Geen directe moeilijkheden voor olievoorziening van West-Europa Wordt Duitse filmster en rijk TIEN JAAR FUNGEERT BONN NU ALS DUITSE HOOFDSTAD DINSDAG 22 JULI 1958 Deskundigen die zich reeds geruime tijd hebben bezig gehouden met de Europese energievoorziening, zijn van mening, dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten voor de energievoorzie ning van de Europese gemeenschappen veel minder ernstig zyn dan tijdens de Suez-crisis van 1956. De economische be drijvigheid en de energiebehoeften toon den toen een sterke expansie. Maar mo menteel zijn er grote voorraden, niet alleen aan steenkool, maar ook aan ruwe clie (er is aan olie een voorraad die ge lijk staat aan het gebruik van 2 maan den). Er is veel scheepsruimte beschik baar en de vraag neemt langzamer toe dan vorige jaren. De olieproduktie in het Midden-Oos ten bedroeg in 1957 ongeveer 180 mil joen ton. Het grootste gedeelte daarvan. nJ. 57,3 miljoen ton, kwam uit Koeweit. Saoedi-Arabië volgde met 49 miljoen ton, Perzië met 35.5 miljoen ton en Irak met 21 miljoen ton. Hierbij valt op te merken, dat Irak in 1957 minder lever de door de vernieling van pompstations tijdens de Suez-crisis. In 1958 zal de produktie van Irak tussen de 30 en 35 miljoen ton zyn. Als men de oliebehoeften van West- Europa voor 1958 op ongeveer 130 mil joen stelt, dan is het duidelijk dat de drie grootste producenten (Koeweit, Sa oedi-Arabië en Perzië) aan die vraag ruimschoots zouden kunnen voldoen. Door de drie grote olieleidingen van het Midden-Oosten, die uitkomen in Tri poli, Sidon en Banias stroomt ongeveer 40 miljoen ton olie per jaar. Zelfs als die leidingen tijdelijk onbruikbaar zouden worden, zou nog geen bijzonder gevaar lijke toestand ontstaan omdat immers vervoer mogelijk is via de Perzische Golf en het Suez-kanaal, die nu gebruikt Joke Haanschoten maakt het goed Het rapport van prof. dr. P. Munten dam over de radio-actieve besmetting van de woning van de familie Haan- schoten in Putten geeft geen inlichtin gen over de tegenwoordige toestand van Joke Haanschoten. Daarom hebben wy ons gewend tot prof. dr. A. A. J. van Egmond, die als neus-, keel- en oor specialist, verbonden aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, het meisje enig, t«d onder observatie heel, |«M"E»ÏPEK£y worden voor 3/4 van de produktie van het Midden-Oosten. Alleen dus by een algemeen conflict iu het Midden-Oosten, waardoor de hele produktie en afzet stil zouden komen te liggen, zou de olievoorziening van West- Europa in gevaar komen. De ervaring met Perzië, aldus deskundige Westeuro- pese waarnemers, leert evenwel - en ook de verklaringen van de zijde van Irak wijzen daarop - dat de landen van het Midden-Oosten beseffen dat afzet naar West-Europa van wezenlijk belang Is Soebandrio stelt kleine topconferentie voor De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft voorgesteld een conferentie te beleggen van leiders van mogendheden, die neu traal zijn in het conflict tussen Oosten West, over de problemen van het Mid den-Oosten. Deze zou een kleine top conferentie moeten heten. Door kantelende trekker gedood Te Hantum is vanmorgen de 30-Jarlge K. Meinsma uit Nes (W.-D.) om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder een kantelende trekker. Het schijnt, dat de door de heer Meinsma voor hun eigen economische ontwikke- j bestuurde trekker is gekanteld, toen hy ling. een andere trekker weg wilde slepen. ATOMIUMIN HET GEDING De ontwerper eist betaling van auteursrechten voor afbeelding (Van onze Haagse redactie) De ontwerper van het „Atomium", het gigantische bouwwerk, dat de Wereldtentoonstelling te Brussel be heerst, heeft vandaag in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist, dat voor het in om- Rechtbank geëist, dat voor het in omloop brengen van afbeeldingen en auteursrechten betaald zullen wor den. Eiser, de Belgische ingenieur André Waterskeijn, voert dit proces bij wijze van proef tegen het Haagse cartografische instituut Bootsma, die op een plattegrond van de stad Brussel het Atomium hebben afge beeld. Indien de president de eis toe wijst, zal ir. Waterskeijn dergelijke processen gaan voeren tegen talryke Nederlandse en buitenlandse onder nemingen, die afbeeldingen: van het Atomium by hun reclame gebruiken, zonder daarvoor auteursrechten aan de ontwerper te betalen. Eiser, die ter zitting werd vertegen woordigd door de Haagse advocaat en procureur mr. M. P. Bloemsma, beriep zich op de Nederlandse auteurswet van 1912, die werken van letterkunde, we tenschap of kunst tegen verveelvoudi- zichtbaar is vanaf alle openbare wegen in de omgeving, en óp de openbare weg, omdat het gebouwd is op een splitsing van twee al eerder bestaande openbare boulevards, die krijgen gehad. Prof. Van Egmond verklaarde, dat het meisje het thans uitstekend maakt en dat zij twee maanden geleden uit zijn observatie is ontslagen. Het meisje heeft vrywel niet aan de straling blootgestaan, daar de naald met radium, zolang zij die bij zich droeg, in een lo den omhulsel zat. Het gevaar ontstond voor haar pas tegelijk met dat voor de anderen, namelijk toen het omhulsel in de kachel vernietigd werd en het huis aan straling werd blootgesteld, aldus prof. Van Egmond. AUTOMOBILISME Fangio zou zich terugtrekken In een vertrouwelijk gesprek met een verslaggever van het Milanese blad „II Giorno" heeft Fangio verklaard„Reims was de laatste race van Luigi Masso. Het was ook myn laatste race". Hij voegde hieraan toe: „Voortaan zou er in de races een leegte rond my zyn. Er zyn geen vrienden meer die dezelfde taal als ik spreken en dezelfde levensopvat ting hebben. Ascari, Miramon, Castel- lctti, Masso, zy zijn allen heengegaan. Wat zou ik op 47-jarige leeftyd, nu nog moeten beginnen". Op de vraag, waarom hij zyn besluit om zich terug te trekken uit de wed strijdsport niet officieel meedeelde, ant woordde Fangio: „Ik heb Italiaans bloed in de aderen. En het stuit my tegen de borst om op het moment dat de Ita liaanse sportwereld Masso heeft verlo ren, aan te kondigen dat zy niet meer op my kan rekenen". DAME DODELIJK VERONGELUKT ONDER TRAM De 70-jarige mevrouw A. Jobst-Broe- der uit Amsterdam is vanochtend op het Weteringcircuit te Amsterdam onder een tram van lyn 7 gekomen, die zy ver- moedelyk niet heeft zien of horen aan komen. Zy is zwaar gewond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar zy by aankomst bleek te zyn overleden. OUDE MAN DROEG ZIJN GELD BU ZICH. Een 80-jarige Amsterdammer, die aan geheugenstoornis lydt en zich gisteren aan het politiebureau in de Spaarndam- merstraat vervoegde omdat hy zyn woonadres had vergeten, meldde zich gelukkig aan het juiste adres. Want de politie keek vreemd op, om dat uit het vestzakje van de man niet minder dan vyf bankbiljetten van f. 100 staken en uit zyn andere zakken nog meer biljetten. De politie vond bij het nazoeken van de zakken om zijn adres te weten te komen, biljetten tot een to taaibedrag van f. 5.200—. Zy gaf de oude baas de raad het geld op een bank te zetten om diefstal of verlies te voor komen. Doch de oud-marineman, die lang in de tropen heeft vertoefd, zei niet veel vertrouwen te hebben in dergelijke instellingen. „Ik draag het geld by me, omdat myn kinderen erop azen", zo verklaarde hij oprecht. Na lang aandringen is de man met een brigadier naar het postkantoor gegaan, waar hy een spaarbankboekje heeft genomen met een inschrijving van f 5000. Hiermee heeft de politie metter daad een bydrage willen leveren tot het voorkomen van misdaad. Een telefoontje met het bevolkingsregister gaf de man zyn huis terug. NORSTAD MAAKT BENOEMINGEN BEKEND Generaal Norstad, NAVO-opperbevel- hebber in Europa, heeft vandaag de be noeming bekendgemaakt van admiraal Charles Brown, bevelhebber van de Amerikaanse Zesde Vloot, tot opperbe velhebber van de geallieerde strydkrach- ten in Zuid-Europa. De benoeming wordt van kracht in januari, als admi raal Briscoe met pensioen gaat. Brown wordt als bevelhebber van de Zesde Vloot opgevolgd door admiraal C. E. Ekstrom. DE GEBEURTENISSEN IN HET MIDDEN-OOSTEN De Jordaanse autoriteiten hebben in de nacht de Jordaans-Syrische grens gesloten, aldus heeft het Syrische blad „Al Ajam" vandaag gemeld. Honderd- vyftig vrachtauto's met graan werd de toegang tot Jordaans grondgebied ver boden, aldus dit blad. Een Koninklyk besluit, dat dinsdag ochtend te Amman is gepubliceerd, stelt de doodstraf op samenzweringen tegen het leven van Koning Hoessein van Jor danië. Totnutoe was de maximumstraf vyftien jaar gevangenisstraf. Gedaagde, in rechten vertegenwoor digd door mr. F. H. Meyer, uit Den Haag, beriep zich eveneens op de auteurswet, en wel op artikel 18, waar in staat dat deze bescherming niet geldt ten aanzien van gebouwen, welke blyvend op of aan de openbare weg zyn zichtbaar gesteld. Eiser bracht daartegen in, dat het Atomium niet op of aan de openbare weg staat, doch in tegendeel op het af gesloten terrein van de Expo. Buiten dien, zo zei eiser, is het Atomium niet een blyvend doch een tydelyk gebouw, dat te zyner tyd zal worden afgebroken. „Zeker net zoals de Eiffeltoren"?, vroeg de president van de rechtbank, mr. R. Prins. Gedaagde haakte hierop in en be- slechts tijdelijk, te weten voor de duur der tentoonstelling, voor het openbaar verkeer afgesloten zyn. Gedaagde meent dan ook dat het „Atomium" door de auteurswet niet tegen nabootsing beschermd is en vroeg daarom de eis af te wyzen. De president zal op een nader te bepalen datum vonnis wyzen. Nederlandse luchtmacht: Wel lof, geen taak voor de „Kolibrie" (Van onze Haagse redaotde) „De luchtmacht heeft voorlopig geen taak voor de „Kolibrie", de Ne derlandse straalhellkopter, in zijn huidige uitvoering", zo verklaarde ons vanochtend een woordvoerder van de luchtmachtstaf. De luchtmacht heeft voor en na het vliegfeest op 5 juli te Soesterberg enige dagen gelegenheid gehad de toen daar aanwezige „Koli brie" te testen. Een aantal daarvoor in aanmerking komende vliegers heeft ermee ge ologen. Zonder uitzondering toonden zij zich allen enthousiast over de vlieg- eigenschappen. de wendbaarheid en de betrouwbaarheid van het Nederlandse produkt. maar zy waren het er ook over eens dat het toestel voor militaire doeleinden, zoals het vervoeren van ge wonden of vracht of voor het verrich ten van koeriersdiensten niet geschikt is. De actieradius en het liftvermogen zyn te gering. De Nederlandse Helikopter Industrie, waarvan de fabriek op het vliegveld Zestienhoven by Rotterdam staat, heeft de „Kolibrie" in feite ook niet ontwor pen als militair toestel. Het is speci fiek naar civiele behoeften gemaakt en voldoet als zodanig ook uitstekend. De luchtmacht zou pas belangstelling voor een „Kolibrie", als deze (Van onze correspondent te Bonn) Wie ln West-Duitsland een zoon of dochter heeft met een knappe snuit, een acteurtalent en een neiging tot geld verdienen, die zende zyn kind naar een toneelschool, duwe haar daarna in de richting van de film en laat daar, op hoop van zegen, het potje maar gaar koken. Als zoon- of dochterlief wat kon, wordt hy of zy daar vanzelf ryk! Vandaag de dag verdienen de (enkele), grote sterren van het Westdultse filmfirmament per hoofdrol gemiddeld gages van zo om en naby de 100.000200.000 mark, dat ls omstreeks 90.000180.000 gulden. De Westdultse filmproducenten heb ben daarover natuurïyk hun zorgen, want het snydt diep in het vlees om lie den als Romy Schneider, Heinz Rüh- mann, Horst Buchholz per hoofdrol be dragen te geven, die gaan tot ver boven het burgermans-inkomen. Het Ham- burgse weekblad „Der Spiegel" weet by- voorbeeld te melden, dat de lieftallige piepjonge Romy Schneider voor haar laatste film, de Duits-Franse rolprent „Liebelei", het lieve kapitaaltje van 500.000 mark (450.000 gulden) mocht op strijken. Maria Schell kreeg in een Ame- bij voorbeeld tweemaal zo groot zou zijn, zodat er enkele personen in zouden kunnen worden vervoerd en als het vliegbereik minstens dubbel zo groot zou zyn. De „Kolibrie" kan één uur in de lucht blijven en in die tyd een afstand van ruim honderd kilometer overbrug gen. Het uur van Bonnifacius Nog klein, provinciaals en vervelend (Van onze correspondent te Bonn) Lofzangen zyn er de afgelopen tien jaar nu juist niet op Bonn als hoofd stad sedert 1949 van West-Duitsland gezongen. Daarentegen heeft men het rustige stadje, dat zo eensklaps gepromo veerd werd tot hoofdstad, wél in alle toonaarden vervloekt: Bonner dorp, pittoreske residentie en dergelyke fraaie uitdrukkingen tonen aan hoe weinig het nog altoos op prijs wordt gesteld, dat de voorlopige hoofdstad (Berlyn blyft voor de Duitsers de échte hoofdstad) nu juist precies hier en niet in Keulen, Frankfort of voor de liefhebbers van het noorden Hamburg moest worden gevestigd. Dezer dagen was het tien jaar ge leden, dat de eerste stap werd gedaan om van Bonn een naam te maken, die Dat was het begin van de opgang, die Bonn in de wereldpolitiek zou maken, het Weimar van de. nieuwe republiekOf alle echte Bonners er nou biy mee zyn, dat de naam van hun stad iedere dag weer de wereld in gaat, dat hun straten zyn bezaaid met de fraaiste auto's van de wereld, dat hun huishuren door de diplomatieke vraag nogal hoog zyn komen te liggen? Misschien niet. Maar om één ding behoeven zy niet bevreesd te zijn, daar over alle niet rasechte Bonners het na al die jaren wel eens zyn: en dat is, dat Bonn nooit anders zal worden dan Bonn. Dat het nooit een metropool, een wereldstad, een frivole residentie, een echte volle hoofdstad zal worden. Nooit, zeggen die niet-Bonners, nooit en te nimmer. Bonn biyft klein provinciaals en vervelend bekenden. Want het aanbod van gerou tineerde Westdultse fllmkrachten is zeer gering. En de vraag is groot! Daarby komt het buitenland, dat lokt met hoge gages en dat bereid is dikke prijzen voor Westdultse films te betalen, waardoor de droomfabrikanten niet meer op een half-miljoentje meer of minder by de betaling van hun sterren behoeven te kyken. Een filmproducent heeft onlangs eens gezegd, aldus „Der Spiegel', dat wanneer hy Maria Schell en Curd JÜrgens in één film zou hebben, hy absoluut verzekerd kan zyn van een enorme buitenlandse vraag naar die film. Derhalve kan een man als Jürgens het zich thans permitteren voor zyn vol gende film het lieve sommetje van drie kwart miljoen te vragen LEIDERDORP P.V. „HET OOSTEN" Wedvlucht vanaf Vilvoorde. De [uiven werden om 1 uur met z.o. lelijke deel van Duitsland een nieuwe if*05'- ree"'e grondwet maken. Waar moest dat ge- j LJ!L®aït e?5, f?„eSS.Jh? beuren? De regering van Noordrijn- L (5 Westfalen kreeg een voorstel in handen om 3.141 uur. snelheid 1030.70 - - lppn 'm. Uitslag: K. v.d. Dunne 2, 3, 5; A. toogde, dat het Atomium wel degelijk I thans in de gehele wereld identiek is i beschouwd moet worden als een bly- met West-Duitsland, met Adenauers vend bouwwerk. Niet alleen dat B. en politiek, met het „kapitalistische Wes- W. van Brussel toestemming hebben ten", met „nieuwe Teutoonse herbewa- gegeven dat het nog tien jaar lang na 1 pening" en hoe vrienden en vyanaen de tentoonstelling zal blijven staan, van het Westen het meer noemen, doch buitendien, zo zei mr. Meyer, is Tien jaar geleden, begin juli 1948, het karakter van ieder bouwwerk van moest de parlementaire raad van het j duiven werden om i uur met z 0 wind dergelijke omvang blijvend. toen nog uit driezones bestaande wes- iQUlven weraen om i uur mei z.o. wina Of het te zyner tyd misschien eens zal worden afgebroken, doet daaraan niets af. Trouwens de Eiffeltoren was ook tydelijk, maar staat al sinds 1889. i «««««en. yccb "ll ,""B""c" Uitslav K vd Ber°- 1* J den ivan een zekere dr. Wandersleb (een r A. T u,,7 Gedaagde was voorts van mening, !h0oe ambtenaar) Dunne 2, 3, 5; A. v. Genrup 4; L. Bur- dat het Atomium wel op en aan de Wandersleb zei: „Ga naar Bonn, j gers 9; F- Jv- Wezel 8; openbare weg staat. Aan de openbare daar is een pedagogische akademie en Sonnega 10* weg omdat het bijna in zijn geheel ^ann kande parlementaireraad ver- VIERDAAGSE TOCHT BUURTVER. ■-- gaderen De toenmalige minister-pre— tmfik a jsident van Noordrijn-Westfalen, Ar- Efiaelse zeeman na nold, nam het voorstel over. Daarmee Begunstigd door fraai zomerweer iwas dr. Wandersleb, thans staats-secre- hield de Buurtvereniging Limeika haar vechtpartij overlieden j taris in het ministerie van Woning- jaarlykse vakantietocht, welke ditmaal bouw te Bonn, een groot man ge- vier dagen duurde en welke ging langs 1 Na een vechtpartij voor een bar op WOrden aan wie Bonn veel verschul- Ahr, Moezel en Ryn. Katendrecht te Rotterdam is gister- djgd i5< Hoogtepunten van deze tocht waren avond een 30-jarige Engelse zeeman, jjog ^eden ten dage draagt hij de wel het rijden over de Nürburgring, opvarende van het in de Tweede Pe- by naam „Bonnifacius" met twee het bezoek aan een wynkelder en het troleumhaven liggende Britse tankschip n-s de Bonn-maker! bestygen van de Drachenfelds, terwyl verder genoten werd van de mooie ver gezichten welke de tocht door het Eifel- gebergte steeds weer boden. Dankbaar voor hetgeen het bestuur dit jaar haar leden met deze tocht had aangeboden kwamen allen zeer voldaan weer thuis. ROMY SCHNEIDER f 450.0C0 voor één film rikaanse film „slechts" 400.000 gulden..! Biykbaar hebben de droomfabrikan ten van West-Duitsland dit alles er wel voor over. Biykbaar worden hun films, ondanks de televisie, nog altyd best ver kocht. Want anders konden de gages der grote filmstars - het zijn er uiter aard altijd maar een handvol - niet bin nen vyf jaar oplopen van gemiddeld 40.000 tot gemiddeld 140.000 mark. Om van de enkele uitzonderingen als Romy Schneider dan nog maar te zwijgen. In 1956 verdienden nog slechts zes West dultse filmspelers en speelsters meer dan 100.000 mark per hoofdrol: Hans Al- bers, O. W. Fischer, Curd Jürgens, Maria Schell, O. E. Hasse en Caterina Valente. Die 100.000-grens hebben verscheidene anderen in de afgelopen twee Jaar ook behaaldvan Hildegard Knef tot Marika Rökk, van Karl-Heinz Boehm tot minder teur CNS, de schoolarts en de gemeen te-secretaris de heer Pieterse. De heer Schippers, die hier nog maar enkele ja ren hoofdonderwijzer was, had vele vrienden en kennissen, zodat het een drukbezochte afscheidsreceptie werd. BURGERLIJKE STAND Geboren; Petrus A. J„ zn van Chr. D. van der Geest en J. A. van der Geest; Roel W. D.. zn van A. W. Coert en M. Morgan; Rembert J., zn van J. B. Bie- mond en W. zyistra. Ongeanimeerde markt Amsterdam, 22 juli. Aandelen Kon. Olie konden vandaag de opwaartse tendentie van gisteren niet voortzetten. Bij de opening werd op f 162.20 gehandeld, tegen een slotprijs van gisteren f 163. De pariteit Amerika bedroeg f 164.30. Wallstreet had gisteren de vaste stemming van het Damrak overgenomen en er was vanmorgen alle reden, dat de markt vandaag weer aan de vaste kant zou zijn. Geruchten uit Londen dat volgens de verwachting één van de olierykste gebieden in de wereld n.l. Koeweit, de zyde van de Arabische republiek zou gaan kiezen was aanlei ding, dat de olieaandelen op het Dam rak onder druk werden gezet. Hierdoor verdween de vaste stemming, die 's mor gens by de opening aanwezig was op f 163.50, als sneeuw voor de zon. Enige verkoopdruk in een kleine markt bracht I een verdere koersdaling voor aandelen Kon. Olie tot f 161.40. By het scheiden van de markt werden de aandelen op f 162 verhandeld. i De geruchten over Koeweit zorgden voor een zeer gereserveerde houding i van de beurs en het publiek. De handel was van geringe omvang. In Philips was middenkoersaanbod van publieke zyde waartegenover stond dat de arbitrage de stukken voor Amerikaanse rekening uit de markt nam. De koers liep op van 293 tot 295, tegen gisteren 289 Het fonds sloot op vrywel de hoogste koers van de dag. Unilevers, waarvoor 's mor gens 355% was betaald, waren in de officiële beurs op 354 vrywel onveran derd by de vorige dag. Aku's by na een punt hoger. Aandelen KLM werden een paar dubbeltjes lager geadviseerd. Voor Scheepvaarten konden de koer sen zich goed handhaven. De stemming voor de certificaten Deli in de morgen uren, toen als hoogste prys f 118.50 be taald werd, kon op de officiële beurs niet gehandhaafd bhjven. Het fonds zakte, na f 116.50 ln tot f 114.80 om zich tegen het slot weer te herstellen tot f 115.50; het verlies t.o.v. gisteren be droeg circa fl.HVA fractioneel la ger en Amsterdam Rubber fractioneel hoger. Voor Staatsfondsen was de markt pryshoudend tot eerder iets beter. Aan delen en stocken Koninklyke Zout wer den vandaag ex 33 1/3 bonus geno teerd. De stocken werden op f350 bie den vernomen, tegen een theoretische waarde van f341. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 juli. Londen 10.56%—1056%; New York 3.79%3.78%Montreal 3.95%—3.95% Parijs 89.9290.02Brussel 7.59%— 7.59%; Frankfort 90.45%—90.50%Stock holm 73.26%—73.31%; Zürich 86 63%— 86.68%; Zürich (vr. fr.) 88.49%—88.54%; Milaan 60.79%—60.84%Kopenhagen 54.62—54.67; Oslo 52.81%—52.86%We nen 14.61%—14.62%; Ankara 3.79%— 3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%13.28. „Zaphon in elkaar gezakt. Hij werd „Bonnifacius" Wanderslebs voorstel naar het Zuiderziekenhuis overge- j ging er Via Arnold n.l. in als koek. De bracht, waar Kien constateerde, dat de conferentie van ministers-presidenten van de Westduitse Lander gingen er n.l. man was overleden. In opdracht van de officier van Jus titie te Rotterdam is vanochtend sectie op het stoffelijk overschot toegepast. Dronken Amsterdammers veroorzaakten rel in café Gisteravond laat hebben drie dron ken Amsterdammers de inventaris van een café aan de Zeedyk te Amsterdam kort en klein geslagen, zy gingen als ware wildemannen te keer en ver wondden by hun optreden zowel de caféhouder, diens echtgenote als een buffetjuffrouw. De politie heeft het drietal, een 24- jarige chemicien, een 26-jarige kolen- werker en een 29-jarige expediteur, voor lopig aangehouden. Ze zullen vermoe- deiyk vervolgd worden wegens openlijke geweldpleging. Ze kwamen tegen half elf in een café en bestelden bier. De chemicien sloeg een glas aan splinters en de caféhoud ster maakte de man erop attent dat hy de schade zou moeten vergoeden. De man nam een dreigende houding aan en voegde de vrouw toe: „Zal ik U met een i stuk glas tatoueren?" De danig veront ruste caféhoudster waarschuwde haar man, die by het betreden van de gelag kamer terstond met het kapotte bier glas op het hoofd werd geslagen door de chemicien. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de drie mannen in het wilde weg met barkrukken sloegen. Twee kroonlampen, een bankstel en een muziekbox werden beschadigd en twin tig bierglazen zyn vernield Apeldoornse Vierdaagse vanmorgen ook gestart Vanochtend op de eerste dag van de Vierdaagse marsen van de Nederlandse Wandelsportbond zyn te Apeldoorn 1019 deelnemers gestart, by wie de 75-jarige opa De Boer uit Apeldoorn en de 74- jarige heer Buurman uit Rotteradm, die reeds voor de vijfde maal meeloopt. Een flauw zonnetje begeleidde aanvankelyk de wandelaars, maar in de loop van de morgen veranderde het weer en moes ten zy zich met jassen en parapluus beschermen tegen de hevige regenval. ROEMEENS DIPLOMAAT TOT ONGEWENST PERSOON VERKLAARD De Israëlische regering heeft de tweede secretaris van het Roemeense ge zantschap, Partianu, wegens spionage tot „persona non grata" verklaard. Par tianu heeft drie dagen de tijd gekregen het land te verlaten. Onlangs is de tweede secretaris van de Israëlische legatie te Boekarest uit Roemenië gezet. akkoord mee, al waren er een paar voor Celle by Hannover, voor Frank' fort en voor Karlsruhe. BRANDKASTKRAKERS INGEREKEND (Speciale berichtgeving) De politie te Rotterdam heeft met VOORSCHOTEN BEROEP AANGENOMEN Ds. K. Smit van Anna Jacobapolder heeft zyn beroep naar de Geref. Kerk van Vdorschoten aangenomen. Ds. Smit die van Sliedrecht vier Rotterdammers zai de 2e predikantsplaats in Voor gearresteerd, die verdacht worden een - aantal inbraken te hebben gepleegd in verscheidene plaatsen van ons land. Zij worden er om. van verdacht in vier be drijven. resp. te Zutphen. Nijmegen, Groningen en Kinderdyk brandkasten tehebben geforceerd. Het viertal is in het Huis van Bewaring opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet. OOSTENRIJKS-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN. Vandaag zyn in het Kremlin Russisch- Oostenrykse onderhandelingen begon nen. Van Russische zyde wordt hieraan deelgenomen door premier Kroesjtsjef eerste vice-premier Mikojan en vice- premier Kossygin. De Oostenrijkse de legatie bestaat uit kanselier Raab, vice- kanselier Pitterman en de minister van Buitenlandse Zaken, Figl, aldus meldt Tass. VARIA Lege bioseopen oteen en been klagen de Westuuitse bioscoopeigenaren vanwege de televisie. Vooral in Düsseldorf is het mis. Van 1956 op 1957 ging hier het aantal film bezoekers terug met meer dan 400.000 mensen, hoewel de bevolking steeds maar toenam. Het aantal bioscoopbe- bzoeken per hoofd der bevolking nam af van 216 tot 22.8 per jaar - dat is met meer dan 5 procent. De Düsseldorfse bioscopen lokken nu de filmliefhebbers van het televisie scherm af met advertenties als „Heb een paar leuke uurtjes, ga naar de bioc Ouder worden Het aandeel der kinderen in de West duitse bevolking neemt steeds meer af, dat van de oudere mensen neemt als maar toe. Het aandeel der kinderen onder de 15 jaar bedroeg in 1910 34 in 1939 24 thans nog slechts 21 Het aandeel der mensen boven de 65 nam toe van 5 tot 7, thans tot 10 schoten bezetten. De intrede zal ver- moedelyk niet voor oktober plaats vinden. ULO-SUCCES In 1955 werd de openbare ULO van Voorschoten geopend. De school begon met 38 leerlingen verdeeld over twee klassen, n.l. 27 in de eerste- en 11 in de tweedeklas. Thans hebben de eerste leerlingen hun eindexamen gedaan. De 14 kandidaten zyn dit jaar allen ge slaagd en bovendien behaalden ze hun Middenstandsdiploma. Een prachtig succes voor deze jonge school en de leerkrachten. Met september zal de school vermoedelyk 150 leerlingen tel len. WARMOND Winkelweek geopend Onder grote belangstelling is gisteren de winkelweek geopend. Een 18-tal win keliers had zyn best gedaan om de eta lages zo goed mogelyk te verzorgen. Het was dan ook zeer moeilijk voor de jury om een beslissing te nemen. De heer Uit oen Bogaard kwam voor een jaar in het bezit van de wisselbeker en kreeg tevens een beker voor de le prys, 2. G. v. Ben- ttim, 3. C. Breedyk. Eervolle vermeldin gen werden uitgereikt aan de heren Akerboom, v. d. Geest, de Erven Roest, W. Sikking en R. v. Styn. De wimpel voor de meest verkoop- krachtige etalage viel ten deel aan de Firma v. d. Geest. Om 8 uur werden de pry zen uitgereikt door notaris Gunther in het Oude Raadhuis onder de vrolyke tonen van de muziekvereniging St.- Matthias, die na afloop nog een rond gang door het dorp maakte. Tot mid dernacht heerste er een gezellige drukte op de braderie die in de Dorpsstraat ge houden wordt. AFSCHEID VAN DE HEER SCHIPPER Gisteravond hebben vele ouders en kennissen in het ,,'t Trefpunt" afscheid genomen van de heer en mevrouw Schipper, die deze week Warmond gaan verlaten. Onder de aanwezigen merkten we op het voltallig bestuur van de School met den By bel, dr. Schilp inspec- Beurs van Amsterdam Dinsdag 22 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 89A 90^ Ned. '51 3% 91L 94% Ned. '53 (3%) 93A 93%B Ned. '56 3% 92 92 Ned. '48 3% 86 86Vi Ned. '54 3% 88% 88% Ned '55 I 3% 88 88% Ned. '55 n 3% 89y4 89 Ned. "37 3 89% 90 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 93% 94% Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 60A 61 Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% 88% Ned W.B lening 6% 109A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 39 36 Nat. Handelsbank 84% 85 Ned. Handelmy165 165% Amst. Rubber 71% 70% Deli My .en (Ver.) 116.90 115.50 H.VA107% 105% Java Cult33 31% Senembah 90 89% Vorstenlanden16% 16% A.K.U 184% 185% Berkei's Patent (v.) 191% 192 Calvé Delft cert, gew 299 295% Kon Pap v Gelder 177% 178 Hoogovens cert 308 309 Müller en Co. NJB 300 302% Ned Kabelfabr 260 258 Philips 289% 294% Philips pref 153 153% Unilever 353% 354% Wilton Feyenoord 187 190 Biliton 2de r 184 187 Dordtse Olie gew 677% 666% Kon Petr (f. 20.—162.40 162.80 idem (50 a f 20.— 162.80 162.30 Holl Amer iyn 137 135% Java China Paket 129% 129 K.L.M 160.30 105.60 Ned Stoomv My 137i^ 136% Kon Paket My 123 121 Stoomvaart My Ned 141 137 Nievelt Goudr cert 129% 129 v. Ommeren cert. 230% 230 Kon. Rott. Lloyd 123 122 Ned Scheepv Unie 125% 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 Den Haag 1937 1 3.. 87L 85% Leiden 1947 93 B R'dam '37 I-m 3% 93 93 I Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96% 96% Premieleningen 95 95% 93% 92% A'dam '56 I 2% 83 83 A'dam '56 n 2% 100 100L Eindhoven '54 2% 83% 82% Enschede '54 2% 83 Den Haag '52 I 2% 91 Idem II 2% 91L 90% R'dam '52 I 2% 93% 93% 93% Utrecht '52 2% 94% 95% Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst Bank 225 223% HJB.U eert 194% 156 Roüt Bank 192% 195 Twentsche Bank 171% 171 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245B 247B Borneo Sum H.My 46% 45 Ned G en Sp fabr 190% 190% Kon Ned Grofsm 102 99% Internatio 77% 77% Rott Droogdok My 500 500 Tieleman en Dros 9 8 Ned My Walv.vrt 79% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi 8% Amerik tondsen Canadian Pacific R. 27% Intern Nickel 80 Anaconda 48% Bethlehem Steel43% Cities Service 58'a General Motors 41% Kennecott 92 fj Republic Steel 50A Shell Oil 80 Union Pacific 29% Un States Steel 67% 8% 28% 80% 48% 44% 59% 42 94% 52A 81% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 21/7 Edelmet Kon AA 42% Pref wa idem 51 51 Electrolas B 390 390 Holl Constructie 407 Ing dut v Bouwnyv 126GB Int Kunststofl Ind 44% 42 Leldsche Wolspinn 134 131 Sikkens Lakfab "53 420% 425 Ver Touwfabrleken 174 174 Wernmk's Betonm 88L Van wyk Textiel 61% 611/ 98

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5