 8. Cold Water. To- pel f 5.70, cov, f 4.50. (Van onze zeilmedewerker) Opnieuw woei het zeer krachtig op de laatste Kaagdag uit het zuidwesten en er was dus weer de nodige schade en ongewilde zwemmerij. Toen de laatste teamwedstrijd, Curasao—-De Kaag (Pampusklasse), in de middag gevaren werd, waren er windstoten van 18 meter per seconde. Onder deze moeilijke omstandigheden behaalden de West- Indiërs niet alleen een mooie dagzege, maar tevens met 74.3 punten tegen De Kaag 67.1 punten de eindoverwinning. Voor A. W. Endstra, die de vorige dag in de 16 M2 Streepklasse een goede over winning behaalde en die ook in de team wedstrijd des morgens goed gezeild had, kwam in een hevige vlaag het einde van zijn wedstrijd, want hij kapseisde mid den op het Zweiland. Jan Bol had de kop bij de 16 M2 Streepklasse en „scheurde" vooral in de ruime rakken hard weg. Achter hem slaagde H. A. Minks er wel in in de wind in te lopen, maar de kruisrakken waren te kont. Rei- nier Siebrand ging na de 'keerboei A. A. Taselaar, die zioh een ronde lang achter Minks had weten te handhaven, voorbij nadat hij zich goed opgewerkt had. Ach ter Bol en Minks werd Siebrand derde. Daarna finishten Taselaar en B. Ooms. Siep van der Steeg viel niet in de prij zen en de hoofdprijs kwam aan Jan Bol met 112 punten. De byzondere prestaties in deze Kaag- week zijn die van Cor Groot in de Dra ken, G. Biesot in de Pampusklasse en A, Doedijns in de N.N 22 M2 klasse. Deze zeilers presteerden het alle dagen de dagoverwinning te behalen en dit is met de grote velden en de moeilijke Kaagbaan met zijn voor de windse starts stellig geen eenvoudige zaak. Op gelijke hoogte, zo niet hoger, moeten wij ook de prestatie van de Vrij heidzeiler Jan Romke de Vries stellen, die alle dagen eerste werd in het gesplit ste veld. Hij 'kreeg dus iedere dag met andere tegenstanders te maken, waarbij nog komt, dat het jammer genoeg nog steeds vrij rauw* en onreglementair toe gaat in de Vrijheidsklasse. Natuurlijk was de wedstrijd der Re genbogen, ondanks het feit dat de hoofdprijswinnaar al vast stond, weer zeer de moeite waard. Diltmaal was het een gast uit het noorden, J. de Wilde, die de zaak van meet af beheerste. Hij gaf v. d. Velde, die tot het uiterste bleef vechten, geen kans. Kist, Tom Zwart en Hofland eindigden achter de Wilde en v. d. Velde. De hoofdprijs kwam aan Hofland' met 96 punten. Jacques Kraan won zijn wedstrijd weer in de Flying Du-tchmanklasse en het was Wim Guldemond, die oppermachtig was in de 12 M2 Sharpies. Beide werden hoofdprijswinnaar van hun klasse. Bij de Sternen, 12 voetsjollen. Finnen en Jeugdklasse werden de velden naar mate de wedstrijd voortduurde kleiner. Vooral in de Finnen. Hier bleven slechts twee zeilers overeind: Koos de Jong en zeer ver achter hem de op ze kerheid varende Peter de Lange, die zijn streven met een tweede prijs bekroond zag. UITSLAGEN: De verdere uitslagen luiden: Valken B: 1. R. Veldhuizen; 2. R. Poons; 3. L. de Wit. Olympiajollen B: l.J. Loogman; 2. Th. Möllers; 3. P. Loogman. Vrijheidsklasse AI: 1. S. de Jong; 2. H. Schmitz; 3. G. Gaillard. Vrijheidsklasse A II: 1. j. Romke de Vries: 2. P. de Reuver; 3. J. Korswagen. Hoofdprijs: Jan Romke de Vries 114 punten. Regenbogen voor-de-wind op de laatste Kaagdag. Het Vierdaagse-leger marcheert (Van onze speciale verslaggever) Op de tweede dag, de dag van Wijchen, was dit Maas- en Waalse dorp weer het centrum van de Vierdaagse. Wijchen, het dorp, dat bij Gelderland behoort, maar een uitgesproken Brabants karakter draagt met zijn talloze vertiermogelijkheden in cafeetjes rond afge dekte biljarttafels, was als vorige jaren weer een bij uitstek gezellige pleisterplaats. Het noodde tot rusten en tal van wandelaars had de rustpoze in Wijchen in hun wandelprogramma opgenomen. De Britse muzikanten van èn de Irish Fuseliers (op het Marktplein) èn het Royal Hampshire Regiment (voor het Kasteel-raadhuis) zonden vrolijke ritmische muziek naar het parkoers door Wijchen. En de be volking was uitgelopen om het doortrekken waar te nemen. De geluksfactor was deze tweede dag van niet geringe betekenis. Er waren wandelaars, die in de vroege ochtenduren het natte gewicht van een gestadige regen moesten torsen en er waren er, die, later gestart op de kleinere afstanden, de droogheid van alle draden van hun sportkledij, mede dank zij tactisch inzicht tijdens latere, meestal kortstondige gietbuien, intact hebben gehouden. Achter het kasteel-raadhuis in Wij chen bivakkeerde de marine, wat wil zeggen, dat mariniers en matrozen strategische posities hadden ingenomen rondom de marva's, dat vrouwelijke keurkorps, dat niet alleen uitmunt door een kwieke pas, doch bovendien door een uitermate gezellige omgangstoon. De mannelijke collega's worden daarin betrokken door uitwisseling van siga retten en versnaperingen, doch tegelij kertijd door slagvaardige antwoorden op een afstand gehouden. Maar hele maal afwijzend waren de marva's stel lig niet en een jongere journalist slaakte de verzuchting, alleen daarom al bij de marine te willen dienen om jij en jou tegen de marva's te mogen zeggen. Minister Staf en zijn echtgenote bezochten de rustplaatsen rond Wij chen. Dit was echt geen inspecteren; hy bekeek die met de benen in de hoogte liggende, gekke opmerkingen makende militairen als een welwil lend burger. Nabij de Teersdyk ging hij tussen het publiek staan, dat de Israëli gadesloeg tijdens hun rust. Marcheren betekent bij de Israëli: zingen. Rusten: zingen. Het was een vocaal evenement, dat rusten van de Israëli in die kuil bii de Teersdijk. En het publiek applaudisseerde, als gold het een concert. Ook de minister en mevrouw Staf gaven blyk van hun bijval. En toen even later een der soldaten moeilijkheden had met zyn ransel, schoot de minister toe. om de bepakking op de juiste plaats te brengen. Dit prachtige korps Israëli naar Ne derland te krijgen is alleen al een Vierdaagse waard. Daar wordt men koud van, deze fiere zelfbewuste man nen en vrouwen in een gesloten forma tie te zien voorbijtrekken, zingend hun liederen die droefgeestig lijken maar allerminst berustend. De elite van een v/eerbare natie marcheert te Nijmegen. Maccabeëers van het eerste uur! Uitvallers kennen zij niet, deze ver tegenwoordigers van het door vijanden omringde land uit het Nabije Oosten. Over het algemeen leden de militaire groepen minder verliezen dan de bur gers. Toch was het aantal uitvallers deze dag niet gering: 146. Het gefor ceerde lopen tussen de buien door eist slachtoffers. De blaren komen nog, maar vooral stijve spieren en kramp noopten de wandelaars tot opgeven. Het Roode Kruis en EHBO en de mas seurs hebben letterlijk handen vol werk gehad. Het zal nog wel drukker worden als het weer zo grillig blijft. Het geen lichte Vierdaagse, deze 42e. DE VIERDAAGSE 10: Route 30 km SO: Route50km VOETBAL. PSV tast diep in de beurs PSV krijgt versterking. Fons van Wis sen, de international van MVV, is voor een bedrag van f. 65.000 gecontracteerd door de Eindhovense eredivisieclub. Ver der heeft PSV twee spelers van Rotweiss Essen aangetrokken, t.w. de 30-jarige Zweed Dan Ekner en de oud-HBS-er Fred Röhrig, die tezamen voor f. 70.000 van de Westduitse club zijn overgeno men. Zy zullen in het nieuwe seizoen de linkervleugel van het elftal van PSV vormen. Walhout voor ton naar Feyenoord Jo Walhout, achterspeler van NOAD, die ook herhaaldelijk voor vertegen woordigende elftallen is uitgekomen, zal volgend seizoen hoogstwaarschijnlijk voor Feyenoord gaan spelen. De besturen van beide verenigingen hebben over een eventuele overgang reeds volledige over eenstemming bereikt; alleen Walhout zelf moet nog toestemmen in de trans fer. Naar verluidt zou de transfersom ongeveer f. 100.000 bedragen. Busby onderscheiden Matt Busby, de manager van Man chester United, is door de Engelse Ko ningin benoemd tot „Commander in the Order of the British Empire" en mag, hierdoor erkend als zeer verdienstelijk zoon van Albion, in het vervolg de af korting C.B.E. achter zijn naam voeren. ZWEMMEN. Ria van Velsen is haar wereldrecord al kwijt Slechts drie dagen is onze landgenote Ria van Velsen in het bezit geweest van het wereld- en Europese record 100 me ter rugslag. Woensdagavond in het zwembad te Cardiff zwom het Engelse meisje Judy Grinham op de 110 yards rugslag met 1 min. 11,9 sec. twee wereldrecords en een Europees record naar de historie. Zij verbeterde namelijk met viertiende se conde het wereldrecord op de 110 yards rugslag, dat haar landgenote Margaret Edwards een dag tevoren in het 55- yards bad van Cardiff op 1 min. 12,3 sec. had gebracht en bleef even zovele tienden van een seconde onder het we reld- en Europees record van het 15- jarige Haagse meisje Ria van Velsen, die zondag jl. tijdens de landenwed- strijd NederlandDuitsland te Nijmegen op de 100 meter rugslag tot 1 min. 12,3 sec. kwam. De Schot Ian Black verbeterde het Europees record op de 400 meter vrije slag. Hij werd namelijk tweede in 4 min. 28,5 sec. achter wereldrecordhouder Jon Konrads (Australië), die het goud ver overde in 4 min. 25,9 sec. Het oude record stond op naam van de Rus Boris Nikitin, die op 26 augustus 1957 (Moskou) 4 min. 30,1 sec. liet af drukken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5