Verdwijning van valuta-onrust en verruiming van de kapitaalmarkt Dr. Eisele, intellectueel monster in Buclienwald Grote toeneming van spaargelden Komt Indonesië eindelijk tot bezinning? SCHILDER ALEX ROSEMEIEP 18 JULI 70 JAAR Dolle dwaasheid in Giethoorn Amputeerde „uit liefhebberij (VA .kewiis (s Macht" reik te diplomas uit machtig zeg.' het was een bést zomer, tjedeie week.vond U ook «iet vrienden 97ste jaargang Zaterdag 12 juli 1958 Derde blad no. 29489 Stimulansen voor de beurs (Van onze financiële medewerker) Het zijn in het algemeen geen ongunstige verschijnselen en gebeurtenissen, waarmee de beurzen deze week werden geconfronteerd en dienovereenkomstig was ook het koersverloop op de aandelenmarkten. Wat Amsterdam betreft kan hieraan worden toegevoegd dat de handel langzamerhand ook enige uitbreiding heeft ondergaan. Weliswaar blijft het omzetcijfer van de eerste zes maanden beneden dat van dezelfde periode van 1957 (f203.7 miljoen tegen f226.7 miljoen), maar de maand juni geeft een cijfer van f48.8 miljoen te zien in vergelijking met f29.7 miljoen voor de maand mei. Op de obligatiemarkt is de omzet van f256.4 miljoen in het eerste halfjaar van 1957 tot f321.8 miljoen in die periode van het lopende jaar gestegen en dooreen genomen is het eerste halfjaar voor de effectenhandel zeker niet slecht geweest. Zoals we de vorige week hebben opge merkt, heeft de terugslag in de wereld conjunctuur het voordeel gehad, dat men zich in Europa met grote nauw lettendheid op zijn eigen positie bezon nen en zich beperkingen heeft opgelegd, met het resultaat dat betalingsbalans en goud- en deviezenpositie er thans heel wat beter uitzien dan een goed jaar geleden. Er wordt de laatste tijd zelfs gesproken en geschreven over de con vertibiliteit van enkele Europese valuta's welke zich tot voor kort op een vrij wan kele basis bewogen. Men denke hier aan de valuta-onrust in Engeland en ook in ons land welke toen tot ernstige kapi taalsverschuivingen aanleiding gaf en aan de uiterst zwakke positie van de Franse frank, welke de regering tot een officieuze devaluatie noopte, die nu ook officieel is afgekondigd. Thans echter kan Engeland er op bogen, dat zijn goud- en deviezen voorraad in het eerste halfjaar van 1958 met meer dan 800 miljoen tot 3076 miljoen is toegenomen, de hoogste stand sinds september 1951. Voor een deel is dit wel aan verkregen kredieten te danken, maar ook de lopende betalingsbalans toont een beter beeld dan een jaar geleden. Frankrijk heeft door het optreden van De Gaulle niet alleen in politiek op zicht een ander gezicht gekregen, maar ook zjjn innerlijke financiële positie aanmerkelijk kunnen verster ken door een terugkeer van het ver trouwen bij de kapitaal-bezittende be volking, die voor ca. fr. 200 miljard op de staatsschuld heeft ingeschreven en hiervan een belangrijk deel met baar goud heeft betaald. Dat dit niet alleen voor het land zelf, maar voor heel Europa van belang is, blijkt uit het feit, dat de Franse rege ring heeft afgezien van de drastische invoerbeperkingen, welke zij zich had voorgenomen. Nadat gebleken is, dat De Gaulle er niet aan denkt zich aan de Nato-verplichtingen te onttrekken, wordt de kans ook 'groter, dat Frank rijk de aan dat land toegedachte plaats in het verband van de Euro- markt zal innemen en de geleidelijke ontwikkeling van deze Europese sa menwerking mogelijk zal maken. Een en ander is voor de economische ontwikkeling van ons werelddeel in de naaste toekomst van grote betekenis, omdat het zijn zelfstandigheid tegenover de V.S. kan versterken en de landen van Europa minder afhankelijk maakt van de Amerikaanse conjunctuur. Men is het er, zoals men weet, lang niet over eens, dat de Euromarkt zal beantwoor den aan de grootse verwachtingen, welke daarvan in sommige kringen worden gekoesterd, maar nu zij tot stand is ge komen, zullen naar alle kanten de voor waarden moeten worden geschapen om haar zo goed mogelijk te doen slagen. En de versterkte valutapositie van En geland, Frankrijk en ook van ons land zullen daaraan ongetwijfeld kunnen bij dragen. De verdwijning van de valuta-onrust heeft ook op de ontwikkeling van de kapitaalmarkt een goede invloed gehad in zoverre zij de spaarzin bij de bevol king weer heeft aangewakkerd en de rentestand heeft doen dalen. In ons land is hiervan een nieuw bewijs geleverd door het succes van de 4 3/4% lening van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten, welke a 98 3/4% uitgegeven, thans reeds boven pari noteert, -.odat de Herstelbank het heeft gewaagd met een 4 3/4lening A 99% voor de dag te komen. Het grotere aanbod van kapitaal is ook aan het licht getreden in de cijfers van de spaarbanken. Die van de Bonds- en Banks paarbanken tonen voor de eer ste vijf maanden van 1958 in vergelij king met dat tijdvak van 1957 een stij ging van de inlagen van f. 494 miljoen tot f. 526 miljoen tegenover een terug betaling van f. 476 miljoen en resp. f. 471 miljoen, zodat het tegoed in de eerste vijf maanden van het lopende jaar met f. 50 miljoen is vooruitgegaan tegen f. 23 miljoen in die periode van het vorig jaar. Bij de Rijkspostspaarbank steeg de inleg van f. 345 miljoen in de eerste helft van 1957 tot f. 358 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. terwijl de terugbetalingen ditmaal f. 308.4 miljoen bedroegen tegen f. 306 miljoen in het eerste semester van 1957. Spectaculair is zelfs de ontwikkeling bij de Boerenleen banken, die in het eerste halfjaar f. 733.3 miljoen hebben ontvangen en f. 593,6 miljoen terugbetaalden met het gevolg, dat het tegoed met rond f. 140 miljoen is toegenomen, dat is bijna f. 100 miljoen meer dan in de eerste helft van het voorgaande jaar. Is het beeld van de „knorrende varkens" ten aanzien van de boeren dan toch juist In elk geval verklaren deze cijfers voor een deel het grotere aanbod van kapitaal, waaraan overigens in ver moedelijk nog sterkere mate de ver minderde investeringen van het Ne derlandse bedrijfsleven hebben bijge dragen. Hoezeer de kapitaalvraag in deze sector is verminderd kan worden afgeleid uit de teruggang van het dcbiteurensaldo bij de banken, dat eind mei rond f. 2900 miljoen bedroeg tegen f. 3106 miljoen op het eind van 1957. Anderzijds zijn de deposito's en krediteurensaldi in die tijd van f. 5190 miljoen tot f. 5720 miljoen gestegen. Hierbij dient te worden bedacht, dat de ruime kapitaalmarkt voor een deel geforceerd blijft zolang de gemeenten geen vrijheid hebben hun uitgaven op de open markt te financieren. Minister Hofstra acht de tijd hiervoor nog niet gekomen, ook al is de vlottende schuld der gemeenten van ruim f. 2000 miljoen uit. 1957 tot rond f. 1800 mil joen op 1 juni afgenomen. De ongedek te kapitaalsuitgaven en kapitaalsver plichtingen bedragen echter nog f. 2555 miljoen, waartegenover de door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten opgeno men leningen bij lange niet opwegen. Het is intussen hoopvol, dat de minister bedacht blijft op het intrekken of wijzigingen van maatregelen, waardoor aan de gemeenten ten opzichte van de financiering hunner kapitaalsuitgaven een grotere vryheid zal worden gegeven. De ruimere kapitaalmarkt is, zoals wij reeds eerder schreven, ook aan de Am sterdamse aandelenmarkt ten goede ge komen. Door de geleidelijke stijging van de aandelenkoersen is het gemiddeld rendement, blijkens de berekening van de Rotterdamsche Bank, gedaald tot 6.7% in vergelijking met 7.2% eind maart j.l. en een hoogste stand van 7.9% op eind december 1957. Toch is er nog een hele reeds fondsen, waarvan het rendement 7 tol 10% bedraagt. Hierbij zijn de Indonesische fondsen dan buiten beschouwing gelaten, omdat de dividenden van een vorig jaar geen enkele aanwijzing geven voor wat er dit of het volgend jaar te wachten is. In tussen is er over de Indonesische afde ling op de beurs een golf van optimisme heengeslagen, welke weer eens heeft doen zien, dat men met positieve bewe ringen zeer voorzichtig moet zijn. Een halfjaar geleden hebben velen door de vorderingen op Indonesië in allerlei vorm radicaal een streep ge haald en inderdaad scheen het alsof er niets meer van te verwachten was, hetgeen in de koersen van Indonesi sche aandelen ook duidelijk tot uit drukking is gebracht. Thans krijgen de optimisten in zo verre gelijk, dat een Rotterdamse firma onderhande lingen heeft aangeknoopt over de verzending van tabak naar Nederland, zodat dit jaar 3100 pakken te Rotter dam zullen worden geveild en wat van nog meer betekenis is dat Indonesische zakenlieden er bij de regering op hebben aangedrongen zo goed mogelijk gebruik te maken van het nog steeds bestaande exportappa raat, met name efficiëntie, de kennis en het kapitaal van de Nederlandse bedrijven, omdat het de nationale firma's hieraan ten enenmale ont breekt. Men zal moeten afwachten of inderdaad de Indonesische regering hierdoor tot bezinning komt. Hieraan kan ook de sterk gedaalde export van het eerste halfjaar meewerken, welke ca, 60% kleiner was dan die van de eerste zes maanden van 1957. De beurs heeft overigens voor Indo nesische fondsen meer haussemotieven, n.l. de recordprijzen voor de hier aan de markt gebrachte tabakken de terug betaling op het kapitaal, waartoe ver schillende ondernemingen overgaan en de verborgen reserves, welke voor de dag komen bij de afschrijving van Indo nesische belangen (Internatio). Zo is dan het indexcijfer voor Indonesische Ledenvergadering V.P.R.O. In Barchem is de algemene leden vergadering van de Vrijzinnig Pro testantse Radio Omroep (V.P.R.O.) ge houden. Na de goedkeuring van het jaarverslag over 1957 en de begroting voor 1958 herkoos de vergadering de af tredende bestuursleden prof. dr. C. W. Mönnich, ir. K. Kooy en dr. S. van der Woude. In de vacature van ds. F. E. van Leeuwen, die zich niet herkiesbaar had gesteld, koos men prof. dr. G. J. Hoenderdaal uit Amsterdam. Tijdens de vergadering werd de wens geuit, de omroep meer aandacht te laten besteden aan de Overzeese Rijksdelen, met name in de West. De leden bleken de uitzending van de omroep van dr. Albert Schweitzer over het gebruik van atoomwapenen zeer op prijs te hebben gesteld, evenals het werk dat de VPRO heeft gedaan en nog doet voor de Indi sche Nederlanders. In dit verband is nog opgemerkt, dat de bejaarde gerepa- trieerden in de tehuizen elk een ver jaardagsgeschenk ontvangen van de VPRO-vreugdcentrale. aandelen in het eerste halfjaar van ca. 64 tot 95, dat is met weinig minder dan 50% gestegen en de beurswaarde van de cultuurwaarden aan onze beurs /an f. 139 miljoen tot f. 188 miljoen eind mei. waaraan in juni nog ettelijke mil joenen zijn toegevoegd. 't Kan verkeren! Luchtaanvallen op opstandelingen Het hoofdkwartier van de lucht macht in Djakarta heeft gisteravond medegedeeld, dat stellingen der op- standleingen in de bergen van West- Sumatra woensdag j.l. zijn gebombar deerd en gemitrailleerd, waardoor onder de opstandelingen vele slacht offers zijn gevallen. De aanvallen werden ondernomen op Batoe Kangkoeng en Soengai Limau, waar naar wordt gemeend de minister van Defensie der revolutionaire rege ring, Boerhanoeddin Harahap, en ma joor Nawawi. de voormalige chef-staf van het militaire commando van Zuid- Sumatra, zich schuil houden. Het is niet bekend of zij' tot de slachtoffers be horen. Er werden bommen geworpen op hui zen, die door de opstandelingen tot kazernes waren ingericht. Volgens het communique zijn de opstandelingen in paniek gevlucht. Prijsverhoging aardolieprodukten Met ingang van 14 juli a.s. zal de ver koopprijs voor autobenzine met 0.5 cent, en die voor tractorpetroleum met 0.25 cent per liter worden verhoogd. Deze verhoging is naar Shell-Neder- land N.V. meldt een gevolg van de recente stijging van de wereldmarktprijs. Ook de dalingen, die zich in die wereld markt gedurende de afgelopen maanden hebben voorgedaan, hebben toen hun weerspiegeling in de verkoopprijzen ge vonden. der leiding van de Antwerpenaar Al- phons Bayens en toen hij zich als jon geman te Leiden vestigde, had hij wel dra het voorrecht van Floris Kersten verschillende nuttige wenken te ontvan gen. In 1927 en 1928 genoot hij de Ko ninklijke subsidie. In 1948 en '49 kocht het Rijk enige schilderijen van hem aan. Rosemeier heeft onder meer gewerkt in de Franse Jura en in Nieuwkoop en Noorden. In de beide laatstgenoemde plaatsen met Weissenbruch en Weismüller. In Leiden en omstreken schilderde hij met Van Driesten en Van der Windt. Voorts schilderde hy in de Achterhoek, Giet hoorn, langs de grote rivieren en in Amsterdam. Rosemeier, die lid is van de „Neder landsche Kunstkring" zal in verband met omstandigheden 18 juli niet ontvangen. Hans Kaart en vaars Alie maken paniek De schilder Alex Rosemeier, die in onze stad grote bekendheid geniet, hoopt 18 juli zijn 70ste verjaardag te vieren. Alexander Coenraad Rosemeier werd te Soerakarta geboren, waar zijn vader resident was. Na enige jaren in Indië te zijn gebleven, vertrok hij naar Neder land. Schilderlessen ontving hij van Frits Jansen (oud-leraar van Koningin Wilhelmina), daarna Stelde hij zich on- Waarschuwing tegen kettingbrief De Stichting „Hulp aan Landgenotén in Indonesië", gevestigd te 's-Graven- hage, Anna Paulownaslraat 11, deelt mede, dat een kettingbrief in omloop werd gebracht, waarin de mededeling wordt gedaan, dat de baten bestemd zijn voor de stichting. Het bestuur van de stichting wenst nadrukkelijk te verklaren, dat zij van dit ondernemen geheel onkundig is en zich daarvan wenst te distanciëren. 55 (Van onze correspondent) De meest dwaze opnamedag in de j geschiedenis van de Nederlandse film heeft zich deze week afgespeeld 1 op het paviljoen in het Giethoornse Meer. Het is zó geweestdat de ge- j zette filmproduktieleider Rudolf Meyer zich in een lachstuip op de grond deed vallen, dat de zojuist in Berlijn voor zijn „Glas" bekroonde regisseur Bert Haantsra vanaf zijn opnamebootje steeds weer „zalig" en „verrukkelijk" riepdat Hans Kaart de fysiek zwaarste rol van zijn leven speelde door een tot twintig maal toe herhaald gevecht met een vaars, dat twintig in ver twijfeling geraakte Meppeler dames de tafeltjes met ijs en de zonnepa- rasols omver gooiden, tegen de houten paviljoenmuur klauterden of in het water hun toevlucht zoch ten, kortom: het was zo hartver warmend gek, dat het niet in ivoor den valt te vangen. En dat alles was te danken aan de eerste Nederlandse filmkoe, de twee jaar oude vaars Alie van boer Jakob Doze, die door Meyer en Haanstra gehuurd was om paniek te zaaien onder een groep dames van de Dierenbeschermingdie op een heerlijke zomerdag wat vreugde zochten op een paviljoen aan het Gieterse Biede. Vier keer waren Alie en haar baas Hans Kaart en de twintig Meppeler dames al present geweest in de afgelopen weken, maar tel kens had. de zon verstek laten gaan. Maar nu was toch eindelijk de zomer in compleet gewaad present en de moeilijkste opname voor de film „Fanfare" van Haanstra kon aan de beurt komen. Alie wachtte in haar punter van 's ochtends tien tot 's middags half drie en samen met Kaart pleegde zij zelfs een dut je (een unicum in de koeienwereld, deze lighouding in een bootje). Maar op het uur-U werd onder de luiheid radicaal een streep gezet. Bijna twee uur lang attaqueerde Alie, opgejaagd door Kaart, de Mep peler dames, die geleidelijk aan in een toestand van doodsangst kwamen te verkeren, gezien de steeds fanatiekere sprongen van Alie. Kaart verrichtte wonderen van lichaamskracht: hij behoede een vrouw, die onder de vaars kwam te liggen, voor ernstige kneuzingen door Alie van haar af te tillen, hij beheerste als een dol geworden Sim- son de scene, viel tivee keer voorover met zijn gezicht in het grint, schaafde armen en benen, maar toonde de vreugde van een oermens, die zich eindelijk uit kon leven. Misschien is nog nimmer tevoren waar dan ook zó gelachen, zó ge gild, zó oprecht dwaas gedaan tij dens een filmopname als deze mid dag bij Giethoorn, (Van onze correspondent in Bonn) Het geval-Eisele, de nazibeul, die thans naar Egypte gevlucht is, kent geen twijfelachtige getuige nissen. In het proces-Sommer is dat duidelijk gebleken. Tientallen, honderdtalleji, ja duizendtallen van moorden heeft de voormalige SS- arts gepleegd. Men wist dat reeds in 1945 toen de Amerikanen hem veroordeelden. Men wist dat nog steeds in 1952 toen Eisele de poort van de Landsberger-gevan genis uitkwam. Men wist dat zeker ook toen men te Freiburg Eisele een denazificatie-bewijs gaf! De denazifi- cateurs van Freiburg gaven indertijd hoog op van het goede karakter van Eisele. En daarmee kon de ex-SS-intellec- tueel beginnen te incasseren: 3000 mark schadevergoeding als krijgsgevangene, een voorschotje van 25.000 mark om een praktijk op te bouwen, verklaringen van medische instanties, toestemming om als arts te werken, enzovoort. De West- duitse opinie was niet kinderachtig om deze gevallen SS-er weer ter been te helpen. Wat Eisele heeft misdaan, was be kend sedert het Amerikaanse proces tegen hem. De Westduitsers zelf, die in de vloed van processen van de eerste oorlogsjaren geen zin en geen tyd had den om al die verschrikkingen te vol gen, kunnen evenwel ook thans nog terecht bij een van de fijnste Westduitse geesten, de thans in West-Duitsland ge- eerde prof. Eugen Kogon. „Der SS-Staat" Prof. Kogon zat zelf jarenlang in Duitse concentratiekampen, waar hij, als door een wonder, levend uit kwam. In 1947 verscheen van zijn hand het boek „Der SS-Staat" (uitgegeven door Fischer, Stockholm) waarin men om. op pagina 154 en volgende het een en ander over Eisele kan vinden. In Bu- chenwald, aldus Kogon, in dit boek, was Eisele een van de ergste kampartsen. Hij overtrof in Buchenwald, maar ook in het kamp Natzweiler, tussen 1940 en 1943, wel iedere andere SS-arts op het punt van gruwelen. Hij ondernam „vivisectie-operaties" op gevangenen, waarna hij ze ver moordde. Hy haalde zonder meer mensen uit de straten van het kamp, voerde ze naar zijn afdeling, gaf ze apomorfin-inspuitingen en had het grootste plezier om de uitwerking er van op zijn slachtoffers. Zonder enige noodzaak opereerde Eisele mensen. Zelfs amputeerde hij lichaamsdelen zonder dat zulks vereist was uit liefhebberij.Van narcose was, vol gens Kogon, nooit sprake. Kopje thee met vergif Kogon vertelt in zyn boek o.m. van de joodse Nederlanders Max Nebig, die als door een wonder dergelijke misdaden van Eisele overleefde. Nebig werd door Eisele aan zijn maag „geopereerd" en zou door de arts „abgespritzt" 'met een injectie\ vermoord) worden. Maar een gevangene wist het gif door water te vervangen. Nebig werd naar de tuber- culose-afdeling gebracht en daar kwam Eisele, doodsbang voor tbc-patiënten, nooit. Zo redde Nebig, als enige van een transport van niet minder dan 389 joodse Nederlanders, het leven Kogon vertelt voorts van Eisele hoe hij dertig zieke gevangenen een kopje thee- met-vergif gaf. Zy die deze theevisite overleefden, werden „abgespritzt" Het was Eisele ook die. volgens Ko gon, op een gegeven moment vond dat er te veel tbc-patiënten in het kamp waren. Hij liet daarop patiënten door inspuitingen met evipan-natrium ver moorden. Prof. dr. Eugen Kogon, thans er kend als een geleerde van formaat, is niet de eerste de beste. Zyn getuige nis, neergelegd in een standaardwerk over de SS en de concentratiekampen, was reeds in 1945 bekend. Anno 1958 herhaalden eenvoudige getuigen in het proces-Sommer al de verschrikkingen, waarvoor Eisele verantwoordelijk is, maar waarvoor de Westduitse Justitie, en au fond ook de Westduitse open bare mening, de ogen maar had ge sloten. De rekening wordt nu toch nog gepresenteerd, hoewel dr. Eisele ge vlucht is. Nederlands-Duitse zuivelbesprekingen Te Stresa is van bevoegde zijde ver nomen, dat de Duitse en de Nederlandse minister van Landbouw besloten hebben de volgende week te Hamburg hun be sprekingen over de zuivelsituatie en in het bijzonder over de kaasprijzen voort te zetten. Uit andere bron wordt nog vernomen, dat de commissie van de EH.G. de con troverse tussen Nederland en Duitsland met betrekking tot de kaasprijzen als een van de agendapunten zal bespreken tijdens de bijeenkomst, die de commissie a.s. woensdag in Brussel zal houden. PE 2,ON0?.,CWï„fc<^ S W Irt Waf wond hield .St.- Mat tlii as" jaarverjade f 1HÜ a 4 o 0 „Oud Lelden* maakte Vtaam zoveelste excur- Si'e, {zernde* regenjas/) *\É6AflT MÉÉ W enin 5tAdsgeVi oertaal was concours zangvere nigingen Ring Leiden. Letdse verkeersWiqa- diortjes hadden verdien de.' feestmiddag vooa wiF MftwriC VEEL KENW1S VtEEFT

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9