„OLIE-LUCHTBRUG" NAAR JORDANIË Bescherming van van belang voor Libanon - Jordanië Koeweit - Bahrein Thans liggen van de Zesde er reeds 55 schepen Vloot voor Beiroet WEERBERICHT Contact van Irak met Moskou Washington en Londen zijn niet geneigd Hoessein te steunen bij avontuurlijke daden 97ste jaargang VRIJDAG 18 JULI 1958 No. 29494 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gisteren zijn twee Amerikaanse vlieg dekschepen, een zware kruiser en zestien torpedo- bootjagers in de Libanese wateren aangekomen, zo werd in Washington bekendgemaakt. Er be vinden zich nu 55 schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot bij Libanon. En hedenochtend zijn er nog elf bijgekomen. De nu gearriveerde zware kruiser is de „Des Moines", het vlaggeschip van admiraal Brown, de bevelhebber van de Zesde Vloot. Gisteren zijn, de gehele dag door, Ameri kaanse transportvliegtuigen aangekomen op de NAVO-luchtbasis te Adana in Zuidoost-Turkije. Het zou de bedoeling zijn, dat de Amerikaanse 24ste luchtlandingsdivisie, bestaande uit elfdui zend parachutisten, in Adana wordt gelegerd. Het overbrengen moet morgen voltooid zijn, 72 uur nadat het vervoer per vliegtuig donderdagoch tend begon. Amerikaanse mariniers hebben vanochtend vroeg in de omgeving van het bruggehoofd bij het vliegveld van Beiroet het vuur beantwoord van Libanese scherpschutters. De Amerikanen De Westduitse ambassadeur in Bagdad, de hoofdstad van Irak, heeft in een telegram aan Bonn verklaard, dat de nieuwe Iraakse regering wel de unie met Jordanië, maar niet het Verdrag van Bagdad (met Turkije, Perzië Pakistan en Engeland) heeft opgezegd. De ambassadeur bevestigde, dat Koning Feisal en verscheidene andere leden van de Iraakse koninklijke familie om het leven zijn gekomen. Uit andere bron is bekend geworden, dat ook de zoon van generaal Noeri al Said bij de omwenteling is gedood. Deze zoon was directeur van de Iraakse luchtvaartmaatschappij. Intussen heeft de nieuwe Iraakse republiek besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de Sovjet-Unie en met Rood-China. Voorts is besloten een algemene amnestie af te kondigen. De rechten van de burgers, die daarvan door het vorige bewind waren beroofd, zullen wor den hersteld, aldus een bekendmaking. Er is verder aangekondigd, dat er „strijd krachten van het volksverzet" in het leven zullen worden geroepen, welke het leger bij de verdediging van het land zullen helpen. door het verkeer in de binnenstad volle dig in de war werd gestuurd. Duizenden mensen schreeuwden, geleid door en kele „koorleiders", die de slagzinnen van een papiertje oplazen, leuzen als „agressieve Amerikaanse troepen trek weg uit Libanon, trek weg uit Taiwan (Formosa)". Tankauto's van de politie zorgden voor water voor de dorstigen en ambulance-auto's reden met de stoet mee om vrouwen en kinderen te verzor gen die onder de hitte bezweken leden geen verliezen; de aanvallers trokken zich ijlings terug. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft met klem berichten tegengesproken, dat tien Amerikaanse mariniers woensdag bij een gevecht met Libanese opstandelingen zijn gedood. Men kan dezer dagen een stroom van dergelijke be richten uit Russische, Egyptische en Syrische bron verwachten, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse ambassade heeft bekendge maakt, dat vandaag een grote luchtbrug zal wor den geopend voor het vervoer van olieprodukten van Bahrein naar Jordanië. Voor dit doel zal een vloot van zeer grote transportvliegtuigen worden gebruikt. Ook per schip zal olie worden aange voerd, die dan in Akaba wordt ontscheept. Voorts zal Amerika tarwe, meel en veevoeder naar Akaba doen verschepen. Een woordvoerder van het Britse leger heeft bekendgemaakt, dat er heden-, vrijdagmid dag, in totaal tweeduizend man in Jordanië zou den zijn aangekomen. Betogingen tegen V.S. in Moskou en Peking Ongeveer tweeduizend Russen hebben gisteren voor de Amerikaanse ambas sade in Moskou een betoging gehouden. Zij riepen „afblijven van Libanon en Irak". Een groep van de betogers vroeg ambassadeur Thompson te spreken. Deze liet weten, dat hij, zodra de betogers uiteen zouden zijn gegaan, een functio naris van de ambassade zou aanwijzen om een kleine delegatie te ontvangen. Op dat ogenblik was de normale bewa king van het gebouw versterkt met on geveer honderd Russische politieman nen. Nadat de demonstratie, die een rustig karakter had, drie uur had ge duurd, begon de politie in luidspreker wagens de betogers te verspreiden. Ame rikaanse en Britse journalisten konden zich ongehinderd tussen de betogers be geven. Bij de Britse ambassade in Mos kou bleef het rustig. Ook in Peking is gistermiddag een anti-Amerikaanse betoging gehouden. Deze had een massaal karakter waar- Warmer Het weer in Nederland is nu onder invloed gekomen van een hogedrukge- bied, dat van de Golf van Biscaye via Frankrijk langzaam naar het Oosten be weegt. Tegelijkertijd trok een actieve depressie, die gisteren boven Denemar ken lag, naar de Oostzee. Een andere storing midden op de Oceaan, die aanvankelijk een oostelijke koers volgde, begon in noordoostelijke richting af te buigen. Het erbij beho rende koufront kwam nabij Ierland vrij wel tot stilstand. Het ziet er naar uit, dat de invloed van de Oceaandepressie zich voorlopig nog niet tot over onze omgeving kan uitbreiden. Voor het weekeinde wordt dan ook een stijging van de temperatuur verwacht. De Sjah terug in Teheran De Sjah van Perzië is gisteren na een afwezigheid van twee maanden in zijn land teruggekeerd. Hij heeft eerst een officieel bezoek aan Japan gebracht, daarna een niet-officieel bezoek aan de Ver. Staten en vandaar keerde hij via Ankara en Istanboel, waar hij bespre kingen met andere leiders van landen Jupiterraket gelanceerd Op Cape Canaveral is gisterochtend een Jupiterraket voor middelgrote af stand met succes gelanceerd. De beken de raketspecialist van het Amerikaanse leger, Werner von Braun, zei dat het een proef betrof met een raket die een reikwijdte heeft van 2500 km. In de grote neuskegel bevonden zien instrumenten. Later is meegedeeld dat men de neuskegel twee uur na de lance ring teruggevonden heeft. De snelheid waarmee de raket door de ruimte ging. bedroeg circa 16.000 km. per uur. van het Pact van Bagdad voerde, naar Teheran terug. De Perzische bevolking heeft de Sjah een groots welkom be reid. Langs de gehele vijftien kilometer lange route van het vliegveld naar het j paleis in Teheran stonden dichte men- senma-ssa's. De leden der oppositiepar- tijen riepen in koor met de aanhangers der regeringspartijen „Leve de Sjah en ons positief nationalisme". I In een communiqué van de staats- i hoofden der drie overgebleven moham- j medaanse landen van het Verdrag van Bagdad, wordt o.m. het volgende ge zegd: De Sjah van Perzië en de presidenten van Turkije en Pakistan hebben bij hun besprekingen in Istanboel van 14 tot 17 juli de toestand in het Midden-Oosten besproken. Wat Irak betreft wordt ge wag gemaakt van de „barbaarse moord ojj leidende personen wier waardevolle bijdrage tot het gemeenschappelijke overleg steeds met erkentelijkheid in herinnering zal worden gehouden" De drie staatshoofden verklaren „alle steun te zullen geven aan iedere maatregel om aan het internationale banditisme in het Midden-Oosten een einde te maken". In dit verband wordt instemming betuigd met „het Amerikaanse initiatief om de onschendbaarheid en onafhankelijkheid vap vrije en vredelievende landen te steunen en in het bijzonder materiële steun te verlenen aan de wettige rege ring van Libanon" De drie staatshoofden zijn van oordeel dat de recente gebeurtenissen in het Midden-Oosten meer dan ooit de nood zakelijkheid van een collectieve bevei liging onderstrepen. Zij zijn dan ook voornemens hun onderlinge samenwer king te versterken. .,in de zekerheid dat zij hierbij de algehele medewerking zul len krijgen van de landen die evenzeer wensen dat er in het Midden-Oosten vrede, veiligheid en stabiliteit worden gevestigd". Op het plein van de Van Ghent- kazerne te Rotterdam heeft de ge- neraal-majoor der mariniers H. O. Romswinckel gisteren het comman do over het Korps Mariniers over gedragen aan de kolonel der mari niers H. Lieftinck. Links de nieuwe. rechts de oude commandant tijdens de overdracht van het vaandel. sloeg Achtergrond van (Van onze correspondent in Washington) Een analyse van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten wordt be moeilijkt door het feit, dat John Foster Dulles plus zijn aktentas een soort super-departement van Buitenlandse Zaken vormen. Gesprekken met Dulles' onderhorigen over de grote politiek hebben slechts betrekkelijke waarde, daar het verband tussen Dulles en zijn ministerie tamelijk los is. Dulles zélf heeft zich deze week niet beschikbaar gesteld voor openbare ondervraging. Vandaar dat onder de analisten in Washington op zijn minst twee beschouwingswijzen opgeld kunnen doen. Sommigen menen, dat het Westen thans in het Midden- Oosten bezig is stap voor stap een actie uit te voeren, die zo mogelijk Irak weer terug zal brengen in het Westerse kamp. Bij iedere stap zou overwogen worden of men nog verder kan gaan zonder de Russen tot een militaire actie te provoceren. de Westerse actie Stap voor - stap - actie' niet waarschijnlijk Zij, die aldus redeneren, denken aan de mogelijkheid, dat Koning Hoessein van Jordanië, thans gesterkt in zijn positie in eigen land, binnenkort met zijn Arabisch Legioen zou oprukken, teneinde in Irak de macht aan zich te trekken. Hoesseins verklaring door de radio, dat hij „zo God het wil het Mid den-Oosten wenst te bevrijden van het internationale communisme", wijst zeker op de nodige ambitie bij de jonge vorst. Bovendien kan men zich voorstellen dat sommige Britten, die Suez nog in hun gedachte hebben, niet tevreden zullen zijn met een bescheiden actie alleen in Jordanië. Men mag daarom de theorie niet zonder meer verwerpen, dat het Westen thans bezig is met bovengenoemde stap- voor-stap-actie. Het Westen zou dan de riskante sport beoefenen van de kruik, die zij zolang te water laat gaan, tot zij net niet barst. Niettemin verdient de andere analyse, die men thans in Washington kan maken, ons inziens meer geloof. De revolutie in Irak schijnt zich te conso lideren en het nieuwe regime lijkt bij de massa vrij populair te zijn. Dit maakt een contra-revolutie moeilijk, Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JULI Zon op: 4.42 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 8.14 uur; onder: 21.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.45 en 17.11 uur. Laagwater te 0.35 en 12.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. temeer daar zulk een tegenactie niet onmiddellijk kon volgen op de drama tische gebeurtenissen van 14 juli. De Amerikaanse regering heeft de behoor lijke steun van de openbare mening in eigen land, doch zij voelt zich niet ge dragen door een warm enthousiasme. Belangrijke kranten als de New York Times, de Washington Post en kroniek schrijvers, onder wie Walter Lippmann, hebben aan de Amerikaanse actie wei nig meer lof willen geven dan het etiket van „noodzakelijk kwaad". In deze om standigheden wordt het voor de Ame rikaanse regering moeilijk om van nood zakelijk kwaad tot erger te gaan. Als zodanig zou door velen een al of niet gecamoufleerde actie tegen Irak worden betiteld. Belangrijk precedent Macmillan heeft in het Lagerhuis de Britse actie in Jordanië met succes ver dedigd, doch een sterke oppositie moet voor de Engelsen een rem betekenen, die groter avonturen bemoeilijkt. Maar heeft het dan zin, zo zullen velen zich afvragen, om alleen een paar armzalige randstaten uit Nassers greep te redden? Toch wel, want hiermede wordt een precedent geschapen, dat ook gelden kan voor de Engelse oliegebieden Koeweit en Bahrein en deze zijn verre van armzalig. Bovendien kan de Wes terse actie wellicht Saoedi-Arabië een morele ruggesteun geven. Irak is na tuurlijk belangrijk, doch niet onmisbaar als oliebron. Bovendien hebben de Iraki's de inkomsten van de olie even hard nodig als Nasser zijn inkomsten uit het Suezkanaal. De conclusie luidt Indiase boot om: 100 vermisten Er is gisteren op de rivier de Roepha- rain, zestig kilometer van Calcutta, een stoomboot omgeslagen met ongeveer tweehonderd personen, van wie de helft kon worden gered. De overige honderd worden vermist. Het ongeluk zou het gevolg zijn van een storm. Kon. Paar naar Amsterdam H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen van 24 tot 28 september a.s een bezoek te brengen aan Amsterdam. dan ook dat, ook zonder actie tegen Irak, de steun aan Libanon en Jordanië zin heeft. Gisteravond had men in Washington de indruk, dat de Ameri kaanse en Britse ministers van Buiten landse Zaken, Dulles en Selwyn Lloyd, niet geneigd zouden zijn Hoessein aan te moedigen tot avontuurlijke daden. Moskou slaat op tam-tam Rest nog de vraag of de Russen thans reeds tot een militaire tegenactie ge provoceerd zijn. Tot dusverre acht men dit in Washington niet waarschijnlijk. De nota, die de Russen woensdag aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou overhandigd hebben, was betrekkelijk gematigd van toon. Bovendien hebben de Russen gisteren in de Veiligheids raad bekend gemaakt, dat zij „de Wes terse interventie in de interne aange legenheden van Libanon en Jordanië" in een speciale Assemblee (Algemene Vergadering) aan de orde willen stellen. De Amerikanen zien geen kans om in een dergelijke Assemblee de benodigde steun van tweederden voor hun politiek te verwerven en de Russen kunnen evenmin zulk een krachtige sympatie voor hun stelling verwachten. Maar de Russen zien hier wèl een aantrekkelijke buitenkans om Amerika en Engeland door tal van linkse en neutralistische landen te laten uitmaken voor al wat lelijk is. Het lijkt heel wel mogelijk, dat de Sovjet-Unie, indien het Westen thans niet verder gaat, met dergelijke propaganda-tamtam dubbel en dwars tevreden zal zijn. Temeer daar de Wes terse troepen voorlopig niet weg kun nen uit Libanon en Jordanië, hebben de communisten voor lange tijd een propaganda-trom cadeau gekregen, die duurzaam is en kolossaal groot Amerikaanse mariniers op hei i beogen de bedreiging van de onaf- ran de Zesde Vloot, waarmee de strand voor Beiroet aan de L.iba- hankelijkheid van het land weg te I troepen aan land werden gezet, nese kust na de landingen, welkenemenOp de achtergrond schepen Grootse en spannende onderneming Nederlandse zeeslepers knappen riskant werk op voor Wales Betonnen caisson ivordt in zee geplaatst (Speciale berichtgeving) Barry, 18 juli. Met een uniek nautisch gebeuren, uitermate moeilijk met meer kans op mislukken dan op slagen, is men in de morgenuren begonnen. Vlak voor de zuidkust van Wales in het Kanaal van Bristol, moeten sleepboten van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst en bergingsvaartuigen van Van den Tak een reus achtig betonnen caisson wegslepen, bedoeld als inlaatfilter voor een in aanbouw zijnde grote elektrische centrale. De sleepboten Clyde, Rode Zee en Argus trekken bij hoogwater springtij het gevaarte uit een op het strand bij Aberthaw gemaakte bouwput naar een plaats op 800 meter uit de kust om het daar 6 uren later op drie als fundering op de zeebodem aangebrachte betonnen pijlers te laten zinken. Drie Nederlandse sleepboten, de rood-wit-blauwe vlag aan de gaffel in de achtermast, slepen het logge gevaarte van V/2 miljoen kilo gewicht, naar zee, een werk van koele berekening, kundig zee manschap en minutieuze voorbereidingen. Nederlanders kregen F? de voorkeur De Britten nebben voor het uitvoe ren van dit rh-kante transport aan de Nederlanders de voorkeur gegeven bo ven hun eigen zeesleepboten, die toch werkelijk ook wel tot iets in staat zijn Maar er hing te veel van af. En dan kijkt zelfs de Brit over de Noordzee naar Maassluis, naar de mannen, die reeds in 1928 voor de Britse admira liteit de monster-opdracht van het verslepen van het 80.000 tonv droogdok naar Singapore uitvoerden L. Smit en Co kreeg nu ook deze opdracht uit te voeren in de Britse wateren Een ver erende opdracht, maar ook een, die ~en baaierd van zorgen en risico's in hield. Een wereldnaam is vlugger ver speeld dan gemaakt. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1