BREIDEL Het kerkhof in Amerika is vaak een winstgevende onderneming.... Met een enkel woord Agenda PRONONCE voor Uw LINNENUITZET ZATERDAG 19 JULI 1959 NIET in paniek heeft Amerika deze week mariniers in Libanon aan land gezet, hoe onverwacht deze militaire handeling ook gevolgd is op de niet minder onvoorziene omwente ling in Irak. 's Werelds machtigste staat is welbewust opgetreden, de risico's ter dege afwegend, maar toch ook in het besef, dat een spoedig antwoord drin gend noodzakelijk was, zoals de om standigheden dat trouwens voorschre ven. Er zijn er, die dit laatste betwijfe len, want, zo redeneren zij, wat is kort- zichtiger dan steun verlenen aan pre sident SJamoen van de Libanon en Ko ning Hoessein van Jordanië, die men toch zeker niet tot de progressieve lei ders van ht Midden-Oosten kan reke nen? Dat zou dus betekenen, dat het Westen het Nasserlsme ongebreideld zijn Sang had moeten laten gaan en dat et, passief, zou meegeholpen hebben aan de verwezenlijking van de droom van de Egyptische Führer, die niets lie ver wil dan een groot Arabisch rijk on der zijn leiding van Gibraltar tot aan de Perzische Golf. BIJZONDER aantrekkelijk klinkt deze redenering niet en bij nadere ontleding is zij zelfs buitengewoon gevaarlijk te noemen. In de eerste plaats omdat nationalisme en commu nisme nauw met elkaar zijn verweven en de geheime Sovjetrussische invloed groter is dan men wel denkt. Walter Z. Laqueur van Harvard University heeft onlangs in een boek „Communism and nationalism in the Middle East" over de Istlqlal-partij, die nu in Irak teza men met de officieren de revolutie heeft geleid, het volgende geschreven: „Deze partij is een voorbeeld van de geleide lijke overgang van een fascistische groe pering naar een pro-communistische gezindheid sinds de nederlaag van Nazl- Duitsland". Men zou er aan toe kunnen voegen: zie ook Oost-Duitsland, waar tal van voormalige nazi's zich zonder veel moeite in het rode gareel hebben laten spannen, en ten tweede: wat voor deze Iraakse partij geldt, gaat ook op voor andere nationalistische stromin gen. met name voor het z.g. Pan-Ara- bisme van president Nasser, wiens eer ste daad na de landing van de Ameri kanen in Libanon een retourtje naar Moskou was! IN feite zouden sommigen het Mid den-Oosten dus willen uitleveren aan z.g. neutralisten en communisten, die niets liever wensen dan het Westen de nek breken, hetzij door indirecte chan tage. hetzij door openlijk geweld. Alleen reeds vanwege de belangen, welke de vrije wereld heeft bij de olievoorziening uit het Midden-Oosten belangen, die anderzijds in zeer sterke mate ten goede komen aan de welvaart van de desbetreffende staten: denk aan het geen de nu vermoorde sterke man van Irak. Noeri al Said, ten gunste van zijn land met de oliewinsten deed maken het noodzakelijk, dat het Westen ter dege op zijn tellen past. Een ander ge volg van de politiek-van-de-vrije-hand voor het nationalisme in het Midden- Oosten zou zijn geweest, dat Israël bin nen zeer afzienbare tijd van de kaart zou zijn geweest, waardoor de joden in dat land hun „nationaal tehuis" ver loren zouden hebben. Aan dit nu be veiligde voortbestaan van de staat Israël als doel van de Amerikaanse lan ding in Libanon wordt in vrijwel geen kei commentaar aandacht geschonken, maar bij diepste peiling van deze ma noeuvre mag dit punt allerminst verge ten worden. NATUURLIJK gaat het de Ameri kanen en Britten niet om de „be zetting" van de Libanon en Jorda nië, zoals thans de giftige communis tische propaganda suggereert. Daartoe zijn de enkele duizenden manschappen in die landen niet toereikend. Het is trouwens opmerkelijk, dat geen van deze twee staten tot de olieproducenten behoort. Het voornaamste doel, althans een van de voornaamste, zal dan ook zeker geweest zijn een zeker psycholo gisch effect te bereiken. De analfabe tische massa's in het Midden-Oosten moeten totnutoe wel de indruk gekre gen hebben, dat er eigenlijk maar één wereldmacht is. namelijk de Sovjet- Unie, en dat Nasser haar profeet was. Tegenover de „indirecte agressie" van Moskou en Cairo een uitdrukking, welke president Eisenhower zeer terecht gebruikte laat het Westen nu zien, dat het in staat is een dam op te wer pen tegen het geniepig gestook van communisten en quasi-nationalisten. Zouden de Amerikanen en Britten deze maatregelen niet genomen hebben, dan waren Turken. Perzen en Pakistanen al heel spoedig tot de gevolgtrekking ge komen. dat een bondgenootschap met het Westen volstrekt waardeloos is. Wel nu, het Westen heeft bewezen, dat het bereid is zijn overeenkomsten metter daad te steunen. DE Turken, Perzen en Pakistanen zouden zich trouwens niet alléén in de steek gelaten voelen, maar elke andere bondgenoot van Amerika, waar ook ter wereld. Om heel dicht bij huis te blijven: wat zou het voor een indruk op ons. Nederlanders, hebben gemaakt, als die mariniers nu eens niet aan land waren gezet? Terecht zou dan de conclusie hebben geluid, dat óns dit óók zou kunnen overkomen! Hieruit blijkt wel, hoe belachelijk het stand punt is van al degenen, die hier in West-Europa onder Amerikaanse be scherming nog altijd in vrijheid kun nen leven, maar de mond vol kritiek hebben op een maatregel, die genomen werd ingevolge onderlinge verdragen. Om het scherp te stellen: deze Ameri kaanse vlootactie in Libanon voorkomt, dat de grote kritikasters-van-nu over enkele jaren in de Siberische mijnen hun kritiek-op-Amerika zouden betreu ren! TOCH rijst nog de vraag, waarom Washington zo lang gewacht heeft en destijds een soortgelijke actie van Engeland en Frankrijk ten aanzien van Suez door afzijdigheid torpedeerde. Hadden de Amerikaanse leiders toen hun bondgenoten niet in de steek ge laten, dan zou nü het drama in Irak zich niet hebben voltrokken. Het lijkt er dus veel op. dat de put gedempt wordt nadat het kalf verdronken is. Men kan nu wel zeggen, dat er nog méér koeien in de wei lopen en dat die dus profiteren van deze maatregel, maar de trage reactie van Eisenhower die ir. dit opzicht verre de mindere is van de rappe Truman ten tijde van het conflict in Korea heeft een zware slag toegebracht aan een krachtig ver bond van anti-communistische staten in het Midden-Oosten. Gelukkig heeft Amerika nu laten merken, dat de maat vol was. Door het afkondigen van ver hoogde paraatheid voor alle vloten heeft het bij voorbaat aan de Russen duide lijk gemaakt, dat zij hun bedreigings- taktiek beter achterwege konden laten. Met succes. Uit Moskou en uit de rode landen wordt wel wat gemopper ge hoord. maar het Kremlin weet terdege tot wie het spreekt: tot de grootste macht ter wereld, al schijnt zelfs in het Westen menigeen dat wel eens te ver geten..^ Met gladde tact proberen de exploitanten hun toekomstige clientele aan te lokken De een z'n dood (Van onze correspondent ln Washington) Wanneer uw correspondent 's avonds in Washington door een onbekende juf frouw wordt opgebeld, dan is dat als ik even mag generaliseren óf een juffrouw, die hem danslessen aanbiedt, óf een dame, die hem vriendelijk mee deelt, dat hij in aanmerking komt voor een graf. Die schikgodinnen van de telefonische reclame trachten in beide gevallen de indruk te wekken, dat men heel erken telijk moet zijn voor het voordelige aanbod en een serie bijna kosteloze danslessen heb ik Inderdaad eens aan vaard. Ik wist, dat ik me daardoor zou blootstellen aan zware pressie om een heel dure cursus van dat dansinstituut te gaan volgen. Inderdaad werd mij na enige lessen medegedeeld, dat ik welis waar „veel aanleg" had, maar toch dat ik het zonder een cursus van een kleine duizend gulden toch niet ver zou bren gen in het leven. Toen ik bij het horen van dat bedrag hard begon te lachen en bovendien met overtuiging verklaar de, dat ik paardrijden eigenlijk veel plezieriger vond dan dansen, gaf men mij op als een hopeloos geval. Ik heb dus wel eens een voet op de dansvloer gezet na zo'n avondtelefoontje, maar nog nooit een been in het graf. Als een kerkhofdame my opbelt met de mededeling: „U bent in aanmerking gebracht voor een luxegraf op Wash ington grootste en mooiste begraaf plaats", dan mompel ik ietwat bevan gen: „Dat is erg vrlendeiyk van u. Als het zo ver is zal ik u graag terugbellen. Dank u wel voor uw telefoontje". Och, zo'n Juffrouw doet het ook voor haar brood. Waarom zou je haar afblaffen? „Gedachtenis-parken" Het kerkhof ontwikkelt zich in Ame rika tot een commerciële onderneming van grote allure. Alleen in Washington en omgeving zyn er thans dertig begraafplaatsen, die geëxploiteerd worden om winst te ma ken. Oude benamingen zoals „kerkhof" en „begraafplaats" gebruiken deze exploitanten niet meer, zy spreken by voorkeur van hun „gedachtenispark" Dat grootste en mooiste, waar ook ik voor in aanmerking kom, heeft tevens een crematorium en daarenboven een mausoleum, dat twee miljoen dollar gekost heeft. Daar kan men iets voor verwachten: 37 soorten marmer, glas- in-lood-ramen, automatische orgelmu ziek en echte kanaries. Nee, dat mau soleum trekt me niet. Maar die gedachtenisparken zien er in het algemeen heel mooi uit. Hele maal niet als een kerkhof, veel meer als een landgoed of golfterrein. Rechtop staande grafstenen zijn niet in de mode in deze parken. Vaak zyn de graven alleen gedekt met een bronzen, vlak- liggende plaat met inscriptie. Van de weg af kan men die vlakke platen niet eens zien. Men krijgt de indruk langs een prach tig grasveld te wandelen. Kennelyk wil de exploitant niet, dat ge aan een kerk hof herinnerd wordt en bovendien ma ken die vlakke platen het onderhoud aanmerkeiyk goedkoper: de maai- machines kunnen al maaiende over de graven heenryden De kerkhof-ondernemers proberen met alle gladde tact, die hun eigen is, toe komstige cliëntele te trekken. „Park- lawn", ten noorden van Washington, was vroeger een aanzienlyk buitengoed. De exploitant heeft het publiek in ken nis gebracht met zyn onderneming door het oude buitenhuis gratis ter beschik king te stellen voor allerlei byeen- komsten. En het feit alleen, dat een andere exploitant de kerkhof-ka pel by wijze van reclame gratis beschikbaar kon stellen voorhuweiyken, kan erop wyzen, dat het moderne kerkhof veel van zyn vroegere sfeer is kwytgeraakt. 9 Vervolg van pag. 1 VEILIGHEIDSRAAD Het moet in dit verband gezegd wor den, dat verscheidene Amerikanen er erkentelijk voor zouden zUn. indien zy met ere hun troepen uit de precaire situatie zouden kunnen bevryden. Dat de toestand inderdaad precair geacht wordt bewyst wel de waarschuwing, die Amerika tot Cairo gericht heeft inzake een eventuele aanval op de Amerikaanse troepen door strijdkrachten, welke onder controle staan van de Verenigde Arabi sche Republiek. Zielige Abbass Abbass, de vertegenwoordiger van Irak ln de Veiligheidsraad, zat er gisteren wat zielig by met het hoofd diep tussen de schouders. Een uur lang debatteerde men er over of hy kon biyven zitten, dan wel vervangen zou moeten worden door de nieuwe man, die Irak gezonden had en die natuuriyk door de Sovjet- Unie werd gesteund. Voorlopig behoudt Abbass zyn plaats, dooh de vreemde situatie doet zioh 'voor, dat de afge vaardigde die officiëel Irak vertegen woordigt zyn instructies krygt van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Jordanië. Te Washington geeft men toe dat de toon van de Russen wederom wat drei gender ia geworden. De Russen verklaar den dat ..noodzakeiy-ke maatregelen" ge nomen moeten worden, doch zy hebben zioh openiyk tegenover de Arabische wereld tot niets specifieks verplicht. De Russische verklaring dat de Moham medaanse bevolking in d.e gebieden, grenzend aan het Midden-Oosten, niet onverschillig kan blyven. doet sommige waarnemers te Washington denken aan de mogeiykheid dat de Sovjet-Unie een contingent gewapende Russische mo hammedanen als een symbolische ver sterking naar Syrië zou kunnen zenden. De spanning zou hierdoor nog toene men, doch al te ernstig zou men zulk een actie ie Washington toch ook niet opvatten. Het is niet zozeer de militaire situatie in het Midden-Oosten welke Washington ernstig stemt, dan wel het feit, dat ook ln vele niet-communistische landen een groeiende ontstemming waar te nemen valt over de Amerikaans-En gelse expeditie. Dit maakt met name in de Verenigde Naties de positie van de gelaakte landen moeiiyk en dit maakt tevens begrUpelük, dat enigerlei actie tegen Irak op dit moment niet over wogen kan worden. Advertentie frisse adem een heerlijke smaak fris lekker gezond BINNENLAND Op maandag 27 Juli zal te Velden ln N.-Limburg een reünie gehouden wor den van leden van de familie v. d. Hom berg, die te Velden haar bakermat heeft. Ongeveer 120 personen worden op deze dag, die o.a. met een koffietafel gevierd wordt, verwacht. -t- Dinsdag 29 juli a.s. zal de tiende WesMandse handelstentoonstelling te Naaldwljk-Honselersdljk officieel worden geopend door de directeur-generaal van J- Landbouw, ir. A. w. van de Plassche. Van 15 tot en met 18 september houden de bedryfsredacteuren van perso neelsorganen. verenigd ln de Europese Fe deratie van Bedrdjfsredacteur, onder voor zitterschap van ir. C. J. Andrlessen, di recteur van de N.V. Bronswerk te Amers foort en voorzitter van de Ned. Organi satie „Commissie Personeelsorganen" van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond te Den (Haag, een congres ln het Kurhaus te Schevenlngen. Aan het congres is een tentoonstelling verbonden van Europese persorganen. KOELBLOEDIG zijn de Amerikaan se leiders thans in het Midden- Oosten opgetreden, met meer durf gelukkig dan de angstige zielen, die niets anders doen dan zich afvragen, of men op deze manier het Pan-Ara- bisme mogelijk in het harnas jaagt. Het is een teken aan de wand. dat Nas ser zich zo spoedig naar het Kremlin heeft gespoed. Hiermee heeft hij zich wel heel sterk in de rode kaart laten kyken. Amerika kon geen duidelyker rechtvaardiging van zyn optreden wen sen dan deze reis van Nasser. Zeker, chronologisch komt zij na de landing van de mariniers, logisch daarvóór! Egypte's sterke man staat nu voor de definitieve keus: zich geheel op het Kremlin verlaten, of zich matigen en redelijke betrekkingen met het Wes ten blijven onderhouden. Het ziet er naar uit, dat hy in eerste instantie op het kompas van Kroesjtsjef gaat zei len. maar de sohyn kan bedriegen en in Moskou weten de topfiguren zeer goed welke risico's er aan openlyke steun voor Nasser verbonden zijn. De naaste toekomst zal wel duldelyk ma ken hoe de gespannen verhoudingen zich vorder gullen ontwikkelen. BUITENLAND In Vancouver (Brits-Columbia) wordt de volgende week een tentoonstel ling. getiteld ,Jiet veranderende Neder landse landschap" geopend ter gelegen heid van een internationaal festival. Gis teren is per vliegtuig een eerste zending van 49 schilderijen en aquarels van Rem brandt, Van Gogh, Avercamp, Van der Velde. Cuyp en Ruysdael in Vancouver aangekomen. Morgen wordt een tweede zending van 40 kunstwerken verwacht. Dinsdagmiddag zal ln het Britse Lagerhuis een debat gehouden worden over de buitenlandse politiek. De afge vaardigden van de oppositie hebben de wens te kennen gegeven, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, een ver- klarlr»T aflegt over z(]n bezoek aan Wash ington. De Cubaanse opstandelingen hadden gisteravond alle burgers en militairen, die zij eind Juni en begin Juli ln de provin cie Oriënte hebben ontvoerd en als gijze laars vastgehouden, vrijgelaten. Westdultse banken hebben gisteren bekendgemaakt, dat hun verkopen van goudstukken de laatste drie dagen aan zienlijk zijn gestegen en thans groter zijn dan tydene de Suez-kanaalcril6ls. Goud stukken van 20 mark, waarvan het goud 40 mark waard is, worden thans verkocht tegen 51,50 mark. Vóór de huidige crisis ln het Midden-Oosten brachten deze goudstukken 47 mark op. De Pan American World Airways zal op 15 augustus de eerste Boelng-707 type 120, het viermotorig straalverkeersvlleg- tuig. dat een snelheid van meer dan 900 km. per uur kan ontwikkelen, in dienst stellen. Van de Amerikaanse regering ls toestemming gekregen om van die datum af met een Boelng-707 een dienst voor post en vracht te openen tussen New York en San Juan op Portorico. De Westdultse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft gisteren eenstemmig het wetsontwerp van de regering om een einde te maken aan denlgerenae verhalen in de pers over buitenlandse staatshoof den. verworpen. Het ontwerp heeft de by- naam „Lex Soraja" gekregen, omdat de regering tot haar voorstel ls gekomen na sensatieverhalen ln de Westdultse pers over de echtscheiding van de Sjah van Perzië en Keizerin Soraja. De mogelijkheid bestaat dat de regering het ontwerp nu nog naar de Bondsdag (Tweede Kamer) zal zenden, doch volgens waarnemers zal het daar geen meerderheid kunnen ver werven tenzy het lngrypend wordt ge wijzigd. Het portret van Koning Feisal. dat ln het Arabische paviljoen van de Brus selse Expo boven de inzending van Irak hing, ls gisteren verwyderd en vervangen door de Iraakse vlag. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 408 m. VARA: 14.00 Kamerkoor. 14.25 Stretk- ultz. 14.50 Llohte muz. 15.15 Boekbespr. 15.35 Holland Festival: Kamerork. en so listen. 16.20 Van de wltg tot het gTaf, oaus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Vakantie- tips. 17.30 Weekjoum. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammcmd-trlo. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken por tret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documen taire. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tyd? 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.15 De sohoonheld v. h. Gregoriaans. Tussen 15.45 en 18.30 Tour de France. 15.45 V. d. Jeugd. 16.35 Amateurprogr. 17.10 Boekbe spreking. 17.20 Dansmuz. 17.45 Gram. 18.00 Journ.overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Gram. 18.30 Tour de France. 18.45 Regerlngsultz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Holland Festival: Concertgebouwork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.10 Tour de France. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag ln, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NORV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA; 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret. 21.25 Weet wel wat je waagt. VOOR ZONDAG 20 JULI. Hilversum I (402 m.) VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeant' woording. AVRO.: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 1450 Radlofllharm. ork. en soliste. 15.20 Voor dracht en litt. caus. 15.45 Viool en clave- clmbel. 16.05 Dansmuz. 1650 Sportrevue. VPRO: 17.00 De Bardhem-beweging bij haar 50-Jarlg bestaan, causerlen. 17.15 Van kleine en grote Bungs, progr. over Indische Nederlanders. VARA.: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sport- Journ. 18.30 Cabaretprogr. 19.00 Discussie. 19.30 Lichte muz. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De Jacht op de dader, hoorsp. 21.15 Gevar. muz. 24.45 Act. 22.00 Llohte muz. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Met de Franse slag. Hilversum II (298 m.). NORV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgel- conc. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Strijkork. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Hol land Festival: Strljkkwart. 12.10 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Koor zang. 14.30 Het Friese land en volk, klankb. 15.00 Promenade ork. en solist. 15.45 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Zangdienst. 17.45 Kerkdienst. 18.30 De kerk aan het werlk, caus. 18.40 Pastorale rubriek. NCRV.: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Meisjeskoor en sol. 19.30 De mens en ik. De zoon des mensen, caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 Lichte muz. 21.05 Gram. 21.20 Alarm over ons onderwijs, caus. 24.30 M.S. Twee Gebroeders, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service (330 m.) —12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Coast and Country. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.10 Caus. 15.25 Ork.conc. (vervolg). 16.15 Oaus. 16.30 Muzikale caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Llohte muz. 19.30 Ameri kaanse nieuwsbrief. 19.45 Avonddienst. 20.25 Llefdadlgh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Gevar. progr. 21.45 Planokwart. 22.20 Hoorsp. 22.50 Epiloog 23.0023.06 Nws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Verz.progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp 14.15 Onbekend. 14.45 Firmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Verz.progr. 19.00 Hersengym. 19.30 Nws. 19.35 Lloht progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws 22.40 Llohte muz. 23.15 Gevar. muz. 23.50 Meditatie. 23.55—24 00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Symf. onk. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Amus. muz. 18.25 Symf.-ork. 19.00 Nws. 20.00 Klassieke muz. 21.00 Quiz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12".05 Symf.-ork. en sol. 13.30 Hoorsp. 15.40 Giróflé-Girofla. opera. 17.27 Gram. 18.00 Moderne muz 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Gram. 20.15 Franse muz. 21.18 Hootsd. 22.18 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Verz.progr. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. 13.00 Nws. Demonstraties in Moskou, Peking en in Oost-Berlijn Groepen opgewonden Russen hebben gisteren in Moskou opnieuw betoogd voor de Amerikaanse en de Britse am bassade. By de Amerikaanse ambassade werden ruiten ingegooid, terwül de Rus sische politie werkeloos toezag. Bij de Britse ambassade klommen betogers over de hekken. Naar schatting hebben 75.000 mensen, die op weg waren naar een protescby- eenkomst, aan de betogingen voor de ambassades deelgenomen. Honderden ruiten van de Amerikaanse ambassade werden ingegooid. Ooit trachtte een aantal demonstranten vergeefs door te dringen in het ambassadegebouw, dat werd beschermd door ongewapende mili tairen. Er werd niemand gewond. Ongeveer honderd betogers bij de Britse ambassade betraden een bygebouw, dat bewoond wordt door de arts van de ambassade. De echtgenote van de arts en haar zoontje baanden zich een weg door de betogers naar het hoofdgebouw van de ambassade, dat was gebarrica deerd. De pogingen in dit hoofdgebouw door te dringen mislukten. Meer dan 50.000 betogers, merendeels schoolkinderen, zyn gisteren langs de Britse ambassade in P e k 1 n g getrokken. Zij riepen: „Engeland verlaat Jordanië". Het personeel van de ambassade nam 200 protestbrieven in ontvangst. Circa 2500 Oostduitsers zyn gistermid dag tydens een vermoedelijk georgani seerde betoging een gebouw van de Britse militaire missie in Oost- Berlyn binnengedrongen, zy verniel den de inventaris, sloegen ruiten stuk en gooiden een auto, die voor de deur stond, omver. Voorts werd de Britse vlag, die voor het gebouw was gehesen, afge rukt. Bij de Amerikaanse missie vonden de betogers de deuren gesloten. Zij haalden hier de Amerikaanse vlag neer, schil derden er de leuze „Ga naar huis" op en hesen de vlag weer. De bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Hodes, heeft bij de bevelhebber der Russische troepen tegen de incidenten geprotesteerd. 13.15 V .d. sold. 14.00 Die Enttuhrung aus Dem Serail, opera. 16.00 Gram. 17.00 Sportuitsl. en nws. 17.15 Gram. 18.00 Zang en plano. 18.25 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Concert. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-cocktail. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.15 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. en ork.cono. 22.00 Nws. 20.10 Lich te muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 21 JULI. Hilversum I (402 m.) AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. fl.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voor dracht. 12.00 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1223 V. h. platteland. 12.43 Hamimondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of graim. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Moderne le vensproblemen, caus. 14.45 Pianorecital. 15.15 De schaking, hoorsp. 15.30 Gram. 17.25 Idem. 17.50 Voor Burger en Militair, klankb. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Rege- rlngsuitz.: Mag ik U even voorgaan? Petra darijs nodigt U uit voor enkele bezoek jes aan belangwekkende gebouwen en verzamelingen in de oostelijke provincies van ons land. 1825 AmateursprogT. 16.00 Strijk kwart. 19.45 Lloht progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaretprogr. 21.10 Act. 21.25 Gram. 22.05 Van duinen en heuvels, klankb. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen te New York. 23.1624.00 Gram. Hilversum II (298 ni.). NCRV.: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gr. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theologlsohe etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. Kogr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 ,nd- en tuinb.meded. 12.33 Llohte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Blaaeork. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.00 Zang en plano. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Llohte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: De B.B. van binnen en van buiten": Mr. L. Tielenlua Kruythoff, directeur van de Stichting Bevordering Besoherming Burgerbevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Intern, jeugdconc. 21.00 Van wasrol tot langspeelplaat, caus. 21.40 Lichte muz. 22.00 Boekbespr. 22.15 Piano recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lyn van 1820 uur I. Hector Berlioz „Harold en Italië" op. 16 Harold ln de bergen. Mars van de pel grims, die hun avondgebed zingen, Serena de van een bergbewoner in de Abruzzen aan zyn geliefde, Banket van de rovers. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevltch (altvioolsolo: Heinz Klrchner). II. Camille Saint-Saëns: 1. Concert voor piano en orkest nr .2 in g kl. t. op 22; Andante sostenuto, Allegretto (Advertentie) FOTO-ALBUMSl G.WOIFSUG BREES11!:1<|J Gewonden bij treinramp in België thans buiten gevaar (Van onze Brusselse correspondent) Vyf personen werden gisteren op slag gedood als gevolg van een zware trein ramp (waarvan wy gisteren in een groot deel van onze oplage nog melding kon den maken. Red. L.D.). De expres Char- leroi-Brussel-Antwerpen reed met een snelheid van byna honderd kilometer per uur door het station van Vilvoorde, toen een van de laatste wagens van de trein werd losgerukt en ontspoorde. De wagen schuurde langs het perron en viel daarna. Er werden nog twintig gewon den en een gelijk aantal lichtgekwetsten naar verschillende ziekenhuizen overge bracht. De meesten onder hen zyn echter bui ten gevaar. Twee van de vyf gedode slachtoffers, beiden vrouwen, konden by gebrek aan papieren pas hedenochtend worden geidentificeerd. Met uitzondering van enkele matrozen en Expo-bezoekers, zijn de meeste slachtoffers Belgen. On der de gewonden bevindt zich slechts één Nederlandse, namelijk de te Antwer pen wonende Diana Wegloop, die in 1942' te Amsterdam werd geboren. Het gerecht heeft een onderzoek ingesteld. Men ver moedt dat de laatste wagen verkeerd was aangehaakt. Maar het is ook moge- lyk, dat de ramp is te wyten aan een verzakking van de grond, daar op deze plaats arbeiders bezig waren met het vervangen van dwarsliggers. De minister van Verkeer, de heer P. W. Segers, heeft persoonlyk op de plaats van het onge val de mogelyke oorzaak met de Belgi sche spoorwegautoriteiten besproken. In Delft weer tekort aan studentenkamers Nadat er enige maanden geleden enige verlichting was te bespeuren in de moeilykheid om studenten in Delft te huisvesten en op een gegeven momenc het kamertekort zelfs scheen te zyn ver dwenen, ziet de commissie voor studen tenhuisvesting te Delft de zaak thans weer somber in. De verwachting is, dat in september, wanneer de inschrijving voor de Technische Hogeschool wordt opengesteld, er omstreeks 250 kamers voor studenten te weinig zullen zyn. scherzando. Presto. Gina Baciiauer, piano. The London Orchestra olv. Alec Sherman. 2. Concert voor cello en orkest nr. 1 In a kl. t. op. 33 Mtislav Roetropovitch. cellos Philharmonisch Orkest olv. Sir Malcolm Sargent. III. Edouard Lalo Symphome Eb- pugnole. Allegro non troppo. Scherzando. Allegro molto. Aandante. Rondo. Allegro. Nathan Mllstein. vlooi St. Louis Sympho ny Orchestra olv Vladimir Goldschinan» IV. Paul Dukas. l'Apprenti Fureief, Rtag Symphonle Orkeet Berlijn olv. FerëncFrlc»- say. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV.: 20.20 Filmdocumentülre. 20.50 De avon» turen v. Miokey Mouse. 21.35 Voordr. 21.50 Dagsluiting. Engeland, BBC Home ServU-e (330 m.) 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Caus. 13.55 Sport uitsl. 14.00 G-raan. 14.15 Pianomua. 15 00 Hoorsp. 16.20 Gevar. muz. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nwb. 18.15 Stad en land. 18.40 Snort. 18.50 Gram. 19.00 Ork.conc. 20.00 Klankb. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.) 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Liohte muz. 13.45 V. d Kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nwe.) 15.00 Ork.conc. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Liohte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Gevar. mua. (Om 17.30 Nwa.) 17.45 Sport. 18.00 Gram. (Om 18.30 Nwe.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 SpöFfc. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws' en sport .20.45 Gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22,40 Sport. 22.50 Lichte muz. 23.30 Nws. en Llohte muz. 23.55—Q4.00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr - ork. en sol. 14.15 Symf.conc. 16.00 Opera- conc. 17.00 Nws. 17.45 Amus muz. 19 00 Nws. 19.20 Symf.conc. 21.45 Nws. 22 10 Jaaamuz. 23.00 Amus.muz. 24.00 Nws. Oló Qperettenvuz. 1.154.3o Gevar. muz. Frankryk 3. (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13.05 Gram 13.35 Hoorsp. 13.50 Gram. 14.30 Hoorsp 17.35 Kamermuz. 18.30 Gram. 20.00 SymL- ork. 22.30 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Amue.ork 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12 42 Amus.ork. 13.00 Nw§., toespr. en v 'd. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. I6.0Ö Gram. 18.00 Klankb. 18.20 Kamermuz 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Kamerork. en soliste. 21.00 Vlaamse liede ren. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22 16 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 24.00 V.'d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 12.54 Idem. 13.OO Nws. 13.10 Atomium-oocktall, 17.O0 Nws. 17.35 Gram. 18.32. 18.45 en 19.15 Idem. 20.05 Gevar. progir. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. ZONDAG Hope woerd 175: Waohttorenstudle Ja- Nova s Getuigen. 5.80 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. T. Brandsmalaan 174: Volle Evang.Kerk Spr. B. W. J. Robert. 74 uur nam. Warmond. TrefpuntAfscheidsre ceptie de heer en mevr. Schipper (óhr. school). 8 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed. 74 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Wassenaar (Maaldrift): K. en O.- excursie Verificatie Rykszee- en Lucht- vaartinstrumenten. 24 uur nam. DONDERDAG Oegstgeest: Aandeelhoudersverga dering N.V. Kamsteeg's Automobielbedrijf. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkeilkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.em. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo- ?le van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. DE BIOSCOPEN Trianon „De brug over de rivier de Kwai" (14 Jr.). Werkd.: 2 en 8 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Rex „Westward Ho the Wagons" (alle leeft.). Werkd.: 24. 7.15 en 9.16 uur; zondag: 24. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: The Benny Goodman „story". Casino „Slssi, de Jonge Keizerin" (alle 1 leeft.). Werkd.: 24. 7 en 9.15 uur; zon- j dag: 24. 4.45. 7 en 9.15 uur. I Lldo „Hartstocht ln de tropen" (14 Jr). Werkd.: 24, 7 en 9.15 uur; zondag: 24, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het Jochie" (alle leeft.). Werk dagen: 24, 7 en 9.15 uur; zondag: 24, 4.45, 7 en 9.15 uur. De dienst der hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, De Jong, Stoffers, Dijkstra en Postel. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en LanenBaron, tel. 21610. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt waar genomen door de Apotheek Reyst, Steen- straat 35. tel. 20136; bovendien is ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Herdingh Blanken, Hoge woerd 171, 20502. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Janna, dr. van D. van der meii »n t Vulperhorst; Wilhelmus Johannes Mar'a' zn. van J. E. Dofïerhoff en P J floS («W- an. van B. W. Werk en B. BWWemlf Adrie Maria Claslna Petrus, zn van a van den Barselaar en J. M. H. Smith- Ni- colaas Jacob zn. van J. van Beelen en M. van Duijn; Renée Caroline, dr. van B P. Lancel en T. van der Tang; Gerrit Lujlt j/nn^' Harn de v»n en J van der J ïi'. van Loe Van A' Nleboer en OVERLEDEN K. van der Graaf. 89 jr., man- C S Pardon. 83 Jr„ weduwe van J. j. Lardé- L. P. Stam. 37 Jr.. man. ONDERTROUWD K. P. Searle en P. J. de Bot; J. G. van Groeningen en E. van den Berg; H Beuk- man en E Bezemer; P L. Sohoonhelm en M. A. Waterland; N. P. Faas en J. E. L. Blommaert; P. E. M. Meershoek en A. M. J. Halverhout; A. A. van Klaveren en P J. Korpershoek: A. E. Habraken en C C van Gils; J. Keijzer en C. W. C. Poeliejoe- R. de Graaf en J. M. Viëtor; I. Arnoldus en B. P. Bosman: J. L. Clere en O T Small; J. G. van Egmond en E. C. A van Sebille; F. de Wit en M. M. Holverda- F VelthuMzen en A. Lambooij; W. J. van den Berg en A. J. Kok: B. Lambooij en A Robbers: J. T. Parlevliet en M. E. Steen bergen; E. P. van der Esch en C. C. Kril- ger; J. van der Zwart en J. M. W. F. van den Burg. tel. Te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, behalve zondag van 8 uur tot 10 uur 's avonds. By geen gehoor bij Uw halsarts ot specialist bel oo dokterstelefoon 22222. Advertentie Breestraat 65 LEIDEN Telefoon 21800 Geversstraat 41 OEGSTGEEST Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) Is w 3 si ls oj a II tr G> SS Helsinki half bew. wnw 5 13 3 Stockholm licht bew. wnw 5 15 3 Oslo onbewolkt n 2 21 0 Kopenhagen licht bew. wnw 7 18 0.5 Aberdeen zwaar bew. windstil 17 0 Londen zwaar bew. ono 2 24 0 Amsterdam licht bew. ozo 4 21 0 Brussel half bew. windstil 23 0 Luxemburg onbewolkt no 5 21 0 Parijs half bew. windstil 24 0 Bordeaux mist 0 1 26 0 Grenoble mist windstil 27 0 Nice onbewolkt nnw 4 27 0 Berlijn onbewolkt w 3 20 0 Frankfort onbewolkt no 3 24 0 München onbewolkt windstil 21 0 Zürioh onbewolkt windstil 22 0 Genève onbewolkt windstil 23 0 Locarno geh. bew. windstil 27 0 Wenen onbewolkt n 2 24 0 Innsbruck onbewolkt w 2 26 0 Rome onbewolkt 0 2 31 0 AJaccio onbewolkt nno 1 25 0 Madrid onbewolkt windstil 34 0 Algiers onbewolkt aw 6 29 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2