ASSER WON DE BESLISSENDE LAG IN HET MIDDEN-OOSTEN Gaat U met vakantie? Verwezenlijking van Arabische eenheidsidee lijkt nu nog slechts een kwestie van tijd 'est-Europa nog afhankelijker Ondanks veiligheidsmaatregelen gisteren weer 4 doden op Cyprus Minister C. Staf opende nieuw laboratorium te Oegstgeest UW KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES Ie jaargang Dinsdag 15 juli 1958 Derde blad no. 29491 (Van onze rei/redacteur) prjjl de wereld nog half bezorgd, half geamuseerd de poppenkast van de ne burgeroorlog volgde, heeft zich In Bagdad de beslissende slag van de om de macht ln het Nabije Oosten afgespeeld. Terwijl de pro-Westeiyke iboofden van Turkse, Pakistan, Perzlë, Irak en Jordanië zich bezorgd ikten om zich in Istanboel te beraden over steun aan Libanons wankelende ent SJamoen, hebben Nassers Iraakse vrienden in het stoffige, hete Bagdad agen. Koning Feisal, de kleine, wat dikke jonge monarch, die zich meer 'errari-sportwagens dan voor staatszaken interesseerde, is afgezet; de wer- macht achter de troon, de in zijn land gehate feodale prins-regent Abdoel 'trouw instrument van de Britse politiek, zou vermoord zijn, en de steun (verlaat van het Westen, Noeri al Said, de oude, norse half-dove premier, Irabisch staatsman van werkelijk grote allure, heeft het land moeten ver- Met Iraks sterke man, een enorme persoonlijkheid en een wonderlijk |el van feodaal heerser en verlichte vooruitziendheid, is in deze snelle (greep een geheel tijdperk van de kaart geveegd. Het eerste doelwit zal vermoedelijk Tunesië's pro-Westelijke president Habib Bourguiba zijn. Deze oprechte vriend van het Westen, die steeds verder voortgedreven op de weg van het Ara bisch nationalisme en angstig omkij kend om steun en begrip bij het Westen smeekt, zal, naar men zegt mogelijk al in september, door de FLM, het Alge rijnse Bevrijdingsleger, dat Tunesië als uitvalsbasis gebruikt, ten val worden gebracht, of gedwongen worden met het Westen te breken. c) Het Verdrag van Bagdad, dat door Dulles als een onmisbare schakel wordt gezien tussen de NAVO en de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) gaat onherroepelijk voor de bijl. Mogelijk zullen Pakistan, Turkije en Perzië met de Westelijke mogendheden een nieuw pact sluiten, maar dat zal moeilijk de naam kunnen dragen van de hoofdstad van het land, dat zich of tot het positieve neutralisme bekeert of op genomen zal worden in de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië- Jemen). e» groot gevaar Dr communisme agdads serail zetelt nu een Junta aakse officieren. In de werkver- van de nieuwe raad van de re- Irak hangt de foto van een hende man, de grote overwln- }amal Abdoel Nasser, er heeft inderdaad de beslissende wonnen. Het grootste obstakel, Arabische eenheidsdroom in de ind, is opgeruimd. Van nu af aan verwezenlijking van de Ara- eenheid van Basra tot Casablanca Khts een kwestie van tijd. de gevolgen van deze historische teling af te tellen komt men aan anden haast vingers tekort, oornaamste zijn de volgende: e val van Koning Hoessein van ië, sinds kort met Irak ln een Ie verbonden, lijkt slechts een van korte tijd. De Iraakse •eep is door hoge militairen uit en Irak heeft troepen in Jor- een land, waarvan tweederde bevolking zijn koning haat. val van de jonge Koningen n en Feisal is de ineenstorting reeds wankele positie van Ko- aoed van Saoedi-Arabië, eertijds (zworen vijand, maar sinds kort nauwde vriend, eveneens te ver- n. Zijn familielid, de emir Feisal, •Nasser is, heeft reeds het groot- 1 van de werkelijke staatsmacht den. En Libanons president Sja- taat nu nog zwakker dan weleer, elke lossere of nauwere vorm Libanon, Jordanië en Saoedi- zich straks ook zullen verbinden ïssers Verenigde Arabische repu- 11e reeds Egypte, Syrië en Jemen vast staat dat Nasser zijn ooste- eugel volledig onder zijn invloed gen. ieruit vloeit voort, dat Nasser t(jn aandacht zal kunnen richten westelijke vleugel, Libië, Tune- :erije en Marokko. ite pakhuisbraml te IJmuiden andere branden Europa's olie d) Iraks olie zal straks op an dere voorwaarden door het Wes ten moeten worden gekocht. Voor het eerst verschuift een land, dat niet slechts pijpleidingen onder zijn territoir gedoogde, zoals Syrië, maar dat zelf aanzienlijke olie bronnen bezit, naar het Nasser- kamp. Wanneer straks hetzelfde met Saoedi-Arabië zal gebeuren, controleert Nasser een jaarproduk- tie van 90.000.000 ton en 29 pet. van de geschatte olie-reserves van de gehele wereld. Dan resten in het Nabije Oosten slechts Perzië, dat resp. 16.000.000 ton en 13.8 pet., en het sjeikdom Koeweit, met 55.000.000 ton produktie en 20.8 pet. reserves. Koeweit is een Brits protectoraat, maar dat is nog geen garantie dat dit kleine sjeikdom, dat aan Irak grenst, op den duur aan de Arabische eenheid zal ont snappen. Het is onwaarschijnlijk dat de fifty- fifty concessies in deze gebieden een lang leven beschoren zullen zijn (met alle gevolgen van dien in de Zuidame- rikaanse oliegebieden en derhalve voor de wereld-olieprijzen), een reden voor paniek is dit nog niet. De olie van het Nabije Oosten kan vrijwel alleen aan het Westen worden verkocht. Maar tege lijkertijd is vooral West-Europa van al deze olie volkomen afhankelijk. Het is zijn levensbloed. Het is daarom niet geheel uitgesloten, dat Nasser zal profiteren door een poli tiek van concessies af te dwingen: er kenning van zijn leidende positie in de Arabische landen, druk bijvoorbeeld op Frankrijk om Algerije onafhankelijkheid te verschaffen. Lichtpunten Op het eerste gezicht is dit een uiterst sombere balans, waarin zelfs het ge vaarlijke punt Israël nog buiten be schouwing is gelaten. Er staan nochtans tegenover al deze werkelijke en schijn bare verliespunten voor het Westen ook een paar lichtpunten, nieuwe mogelijk heden op lange termijn vooral. Hoe paradoxaal het ook klinkt, een grootscheepse uitbreiding van Nassers macht ten koste van een aantal geves tigde, hoewel in feite reeds verloren Westelijke posities, is geen wezenlijke winst voor Moskou. Het feit dat de Iraakse rebellen onder leiding van vijf generaals, onder wie de stafchef van het Iraakse leger, de macht hebben gegre pen, onderstreept dat nog eens. Deze Arabische officieren, zonen van een kleine, puriteinse middenstand, die de voorhoede van het Arabische natio nalisme zijn, zijn geen communist. Als men een vergelijking voor hen wil zoeken, vindt men die eerder bij de lin kervleugel van de Spaanse Falangisten of de Franse Gaullisten. Zeker speelt Nasser het Westen tegen het Oosten uit, maar voelt zich eerder thuis bij Tito dan bij Kroesjtsjef. Hoe sterker zijn positie in de Ara bische wereld wordt, des te meer zal hij weerstand kunnen bieden aan de verlei dingen zowel als de druk van Moskou. entwintig mannen van de Vel- brandweer hebben van gister- »g halfzes tot 's avonds halfne- net behulp van negen stralen een uitslaande brand in het in- fiegebied aan de zuidkant van de «haven te IJmuiden bestreden, vier verdiepingen hoge pakhuis de fa. M. Gosschalk, waarin dui- n balen lompen en oud papier, erden autobanden en oud ijzer opgeslagen, ging geheel In men op. In de avond was er nog Is een ruïne over van het ge- op de hoek van de Visserstraat Industriestraat, lalfzeven was de brand zover be- n, dat niet meer voor de omllg- panden behoefde to worden ge- De schade die de firma door brand heeft geleden, wordt op 10 geschat. Een deel van de wordt door de verzekering ge- avond omstreeks halfzeven werd geslagen voor een brand op het errein van de Zuiderzeewerken huizen. Dikke zwarte rookwolken m omhoog. Het bleek dat een partij geteerde balken in brand vermoedelijk tengevolge van het van een vuurtje door jongens, er stralen werd het vuur aange- <ank zij het feit, dat er geen wind konden een woonark en een agen, alsmede grote stapels drijf- behouden blijven. Verzekering schade. reeks zes uur gisteravond is ontstaan aan het Westeinde te ln de houten loods van de N.V. ar Kuil, te Leidschendam, die ulzen bouwt. de brandweer arriveerde, stond s aan één zijde in lichter laaie ur dat naar alle kanten uitsloeg, tochtig aangegrepen en daardoor t grootste deel van de loods be- blijven. tnt de oorzaak van de brand en nog in het duister, doch met lelijkheid dat er opzet in het wordt ernstig rekening ge- eren. die nabij de loods hadden I hebben namelijk verklaard, een man met een brandende naar binnen hadden zien gaan. nniddag is (waarschijnlijk door Hing in de Jacobsladder, waar ooi in de berg werd gebracht) uitgebroken in de kapitale boer in de heer W. Bonestroo. te Oos- le. waarbij het vuur oversloeg 'ee in de nabijheid gelegen schu in woonhuis, nog een hooiberg kippenloods. kon niet verhinderen, dat boer- i bijgebouwen geheel afbrandden. Ondanks drastische veiligheidsmaat regelen, die het openbare leven op Cy prus vrijwel tot stilstand hebben ge bracht, zijn gisteren bij aanslagen toch nog vier mensen gedood. Gouverneur Foot heeft zondag een uitgaansverbod afgekondigd om een eind te maken aan de gewelddaden, die de vorige week 33 mensenlevens hebben ge elst, doch tijdens de korte perioden dat de mensen gisteren gelegenheid kregen om boodschappen te doen, zijn opnieuw aanslagen gepleegd. De leiders van de Turkse en de Griek se gemeenschap op het eiland hebben gisteren overleg gepleegd met gouver neur Foot. De Grieks-Cyprische burge meesters van het eiland hebben de gou verneur gevraagd de verbannen leider der Grieks-orthodoxe kerk, aartsbisschop Makarios, zo spoedig mogelijk toestem ming te geven om naar Cyprus terug te keren. De Griekse burgemeesters verzochten Foot voorts de hulppolitie, die uit Tur ken bestaat, te ontbinden, omdat deze politiemannen verantwoordelijk voor „terroristische acties tegen Grieken" zouden zijn. De burgemeesters protes teerden tegen de „schandalige bevoor rechting" van de Turken door de Britse veiligheidstroepen. Zij deelden de gou verneur mee, dat het naar hun mening geen zin zou hebben nog eens bijeen te komen, als hij niet op hun verzoeken kon ingaan. Volgens waarnemers zouden er zonder Soekarno over Indonesia's defensie President Soekarno heeft vanmor gen de drie chefs van staven van de Indonesische strijdkrachten in hun nieuwe, hogere rang, bevestigd tijdens een plechtigheid in het Staatspaleis. Bij deze gelegenheid deed de president een beroep op het gehele Indonesische volk tot versterking van de defensie van het land. Tot dusver, aldus de president, hebben wij ons uitsluitend geconcen treerd op versterking van de politieke en economische positie van het land. De komst naar Djakarta van de In donesische afgevaardigde bij de V.N., Sastroamidjojo, heeft ten doel het plegen van overleg met de regering in verband met de komende algemene ver gadering der volkerenorganisatie in sep tember a.s. De oud-premier deelde mede, dat het voornaamste punt, waarover overleg met de regering noodzakelijk is, nl. de kwestie Westelijk Nieuw Guinea, nog steeds niet opgelost is. Opening nieuwe oliehaven De Caltex Pacific opent vandaag te Doemal (Oost-Sumatra), een nieuwe oliehaven, geschikt voor de grootste in gebruik zijnde tankers. Dank zij de voltooiing van een 60 km lange pijpleiding naar een straatweg tussen Doemal en de olievelden van Doeri kan de haven thans in gebruik worden genomen. De aanleg van de haven geschiedde in het kader van een thans beëindigd uitbreidingsprogram, waarvan de koaten 50 milj en dollar bedragen. de uitgebreide veiligheidsmaatregelen van de dertigduizend Britse militairen en politiemannen op het eiland waar schijnlijk tientallen doden zijn gevallen door wraakoefeningen van de ene be volkingsgroep tegen de andere. In Limassol brak brand uit in een houtopslagplaats van een Griek, terwijl in Lefka, ten westen van Nicosia een woning van een Griek afbrandde. In de afgelopen nacht werd brand gesticht in 25 Turkse huizen in het dorp Annadhi. De Turkse regering heeft bij de Britse regering een nota ingediend, waarin wordt gezegd, dat Turkije niet onver schillig kan blijven ten aanzien van de ontwikkeling van de toestand op het eiland Cyprus. Turkije is, aldus de in krachtige be woordingen gestelde nota, bereid maat regelen ter bescherming van de Turkse bevolking op Cyprus te nemen, indien de Britse regering niet in staat is zulks te doen. Dit is gisteren te Ankara ver nomen. Inbraak in Gouda's Sint Janskerk GROTE SCHADE AAN GEBRAND SCHILDERD RAAM Vermoedelijk door twee opgeschoten jongelieden is 's nachts ingebroken in de Sint Janskerk te Gouda. De daders konden slechts een drietal collectebus jes, die ten bate van de zending in de kerk zijn opgesteld, in de wacht slepen. Pogingen om ook de grote offerblokken, die een aanzienlijk bedrag inhielden, te forceren, liepen op niets uit. Bij de inbraak is echter grote schade aangericht aan een van de beroemde gebrandschilderde ramen, die de kerk rijk is. Om toegang tot de kerk te ver krijgen vernielden de daders aan de onderzijde van het glas 16 van de Goudse meester Dirk Crabeth, een op pervlakte van 40 bij 40 cm. grondig. Dit fraaie raam werd aan de kerk ge schonken in het jaar 1556, door de toen malige domproost van Utrecht, Cornelis van Mierop. Het stelt de eerste predi king van Jezus bij de Jordaan voor. De schade, die aan dit object van grote cultuur-historische waarde is aangericht kon nog niet precies worden berekend. De Goudse politie heeft de zaak in onderzoek. Vragen over de collectie Regnault Mevrouw I. H. E. Vorrink-Bergmeyer, lid van de PvdA-fractie der hoofdstede lijke gemeenteraad, heeft aan B. en W. enkele schriftelijke vragen gesteld over de collectie: Regnault (meesterwerken van Marc Chagall, Picasso, Kandinsky en Jean Lurcat), die op 22 en 23 okt a.s. geveild zal worden. „Hebben B. en W. kennis genomen van de publikaties betreffende de ver koop van de collectie-Regnault, die zich thans in het Stedelijk Museum be vindt?" zo vraagt zij. „Hebben B. en W. maatregelen genomen om deze collectie voor Amsterdam te behouden? Is het thans nog mogelijk maatregelen te nemen ten einde de collectie voor het Stedelijk Museum te behouden?" Ontwikkeling en keuring elektronische apparatuur der drie krijgsmachtdelen Gistermiddag heeft de minister voor Defensie, Ir. C. Staf, het laboratorium voor elektronische ontwikkelingen der krijgsmacht (LEOK) geopend. Het labora torium is ondergebracht in een nieuw gebouw, grenzende aan het Marine Elektro nisch Bedrijf te Oegstgeest. Aanwezig waren o.m. de staatssecretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff en de voorzitter rijks verdedigingsorganisatie T.N.O., prof. dr. G. J. Sizoo. Nadat de minister voor Defensie en de genodigden door de vlag-officler ma terieel der Koninklijke Marine, schout bij nacht W. J. Kruys onder wie het laboratorium ressorteert waren ont vangen, verrichtte de minister de ope ningsplechtigheid. De bewindsman herinnerde eraan, dat het vroegere laboratorium elektronische ontwikkeling der Koninklijke Marine zijn werkzaamheden in 1946 begon. De ontwikkeling van de radar en van de vuurleiding van onze vloot is voor een groot deel het werk van dit laboratorium geweest. Het stemt tot voldoening, dat de Koninklijke Marine in het bijzonder ook wat de radar betreft een zeer goede naam in het buitenland heeft. Het tekort aan wetenschappelijk per soneel voor speurwerk en ontwikkeling maakte het noodzakelijk dit werk op elektronisch gebied zoveel mogelijk te coördineren. Ook kan de militaire ont wikkeling niet als een zuiver nationale zaak worden beschouwd en zijn nieuwe contacten en samenwerking met de bui tenlandse defensiepartners noodzakelijk. SAMENWERKING De ontwikkeling en keuring van elek tronische apparatuur voor een der krijgs machtdelen bracht zeer nuttige ervaring mede, welke voor gelijksoortige appara tuur voor een der anderen gebruikt kon worden, een ervaring welke anders in afzonderlijke laboratoria zou moeten worden verkregen en dus veel meer kos ten met zich mee zou brengen. Daarom werd begin 1954 aan de coördinatie commissie marine-landmacht opdracht gegeven voorstellen te doen voor het dienstbaar maken van het laboratorium voor de drie krijgsmachten ter voorko ming van dupliceren, mogelijk tripleren van werkzaamheden aan ontwikkelings opdrachten. Een voorstel van die commissie resul teerde medio 1955 in het besluit, waar bij het laboratorium elektronische ontwikkeling der Koninklijke Marine dienstbaar werd gemaakt voor de drie krijgsmachtdelen. Aangezien de oude behuizing dientengevolge te klein was geworden, werd het noodzakelijk een Deens-Duits-Nederlands overleg te Hamburg OVER KAAS- EN VOEDERGRAAN PRIJZEN. (Van onze correspondent te Bonn) Te Hamburg vindt vandaag overleg plaats tussen vertegenwoordigers van de Westduitse, Deense en Nederlandse ministeries van Landbouw over de prijzen van kaas en voedergranen. Het ligt allereerst in de bedoeling om van de Nederlanders gedaan te krijgen, dat de prijs van Nederlandse kaas in Duits land verhoogd zal worden. Enige tijd geleden daalde deze prijs zeer snel, waardoor de Duitse kazernen in moei lijkheden zijn gekomen, zowel met hun produktie als met hun afzet. Van Duitse zijde zal het plan om de invoer van voedergranen te beperken verdedigd worden. Zoals dr. Th. Sonne- mann, staatssecretaris van Landbouw te Bonn, dezer dagen heeft verklaard, zal de invoer vooral van voedergerst zorg vuldig aan de West-Duitse marktsituatie aangepast worden De West-Duitse land bouw zal door een beperkt aanbod van buitenlandse voedergranen voorlopig in zoverre dat mogelijk is de overschotten aan eigen voedingsmiddelen en in het bijzonder aan aardappelen, rogge en ma gere melk, die men niet meer op de eigen markt kwijt kan, zelf gebruiken. Inmiddels heeft de West-Duitse de tailhandel reeds geprotesteerd tegen een mogelijke Duits-Nederlandse afspraak, welke zou resulteren in een Nederlandse toeslag op de kaasexportprijs, waardoor de Nederlandse kaas in Duitsland weer duurder zou worden. Te Keulen hebben de detaillistenver enigingen meegedeeld, dat de West- Duitse kaasproduktie slechts 7% van de Duitse melkproduktie uitmaakt. Men vraagt zich af of de Duitse boeren zelf er niet toe kunnen overgaan hun eigen kaasprijzen te verlagen, waardoor zij hun afzet zullen kunnen vergroten in- plaats van hun moeilijkheden af te wenden op de consument via een hogere prijs. De detaillisten menen voorts, dat het tijd wordt, dat de West-Duitse con sumenten eindelijk eens m het genot zullen komen van redelijke zuivelprljzen, nadat zij zolang belasting hebben moe ten betalen om de prijzen van melk- produkten op een geforceerd hoog peil te houden. nieuw gebouw te zetten. De bouwkun dige opzet hiervan werd opgedragen aan het Centraal Bouwbureau der Genie en de bouw zelf aan het Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest. Naar men mij mededeelde, aldus mi nister Staf, is het resultaat geheel naar de wensen van de toekomstige gebrui kers en ook architectonisch acht ik het geslaagd en niet luxueus. Tenslotte sprak de minister de hoop uit, dat in het nieuwe gebouw het per soneel de goede tradities zal voortzetten en hooghouden, waarna hij het gebouw opende en ter beschikking stelde van de directeur LEOK, de kapitein ter zee van speciale diensten prof. Jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier. Derde Russische kunstmaan Volgens mededelingen van de Utrecht se Sterrenwacht zal de vuurpijlraket van de derde Russische kunstmaan in Ne derland voorlopig onzichtbaar zijn. Vanavond zal de kunstmaan zelf te zien zijn om 22.27 uur in het noord-wes ten op een hoogte van 39 graden, gaande van west naar noord. Een beeld van het werk aan de verbindingssluis tussen de beide delen van de Flevopolder. Deze sluis zal de enige zijn in de nieuwe IJsselmeerpolder. Voorlichting over melk en visgebruik (Van onze correspondent) Dr. J. H. Patijn. de secretaris-gene raal van het Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft gisteren in hotel Atlanta te Rotter dam een bijeenkomst geopend van eeu aantal deskundigen uit 12 OEES-Ian- den (de organisatie voor Europese sa menwerking), die deze week de voor lichting aan de consument over het gebruik van melk en vis onder de loep zullen nemen. Dr. Patijn was van oordeel, dat ver hoging van de melkconsumptie zal hel pen het boterprobleem op te lossen en dat de gebruiker van de vis een stimu lans nodig heeft. Verder voerden nog het woord de di recteuren van de produktscnappen voor vis en visprodukten en voor zuivel, resp. dr. D. J. van Dijk en ir. B. van Dam. alsmede het hoofd van de landbouwkun dige afdeling van het EPC, de heer B. L. Rowan. Zij uitten de hoop dat de ver gadering mogelijkheden zal weten te vinden om door middel van voorlichting het verbruik van vis en melk te stimu leren. Er zijn twee dagen uitgetrokken voor excursies naar het bouwcentrum te Rot terdam en naar Emmen, waar een cam pagne voor melkgebruik, georganiseerd door het Nederlandse Zuivelbureau, in ogenschouw zal worden genomen. De bijeenkomst wordt a.s. zaterdag ge sloten. Baby gestikt Toen mevrouw P. Mol te Buuren haar zeven maanden oude baby, die in een wiegje te slapen lag, wilde helpen, bleek de kleine onder de dekens terechtgeko men te zijn en gestikt. Uw krant wordt zonder berekening van portokosten aan Uw vakantieadres in Nederland toegezonden. Voor vakantieadressen in het buitenland wordt slechts het verschil in portokosten tussen binnen- en buitenland in rekening gebracht. Denkt U echter om 4 belangrijke punten: 1. Opgaven van vakantieadressen moeten volledig zijn anders kunnen wij ze niet uitvoeren. Dus tevens Uw huis adres vermelden. 2. Zend Uw opdracht schriftelijk aan onze Abonnementen afdeling. Voor telefonische opdrachten en opdrachten aan bezor gers kunnen wij geen verantwoording nemen. 3. Gebruik voor Uw opgave het formulier dat iedere yreek in de krant staat. 4. Weekabonnees betalen na hun terugkomst van vakantie het verschuldigde abonnementsgeld tegen afgifte van een kwitantie die wij hen aan zullen bieden. (Dus niet aan de bezorger). Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Naam: Straat: Woonplaats: No. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing ls VAKANTIEADRES P-a. Straat: Te: No. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7