Theresia van Waldeck Pyrmont EEN EEUW GELEDEN BEG0N leven rvan Adelheid Emma Wilhelmina ZATERDAG 19 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 tot zegen voor allen v Opdracht werd meer dan vervuld Leiding in „loutere handen" De acht Jaren van het Regentschap van Emma zijn staatkundig gecompli ceerd en vol dreiging geweest. Toege geven: er zijn in de geschiedenis van het menselijk falen weinig perioden van acht jaren geweest zonder schier onoverkomelijke problemen, maar toch betekenden de vraagstukken van het laatste decennium van de vorige eeuw een zware opgave voor een jonge vrouw die slechts kort tevoren als vreemde naar ons land was gekomen en niettemin het hoogste gezag (in die tijd zeker niet als symbolische orna mentiek) kreeg uit te oefenen. In de jaren van haar regentschap kreeg de democratisering van ons volksbestel haar eerste duidelijke vorm geving onder meer in het herziene kiesstelsel. Politieke conflicten, die deze democratisering begeleidden, ver wekten felle interne tegenstellingen. Het jaar 1894 was voor die tijd bepaald dreigend. Met vaste hand, met een wilskrachtig verworven kennis om trent de Nederlandse verhoudingen, gestuurd door een intuïtief en ver standelijk begrip voor haar merkwaar dige constitutionele positie, laveerde Regentes Emma tijdens deze voor ons land bepalende crisis tussen de op laaiende tegenstellingen door naar een zegenrijk resultaat. Over de beslissingen van Regentes Emma in 1894 getuigde prof. dr. H. T. Colenbrander onder meer het volgen de: „Een scherp conflict kon worden uitgevochten zonder dat de rust des lands een ogenblik gevaar liep. Ieder was zich bewust, dat de spelleiding in loutere handen berustte...." Grondwet en traditie mogen in de letterlijke zin de Koninklijke macht in ons land Inperken, het geestelijk gezag wordt daardoor niet aangetast. „Spel leiding in loutere handen". Het is een typering waarop zowel ons Vorstenhuis als ons volk trots kan zijn. Die loutere handen hebben in die moeilijke jaren Oranje voor Nederland en Nederland voor Oranje behouden. In het licht van de huidige situatie is het weinig aantrekkelijk dieper in te gaan op andere belangrijke gebeur tenissen ten tijde van Emma's regent schap die zeer belangrijk geweest zijn voor het toenmalige Ned. Oost Indië. Zy heeft ook ten aanzien van dat deel van het Koninkrijk verstrekkende be slissingen moeten nemen welke in die tijd een zegen waren maar thans an ders zouden kunnen worden geïnter preteerd. Dank van volk werd dienst van welzijn Eerder schreven wy reeds, dat „een van de gelukkigste dagen" van Emma de vijfde september 1898 was, toen zy haar dochter de Troon zag aanvaar den. De schoonheid van die dag sproot niet voort uit de dankbaarheid een zware taak als Regentes te kunnen neerleggen. Zy wortelde in voldoening, een op haar toekomst berekende doch ter een mooie taak te zien aanvaarden door een Troon te accepteren die zy- zelve met hart en ziel voor haar kind en haar volk had „bewaard" ook in de diepere zin des woords, zonder ooit zelve deze Troon te hebben begeerd, te hebben bezet, als bezit te hebben gezien. By haar afscheid als Regentes werd haar een geldsbedrag als nationale dank overhandigd. Zy bestemde het voor de gezondheidszorg. Uit dit ge schenk werd de oprichting bekostigd van het sanatorium Oranje Nassau Oord bij Renkum. De herinnering aan deze geste en het regentschap wordt voorts levendig gehouden door de jaar lijkse Emma-bloemcollecte ten bate van de tbc-bestryding. Met dit gebaar is een traditie geves tigd, die tot zegen van het algemeen belang strekt: Bij het afscheid van Koningin Wilhelmina werd uit de materiële vormgeving van de nationale dankbaarheid het Koningin Wilhel mina Fonds voor de bestrijding van de kanker in het leven geroepen, Prinses Beatrix heeft reeds haar naam gege ven aan het fonds dat de strijd tegen de kinderverlamming wil coördineren en stimuleren. Zorgzaam tot het einde Na haar terugtreden als Regentes en de aanvaarding van het Koningin- Moederschap (de roerendste titel die men haar kan schenken en die vrijwel haar hele leven siert) heeft Emma zich voortdurend, zesendertig jaren lang, de moeder van ons volk getoond, rond gaande door ons volk om te hel pen, te steunen, raad te geven, be rusting te brengen, hoop te wekken, daarbij de afstand van Vorstenhuis tot volk niet alleen gradueel maar ook in dimensie veranderend zodat contact van mens tot mens mogelijk werd. Wars van macht en kracht Er is nog één enkel detail uit het leven van Emma dat juist in deze tyd vermelding behoeft. Er is veel, vrijwel alles, ongezegd gebleven maar dit ene mag dit lot van vrijwel alles niet de len in een tijd waarin de wereld ten onder dreigt te gaan aan de contro verse tussen het positivisme van de geest en negativisme van de materiële realiteit. Koningin Emma was een ingetogen zeer gelovige vrouw, die praal veraf schuwde (maar waar noodzakelijk duldde), die wars was van macht waar van praal meestal het schoonschij nend omhulsel is, die als consequentie daarvan en als vrouw, als moeder, als kunstenares en als gelovige ook afke rig was van kracht endus ook van militair geweld en militair vertoon. Wie haar persoonlijk goed hebben gekend hebben ervan getuigd hoe zwaar het haar viel haar plichten te vervullen op militair gebied: inspec ties, bezoeken aan legeronderdelen, de handtekening onder militaire beslui ten, constitutionele bemoeienissen met b.v. de Lombok-actie en de pacificatie van Atjeh. Zij aanvaardde deze plichten ten volle niet alleen uit hoofde van haar functie en plaats doch ook uit de in nerlijke overtuiging dat de onvolmaakt heid van de mens zich cumulatief versterkt openbaart in de samenleving. De mens is niet volmaakt, de samen leving als boom is dus ziek. De wrange vruchten van die boom moeten worden geaccepteerd. Zy accepteerde die vruchten ten volle. Wie zich in deze tyd over het con flict tussen zorg voor veiligheid en af schuw voor vernietiginsmiddelen be angstigt (en dit is zowel tot politici als militairen en wetenschapsmensen ge richt hoewel het conflict voor ieder mens behoort te spreken) kan zich misschien spiegelen aan de bewuste aanvaarding door Koningin Emma: hoogachting van de mens als schepsel Gods, maar daardoor ook aanvaarding van zijn onvolmaaktheid waaruit de wrange vrucht van de voorbereiding tot vernietiging als noodzaak voort komt. Het zou de adeldom van de mens kunnen bevestigen, wanneer hij met de aanvaarding en erkenning van onvolmaaktheid er in zou slagen, deze wrange vrucht uit te bannen. Maar dat is een kwestie van de mensheid, niet van de vorsten, niet van presiden ten, niet van ministers of andere hoog waardigheidsbekleders. Dat is een kwestie van de mens: van ons en van U. De warmbloedige menselijkheid van Koningin Emma kan misschien iets vergoeden van de twijfel, die zovelen beheerst in deze tijd, wanneer wij er ons van bewust zijn hoe zij, met haar grote geloof en haar diep-menselijk medeleven het kwaad van het milita risme heeft aanvaard als Vorstin. voor allen. Wij begonnen deze beschouwing met de woorden ,,Haar liefhebbend hart heeft U allen omvat, zij trachtte steeds een zegen te zijn voor allen". Dit waren woorden die Koningin Wil helmina sprak na het overlijden van haar moeder op 20 maart 1934. Die woorden maken ook deel uit van het monument dat ter nagedachtenis van Koningin-Moeder Emma in de Resi dentie werd opgericht. Zij herinne ren aan de bekende uitlating van Emma toen haar dochtertje bij een huldiging vroeg ,,Zijn al die mensen nu van mij?": ,,Neen, mijn kind, jij bent van al die mensen". Van al die mensen, van ons volk, is Emma zelf geweest in de adel dom van haar geest, in de Koninklijk heid van haar maatschappelijke taak, in de rijkdom van haar warme hart. Het is goed, dit nog eens te over wegen bij haar honderdste geboor tedag (Van een onzer redacteuren) ,,Haar liefhebbend hart heeft li allen omvat, zij trachtte steeds een zegen te zijn voor allen". Deze woorden typeren een van de nobelsten uit de rijke geschiedenis van ons volk, als vreemdelinge tot ons gekomen, meer dan een halve eeuw later als moeder van ons volk heen gegaan: Adelheid Emma Wil helmina Theresia, Koningin- Moeder Emma. Zij is behoedster der dynas tie geweest, wegbereidster voor het unieke bewind van een halve eeuw door Koningin Wilhelmina, constitutioneel Vorstin in daad als Regentes in naam, inleidster van de democratisering van staats bestel en plaats van Vorsten huis. Bovenal echter een warmvoelende vrouw, die zachtheid van gemoed paarde aan een vaste wil, een diep geloof en een nimmer aflaten de zorg voor hen die haar omringden: eerst haar grijze gemaal, later haar jonge doch ter, en steeds haar volk, het Nederlandse volk dat haar zegenrijke zorgen dankbaar in herinnering roept nu het, 2 augustus aanstaande, een eeuw geleden is dat zij als Prinses van Waldeck Pyr mont het levenslicht aan schouwde. Als jonge vrouw voor een onmenselijk zware taak „Het maakt een schone levensavond te weten, de mensheid zo eerlijk ge diend te hebben, zo met alle krachten van gemoed en talent. Want dit „eer lijk gediend te hebben" is misschien de laatste instantie die gelden blijft, wanneer ergens de weegschalen opge heven worden om menselijke verdien ste aan menselijke gave te meten". Dit citaat van Dirk Coster, schrijvende over Romain Rolland, werd eens ge sproken door Koningin Emma. Het werd herhaald door anderen toen zij op 75-jarige leeftijd op 20 maart 1934 diep betreurd door haar gehele volk overleed. Zelden werden deze woorden toepasselijker gesproken. Eerlyk dienen. Aan deze eenvoudig geformuleerde opdracht tot het moei lijkste wat de mens gevraagd kan wor den heeft zij in langer dan een halve eeuw meer dan ten volle voldaan. Zij kwam naar ons land als Neer land-vreemde lieftallige twintigjarige bruid van een grijze, meer dan veertig jaar oudere koning, die haar de zeven de januari 1879 in Arolsen huwde. Meer dan een halve eeuw later zou haar kleindochter op diezelfde datum in het huwelijk treden. Emma was het derde kind van Vorst George Victor van Waldeck Pyrmont en Prinses Helena van Nassau, een strenge vrouw van grote intelligentie die alles in het werk stelde om haar kinderen onder persoonlijke leiding een veelzijdige ontwikkeling deelachtig te doen worden. Abrupt einde van tanende bloei Wel taande de bloei van het Neder landse Vorstenhuis, maar ten tijde van het huwelijk kon niet worden ver wacht, dat Emma haar strenge opvoe ding waarin zij natuurlijke gaven tot de hoogste graad kon ontplooien, eens in dienst zou moeten stellen van een welhaast onmenselijk zware taak: be houd van de dynastie, van de band der dynastie met het volk waarin zij als jonge vrouw slechts zo kort tevoren was ingeleid. Er waren ten tijde van het huwelijk nog vele Oranjes in leven. De oudste hunner, Prins Hendrik, de 81-jarige broer van Koning Willem III, overleed twee weken na het huwelijk, maar de erfopvolging van de Troon leek nog wel verzekerd. De Koning had twee zoons uit zijn eerste huwelijk met Koningin Sophie. Kroonprins Willem kwam echter minder dan een half jaar na het huwelijk in Parijs op 39-jarige leeftijd om het leven vermoedelijk ten gevolge van een duel. De gezond heid van Prins Alexander, door deze tragische dood Kroonprins geworden, liet toen zeer veel te wensen over en men begon zich in brede kring zorg te maken over de bestendigheid van het Vorstenhuis. Koningin Emma was van dat ogen blik af voorbestemd voor haar onge dacht moeilijke taak. De uitbundige vreugde in 1880, toen zij het leven schonk aan Prinses Wilhelmina, moest gezien worden als de vertolking van een verademing. Men voorzag, dat Prins Alexander de Kroon nimmer dragen zou, een voorgevoel dat in juni 1884 gewettigd bleek toen hij op 32- jarige leeftijd ten grave moest worden gedragen. Prinses Wilhelmina werd daardoor op vierjarige leeftijd Kroonprinses. Voor kort slechts, want op 23 novem ber 1890 overleed Koning Willem III. Van dat ogenblik af was de tienjarige Wilhelmina Koningin. Emma, een tweeëndertig jarige jonge vrouw, niet voorbereid op de taak van regerend Vorstin, werd Regentes, waarneemster der Koninklijke plichten in een land dat zij pas elf jaar tevoren leerde ken nen, terwijl zy als alleenstaande moe der zich voor de taak gesteld zag, een enig kind op te leiden tot een Koning schap dat op haar schouders zou ko men te drukken wanneer andere jonge vrouwen nog een onbekommerde reeks van Jaren voor zich weten. Speciaal het moederschap Als Koningin (tien jaar), als Regen tes (acht jaar) en als Koningin-Moe der (36 jaar) heeft Emma „eerlijk ge diend". Wellicht is het belangrijkste facet van dit eerlijk dienen haar op vatting van het moederschap geweest en haar begrip voor wat haar speciale moederschap vereiste. Na de eerste jaren stond zij alleen in haar taak als moeder, juist in de ge wichtigste periode van de opvoeding en in de jaren dat onvoorziene Konink lijke plichten haar aandacht vroegen. Zelf streng doch rechtvaardig en liefdevol opgevoed in een groot gezin zonder de druk van toekomstige lood zware maatschappelijke verplichtingen besefte zij, wat Wilhelmina, als enig kind, als Koningskind, met een te zware taak voor zich, in een vaderloos gezin moest missen. Van de dag af, dat zij haar kind ten doop hield tot de dag van de Troons bestijging op 5 september 1898 een van de gelukkigste van haar leven heeft zy dat kind omringd met warme liefde, met geleid verstand haar gaven van gemoed ontplooid en haar intel lect ontwikkeld. Zeer moeilijk was het in die jaren van het stervend aureool der Konink lijke ongenaakbaarheid een Konings kind omgang met leeftijdgenootjes te geven. De afstand tussen Vorstenhuis en volk, hoe hecht de band tussen bei de ook mocht zyn, plaatste een Ko ningskind in een isolement. De kinde ren van Koningin Juliana zijn na de „democratisering" van het Koning schap aangevangen onder het be wind van Regentes Emma veel „vrijer" opgevoed in een zegenrijk di rect contact met kinderen van haar volk, in een vrij normaal schoolver band, waarin onze tegenwoordige Prin sessen zelfs kans zagen tot spijbelen voor fietstochtjes door Bilthoven. Ook Prinses Juliana oogstte in haar jeugd reeds de vruchten van deze ontwikke ling. In het eind van de vorige eeuw la gen de verhoudingen echter geheel anders. Toch slaagde Regentes Emma erin, haar dochtertje gelukkig te ma ken door een regelmatige omgang met enkele vriendjes en vriendinnetjes als een eerste doorbreking van een op traditionele maatschappelijke verhou dingen berustend isolement van het Vorstenhuis. Inspirerende bron Het heeft tientallen jaren, zelfs tot na de dood van Koningin-Moeder Emma of tot tijdens de jongste wereld oorlog geduurd, tot ons volk zich ten volle bewust werd van wat het in Koningin Wilhelmina bezat. De diep gevoelde dank van allen voor wat onze vorige Koningin ons gegeven heeft wordt geenszins schade aangedaan door het besef, dat wij in eerste en uiterste instantie haar moeder Emma moeten danken als inspirerende bron dier zegen. Regentes Emma liet zich naast haar moederlijke liefde in de opvoeding ter zijde staan door bijvoorbeeld een levenslustige welhaast kinderlijke Frangaise als kameraad van Prinses Wilhelmina, later door de Engelse gouvernante miss Saxton Winter en ook door de beste leermeesters des lands. Op velerlei gebied hield Emma er vastomlijnde beginselen op na, doch zij was zich er tevens van bewust, dat haar dochter mettertijd boven de par tijen en meningen in een door ver scheidenheid en individuele geestelijke vrijheid getekend volk zou moeten staan, zodat zij niet schroomde haar ook met opvattingen vertrouwd' te ma ken die niet de hare waren. Typerend daarvoor is wellicht de opdracht, die Emma verstrekte aan de Leidse hoogleraar, prof. dr. P. J. Blok, die aangezocht werd om Wilhelmina te onderrichten in de vaderlandse ge schiedenis: „Een zo onpartijdig moge lijke voorstelling van het gebeurde te geven, voornamelijk op staatkundig en godsdienstig gebied, met eerbiediging van andere staatkundige en religieuze gevoelens dan de zijne, zonder in enig opzicht de waarheid, ook als deze voor de Koningin minder aangenaam zou klinken, tekort te doen". Het is een liefdevolle moeder, die haar kind zó groot brengt. Het is een wyze wilskrachtige dienaresse die aan deze voor anderen het leven vul lende taak de vervulling paart van onmetelijk zware plichten als consti tutioneel Vorstin.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 10