PRESIDENT OPSTAND EISENHOWER TRACHT DE IN IRAK TE BEPERKEN Versteviging van de zeer wankele regeringen in Jordanië en Libanon Generaal Noeri verdwenenaldus de radio - Kroonprins in leven? WEERBERICHT GROTE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Wat zal er nu gaan gebeuren? Reacties in Westelijke hoofdsteden Iraakse heersers hebbeu te lans getreuzeld bij modernisering 97ste jaargang DINSDAG 15 JULI 1958 No. 29491 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De toestand in Irak kon hedenochtend in de volgende punten worden samengevat: generaal Noeri al Said, Iraks sterke man, die volgens eerdere berichten bij de staatsgreep van gisteren gedood zou zijn, is gevlucht, aldus heeft Radio-Bagdad (in handen van de opstandelin gen) heden moeten toegeven. De nieuwe regering heeft een prijs van honderdduizend gulden op zijn hoofd gezet; omtrent het lot van Kroonprins Abdoel Illah, die met de lijfwacht nog steeds zou vechten voor de verdediging van Koning Feisal, doen uiteen lopende geruchten de ronde: volgens sommige zou de strijd nog voortduren, volgens andere zou hij gedood zijn. Radio-Bagdad beweerde, dat zijn lijk voor het ministerie van Defensie hangt. een van de functionarissen van de Britse am bassade in Bagdad, kolonel Graham, is door een Onze reisredacteur wiens artikel men elders aantreft is van mening, dat de val van Koning Hoessein nu nog een kwestie van tijd is. Dan heeft Nasser het grootste obstakel (de Arabische Unie), dat zijn Arabische eenheidsdroom in de weg stond, opgeruimd. Dan zal de Egyptische dictator zijn aandacht kunnen gaan richten op zijn westelijke flank, Lybië, Tunesië, Algerije en Marokko. Het Verdrag van Bagdad is door de huidige ontwikkeling ten dode opgeschreven. Hierdoor komt de schakel te vervallen tussen de NAVO en de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie. Maar de belangrijkste economische conclusie uit de droeve balans is wel, dat het Westen aanstonds op andere voorwaarden Iraks olie zal moeten gaan kopen. Er is geen reden voor paniek. De olie van het Midden-Oosten kan vrijwel alleen aan het Westen worden verkocht. Maar tegelijkertijd is het Westen er volkomen afhankelijk van. Het is zijn levensbloed. En daarom is het lang niet uitgesloten, dat Nasser politieke voorwaarden aan deze levering zal ophangen. Maar toch, er zijn gelukkig ook lichtpunten. Immers, hoe groter Nassers positie in de Arabische wereld wordt, des te sterker zal hij weerstand kunnen bieden aan de lokstem van Moskou. de twee delen van de „Arabische Unie" (de Iraaks-Jordaanse federa tie). Hoe dat geschieden moet, heeft de ambassadeur er niet bij gezegd. Koning Hoessein heeft gistermiddag in een radiorede zijn onderdanen aan geraden niet af te gaan op „misleidende verhalen en geruchten over het lot van de koninklijke familie in Irak, doch de officiële bekendmakingen der „verant woordelijke autoriteiten" af te wach ten. „Onze Hasjemitische familie staat rotsvast en blijft onwrikbaar in het aangezicht van de krachten van het kwaad en het atheïsme" zei hij. „Wij zullen met Gods hulp de leiding van het schip op ons nemen, vertrouwend op ons volk en de steun van het leger". kogel gedood bij een aanval van een plunderende massa. Het gebouw is in brand gestoken, de am bassadeur, zijn echtgenote en het overige perso neel zijn in veiligheid; op verzoek van president Eisenhower zou de Veiligheidsraad hedenmiddag om 3 uur bijeen komen ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. Officieel zal gediscussieerd wor den over de Libanese klacht inzake inmenging van Egypte-Syrië in binnenlandse aangelegen heden, maar naar het schijnt zal Amerika voor stellen een noodstrijdmacht naar de Libanon te zenden om een soort neutrale corridor te vormen en de opstand in Irak tot dat land te beperken. Mocht de Sovjet-Unie dit besluit met haar veto treffen, dan zal om een spoedbijeenkomst van de Algemene Vergadering worden gevraagd, waar geen veto-recht bestaat. Bagdad, die in de presidentiële 3entie te Ankara bijeen zijn geko- Schepen Zesde Vlooi zijn uitgevaren Volgens enkele vooraanstaande figu ren van het Amerikaanse Congres, die gisteren hebben deelgenomen aan een bespreking in het Witte Huis met pre sident Eisenhower, zullen er Ameri kaanse mariniers in het Midden-Oos ten, waarschijnlijk in Libanon, aan land gaan. Voor een direct ingrijpen hebben de Amerikanen o.m. de be schikking over 3.600 mariniers van de Zesde Vloot die in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee opereert. Van daag zijn elf van de twaalf oorlogssche pen van deze vloot, die zich in havens van de Franse Riviera bevonden, met onbekende bestemming uitgevaren. Voorts zijn vijftien schepen uit de haven van Napels vertrokken. Koning Hoessein van Jordanië zou intussen aan de Verenigde Staten en Turkije hulp gevraagd hebben in ver band met de toestand in Irak. De vorst heeft gisteren het leiderschap van de Jordaans-Iraakse unie op zich genomen „wegens afwezigheid van Koning Feisal, die staatshoofd van de unie is. In Londen gelooft men, dat Koning Hoessein er in de afgelopen weken in geslaagd is een soortgelijke samen zwering als in Irak te verhinderen. De laatste weken zijn in Amman ver scheidene officieren gearresteerd. De ambassadeur van Jordanië in Lon den, Rifai, zei gisteren, dat Koning Hoessein zich zal belasten met het herstel van de orde en veiligheid in Advertentie Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuiten. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur: Maan op: 4.35 uur: onder 20.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.14 uur. Laagwater te 10.52 en 23.20 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De conferentie in Ankara De staatshoofden van Turkije, Per- zië en Pakistan, leden van het Pact 2 Droeve dag voor 5 Prinses Fazilet (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren een droevige dag voor het knappe, zeventienja- B b rige Prinsesje Fazilet, dochter van b R Prins Mehmet al Abrahim van b H Egypte, die in september met Ko- b b ning Feisal verloofd is. Zij zouden b b in de loop van dit jaar trouwen, b B Zij is leerlinge van een deftige b H meisjeskostschool in Ascot in En- B geland. Met ongeduld wachtte zij g B| op de over enkele dagen begin- B nende vakantie. Zij zou naar haar S H ouders in Turkije gaan om zich op het huwelijk voor te bereiden. 5 Feisal heeft in Bagdad een prach- tig paleis laten bouwen om de wit- tebroodsweken door te brengen B Dit bouwwerk had hem honderd miljoen gulden gekost. Er was een gouden troon vcor Fazilet en net geluk straalde haar tegemoet, want er heerst een diepe liefde tussen het tweetal. De romance was oor- 8 zaak van haar studie in Engeland. I b Deze was ook bedoeld als voor be- 1 H reiding voor haar taak als vorstin 9 B Ook Feisal is in Engeland opge- U voed en we] op de dure kostschool H B Harrow. Prinses Fazilet hoorde g B het nieuws zonder een woord te B uiten. Zij ging stilletjes naar haar b. B klas. Het meisje hield zich kranig, b B zo zei een lerares, maar zij was P verslagen. Desondanks werkte zij door met de andere leerlingen. Na zijn bezoek aan Istamboel zou 5 Koning Feisal een particulier be- zoek aan Engeland brengen. In Iraakse kringen in Londen gaf men toe dat de situatie in Irak al ge- ruime tijd gespannen was en dat elk ogenblik een uitbarsting werd verwacht. van resident men .hebben besloten bijeen tè blijven in afwachting van een vertegenwoor diger van Koning Hoessein van Jorda nië. die bij ontstentenis van Koning Feisal van Irak aan het hoofd van de Iraaks-Jordaanse Unie staat. President Celal Bayar van Turkije, de Sjah van Perzië en president Mirza van Pakistan beschouwen het Pact van Bagdad nog steeds als van kracht en hebben be sloten alle verplichtingen daarvan na te komen. Aan de in Ankara reeds gehouden besprekingen hebben ook deelgenomen premier Menderes van Turkije en de Turkse minister van Buitenlandse Za ken Zörloe, de Perzische premier Ekbal en de Pakistaanse legerbevelhebber en de secretaris-generaal van het Pakis taanse minister van Buitenlandse Za ken. Nasser eerder terug President Nasser van de Verenigde Arabische republiek is gisteren, een dag Britse troepen houden zich gereed Van bevoegde zijde in Londen is mee gedeeld, dat zesduizend manschappen van het Britse leger in Engeland op dracht hebben gekregen zich gereed te houden voor verplaatsing. Inmiddels is de Britse regering vanochtend weer bijeengekomen voor besprekingen over de toestand in Irak. De conservatieve „London Evening News" schrijft dat premier Macmillan en president Eisenhower telefonisch overeenstemming hebben bereikt over de lijn die beide landen zullen volgen bij het debat in de Veiligheidsraad over de toestand in het Midden-Oosten. De regeringen van beide landen heb ben de nodige schikkingen getroffen voor het zenden van strijdkrachten naar het Midden-Oosten, aldus het blad. dat hieraan toevoegt, dat Eisen hower en Macmillan het echter wense lijk achten, dat een eventueel ingrijpen door de V.N. gedekt wordt. eerder dan hij van plan was. uit Joego slavië naar Cairo teruggekeerd. Hij was op het eiland Brioni waar hij met president Tito besprekingen heeft ge voerd. Zijn vertrek wordt in verband gebracht met het nieuws over de op stand in Irak. Men gelooft, dat beide staatslieden de jongste ontwikkelingen hebben besproken, waarna Nasser be sloot onmiddellijk te vertrekken. Ondanks de ernst van de toestand in het Midden-Oosten is Nasser echter per schip teruggekeerd. De reis duurt dan gewoonlijk drie dagen. Er stonden twee vliegtuigen voor hem klaar ingeval van een of -rdere noodtoestand Libanon vraagt om troepen President Sjamoen van Libanon heeft in verband met de staats greep en situatie in Irak de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk verzocht onmiddellijk troepen te zenden om de Libanees-Syrische grens af te sluiten. Het Britse kabinet zou gisteren in een spoedzitting dit verzoek in studie hebben genomen. Het wordt echter te Syrië uit naar de Libanon hebben ge zien. Tegen het einde van deze week werd eerst het tweede officiële rapport van de V.N.-waarnemers verwacht Het feit dus, dat tussentijds nog een rapport werd op gemaakt, is een duidelijk bewijs, dat de infiltraties van ernstige aarde moeten worden geacht. Het rapport, dat aan de secretaris-generaal der Verenigde Na ties. Dag Hammarskjöld schijnt te zijn uitgebracht, maakt melding van militai re vrachtauto's en veldgeschut, die over de Syrische grens Libanon binnen ko men. Deze beweringen zijn overigens wel in krasse tegenstelling met het z.g. eerste rapport der waarnemers van 4 Juli. Londen waarschijnlijk geacht, dat de drie betrokken regeringen eerst over leg zullen plegen alvorens president Sjamoen te antwoorden. Algemeen wordt aangenomen, dat de drie lan den een oplossing in het verband van de Verenigde Naties zullen prefereren. President Sjamoen heeft gisteren de Iraakse zaakgelastigde en de Ameri kaanse en Franse ambassadeurs ont vangen. ERNSTIGE INFILTRATIE Het verzoek van president Sjamoen heeft aanzielijk aan kracht gewonnen door een tussentijds rapport van de waarnemers van de Verenigde Naties in zijn land. die militaire transporten van Nieuwe Surinaamse ministers Gisterochtend heeft de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, kabinetsformateur Pengel ontvangen, die mededeling deed dat hij de opdracht tot formatie van een kabinet aanvaard de. De gouverneur verleende aan de mi nisters van het aftredende kabinet-Fer- rier eervol ontslag onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Voorts werden de door de heer Pengel aan de gouver neur voorgedragen ministers benoemd. De benoeming van mr. Emanuels zal 1 augustus ingaan. Later heeft de gouverneur In het gou- vernempntsshuis dé nieuwe ministers beëdigd. Omtrent het lot van Koning Feisal van Irak is officieel nog niets bekend. Volgens sommige berichten zou hij gearresteerd zijn. volgens andere zou hij in zijn paleis vertoeven, waar hij verdedigd zou worden door zijn lijfwacht. De Iraakse premier Nocri al Said, jarenlang zegenrijk dictator van zijn land. van wie ge zegd wordtdat hij bij de staatsgreep van gisteren om het leven is gekomen. Laatste Berichten Amerikaanse sehepen voor Libanese kust Het Amerikaanse persbureau United Press meldde hedenmiddag om half twee, dat een kruiser en een transportschip op twee mijl voor de Libanese kust voor anker zijn gegaan. Het transportschip begon dadelijk landingsboten uit te zetten. Het vliegveld van Bei roet is na 1 uur plaats, tijd geslo ten. De Amerikaanse en Engelse ambassades hebben hun onderda nen geadviseerd na die tijd bin nenshuis te blijven. De nationaliteit van de schepen, waarbij zich later nog tal van kleinere schepen voeg den, kon niet dadelijk herkend worden, maar zeer waarschijnlijk behoren zij tot de Amerikaanse Zesde Vloot, die in opdracht van president Eisenhower naar het oostelijk bekken van de Middel landse Zee is uitgevaren. Later kwam het bericht, dat een woordvoerder van het Witte Huis in Washington officieel heeft medegedeeld, dat meer dan 5000 Amerikaanse mariniers in Libanon aan land zijn gega? (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) De Amerikanen, die de politieke gebeurtenissen in het Nabije Oosten met aan dacht volgen, zijn diep geschokt door de omwenteling in Irak. Zij beseffen, dat deze omwenteling het voor het Westen uiterst moeilijk zal maken nog énige invloed in de Arabische wereld te houden. Wanneer het kalf nog niet verdronken is, doch reeds in de put ligt te spartelen, wordt het dempen van deze put een heksentoer. Gisteren delibereerden de Amerikaanse autoriteiten in Washington over de mogelijkheden om zulk een toer niettemin te proberen. Het is vrijwel zeker dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad van haar vetorecht gebruik zal maken om elke VN-actie te torpederen, die zou werken ten gunste van de bestaande toestand. Niettemin is Amerika er altijd op gesteld om de Ver. Naties zoveel mogelijk te betrekken in dergelijke situaties, al was dit slechts pro forma. Gemee nscli appel ij ke politiek ontbreekt In Washington leek het gisteravond vast te staan dat eventuele Amerikaan se interventie in Libanon in teite eerder gebaseerd zou kunnen worden op de Eisenhower-doctrine dan op een resolu tie der Verenigde Naties. Men denke daarbij dan niet aan tussenkomst in Irak doch aan versteviging der uiterst wan kele regeringen van Jordanië en Liba non. Naar de letter is de Eisenhower doctrine niet geheel van toepassing oo de situatie die thans is ontstaan, omdat deze doctrine is gericht tegen het com munisme. Zij die menen, dat het Wes ten toch nog een deel van zijn positie in het Midden-Oosten kan redden, betogen dat snel optreden thans geooden is. Het zal spoedig blijken of de mening dezer groep tot actie zal leiden. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Diplomaten waren niet op de hoogte Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De staatsgreep in Irak betekent, dat Nasser waarschijnlijk de slag om het Midden-Oosten gewon nen heeft. Het is ook een aanmoediging voor de revolutie in Libanon en een zware slag voor het Westen. Irak gold immers als symbool van het Arabische verzet tegen Nasser. De gebeurtenissen zijn minstens zo ernstig al? de Suez- crisis. Toen dacht men nog iets te kun nen ondernemen. Thans heerst het ver- 1 amende gevoel dat het Midden-Oosten in zijn geheel bezig is het Westen te ontglippen. Hoewel de Britten nauwer dan anderen bij Irak betrokken zijn het Bagdad-pacr was een Brits denk beeld kan in de gegeven omstandig heden nauwelijks enig Brits initiatief worden verwacht. Het is zelts de vraag of dit niet de genadeslag is voor de Britse invloed in het Nabije Oosten. Londen wacht op Washington, maar het is twijfelachtig of dit iets kan doen Militair ingrijpen lijkt onwaarschijnlijk omdat ook hier weer strikt genomen van een inwendige aangelegenheid spra ke is. al beseft men dat Nasser er even eens achter zit en dat op nem de don kere schaduw valt van Kroesjtsjet In Engelse politieke kringen men natuur lijk hoogst bezorgd over dit wankelen van het enige belangrijke Wesrelijke defensie-systeem in dit gebied, maar vooral over het ontbreken van een ge meenschappelijkp Westelijke politiek. Na Suez heeft Westen, zo stelt me hier met verbittering vast. zijn kansen laten voorbij gaan. Men is in Londen ook verstoord over het feit. dat de Westelijke diplomatie blijkbaar geen lucht van dc op handen zijnde staatsgreep had gekresen. Indien dit zo is. dan werken de voelhorens van het Westen nog slechter dan ten tijde van de Suez-crisis. Een Engelse inge nieur die gisterochtend vroeg Bagdad per vliegtuig had verlaten en inmiddels In Londen is aangekomen verklaarde niets bijzonders in de stad te hebben opgemerkt. Alles was. toen hg vertrok, rustig en vreedzaam. Eigenlijk geen verrassing Al kwamen de gebeurtenissen in Irak als een verrassing, ingewijden zijn er niets over verbaasd. Want net was na tuurlijk bekend, dat evena's in de an dere Arabische landen vooral de longe ren sterke republikeinse neigingen ver- toonden, omdat zij de monarchie air een hinderpaal voor sociale vooruitgang be schouwden. De kritiek die ook Londen heeft, is dat de heersers van Irak te lang hebben getreuzeld met het verzet ten van de bakens en dat zij de ionge generatie te weinig kansen gaven om deel te nemen aan het land«hestuui AI volgen de rebellen blijkbaar thana Nassers techniek het behoeft volgens Irak-kenners niet te betekenen, dat de staatsgreep rechtstreeks van Egypte is uitgegaan. Maar het is waarschijnlijk dat de opstandelingen zich als zij sla- een tot Nasser '.uilen wenden aangezien er in Irak geen figuur schijnt te zijn van Nassers kaliber In elk geval zijn de re bellenleiders gezien de stemming in het land gedwongen de Verenigde Arabische republiek als ideaal hoog te houden. In dien de staatsgreen Inkt is Nasser in elk geval de overwinnaar. Tot zover onze Londense correspon dent. Slot op pag. 2 Koninklijk Paar bij Delfts lustrumspel Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond de voorstelling bij gewoond van het openluchtspel „Het staat u vrij", dat ter gelegenheid van het 22e lustrum van het Delftse Studen- 1 tencorps wordt opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1