Bouw van dam in Maresingelgracht DREEF Aanleg verkeersplein en bouw van nieuwe Lammebrug 97ste jaargang Dinsdag 15 juli 1958 Tweede blad no. 29491 Voorstellen aan Leidse raad Stichting prot. chr. school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden Zoals bekend voteerde de Leidse raad indertijd een bedrag van f 300.000.voor de bouw van een tunnel in de Maresingel en Maresingelgracht en van een keer sluis in deze gracht met bijkomende werken, ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. Hierna is met de bouw van de tunnel een aanvang gemaakt. Bij de uitvoering van de werkzaamheden rezen echter verschillende technische moeilijkheden, welke uiteindelijk resulteerden in het bezwijken van de inmiddels aangebrachte damwand. Nadien is de uitvoering van het werk gestaakt en is in nauwe samen werking met het Instituut voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.), te Delft, nagegaan, op welke wijze de bouw opnieuw ter hand zou kun nen worden genomen. Tijdens dit onderzoek is evenwel een nieuw plan naar voren gekomen, ter vervanging van het plan voor de bouw van een tunnel met keersluis. Dit plan voorziet in de aanleg van een dam in de. Maresingelgracht ter hoogte van de brug. Deze dam zal in de eerste plaats een waterscheiding vor men tussen het water, dat door de cen trale wordt aangezogen en het als koel water gebruikte water, dat de fabriek verlaat. Voorts zal hij dienen tot ber ging van de stoomleiding, ten behoeve van de levering van stoom aan het Openbaar Slachthuis, terwijl de dam tenslotte de huidige spoorbrug zal ver vangen. VOORDELEN Aan de uitvoering van het nieuwe plan zijn verschillende voordelen ver bonden, welke voor een belangrijk ge deelte moeten worden bezien in het perspectief van de toekomstige demping van de Langegracht en de noodzake lijke wijziging in het systeem van de koelwaterafvoer van de elektriciteits fabriek. Voorts zal ten behoeve van een goede koelwatervoorziening van de elektrici teitsfabriek, afgezien van de eisen, welke aan de vaarweg voor de kolen- aanvoer reeds worden gesteld, alleen een goede verbinding noodzakelijk zijn tussen de Maresingel en de Haarlem mertrekvaart, terwijl het koelwater ove rigens voor een goede doorstroming van de Maresingel zal zorgdragen. Tenslotte kan ook een kostenbesparing worden verkregen, omdat de reeds voorziene revisie van de spoorbrug achterwege kan blijven, alsmede omdat in plaats van de geprojecteerde diep gelegen tun nel nu de uitmonding van het nieuwe koelwaterkanaal tot stand wordt ge bracht. NADELEN Ten nadele van dit plan moet worden opgemerkt, dat het na zijn uitvoering niet meer mogelijk zal zijn het ge deelte van de Maresingelgracht, gelegen tussen de dam en de Warmonderbrug voor de scheepvaart te gebruiken, ter wijl een dam uit esthetisch oogpunt minder fraai is. Een en ander weegt, naar de mening van het college van B. en W., echter niet op tegen de hier boven genoemde voordelen van het nieuwe plan. De kosten, welke aan de uitvoering van dit plan zijn verbonden, zullen het in 1955 door de raad toegestane krediet ad. f. 300.000 enigermate overschrijden. De hogere kosten kunnen echter wor den bestreden uit de reeds beschikbaar gestelde krediet ten behoeve van de verbetering van het terrein der fabrie ken aan de Maresingel. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben inmiddels de nodige vergunningen voor het maken van de dam en voor het aanleggen van uitlaat- middelen voor de lozing van het koel water verleend. NIEUWE LAMMEBRUG In het kader van de aansluiting van Leiden aan de Rijksweg 4a, via de provinciale weg Leiden-Zoeter- woude, zijn door de provinciale water staat plannen ontworpen voor de bouw van een nieuwe Lammebrug en Mulo-examens Geslaagd voor diploma A: de dames Tr. van der Vliet Leiderdorp, W. A. Mulder. W. M. Blöte, N. P. Kolderman. Tr. van Eijk Katwijk aan Zee tevens middenstandsdiplomaN. Smit Oegst- geest, W. J. B. I. van Ommen Voor schoten, J. H. M. van Oosten Voorscho ten, N. A. Duyvenbode Katwijk aan Zee. Diploma A heren: F. J. van Dalen Leiderdorp, W. A. Schepman Leiderdorp, N. C. Schouten, J. J. Schinkel, M. van der Niet Noordwijk, C. P. J. A. Jansen, R. H. A. N. Wiggers, C. J. Borstboom Wassenaar, J. J. Wilkeshuis Wassenaar; tevens middenstandsdiploma: P. Ton- kens Wassenaar, J. J. Wafelbakker Wassenaar, A. J. van der Sman Wasse naar, J. W. Thierry Voorschoten, J. K. de Mooij Rijnsburg, C. L. Pluimgraaff Katwijk aan Zee. Vier kandidaten wer den afgewezen. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. STAATSEXAMEN L.O. Onderstaande leerlingen van de Mu ziekschool der Mij voor Toonkunst slaag den voor het Staatsexamen L.O. te Den Haag: de heer P. Nauta (zang), de heer S. Hoogenberk (piano), de heer J. Hoo- genberk (viool) en mej. B. v. Marsber gen (piano). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Hendrikus, zn. van H. Bronk en J. M. Selhorst; Arthur Charles, zn. van R. Schouten en D. F. Rüben; Jacoba, dr. van J. Sparreboom en J. van der. Tuin; Adriaan. zn. van A. Kiel en J. Steenber gen; Harm Jan, zn. van T. ten Wolde en J. Coert; Genoveva, dr. van G. Witteman en J. Plkaar; Johanna Wilhelmina Hu- bertha. dr. van J. Heetvelt en J. C. Dries- sen; Christiaan, zn. van C. Walen en C. M. Koot; Annette Johanna Hendrika, dr. van H. C. Jasperse en N. P. A. Bos; Maria José. dr. van J. A. F. Planjer en J. A. van der Vegte; Theodora Caterina, dr. van W. F. Sjaardema en H. M. Oerlemans. GEHUWD A. F. Telkamp en S. C. Nieuwkerk; A. •an der Heijden en J" T. T. Visser en M. Lardée; J. J. Baan en P. C. Guls. OVERLEDEN J. T. Vierbergen, 72 jr., man: A. Ram. 78 jr man; P. van Kesteren, 66 Jr.. eoht- rote van F. van der Ploeg; P. de Vries, Jr., man; J. J. Kanbier. 72 Jr.. man; W. A. M. Panneman, 66 Jr... echtgenote van E. F. Jansen; C. P. Verhoef, 78 Jr., echtgenote van JB. van der Boel. de aanleg van een verkeersplein ten westen daarvan. De brug, welke door de Provincie zal worden gebouwd, is geprojecteerd ter breedte van 15.25 m., waarvan een rijweg van 7 m., een rijwielpad ter weerszijden van 3 m. en een wandel pad aan de noord-oostzijde van 2.25 m. breedte. De beide rijwielpaden zijn op 3 m. breedte ontworpen in verband met het toenemende verkeer met bromfiet sen. Het wandelpad wordt nodig geoor deeld, omdat het in de bedoeling ligt ten oosten van het Rijn-Schiekanaal een recreatiegebied te scheppen. Omtrent de uit te voeren werken hebben B. en W. met Ged. Staten nader overleg gepleegd. Met betrekking tot de bijdrage der gemeente in de kosten van de nieuwe brug is overeenstemming be reikt in die zin, dat de gemeente be taalt de meerdere kosten, welke voort vloeien uit het ten behoeve van Leiden maken van het wandelpad. Deze kosten bedragen f. 35.000. De onderhandelin gen met betrekking tot het verkeers plein duren voort. Voorlopig zal met een tijdelijke oplossing ten aanzien van aansluiting van de nieuwe brug aan het beloop der ter plaatse samen komende wegen moeten worden vol staan. De bouw van de brug kan echter voortgang vinden. Voor het gereed komen van de brug wordt op een tijds duur van ruim twee jaar gerekend. Deze omstandigheid heeft Ged. Staten aanleiding gegeven op een spoedige be slissing aan te dringen. Ofschoon tegen het verstrekken van de bedoelde bij drage principiële bezwaren zijn aan te voeren, hebben B. en W. zich tegen over Ged. Staten bereid verklaard, in het onderhavige geval de gevraagde medewerking te verlenen door de raad voor te stellen de bedoelde hogere kos ten ad f. 35.000 beschikbaar te stellen. SCHOLENBOUW Het bestuur van de Stichting Chr. Orthopaedagogisch Instituut voor Lei den en omgeving heeft de raad om medewerking verzocht voor het stich ten van een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden in het zuidwestelijk stadsdeel. Blijkens de aanvx-aag zal de school vijf lokalen bevatten. De scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden behoren tot die soorten van scholen voor buitenge woon lager onderwijs, waarop ingevolge artikel 126, derde lid, der Lager-onder- wijswet 1920, ten aanzien van de stich ting voor zover nodig de bepalingen van die wet van toepassing zijn. Bij Koninklijk besluit is het minimum aantal leerlingen, bedoeld in artikel 73, eerste lid, onder a, van genoemde wet, gesteld op 44. Gelet op de overgelegde verklaring van het schoolbestuur moet met stelligheid worden aangenomen, dat ook deze school door tenminste dat aantal leerlingen zal worden bezocht. Aangezien de aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zal de gevraagde medewerking naar het oordeel van B. en W., dienen te worden verleend. Omtrent de plaats van de school zullen B. en \V. nader overleg met het bestuur plegen bij de uitvoering van het besluit tot medewerking. Eveneens zullen de financiële conse quenties later worden geregeld. UITBREIDING LEERPLAN VAK SCHOLEN VOOR MEISJES Gelet op artikel 25 van de Nijver heidsonderwijswet: acht het College van B. en W. het gewenst, dat de raad ver klaart, dat de uitbreiding van het leer plan van de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken aan het Rapenburg 23 en van de R. K. Vak school voor Meisjes aan het Galge water, alhier, met cursussen inzake huishoudelijke- en gezinsvoorlichting nodig wordt geoordeeld. Voorts komen in de onderwijssector de volgende voorstellen aan de orde: aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen te Leiden medewerking te ver lenen voor het maken van een berging van 60 rijwielen bij de school voor g.l.o. aan de Potgieterslaan. idem voor het aanschaffen van nieuw meubilair t.b.v. de school voor ULO aan de Haarlem merstraat 34 en aan het Vrouwenkerk hof; aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen, voor het jaar 1958 een voorschot te verlenen op de vergoe- dmg, bedoeld in artikel 127 der Kleuter onderwijswet, ten bedrage van £267,55; idem aan het bestuur van de Geref. Schoolvereniging ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Obrechtstraat, voor het jaar 1958 een voorschot te verlenen op de vergoeding bedoeld in artikel 101 der Lager-onder wijswet 1920, ten bedrage van f 1664,62; de vergoeding, bedoeld in artikel 127 van de Kleuteronderwijswet, over het jaar 1957 te bepalen op f 305,83 ten behoeve van het bestuur van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen op f 73.65 ten behoeve van het bestuur van de Ver. voor Voorberei dend Onderwijs: het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan licha melijk gebrekkige kinderen voor 't jaar 1958 beschikbaar wordt gesteld ter be strijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 32. eerste lid. van het Besluit bui tengewoon lager onderwijs 1949, nader te bepalen op f887.10. BENOEMINGEN EN ONTSLAG In de a.s. maandagmiddag te houden zitting van de raad komt ook weer een groot aantal benoemingen aan de orde. Zo ligt het in het voornemen van B. en V/. om vier leraren in vaste dienst aan de Gem. Bedrijfstechnische School te benoemen, t.w. a. voor het vak metaal- bewerken; de heer A. Breedveld alhier; b. voor de algemeen vormende vakken: de heer J. G. Fokkema. alhier; c. voor het vak schilderen: de heer J. J. Marce- lus. alhier en d. voor het vak lichame lijke oefening, de heer P. J. J. van West- bi oek, alhier. Alle voorgedragenen zijn thans in tijdelijke dienst aan deze school werkzaam. Voorts wensen zij de herbenoeming in tijdelijke dienst van de onderstaande leerkrachten aan deze school: a. voor het vak rooms- katholiek godsdienstonderwijs: kapelaan G. W. Lemmers, alhier: b. voor het vak houtbewerken de heer W. Schuitema, al hier; c. voor de vakken handtekenen, vaktekenen en protestants-christelijk godsdienstonderwijs: de heer B. P. Uit- tenbogaard te Alphen aan den Rijn: d. voor het vak metselen: de heer W. G. Visser, alhier, en e. voor de algemeen vormende vakken: de heer A. A. M. Walter, alhier. Met het voorstel van de rector van het Rembrandt-lyceum tot herbenoeming van mej. G. C. A. Pot en de heren D. Bosma, J. H. J. Herfkens en mr. S. Lo pes Cardozo in tijdelijke dienst aan zijn school, voor de cursus 19581959, kun nen B. en W. zich verenigen. Eervol ontslag wensen B. en W., op hun verzoek, te verlenen aan de heer W. P. Leenen, uit zijn betrekking van leraar in de lichamelijke oefening aan het gymnasium en aan de heer L. Adriaansche, uit zijn betrekking van on derwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs. VERKEERSSITUATIE OP KAASMARKT. De opstelling van de bodewagens op de Kaasmarkt is veelal dermate wan ordelijk, dat de vrijheid van het ver keer hierdoor in gevaar gebracht wordt. Voorts komt het herhaaldelijk voor. dat lange voertuigen, die van de Kaasmarkt af in de richting Hooi gracht rijden, moeilijkheden onder- Tinden van dc verkeersgeleider op de Kaasmarkt. Naar de mening van B. en W. ver dient het aanbeveling in de verkeers situatie aldaar verbetering te brengen door het aanbrengen van genummerde opstelvakken in de bestrating, het plaat sen van een stootrand langs de Oude Rijn en het inkorten van de verkeers geleider aan de zijde Kaasmarkt De aan deze voorzieningen verbonden kosten bedragen f4.400, VERKEERSPROBLEMEN De problemen van het verkeer zijn in de laatste jaren dermate gecompliceerd geworden, dat het College de behoefte voelt aan voorlichting van een commis sie, waarin meer dan tot nu toe Oecumenische Raad van Kerken CONFERENTIE OP OUD-POELGEEST De jaarlijkse conferentie van de Oecu menische Raad van Kerken wordt dit jaar gehouden op 6 en 7 september in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Nadat op zaterdagmiddag de voorzit ter van de raad, prof. dr. W. F. Dank baar. de conferentie geopend heeft, zal dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken. spreken over het huidige werk van de Wereldraad naar aanleiding van de vergadering van het centrale comité, dat eind augustus in Denemarken bijeen komt. Zondagmorgen is er een oud- katholieke dienst, gevolgd door een oecumenische dienst" in het Groene Kerkje, waarin prof. dr. A. J. Rasker en j prof. dr. C. W. Monnich voorgaan, j Tenslotte spreekt zondagmiddag de I heer H. M. de Lange over „de nieuwe taak van het gemeentelid in de kerk". N.V. RIEDEL LIMONADEFABRIEKEN In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Riedel Limo- nadefabrieken is besloten, na reservering voor belastingen en na door directie en commissarissen nodig geachte afschrij vingen en reserveringen, een dividend van 7% uit te keren over het onlangs tot f. 500.000 vergrote kapitaal. Tot commissaris werd benoemd ir. A. van Driel te Oegstgeest. directeur Sik- kenslakfabrieken te Sassenheim: de heer N. Haasnoot te Katwijk aan Zee werd als zodanig herbenoemd. Met ingang van 1 juli j.l. is de heer C. L. de Groot bevorderd tot admini stratief ambtenaar A 1ste klasse bureel chef ter griffie van het Kantongerecht alhier. Onze sladgenoot, de heer S. Lin- schoten is geslaagd voor het eindexamen Hogere Technische School van de Aca demie van B.K. ten T.W. te Rotterdam. Ed. Laurens - Geneve - La Haye - Bruxelies deskundigen en bij het verkeer belang hebbenden vertegenwoordigd zijn. De gedachten van B. en W. gaan hierbij uit naar een commissie, waarin naast enkele raadsleden en ambtenaren, de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, de Kon. Ned. Automobielclub en het Ver bond voor Veilig Verkeer, afdeling Lei den, als verkeersorganisaties en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en omstreken en de Leidse Middenstandscentrale als belangheb benden vertegenwoordigd zijn. Hoewel het B. en W. Wkend is. dat hiermede niet alle verkeersorganisaties en belang hebbenden in de commissie vertegen woordigd zijn. menen zij hun keuze hiertoe te moeten beperken, teneinde te voorkomen, dat de commissie te groot wordt. De thans bestaande Verkeerscommis- sie berust op artikel 11 van de Verorde ning op het verkeer te land en was be doeld om te adviseren over de diverse verkeersmaatregelen, dié ons College kon treffen op grond van de artikelen 4. 6. 7. 8 9 en 10 van die verordening. Se dert het inwerkingtreden van de huidige verkeerswetgeving zijn deze bepalingen echter van rechtswege vervallen en hier mede is ook de gehele basis aan de com missie ontvallen. In verband hiermede komt het B. en W. gewenst voor de Ver ordening op de Verkeerscommissie los te maken van de verordening op het ver keer te land en te komen tot een nieu we verordening, waarin de werkkring en de samenstelling van de Verkeerscöm missie geregeld is. In deze geest bereikt de raad thans een voorstel. AANGAAN VAN GELDLENINGEN. Ten laste van de gemeente wensen B. en W. met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te Den Haag een drietal geldleningen aan te gaan .resp. van f430.000. f4Ö0.000 en f 1.057.000. Voorts komen in deze zitting de vol gende voorstellen aan de orde: ten be hoeve van het kernfysisch onderzoek, aan de N.V. tot Keuring van Electro- technische Materialen (K.E.M.A.) te Arnhem, de volgende bijdragen te ver lenen: a. voor het aandeel in de kapi taalsuitgaven een bijdrage van 0.03 cent per verkochte kWh. gedurende de jaren 1957 en 1958: b. voor het aandeel in de ontwikkelings- en exploitatiekosten over de jaren 1957 t/m. 1963 de jaarlijkse bijdrage te verhogen tot 80% van de jaarlijkse bijdrage ten behoeve van het kortsluitlaboratorium; het brengen van een wijziging in de begroting van 1958; de termijn van ontruiming van de wo ningen Sint-Ursulasteeg 13, Caecilia- straat 37 en 39. Klooster 36, Korte Ag- Rietenstraat 8 a. Lange Agnietenstr. 3. 9 en 15. Sionsteeg 7 en 8 en Sint-Michiel- straat 9. 11 ,13. 15. 17 en 20. welke wo ningen onbewoonbaar zijn verklaard, te verlengen tot 30 januari 1959. voor wat betreft de eerstgenoemde woning en tot 2 maart 1959 voor wat be treft de overige woningen; het in het leven roepen van een nieuwe Verorde ning tot voorkoming van heling: het brengen van een wijziging in de ver ordening. regelende de samenstelling en de werkkring van de Commissie voor het Oud-Archief; aan A. Bron te Was senaar ten behoeve van de uitbreiding van zijn plasticeer- en vernisbedrijf. te verkopen het perceel grond, groot plm. 15 m2. gelegen achter het pand Middel stegracht no. 30, alhier, voor de prijs van f20 per m2.; idem aan Nationaal Grondbezit i.v. gevestigd te 's-Graven- hage, te verkopen het perceel bouwter rein, groot plm. 5000 m2., gelegen aan SAMENWERKING IN LEIDSE KAPPERSWERELD. De besturen van de Ned. Kappersbond en de R.-K. Kapperspatroonsbond hier ter stede hebben tijdens een gemeen schappelijke vergadering besloten tot meer actieve samenwerking. In deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer E. M. Langezaal, zijn uit voerige besprekingen geweid aan het sociaal-economische bedrijfsleven. O.m. kwamen ter sprake: de tarievenkwestie. het leerlingentekort in het herenvak, het vakonderwijs en het aanwerven van noodhulpen om zieke vakgenoten te ver vangen. Deze vraagstukken zullen door de resp. besturen nader bestudeerd worden. Tevens werd de vakantierege- ling-1958 besproken. Evenals vorig jaar gaat de eerste groep kappers (ten noor den van de Rijn) van 4 t/m. 9 augustus en de tweede groep (ten zuiden van de Rijn) van 11 t/m. 16 augustus met vakantie. MEUBELEN BURGSTEEG 3—5—12 - TEL. 20657 Gedurende één week enkele OPRUIMINGSMEUBELEN in etalage BURGSTEEG 12. Op alle andere artikelen tijdens de OPRUIMING 10% KORTING. de Burggravenlaan, tussen de Asser straat en de Scholtenstraat,, voor de prijs van f27.50 per m2. (bouwrijp en niet opgehoogd); idem aan Nationaal Grondbezit'n.v.. gevestigd te 's-Graven- hage te verkopen het perceel bouwter rein, groot plm. 2820 m2„ gelegen in het uitbreidingsplan „LeidenZuidwest" in de omgeving van de Churchillaan, voor de prijs van f30.per m2. (bouwrijp en opgehoogd tot n.a.p.); het voor de bouw van 199 woningwetwoningen nabij de Vijf Meilaan bij besluit van 20 de cember 1954, beschikbaar gestelde be drag te verhogen met f210.819.— en nader te bepalen op f2.685.819.het voor de bouw van 105 woningwetwonin gen en 6 winkelwoningen aan de Bea- trixstraat e.o. bij besluit van 23 januari 1956, beschikbaar gestelde bedrag te verhogen met f 213 030.en nader te bepalen op f 2.158.850.aan „de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting", ge vestigd te Leiden, in erfpacht uit te geven de percelen bouwterrein, groot tezamen plm. 8520 m2„ waarvan plm. 690 m2 ten behoeve van de bouw van beheerderswoningen aan de Haagweg en plm. 7830 m2. ten behoeve van de bouw van een studentenflat op de hoek van de Haagweg en de Churchilllaan tegen een canon van f 1— per jaar en verder deze gronden uit het grondbedrijf der gemeente te nemen voor een bedrag van f226.200.goedkeuring jaarrekenin gen 1955/56 en 1956/57 van de Vereeni- ging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Alvorens al deze voorstellen in be handeling komen zal de heer C. Baart (P. v. d. A.) worden geïnstalleerd als raadslid en vindt een onderzoek plaats van de geloofsbrieven van de nieuwbe noemde leden van de raad. GETUIGSCHRIFT GEZINSVERZORGSTER. Voor het getuigschrift gezinsverzorg- ster zijn geslaagd de dames: A. Both, R. Faas, M. Faber, N. Gijse.R. Hendrikse, M. Houtkooper, A. Ladan, N. Molenaar, E. Prins, M. Razenberg, H. ter Schuur, I. Sonneveldt, C. Teeken, B. Thomas en G. van Wieringen. Stichting van een poliorisicofonds Gezien de bij het Rijk en het Prinses Beatrix Polio Fonds bestaande plannen om hun bijdrage in de verpleegkosten van poliopatienten met ingang van 1959 aanzienlijk te verminderen, acht het be stuur van de Centrale Bond van onder ling beheerde ziekenfondsen (CBOZt het noodzakelijk, dat ten aanzien van de verpleegkosten voor poliopatienten een groter draagvlak wordt verkregen dan thans via de afzonderlijke aanvullings fondsen der aangesloten ziekenfondsen mogelijk is. Het bondsbestuur heeft nu de deel nemende fondsen voorgesteld tot stich ting van een poliorisicofonds over te gaan. De desbetreffende stichting zal. vol gens het bestuur, kunnen berusten op het zg. omslagstelsel. De deelnemende fondsen dienen alle kosten, welke na de 70ste verpleegdag voor poliopatienten worden gemaakt, op te geven, waarna deze kosten aan het eind van het jaar kunnen worden sa mengeteld en worden omgeslagen over de deelnemers aan de stichting. Twee jongetje te Amsterdam verdronken Gistermiddag zijn twee knaapjes uit Amsterdam, de 6-jarige II. van der Hulst en de 5-jarige J. Snel, beiden uit de Jacob van Campenstraat, in de Buitensingelgracht, verdronken, zon der dat iemand uit het op dit tijdstip zeer drukke verkeer het heeft gemerkt. Een broertje van een der twee slacht offertjes kwam anderhalf uur later thuis, met de mededeling, dat de twee jongens te water waren geraakt. Politiemannen vonden langs de kant van het water het plastic emmertje, dat een van de jongens bij zich had gehad. Eerst na enkele uren slaagde men erin ae lijkjes op te dreggen. Aangenomen wordt, dat de jongens bij het spelen in het water zijn gevallen. Felle brand in proefboerderij SCHADE f. 200.000.— Vanmorgen heeft een felle brand ge woed in de kapitale proefboerderij van Wessanen's Koninklijke fabrieken aan de Veerdijk te Wormer. In een omme zien stond het gehele complex in lich ter laaie. Het voorgelegen woonhuis kon gedeel telijk worden ontruimd. Veel moeite kostte het de ongeveer 100 mestkalveren en varkens uit de stallen te bevrijden. Zes kalveren kwam in de vlammen om. enige andere kalveren moesten worden afgemaakt. De kostbare boerderij-inven taris en materialen, o.a. een auto, gingen verloren. De schade, die op ongeveer twee ton wordt geschat, wordt door een verzekering gedekt. I> oorzaak i* ver- raoedoÜjJc bac&Toei.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3