SECRETARESSE Rustige markt met stabiele prijzen Elfhonderd „Stalen Banders" hadden prachtdag op Expo REISBUREAU CEBUTO Diploma's Meisjes Vakschool DON BOSCOSCHOOL REIKTE 145 DIPLOMA'S UIT Op jacht naar „bosvarkens" 97ste jaargang Maandag 21 juli 1958 Tweede blad no. 29496 Personeel van HCW en NEM in 24 bussen naar Brussel Alle leden van „De Stalen Band", de personeelsverenigingen van de H.C.W.- N.E.M. te Leiden en hun introducé's hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling in Brus sel en zU hebben genoten van deze bij zonder geslaagde dag. De reizen die ..De Stalen Band" jaarlijks organiseert zijn voor de leiders van deze „volksver huizing" geen sinecure. Elfhonderd toe risten moeten in de juiste richting ge dirigeerd worden, zij moeten op de plaats van bestemming komen, „gespijzigd en gelaafd" worden. Wij hebben bewondering voor de „mannen van het roer". Ook dit jaar hebben zij de stoet van 24 bussen op tijd in beweging gekregen en tijdig binnen de grenzen van de Sleutelstad gebracht. Men zou vele namen moeten noemen; wij volstaan met die van de onvermoei bare voorzitter van de P.V., de heer C. Laman, die als de leider van een ka ravaan, schijnbaar op vele plaatsen te gelijk was. Om half zeven stonden vier en twintig bussen op de 5 Meilaan klaar. De Cebuto verzorgde deze toer. Omstreeks zeven uur werd het startsein gegeven en via Rotterdam en Wuust- wezel bereikte men Braschaat, waar koffie werd gedronken in twee verschil lende restaurants en tegen twaalf uur bereikte men daarna het parkeerterrein van de „Expo". De meningen over de Expo waren uit eenlopend; was het er over eens dat men een ervaring rijker was geworden, dat men het niet had willen missen, maar dat het bezoek wel zeer vermoei end was. De met vreugde begroete zon hield ook 's middags op het tentoonstel lingsterrein stand.. Om vijf uur scheep te men zich weer in. Om half acht werd Breda bereikt, waar het gezelschap over vier restau rants werd verdeeld, voor een geani- Ouderavond Maresingelschool Het is een goede gewoonte, dat de zesdeklassers niet zomaar de schooldeur achter zich zien sluiten. Zij hebben niet alleen zes jaar onderwijs achter de rug, maar in al die tijd is door de leerkrach ten ook gewerkt aan hun geestelijke vor ming. Op een avond als deze voelen ze wellicht het eerste contact met de we reld der volwassenen. Aldus het hoofd van de Maresingelschool in een korte in leiding, die de opening vormde van de ouderavond, tevens afscheidsavond. Na enkele zakelijke agendapunten, waarbij o.a. mevr. Doesburg-Lannooy wegens reglementair aftreden de ouder commissie verliet en mevr. v. d. Vlist als lid werd gekozen, was het woord aan de gemeente-inspecteur van het onderwijs, de heer B. Swanenburg. Voor een zeer aandachtig gehoor belichtte hij de grote verscheidenheid in aanleg en kwaliteit der leerlingen. Dit stelt aan ouders en onderwijzers zeer grote eisen. De leerlingen van de zesde klas ver zorgden een vlot programma van decla matie, muziek, zang en ballet. Bij het afscheid ontving ieder een op naam gestelde herinneringstegel aan de school. Wederkerig kreeg hun onderwijzer een fraai boekwerk. De gebruikelijke verloting gaf een re cord-opbrengst. Gevel Leidse stadhuis wordt versierd Naar wij vernemen is het besluit ge vallen de gevel van het Leidse stadhuis tijdens de bloemenweek van 28 juli tot 2 augustus, de dag van het Rijnsburgse corso, te doen versieren. Zowel binnen (de burgerzaal), als buiten (de gevel aan de zijde van de Breestraat), zal het stadhuis in die dagen dus een fees telijk aanzien hebben. Mulo-examens Geslaagd voor het diploma A de dames: xP. B. Mulder, Leiden; xJ. Slegtenhorst, Leiden; xS.J.M. A. Rol, Voorschoten; xH. A. J. Sterk, Voorschoten xF. G. A. Zoons, Voorschoten; xK. Gerretsen, Voorschoten; xL. S. van Goor den Oos- terlingh. Voorschoten; xL. A. P. Strum- pel, Leiden; xG. E. F. Hoogeboom, Lei derdorp; xW. Waal, Noordwijk; xP. C. Stolp, Leiden; xD. E. v. d. Horst, Kou dekerk aan den Rijn; xChr. I. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; en de heren: xC. van Schie, Wasse naar; xJ. Schipaasboord, Leiden; xH. R. van Rinsum, Voorschoten xN. W. Wassenaar, Voorschoten; xW. Kramers, Voorschoten; xP. C. O. Kaptein, Voor schoten; xG. A. Kotte, Voorschoten; xG. van Eik, Leiderdorp; xJ. Goey, Leider dorp; J. Spaanderman, Noordwijk aan Zee; L. Waasdorp, Noordwijk aan Zee; xG. J. Grootendorst, Leiden. De met x aangegeven kandidaten be haalden tevens het middenstandsdi ploma. Afgewezen voor A 3 kandidaten. Drie jongens verdronken Zaterdagmiddag is de 9-jarige Pieter Terpstra in Ouderkerk a. d. Amstel in het Amstelrechtkanaal verdronken. De jongen was gaan zwemmen, ondanks het feit dat hij de zwemkunst niet meester was. Zaterdagavond is de 11-jarige Thomas van de Broek uit Heerlerheide, toen hij met enkele vriendjes in het zgn. koffie- poeltje in de heide nabij Brunssum was gaan zwemmen, verdronken. Zijn vriendjes hebben nog getracht hem te redden, echter zonder resultaat. Bij het zwemmen in de Maas te Obbicht is de 16-jarige G. van den Ende, wonende te Geleen, verdronken. Het stoffelijk overschot is opgevist. AMBTSJUBILEUM DS. K. REILING Ds. K. Reiling, bapt. predikant te Almelo heeft zijn 40-jarig ambtsjubi leum gevierd. Ds. Reiling stamt uit een bekende baptistenfamilie: zijn groot vader was één van de eerste zeven bap tisten in Nederland. Ds. Reiling is voornemens thans met emeritaat te gaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arie, zn van W. Schouten de Jel en A. Ligtermoet; Martinus Johannes, zn van M. J. van der Zeeuw en K. F. Teunissen; Berber Klaaske. dr van C. Blom en T. Al- kema; Irene Maria, dr van K. G. van der Kooy en T. J. Romijn: Mare Michlel. zn van R. W. Gay Balmaz en L. van Syll. GETROUWD W. H. André de la Porte en E. Hldding. meerd en smakelijk diner en waar door bestuursleden van de P.V. waarderende woorden werden gesproken tot de orga nisatoren en de directie, die door finan ciële bijstand deze prachtige dagreis mogelijk had gemaakt. Omstreeks kwart voor twaalf bereikte men Leiden weer. Rest ons te vermelden, dat ook „Oude Wetering" en „Sittard" de reis mee maakten en dat een gedeelte van de reizigers per trein heen en weer ging. Advertentie DE REIS VAN DE H.C.W. EN N.E.M. met 24 touringcars naar de EXPO werd verzorgd door DOEZASTRAAT 32 - TELEF. 25971 Begrafenis ds. W. Bouwman Zaterdagmiddag vond op de begraaf plaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van wijlen ds. W. Bouwman, eme ritus-predikant van de Geref. Kerk te Leiden die de vorige week in de ouder dom van 90 jaar in zijn woning te Den Haag overleed. De begrafenis werd o.m. bijgewoond door dr. H. J. Westerink, ge ref. predikant, en de heer S. Melse, bei den uit Leiden, resp. praeses en scriba namens de kerkeraad, ds. J. Maaskant uit Leiden en oud-burgemeester A. C. de Wilde van Valkenburg. Toen de kist de aula werd binnenge dragen speelde de organist, de heer v. d. Reijden, .Rust mijn ziel, Uw God' is Ko ning". Dr. Westerink sprak afscheidswoorden namens de kerkeraad en getuigde daar bij van de trouw van de overledene als dienstknecht van Jezus Christus. Ds. H. de Kleer, geref. predikant te Scheveningen, sprak naar aanleiding van ps. 84, waarna gezamenlijk gezon gen werd ps. 68 vers 10: „Geloof zij God met diepst ontzag". Onder orgelspel werd het stoffelijk overschot uitgedragen en in het familiegraf bijgezet waarna ds. Kleer in dankgebed voorging. Een zoon van de overledene, ir. E. E. Bouwman uit Amsterdam, sprak een woord van dank voor de betoonde belangstelling. De navolgende leerlingen ontvingen een getuigschrift van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg voor: Primaire opleiding: J. W. M. Allaart, H. C. Bakker. Noordwijkerhout; C. M. Barning, M. J. J. van Beek. Warmond; P. J. Bekkering; J. A. Bekkers, Zoeter - woude; C. J. van Bemmelen, H. W. v. d. Berg, M. Beunrse, J. Bey, K.'H. Blansjaar. Oegstgeest; A. A. Branden burg, O. Brückner, ZoeterwoudeE. de Bruin, Voofhout; P. W. Brussee, Oegst geest; J. P. du C'hatenier, Voorschoten; Y. Cnossen, T. A. v. Dam, T. Diepen- bach. G. Dompeling, Zoeterwoude; H. A. Dóornheim, Noordwijk; J. Y. v. Duyn, Noordwijk; M. C. de Fey, G. J. W. Filip- po. M. Frank, A. S. Gans, S. R. Groen, C. C. v. Goor; M. Gouw D. P. de Groot; C. W. de Gunst, P. H'. Hanno, S. M. T. Harland; E. de Hey, J. Hogenes, M. Ho- gewoning, Oegstgeest; A. M. Hoogkamer, D P. Hijneman. Wassenaar; C. A. R. Jansen, Sassenheim; W. Joziasse, H. A. huizen; J. Dusoswa. Katwijk; S. Ger- ritsma, Voorschoten; M. Gröll; P. Ha- neveld, Voorschoten; D. Hazenoot, Noordwijk; G. de Heus, Hoogmade; M. E. Janzen; G. S. de Jong; W. G. de Jonge; G. J. van Kampenhout, Oegst geest W. Klinkhamer; J. Kool, Lisse; T. Kooreman; A. M. E. kromhout; E. M van Leeuwen; C. M. Meyboom; W. de Mooy, Oegstgeest; C. Nell. Wasse naar; A. v. d. Oever, Oegstgeest; I. Olk; P. Sandberg; E. E. Schilstra, Wasse naar; C. Sietinga. Wassenaar; P. Ver haar, Voorschoten'; C. Verhoeven; F. C. Vlasveld; G. M. R. v.' Vliet, Zoeterwou de; P. J. M. Vos; E. Zwitser, Leider dorp. Kinderverzorgster: A. de Best, Oegst geest; N. M. Brugmans; J. Cnossen; E. A. v. Gij'zen; S. A. Jippes, Voorschoten; J. M. Kolderman; C. Nieuwenhuis; N. M. Passchier, Noordwijk; J. Segaar, Voorschoten; C. H. Sira; N. Versluys, Kerkman. Voorschoten; G. Klaver, War- ^P11™ aan den mond; T. Kloos. D. v. d. Klugt; H. Kuiters; H. Kuneken; E. M. Langezaal, R. M. de Leeuw, Voorschoten; J.v. Leeu wen, M. J. v. Leeuwen; G. Los, N.-Wete- ring'; M. G. C. Ligthant Schenk. M. van geest; A. d. Mo'oy, OegstgeestC. Muyzert, Meizen, N. v.d. Mey, M. J.Milikan, Oegst- J. v. d. Niet. Noordwijk: E. M. Ouwerkerk, S'. A. Pasm'a, A. J. M. Passchier. Noord wijk; T. Y. Penseel, E. Petit, A. M. Pijn- naken. J. Robbers, Leiderdorp; H. Roden huis, 'Oegstgeest: J, H. Rozier. M. J. Ruygrok Noordwijk; J. D. M. M. de Ruyter, "Oegstgeest; G. Rijlaarsdam, Zoeterwoude; C. van Rjjnswou, N. Rijs- dam, Oegstgeest; J. van Saarloos. A. J. M Schiphorst, A. H. W. Segaar Voor- sohoten; G. C. F. Servaas. E. Slinger land, D. H. Slootweg, Oegstgeest; E. C. Stikkelorum; C. W van Strater, J. H. Strik; N. K. Taverne. T. Tebbens, A. C. Teekens Zoeterwoude; Y. Thijsse, S. M. Troost, T. M Tissing, Noordwijk, M. Trouwee, N. M. C. Verhoeven, A. T. Verbiest, A. S. Verhoog Kaag; A. J. Vondeling, Hazerswoude; H. v. d. Vos; I. v. d. Walle. M. W. Wassenaar, War mond; W. M. van de Wetering; M. de Wilde, Oegstgeest; W. de Wit. Oegst geest; E. v. d. Zeeuw; A. H. Zuidema. Assistente in de huishouding:' A. Azier; M. J. J. Bekooy; M. W. v. d. Bent, Noordwijk; T. v. d. Bos; J. N. Brugman; J. M. E. v. d. Burgh; H. W. v. d. Buuse; P C. Calkoen; J. C. Cramer; O. Derks, Voorschoten; G. F. G. Diephout, Bent- Partij kostbare sieraden gestolen Bij inbraak te Amsterdam Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers gistermiddag hun slag geslagen in een woning aan de Dintel- straat hoek Rooseveltlaan in Amster dam-Zuid, waar een handelaar in gou den en zilveren voorwerpen woont. De inbrekers hebben grote aantallen kost bare diamanten en gouden ringen en halve edelstenen meegenomen. De politie kon vanochtend nog geen juiste opgave van de vermiste sieraden verstrekken, doch men schat het totale bedrag aan verdwenen kostbaarheden op enkele tienduizenden guldens. De meeste sieraden zaten in tassen, die de inbre kers als het ware voor het meenemen hadden. Niettemin heeft men de kamers nog terdege onderzocht. De in de kamers aanwezige zilveren voorwerpen en gelds bedragen liet men onaangeroerd. De diefstal werd ontdekt door boven bewoners, die gistermiddag thuis kwa men en bemerkten dat de deur van het traplokaal was ingetrapt. Men alar meerde direct de politie, die een nauw keurig onderzoek instelde. De benadeelde bewoners kwamen eerst laat in de avond thuis. De handelaar is tegen inbraak verzekerd. De Amsterdamse recherche heeft de grensposten laten waarschuwen om eventueel te verhinderen dat de ka pitale partij sieraden over de grens wordt gebracht. Tonatlo gevallen Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vandaag de verovering van To- nado, ten zuiden van Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, bekend gemaakt. Tonado, dat een der laatste bolwerken van de opstandelingen was, werd op 17 juli, na een strijd van tien dagen, door de regeringstroepen bezet. Tijdens deze operaties werden de grond troepen door de luchtmacht gesteund. De opstandelingen vluchtten, met ach terlating van tientallen doden, naar Tomohon .tussen Tonado en Menado. Oorlogsbodems der V.S in Rotterdam De Amerikaanse oorlogsbodems, die tot 24 juli a.s. een niet-officieel bezoek aan Rotterdam brengen, zijn zaterdag ochtend in de haven van Rotterdam aangekomen. Het vliegtuigdekschip „In trepid "meerde af aan pier 1 in de Waalhaven. De zware kruiser Macon" is aan de boeien gaan liggen in dezelfde haven en de jagers „Davis" „Compton" .Harlan R Dickson" en „Gainard" lig gen twee aan twee afgemeerd aan de Parkkade. De zes schepeu hebben in totaal onge veer 5460 opvarenden aan boord, van wie ruim 2970 zich op het vliegdekschip be vinden. Naaister: M. I. Binnekamp, Oegst geest; M. van Egmond, Oegstgeest; A. E. Filippo, J. A. den Heyer. Rijnsburg; D. H. M. Karreman, Noordwijk; N. A. Lindhouti Noordwijk; P. van Nassau, Voorhout; j. Oomsen Warmond, W. van Rossen, M. Tehupuririg. Kostuumnaaister: M. C. Cramer, Noordwijk; N. D. Ouwehand, Noordwijk; H. E. M. Reizevoort; J. Schaft; M. Tee kens, Zoeterwoude. Vormingsklasse: C. J. E. Aallbersberg; J. M. v. d. Geest, Oud-Ade; T. D. Har- kês, Zoeterwoude; A. M. Ketting. Oegst geest; J. C. C. Mackaay, Oegstgeest; H. de Mooy; R. Terpstra; T. d. Vries; M. Wilschut. Middagopleiding: I. Grootveld, Voor schoten; C. Krijger, Abbenes; C. M. Par don, Voorschoten; A. Verboon, Rijpwe tering; D. J. Verschoor. Voorschoten; E. J. Wittebol, Voorschoten. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden De enige complete opleiding. PITMANSCHOOL Kon. Erk, PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 H. C. v. Rijt beste leerling Zaterdagmiddag vond in de octspan- ningszaal van de R.-K. Technische School „Don Bosco" aan de Boerhaave- laan de uitreiking plaats van de 145 diplomas, welke waren behaald door de leerlingen van de dagschool. De waar nemend voorzitter van het schoolbe stuur, de heer N. Jansen, verwelkomde de ouders en leerlingen en vele genodig den De leerlingen drukte hij op het hart, te bedenken, dat men er met het behalen van een diploma nog lang niet is. Jullie gaat pas beginnen. Ook in de toekomst zullen jullie jezelf geheel moeten inzetten om uit te groeien boven de positie van beginneling" De heer Jansen wekte de leerlingen bovendien op de avondschool te gaan bezoeken. De heer P. M. J. Gerris, directeur van Don Bosco, sprak namens de leraren zijn gelukwensen aan het adres van leerlingen en ouders uit. Ook hij wees erop niet stil te blijven staan bij het behaalde resultaat. De jongens zullen zo hard hun best moeten doen, dat zij zul len behoren tot de geselecteerde groep, die tegenwoordig door het bedrijfsleven wordt uitgekozen. Hij was tevreden over de resultaten en dat stemde de directeur tot dankbaarheid. Op zijn beurt werd de heer Gerris gecomplimenteerd voor zijn prestaties en leiding door de heer Jan sen. De waarnemend voorzitter sprak ook nog enkele woorden van afscheid tot vier leraren en kap. Wentholt, die de school gaan verlaten. Namens de ouders werd uit de zaal dank gebracht aan di recteur en leraren. Hoofdagent R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie reikte aan een groot aantal jongelui verkeersdiplomas uit voor de opleiding die na de cursus op de school was gegeven. Er was niemand, die dit verkeersexamen zonder fouten had afgelegd. De volgende leerlingen behaalden de daarbij vermelde diploma's. Een departementale aansporing Naar aanleiding van een radiopraatje dat onlangs is gehouden over „bosvar kens" heeft de redactie van het school krantje der Openbare Lagere School voor Voortgezet Lager Onderwijs „Het Oude Vestje" een brief geschreven aan het ministerie van O.. K. en W. met het verzoek nadere inlichtingen te mogen ontvangen omtrent het Werkcomité „Natuurbehoud en Recreatie". Het hoofd van het Bureau Openlucht recreatie heeft daarop gereageerd met het schrijven van een artikel voor de schoolkrant, dat wij mét het school hoofd. de heer G. J. Wilterdink be langrijk genoeg achten om het bij de aanvang der vakanties ook in ons Blad af te drukken. Hier is het: „De zomer staat voor de deur en menigeen van jullie zal er in de vakan tie wel op uit gaan als trekker of kam peerder En als je daarvoor niet de kans mocht hebben, dan zul je er toch zeker meermalen eens een dag of een middag op de fiets op uittrekken om eens lek ker buiten te zijn. En dan zwijgen we nog maar van de middagen diq je al in de Leidse Hout hebt doorgebracht. Op al die tochten en bij je avonturen vind je het vanzelfsprekend dat je op vele plaatsen een ongeschonden en vrije natuur aantreft, waarin je echt „buiten" kunt zijn. Misschien denk je daar nooit bij na, maar die ongeschonden en vrije natuur is er niet zo maar van zelf; er zijn heel wat mensen, er is een aantal verenigingen en er is de overheid, die daar hun beste krachten, hun tijd en ook hun geld aan geveij. Dat doet men niet omdat dat toevallig een hobby van een aantal Nederlanders is, maar om dat er voor alle Nederlanders die er zijn en wat misschien nog wel zo belang rijk is voor alle Nederlanders die hier in de toekomst zullen wonen, onze kinderen en kleinkinderen, ruimte moet zijn om eens heerlijk in de buitenlucht te kunnen zijn, zonder huizen, kantoren en fabrieken om zich heen. Er komen steeds meer Nederlanders bij en voor al die nieuwe mensen zijn nieuwe huizen, nieuwe scholen, nieuwe kantoren en nieuwe fabrieken nodig. Al die nieuwe bouwwerken hebben ruimte nodig en maar al te vaak wordt daar de ruimte van de vrije natuur voor opgeëist. En daarom zijn mensen uit verenigingen en ambtenaren van de overheid heel hard bezig om te proberen zoveel mogelijk van die vrije natuur te behouden. Bij de „strijd" want dat is het dik wijls! kunnen jullie nog niet helpen. Maar wèl kunnen jullie helpen door zuinig om te springen met wat we aan mooie natuur, aan fijne plekjes buiten aan bomen, bloemen, gras en dieren, aan volkstuintjes en nog veel meer bezitten. En daarvoor zullen jullie op jacht moe ten, op jacht op de BOSVARKENS. Dat zyn de lomperds, die in bossen en par ken een spoor van schillen en dozen achter zich latep, de sufferds die on danks de waarschuwingen van krant en radio rustig hun brandende sigaret mee nemen in bos en hei en deze in vlam men doen opgaan. Het bosvarken, dat is ook de jongenof het meisje), die het niet laten kan uit pure baldadig heid de takken van de bomen te ruk ken, die overal zijn letters in bomen en banken wil snijden, die uitgerekend in de vrye natuur met zijn bromfiets wil knetteren. Op deze bosvarkens moeten jullie op jacht: Jaagt ze weg uit onze vrije na tuur, zodat jullie zelf en anderen altijd een mooi en rustig plekje in de vrije na tuur kunt blijven vinden. We willen niet dat jullie „brave Hendrikken" bent in de vakantie. Zing en fluit en speel en stoei gerust, ook als je „buiten" bent. Maar weet waar een wild spel ophoudt en waar baldadigheid en vandalisme beginnen. Op het voetbalveld houd je je aan de spelregels; doe dat ook in het buitenleven, al staat er dan niet steeds een scheidsrechter bij. Maar een echte sportieveling houdt zich ook zonder scheidsrechter aan de spelregels!" (w.g.) Ph. Daniels, hoofd van het Bureau Openlucht recreatie van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Metaalbewerker: M. J. J. l'Amie, Was senaar; W. M. Boon; J. M. P. Gerris; C. F. P. Caspers, Noordwijk; J. A. Caste- lein, Leimuiden; A. Creighton, Voor schoten; H. J. Elderhorst; A. Groenen, Noordwijkerhout; J. J. A. de Groot, Lei den; P. S. v. d. Heiden, Hazerswoude; C. de Hollander. Leiderdorp; A. Th. M. H oogenboom, Roelof arendsveen; W. C. Huigsloot, Roelofarendsveen; N. Kien- jet; Th. F. Luijten; J. W. Oudöhoorn, Wassenaar; G. J. F. v. Rooijen, Hazers woude; R. C. V. v. Schie; A. W. Schoon - derwoerd, Hazerswoude; J. Helvensteijn, C. A. W. v. Bezouwen; P. F. de Gunst; J. J. M. Blokland, Leidschendam; W. Caspers. Noordwijk; C. A. v. Dorp; L. J, Driesseri, Sassenheim; A. C. de Groot, Bodegraven; H. P. A. Rijnbergen, I^i- ren; J P. J. Heijmans; J. M. Huigsloot, Alkemade; N. J. A. Kompier, Hazers woude; F. G. A. Beniers, Noordwijker hout; W. J. v. Maris. Leiderdorp; H. R. Hesselink; W. J. Karsten, Noordwijk; Th. J. M. Pont, Hazerswoude; H. C. v. Rijt, Zoeterwoude; F. E. v. d. Heijden, Voorschoten; P. A. Brasker; H. C. Heuzen, Noordwijkerhout; H. Boetekees; C. W. Driessen; P. M. v. d. Holst. Sas senheim; G. M. Hoogenhoom; G. W. v.d. Kooy; G J. C. Geuke; J. Vogelaar. Lei derdorp; J. W. J. Versteegen, Rijpwe- tering; C. Th. M. Straver, Hazerswoude; J Th. J. Warmerdam. Rijpwetering; P. j] L. Hooyman, Noordwijk aan Zee; C. Th. v. Zoen Rijpwetering; H. P. v. Am sterdam, Hazerswoude; J. H. Maree; C. G. v. d. Veek, Haarlemmermeer; G. T. Schrijvers, Rij-pwetering; P. A. Kreke laar; A. H J. v. Kuyen, Wassenaar; N. Mooijekind'; A. A. Beijersbergen, Wasse naar; H. A. C. M. Keijzer, Noordwijker hout; Oh. R. v. d. Meer, Sassenheim; M. J. Bentvelzen, Lisse; L. Pieters; Th. Tetteroo, Wassenaar; L. A. M. Turk; J. A M. Valentijn. Ter Aar; J. J. M. van Steenbergen; W. F. M. van Ulden; C. Zonneveld. Oegstgeest; A. Homan, Sas senheim; A. E. v. Hameren; J. M. Jong- mans; J. Straver, Oud-Ade; J. G. Stei- nebach, Voorschoten; J. A. M. v. Wie- ringen; P. F. A. Wolswijk Bodegraven; Th. J. M. Zwetsloot, Haarlemmermeer. Afgewezen 14 metaalbewerkers. Houtbewerker: M. J. Althorf, Wasse naar; J. J. C. Broekhuizen. Rijnsater- woude; Th. A. v. d. Weijden," Noordwijk; B. H. de Heij, Leimuiden; H. H. P. Hoo gervorst, Noordwijk; H. G. L. H. Elligens, Voorsohoten; O. J. der Linden. Lisse; Th. J. F. Nederpel, Wassenaar; J. W. Voskuil; G. A. N. v. d. Akker Zoeter woude; P C. A. Broekhof, Noordwijker hout; P. 'J. A. v. Egmond, Alphen aan den Rijn; M. J. G. Groenewegen; L. W. v. d Hoorn, Roelofarendsveen; D. v. d. Meij'; L. M. J. G. Ritzien, Warmond; B. J. J. Turk, Alkemade; C. J. Boers; Ha zerswoude; L J. Goedemans. Lisse; J. A. H. J. Lek, 'Ter Aar; P. J. v. d. Ploeg. Noordwijk; B. J. Zandvliet, Lisse; J. C. v. Nierop, Zoeterwoude; P. v. Amster dam, Koudekerk aan den Rijn; W. Loo- mans, Zoeterwoude; H. P. G. Corel, Wassenaar; W. H. J. Ooret;,N. J. v. d. Horst. Warmond; W. A. Hoogervorst, Ter Aar; B. J. Luk, Leidschendam; P. A. A. Noordermeer, Leimuiden; P. B. J. v Wissen, Wassenaar; H. J. Bakker, Woubrugge; R. v. Berkel, Alkemade; A. G. v. Dam. Voorhout; W. J. Groen. Zoe terwoude; J. L. ter Haar. Voorschoten; H J. J. Kortekaas, Noordwijk; J. M. v. d. Togt, Noordwijkerhout; E. L. Turk, Zoeterwoude; L. F. de Vos, Sassenheim; W. A. C. Wijnands, Noordwijkerhout; A. A. M Bierman. Zoetermeer: J. G. Brand, Leimuiden; S. P. L. v. d. Lans, Sassenheim; E. A. M. Oost dam Noord wijkerhout; A. W. Vintges; J. C. Hoo- Zaterdag is dr. Eduard van Bei- num in de Oostenrijkse ambassade te Den Haag onderscheiden door de Oostenrijkse ambassadeur. In het midden mevr. Van Beinum. gervorst, Hillegom; W. B. J. F. Eijsenck, Wassenaar; M. P. F. M. v. Beukering. Afgewezen 2 houtbewerkers De leerling H. C. v. Ryt uit Zoeter woude ontving de prijs ter waarde van f. 50,welke beschikbaar was gesteld door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland voor de in alle opzichten beste leerling van de school. Onderstaande leeringen ontvingen een schoolprijs en tevens een eervolle vermelding. H. Elderhorst; C. de Hollander, Lei derdorp; J. Warmerdam, Rijpwetering; C. v. Zoen, Rijpwetering; H. Keijzer, Noordwijkerhout; H. M. P. Hoogervorst. Noordwijk; P. J. v. d. Ploeg, Noordwijk;" A. G. van Dam, Voorhout Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschrift part time cursus tim meren: P. v. d. Berg, Noordwijkerhout; A. W. H. Bon, Lisse; W. J. M de Graaf; J. Th. A. Groenewegen Wassenaar; G. W. de Jong, Roelofarendsveen; C. J. Lange zaal; Th. Lelieveld. Zoeterwoude; A. Lemmers, Lisse; M F. M. Marneth, Noordwijkerhout; J. A. Schakenbos, Rijpwetering; L. A. Schrader, Stomp- wijk; J. G. Straathof. Zoeterwoude; M. v. d. Voort; J. P M. Waasdorp, Sassen heim; H. W. v.' d. Weijden; G. C. J. Dongelmans, Wassenaar; G. P. J. Jonk man. Sassenheim. Afgewezen 3 timmerlieden. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. De heer J. J. Smet. Oegst geest, werd bij deze gelegenheid het di ploma 5-jarige avondschool uitgereikt. ACTEUR JOHN GOBAU IN SPANJE OVERLEDEN De toneelspeler John Gobau is tijdens een vakantiereis door Spanje op 67- jarige leeftijd overleden. Een telegram aan familieleden vermeldde niet meer dan de dood van deze in België ge boren artiest. Het was bekend, dat hij enige tijd in een ziekenhuis in Span je verbleef. Hij heeft daar een maag operatie ondergaan. De beer Gobau, die de vakantietocht met zijn echtgeno te en beide dochters maakte, was het laatst verbonden aan het Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap. Voor het nieuwe seizoen had hij zich verbonden aan 't nieuwe gezelschap „Ensemble". John (Johannes) Gobau werd op 9 april 1891 te Antwerpen geboren. Hij doorliep de toneelklas van het conserva toire aldaar en kwam vervolgens bij de Kon. Ned. Schouwburg, waar zijn eerste grote rol Bassanio in „De koopman van Venetie" was. In het begin van de eerste wereldoor log vluchtte hij na het bombardement van Antwerpen naar ons land. Hier werd hij geëngageerd bij het gezelschap van Royaards. Na de opheffing van dit en semble maakte hij deel uit van het Nieuw Nederlands Toneel onder leiding van Saalborn, daarna van „Het Masker" en vervolgens van het toneelgezelschap te Amsterdam onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Na de tweede wereld oorlog kwam hij bij Comedia, bij de Ne derlandse Comedie en nog later bij het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Voor de vertolking van de rol van an tiquair Heiss in het spel „Goud en An tiek" verwierf John Gobau de bronzen plaquette van Arnhem. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Tengevolge van de zeer goede stand van het weiland, is het verloop van de gebruiksveehandel voor middenzomer momenteel redelijk goed te noemen. De kooplust is de laatste paar weken dui delijk toegenomen, maar blijft zieh toch in hoofdzaak bepalen tot de goedsoor- tige produktiebeesten, waarvan de dieren met een goed exterieur en natuurlijk t.b.c.- en abortusvrij, de beste prijzen kunnen maken. De meeste veehouders zoeken een beest uit, dat later dan het gust moet worden verkocht, wederom een goede prijs kan opbrengen, zodat er van de prijs niet al te veel is afge vallen. De guste koeien voor de weiderij en mesterij zijn steeds zeer duur, vooral wanneer ze van het goede vleestype zijn! De aanvoeren waren in de afgelopen week vrijwel onveranderd in verhouding tot de week tevoren en er bleef uitein delijk zeer weinig onverkocht. In het jonge fokvee verliep de markt weliswaar zeer kalm, maar de prijzen bleven zich gemiddeld goed handhaven. Najaarskalfvee, dat eventueel in de herfst voor export kan worden bestemd, is zeer gezocht en goed aan de prijs. Het verloop van de slachtveehandel kan in de afgelopen week ook bevre digend worden genoemd. De prijzen sluiten gemiddeld wel niet geheel aan bij die van de (dure) guste koeien, maar nu de import vrijwel stop staat, is er toch een kleine stijging in de slachtvee- prijzen tot stand gekomen. De aanvoeren werden geheel geplaatst tegen f2,80 tot f. 3,30 per kg geslacht gewicht. Een enkel „luxe-beest" wat daarboven. Er is deze week weer een flink kwan tum fijn rundvlees naar Frankrijk en Zwitserland verzonden. Vooral de vraag naar kalfsvlees voor export, waarvan veel naar Italië, was goed, zodat de prij zen der slachtkalveren zich bij vlotte handel goed konden handhaven. De wolveemarkt bleef evenwel de zwakke plek in het geheel van de markt. Bij stroeve handel hielden de prijzen zich in de verschillende categorieën zeer moeilijk staande. De export bepaalt zich momenteel tot plm. 25 ton per week, waarvan Frankrijk bijna geheel is uit geschakeld. Hoelang dit zal duren, is nog niet te zeggen. We durven hieromtrent nog geen voorspellingen te doen. Voor de wol bestond in de laatste dagen wat meer belangstelling. De prijzen liepen op tot f. 3.per kg, doch speculaties zullen hieraan in verband met de huidige spanningen niet vreemd zijn! De varkenshandel was totaal gezien even zwakker. De beurs te Utrecht was bij wat korter aanbod, weliswaar voor de prima vleesvarkens even vaster, nl. f. 2,16f. 2,17 per kg geslacht gewicht en zware soorten afdalende naar f2,08, f. 2,04, f.2,- met flauwe handel. De meeste markten lagen 12 cent beneden die der vorige week. De paardenmarkt was voor slachters ook iets gedrukt. Beste werk- en luxe paarden wel prijshoudend; veulens duur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3