BESPRAKEN NASSER EN KROESJTSJEF ZENDEN VAN RODE „VRIJWILLIGERS"! Amerika bezorgd over ontstemming, ook in niet-eommunistische landen In Libanon nu 8000 Amerikanen en 70 schepen van de Zesde Vloot WEERBERICHT Waarschuwingen over en weer Alle resoluties werden gisteren in de Veiligheidsraad verworpen Fa. D. KRET Zn. Drie Britse oorlogsschepen zün naar Tobroek in Libië gezonden 97ste jaargang ZATERDAG 19 JULI 1958 No. 29495 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; t. 2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een samenvatting van de belangrijkste feiten ten aanzien van de toestand in het Midden- Oosten zag er hedenochtend als volgt uit: President Nasser van de Ver. (Egyptisch- Syrische) Arabische Republiek blijkt een geheim bezoek te hebben gebracht aan Moskou, waar hij tweemaal een langdurig onderhoud met Kroesj- tsjef heeft gehad. Gisteren arriveerde hij onver wacht in Damascus, waar hij in een radiorede zei, dat ook in Jordanië en Libanon „de vlag van de vrijheid" zal worden gehesen. „Wij zijn sterker dan ooit", zei Nasser, die zijn bezoek aan pre sident Tito op het eiland Brioni twee dagen eerder afbrak om in Moskou te gaan praten. Diploma tieke kringen in Oost-Berlijn beweren, dat het onderwerp van gesprek is geweest: vorming van vrijwilligerseenheden uit het rode kamp voor het Midden-Oosten. Omdat het Kremlin daarvoor niet alléén de verantwoordelijkheid wil dragen, is de Russische regering van plan in de komende dagen met de regeringen van haar satellieten over deze mogelijkheid te spreken; Gisteravond maakte de Libanese regering be kend, dat Syrië „fedajien" (commando's) naar Libanon zent om daar sabotage te plegen en te moorden. Er zijn er reeds zestig aangekomen en 150 zijn er nog in opleiding. De infiltratie van manschappen en het smokkelen van wapens duren nog steeds voort; De Amerikanen hebben nu ruim zesdui zend man over een front va nl4 km., dat zich uit strekt van Beiroet naar het vliegveld ten zuiden van de stad met het havengebied van de hoofd stad als bevoorradingspunt. Vanochtend begon de voorhoede van een meer dan tweeduizend man sterke eenheid Amerikaanse infanterie (24ste luchtlandingsdivisie) in Beiroet aan te komen. Deze aanvoer van versterkingen zou de gehele dag duren. Deze mannen komen uit Beieren. Hedenavond zal de Amerikaanse troepenmacht dus achtduizend man tellen. Zeventig oorlogs schepen van de Zesde Vloot kruisen in de Liba nese wateren, tezamen met enige Franse oorlogs schepen. Voor de besprekingen in de Veiligheidsraad verwijzen wij naar het artikel elders op deze pagina, van onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg. Van belang zijn voorts de waarschuwingen, die over en weer zijn uitgewisseld. De Verenigde Staten hebben Egypte-Syrië gewaarschuwd voor de mogelyke ge volgen van een aanval op Amerikaanse strijdkrachten door militaire eenheden van de Ver. Arabische Republiek of soldaten, die aan de VAR gehoorzamen. Een dergelijke aanval kan ernstige gevolgen hebben, aldus de Amerikaanse waar schuwing. De Sovjetrussische regering heeft gisteravond meegedeeld, dat zij „niet onverschillig kan blijven voor daden van onuitgelokte agressie in een gebied, dat dichtbij haar grenzen ligt". De Sovjetrussische regering zal „vastomlijnde maat regelen moeten nemen, welke worden voorgeschreven door de belangen van de veiligheid van de Sovjet-Unie en het behoud van de wereldvrede", aldus de verklaring. Moskou beweert, dat uit een verklaring van premier Macmillan in het Britse Lagerhuis duidelijk is geworden, dat de Britse actie niet alleen de worging van de Jordaanse onafhankelijkheid beoogt, maar ook het streven om Jordanië te gebruiken als militaire basis om de revolutie in Irak te onderdrukken. Ook Rood-China heeft, in een gisteren aan de Britse zaakgelastigde te Peking overhandigde nota, een waarschuwing laten horen: „de gevolgen zullen voor Groot-Brittannië zeer ernstig zijn, indien het zyn troepen niet uit Jordanië terugtrekt". In een Joegoslavische verklaring wordt gezegd, dat de Amerikaanse en Britse landingen een verdere toespitsing van de reeds explosieve toestand in het Midden-Oosten betekenen. De Algemene Vergadering moet deze kwestie onder ogen zien, aldus Belgrado. geen actie in het Midden-Oosten te ont ketenen, welke de wereldvrede in ge vaar kan brengen. Volgens betrouwbare inlichtingen zou Nasser Kroesjtsjef hebben gevraagd welke hulp hij van de Russen kan ver wachten, indien de Westelijke moengd- heden Syrië of Irak aanvallen. Er is geen twijfel aan, dat het regime in Cairo bezorgder dan ooit is dat de situatie tot de definitieve uitbarsting tussen Oost en West zal leiden. De alge mene indruk in Cairo is dat Nasser even bevreesd is dat Sovjetrussische vrijwilligers onuitgenodigd in het Mid den-Oosten zullen verschijnen als dat het Westen zou trachten Nassers natio nalistische beweging te vernietigen. Indien het Westen echter een aanval zou doen op Syrië en Irak, zou Nasser in wanhoop volledige hulp aan de Sovjet-Unie vragen. Irak aclit zich nog lid van Bagdad-pact „Irak is nog steeds lid van het Verdrag van Bagdad. Wij zijn vastbesloten al onze politieke en economische verplich tingen, die Irak in het verleden op zich Regime in Cairo is uiterst bezorgd Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenochtend: Volgens een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" in Cairo heeft president Nasser zijn geheime vlucht naar Moskou ondernomen met het doel om persoonlijk Kroesjtsjef te bezweren Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Een hoge drukgebied, waarvan het centrum boven Duitsland ligt, brengt in het grootste deel van West-Europa zo merweer. Slechts in Ierland en Schot land, dat binnen het bereik van een oceaandepressie ligt, valt plaatselijk re gen. Deze depressie verandert maar wei nig meer van plaats en vult bovendien wat op. Verder zyn er geen aanwijzingen, dat zich in de boven Frankrijk aanwe zige storing onweer ontwikkelt. In verband met een en ander wordt er voor morgen warm en overwegend zon nig weer verwacht. (Opgemaakt te 10 uur) 20 JULI Zon op: 4.43 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 9.32 uur; onder: 22.15 uur. Hoog watertijden te Katwijk aan Zee te 5.23 uur en 17.50 uur. Laagwater te 1.18 uur en 13.39 uur. (21 juli: hoogwater 6.05 en 18.33 uur; laagwater 2 en 14.19 uur). I heeft genomen, na te komen en wy zul- I len olie blijven leveren aan het Westen. Irak heeft niet het voornemen de olie- industrie te nationaliseren". Dit heeft Hasjim Djawad, de verte genwoordiger van de nieuwe Iraakse regering by de V.N., gisteren op een persconferentie te New York verklaard. Hy voegde eraan toe, dat Irak nog de vriendschappelijkste gevoelens koestert ten opzichte van de V.S. en Engeland. Djawad, die gisteren in New York is aangekomen, heeft geen toestemming gekregen zijn land in de Veiligheidsraad te vertegenwoordigen. Hij zei verder, dat Irak met al zijn oude vrienden wil sa menwerken. Zyn regering zou echter trachten haar verplichtingen door eco nomische en diplomatieke middelen aan te passen aan een veranderende wereld. De revolutionaire beweging heeft niets uit te staa nmet buitenlandse krachten. Zij is zuiver nationalistisch. Haar lei ders zyn „devote, religieuze mensen". Afgezien van het doden van Koning Feisal, Kroonprins Abdoel Illah en oud premier Noeri es Said was er geen bloed vergoten, aldus Djawad. Djawad verklaarde voorts, dat Irak niet het voornemen heeft hulp aan de Sovjet-Unie te vragen. Het verwacht, dat het Westen zich aan zijn verplich tingen houdt. Irak heeft derhalve geen Russische hulp nodig, aldus de verte genwoordiger van het nieuwe regime. Djawad zei tenslotte dat het voorbarig is te spreken over een unie van Irak met de Verenigde Arabische Republiek waarnemers wijzen erop dat het officiële Sovjetrussische persbur. „Tass" woens dag meldde, dat een der eerste hande lingen der nieuwe Iraakse regering op het gebied der buitenlandse politiek de „losmaking van Irak van de agressieve Bagdadse Verdragsorganisatie" was ge weest. Het in februari 1955 gesloten Verdra gvan Bagdad heeft een looptijd van vijf jaar. Opzegging moet een half jaar voor de verstrijking van deze vijf jaar geschieden. Toeneming van werkloosheid in de Ver. Staten voorspeld Volgens officiële ramingen zal de werkloosheid in de Ver. Staten het vol gend jaar aanzienlijk groter zijn, aldus een rapport van de financiële commis sie van het Huis van Afgevaardigden. Volgens deze commissie zijn de recente optimistische voorspellingen van offi ciële zijde, dat de werkloosheid zal dalen, niet in overeenstemming met deze ramingen, die thans door het bureau van de president zyn vrijge geven. In juni waren er volgens de officiële gegevens 5.437.000 werklozen in de Ver. Staten. Deze telegrafische overgebrachte foto geeft een beeld van de demon straties welke voor de Amerikaanse ambassade in Moskou werden ge houden tegen troepenlandingen in Libanon. Ons nieuw vervolgverhaal Bekentenis onder vier ogen door HUGO M. KRITZ (vertaald uit het Duits). De jonge, begaafde journaliste, Hilde Garden, houdt zich bezig met een juwelendiefstal, waarover zij een artikel schrijft. Zij komt daarbij tot een wonderlijke ont dekking en raakt hierdoor verwik keld in een meeslepend avontuur, waarbij haar hart in vuur en vlam wordt gezet en tegelijkertijd haar scherpzinnigheid en speurzin tot het uiterste worden geprikkeld. Onze lezers zullen de dramati sche climax van dit verhaal onge twijfeld vol spanning volgen. „Zeer belangwekkend" Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde Djawads verklaring „zeer be langwekkend". Londense diplomatieke Kruiser „Canberra" te Amsterdam De Amerikaanse kruiser „Canberra" met een bemanning van ongeveer 1500 man, is vanmorgen de Amsterdamse ha ven binnengelopen. Omstreeks kwart over negen meerde het schip aan de Sumatrakade. Het bezoek zal tot vol gende week donderdag duren. (Van onze correspondent te Washington) De voornaamste gebeurtenissen voltrokken zich gisteren niet te Washington, doch in het gebouw der Verenigde Naties te New York. In de Veiligheidsraad ge lukte het de Russen namelijk niet om de Amerikaans-Britse landin gen in het Midden-Oosten te doen veroordelen en de Westerse mo gendheden bevel te geven terug te trekken. Alleen de Sovjet-Unie stemde voor haar eigen resolutie, terwijl het onaangenaam voor Amerika en Engeland was, dat Zweden en Japan zich van stem ming onthielden. De Amerikaanse resolutie, die beoogde de pas aan land gezette troepen te ver vangen door een V.N.-politiemacht, ver wierf daarentegen negen stemmen. Al leen Zweden onthield zich. Daar even wel de Sovjet-Unie tegenstemde, werd het voorstel door dit Russische véto ge torpedeerd. Tenslotte werd ook een Zweedse resolutie verworpen. Hierin LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's, en een Bijvoegsel Namens de gezamenlijke Neder- I van Hall van Amsterdam een vaat- landse haringvissers heeft de gezag- je haring aangeboden. Van links voerder van het hospitaalkerkschip naar rechts mr. G. van Hall. de De Hoop aan burgemeester mr. G. I scheepsarts dr, C. W. Ouwerkerk kapitein W. F. Rog en de heer M. C. van Hall. voorzitter van het be stuur van het hospitaalkerkschip. werd voorgesteld het optreden van de waarnemers in Libanon met het oog op de aanwezigheid der Amerikaanse troe pen tot nader order op te schorten. Al leen de Sovjet-Unie en Zweden stemden voor. Het dagenlange debat is tot dus verre dus op niets uitgelopen, maar de uitslag van de stemmingen heeft nie mand verbaasd. Wel was het een verrassing dat Lodge namens de Verenigde Staten formeel de bijeenroeping verzocht van eeti speciale zitting van de Algemene Vergadering. De Russen hadden gedreigd dit te zul len doen. doch de Amerikanen zijn hen voor geweest. Dit mag als een tactische overwinning worden beschouwd. Ame rika heeft hierdoor het initiatief en verkeert minder in een verdedigende positie. Noch de Verenigde Staten, nooh de Sovjet-Unie zullen het in de Alge mene Vergadering gemakkelijk hebben de vereiste meerderheid van tweederde van het aantal stemmen te vinden voor acties welke zij in hun respectievelijke Veiligheidsraad-resoluties tevergeefs be pleit hebben. Maar de Sovjet-Unie kan in elk geval rekenen op vele anti-Ame rikaanse redevoeringen en slaat er dus zo een stevig propagandistisch slaatje uit. Compromis een kans Toch heeft de bijeenkomst van de Algemene Vergadering een interessante kant: in dit lichaam van twee-en-tach- tig leden, waaronder vele neutralen, hebben compromis-voorstellen een gro tere kans dan in de Veiligheidsraad, te meer daar het vetorecht hier niet geldt Vóórdat de Algemene Vergadering bij eenkomt, zal de veiligheidsraad zich maandag reeds met een tussenvoorstel bezig houden. Japan heeft namelijk een resolutie ingediend die beoogt de onge wapende groep waarnemers van de Ver enigde Naties in Libanon uit te breiden met manschappen en vliegtuigen. Ja pan hoopt de waarnemers zó effectief te maken, dat de Amerikaanse troepen gaandeweg oveihodig worden. Indien dit voorstel in de Veiligheidsraad zal wor den verworpen, wordt het interessant na te gaan, hoever het in de Algemene Ver gadering zal komen. De Amerikanen hebben vrijwel voor de eerste maal in de geschiedenis van de Verenigde Naties de wind daar enigszins tegen Tevens is het voor het eerst, dat Hammarskjöld in een belangrijke kwestie van mening ver schilt met de Amerikanen. Men moet af wachten of de V.N.-waarnemers met zoveel gezag kunnen worden bekleed, dat Amerika het verantwoord zal achten zich terug te trekken. Slot op pag. 2 Israël wil wapens in liet Westen kopen De Israëlische minister - president, Ben-Goerion heeft gisteren twee van zijn hoogste medewerkers naar West- Europa en Washington gezonden om daar wapens te kopen. Eén van de twee is de directeur- ge neraal van het ministerie van Defensie, Peres, die naar Parys is vertrokken. De tweede is Eban, ambassadeur in Washington, die minder dan 36 uur na zyn aankomst in Israël, waar hjj zijn verlof zou doorbrengen, al weer op weg was naar Washington. In kringen, die nauwe betrekkingen met de minister-president onderhouden, werd vernomen, dat Ben-Goerion van oordeel is, dat Israël zijn militaire uit rusting op korte termijn moet verbe teren met het oog op de voortdurende aanvoer van moderne Russische wapens naar de Verenigde Arabische republiek. Het officiële Egyptische persbureau deelde gisteren mede dat Israëlische troepen aan de Syrische grens worden samengetrokken. Voorts zegt het pers bureau vernomen te hebben dat de Is raëlische regering een algemene mobi lisatie heeft bevolen in verband met een plan om met Koning Hoessein van Jordanië samen te werken ter uitvoe ring van „het imperialistische plan voor bezetting van het Arabische Oos ten". (Van onze correspondent in Londen) In Londen wordt ontkend, dat Britse commando's zullen worden geland in Libië, maar de kruiser „Bermuda" is naar de omgeving van Tobroek gezonden. Een vliegdekschip is van Rosyth in Schotland naar Portsmouth gedirigeerd om in geval van nood sneller beschikbaar te zyn. Volgens sommige berichten heeft de Britse regering Idris, de Koning van Libië, gewaarschuwd dat hy gevaar loopt door een Nasser-komplot omver geworpen te worden. Er zyn in totaal drie oorlogsschepen naar Tobroek gezonden. Dit zou een voor zorgsmaatregel zijn in verband met de Britse verdragsverplichtingen tegenover Libië, waar een Brits infanterie-bataljon en enkele tankafdelingen zijn ge stationeerd. Libië is, zoals men weet, een vroegere Italiaanse kolonie, welke in 1951 onaf hankelijk werd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1