KONING BISAMRAT HEERST OVER AKLAVIK WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Kat in rendier-stampot deerde de gasten niet In Aklavik ruim 200 km. ten noorden van de Poolcirkel gelegen zingen de Eskimo's cowboy-liederen en roken zij zware sigaren. Een kajak met buitenboordmotor is er een alle daags verschijnsel. De dokter heeft er maar heel weinig te doen! Als maart nadert, is het ijs in de westelijke Poolzee nog dik en zijn de nachten in dat deel der wereld bitter koud en lang. Niettemin ont vluchten de Eskimo- en Indiaanse kinderen begin maart de school in Aklavik. Het schijnt een massale desertie, doch de onderwijzers zijn erop voor bereid. Op 1 maart begint namelijk de jacht op bisamratten in de streek van Aklavik. Nog steeds volgen de kinderen van Canada's noordelijkste nederzetting dan de roep, die reeds eeuwen heeft geklonken, te weten de roep der ouders: „Helpt ons om onze vallenïijnen te verzorgen!" Die roep is begrijpe lijk, als men weet, dat de Indianen en Eskimo's vroeger uitsluitend en tegenwoordig in hoofd zaak afhankelijk zijn van de jacht op pelsdieren om in het levensonderhoud hunner gezinnen te voorzien. Zijn de inheemse kinderen van de schoolbanken verdwenen, AKLAVIK, DE PLAATS, DIE OP LAST VAN DE REGERING VERPLAATST MOET WORDEN dan proberen de onderwijzers de weinige blanke leerlingen bezig te houden totdat de „deserteurs" een tweetal maanden later weer in de klas verschijnen en honderduit vertellen over hun jacht avonturen. ALS een jager een val zet, maakt hij het rattenhuis open. Nadien sluit hij het weer door de twijgjes en het mos op hun plaats terug te brengen. Doet hij dit niet zorg vuldig, dan maken de ratten het gat dicht en is de val nut teloos. Inspecteren de jagers de vallen niet tijdig, dan knagen de gevangen ratten hun eigen poten door en ontsnappen. Ieder jaar vangt men tal van ratten met minder dan vier poten! soort is de kleine witte walvis. Zó'n dier weegt ongeveer 500 kg. De vrou wen behandelen de gedode walvissen. Geen Eskimo-jager met enig zelf respect zou het in zijn hoofd halen om zijn vrouw bij de „ontleding- van een walvis te helpen. Terwijl de vrou wen werken, spelen de mannen op hun gitaren en zingen zij hun geliefde cowboy-liederen. De moderne tijd is inmiddels begon nen voor de Eskimo-s. Thans hebben zij buitenboordmotoren voor hun kajaks, petroleum (inplaats van wal vistraan) om op te koken, naaimachi nes voor hun vrouwen, motorboten om op de Mackenzie te varen en vele andere zaken, die het leven comforta bel maken. De dagen van de pedel en de iglo (sneeuwhut) behoren tot het verleden. De Eskimo's zijn de „techni sche wereld" binnengestevend. Auto's zijn er zo goed als niet in Aklavik, maar de Canadese Imperial Oil ver koopt toch veel benzine voor de motor boten der Eskimo's. En dan natuurlijk huisbrandolie, want bomen vindt men in het gebied van Aklavik betrekkelijk weinig, zodat hout niet of nauwelijks voor verwarmingsdoeleinden wordt ge bruikt. Tijdens de tweede wereldoorlog vlo gen de prijzen der rattenpelzen om hoog. Eskimo-jagers verdienden f. 20.000 a f. 25.000 per jaar. ZU namen bet er goed van, doch spaar den weinig. Zij kochten buitenboord motoren en andere nieuwigheden. Zij staken zich in fraaie kleren. Een der Eskimo's maakte zelfs met zijn vrouw een vakantiereisje naar Californië. Zij brachten tien grote koffers vol nieuwe kleren mee. De mooiste aan koop vond het echtpaar een tweetal smoking-kostuums! Maar na de oor log vielen de prijzen en werd het leven weer normaal. Permafrost AKLAVIK is gebouwd het werd reeds vermeld op een „basis" van ijs en altijd bevroren mod der. Permafrost noemt men die basis. Een schok voer door de bevolking van Aklavik, toen via de radio in 1953 bekend gemaakt werd, dat de regering voornemens was, de plaats te verplaat sen. Het stadje, zo heette het, was be zig weg te zinken in de bevroren mod der. Om redenen van volksgezondheid was de verplaatsing nodig, meenden de autoriteiten. Permafrost is geen gezonde ondergrond voor een bloeien de gemeenschap. In de zomer van 1954 kwamen er veel vreemden in Aklavik. Planologen, geologen, ambtenaren en landmeters vielen het stadje binnen. Zij moesten in gemeen overleg uitmaken, waar Aklavik gevestigd zou worden. In augustus kwam de minister van Noord- Canadese Zaken persoonlijk naar Aklavik. Hij deelde mede. dat ongeveer 80 km. oostwaarts (aan de oostelijke arm van Mackenzie) een bruikbare plek was gevonden. Het plan was om in vier jaren tijds Aklavik te verhui zen. Bij Nieuw-Aklavik komt dan een vliegveld, terwijl er tevens een tweede school en een aantal moderne wonin gen zullen verrijzen. De bevolking van Aklavik is verdeeld in haar mening over de plannen. Allen zijn het 'er over eens, dat het nieuwe stadje hygiënischer en mo derner zal zijn, maar tochEn als men dan met de mensen praat, och, dan merkt men al spoedig, dat de bisamrat voor hen belangrijker is dan de grote verhuizing. Zal het komende seizoen misschien een nieuw pelsrecord brengen?, vraagt men U. En zullen de prijzen stijgen? Is het waar, dat er een nieuw model val is uitgevonden? Kortom, de bisamrat heerst nog steeds in Akla vik en kenners van de streek zeggen, dat hij ook Nieuw-Aklavik zal gaan beheersen. (NTVANO Nadruk verboden) De kinderen gaan graag naar school. De regering heeft een dagschool in Aklavik, de zending en de missie elk een kostschool. De kostscholen betrek ken him leerlingen uit de inheemse gezinnen, die langs de kust en ver bui ten Aklavik wonen. De dagschool is hoofdzakelijk voor de Aklavikse jeugd. De kinderen mogen veel. bij voorbeeld hun lievelingsdieren meebrengen in de klas. Levende bisamratten en eek hoorns vrolijken de lessen dan op. Een paar jaar geleden bracht een Eskimo knaap zelfs zijn bejaarde grootvader mee. Dè oude baas woonde op Banks Island, ruim 700 km. van Aklavik ver wijderd, maar hij had toch die afstand dwars over de bevroren Poolzee afge legd, omdat hij nu ook wel eens wilde zien, hoe een school er uitzag! De onderwijzer ontving grootpapa harte lijk. Zeer tevreden over het geziene aanvaardde de oude heer na enige weken de verre koude reis naar huis. De bisamratten ELK gezin heeft zijn eigen vallen- lyn. Sommige zijn meer dan drie honderd kilometer lang, doch de meeste hebben een lengte van 120 km. Er zijn 188 vangdistricten rondom Aklavik en 62 in het naburige gebied rond Fort McPherson. De vangdistric ten werden na de oorlog toegewezen aan de gezinnen. Tot herverdeling of onderverdeling wordt niet overgegaan. Trouwt een zoon, dan moet hij leven van de opbrengst van de vallenïijnen in het aan zyn vader toegewezen ge bied. Bisamratten bouwen kleine huisjes (meestal van sneeuw) op het ijs nabij hun visgaten. De vallen wor den i n die rattenwoningen geplaatst. Een paar jaar geleden bracht een Bisamratpels bijna f. 10 op, doch tegenwoordig is de prijs heel wat lager. Een pelsjager verdient nu on geveer f. 2000, zodat hij wel genood zaakt is om des zomers voor enige bijverdienste te zorgen. Sommige Eskimo's leggen zich daar om toe op de walvisjacht. Het jacht seizoen wordt in juli geopend. Dan zwermen de Eskimo's in hun kleine boten (kajaks) uit en harpoeneren of schieten zij de dieren. De in de wate ren bij Aklavik meest voorkomende Het stadje AKLAVIK is een der beste jacht terreinen voor bisamratten. Het ligt op de westelijke oever van de trage Mackenzie-rivier, ruim 200 km. ten noorden van de Poolcirkel. In de streek van Aklavik vangt men jaar lijks ongeveer 200.000 bisamratten. De oppervlakte van het jachtterrein be draagt ongeveer 5000 km2. De Macken zie-delta wemelt van pelsdieren: lyn xen sneeuwhazen, poolvossen, bevers en vooral bisamratten. De pelsdieren- vangst en pelshandel zijn daar vrijwel de enige bronnen van bestaan. Behalve de pelsjagers wonen er in Aklavik enige zendelingen, missionarissen en leden van de Royal Canadian Mounted Police. Het is een stadje vol contras ten. Het ligt ruim 3000 km. van de be schaafde wereld verwijderd, doch er zijn goede ziekenhuizen. De huizen en hutten der pelsjagers zijn vrij pover, doch tevens kan Aklavik bogen op een paar van de mooiste gebouwen, welke in het hoge Noorden te vinden zijn. ALS de pelsdieren jacht begint, leeft de bevolking op. Ja, soms lijkt het zelfs, of een goldrush ontke tend wordt. In de verboden jachttijd is het doodrustig, om niet te zeggen saai, in Aklavik. De Indianen zitten dan vrijwel altijd voor Peffer's Koffie huis en korten de tijd met de vliegen van hun gezicht te verjagen. De Eski mo's, gestoken in keurige „herenpak- ken". roken dan zware sigaren en pra ten over de prijzen van de bisamrat- pelzen. Indiaanse kinderen spelen dan, half-naakt, in de chocolade-bruine Mackenzie-modder. Oude jagers, die de rivier kwamen afgezakt, doch geen geld hebben om terug te gaan, geven sterke verhalen ten beste, hoe zij grote fortuinen hadden kunnen verdienen, alsGoed-geklede blanke hande laars kopen pelzen en betalen met blikjes melk, alcoholvrije dranken, cacao en van handtekeningen-voorziene portretten van beroemde filmsterren. Acht uren per dag galmt dan cowboy- muziek de Eskimo's zijn er dol op! uit luidsprekers over de delta. Des winters, als het vriest dat het kraakt, voeren de Eskimo's en Indianen hun oude volksdansen op in de rokerige gelagkamer van Peffer's Koffiehuis. En de rest van de wereld of het nu vrede is dan wel oorlog is zo ver weg, dat niemand er aan denkt. AKLAVIK ligt vlak bij de Poolzee en is gebouwd op altijd-bevroren modder en ijs. Het strekt zich uit langs een haarspeldbocht van de Mackenzie. Er is slechts één straat. Hieraan liggen de gebouwen van de Bereden Politie, de Hudson's Bay Company, de Militaire Seindienst, de regeringskantoren en twee hotels. Tus sen die gebouwen in staan houten woningen, hutten en tenten, waarin de 150 blanken en de 500 Eskimo's en Loucheux-Indianen wonen, die de vaste bevolking van Aklavik vormen. Maar als de „rattentijd" begint, stro men de 1100 Eskimo's en de 350 India nen. die in de delta wonen, vrijwel allemaal tegelijk naar Aklavik. Dan begint het leven daar! Acht maanden per jaar is Aklavik de gevangene van het ijs, zodat aan voeren per schip niet mogelijk zijn. Dan zijn de radio en het vliegtuig de enige verbindingsmogelijkheden met de rest der wereld. Kunnen de vlieg tuigen niet landen op het ijs, dan blij ven zelfs brieven en kranten uit. Afge zien van kleine hoeveelheden, die met extra-vliegtuigen uit Fairbanks wor den aangevoerd, komen er in de winter geen nieuwe voorraden aan. De men sen eten dan rendiervlees, dat zij in natuurlijke ijskasten bewaren, alsmede allesbehalve verse eieren en blikjesmelk De meeste blanke gezinnen laten in het voorjaar kruidenierswaren en an dere levensmiddelen voor een heel jaar komen. De bestellingen arriveren per schip en worden opgeborgen in de par ticuliere voorraadschuren, die men op vele plaatsen in Aklavik aantreft. De mensen HET spreekt vanzelf, dat slechts waarlijk stoere, energieke men sen in Aklavik tevreden kunnen zijn. Ook de zendelingen en missiona rissen zyn praktische mannen, die van aanpakken weten en een tractor kun nen besturen. De meest kosmopolisti- sche ingezetene is dr. Axel Laurent- Christensen. Hij is Deen van geboorte. Als wereldreiziger, diplomaat en des kundige op het gebied der tuberculose bestrijding heeft hij zijn sporen ver diend. Hij verstaat uitstekend de kunst om met de Eskimo's om te gaan. En hij is erg tevreden over de gezond heidstoestand van de mensen in zijn district. „Misschien zijn onze zieken huizen spoedig zelfs helemaal leeg!", zei hij. Een opmerkelijke figuur is voorts mevrouw Desrosiers, een dochter van de eens zo beroemde „Zweedse Nagte- gaal" Jenny Lind. Mevrouw Desrosiers woont in het hoge Noorden sedert 1926. Zij is een toonbeeld van jeugd en ge zondheid. Dan is er de grappenmaker van Aklavik, Joe Vitch. Een halve eeuw lang was hij nooit ziek geweest. Toen moest hij naar Edmonton om een oog operatie te ondergaan. Dat was een jaar of drie geleden. Joe verweerd, met een huid als leer, guitige ogen en een stem als een elandstier kwam vijftig jaar geleden wonen in de streek van Aklavik. Hij ging slechts eenmaal weg. Dat was voor die oog-operatie, en zelfs toen „nam ik het eerste het beste vliegtuig om weer terug te keren". Joe woont in een éénkamerhut aan de overkant van de rivier. Geen dier, dat een pels draagt, ontsnapt hem. Eens had hij een grote verzameling honden en katten. Vóór hij naar Edmonton ging, schoot hij ze allemaal dood. Nie- De jacht op bisamratten is een der voornaamste middelen van bestaan. V De delta van de Mackenzie-rivier. Op de voorgrond het plaatsje Aklavik mand vertrouwde hij de zorg voor zijn dieren toe. Tijdens een feestmaaltijd ter ere van een doortrekkende hoog geplaatste ambtenaar bleek, dat een der katten verdwaald was in de stamp pot van rendiervlees. Joe greep het dier bij de staart, trok het uit de pan en slingerde het weg. Doodbedaard schepte hij vervolgens het eten op de borden. En de ambtenaar kreeg de indruk, dat zoiets heel gewoon was in Aklavik. Later heeft men hem uit de droom geholpen! EEN kilometer of vijftig stroomop waarts woont Knut Lange, een Deen van zowat twee meter leng te. Hij geldt als de man „met de zachtste stem en de sterkste knuisten" van het hoge Noorden. Hy is een der bekendste blanke pelsjagers uit de streek. Zijn huis staat altijd wijd open voor Indianen, Eskimo's en blanken. Hy heeft een uitstekende bibliotheek. Ieder jaar gaat hij naar Seattle en koopt dan voor f. 380 tweedehands- boeken. Een bont allerlei! Einstein zowel als Hemingway staan in zijn kast. Herhaaldelijk hebben zijn In diaanse, blanke en Eskimo-vrienden hem verzocht, om zich kandidaat te stellen voor de Raad van Twaalf, die de Northwest Territories bestuurt. Doch steeds zegt Knut: „Neen, iemand, die hier in de streek is geboren, behoort gekozen te worden!". Eskimo met pas gedode ijsbeer De vallenlijn is 100 tot 300 kilometer lang (door Michael Jacot)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14