JAPANSE RESOLUTIE ONTMOET BIJNA ALGEMENE INSTEMMING Topgesprek met regeringsleiders WEERBERICHT Maar Rusland is ertegen en duseen veto Aanhoudend koel In kader van Veiligheidsraad in New York Frankrijk kan 1111 A-bom maken 97ste jaargang DINSDAG 22 JULI 1958 No. 29497 LEIDSCH m DAGBLAD Jlrecteur: J. W Henn, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SmgeJ IHLe""'1 "'i5 Hoofdredacteur: J Brouwer f. 7^0 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 CRISIS MIDDEN-OOSTEN IN VEILIGHEIDSRAAD Een onontbeerlijke minimum actie De Veiligheidsraad heeft gisteravond op voorstel van de Amerikaanse afgevaardigde besloten om tot hedenmiddag uiteen te gaan teneinde de Libanese afgevaardigde, die om uitstel had verzocht, de gelegenheid te geven met zijn regering in overleg te treden over de vraag, of de Japanse resolutie voldoet aan de behoeften van de Libanese regering. Tevoren hadden de meeste afgevaardigden hun instemming met deze resolutie betuigd. Alleen de vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie achtte ze onaanvaardbaar. Vandaag vindt de stemming plaats, welke dus vermoedelijk zal uitdraaien op een Russisch veto. Toelichting Hammarskjöld Hammarskjöld sprak over de draag wijdte, die de resolutie naar zijn mening heeft. Hij verklaarde, dat de waarne- mersgroep der VN, versterkt door mili tair personeel en uitgebreid, naar zijn mening de Libanese onafhankelijkheid zou kunnen garanderen door het verhin deren van het illegaal binnenkomen van mensen en materiaal. Hij sloot de mogelijkheid van de vorming van inter nationalestrijdkrachten of een politie macht van de VN uit. Hammarskjöld zei verder, dat door aanvaarding van de Japanse resolutie de spoedige terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Libanon mogelijk wordt. Hij herinnerde eraan, dat hij het rapport der waarnemers had gesteund waarin' uitbreiding van de groep en het zenden van extra vliegtuigen voor ver kenning werden voorgesteld. De secre taris-generaal deelde mee, dat hij binnen de grenzen van zijn bevoegdheden ver dere maatregelen, die hy in deze rich ting nodig acht, zal nemen. De Amerikaanse. Britse en Franse af gevaardigden spraken zich vóór de Ja panse resolutie uit. Weer een mislukte bemiddelingspoging? De voorzitter van de Raad. dr. Alfonso Araujo van Columbia, deelde bij de aan vang mee, dat een compromis-resolutie, welke zaterdag door Japan was inge diend, gewijzigd werd en later zou wor den bekendgemaakt. De Japanse afgevaardigde, dr. Koto Matsoedaira, zei dat de bedoeling van de Japanse resolutie is de waarnemers- groep van de V.N. in Libanon te ver sterken. Hij verklaarde, dat de secreta ris-generaal der VN op grond van zijn resolutie niet gemachtigd is om zonder uitdrukkelijke toestemming van de Raad internationale strijdkrachten te vormen zoals die, welke naar Korea werden ge zonden, of een politiemacht zoals die welke in Gaza is gelegerd. (Zoals bekend werd in de zaterdag in gediende Japanse resolutie de waarne- mersgroep der VN in Libanon uitgeno digd haar werk overeenkomstig de reso lutie van elf juni jJ. voort te zetten. Voorts werd secretaris-generaal Ham marskjöld gevraagd daarnaast die rege lingen te treffen, welke hij met het oog op de huidige omstandigheden nodig acht ter verzekering van de onschend baarheid en politieke onafhankelijkheid van Libanon, opdat de Amerikaanse troepen uit dat land kunnen worden te ruggetrokken). Onmiddellijke regeling In de gewijzigde Japanse resolutie wordt de secretaris-generaal der V.N. verzocht onmiddellijk regelingen te tref fen voor die maatregelen - naast die waarin de resolutie van elf juni j.l. voor ziet - welke hij in de huidige omstandig heden nodig acht voor het bereiken van de door de resolutie gestelde doelen en welke, in overeenstemming met het Handvest der V.N., de territoriale on schendbaarheid en politieke onafhanke lijkheid van Libanon zullen verzekeren, waardoor de terugtrekking der Ameri kaanse troepen uit Libanon mogelijk wordt. De secretaris-generaal wordt voorts verzocht aan de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over de gemaakte regelin gen. Op de betrokken regeringen wordt een beroep gedaan volledig mee te wer ken aan de uitvoering van de resolutie. In de nieuwe resolutie is weggelaten het gedeelte van de oorspronkelijke, waarin de waarnemersgroep der V.N. werd uitgenodigd haar activiteit op grond van de resolutie van 11 juni „te blijven uitbreiden". Een depressie, die gisteren bij Ierland was gelegen, trok via Engeland naar de Noordzee en verenigde zich daar met een storing, die zich langs de kust van Noorwegen naar het zuiden verplaatste. De luchtdruk in centrum van het lage drukgebied boven de Noordzee was van morgen 990 mb. Om het lage drukgebied stroomt on stabiele lucht van polaire oorsprong naar het vaste land. De temperaturen over dag zijn dan ook in ons land belangrijk beneden normaal, mede door de vrij grote buiigheid. Westelijk op de Oceaan is een nieuwe depressie gelegen, waar van zich vermoedelijk een deel afsplitst, dat in de richting van de Golf van Biscaye koerst. Deze storing wordt voor afgegaan door een klein gebied met op klaringen. Veranderlijk weer Koel weer met enkele buien maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 JULI Zon op: 04.47 uur; onder 20.45 uur. Maan op: 13.25 uur; onder 23.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.45 en 20.16 uur Laagwater te 3.29 en 15.48 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Koninklijk gezin met vakantie Vanmorgen om negen uur zijn de Koningin. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene per vlieg tuig naar Zuid Frankrijk vertrokken voor hun vakantie. Zaak De Wit in de Ned. Antillen Het is er tenslotte van gekomen, dat er een aanklacht is ingediend tegen de hoofdredacteur van het dagblad „Beurs en Nieuwsberichten op Curasao, de heer A. de Wit, over wiens uitwijzing uit de Ned. Antillen al zoveel te doen is ge weest. Hem is op 28 juni een dagvaar ding uitgereikt, volgens welke hij op 2 juli voor de rechter diende te ver schijnen op grond van smaadschrift en belediging van de wettige regering in een op 17 juni in zijn krant gepubli ceerd hoofdartikel dat de titel droeg van „De grote leugen komt weer aan bod". Op grond van artikel 131 van het Wetboek van Strafvordering is de ver dediger van de heer De Wit, mr. dr. J. L. A. Visser in verzet gegaan tegen de dagvaarding en thans is een instructie gaande. Een bijzonderheid is, dat voor zover bekend nog nimmer tevoren in de Ned. Antillen een beklaagde op de be palingen van artikel 131 een beroep heeft gedaan. Hoewel er dus nu in de ware zin van het woord een zaak-De Wit is, is er nog geen openbaar onder zoek geweest. De Sovjet-afgevaardigde, Sobolef, ver klaarde dat hij de Japanse resolutie niet kon steunen. Hij zei niet onmiddellijk of hij zijn veto zou uitspreken of zich van stemming zou onthouden. Topconferentie Sobolef noemde vervolgens het voor stel van premier Kroesjtsjef voor een conferentie van regeringsleiders „de bes te mogelijkheid om een oplossing voor de gevaarlijke toestand in het Midden- Oosten te vinden". Deze conferentie zou baar conclusies aan de VN voorleggen, waardoor de Arabische staten erbij be trokken zouden worden. Indien de Veiligheidsraad, zoals is ge bleken, geen maatregelen kan nemen om de brand te blussen, is er een ander or gaan van de VN, een meer gezaghebbend orgaan: de algemene vergadering, welke zich op een speciale zitting bezig moet houden met de Amerikaanse en Britse interventie in Libanon en Jordanië, al- i dus de Sovjet-afgevaardigde. Slot pag. 2 (Van onze correspondent te Londen) In de late middag zal premier Macmillan vandaag in het Lagerhuis het Britse antwoord bekend maken op Kroesjtsjefs voorstel voor een topconferentie over het Midden-Oosten. Verwacht wordt, dat het Westen een buitengewone bijeen komst van de Veiligheidsraad op het oog heeft, welke zo spoedig mogelijk te New York bijeen geroepen zal moeten worden en welke zal dienen te worden bijgewoond door de regeringsleiders. Dit is het logisch gevolg van het feit, dat de Veiligheidsraad zich reeds met de kwestie bezig houdt. Het Westen voelt er weinig voor om de dingen, zoals Kroesjtsjef wil, te over-dramatiseren door een afzonderlijke conferentie buiten de Verenigde Naties. Bovendien garandeert het reeds op volle toeren werkende apparaat der Verenigde Naties de snelst mogelijke organisatie van een top conferentie. Het is mogelijk dat Macmillan zal voorstellen dat behalve de door Kroesjtsjef genoemde vijf mogendheden, de conferentie zal worden uitgebreid met de landen uit het Midden-Oosten, welke rechtstreeks bij de crisis betrokken zijn. Dit betekent dat na voldoende diplomatieke voorbereiding en misschien nog voor de maand uit is Macmillan, president Eisenhower, generaal De Gaulle, Kroesjtsjef en kolonel Nasser rond de tafel zullen zitten. In regeringskringen in Londen be schouwt men Nassers eventuele aanwe zigheid als een voordeel voor het Wes ten, want het staat vast dat Nasser vroeg of laat tot rede zal moeten wor den gebracht. Daartoe zou de bijeen komst te New York gelegenheid bieden. De aanwezigheid van regeringshoof den in de Veiligheidsraad is voorzien in art. 28 van het Handvest der Verenigde Naties, terwijl artikel 31 het mogelijk maakt dat landen, welke geen lid zijn van de Veiligheidsraad, zonder te stem men aan de bijeenkomsten ervan kun nen deelnemen. Een probleem vormt de vraag wie Irak, dat lid is van de Veiligheidsraad, moet vertegenwoordigen. Macmillans verklaring zal een spoed- Nog staat de Koninklijke kroon op 1 koning werd doodgeschoten, zijn de muren van het paleis ie Bagdadrevolutionairen, soldaten van de maar de soldaten, die op wacht j nieuwe republiek, staan, voor het paleis, waar de' debat over de buitenlandse politiek in leiden. De verklaring is opgesteld na zo vol ledig mogelijk overleg met de Verenigde Staten, Frankrijk, de landen van het Britse Gemenebest en de NAVO-raad. In tegenstelling met Kroesjtsjef is de opvatting van de Britse regering dat de situatie in het Midden-Oosten geen on middellijke bedreiging vormt van de wereldvrede. De gisteravond te Londen gehouden kabinetsvergadering duurde slechts een uur. Aangenomen wordt daarom dat in de boezem van de Britse regering geen meningsverschil heerst over het Weste lijke tegenvoorstel. Volgens berichten uit Washington zou Dulles overwegen om het komende week einde naar Londen te vliegen om deel te nemen aan de ministersbijeenkomst van de landen van het Bagdad-pact, waarop Turkije, Iran en Pakistan zullen zijn vertegenwoordigd. P'-pmier Macmillan heeft gisteren reeds een voorlopige opmerking gemaakt. -La net in spanning verkerende Lager huis deelde hij in antwoord op een vraag van oppositieleider Gaitskell mede dat de Britse regering in overleg met het Gemenebest en de NAVO-bondge- noten dringend zoekt naar de beste me thode voor een topconferentie. Er waren tal van mogelijkheden. Dit betekende reeds dat Macmillan in beginsel Kroesjtsjefs voorstel had aanvaard. Vanzelfsprekend drukte Macmillan zich voorzichtig uit. Kroesjtsjefs brief be vatte volgens hem allerlei beweringen, welke geen enkel Lagerhuislid kan aan vaarden. Niettemin was Macmillan ver langend om een bruikbare methode te vinden om door middel van een bijeen komst van regeringsleiders te trachten de ernstige vraagstukken, waarvoor men geplaatst is, op te lossen. Macmillan gaf de verzekering, dat hy zich niet in een paniek-stemming laat brengen. Het is dwaas om overhaast te handelen, maar even verkeerd om op koppige manier de dingen slepende te houden. Oppositieleider Gaitskell be toogde dat een belangrijk deel van de openbare mening in Engeland voor een zo snel mogeiyk te houden topconferen tie is. In Londen wordt overigens onder streept, dat het thans dringend nood- zakeiyk is, dat het Westen een werke- lük constructieve politiek voor het Midden-Oosten ontvouwt, die tot nu toe heeft ontbroken Het is mogelyk dat Engeland zyn troepen nog aanzienlijk zal versterken, omdat zulks noodzakelyk is voor de totstandbrenging van een verbinding over land met de Golf van Akaba. Ook zal spoedig de kwestie aan de orde moe ten komen van een erkenning de facto van de nieuwe regering van Irak. In diplomatieke kringen te Londen maakt men zich niet zo ongerust over het contact tussen de heerser van het Britse protectoraat Koeweit en kolonel Nasser. Zoals men weet, hangt Enge- lands olievoorziening voornamelijk van Koeweit af. Nasser is in Koeweit zeer populair, maar Engeland verwacht dat de sheik, die jaarlijks honderd miljoen pond sterling aan olie-royalties ont vangt, onwankelbaar is en dat hy er niets voor voelt om zich aan te sluiten by Nassers Verenigde Arabische Repu bliek. Het Amerikaanse standpunt De Amerikaanse regering zal in ant woord op het voorstel van Kroesjtsjef antwoorden, dat de besprekingen in de Verenigde Naties dienen te worden ge houden. Het voorstel van de Rus zal niet rechtstreeks worden afgewezen, maar in het antwoord zal worden ge zegd, dat landen in de Verenigde Naties vertegenwoordigd kunnen worden door ieder, die door die landen wordt aan gewezen. De Amerikaanse regering, zo werd van doorgaans welingelichte zyde vernomen, zal de beschuldigingen in Kroesjtsjefs nota van agressie door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Libanon en Jordanië van de hand wyzen. Derge lijke beschuldigingen behoren in de Veiligheidsraad naar voren te worden gebracht. Naar te Washington werd vernomen, zal verder in de nota worden uiteen gezet, dat de Verenigde Staten op hun standpunt blyven staan, dat een top conferentie terdege moet worden voor bereid. Ook Hammarskjöld is er voor De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft maandag bekend gemaakt, dat hy Kroesjtsjefs voorstel aanvaardt. Als de vier regeringsleiders, die door Kroesjtsjef benaderd zijn premier Nehroe, president Eisenhower, premier De Gaulle en premier Macmillan tot een conferentie besluiten, zal hy gaarne tegenwoordig zyn. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Charles Malik, heeft in Washington verklaard, dat Libanon en andere Arabische landen zullen moeten deelnemen aan elke topconferentie, waarop de kwesties van de Arabische wereld aan de orde zullen komen. De vlaggenparade in het Go[fert- stadion te Nijmegen, de traditionele plechtigheid aan de vooravond van de Vierdaagse. Betrekkingen met Irak in onderzoek Het vraagstuk van de diplomatieke be trekkingen met Irak is, naar van bevoeg de zyde desgevraagd werd medegedeeld, iwcmcuo auviocui vuuz onderwerp van zorgvuldige studie, niet atoomiaken van het ministerie van Bui- alleen in Nederland doch eveneens in inlandse zaken en ir. W. A de Haas, Slechts weinig Amerikaanse militairen in ons land Op een vraag van het Tweede Ka merlid de heer Bakker betreffende legering van Amerikaanse militairen in Nederland, heeft de minister van Oor log schriftelijk het volgende geantwoord: In Nederland zijn, behalve te Soes- terberg, geen Amerikaanse leger- of luchtmachtonderdelen dan wel man schappen tydelijk of voor een langere periode gelegerd of in de afgelopen tyd gelegerd geweest. Op verschillende plaatsen in ons land verblijven enkele Amerikaanse militai ren thans in totaal 55 man, verspreid over 17 plaatsen om toezicht te hou den bij het bouwen of by de produktie van voor Amerikaanse rekening in uit voering zynde opdrachten of om de keuringen uit te voeren van leveringen aan de Amerikaanse krygsmacht. Nederlandse delegatie naar atoomconferentie De Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, heeft in zijn departement de delegatie geïnstalleerd, die ons land zal vertegen woordigen op de tweede internationale conferentie der V.N. in zake de vreed zame toepassing van kernenergie, die in de eerste helft van september te Genève zal worden gehouden. De Nederlandse delegatie zal worden geleid door prof. dr. J. H. de Boer, bui tengewoon hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft, wetenschap- pelyk adviseur van de Staatsmijnen te Limburg. Voorts zullen als gedelegeer den optreden prof. ir. E. F. Boon. hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Groningen, prof. dr. J. A. Cohen, hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden en prof. ir. J. E. de Graaf, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Als adviseurs zullen worden afgevaar digd: dr. H. M. Hirschfeld, voorzitter van het curatorium en van het bestuur van het Reactor Centrum Nederland, mr. C. L. W. Fock, voorzitter van de commissie voor atoomenergie, dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de In dustrialisatie en de Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken, dr. H. Riemens, adviseur voor andere landen, die het nieuwe bewind in Bagdad nog niet hebben erkend. De Iraakse gezant in Nederland, de heer Ali Haider Sulaiman, die tevens ambassadeur is by de Duitse Bondsrege ring en die in Bonn is gevestigd, heeft met het gehele personeel van de ambas sade in Bonn de zijde van de revolu tionaire regering gekozen. directeur van het Reactor Centrum Ne derland. Een aantal deskundigen uit de weten- schappelyke wereld en werkzaam by in stituten en bedryven die zich bezig hou den met de vreedzame toepassing van atoomenergie is aan de delegatie toe gevoegd. De Gaulle drong op spoed aan (Van onze Paryse correspondent) zal dus een grotere produktie mogeiyk zyn. De zuil G-I heeft reeds enige tyd gefunctioneerd, nameiyk van begin 1956 tot begin 1958. De produktie van deze zuil bedraagt ongeveer 12 kg plu- Het is gisteren een historische datum zaF'ook SJjL 'het onwekkm^a^elekr'rï1 voor Frankriik eewepsf' hpf ie hor ook voor net opwekken \an elektri- vierde tand ter wereld gewaden dit sche stl;oom worden ^bruikt. In sa- een atoombom kan producereiv ^De ing met de Electrici^ de atoomzuil G-II van de fabriek by Mar- coule is in werking getreden, dat wil zeggen men heeft de hoeveelheid ura- France, de openbare nutsmaatschappij, die praktisch alle concessies voor het leveren van elektrische stroom in niüin bereikt, die de kettingreactie ver- iS nfmelÜk oorzaakt. Deze hoeveelheid was becij- Twi 53S enerat°r. °P_ ferd od 22 3 ton maar 7ii hlppk in dp S^steld. Deze „ebruikt als energiebron praktiik 22 5 ten te zitn de stoom- °P&ewekt door de afkoeling P y, ton 16 zun van de zuil. Voorlopig zal de produktie Voorlopig zal de produktie nog gering van de elektrische stroom tegen de zijn, namelijk ongeveer 40 kilo pluto- 35.000 kilowatt per jaar bedragen, doch nium per jaar. Dit betekent echter dat wanneer de zuil volledig in bedryf is Frankryk thans zelf plutonium nodig 1 verwacht men een produktie van onge- voor de fabricage van de atoombom in veer 150.000 kilowatt, voldoende hoeveelheid produceert. Voor I Het is op het aandringen van De één bom van klein formaat is ongeveer Gaulle geweest, dat men de laatste tyd 10 tot 15 kilo nodig. Wanneer ook de met verdubbelde energie aan het ge- andere atoomzuilen G-I en G-III vol- .reedbrengen van de zuil G-II heeft ledig in werking zullen zyn getreden, I gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1