Kerkdiensten Leiden en omgeving Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Feestelijke intocht in Alphen besloot zeer geslaagde Laura Brussel-Expo Riet van Heeden uit Leidse politiegroep Miss Laura 1958 Radio-actieve stoffen besluit treft diverse voorzieningen Reders gaan praten over door IJsland ingevoerde 12 mij Is zone ZATERDAG 12 JULI 1958 Zondag 13 juli Leiden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. H J. van Achterberg. 7 uur dr. P. L. Schoonheim. Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. D. J. Vos- sers, 10.30 uur ds. P. Kloek. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot, 7 u. ds. M. Ottevanger. Marekerk; 10.30 uur ds. J. van der Wiel, Kooikapel10 uur ds. J. W. van der Lin den. te 's-Gravenhage. Maranathakerk9.30 uur ds. W. A. B1J- lefeld. 7 uur ds. H. J. van Achterberg, (herdenkingsdienst l.v.m. het 55-Jarlg be staan v d. Zondagsschool ..Immanuel") Herv. School Boshulzerkade11 uur ds W A. Biilefeld. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. D J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv (Leldse Volkshuis) 10.30 uur ds. E. F. Wlndervanck te Bus- sum. Ffrlise Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banis Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. M. 0**evanger. PiaconessenhuJs: 10.30 uur vie. D. J. W"lster. .T°ugdkerk (Aula gymnasium): 10 uur de heer N. L. van Dalsen. wijkgebouw „Levendaal": 11.15 uur dr. P I Schoonheim. (Kerkdienst voor gere pt ♦rieerden). Goref. Kerken. Zulderkerk: 10 uur ds P Koers te Den Haag. 5 uur ds. Rothul- Timorstraat :10 uur dr. Dronkert, 5 uur dr Westerink. Oude Vest- 10 uur dr. von Meyenfeldt. 5 i"'r dr. Dronkert, 7 uur dr. von Meyen- fe'dt. Maranathakerk: 11 uur dr. Westerink, 5 lii'r dr. von Meyenfeldt. School Telders'kade- 10 uur ds. Rothui zen5 uur ds. J D. Koers. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. M-ckenzie. Poopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Ver heus. Fvane. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J A. Haan. Gcref Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W G de Vries. Chr. Geref Kerk 10 uur (ond. De klei ne zendelinge) en 5 uur (ond. Het kleine beginsel) ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente; 10 en 5 uur ds. Mo lenaar. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50) 9.45 u. Hoogmis (donderdag 7 30 uur Avondmis. Engelse Dienst (ln Oud-Kath. Kerk Zw. Singel 50)7.30 uur Evensong. voorgan ger rev. W. Popham Hosford te Rotter dam. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr 19)10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllgingsdlenst, 6 45 straatpredlklng Gangetje. 7.30 uur onwekklngssamenkomst o.l.v. kap. en me vrouw Schurlnk. Baptistengemeenten: 10 en 6.30 uur dhr. H Schouten Jr.; (vrijdag 8 uur bidstond"). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds M Hanemaaijer te Alphen. 6.30 uur ds. W H. de Jong te Nieuwkoop: Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek. 6.30 uur ds. A. P. Helner-, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Ahbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. A. van Boven, 6.30 uur dhr de Wit te Noordwijk. Alphen aan den R(|n Herv. Gem. Ju- llanastraat: 9 uur ds. D. Bouwman te Katwijk aan Zee, 10.30 uur ds. P. A. Le- feber, 6.30 uur ds. Cassuto predikant werkzaam onder de Joden ln New York; Gebouw Jonathan: 10 uur ds. J. H. Bogers, Kapel Gouwsluis: 10 uur vicaris J. Zage- ma; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. J. Jorlssen: Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée. 6.30 uur ds A. J. Jorlssen: Mar- tha-Stichtlng: 10 uur ds J. Th. Meijer; Geref. Kerk Zulderkerk; 10 uur ds. W. Wijma. 6 30 uur ds. J. van Dalen te Nw- Loosdrecht; Noorderkerk: 10 uur ds. J. v. Dalen; 6.30 uur ds. W. Wljma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom: Geref. Kerk (art. 31) Hotel Centraal: 10.45 en 4.45 uur ds J. M. Goedhart te NleziJl; Chr. Geref. Kerk. van Reedestraat: 10 en 6 uur lees dlenst; Oud Geref. Gem. van Mandersloo- straat: 9 30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Ge ref Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. van Royen; Evangelisatie IJsbaangebouw: J0 uur H.A., 6.30 uur de heer F. Nlemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. A van EIJk; Geref. Gem.: 9.30 en 6 u. leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.:10 30 en 6.30 uur ds. J. van den Heuvel te Ede; Nieu- werbrug: 6.30 uur ds. J. C. Terlouw; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. F. D Emous te Rotterdam; Geref. Kerk: 8 en 4 uur ds. A. C Kersten (H.A.); Nleuwerbrug: 10 en 6.30 uur ds. S. Doornbos van Amsterdam; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 6.30 uur ds. J. M. Goedhart van NleziJl: Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 10 uur ds. J. P. Boendermaker van Eindhoven; Evang. Kring: 10 uur Ere-dlenst; 7 uur dhr. J. Leljdekker van Ede. Boskoop Herv Gem 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. J. Pronk: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. van der Loo van Dordrecht: Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdlenst Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur de heer P. J. van Ouwerkerk. Hazerswoude Herv. Gem 9.30 en 6 30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. van den Hout llillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J Veenendaal (bevestiging ambtsdragers), 7 uur ds. F Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur da. A. H. Schippers. Hooginade Herv. Gem.: 10 uur de heer F .R. J. Knetsch, kand. te Leiden. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Brouwer te Hillegom, 4.30 uur ds. van Wijngaarden te Hoofddorp. Katwijk aan den R(jn Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. A .Makkenze (HA); 10.30 uur (gymnastieklokaal Narcisstraat) dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. KatwUk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. F. Offeringa, 6 uur ds. D. Bouman; Oude Kerk: 8.30 uur ds. Jac. de Vos (baddienst), 10 uur ds. Jac. de Vos. 6 uur: ds. P. Moerenhout: Kapel: 10 uur ds. van der Wal te Wageningen, 5 uur ds. F. Offeringa; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Nawljn, 4.30 en 6.30 uur ds. F. Pijlman Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 5 uur ds. Bruning te Rijnsburg. Zeehospitium: 6.45 uur ds. F. Offeringa. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr L. Schipper te Alphen. 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal: 9 uur ds. van Voorst Vader te Hoorn; Gebouw: 10 uur Kinder- kerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk; 6.30 uur ds. H. J, Oldemans. te Hilversum: Kerkzaal: 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. 5 uur ds. Dijk; Vnjz. Herv. (gebouw Linde laan 12a)10.30 uur dr. J. Hoftijzer te Leiden. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur vic. B. van Tent te Amsterdam; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur as. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. G. Pettlnga (H.A. en D^nkz.); Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. dr. J. H. Bavinck, te Amsterdam (Zendingszondag); Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 4.30 uur prof. J. Hovius. te Apeldoorn. Bed. H.A.; Geref. Gemeente; 10 en 4 uur (afscheid) ds. L. Kieboom; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9 30 en 3 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond: IQ uur mevr. da. Holk Meijer, te Oegstgeest. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Stehouwer; 6.30 uur ds. H. Verweij; Rem. Kerk: 10 uur ds. A. W. Cramer; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. van den Brink van Nijbeets; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 11.15 uur ds Cadée van Oudshoorn; 6.30 uur de heer J. van den Hoek; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9.30 u. de uur ds. J. van Noort te Vlaardingen; 6.30 uur ds. J. A. van Boven; Bethelkapel: 10 uur ds. F. L. van Duikeren te Amsterdam; 7 uur dhr Koudstaal te Wijhe: Pniël Hllle- gommerbuurt: 10 uur ds. J. P. E. C. Eer- hard te Hillegom; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. IJ. van der Zee (H.A. en Dankz.); Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordw(jk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Van Dok (H.A. en Dankz.); Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Heinen; V. d. Bergh- stlchting: 11.15 uur ds. Heinen; Ned. Pro testantenbond: (lokaal Lindenpleln)10.30 uur d6. Schouwink te Schiedam. Noordw(jk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. van der Vloed te Vlaardingen, 7 uur ds. Cupédo. (H.A.)Jeugdkerk: 10 uur in de De Vlsserschool, Huls ter Duinstraat; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Bouma; 5 uur ds. Hendriks, te Winterswijk; Sole Mio: 10 uur ds. Hendriks te Winterswijk; Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal aan de Schoolstraat)10 en 3 uur dienst. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. H. Smits (HA.). Oegstgeest Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 uur ds. J. D. Pienter (jeugddienst). 7 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; Hoge Mors: 10 uur ds. B. C. Visser; Ver. v. Vrijz. Herv.: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek; Ger. Kerk Mau- rltslaan: 10 uur ds. S. R. Smllde te Dor drecht; 5 uur ds. D. K. Wielinga te Was senaar; Geref. Kerk (art. 31): W. de Zwij- gerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. R(|nsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 uur kand. A. Noordergraaf te Noorden, 7 uur ds. A. de Leeuw Ie Boskoop. Rijnsburg Herv. Gem.: (Grote kerk): 10 uur ds. F. Roosjen. pred. te Zutphen; 5 uur ds. H. van Gosliga; (Kleine Kerk)- 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. L. H. Bedaan, koopvaardij pred. te Amsterdam; (jeugddienst); Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. L. van der Linde. 5 uur ds. J. Bijleveld; (Voorhouterweg)9 30 uur ds. J. B(jleveld; 5 uur ds. H. Post; (Maranatha kerk): 9.30 uur ds. H. Post. 5 uur ds. L. van der Linde; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. R. Kevelde van Ommen; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kamp man. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6 30 u ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref Kerk (art. 31): 10.15 uur ds. R. Brands. 3 uur ds. K. Bru ning. Voorschoten Herv. Gem.: (Dorp): 10.30 uur ds. W. G. Meijering (H A.). 7 u. ds W. G. Meijering (H.A. en aDnkzegglng) (Rijndijk): 10 uur ds. Mackaav van Oegst geest; (Hulp en Heil): 10 uur ds Bouterse te Vlaardingen; (Nieuw Voordorp): Jeugdkapel; 10 uur dhr Mechelse; Geref. Het interieur van de Geref. Ra- penburgkerh te Rijnsburg. die nodig gerestaureerd moet worden. (Foto L.D./Van Vliet) Kerk (in de Herv. Kerk): 9 en 5 uur ds. M. den Boer; Geref. Kerk (art. 31): 8.30 ds. W. G. Meijering (H A. en Dankzegging) ds. Verkade te Voorburg. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart. 5 uur ds. J. van der Wiel te Leiden; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper: 5 uur ds. A. van der Berg; Chr. Geref. Kerk: 8.30 uur ds. Schipper te Hil legom. 3 uur ds. C. van den Weele te Lei den; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 ds. J. Pronk te Boskoop. 6.30 uur ds. J. B. Cats te Beu- sichem; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds, Heyner. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo te Noordwijk aan Zee. Waddinween Herv. Gem.: 9.30 uur dhr D. C. van Hoeven te Benthuizen. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; (Wijkgebouw Es doornlaan)9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. V. den Boer te Veen (N-B); Groep ,,Wet en Evangelie"; 9.30 uur ds. J. Gras te Schiedam; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotter, dam; Rem. Kerk: 10.30 uur prof. dr. J Zuurdeeg te Chicago (USA); Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5 uur lees dienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dhr A. van den Berg. te Valkenburg; 7 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee; 10 uur Jeugd kerk in 't Trefpunt. Voorganger dhr P. de Koning. Wassenaar Herv. Gem.; (Dorpskerk): 10 uur ds. H. Beker, 7 uur ds. T. D. van Soest te Rijnsaterwoude; Zuiderhout: 10 uur dr. E. Jansen Schoonhoven te Oegst geest: Deylerhuis: 10.15 u. ds. J. T. Wiers- ma; Geref. Kerk: (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. M. P. Feringa; (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Ned. Prot. Bond: 10.35 mej. ds. J H. van der Slooten; Jo- hannahuls: 10.30 uur ds. J. Spijker. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij, 7 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenheim. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuit. Zoeteruoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. Vesseur te Rockanje; Rem. Geref. Gem.: 7 uur mej. ds. Mayer te Hoorn. met complete verzorging f 22.50 p.p. - inclusief: ENTREE - KOFFIE - 5 LUNCH - DINER EN DESKUNDIGE LEIDING. Geen verdere kosten. ZO ZIET U DE „EXPO" OP ZN BEST. IN ALLE OPZICHTEN VOORTREFFELIJK Elke dinsdag, woensdag, donderdag. REISBUREAU „CEBUTO" DOEZASTRAAT 32 - TEL. 25971 J en LISSONE LINDEMAN. J 25 jaar „Reizen Zonder Zorgen" Op de laatste dag van de Laura vierdaagse vormt de feestelijke intocht in Alphen toch altyd het hoogtepunt van deze vierde dag en tevens van de gehele Laura. Vooral voor de nieuwelingen is dit een gewaarwording, terwijl het voor de „oudejaars" steeds weer een feest is dit festijn te mogen beleven. Lang en hartelijk werd het vrouwelijk lid van de Leidse Politie Sportvereniging, mej. Riet van Heeden, toegejuicht, die door alle Laurianen spontaan tot „Miss Laura 1958" werd uitgeroepen en als zodanig haar tocht door de gemeente maakte. Bijzondere moeilijkheden heeft deze vierde dag over het algemeen niet op geleverd. Vooral voor de reparatiewagen was het veer te Capelle aan de IJssel een verschrikking De heer Dusoswa was eindelijk met zijn wagen aan de over kant en kreeg toen bericht terug te moeten naar Rotterdam, waar een dei- deelnemers een grote reparatie had, veroorzaakt door een valpartij. Natuur lijk ging de heer Dusoswa weer terug al kostte het wel wat moeite de veerbazen van de noodzaak te overtuigen hem voorrang te verlenen. ZACHT ASFALT De tocht door De Vlist was dit keer bepaald weinig aantrekkelijk, doordat de enorme hitte oorzaak was van het feit, dat de asfaltlaag op het wegdek een zachte substantie was geworden, die aan de banden bleef plakken. Dan waren er ook op deze dag weer de nodige valpartijen, die alle ook nu weer beperkt bleven tot kleine verwon dingen en in sommige gevallen ernstige beschadigingen van de rijwielen. VEEL BLOEMEN Vrolyk was ondanks dit alles weer de intocht in Bodegraven, waar reeds velen in het bezit van de zo langza merhand traditioneel geworden bloe men werden gesteld. Ook mevr. Bruins Slot-Padding, de echtgenote van Alphens burgemeester, was hier weer present, die de leider van de Alphense politie en de gemeente tuinman, de heer J. D. van Leeuwen, bloemen aan bood. Dokter Van der Steen, die straks de taak van dokter Bakhuizen van den Brink in de Laura gaat overnemen, sprak hier zyn enthousiasme uit over dit Laura wielerfestyn en verzekerde met bijzonder plezier te hebben meege werkt aan het welzijn van de Laurianen. AFSCHEID In de Nutszaal had zich na de in tocht de vrolijke menigte verzameld, waar de voorzitter van de Laura, de heer P. Stouthamer, alle medewerkers dank en hulde bracht. Vooral de ge toonde belangstelling van officiële zijde werd door het bestuur zeer op prijs gesteld. Dank bracht hij vooral ook aan de Alphense politie die ondanks de dubbel zware taak deze week toch nog een vol ledige groep heeft laten deelnemen. Ook de B.B. en de heer Dusoswa werden in deze dank met een afzonderlijk woord betrokken. Vervolgens ging de heer Stouthamer over tot de uitreiking van de prijzen, waarbij de Haagse politiegroep dit keer Miss Laura 1958 tijdens haar intocht in Alphen. de eer genoot het eerst voor het voet licht geroepen te worden vanwege haar tiende deelname. Na de groepsprijzen volgden de individuele deelnemers, waar na deze elfde Laura des avond in de zelfde zaal met een zeer geslaagd Laurabal onder leiding van de band van Gé van Mild werd besloten. De Alphense politiegroep werd hartelijk toegejuicht Vergunningen voor invoer en bereiding Verschenen is een besluit op radio-actieve stoffen. Wegens het gevaar, dat radio-actieve stoffen opleveren, is het dringend nodig, aldus zegt de toelichting, dat de overheid regelen stelt aan handel in- en verkeer met deze stoffen. Deze stoffen, welke in toenemende mate toepassing op medisch, biologisch, industrieel en landbouwkundig gebied vinden, brengen ten gevolge van de daarvan uit gaande stralingen gevaren mede voor personen, die er uit hoofde van hun beroep mede moeten werken en voor personen, die deze stoffen vervoeren. Gevaren zyn er ook voor de gehele bevolking, als radio-actieve stoffen op enigerlei wijze min of meer algemene verspreiding krjjgen. Het probleem van de verspreiding der radioactieve stoffen is een onderdeel van een veel ruimer vraagstuk, name lijk dat van de toepassing van de kern energie. Sinds enige tijd is een wets ontwerp in voorbereiding, bedoeld om Europese conferentie in Scheveningen Maandag aanstaande begint in Scheveningen een Europese conferentie van rederfj-organisaties in de visserij over het eenzijdige besluit van IJsland een visserijzone van 12 mijl per 1 sep tember in te stellen. Deze, op West-Duits initiatief bijeen geroepen conferentie van het Europese visserij-bedrijfsleven wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van Engeland, Frankx-ijk, België, Denemarken, Neder land, Noorwegen, Spanje, Zweden en West-Duitsland. Voorzitter zal mr. J. H. Kiewiet de Jonge, president van de Stichting voor de Nederlandse Visserij zijn. IJsland zal, volgens de laatste berichten, in de kring van deze inderhaast bijeengeroepen be langhebbenden ontbreken. Regeringsver tegenwoordigers zullen ontbreken. Zoals men weet, heeft de conferentie Genève niet tot eenstemmig resultaat over de afmeting van en de visserijrech ten in de territoriale wateren geleid. Ons land, dat tot dusver vasthield aan de traditionele 3-mijlszone, ging te Genève met een Amerikaans bemiddelingsvoor stel mee om deze wateren te bepalen op 6 mijl met overleg over de prioriteiten in de volgende zes mijl, samen twaalf mijl dus,, buiten de kust. IJsland heeft op 30 juni de 12-mijls- zone met exclusieve eigen visserijrechten afgekondigd. De Engelse x-egering heeft hierover het onaanvaardbaar uitgespro ken. Het IJslandse besluit bracht in internationale visserij kringen grote be roering. omdat het omschreven gebied door treilers van vele nationaliteiten vanwege de kwaliteit dezer visgronden druk bevist wordt. De visvoorziening van diverse landen zal, naar mening van het bedrijfsleven, in ernstig gevaar ko men, indien IJsland aan het genomen besluit vasthoudt. De IJslandse regering is nog niet ingegaan op wensen van de Britse regering om tot besprekingen te komen. dit vraagstuk in zijn geheel te regelen, doch in afwachting daarvan wordt het nodig geacht, voorzieningen te treffen om invoer, produktie, vervoer, ver werking en bewaring van radioactieve stoffen in Nederland onder controle te stellen. Het is de bedoeling, dat het onder havige op de warenwet gegrond be sluit wordt ingetrokken, zodra een, de gehele materie omvattende, wettelijke regeling zal zijn tot stand gekomen. De invoer en bereiding van radioac tieve handelswaren zullen krachtens dit besluit gebonden zijn aan een vergun ning, bij welker verlening niet alleen de aard van de technische installaties, doch ook de deskundigheid van de aan vrager in beschouwing zullen worden genomen. Voorts kent het besluit „toe- gelatenen". dit zijn de personen, die ge rechtigd zijn radioactieve stoffen aan te kopen om deze voor technische, me dische, biologische, landbouwkundige en soortgelijke toepassing te benutten, als mede voor gebruik ten dienste van de organisatie bescherming bevolking. Zo wel de vergunninghouders als de toege- latenen zullen aan de gezondheidsauto riteiten hebben op te geven de ontvangst en afgifte van radioactieve stoffen, zo dat de organen van het Staatstoezicht op de volksgezondheid op de hoogte blijven van de circulatie van radioac tieve stoffen in Nederland. Door middel van deze bepalingen wordt gehoopt er tegen te kunnen waken, dat radioactieve stoffen in onbevoegde handen geraken en de volksgezondheid zouden kunnen bedreigen. Radioactieve stoffen, bestemd voor militaire doeleinden zullen niet onder het besluit vallen. Indonesische regering over Iroepenzendingen naar Ned. Nieuw-Guinea In een radio-uitzending de het ge hele land bestreek, heeft de Indone sische minster van Voorlichting com mentaar geleverd op het besluit van de Nederlandse regering, om een be perkt aantal troepen naar Ned. Nieuw Guinea te zenden. Tevens werd daar- bü ter sprake gebracht een bericht in de Nederlandse pers, dat in Indone sië plannen zouden bestaan om op de Indonesische onafhankeiykheidsdag op 17 augustus, een aanvang te maken met Indonesische infiltratie in Ned. Nieuw Guinea. De uitzending bevatte en waarschu wing aan Nedex-land „dat elke poging van Nederlandse zyde om door toepas sing van geweld een nieuw conflict in het leven te roepen, slechts zou kunnen uitlopen op een grotere rampspoed en een nieuwe spanning zou teweeg bren gen in de internationale betrekkingen in de wereld". ..De inhoud, zowel van de bekendma king door Den Haag als van het bericht in de Nederlandse pers, is zeer frappant en wekt de indruk, dat er slechte be doelingen achter zitten", aldus het com mentaar van het ministerie, dat de voor genomen tx-oepenzending kwalificeerde als „een poging tot intimidatie" van In donesië. „Het is niet onmogelijk, dat de Nederlanders Ned. Nieuw Guinea willen gebruiken als een militaire basis van waaruit de beheersing van Indonesië kan worden bereikt door voordeel te trekken uit chaotische toestanden, die worden veroorzaakt door verstoring van rust en orde, zoals de huidige opstand en andere ondermijnende acties". Het bericht in de pers was „naief", aldus de uitzending van het ministerie van Voor lichting, „aangezien het alleen maar een provocatie inhoudt die ten doel heeft, de werkelijke Nederlandse doeleinden in Ned. Nieuw Guinea te bemantelen". Het onzinnige van bovengenoemde verklaring behoeft nauwelyks commen taar. Er blykt wederom duidelijk uit, hoe de Indonesische regering er telkens weer op uit is, de toch al zo slechte be trekkingen met Nederland nog meer te vertroebelen als uitlaat voor eigen moei- lykheden. (Red. L.D.).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4