Ike tot Kroesjtsjef: „Daag V.S. en Engeland dan voor Veiligheidsraad" Zoeken Irak en Koeweit aansluiting bij JNasser? WEERBERICHT Sovjet-Luie sprak haar veto uit Macmillan wil ministersoverleg in kader van Verenigde Naties PRESIDENTSVERKIEZING IN LIBANON WERD UITGESTELD HammarsIvjöld zal alles doen om verslechtering te voorkomen 97ste jaargang WOENSDAG 23 JULI 1958 No. 29498 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 WESTEN WEL BEREID TOT TOPGESPREK Zowel de Amerikaanse president Eisenhower als de Britse, Franse en Canadese premiers Macmillan, De Gaulle en Diefenbaker hebben Kroesjtsjef doen weten, dat zij wel bereid zijn deel te nemen aan een topconferentie, al lopen de meningen over het nut en de doelmatigheid van een dergelijk gesprek en de waardering over het denkbeeld van de Russische premier onderling nogal uiteen. President Eisenhower heeft in een schrijven aan Kroesjtsjef ge zegd, dat de VS, als een bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deel neming van regeringsleiders en mi nisters van Buitenlandse Zaken al gemeen geioenst wordt, aan een dergelijke bijeenkomst overeenkom stig de normale gang van zaken zullen deelnemen. In de brief, die aan ambassadeur Mensjikof te Washington ter hand werd gesteld, verdedigt de president het Amerikaanse optreden in Libanon en hij zegt geen grond te zien voor Kroes- jtsjefs vrees voor een algemene oorlog Eisenhower is van oordeel dat de Sovjet-Unie, als zij inderdaad een be dreiging van de wereldvrede aanwezig acht, de zaak overeenkomstig het handvest der V.N. aan de Veiligheids raad moet voorleggen. Dit orgaan houdt zich al met zekere aspecten van de crisis bezig, maar wan neer men vindt dat er andere aspecten of andere vraagstukken in het belang van de vrede dienen te worden behan deld, kan elk lid van de Veiligheidsraad het arbeidsveld van de raad vergroten, aldus de Amerikaanse president. Hij sloot bespreking van wereld- en regionale vraagstukken buiten de V.N. Kon. familie te Saint-Rapliaël „De Groene Draeck" en „Piet Hein" in Middellandse Zee Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn gis termiddag om vijf uur, per auto uit Nice komende, te St.-Raphael in Zuid-Frank rijk aangekomen. Met een bootje zijn zij onmiddellijk naar het jacht „De Groene Draeck" gegaan, dat daar gemeerd ligt. Zoals bekend werd de reis naar Nice per vliegtuig gemaakt. Het toestel werd door de Prins zelf bestuurd. De Nederlandse mijnenveger „Breu- kelen" was reeds op de rede van St.-Ra- phael gearriveerd. Deze mijnenveger zal tijdens de vakantie van het Koninklijk gezin voor de verbindingen met Neder land zorgen. De „Piet Hein" is gisteren in de ha ven van Marseille door een grote drij vende kraan van het dek van de „Wel tevreden" waarmede het jacht van Rotterdam naar Marseille was gebracht opgetild en in het water van de Mid dellandse zee geplaatst De Nederland se consul in Marseille was aanwezig bij deze operatie, waarbij 30 man drie uur in touw is geweest De „Piet Hein" zal zich in Saint Raphael bij „De Groene Draeck" voegen. Minder wind Rond een depressie waaraan net cen trum zich bij Zuid-Noorwegen bevindr stroomt koude polaire lucht over de Britse eilanden en het noordzeegebied naar West-Europa. In deze lucht kwa men weer talrijke buien voor Een sta tion in Denemarken meldde vanmorgen 43 millimeter. In ons land viel in 24 uur tijds op verschillende plaatsen 10 tot 2-. millimeter. Ondertussen breidt een nieuw depressiegebied op de Oceaan zich in de richting van Zuidwest Engeland en Frankrijk uit. Tussen de twt-° depressie- gebieden bevindt zich een zwakke rug van hogeluchtdruk onder invloed waar van in ons land de buiigheid tijdelijk zal afnemen. De aanvoer van polaire lucht blijft, hoewel minder krachtig, echter voortduren zodat de temperaturen slechts een geringe stijging zullen on dergaan. Advertentie niet uit, mits er geen sprake is van een bedreiging van de vrede. De president oefende kritiek op Kroesjtsjefs denk beeld om op de door voorgestelde top conferentie aanbevelingen op te stellen en die aan de V.N. voor te leggen. Vol gens Eisenhower zouden dit in feite besluiten zijn, waaraan de V.N. hun fiat zouden moeten geven. Kritiek op toelichting Eisenhower heeft kritiek op de ma nier waarop de Sovjet-premier zjjn voor stel heeft toegelicht. De wijze waarop Kroesjtsjef zich uitdrukte is, volgens hem, allerminst geschikt om een sfeer van kalme redelijkheid te laten ont staan, die naar Kroesjtsjef zelf be toogde in de plaats van de huidige ver hitte stemming dient te komen. U spreekt van een gewapend conflict in het Midden-Oosten, aldus de presi dent. Er is een bloedige staatsgreep in Irak geweest, een samenzwering om de regeringsleden in Jordanië te vermoor den, en burgerstrijd in Libanon, vanuit het buitenland aangesticht. Verder weet ik van geen „gewapende conflicten". Het werkelijke gevaar voor een oor log zou ontstaan als men toestaat dat kleine landen de een na de ander worden opgeslokt door agressieve krachten „die door de Sovjet-Unie worden gesteund". Wij wensen geen herhaling van de geleidelijke vernie tiging van de onafhankelijkheid van kleine landen zoals in de jaren dertig, die tot de tweede wereldoorlog leidden. Berusten in directe of indirecte agres sie vormt geen weg naar de vrede. Dit betekent echter niet, zo voegde Eisenhower hieraan toe, dat de Ver. Sta ten zich geroepen voelen de huidige toestand in de Arabische wereld te be- Eisenhower heeft voorts kritiek op de Russische veto's in de Veiligheidsraad, die uitbreiding van de V.N.-missie in Libanon en daaruit voortvloeiende te rugtrekking van de Amerikaanse troe pen hebben verhinderd. De Sovjet-Unie dreigde met het aanhoudende misbruik van haar vetorecht dinsdag heeft Rusland voor de 85e keer van dit recht gebruik gemaakt de ordelijke proce dure, die de volken voor het handhaven van de internationale vrede en veilig heid hebben opgesteld, af te breken. Als Kroesjtsjef een bespreking van het gehele probleem van het Midden- Oosten zo dringend nodig achtte, kon hij in de Veiligheidsraad terecht. Het V.N.-handvest voorziet in de mogelijk heid dat regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken de debatten in de Veiligheidsraad bijwonen. Als een dergelijke bijeenkomst algemeen gewenst werd. zouden de Verenigde Staten zich bij die normale procedure aansluiten, aldus Eisenhower. Abbas onder geleide naar Veiligheidsraad Dr. Madjid Abbas, die door het oude bewind in Irak tot vertegenwoordiger bjj de V.N. was aangewezen, maar door het nieuwe bewind niet wordt erkend, is gisteren onder geleide van detective naar de vergadering van de Veiligheidsraad gegaan. Hij bleef in zijn hotel, nadat iemand hem met de dood had bedreigd voor het geval hjj op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad als afgevaardigde van Irak zou optreden De wachtposten van de V.N. waren gisteren in en rondom de vergaderzaal van de Veiligheidsraad versterkt. Slot pag. 2 In Altshausen in Duitsland zijn Prins Antoine van Bourbon en Hei togin Elisabeth van Wiirttemberv in het huwelijk getreden. Het bruidspaar bij de talrijke hu welijksgeschenken. Murphy nog niet geslaagd Weer talrijke slachtoffers bij gevechten De voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Os- seiran, heeft gisteravond meege- gedeeld, dat de presidentsverkie zing, die morgen zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Hij gaf geen reden op voor het uitstel en weigerde bijzonderheden te verstrekken. Zoals bekend was de actie van de Libanese rebellen vooral tegen de persoon van pre sident Sjamoen gericht. In Tyr in het zuiden van Libanon is het tot hevige gevechten tussen opstan delingen en aanhangers van de regering gekomen. Het leger is tussenbeide ge- stendigen. Zij erkennen het verlangen tornen om.^e strijdenden te scheiden. van de Arabische volken naar grotere nationale eenheid en zij hebben daar sympathie voor. getuige hun snelle er kenning van de Ver. Arabische Repu bliek Doch wijziging van de interna tionale status quo op ordelijke en vreed zame wijze is iets anders dan wijziging door indirecte agressie. Aan beide zijden zouden slachtoffers zijn gevallen. Libaneseheidsbezoek aan de admiraal gebracht. Dit is het eerste bezoek van een Liba nese functionaris aan een schip van de Amerikaanse vloot en het wordt opgevat als een teken van verbetering in de be trekkingen tussen de Amerikaanse en Libanese strijdkrachten. Er is verder een nauwere samenwer king tussen de Amerikanen en Libane- zen tot stand gebracht op het vliegveld van Beiroet, waar in de afgelopen dagen verscheidene Amerikaanse vliegtuigen aan beschieting door de opstandelingen hebben bloot gestaan. Deze beschietingen gaan nog steeds door. Gisteren werden weer 16toestellen getroffen en verscheidene zelfs zo ern stig beschadigd, dat zij aan de grond gehouden moeten worden voor repara ties. In de nacht van maandag op dins dag zijn in de buurt van het vliegveld van Beiroet, dat in Amerikaanse han den is. schietpartijen gehoord. Robert Murphy, de speciale afgezant Generaal Foead Sjehab de stafchef van het Libanese leger, heeft gisteren aan boord van het vlaggeschip van ad- j nvuci i minjan,, uc sjjcutxic lainjKe van presi<jent Eisenhower, zet zijn be middelingsbesprekingen in Libanon voort. Uit de opschorting van de presi- denstverkiezing kan men wel opmaken, dat hij er nog niet in geslaagd is de miraal James Holloway. de bevelhebber verschillende partijen tot overeenstem van de Amerikaanse strijdkrachten in ming te brengen over een voor allen het gebied van Libanon, een beleefd- aanvaardbare presidentskandidaat Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Koude nacht, morgen overdag iets minder koud dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 JULI. Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 14.40 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8.48 en 21.20 u. Laagwater te 4.21 en 16.45 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het Westen vraagt zich bezorgd af: „Revolutie tegen Feisal volledig succes In de Syrische hoofdstad, Damascus, is gisteren vernomen, dat de nieuwe Iraakse republiek en het onder Britse bescherming staande olie-sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf op het punt staan zich aan te sluiten bij Nassers Ver. Arabische Republiek, die Egypte en Syrië omvat en waarmee Jemen nauw verbonden is. Uit Bagdad of Koeweit kon nog geen bevestiging van dit bericht worden verkregen. Wel is in Bagdad bekendgemaakt, dat Irak heeft besloten een neutraliteitspolitiek te volgen, in samenwerking met de „Arabische broedervolken". Dit is de eerste duidelijke uitspraak over wijziging van de pro-Westelijke politiek, die Irak onder de oude heersers tot op heden volgde. Twee Britse bladen melden dat de re volutie in Irak volledig is geslaagd en dat de toestand in het land weer nor maal is. De nieuwe regering heeft de macht volkomen in handen, zo zegger de correspondenten van de bladen, die een reis hebben gemaakt van Damascus naar Bagdad. De correspondent van de "Daily He rald" beweert dat de opstand in hoofd zaak een zaak is géweest van het Iraak se volk, dat het bewind van Noeri al Said anti-Arabisch en dictatoriaal vond Nassers propagandamachine zou de re volutie echter hebben uitgelokt. De correspondent van de "New Chro nicle" meldt, dat de meeste Irakezen met wie hij gesproken heeft, opgeto- De negen Amerikanendie lange tijd in Oost-Duitsland hebben vast gezeten. nadat hun helikopter over de grens was gekomen en tot lan den gedwongen, hebben dezer dagen na hun vrijlating een pers conferentie gegeven, waarin zij iets ever hun ervaringen vertelden. Op de foto acht van de negen vrijge laten Amerikaanse militairen. gen zijn over de revolutie en menen dat de revolutie een geweldige over winning is voor Nassers Arabisch nationalisme." De Jordaanse regering heeft gister avond bekendgemaakt, dat twee van haar ministers, die tijdens de opstand in Irak te Bagdad waren, daar zijn ver moord. Het waren Ibrahim Hasjem, vi ce-premier van de Iraaks -Jordaanse Unie, en de federale minister van De fensie. Soeleiman Toekan. Hasjem was tachtig jaar. Toekan zes tig jaar oud. Vijf andere Jordaniers werden nog vermist. Hasjem is nog premier geweest onder Feisals grootvader. Koning Abdoellah. De zeven politici namen te Bagdad deel aan Unie-besprekingen toen de op stand uitbrak. KOEWEIT EN BAHREIN (Van onze correspondent te Washington) De Russen hebben, gelijk verwacht werd, in de Veiligheidsraad een veto uitge sproken over de Japanse resolutie, die de groep VN-waarnemers wilde uitbreiden teneinde een situatie te scheppen, die de terugtrekking van de Amerikaanse troepen mogelijk zou maken. Toen de Russen geen kans zagen er een veroordeling van de Amerikaanse actie alsmede een eis tot onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen in te lassen, volgde het veto. In feite zal echter toch uitgevoerd worden, wat Japan beoogde. De secretaris generaal verklaarde na de stemming namelijk, dat hjj zich gerechtigd acht de waarnemersgroep uit te breiden. De Russen hadden namelijk zelf te kennen ge geven daar voorstanders van te zijn. De groep van VN-waarnemers kan dus het stabiliserende werk in Libanon gesterkt voortzetten. Over het verloop van de zitting meldt Reuter nog het volgende: De tien andere leden van de raad stemden allen vóór de Japanse reso lutie. Deze zou Hammarskjöld hebben verzocht aanvullende maatregelen te nemen om Libanons territoriale on schendbaarheid en politiek onafhanke lijkheid te verzekeren door de waar nemersgroep te versterken, teneinde deze in de gelegenheid te stellen infil tratie van mensen en wapensmokkel uit Syrië tegen te gaan. Tevoren waren Sovjet-amendementen op de Japanse resolutie verworpen. Deze kwamen neer op een eis van de Sovjet-Unie, welke de vorige week reeds was verworpen, dat de Amerikaanse en Eritse strijdkrachten in Libanon en Jordanië zouden worden teruggetrokken. Alleen de Sovjet-Unie stemde voor de amendementen. Zweden en Japan ont hielden zich van stemming. Raad voor onbepaalde rijd uiteen De Veiligheidsraad is op voorstel van de voorzitter, de Colombiaan dr. Alfonso Araujo, voor onbepaalde tijd uiteen gegaan. Het voorstel van de voorzitter werd met tien tegen een stem (de Sovjet- Unie) aangenomen. Bij procedurestem mingen is het recht van veto niet van kracht. Araujo verwees in zijn toespraak naar het voorstel van de Sovjet-Unie voor topbesprekingen en naar de verklaring die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, dinsdag in het Lagerhuis aflegde. De VN moeten doel treffend blijven optreden in het Mid den-Oosten, waar op het ogenblik de wereldvrede wordt bedreigd. Vele rege ringen overwegen alle mogelijke oplos singen. Wij moeten deze verschillende mogelijkheden overwegen, aldus de voorzitter. Hij zei, dat hij de raad weer bijeen zou roepen, indien een lid erom zou vragen en alle leden ermee in stemmen. Vóór de verdaging verklaarde de Sov jet-afgevaardigde Sobolef, dat de Raad „er wijs" aan zou doen. indien hij het Sovjet-voorstel voor een speciale spoed zitting van de Algemene Vergadeimg in overweging zou nemen. De Ra .C zou zijn werk woensdag moeten voortzetten, zti hij. De Libanese afgevaardigde, dr. Karim Azkoel, betreurde het dat de „prijzens waardige po' ingen" van de Raad geen oplossing voor „het vraagstuk der I buitenlandse inmenging' in Libanon hadden opgeleverd. 1 De nieuwe Iraakse premier. Abdoel Karim Kassem heef! gisteren ver klaard. dit ziin land d satnenwerkin" •net he W-sten in het hijzonder on het gebi-d van de olr-prodnktie zal •illbreiden. mils de belangen van hot Westen voor heide partijen gunstig zU". Volgens het Arabische nieuwsbureau sprak hIj voorts de beschuldigingen van het „oude regime" tegen, dat de oppositie en de nationale beweging in Irak in het algemeen tegen het Wes ten gericht waren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1