Iele „zeilers in nood" hadden hulp an waterpolitie en vletten nodig Amsterdamse huldiging Neluxploeg lollcindse regenboogteani heeft leine voorsprong op Friesland VLAGGENPARADE KLEURIG VOORSPEL TOT VIERDAAGSE Gaul spaarde zich zichtbaar Idag. 'ste jaargang Dinsdag 22 juli 1958 Derde blad no. 29497 Derde dag Kaagweek met harde zuidwester (Van onze zeilmedewerker) ij de aanvang van de derde dag van de Kaagweek woei er een de zuidwestelijke wind van 6 tot 7 meter per seconde maar met chietende vlagen van zeker 10 meter. Dat er op deze dag het ige moest gebeuren stond wel vast, en inderdaad hebben vele :rs de hulp van waterpolitie en vletten hard nodig gehad. Vooral de boeien op het Zweiland, waar het na het voordewindse rak de start weer „kraakte" gingen velen om. In de 12 Voetsjollen :n wij een omgeslagen jol overvaren door het achterop lopende p. Deze overeind blijvende jol werd onmiddellijk geënterd door bemanning van de omgeslagen boot en de politie sleepte beide tjes uit de „gevarenzone". Diverse masten en zeilen waren niet ju het geweld van de zuidwester opgewassen. Kortom een ouder- ;>e Kaagdag! Kraan weer eerste li de F.D.-klasse Het Friese Regenboogteam had aan b koploper J. de Wilde niet vol- jnde punten verdiend voor een zege, nt Hofland en v. d. Velde blok- jrden de ander Friezen. Van het lllandse team moest C. W. Kist uit strijd door stuurboord-bakboord |t J. Alberda, terwijl bij de Friezen E. Priester zich uit de strijd terug- li. Holland behaalde 18 punten jen Friesland 15,1 punten, de teamwedstrijd HollandFries- in de 16m2 Streepklasse lag het richt bij de Friezen. Achter Hol- k koploper Jan Bol zorgden H. Olde [huis, H. A. Minks, M. Feenstra en ]d. Steeg voor een hecht Fries blok it was de andere Hollanders onrao- dit te doorbreken. Voor Friesland ende dit 32 punten tegen Holland bunten. Uitsluiting jde tweede teamwedstrijd Tandjong de Kaag kreeg het Kaagteam uitsluiting van H. Snoeck, die als finishte, een schrale overwinning 8,1 punten, tegen Priok 17 punten, land is nu De Kaag 43,2 punten, Priok 28 punten. zag er op het voorlaatste rak in pmwedstrijd CurasaoDe Kaag Pampusklasse naar uit, dat de inning naar De Kaag zou gaan. de kop lag J. Romanesko met ach- ph G. Biesot van De Kaag, die de Soman voor de boei bij het Zwei- ilde inhalen. Er volgde een loef- I, Biesot brak zijn schoot en Ro- j>ko kwam achter zijn teamgenoot Hasset in het kruisrak 'te liggen. Duchateau en B. Ouwerkerk van taagteam werden derde en vierde, Curasao 19,1 punten behaalde, De Kaag 17 punten. De stand is Uragao 38,1 punten, De Kaag 34,1 In. ie open wedstrijden behaalden J. I Vries in de Vrijheidsklasse, G. jr in de Pampusklasse, Cor Groot Draken, John Hofland in de Re gen en A. Doedijns in de Noord- llandse 22 m2 klasse een tweede erwinning, waardoor zij hun kan- p het klassement aanzienlijk ver- |en. f fantastisch planeerwerk kreeg J. in de Flying Dutchmanklasse jote voorsprong. Ed. Frech verdrong tr Kremer van de tweede plaats, en felle strijd. Ook G. Jongeneel nog voor Kremer te finishen. Ulbe nes werd vijfde. pe 12 m2 Sharpies moest de kop te. Lagendijk uit de strijd na het van een boei. Eerst in de 2de had B. Kraan zich hersteld van echte start en had de leiding voor tildemond. Kraan finishte ook als I voor Guldemond, B. van Wijk, D. ren N. Boschma. Gereefd enige gereefde Regenboogzeiler John Hofland, goed en zeker zei- eerste. Hij kreeg deze overwinning adeau, want vooral J. de Wilde ol tuig was een geduchte tegen- r. In de loop van de 2de ronde Dieperpoel kwam Hofland echter )e Wilde en wist nog een goede - sie van Maurits iet Fortuna '54 een buitengewone algemene [vergadering van Maurits uit en is gisteravond met grote derheid (46-8 stemmen) beslo- lot een fusie met de eredivisie- Fortuna '54. werkende leden van Maurits by Fortuna spelen. In de vol- competitie wordt in ieder geval ee, misschien met drie elftallen competitie ingeschreven. Ook dvoetballers en de handbalafde- ln bij de fusie betrokken. De ter van Maurits, de heer Kra- rijgt een plaats in het bestuur, erreinaccommodaties worden met iten door Fortuna aanvaard. Dit het voor Maurits mogelijk om lulden in te lossen. lo- en motorraces in idvoort op 3 augustus :.N.A.C. en de K.N.M.V. houden 3 augustus gecombineerde races circuit van Zandvoort. Met die in met een kleine plechtigheid tevens het tienjarig bestaan van cuit gevierd. half een tot drie uur rijden op itus de motoren, van kwart over t zes uur volgen de nationale- genraces van de K.N.A.C. Voor :es zijn conventionele klasse-in- n zoveel mogelijk achterwege ge- ir is in de eerste plaats getracht, en rijders bijeen te brengen in chillende races, die naar presta- dicht mogelijk bij elkaar liggen. >rge Swindin, de vroegere doel- i Arsenal is benoemd tot mana- die club. Swindin was tot nu- manager werkzaam bij de niet Engelse League aangesloten club orough United. voorsprong te verkrijgen, ondanks een in de loop van de strijd geblesseerde be manning. Ir. G. A. Bakker werd derde. J. Sweerts de Landas zag, toen hij de leiding in de Sternklasse had, achter zich het nodige gebeuren. Ton Amons verspeelde in derde positie zijn mast en mej. K. v. d. Stadt kenterde toen zij lange tijd goede tweede was geweest. Zij kreeg haar schip toch nog overeind en werd vijfde, achter Sweerts de Landas, E. Hofkes, F. Loozer en H. Coops. In het veld der 12-voetsjollen A ging het rauw te werk bij de boeien op het Zweiland. J. J. van 't Hoogerhuis ging als eerste rond met achter zich R. Steensma. Daarna kwam compact op elkaar het gehele veld. Tijdens het ronden kapseisde een jol en werd prompt overvaren! De bemanning van het omgeslagen schip wipte snel over en beide jollen werden op vreedzame manier „prijs" gemaakt door de water politie, die talloze van deze diensten moest verrichten. Van 't Hoogerhuys brak in het kruis rak zijn mast en nu was de kop voor R. Steensma, die hier geen afstand meer van deed. H. J. van Beekum werd tweede met achter zich J. W. van Weel, H. M. Reyers en W. Huisingh. Fel zeilde in de Jeugdklasse A T. F. van Weel naar de kop even voor het ronden van de beruchte Zweiland boeien. Kruisend naar het Norremeer behield hij de leiding op J. van Maanen. Rudy Bakker en L. C. Schut kregen in goede posities averij, hetgeen weer minder concurrentie voor Van Weel betekende. Achter Van Weel en Van Maanen werd M. Kempke derde, R. Albers vierde en G. Nater vijfde. Jan Bol wist in een mooie wedstrijd H. A. Minks en S. van der Steeg achter zich te houden. A. Taselaar eindigde als derde voor W. van der Horst. De Leidenaar G. Biesot zeilde bij zonder sterk in zijn snelle Pampus Wer velwind. Wederom was zijn naaste con current Ben Ouwerkerk. Na Ouwerkerk werden H. J. Duchateau, J. Romanesko en H. van Asten afgeblazen. Uitslagen Valken B: 1. mej. E. Boonstra; 2. J. Beekhuis; 3. L. de Wit; 4. R. E. Poons; 5. H. K. Beek. Olympiajollen A: 1. J. F. Stap; 2. H. Willems; 3. C. Visser; 4. S. Haaksma; 5. H. J. de Jong. Olympiajolen B: 1. Th. Müllers; 2. S. Wijsenbeek; 3. A. P. Blok. Vrijheidsklasse A 1: 1. S. de Jong; 2. P. de Reuver; 3. D. F. Driessens; 4. J. de Ruyter; 5. H. van Horssen. Vrijheidsklasse A II: 1. J. R. de Vries; 2. J. R. Tepe; 3. H. Jaspers; 4. A. Otto; 5. S. Prins. Sternklasse B: 1. A. W. Hoekstra; 2. H. v. d. Rest! 3. O. R. Boers; 4. J. Lubsen. 16 m2 Streepklasse B: 1. T. Radsma; 2. N. D. v. d. Horst; 3. P. den Engels man; 4. E. Hartsuiker; 5. N. Philipsen. 16m2 Puntklasse: 1. W. Meihuizen; 2. J. van Bergen; 3. K. Hermsen. Pampusklasse B: T. C. Chaudron; 2. J. Breedeveld; 3. W. J. Mijs. 12-voetsjollen B: 1. H. J. v. Lijnen Noomen; 2. W. v. 't Hoogerhuys; 3. R. Sandberg; 4. A. Kamsteeg; 5. A. Wa lenkamp. 12-voetsjollen C: 1. F. Speckmann; 2. W. de Rooy; 3. C. Zant. Jeugdklasse B: 1. Tj. de Vries; 2. J. Swart; 3. T. Westen jr; 4. J. H. Maas; 5. mej. K. v. Tienhoven. Jeugdklasse C: 1. M. v. Nieuwland; 2. V. Schepers; 3. mej. M. Drosten; 4. E. Leyger. Finn jollen: 1. J. A. de Boer; 2. L. Gerhards. Draken: 1. C. Groot; 2. D.'t Hooft; 3. drs J. Bier. Noord Nederlandse 22 m2 klasse: 1. A. Doedijns jr; 2. M. Faber; 3. A. J. Wol- ters. Valkenklasse A: 1. E. Rolf v. d. Bau- men; 2. W. Ritman; 3. F. Goudriaan; 4. H. Snoeck; 5. A. J. Klein. Vrijheidsklasse B I: 1. mej. C. Wol zak; 2. A. v. d. Voorden; 3. P. Fontein; 4. F. Olland; 5. H. v. d. Brandeler. Vrijheidsklasse BII: 1. A. Bakker; 2. J. J. Onnes; 3. J. Aarts; 4. N. Wit; 5. mej. A. Hartmans. Van de vanochtend gehouden wed strijden waren omstreeks het mid daguur nog geen uitslagen bekend, daar het wemelde van de protesten, die eerst om drie uur behandeld zou den worden. Waterpolo - overzicht De laatste loodjes Het is wat betreft het aantal wed strijden een kalme week. Het seizoen loopt ten einde en de meerderheid der wedstrijden is gespeeld. Maar de weinige ontmoetingen die nog ver speeld moeten worden gaan zwaarder tellen. Zo b.v. woensdagavond als „de Zijl" in de uitwedstrijd „Wilskracht" (Utrecht ontmoet. Wil „de Zijl" in de running blijven, dan moet zij win nen, elke misstap hoe klein ook, be tekent nu uitsluiting van het kam pioenschap. Het ligt overigens in de lijn der verwachtingen, dat de totnu- toe succesvolste Leidse vereniging met de beide punten terugkomt. Of het donderdagavond ook zo succes vol voor Leiden zal zijn staat te bezien. „De Sleutelstad" speelt dan tegen het „Y". „De Sleutelstad" moet deze wed strijd tenminste gelijkspelen om haar, theoretische, kans op redding te behou den; in dat geval ligt namelijk een be slissingswedstrijd in het verschiet. Een overwinning zou de burger moed geven om de laatste beslissende ontmoeting tegen de andere degradatiekandidaat „Merwede". Het merkwaardige is, dat dit niet eens tot de onmogelijkheden behoort; het „Y" is uitgeschakeld voor het kampioenschap en kan het toch veilig zijnde er wel eens bij laten liggen. Wij zullen het donderdag weten. In „Poelmeer" speelt vrijdagavond het laatste spektakelstuk voor de „Leidsche Zwemclub" n.l. de wedstrijd tegen num mer twee der ranglijst „Pinguino" waar van in de uitwedstrijd verloren werd. Maar dat was in de experimentele, eerste, fase van de competitie en sinds dien hebben de Leidenaren het risico afgeschaft wat in hun resultaten direct zichtbaar werd. Een overwinning be hoort tot de mogelijkheden. Extra treinen op de laatste dag De Nederlandse Spoorwegen heb ben dit jaar weer bijzondere maat- regelen getroffen om de grote rei- f zigersstroom op de laatste dag der Vierdaagse op 'te vangen.. Elk jaar neemt het re izigersv ervoer van en naar Nijmegen op de laatste dag der Vierdaagse sterk toe. In 1955 kwamen op die dag 15.636 reizigers naar Nijmegen en vertrokken er 21.494. In 1957 bedroegen deze cij fers respectievelijk 18.545 en 26.997. De laatste trein op de laatste dag van de Vierdaagse in 1957 in de richting Utrecht had 950 passagiers die in de richting Venlo 890. Dit jaar, nu het aantal deelne mers aan de Vierdaagse met 800 is toegenomen, verwachten de Neder- landsche Spoorwegen een nog gro tere toeloop voor die dag. Er zullen vrijdag drie extra treinen lopen uit de richting Utrecht-Arnhem, twee uit de richting Zutphen en drie uit de richting 's-Hertogembosch. i Voorts zal een groot aantal perso- j nenwage"5 im rpwrv» wnrrfpn cta- houden Regenkleding was troef Donkere wolkenvelden overkoepelden start Charly Gaul in Olympisch Stadion Wielerminnend Nederland heelt gisteravond Charly Gaul en de leden van de Neluxploeg, die zulke grote successen in de afgelopen Ronde van Frankrijk hébben behaald, in het Olympisch Stadion te Amsterdam een ovationele ontvangst gegeven. Even na half negen ivas het grote moment aangebroken. Voorafgegaan door de vrolijke muziek blazende- Amsterdamse Tramharmonie reed door de Marathonpoort de met vier paarden bespannen mailcoach bin nen, waarop de twaalf leden van de ploeg met ploegleider Jean Gold- schmidt en diens assistent Klaas Buchly plaats hadden genomen. Zodra de tengere figuur van Charly Gaul in de gele trui van de Ronde- winnaar in zicht kwam, barstte een daverend applaus los, voortgebracht door 25.000 toeschouwers, die in hun hulde ook de overige renners ruim schoots betrokken. Omstuwd door hon derden jongetjes, die van de tribunes waren gestormd om hun favorieten maar even aan te raken of van heel dichtbij te kunnen beküken. maakte de mailcoach een ereronde door het stadion. De directeur van het Olympisch Sta dion. de heer D. van Bessem. opende de officiële huldiging, nadat de renners met veel moeite het ereplatform had den weten te bereiken. Dr. P. van Dijk. voorzitter van de K.N.W.U. richtte zich vervolgens in het Duits tot de Luxemburgse renners, in het bijzonder natuurlijk tot Charly Gaul, die al het huldebetoon flegmatiek over zich liet komen. Van de Nederlandse renners riep dr. Van Dijk allereerst de beide oudsten voor het front: „Jullie kunnen niet gemist worden. In het be gin hebben jullie de Tour op gang ge bracht". Maar dr. Van Dijk herinnerde eraan dat wij ditmaal niet alleen ge teerd hebben op de ouderen, doch dat ook uit de jongeren thans uitstekende krachten naar voren zijn gekomen. Met name noemde dr. Van Dijk Piet van Est en Piet Damen. Alle renners en de ploeg leiders kregen prachtige boeketten bloe men, waarmee nogmaals een ereronde door het stadion werd gemaakt. De Nederlandse ploeg uit de Ronde van Frankrijk tijdens de ereronde in het Olympisch Stadion. Op de bok van de postkoets in het midden Charly Gaul. Sprint wedstrijd voor amateurs: 1. Cap- tein, 12,2 sec.; 2. Riethoven; 3. De Graaf 4. Gerritsen. Achtervolging voor amateurs over vier km.: 1. Moolenyzer 5 min. 19 sec.; 2. Van Houwelingen 5 min. 21,8 sec. Achter kleine metoren Na de huldiging reden de leden van de Neluxploeg enkele wedstrijden in het Olympisch Stadion. Charly Gaul, met een berg kostbare contracten in zijn por tefeuille, spaarde zich in de wedstrijd om de grote Tour de Franceprijs over 25 km met 24 klassementen. Gaul kwam y zelfs in de laatste tien klassementen, de „bergetappes", niet aan te pas. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. Peter Post 69 pnt. 32 min. 51.6 sec. over 25 km.; 2 Daan dc Groot. 63 pnt 3. Piet van Est. 43 pnt.; 4. Gerrit Voor- ting, 40 pnt.; 5. Frans Mahn, 34 pnt. De nieuwe stayerkampioen Wout Wagtmans bewees ook achter kleine mo toren zijn klasse in een wedstrijd over 25 km. Alleen Peter Post slaagde erin niet door de kleine Brabander gedub beld te worden. Piet Damen was zo wijs om na 9 km. zelf maar een eind te ma- ken aan de onverantwoordelijke proef, Wedstrijden die men met hem had genomen. Damen 1 I had nog nooit achter motoren gereden en dit was dan ook duidelijk merkbaar, want hij durfde niet tegen de rol te rij den en stapte af toen hij twee ronden achter was geraakt. De uitslag was: 1. Wout Wagtmans, 23 min. 32,4 sec.; 2. Peter Post; op één ronde: 3. Vreeswijk; op twee ronden: 4. Piet van Est; op zeven ronden: 5. Gerrit Voorting; 6. Wim van Est; 7. Daan de Groot. Wedstrijd voor amateurs over 10 km met vijf klassementen: 1 Henk Buis. 25 pnt. 13 min. 15.2 sec.; 2. Spaans 13 pnt.; 3. Ballangee 9 pnt. (Van een speciale verslaggever) De aspecten voor de Vierdaagse afstandmarsen waren allerminst gunstig, toen gisteravond de tra ditionele vlaggenparade in het ge heel gevulde Goffertstadion te Nijmegen de wandelaars al in de sfeer bracht. Sombere wolken joegen boven het stadion, maar de stemming bleef optimistisch en de in regenplunje gehulde menigte bleek de hoop op betere weers omstandigheden in de komende dagen allerminst te hebben opge geven. Er was veel te zien en te horen in het stadion, shows van Britse bands in gala- uniformen, steeds geestdriftig toege juicht door vooral de zeer uitgebreide Britse kolonie op de tribunes, tenslotte de opmars van zes muziekkorpsen, drie Britse en drie Nederlandse. Onze drie grote nationale korpsen, de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel der Koninklijke Marine, zomede de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, maak ten in hun schitterende uniformen een voortreffelijke indruk. Jhr. G. H. A. van Kinschot uit Den Haag en de heer K. Cebol. be taalmeester van de Coöp. Groenten- Fruit- en Bloemenveiling Leiden en omstreken" (rechts) zijn onafschei delijke vriendenwaar het de Vier daagse betreft. Reeds acht maal brachten zij tezamen de wandelmar- sen tot een goed eind. Gisteren na men zij hun startkaarten in ont vangst voor het wandelfestijndat vandaag is begonnen. Vier vreug devolle dagen stonden hun toen te wachten. De show bereikte het hoogtepunt, toen de K.M.K. drie pelotons garde gre nadiers, gardejagers en fusiliers Prinses Irene (allen ook in gala-uniform) aan voerde naar de vlaggen. DE VIERDAAGSE Badgastentennistoernooi te Katwijk aan Zee Onder grote belangstelling werden zaterdag de finales van het jaarlijkse badgastentennistoernooi te Katwijk aan Zee gehouden. Bij de dames was het mej. J. H. Over- dijkink uit Katwijk aan Zee, die beslag legde cp de le prijs in het enkelspel. R Gurowitsch uit Amsterdam was dé I sterkste bij de heren. Gurowitsch stuitte in de 'halve finale op sterke tegenstand van C. Nieland, eveneens uit Amsterdam en wist na 3 i match-points tegen, toch nog de over- winning in de wacht te slepen. De prijzen werden uitgereikt door de I nieuwe exploitant de heer J. W. de Groot. Nadat de heer Gurowitsch met een geestig speech je de wedstrijdleiding en de heer De Groot lof toegezwaaid had, besloot men de avond met een gezellig samenzijn. Uitslagen: Heren enkelspel A: 1. R. Gurowitsch; 2. D. Laüsang. Dames enkelspel B: 1. mej. J. Over- dijkink; 2. mevr. Molenbroek. Heren enkelspel B: 1. J. Hajer; 2. J. Vorstman. Dames enkelspel C: 1. mevr. Ubbinik; 2. mej. I. Koster. Heren enkelspel C: 1. J. v. Steenis; 2. J. Monod de Froideville. Heren dubbelspel A: 1. Lalisang/Oos- terbaan; 2. Witteman/Gurowitsch. Dames dubbelspel B: 1. mevr. Molen- broek/mej. Molenbroek; 2. mevr. Fetter/ mej. J. Tieleman. Heren dubbelspel B; 1. Corporaal/Vos; 2. v. d. Linden/Vorstman. Dames dubbelspel C: 1. mevr. Schalij/ mej. Slotboom; 2. mevr. v. d. Wijngaard/ mevr. Duyverman. Heren dubbelspel C: Niet afgespeeld (Monod de F./v. SteenisSlinkert/ Schreuder) Gemengd dubbelspel B: Niet afge speeld. (mej. Overddjkink/Veihees— mevr. Fetter-Fetter) Gemengd dubbelspel C: 1. mej Pino-v. Steenis; 2. mevr. Schalij-Hageraats. Heren enkelspel C 2: Niet afgespeeld. (Kiesling, Hartog en Visser). Dames'enkelspel C 2: Niet afgespeeld, (mevr. Overdevest-mej. Nijeboer). Argentinië heeft ook de laatste twee enkelspelen van de tenniswedstrijd tegen Israël voor de halve finales Amerikaanse zone, van het toernooi om de Davis Cup gewonnen. De eind stand is hierdoor 5—0 geworden in het voordeel van de Argentijnen, die nu in de finale van de Amerikaanse zone uit komen tegen Amerika. VELE NATIONALITEITEN Na de vlaggenparade (behalve de vlag van de Vierdaagse (K.N.B.v.l.O.) werden de vlaggen gehesen en de volksliederen gespeeld van België, Canada Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Israël, Italië. Luxemburg, Noorwegen, Verenig de Staten. Zwitserland en Nederland) defileerden de deputaties der wandel groepen voor de genodigden, onder wie minister ir. C. Staf. Zo kreeg men al een voorproefje van hetgeen gedurende de wandeldagen te zien zal zijn aan wandelgroepen uit diverse windstreken en uit vele landen, de meesten hun spor tiviteit gehuld in regenwerende kledij. 's-Middags waren de Belgische para chutisten veilig in de Ooy-polder ge land. De band van de Royal Inniskilling Dragoon Guards bracht de Belgen, overal hartelijk toegejuicht, naar de stad. Nijmegen was gereed; de Vier daagse kon beginnen. DE START Hedenochtend zijn de 13.132 wande laars en wandelaarsters van de 14.259 die zich aanvankelijk hadden in geschreven gestart voor de 42e inter nationale Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen. De stijgende lijn heeft zich dus voortgezet; in 1957 liepen er 12 051 mee en in 1956 11.600. De stemming was opperbest, alhoewel de weersvooruitzichten niet bijster gun stig konden heten. Om 6 uur brak de zon dcor het wolkendek, en om 9 uur was er nog zonneschijn, maar toen kwa men ook alweer grauwe wolkengevaar ten dreigend opzetten die regen voor spelden. Om 9 uur waren nog niet alle contingenten op mars en kwamen nog steeds dertigers de poort uit. De tocht gaat door de oostelijke Betuwe, met als een van de hoogtepunten de doortocht van Eist.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7