mm Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! FILTH A Son filtre est si pur pUwïüstutUi nooo.- WIN Met een enkel woord Agenda P DONDERDAG 24 JULI 1958 Vervolg van pag. 1 WASHINGTON Britse meningen In ambtelijke kringen te Londen heeft men woensdag uitdrukking gegeven aan zyn tevredenheid over het bericht uit Moskou, dat Kroesjtsjef het voorstel van de Britse minister-president Macmillan heeft aanvaard. Er werd op gewezen, dat de Veilig heidsraad dient te beslissen of vertegen woordigers van niet in de raad verte genwoordigde landen worden uitgeno digd aan de werkzaamheden van de raad deel te nemen. Naar verluidde, is de Britse regering van oordeel, dat minister-president Nehroe en vertegenwoordigers van de Arabische staten aan de bijzondere ver gadering van de Veiligheidsraad moeten deelnemen. Het schijnt, dat men er in Londense ambtelijke kringen wel door verrast is, dat de conferentie reeds maandag aanstaande zou moeten beginnen. Er bestaan plannen voor besprekingen op maandag aanstaande te Londen met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en de ministers- presidenten van Turkije, Perzië en Pa kistan, de drie overgebleven moham medaanse landen van het Pact van Bagdad. Verscheidene Britse bladen juichen Kroesjtsjefs antwoord op Macmillans voorstel toe. Zo zegt de liberale „News Chronicle" dat dit antwoord nauwelijks gekriti seerd kan worden. De rechtsgeoriënteerde „Daily Ex press" schrijft: „Kroesjtsjef heeft on- middelljk gereageerd op Macmillans brief, Zijn snelle reactie verdient na volging. De Westelijke mogendheden moeten zeker geen dwaze bezwaren opperen tegen punten van onderschikt belang. Zij moeten niet zeggen dat maandag te vroeg is", aldus het blad. Arabische stemmen De permanente vertegenwoordiging van de Verenigde Arabische Republiek, Loefti. heeft het bericht uit Moskou „interessant" genoemd. Hij kon niet zeggen of president Nasser bereid is naar New York te komen. Uit aanwijzingen in Arabische kringen bij de Verenigde Naties kan worden af geleid, dat Nasser aan de bijeenkomst zal deelnemen, indien hij krachtens art. 31 van het Handvest zal worden uitge nodigd als niet-stemgerechtigd deel nemer, wiens belangen in het bijzonder bij de zaak zijn betrokken. In Westelijke kringen te New York twijfelde men er woensdagavond aan of het mogelijk is maandag reeds een topconferentie te houden. Zij wezen daarbij op de grote problemen van onderdak, verzorging en beveiliging. Deskundigen in procedurekwesties van de Veiligheidsraad zijn van oordeel, dat het heel goed mogelijk is India en de Arabische landen uit te nodigen aan de werkzaamheden van de Veiligheidsraad deel te nemen. Hammarskjöld bereid „Tass" meldt inmiddels dat Ham marskjöld in een brief aan Sobolef heeft verklaard dat hij bereid is deel te nemen aan een topconferentie als door Kroesjtsjef voorgesteld. Verkiezing Libanese president op 31 juli De verkiezing van een nieuwe presi dent van Libanon zal op 31 juli worden gehouden. De president wordt door de Kamer van Afgevaardigden gekozen. De datum werd vastgesteld na een onderhoud tus sen president Sjamoen en de voorzitter van de Kamer, Osseiran. In welingelichte kringen worden als regeringskandidaten genoemd. Djoawad Boelos oud-minister, en Alfred Naccasje, oud-president. De voorkeur van de op positie gaat uit naar een niet-politiek persoon of anders Besjara el Choery, oud-president, of Charles Keloe, oud minister van Buitenlandse Zaken. De Libanese regering heeft gister avond de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Beiroet, Galeb, 72 uur de tijd gegeven het land te ver laten. Gaieb was vorige week tot persona non grata verklaard, omdat hij in ver binding zou hebben 'gestaan met leiders van de oppositie. Vorige maand heeft de Libanese re gering zeven leden van het personeel van de VAR te Beiroet het land uitge wezen. Groepen Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren boven Libanon vriend- schapsvluoh'ten uitgevoerd om het Li banese volk namens het Amerikaanse te groeten. De toestellen, w.o. super-Sabres en supersonische bommenwerpers waren afkomstig van de Turkse basis Adana en Amerikaanse vliegdekschepen. Bij het vliegveld van Beiroet, dat door Amerikaanse mariniers wordt bewaakt, is het dinsdagnacht weer tot een korte schietpartij gekomen, die ontstond toen een paar rebellen een handgranaat in de richting der Amerikaanse stellingen wierpen. Er vielen geen slachtoffers. De toestand in Venezuela De voorzitter van de regeringsjunta in Venezuela, schout-bij-nacht Larra- zabal, en generaal Castro Leon, die pas als minister van Defensie is afgetre den, als gevolg van een conflict met de andere leden van de junta, hebben zich woensdag via de radio tot de be volking gericht. De generaal verklaarde het te betreu ren. dat de bevolking twijfelde aan zijn democratische gezindheid en de zuiver heid van zijn bedoelingen. Hij vroeg het leger zijn eenheid te bewaren. Vervolgens gaf schout-bij-nacht Lar- razabal de verzekering, dat zijn rege ring haar taak om het land naar vrije verkiezingen te leiden, zal uitvoeren. Na hulde te hebben gebracht aan ge neraal Castro Leon, die had deelgeno men aan het omverwerpen van de dic tatuur van Perez Jimenez, deelde Lar- razabal mee, dat de regeringsjunta de generaal van de luchtmacht Josue ün- pez Henriques (en niet kolonel José Pedro Quevedo, zoals aanvankelijk was bekendgemaakt) heeft aangewezen als opvolger van de afgetreden minister van Defensie. Tenslotte verzocht Lar- razabal de bevolking, met de autoritei ten samen te werken en de aangekon digde sympathiestaking niet te laten doorgaan. Het garnizoen van Maracay, hoofd stad van de Venezolaanse staat Aragua, is in opstand gekomen. De leiders van de opstand hebben de gouverneur van Aragua gevangen genomen. Hoofd van V.A.R.A.'s gesproken woord Ary van Nierop ruilde 25 jaar geleden zijn school voor radio Toen was omroeper nog manusje van alles (Van onze correspondent) Ary van Nierop, hoofd van de afdeling „Gesproken Woord", is op 1 augustus 25 jaar bij de VARA. Maar eigenlijk ivas hij voorbe stemd om voor de klas te staan. Hij had na rijp beraad zijn loopbaan gekozen in de wereldwaarin gram matica en iviskundefor mules de be langrijkste onderwerpen zouden zijn. Maar het lot heeft anders gewild Hij kwam bij de radio, bij de VARA. Een vlot causeur, die kan putten uit een rijk arsenaal van wederwaar digheden en duizenden herinneringen kan ophalen. En als hij spreekt diri geren zyn handen het gesproken woord mee. „Wat moet ik er van zeggen, ik ben 25 jaar aan de omroep verbonden en die tijd is nog omgevlogen ook. Ik heb bjj de radio van alles moeten doen, be halve piano spelen of zingen". Terwijl Ary van Nierop dit zegt, zie je. dat hij alles opnieuw beleeft. Dan speelt ineens een brede glmlach over zijn gelaat. Hoe weet hij zich nog të her inneren, dat hij als omroeper belast was met allerlei werkzaamheden, die nu niet bepaald des omroepers zijn! Hij grinnikt nog, wanneer hij er aan denkt toen hij tijdens een pianorecital de blaadjes van de partituur moest om slaan na daartoe van de solist een ge nadig hoofdknikje te hebben gekregen. Beslist pijnlijk was de zaak evenwel, toen de pianist vermoedelijk door een te krappe boord alsmaar bleef door knikken. Een omroeper moet ook kunnen im proviseren. Een zangsolist had zijn bril vergeten en kon dit ter illustra tie van zijn slecht gezichtsvermogen een vioolsleutel niet van een bassleu tel onderscheiden. De solist was een zenuwinzinking nabü, het rode licht floepte aan en toen toverde Ary van Nierop een stevig vergrootglas te voor schijn. Met behulp van dit glazen „noodoog" kon de solist zijn hoogste lied kwelen. Een goede tijd Zo was de omroeper in die tijd een manusje van alles. Een goede tijd ove rigens. Toen stond de radio, het om roepbedrijf nog in de kinderschoenen. Toen moest er gepionierd worden. In een zeer kleine ruimte werd gezwoegd. Men vloog van studio naar controlekamer en terug. Men draaide aan knoppen, men zette plaatjes op. En 's zondags stond men de bezoekers te woord. Want zelfs in die tijd werd het radio-omroepbedrijf beschouwd als een heksenketel vol mys terieuze attributen, die sterk tot de leken spraken. Door het venster van zyn werkvertrek, blikt Ary van Nierop tevreden naar het uit staal en gewapend beton opgetrok ken nieuwe studiocomplex. Een groots bouwwerk, dat de groei van het VARA- omroepbedrijf voldoende accentueert. Strenge selectie Hoe hij bij de radio is gekomen? Dan vertelt Ary van Nierop, onder wijzer in Haarlem, hoe hij bij zijn vriend eens naar de radio luisterde. Een appa- raat met veel spoelen, knopjes en han dels. Toen waren klankcompressors, hi fi weergave en F.M. ontvangst nog on bekende begrippen. Hij werd geboeid door de wonderen van de techniek. Hij zou best ook wel eens voor de microfoon willen spreken. Toen de VARA een ad vertentie plaatste, waarby een omroe per werd gevraagd, stond zijn besluit vast. Hij solliciteerde, legde een stern- proef af, er volgde een strenge selectie 400 sollicitanten waren op deze ad vertentie afgekomen en toen werd hem verzocht zich bij de portier te mel den. Hij kon toen meteen beginnen. Dat was 1 augustus 1933 Zijn werkzaamheden bestreken een groot terrein. Hij verzorgde de streek- uitzendingen, de populaire rubrieken om de provincies in cultureel opzicht dich ter tot elkander te brengen. Hij was ook belast met de leiding van de jeugduit zendingen. Nu hy hoofd van de dienst gesproken woord is, ressorteren onder hem de sportuitzendingen, lezingen, hoorspelen, vrouwenprogramma's en klankbeelden. En wie kent niet zijn eigen programma: „Het hangt aan de muur en het tikt", het vraag-en-ant- woordspel over wie-is-wie en wat-is- wat?. In de rubriek artistieke staalkaart was Ary van Nierop dè man van de toneel recensies. Zijn arbeid mag wel een fel gekleurde staalkaart' van zyn veelzijdig heid genoemd worden. Zo zou er over dit radioleven nog wel het een en ander te vertellen zijn. Maar steeds komt het neer op het belangrijk ste van alles zyn liefde voor het vak. Klaar staan om alles te geven wat de radio maar bieden kan. Zijn stre ven is er op gericht de schijnwerpers op het volle leven te plaatsen. Het moet mogelyk zyn om met de actuele reportages uitgekiender in de roos te schieten. Goed bestek (Van onze t.v.-medewerker) Twee jaar geleden hebben de luiste raars het verhaal van „De schipper van de Maartje Jacoba" uit hun luidspre kers kunnen horen rollen, vermengd met de rollers van de zee, het dreunen van de scheepsmotor, het slaan van deuren en van mensen. Gisteren hebben ze het allemaal kunnen zien, omdat Klaas Smelik zijn geesteskind heeft omgebouwd voor t.v. We aarzelen niet V fl r ff t S 1' VOOK HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Orgelspel. 19.15 Lichte muz. 19.45 Nws. 19.50 Lohengrin, opera. 21.00 Act. 21.15 Lohengrin (2e acte). 22.40Nws. 22.5024.00 Lohengrin (3e acte). Hilversum II (298 m.) ,mBWU. NCRV: 18.00 Polltiekapel. 18.30 Gram. Het opvoeren van die trefzekerheid "j-00 N,qSonerVq°s<?omi 1noi° is zijn onvermoeibaar streven. Zijn caufi 20,óo Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken mening is. dat de rol van de radio door Eur^a. 21.30 Gram. 22.00 Tijdschrlf- nooit raakt uitgespeeld. 1 Ary van Nierop is er de man naar om dit te bewijzen. Tot aan de dag van zijn volgend jubileum toe. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 23.00 Nws. am. tenkron. 22.10 Orge 22.45 Avondoverdenking. SOS-ber. 23.15—24.00 Gri Friesland, Liedjes. 21.45 TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Oostelijk J filmdocumentaire. 21.20 LI Amus. muz. VOOR VRIJDAG 25 JULI Hilversum I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.50 V .d. jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen- I wijding. VARA; 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Leerlingenaantal bij het Nijverheidsonderwijs Op 15 oktober 1957 waren er bij het Nijverheidsonderwijs 1.261 scho len en zelfstandige cursussen met te zamen 379.580 leerlingen, o.w. 193.933 vrouwelijke. ta-4. -„uiiiraii. i,.f i v. a. Kieuiens. ix.io uram. avwu: i^.uu Dit bhjkt uit een publikatievan het Llchte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- Centraal Bureau voor de Statistiek j rubr.: Een melklokaal onmisbaar voor over het Nijverheidsonderwijs in het iedere veehouder. AVRO: 12.30 Land- en schooljaar 1957/58. Sinds 1 januari 1957 "gfip" steeg het aantal scholen en cursussen met 26: het totaal aantal leerlingen nam met 9% toe. Op de lagere techni sche dagscholen voor jongens steeg het aantal leerlingen met bijna 10.000 tot 78.919, bij de uitgebreid Technische Scholen met 1.200 tot 5.820. bij de Hogere Technische scholen met bijna 200 tot 9.489, bij de Avondnijverheids scholen voor jongens was de stijging gering, het aantal leerlingen bedraagt hier thans 50.274. Het Nijverheidsonderwijs voor meis jes telde 463 scholen met 92.151 leer lingen op de verschillende opleidingen en 92.806 op de aan de scholen verbon den cursussen (toeneming sinds 1 jan. '57 resp. 6.600 en 8.900 leerlingen). Per richting van de school bedroegen de aantallen leerlingen bij het openbaar onderwijs rond 25.000, het prot.-chr. 44.000, het rooms-katholiek 122.000 en het neutra al-bij zond er onderwijs 188.000 Het aantal leerlingen bij het leerling stelsel steeg met 3.100 tot 43.555. Advertentie Mogelijke onderbreking van Europese olievoorziening AMERIKA TREFT MAATREGELEN De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Frad Seaton, heeft j woensdag met vertegenwoordigers van 1 de voornaamste Amerikaanse oliemaat- 1 sohappfjen beraadslaagd over de maat regelen, die getroffen moeten worden om de olievoorziening van de vrije we reld te verzekeren voor het geval de olieaanvoer uit het Midden-Oost en mocht worden onderbroken. Hij ver klaarde. dat de huidige toestand in het Midden-Oosten de behoefte heeft doen ontstaan aan een noodplan onder het welk Amerika op korte termijn olie aan Europa kan leveren en hij legde de ver tegenwoordigers der oliemaatschappijen een organisatieplan voor, dat gelijk is aan het plan. dat twee jaar geleden, ty- i diens de Suezkanaalcrisis is uitgevoerd, j Het tijdens de Suezkanaalcrisis uit gevoerde voorzieningsplan voorzag, ge- lijk men weet, o.a. in een verhoging van de produktie in de Amerikaanse olielan- i den en in verlegging van de routes dei- olietankers. In bevoegde Amerikaanse kringen merkt men op. dat de opstelling van het nieuwe plan niet meer dan een voor- j zorgsmaatregel is. Weerdienst liïICOS London seint: Komende dagen s middags ov°v- d rijvende wolkenvelden, maar overigens mooi, droog en warmer. Een service van de gezamenlijke Brouwers van het beste Nederlandse een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a s zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C B K is bindend Correspondentie niet mogelijk) Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen) Vorige zondag 5.1 uur zon, 7.1 mm neerslag. 2 prijswinnaars: A. J Kooij. Korenbloemstraat 16. Utrecht. W Bekkers. Betuwestraat 11. Tilburg WAT IS IMC0S7 International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND San Francisco Groot feest hier 25 jaar geleden werd de drooglegging opgeheven. Bier is nu de meest gedronken (licht-alcoholische) drank van de U S A I (De Amerikaanse vrouwen nemen 22 van het bierverbrulk in de USA - genietend - voor haar rekening). TERRAS-SCÈNE Hij 'BierI' Zij: 'Bierl' Ober: 'B.i.b.v.b Gistermiddag kwam een 2J-Jarig Jon getje uit Waubach terecht onder een op het Julianapleln te Heerlen, vlak voor de ouderlijke woning geparkeerde bestelwa gen. Toen even later de chauffeur met de wagen wegreed, hoorde hy gegil en bleek dat het jongetje zwaar gewond was. Het kind werd overgebracht naar het zieken huis te Heerlen, waar het vannacht is overleden. Het Panamese schip „Amigo" dat gelijk in een gedeelte onzer oplage van gisteren vermeld stuurloos was voor de Scheveningse kust. is gisteravond door de ..Loire" en de „Maas" de Nieuwe Water weg binnengebracht en naar de scheeps werf Boek te Bolnes gesleept. Bij K.B. is met ingang van 15 sep tember 1958 benoemd tot gewoon hoog leraar ln de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de oogheelkunde, ar. J. ten Doesschate, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar. Na het gebruikelijk ceremonieel zijn gistermiddag op h( grote excercltieterrein van het Marine-opleidingskamp te Hilver sum 56 nieuwe marine-officieren beëdigd, vyf van vakdiensten en de overigen van speciale diensten, artsen, vliegers, tech nici en elektro-technlcl der Koninklijke Marine-reserve. Deze plechtigheid werd bygewoond door de vlagofficier van de Marine Luchtvaartdienst. Schout bij nacht van Olm. commandanten of hun verte genwoordigers van Harer Majesteits sche- ms. „Noordam" 31/7; Chili: via New York pen en inrichtingen en talrijke famllie- 31/7; Indonesië- ss „Anchises' 29/7; ms leden en andere belangstellenden. ..Tablnta" 31/7LNed, Antillen: ms. „Oren- I Gistermiddag ls de 60-Jarlge mevrouw BINNENLAND Prof. Gidel. president van het Cura torium van de Academie voor Internatio naal Recht te 's-Gravenhage. is op 77- jarlge leeftijd te Parijs overleden. HIJ was een specialist ln het internationaal zee recht en werd in 1954 door de Neder landse regering bevorderd tot Grootoffi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts was prof. Gidel Commandeur in het Le- het Croix de Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op 20 december 1957 te Parijs gesloten ver drag tot instelling van een veiligheidscon trole op het gebied van de kernenergie. Het wetsontwerp ls ondertekend door de ministers van Algemene Zaken, van Buitenlandse Zaken, van Economische Za ken. van Justitie, van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiteriyk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië; ms. ..Zaanland' 4/8; Aus tralië: SS „Nuddea" 29/7; ss „Orsava 1/8; Brazilië: ss „Alkaid" 29/7; ms. „Gooiland" 31/7; Canada: ms. „Willem Ruys" 29/7 De politie te Dordrecht heeft een 25- Jarige Algerijn, die in drie woningen aan de Dubbeldamseweg te Dordrecht inbraken heeft gepleegd en een bedrag van f 800, een filmcamera en een gouden horloge heeft weggenomen, gearresteerd. In twee woningen ln Sittard heeft hij eveneens in gebroken en enkele sieraden meegenomen. BUITENLAND India heeft blijkens een woensdag avond te Nieuw Delhi uitgegeven bekend making, de nieuwe Iraakse Republiek er kend. Een Amerikaanse geleerde heeft ver klaard, dat men tegen begin 1960 in staat zal zijn levensmiddelen op de markt te brengen, welke met behulp van radio activiteit gesteriliseerd zijn. Het aldus ge conserveerde voedsel biyft jaren fris en verliest zijn smaak niet. Het sterilisatie- proces verloopt snel en is economisch, al dus de geleerde. De Fransman Marcel Bardiaux is woensdag ln Arcachon bij Bordeaux terug gekeerd van een reis om de wereld ln zijn zeilboot „De vier winden". Zijn reis heeft acht Jaar geduurd. Bardiaux legde in die tijd 126.000 km af. Tokio en omgeving zyn woensdag ge teisterd door een wervelstorm Elf mensen zijn om het leven gekomen; tien worden er vermist. De Amerikaanse filmmaatschappij, die de Tarzanfilms vervaardigt, zal bin nenkort een grote speurtocht naar een nieuwe Tarzan beginnen De huidige ..ko je Nassau" 29/7; Ned. Nw. Guinea: ms o-h's tnen vit ner flets dë Mistcrwec ning van het oerwoud". Gordon Scott, die Llelite muz 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws ..Must Lloyd" 31/7; Nieuw Zeeland- vla wintSw^ I de elfd® ™™tarzan ls. heeft volgens de 17 35 Gram. 18.30 Idem. 18 40 Idem 19/50 Engeland 2 8: Suriname: nut „NoblBtorahïg ge- I I 20.00 Orkxonc. 21.45 Gram. 22.00 dood. tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Litt. progr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 V. d. Jeugd. 17.05 Gram. 17.30 VARA's versierde vaicantietips. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V .d. kind. 19.10 Meisjeskoor en kin derkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Toneeibeschouwing. 20.15 Koorzang. 20.30 Europa één, causerieën. 20.40 Stryktrio. 20.45 Unitariërs in Enge land. caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Bul- tenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 ni.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.05 Gram. 10.30 Gram. of v .d. Jeugd. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 De zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gevar. muz. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of v. d. jeugd 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. 1eugd. 17.15 Chansons. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. KRO: 18.05 Ritm. muz. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.: Emigra tiepraatje door H. A. van Luyk. 19.25 WD pol. caus. 19.35 Verz. progr. v. d mil. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 Dansmuz. 21.10 Ten lange leste, hoorsp. 22.10 Pianorecital 22.30 Klein koor. 22.50 Zwijgen en liefde, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e iyn van 1820 uur I. Enrique Granados „Goyescas". Opera ln 3 tableaux gebaseerd op een serie pia nocomposities van dezelfde naam. Libret to; Fernando Periquet. Plaats en tijd van handeling: Madrid omstreeks 1800. Mede werkenden: Rosario, Consuelo Rublo. so praan; Pepa. Ada Maria Iriarte, sopraan: Fernando. Gines Torrano, tenor; Paquiro Manuel Ausensi, bariton; The Madrid Singers; Nationaal Orkest van Spanje; Di rigent: Ataulfo Argenta. II. Manuel de Falla: 1 ...El Amor Brujo". Ballet geba seerd op zigeuner] lederen. Diana Eustratie, mezzo-sopraan; Philharmonisch Orkest v. Beriyn olv. Fritz Lehmann; 2 "El Som brero de tres Picos". Ballet omgewerkt van een vroegere compositie, getiteld El Corre- gidor y la Molinera. L'Orchestre de la Suisse Romande olv. Ernest Ansermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.3016.30 Aankomst vierdaagse te Nymegen. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The Brains trust. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Ork. conc. 15.00 Ooggetuigeverslag. 15.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 16.15 Film- progr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport 19.00 Gevar„ progr. 19.30 Onbekend. 20.00 Symfork. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 These foolish things. 22.15 Pianorecital. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ra. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw 14.30 Nws. 15.00 Mil. ork. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Orgelspel. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en gram. 17.45 Sport. 18.00 Idem. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en sport. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.55 Dans muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55 24.00 Nws. Nordivestdeutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- retteconc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Volks- muz. 17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. conc. 20.25 Die Kluge, opera. 21.45 Nws. 23.30 Symi. ork. en solist. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.154.30 ld. Frankrijk, Programma 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Gram. 14.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 18.45 Kamermuz. 20.10 Gram. 20.15 Le Revizor,, opera. 22.30 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Symf.-ork.. koor en sol. 15.20 Ope- rettemuz. 16.00 Koersen. 16.02 Omr.ork. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Philharm. sextet. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten- toonst. 20.00 Symf ork. en solist. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 14.00 Symf.ork. 14.45 Gram 15.30 6/8; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Edinburgh Castle" 2/8. tekenen, dat hem verplichtte zich uitslui tend aan zyn Tarzanrol te wjjden. te zeggen, dat hiermee een goed Neder lands spel aan het nog zo kleine reper toire is toegevoegd. Daarbij kwam, dat het stuk uitste kend bezet was, de spelers zich met toewijding hebben gegeven en Ben Mettrop als de man, die de teugels in handen had, zijn ploegje met vaart en strenge hand door de finish heeft ge loodst. tiet stuk werd gedragen door de schipper, zijn vrouw en hun zoon, ver tolkt door Johan Fiolet, Coba Kelling en Maxim Hamel. Ze waren uitstekend op elkaar ingespeeld en het was of ze wraak wilden nemen op de recente pu- blikaties, waarin gesteld werd, dat t.v. nooit aan het traditionele toneel zou kunnen tippen, omdat een vaste troep niet meer dan 10, hooguit een dozijn stukken per jaar op repertoire hoeft te hebben, terwijl t.v. als een ware veel vraat tenminste een viervoud van dat aantal voor zich opeist. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat onder die om standigheden elk t.v.-stuk het aan diep gang, de spelers aan rolvastheid en wat niet al meer, moeten afleggen tegen het schouwburgwerk en dat het spelen van regisseur voor t.v. feitelijk een van de meest ondankbare baantjes is, die denk baar zijn. Te duidelijker mag dan ge zegd wezen, dat gisteren een vooïtref- felijke prestatie werd geleverd. En dan mag nu wel even een enkel kritisch nootje worden gekraakt. Laten we zacht beginnen. Mevrouw Kelling moest soms nogal duidelijk op de souf fleur terugvallen, maar het was telkens in zulke hevig geëmotioneerde scenes, dat de kijker sterk de indruk kreeg, dat haar gevoel haar geheugen overheerste en dat is dan toch eigenlijk een groot compliment. De regie heeft naar ons gevoel een steek laten vallen door het overmatig gebruik van een overigens zeer vaderlandse drank zonder dat van de gevolgen daarvan een verantwoord gebruik in het spel werd gemaakt. Het leek wel of het misbruik gebruikt werd om een paar gapingen op te vullen. Als we persé iets negatiefs over het stuk zouden moeten zeggen, dan moet en kan zich dit beperken tot de negatieve figuur van de schipper, in feite een door zyn schip bezeten onmens, die toneel technisch toch wel even tegen het slot een monoloogje had moeten worden gegund om hem in staat te stellen wat menselijkheid te tonen. Aan de leiding van de KRO, die we gaarne symbolisch een tuil bloemen wil len aanbieden, voorspellen we een dis teltje vanwege de officiële instanties, dat ze haar programmatijd met maar eventjes zestig minuten overschreed. Als slotvraag een potvraag, over het tioofd van Individuele regisseurs heen aan alle mensen, die het ln de studio voor het zeggen hebben: waarom moet voor stukken, die vele duizenden gul dens kosten, toch telkens een paar tientjes worden bezuinigd op het tim merwerk? De zo hoog geroemde „Maartje Jacoba", een trouw schip in de storm, stortte by het openen van een deur bijkans in elkaar. ZATERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Leersumse Plassen. 2 uur nam. MAANDAG T. Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur DE BIOSCOPEN Trianon „De brug over de rivier de Kwal" (14 Jr.). Werkd.: 2 en 8 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex „Westward Ho the Wagons" (alle leeft.). Werkd.: 2*. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2£, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: The Benny Goodman „story". Casino ..SIssi, de Jonge Keizerin" (alle leeft.). Werkd.: 2\, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2i. 4.45, 7 en 9.15 uur. Llclo „Hartstooht ln de tropen" (14 Jr). Werkd.: 2£, 7 en 9.15 uur; zondag: 2$, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het Jochie" (alle leeft.). Werk dagen: 24, 7 en 9.15 uur; zondag: 2*. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken tc Leiden wordt waargenomen door: Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest door apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bij (lw hulsarts ot specialist hel oo doktersteletoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bi i 2 3 wind a a M u 3 SN Helsinki regen O 3 12 1 Stockholm geh. bew. O 2 18 1 Oslo zwaar bew. zo 2 18 12 Kopenhagen licht bew. zzw 6 18 4 Aberdeen zwaar bew. nw 6 12 0.2 Londen onbewolkt w 3 18 0 Amsterdam licht bew. w 8 17 0.4 Brussel onbewolkt wzw 8 18 0.2 Luxemburg zwaar bew. wnw 2 15 4 Parys licht bew. wnw 2 19 4 Bordeaux zwaar bew. w 4 20 4 Grenoble regen windstil 21 1 Nice onbewolkt n 3 24 0 Berlijn onbewolkt zw 5 20 1 Frankfort lloht bew. zw 2 20 0 München regen z 3 18 9 Zürlch regen zw 4 18 5 Genève regen WIZW 8 19 4 Locarno half bew. windstil 25 0 Wenen regen z 3 19 6 Innsbruck zwaar bew. zzw 1 21 0.7 Rome onbewolkt windstil 26 0 Alaccio zwaar bew. windstil 25 0 Madrid onbewolkt windstil 30 0 Mallorca licht bew. windstil 0 Algiers onbewolkt windstil 28 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2