Britse regering kreeg vertrouwen Lagerhuis WARM tl ÜlatcJiA Over de modernisering van twee kruisers moet Kamer beslissen Mei een enkel woord RECHTZAKEy Agenda PRONONCE voor Uw NYLONS SS Debat over toestand in Midden-Oosten Waarom voor Amerika en tegen Engeland (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft gisteravond met 314 tegen 251 stemmen een vertrouwensstemming gewonnen over haar besluit om parachutis ten naar Jordanië te zenden. Sir Winston Churchill woonde de 3 uur durende beraadslagingen tot het einde toe bij. Het nieuws van de aankomst van de Britse parachutisten in Jordanië was gisteren in de vroege ochtenduren reeds bekend geworden, doch officiële bevestiging hoorde de wereld pas uit de mond van premier Macmillan, die na zijn rustige, zakelijke aankondiging het Lagerhuis enkele uren bedenk tijd gaf. VRIJDAG 18 JULI 1958 Daarop gaf hy al weer in de grootste gemoedsrust voor de stampvolle, ln spanning verkerende Kamer een beeld van de nieuwe situatie, welke zich woensdag enkele minuten nadat het La gerhuis nog geschokt door de Ameri kaanse landingen in Libanon was uit eengegaan, begon te ontwikkelen. Mac millan vertelde, dat toen hij op het punt stond om met zijn vrouw naar huis te gaan, zijn privé-secretaresse hem een dringend telegram uit Amman overhan digde. Koning Hoessein vroeg om hulp omdat een komplot dreigde. Dadelijk werd het kabinet bijeengeroepen. Drie uur later viel de beslissing. Het duurde niet lang of de eerste Britse parachu tisten spoedden zich van Cyprus op weg naar Jordanië. Even was er verwarring in Israël, dat protesteerde tegen de schending van zyn grondgebied, toen de eerste Britse vliegtuigen dit passeerden, hoewel de plaatselijke leiding van het luchtverkeer daarvoor toestemming had gegeven. Maar toen de hoofdmacht over- dreunde, maakte de Israëlische regering geen bezwaar meer. Voordat de eerste Britse toestellen in Amman landden, had de Amerikaanse luchtmacht een verken ningsvlucht uitgevoerd. In totaal werden tweeduizend Britse parachutisten over gebracht. Alles was gisteren volkomen rustig in Jordanië. De grote bezorgdheid, welke ook door de Britse regering wordt gedeeld, was dat Koning Hoessein de Britse troepen als rugdekking zou gebruiken, terwijl de Jordaanse hoofdmacht zou pogen de opstand in Bagdad te onderdrukken. De Koning had echter de Britse regering de uitdrukkelijke verzekering gegeven, dat hij geen aanval tegen Irak zou onder nemen. Deze belofte gaf voor Londen de doorslag. Nieuw komplot Macmillan vertelde het Lagerhuis, dat gisteren een nieuw komplot tegen Jor danië zou zijn uitgevoerd, als de Britse troepen niet waren verschenen, niet alleen van binnen, maar ook van buiten uit. Syrische troepen zouden reeds naar de Jordaanse noordelijke grens op weg geweest zijn. Engeland moest onmiddel lijk optreden. Als gewacht moest wor den op de Veiligheidsraad, zou het wellicht te laat zijn geweest. Zowel Jor danië als Engeland hebben echter de V. N. op de hoogte gesteld van de ge nomen maatregelen, die in geen enkel opzicht in strijd zyn met het Handvest der V. N. en bovendien steunen op reso lutie no. 380 van 1950 van de Algemene Vergadering. Macmillan hoopte, dat door de genomen maatregelen de toe stand in Jordanië zou stabiliseren, al wist hij natuurlijk niet of dat zou lukken. Oppositioneel verzet De Labouroppositie was niet bijster ingenomen met de stap van de Britse regering. Zij drong erop aan, dat de regering op haar schreden zou terug- Van Nelle bestellen Advertentie Vrouw biologeerde liaar slachtoffers Circusartieste in arrest (Speciale berichtgeving). De gendarmerie te St. Truiden in België heeft een circusartieste, een 35-jarige vrouw, afkomstig uit Oud- Valkenburg (Ned. Lb.), die verbonden was aan een klein Belgisch circus als slangenbezweerster en dompteuse, aangehouden. Zij werd gearresteerd op de aanklacht van de winkelier Louis Fournier. die aangifte had gedaan door een vrouw beroofd te zijn van duizenden franken. Deze was namelijk zijn zaak binnenge stapt met het verzoek om een biljet van enkele duizenden franken te wisse len. Toen de heer Fournier in de achter kamer van zijn winkel zijn geldporte- feuille haalde om aan het verzoek te voldoen, was de vrouw hem gevolgd. De winkelier wist later geen verklaring te geven van het feit, dat hij direct na het vertrek van de vrouw niet alleen het door zijn bezoekster aan hem ge geven en ingewisseldet bankbiljet miste, maar ook. nog een bedrag van onge veer 4000 franken. Opgewonden was hij de straat opgelopen, maar de vrouw was toen al verdwenen. De gewaarschuwde gendarmerie hield de vrouw echter met een man die haar vergezelde en die haar zwager bleek te zijn. op de grens van de gemeente aan. Zij bekende na een scherp verhoor het geld uit de portefeuille van de winkelier zich te hebben toegeëigend: uit haar bekentenis bleek toen de merk waardige omstandigheid dat de vrouw de slachtoffers van haar diefachtige praktijken eenvoudig biologeerde of kortstondig hynotiseerde. Zy pakte de portefeuille, deed er een greep in en gaf de gelden dan weer terug aan het slachtoffer, die zich van deze tussenperiode daarna niets meer her innerde. Deze bekentenis bracht ook ophelde ring in een andere beroving, waarvan ae 83-jarige rentenier V. Anderrijt te St.-Truiden bij de politie aangifte had gedaan, namelijk een beroving van 4500 franken onder soortgelijke omstan digheden. Ook deze had zich van de feitelijke toestand der opeenvolgende gebeurtenissen bij het bezoek van de vrouw, die geld wilde wisselen, wei nig of niets kunnen herinneren. Bij confrontatie herkende de oude man echter heel pertinent de circusartieste. De vrouw is toen door de Belgische gendarmerie ter beschikking van de Procureur des Konings in Tongeren in voorlopige hechtenis gesteld. keren. Gaitskell drong er zelfs op aan een topconferentie te beleggen met de Russen om de situatie in het Midden- Oosten op te helderen. Bovendien was hij er niet van overtuigd, dat de toe stand in Jordanië zo wanhopig was, dat onmiddellijk ingrijpen was gerechtvaar digd. Daarom noemde hij het Britse optreden „zinloos". Bij monde van Aneurin Bevan, die een nogal rethorisch betoog hield, verklaarde de oppositie aan het slot van het debat, dat zy tegen zou stemmen. „Onlogisch", was de rustige reactie van premier Mac millan: „Gisteren niet tegen Amerika gestemd, waarom vandaag dan wel tegen Engeland?" Het heeft geen zin om het Lagerhuis te verdelen, omdat het gehele land achter de regering staat," aldus merkte de premier op, die even later na zijn ruime overwinning de zaal verliet, terwijl de conservatieve leden hem staan de een ovatie brachten. Van Nelle bestellen 1 Advertentie Eerste helft 1958: 59 miljoen gespaard Volgens opgave van de Ned. Spaar- bankbond werd over het eerste halfjaar 1958 bij de algemene spaarbanken inge legd f 585 miljoen en terugbetaald f 526 miljoen, zodat de totale besparingen in de eerste helft van 1958 f 59 miljoen be droegen. Dit resultaat is aanzienlijk beter dan in het eerste halfjaar 1957, in welke periode slechts f26 miljoen werd bespaard, terwijl over het gehele jaar 1957 f59 miljoen meer werd terugbe taald dan ingelegd. Advertentie GRASMACHINE speciaal voor kleine tuinen f 35,75 BAMBOE GRASHARK i 1.45 GRASSCHAAR f 1.90 Schopje-vorkje-krabber samen f 1.30 VLIELAND'S Super Speciaal Zaak NIEUWE RUN 50 Ambassade te Marokko Bij K.B. is het gezantschap der Ne derlanden te Rabat (Marokko) verheven tot ambassade, terwijl bij hetzelfde be sluit de heer H. Goemans, tot dusverre buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rabat is benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur aldaar. Amerika schenkt moderne Terrier-raketten De voorgenomen modernisering van Hr. Ms. kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" omvat het installeren van twee afvuurlnrichtingen voor geleide projectielen van het type Terrier. Voor deze afvuurinrichtingen, het controle-apparaat en een voorraad Terrier-projectielen zullen op elk schip de beide achtertorens van 15 cm. worden weggenomen en het achterschip verbouwd. De plannen zyn erop gericht, op een zodanig tydstip de instemming van het parlement te krygen, dat begin 1960 met de modernisering kan worden begonnen. Dit deelt de minister voor Defensie, ir. C. Staf, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schouwenaar. De reden voor de voorgenomen mo dernisering is meer in het bijzonder gelegen in de snelle technische ontwik keling van het vliegtuig in de naoorlog se jaren. Deze ontwikkeling brengt met zich mede, dat de vliegtuigen op grotere hoogten opereren en zich met aanzien lijk groter snelheid voortbewegen. Het gevolg hiervan is, dat het kanon als luchtafweerwapen niet in elk opzicht meer toereikend is, terwijl hetzelfde binnen afzienbare tijd zal gelden voor het Jachtvliegtuig. In alle moderne marines en legers ziet men derhalve een vervanging van het luchtafweerge schut door geleide projectielen, die de aanvallende vliegtuigen wel tijdig kun nen bereiken. De aanbouwkosten van de kruisers, die beide in het vierde kwartaal van 1953 voor de eerste maal in dienst zyn gesteld, bedragen ongeveer 88 miljoen per schip. Van dit bedrag werd voor de indienststelling onge veer 72 miljoen in de begrotingen op genomen terwijl het resterende be drag ad 16 miljoen in de begrotingen 1954 tot en met 1957 werd opgebracht. De militaire noodzaak der voorgeno men modernisering past geheel in het kader van de doelstellingen van het Nederlandse vlootplan, hetwelk primair gerioht is op bescherming der koop vaardij. zo beantwoordt de minister een volgende vraag. Ook past de voorgenomen moderni sering van de kruisers in het aan- bouwvervangingsbeleid op lange ter- myn, aangezien de kruisers door de bewapening met geleidewapens langer in dienst zullen kunnen blijven dan oorspronkelijk gepland was. Daaraan is niet vreemd het feit, dat de V.S. het meest moderne type Terrierraket Manoeuvres begonnen in zuidelijk Rusland Vanochtend zijn grote manoeuvres van Russische land-, lucht- en zeestryd- krachten aan de zuidelijke grenzen van de Sovjet-Unie tegenover drie landen van het Pact van Bagdad, Turkye, Per- zië en Pakistan, begonnen. Bovendien is de aanwezigheid van Russische parachu tisten in Bulgarije gemeld, die meedoen aan oefeningen van het Bulgaarse leger. Moskou heeft geen enkele aanduiding gegeven van de sterkte van de troepen die aan de manoeuvres deelnemen. Van Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat in normale tijden de troepensterkte in het militaire gewest Transkaukasië, dat aan Turkye en Perzië grenst, 20 divisies is, die uitgerust zijn met 1500 tanks en 2000 gevechtsvliegtuigen. Deze 20 divisies om vatten bijna een half miljoen man. De Zwarte-Zeevloot, die ook aan de oefeningen deelneemt, bestaat uit zes kruisers, een vijftigtal torpedobootjagers en een honderd duikboten. Verder zou den in het genoemde gewest bases zijn ingericht voor raketten met een reik wijdte van 1800 tot 2500 km. In het andere militaire gewest, Turke stan, waar eveneens oefeningen gehou den worden, zou de sterkte van troepen en uitrusting te vergelijken zyn met die van het gewest Transkaukasië. Volgens Amerikaanse militaire des kundigen bevinden zich belangrijke lan- ceerbases voor raketten in de woestijn van Kazakstan. Muzikaal succes veer Ned. jeugd op Expo (Van onze Brusselse correspondent) Het nationaal orkest van de Neder landse organisatie „Jeugd en Muziek" heeft gisteravond in het Groot Audito rium van de Expo te Brussel een fan tastisch succes geboekt. Duizenden jon gens en meisjes die het internationaal congres van „Jeugd en Muziek" meema ken, hebben Nico Hermans en het Ne derlands Orkest minutenlang toege juicht. Het uit honderd uitvoerenden be staande orkest speelde eerst de fanfare van Jaap Geraedts, een stuk voor koper en slagwerk, dat werd gecomponeerd naar aanleiding van de tiende verjaar dag van de Stichting „Jeugd en Muziek". Daarna volgde de tweede symfonie van Franz Schubert. Voornamelijk met de Symfonische Fantasie voor orkest van de Deense componist Finn Hoffding, ge ïnspireerd door een sprookje van Ander sen. verkreeg het orkest een grote bijval. Ook de Zes Adagio's van Willem Pijper werden bijzonder op prijs gesteld. Advertentie dat ook bij de Amerikaanse Marine eerst na 1960 in operationeel gebruik zal worden genomen ter beschik king van de Kon. Marine zullen stel len. Deze Terrier is er een uit een familie van wapens, welke successievelijk ont wikkeld en aan boord van schepen in gevoerd zullen worden zonder ingrij pende wijzigingen van de scheepsvaste installatie. Dit mag zeker een voor beeld van plannen op lange termijn wor den genoemd, hetwelk juist voor Neder land. dat geen kruisers aan de lopende band kan bouwen, van veel belang is. Het feit. dat de V.S. bereid zijn deze ultramoderne wapens te schenken, is eveneens een bewijs, dat ook Amerika de noodzaak tot modernisering van de Nederlandse kruisers als juist erkent. Zij vormen immers een waardevolle bijdrage tot de ook voor Amerika zo belangrijke maritieme macht van de Navo. De minister heeft er geen ogenblik aan gedacht de Staten-Generaal voor een voldongen feit te stellen. Hij heeft zich bij de voorbereidende besprekingen met de Amerikanen steeds op het stand punt gesteld, dat een zo omvangrijke modernisatie met de daaraan verbon den niet onbelangrijke financiële con sequenties (ook al vallen deze onder het huidige vastgestelde plafond) de voorafgaande goedkeuring der beide Kamers moet verwerven. In overeenstemming daarmede is voor een der kruisers in de ontwerp begro ting 1959 een eerste termijn voor de modernisatie in boven besproken zin opgenomen. De volksvertegenwoordiging zal aldus in de gelegenheid worden ge steld haar beslissing te nemen voordat de regering tot het sluiten van een bindende overeenkomst met de Ameri kaanse regering zal overgaan. Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Voetje tuvi etes&mtce fjj'n, neendojtrfc met ftt)'t!S'azun BINNENLAND Het Zeeuwse comité Vrije Veren heeft besloten weer een protestoptocht te houden, ditmaal naar Middelburg. Deze demonstratie zal op 31 Juli gehouden worden tydens een vergadering van de Provinciale Staten ln de Zeeuwse hoofd stad. Bij K.b. Is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven ln de oogheelkunde: dr. J. ten Doesschate, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar. De directeur van de Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij, prof. dr. Ir. H. C. J. H. Gellssen, oud-minister van Economische Zaken, is door de president van Mexico onderscheiden met het Groot kruis ln de Orde van de Azteekse Adelaar. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Bra- sll Star" 22/7; Australië: s.s. „Stratheden" 22/7; Brazilië: ms. „Brasll Star" 22/7; Canada: sa. „Maasdam" 23/7; ma. „Jo- han van Oldenbarnevelt" 26/7; Ohili: vla New York 23/7; Indonesië: s.s. „Salatiga" 24/7; Ned. Antillen: m.s. ..Jason" 22/7; Ned. Nw.-Guinea: sa. „8alatlga" 24/7; Nieuw Zeeland: vla Engeland 26/7; Suri name: m.s. „Stentor" 23/7; Unie van Z. Afrika: m.s. „Jagersfontein" 23/7; en Z. W.-Afrlka: ma. „Carnarvon Oastle" 26/7; Brits Oost-Afrlka: sa. „Ferdinand de Les- 6eps" 26/7. I De Sneker brandweer is gistermld- I dag met groot materieel uitgerukt voor een felle uitslaande brand ln een opslag plaats voor lompen en oud papier met meubelfabriek van de heer S. Velleman aan de IJlsterkade te Sneek. Het vuur vond gretig voedsel ln de brandbare ma terialen en werd bovendien nog aange wakkerd door de harde wind. Men kon niet verhinderen, dat de opslagpl de meubelfabriek geheel ultbr Een grote hoeveelheid hout en enkele machines gingen verloren. De schade is groot. De oorzaak van de brand is on bekend. BUITENLAND De stad Hoealien in het oosten van het eiland Formosa Is getroffen door een wer velstorm. Zestien mensen zijn om het leven gekomen; 2.000 hulzen werden ver nield. waardoor 10.000 mensen dakloos werden. Nabij Florida ln het Columbiaanse departement Valle de Cauca zyn 22 boe ren door bandieten gedood. Een 150-tal gezinnen trekt uit het betrokken gebied weg. Amerikaanse geleerden, die onder zoekingen doen naar gebruik van kern fusie voor industriële doelen, hebben tem peraturen van naar schatting tien miljoen graden Celslus opgewekt, dat ls ongeveer tien procent van net minimum dat voor het beoogde doel vereist is. Het Oostenrijkse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat luchtmacht eenheden onmiddellijk naar de provincies Tirol en Vorarlberg zullen worden gezon den om „het Oostenrijkse luchtruim te beschermen". Dit naar aanleiding van het overvliegen met Amerikaanse toestellen uit West-Dultsland naar het Midden- Oosten. O Vervolg van pag. 1 Succes voor onze zeeslepers Het verslepen en plaatsen, van de cais son is een onderdeel van een groot plan. dat de Britten aan het realiseren zijn. het bouwen van een enorme elektrische centrale, die tot de grootste van Europa zal behoren. Deze centrale zal worden gedreven met steenkool als brandstof (25.000 per weck). Die centrale heeft tonnen koelwater per seconde nodig. Geen rivier in de nabijheid, die zulk een hoeveelheid kan leveren. De zee moet dus de leverancier worden. Een grote inlaatfilter zou op het land moeten worden gebouwd en later in zee worden geplaatst. Vijf in de rotsachtige zeêbodem te boren water tunnels M-ie meter middellijn) zouden de verbinr g vormen tussen de filter en de centrale. De Britten begonnen de filter te bou wen in een speciaal hiervoor gemaakte bouwput op het strand bij Aberthaw, een klein plaatsje aan de kust. onge veer 20 kilometer ten Zuid-Westen van Cardiff. Deze bouwput werd door een gebaggerd kanaal in verbinding ge bracht met de zee. om na voltooiing de betonnen kolos bij hoogwater springtij uit de bouwput te kunnen slepen. Te voorzien was. dat dan de sieip- boten zeven dagen met de ongewone sleep op zee zouden moeten blijven voor men. bij doodtij de gunstigste gelegen heid zou krijgen het gevaarte op de be stemde plaats te laten zinken door het inlaten van water. Flatgebouw van zes verdiepingen Een log en moeilijk te hanteren ge vaarte werd de caisson, een cilinder vormige kolos, ongeveer 30 meter van middellijn en bijna 20 meter hoog als een flateebomv van zes verdiepin gen. Eigenlijk een onmogelijk stuk dryfsel, zelfs voor de zeeslepers, die ln hun leven toch heel wat rare objec ten achter zich aan de tros hebben gehad. Een sleep met veel wipdvang en drang van de stroom op het gedeelte onder water. Met bijzonder overleg moest te werk worden gegaan! Vandaar dat de algehele leiding in handen werd gelegd van één man, de heer A. Vink. bedrijfs directeur van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst te Maassluis, met als eerste assistent de heer Z. W. S. Moer kerk van Van den Tak's bergingsbedrijf. Een van de meest ervaren uitvoerders van het bergingsbedrijf, de heer G Spruit, werd belast met de bediening van de zware 'akels, die nodig zouden zijn om het gevaarte op ziin plaats te dwingen. Uiterst belangrijke medespe lers in deze spannende onderneming zijn kapitein A. van Dorp van de Clyde, ka pitein J. de Vos, van de Rode Zee, ka pitein A. de Jong van de Argus en de schippers P. en L. Lokker van de ber gingsvaartuigen Dolfijn en Bruinvis. De caisson Is ook een gevaarte dat met voorzichtigheid moet wi%len be handeld. De cilinder ls eigenlijk dub belwandig omdat de wand op volle dikte (bijna anderhalve meter) een gewicht zou hebben dat verslepen on mogelijk zou maken. Naar verhouding is de wand zo dun als een eierschaal zeggen de zeeslepers, en dus zeer kwetsbaar. Staat het gevaarte een maal dan zal door beton storten de onderkant van de wand op de vereiste dikte en sterkte kunnen worden ge bracht. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA18.00 Nws. 18.15 P.v.dA., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.40 Rep. Tour de France. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette ork. en soliste. VPRO: 19.30 Het platteland nu. caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Cello en piano. 20.30 Europa één, caus. 20.40 Pla norecital. 20.45 Geestelijk leven ln Canada, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen met muz. 21.45 Rep .Tour de France 21.55 Bul- tenl. weekoverz. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieen. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Van Nelle bestellen Advertentie Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.05 Orkestconc. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de Jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Rege- ringsuitz.: De Verenigde Naties als eco nomisch strijdtoneel, door drs. J. Meyer. 19.25 Negen avonturen met de wereld. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Die Entführung avis dem Serail, opera. In de pauze: Kunstrubr. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Gram. Van Nelle bestellen Advertentie VOOR ZATERDAG 19 JULI Hilversum I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Watarst.) VPIRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld. caus. 10.05 Morgenwyding. VA RA; 10.20 V. d. vrouw. 10 50 Amus. muz. 11.05 Buitenl. weekoverz. 11.20 Pianore cital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. VARA: 14.00 Kamerkoor, 14.25 Streek- ultz. 14.50 Lichte muz. 15.15 Boekbespr. 15.35 Holland Festival: Kamerork. en so listen. 16.20 Van de wieg tot het graf. caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Vakantie- tips. 17.30 Weekjoum. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammcmd-trio. 18.45 Grarh. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken por tret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documen taire. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lilt. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 10.00 V. d kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Me- triopole-ork. 12.27 Land- en tuinb.meded. 12.30 Radioboodschap door Z. H. Paus Pius XII. 13.30 Nws. 13.45 Gram. KRO: 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.15 De schoonheid v. h. Gregoriaans. Tussen 15.45 en 18.30 Tour de France. 15.45 V. d. Jeugd. 16.35 Amateurprogr. 17.10 Boekbe spreking. 17.20 Dansmuz. 17.45 Gram. 18.00 Journ.overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Gram. 18.30 Tour de France. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bil het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Holland Festival: Concertgebcruwork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act 20.40 Gram. 21.10 Tour de France. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wt) luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 28.15 Nws. ln Esperanto. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NORV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA; 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret. 21.25 Weet wel wat Je waagt. Van Nelle bestellen Advertentie Cowboys en Indianen dolen door Brussel Leider Wild-Wesf-Show plotseling verdwenen (Van onze Brusselse correspondent) De leider van een Amerikaanse Wild-West Show in Brussel, een vroe ger Amerikaans politicus en oud medewerker van generaal Mac Arthur, is plotseling verdwenen. Men wist al sedert geruime tijd dat het met deze prachtige show van comboys en In dianen niet best ging maar dat de gehele zaak zó zou eindigen kon niemand vermoeden. De leider van de show, een zekere heer Fleming, is niet alleen uit de Belgische hoofdstad ver dwenen, maar heeft voor ca. 400.000 dollars (of circa 1.5 miljoen gulden) schulden gemaakt bij Brusselse on dernemingen). De zetel van de show is in Zwitser land gevestigd en de vraag rijst nu of de firma aldaar voldoende soliede is om gerechtelijke vervolgingen met een kans op uiteindelijke betaling van de schul den te doorstaan. Alle tekenen laten vermoeden, dat zulks niet het geval is. Immers, Fleming heeft de plaat ge poetst en liet ook zijn personeel in de steek. Sedert enkele dagen slenteren de acteurs en actrices, die zo fier op paar den plegen te zitten, nu doelloos in de stad rond, terwijl de Indianen-families (ongeveer 60 Sioux) onder de koude noordelijke regen in hun tenten blijven. De Indianen, die geen cent hebben, zul len op kosten van de Amerikaanse am bassade worden gerepatriëerd. Wat de artiesten betreft schijnt de Amerikaanse ambassade niet dezelfde verplichtingen te hebben. De dames en heren zullen zelf moeten zien hoe zij terugkeren, of misschien ergens anders in Europa een engagement krygen. Het is waarschijn lijk dat de prachtige paarden, met uit zondering van die welke eigendom zijn van de artiesten, zullen worden vastge houden, evenals een honderdtal jonge stieren, dat in de show optrad, en de oude postkoetsen die „overvallen" wer den. Dat is het weinig glorieuze eind van de fantastische show die de Brus selse jeugd wel sterk heeft geboeid. MEISJE ZOUTZUUR IN HET GEZICHT GEWORPEN De rechtbank te Groningen heeft een 23-Jarige man uit Hoogezand, wie ten laste was gelegd dat hij zijn gewezen 17-jarig meisje uit Slochteren, de in houd van een flesje zoutzuur in het ge zicht had geworpen, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. De Officier van Justitie had de vorige week een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist en terbeschikkingstelling van de rege ring. Verdachte had het meisje, nadat zy de verkering had uitgemaakt, reeds her haalde malen bedreigd en al eenmaal mishandeld, welke mishandeling nog on langs diende in hoger beroep voor het Gerechtshof te Leeuwarden. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.25 Filmmuz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Ork.conc. 16.30 Klankb. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.45 Gevar. muz. 19.15 ParJ.overz. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.15 Gevar.. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebeden. 23.0023.16 Nws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 Sport. 13.50 Sport. 18.36 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.30 en 21.30 Nws. 22.00 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mondorgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Lichte muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Koor liederen. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Symf.-ork. 22.45 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Strijkork. 1.00 Jazzmuz. 2.15 5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Programma 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13.05 Pia norecital. 14.00 Kamermuz. 17.00 Idem. 17.40 Symf.-ork. en koor. 19.01 Gewijde muz. 20.30 Gram. 20.35 Platée, opera. 22.50 Le Jaloux Corrigé, opera. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Operettemuz. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nws 23.05 Gram. (24.00). 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-Cocktail. 14.15 Gram. 15.15 Atomium-Cocktail. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. proer. 22.00 Nws 22.10 Festi val te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmu. 23.55 Nws. Van Nelle bestellen Advertentie ZATERDAG Don Boscosohool (Boerhaavelaan)Di ploma-uitreiking. 3 uur nm. Ned. Chr. Relsver.: Wandeling Maal drift en duinen. Vertrek per H.T.M. (Sta tion) 1.50 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. T. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7£ uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Wassenaar (Maaldrift)K. en O.- excursle Verificatie Rijkszee- en Lucht vaartinstrumenten. 2£ uur nam. DONDERDAG Oegstgeest: Aandeelhoudersverga dering N.V. Kamsteeg's Automobielbedrijf. 2 uur nam. MAANDAG Warmond. TrefpuntAfscheidsre ceptie de heer en mevr. Schipper (chr. school). 8 uur nam. Van Nelle bestellen 1 Advertentie TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.em. 11 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-19 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Van Nelle bestellen Advertentie DE BIOSCOPEN Trianon „De brug over de rivier de Kwai" (14 Jr.). Werkd.: 2 en 8 uur» zondag: 2. 5 en 8 uur. Rex „Westward Ho the Wagons" (alle leeft.). Werkd.: 2j. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2\, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Don- derdagcyolus: The Benny Goodman „story". Casino Sissi, de jonge Keizerin" (alle leeft.). Werkd.: 2J-, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2£, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo „Hartstocht in de tropen" (14 Jr). Werkd.: 2£, 7 en 9.15 uur; zondag: 24, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Het Jochie" (alle leeft.). Werk dagen: 2i, 7 en 9.15 uur; zondag: 2$, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst te Lelden wordt waargenomen door; Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48. tel. 21.060 Te Oegstgeest door Apotheek Oegst geest Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor hö Uw huisarts ot specialist bel oo dofcferstelefoon 22222. Advertentie LEIDEN OEGSTGEEST Breestraat 65 Geversstraat 41 Telefoon 21800 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bh a 3 S i* S si cS Helsinki regen w 1 20 7 Stockholm zwaar bew. ono 3 16 13 Oslo geh. bew. w 1 17 3 Kopenhagen regen wnw 9 17 12 Aberdeen zwaar bew. windstil 17 0 Londen zwaar bew. windstil 22 0 Amsterdam mist windstil 19 0 Brussel onbewolkt zzw 2 20 0.8 Luxemburg onbewolkt no 2 18 0 Parys Bordeaux onbewolkt windstil 22 0 onbewolkt nno 2 22 0 Grenoble onbewolkt windstil 21 0 Nice onbewolkt nnw 4 25 0 Berlijn Frankfort zwaar bew. w 7 20 0 onbewolkt windstil 20 0 München mist windstil 18 0 Garmlsch P. licht bew. no 2 15 0 Zürich onbewolkt windstil 20 0.3 Genève onbewolkt n 1 21 0 Locarno onbewolkt windstil 27 0 Wenen onbewolkt nw 7 24 0 Innsbruok half bew. zo 2 17 0 Rome onbewolkt zo 2 28 0 Ajacclo onbewolkt no 1 24 0.1 Algiers onbewolkt windstil 27 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2