Minister Strauss bereidt gesprek van Adenauer met De Gaulie voor WEERBERICHT Gematigden in de Libanon zoeken naar aanvaardbare kandidaat Eerste vierkante kazen gingen uit Bodegraven naar Duitsland Half augustus belangrijke ontmoeting in Straatsburg KOELKAST 60 LITER Fa.J.P.v.Berge-Henegouwen Kroesjtsjefs bezoek aan Berlijn neemt alle eeiilieidsillusie weg 97«t» Jaargang WOENSDAG 9 JULI 1958 No. 29486 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sjehab zou nu geen kans meer maken Gematigde politici in de Libanon doen pogingen om een in brede kring aan vaardbare kandidaat te vinden voor de presidentsverkiezing door de Kamer van Afgevaardigden. De stafchef van het leger, generaal Sjehab, schijnt aan beide zyden prestige te hebben verloren. Men heeft nu de meeste hoop gevestigd op oud-president Naccache. De gematigden schijnen van oordeel, dat, als men het eens wordt over een nieuwe president, de regering-Sjamoen automatisch eind september bij het aflopen van Sjamoens ambtstermijn zal verdwijnen en dat de revolutie dan ook als een nachtkaars zal uitgaan. Alle winkels in Beiroet vandaag gesloten De Libanese minister voor contact met de waarnemers van de Ver. Natie's, Moecheiber, heeft gisteren gezegd, dat dc waarnemers bewezen hebben, dat ge- uniformeerde Syrische soldaten „ver op Libanees grondgebied" zijn doorge drongen. Zij hadden namelijk de rege ring een kaart gezonden, waarop de plaats stond aangegeven, waar zij op 25 juni een compagnie Syrische mili tairen hadden gezien. Deze plaats was drie en een halve kilometer van de Syrische grens gelegen. De grens in dit gebied wordlj niet door beide of één van beide landen betwist, aldus Moe cheiber. Minister Moecheiber vroeg zich voorts af waar de rebellen het geld vandaan halen om hun verzet te financieren. Tot heden zijn hier minstens 50 mil joen Libanese ponden voor nodig ge weest. Het had hem verder verbaasd, dat de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, de feiten die in het rapport van de waarnemers zijn vermeld, heeft willen verdoezelen. In Beiroet zijn vandaag vrijwel alle winkels gesloten. De winkeliers zijn n.l. bevreesd, dat hun bedrijf het slacht offer wordt van een zelfde soort aan slag als die waardoor gisteren een In het Rijksmuseum te Amsterdam werd gisteren een receptie gehou den ter gelegenheid van het eeuw- leest van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap. Prol. mr. W. F. de Gaay Fortman rechtsfeli citeerde als Kamerheer in buitenge wone dienst an de Koningin de ondervoorzitter van het genoot schap jhr. ir. Six van Wimmcnum met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. groot warenhuis in vlammen opging. Deze brand ontstond doordat een nabij geparkeerde vrachtauto met explosie ven in de lucht vloog. Men neemt aan dat dit een actie was van commando troepen van de opstandelingen. De op standelingen hadden n.l. opdracht ge geven de winkels gesloten te houden. Zij wilden op deze wijze het handels leven in de stad verlammen, maar de laatste tijd hadden hoe langer hoe meer winkeliers zich niet meer aan deze order gestoord. Peronistisclie actie Prinses Beatrix bijde poliopatien tjes die gisteren een feestdag had den in Scheveningen. Reeds f 5(1.000 voor de poliopatiëntjes Lof voor Scheveningen De eerste dag van het uitgaansfeest, dat het Prinses Beatrix Poliofonds dit jaar voor de vijfde maal voor poliopatientjes heeft georganiseerd, is in Den Haag besloten met een feest avond in de Houtrusthallen. De kinderen zaten 's avonds aan een diner, waar ook de waarnemend- burgemeester van Den Haag, de heer C. H. P. W. van den Oever, zich on der de ca. 1000 aanzittenden bevond. Leerlingen uit Haagse huishoud scholen fungeerden als serveersters. Onder de maaltijd, die genoten werd terwijl muziekensembles optraden, spra ken diverse sprekers hun dank en waardering uit over de feestdag in 's-Gravenhage en Scheveningen, die zij allen geslaagd noemden. De voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van het fonds, de heer C. W. van de Westering, dankte speciaal degenen die aan de or ganisatie hebben willen medewerken. De heer van den Oever had bijzon dere lof voor de werkzaamheid van de diverse acties te Scheveningen voor het vergaren van fondsen voor de polio afdeling van het Zuidwalziekenhuis. „Het is nu een Scheveningse zaak ge worden", zei de spreker, die de schen kingen uit de vissersplaats in herinne ring bracht. Nadat de kinderen in een van de hallen van het Houtrustcomplex in hun Rode Kruisbedjes te slapen waren ge- Onder de Argentijnse rechters heerst ontevredenheid over de reorganisatie plannen van de huidige minister van Justitie, die een aantal rechters be noemd door de tijdelijke regering na I legd, bood het fonds hun een gezellige de val van Peron heeft vervangen I avond aan in de Rotonde, door rechters die Peronistisch gezind j „De oprechte amateurs" verzorgden zouden zijn. I het programma. Vanochtend zijn de Nadat in de afgelopen dagen reeds I kinderen voor een feestelijke dag naar veel rechters uit protest tegen deze Rotterdam vertrokken, benoemingen ontslag hadden gevraagd Scheveningen is op velerlei wijze ac- Oostduitsers toenadering tussen Oost en West Duitsland door de vorming van een confederatie, een statenbond, een plan dat voor Bonn onaanvaardbaar is. Ook gisteren kwam dit plan bij de be groeting van Kroesjtsjef te Oost-Berlijn ter sprake. Ulbricht begroette de Rus sische leider namelijk met de woorden dat Kroesjtsjef een man is, die de Oost- duitse voorstellen voor een Duitse sta tenbond actief ondersteunde. Kroesjtsjef antwoordde met gemeenplaatsen en wilde daarna weglopen, toen de toeschouwers de „Internationale" zongen. Ulbricht ving hem evenwel op, waarna de Rus sische minister-president toch nog een strofe van de „Internationale" mee zong Deze ontvangst te Oost-Berlijn ging gepaard met spreekkoren die verkondig den, dat „de partij ons vrijmaakt", dat „Adenauer machteloos" is en dat men „dagelijks een goede daad voor onze ar beiders- en boerenstaat moet doen". Het traditionele kleine meisje met bloemen, dat door Kroesjtsjef over het hoofd werd gestreken, ontbrak uiteraard evenmin bij het begin van dit bezoek, waarvan men zich te Bonn weinig goeds voorstelt. Kroesjtsjefs tegenwoordigheid op het SED-congres is, zo zegt men te Bonn, een waarborg voor het voorkomen van het afwijken van de partijlijn en voor een nauw samenwerken tussen Oost- Berlijn en Moskou. In zovesre beschouwt men dit bezoek als een demonstratie, die iedereen in Bonn, die illusies zou willen maken over een spoedige Duitse eenheid of over een milder communistisch regime in Oost-Duitsland, wat te zeggen heeft. is nu ook de president van de Argen tijnse Hoge Baad, dr. Alfredo Orgaz, afgetreden. Hij heeft verklaard, dat bij de reorganisatie partijbelangen zwaarder wegen dan de belangen van het recht en van het volk De Hoge Raad heeft na het aftreden van Orgaz een „reces voor onbepaalde tijd van de rechtelijke macht in de stad Buenos Aires" afgekondigd. Er zijn nog meer moeilijkheden voor de nieuwe regering van president Fron- dizi. Er dreigen n.l. stakingen van art sen, ambtenaren en arbeiders van elek triciteitsbedrijven en bovenal rijzen er moeilijkheden tussen het leger en de luchtmacht enerzijds en de vloot ander zijds. Deze laatste moeilijkheden zijn een gevolg van de voorgenomen aankoop door de marine van het 13.350 ton me tende Britse vliegdeksohip „Warrior". De luchtmacht en het leger menen dat door deze aankoop hun kracht naar ver houding kleiner zal worden. President Frondizi waarschuwde dinsdagavond in een radiorede, dat hij alle beschikbare middelen zal gebruiken om de discipline te handhaven. Schout-bij-nacht Rial, een vroegere onderminister van Marine, tief in het verzamelen van gelden ten behoeve van het Prinses Beatrix Polio fonds. Dit fonds heeft voor de verbouwing van de poliozaal in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag f. 100.000.- nodig. Hiervan is nu f. 50.000.- gestort. De Scheveningers hebben in de thuishaven en op de zee acties gevoerd en collectes gehouden. De z.g. vlootactie heeft f. 12.000.- opgeleverd, een bedrag dat door diverse afzonderlijke afdelingen bijeen is gebracht. is dinsdagavond onder huisarrest ge plaatst. Ten overstaan van alle ministers en de generaals en admiraals ver klaarde de president, dat „niets wat het land heeft afgewezen, zal terugkeren". Hij zei dat de Argentijnen moesten op houden terug te zien naar „een dood verleden". Deze boodschap werd be schouwd als een waarschuwing aan het adres van de Peronisten en de militai ren die graag weer aan de macht zou den komen. Frondizi werd door zijn ge hoor luide toegejuicht. Duitse televisie toonde belangstelling Er heerste gisteravond in Bodegraven een grote drukte, niet alleen in verband met de Bodegraafse sportweek, maar ook omdat de eerste Nederlandse vierkante kaas vanuit deze gemeente naar Duitsland, onze grootste kaasafnemer, werd ver voerd. De Duitse televisie heeft aan dit feit ruime aandacht besteed. Zoals bekend is er maanden lang strijd gevoerd over het maken van vierkante kaas. De kaasproducenten waren er uit commerciële overwegingen sterk vóór. mede omdat Denemarken direct vier kante kazen ging maken toen de Duit se afnemers erom vroegen. De Neder landse instanties gaven niet onmiddellijk toestemming, maar tenslotte is deze toch gekomen. Gisteren werd de eerste partij vierkante kaas verzonden Bij het kaaspakhuis van de fa. Noord- hoek en Zoon heerste gisteravond een grote drukte toen de eerste 5000 kg. kaas werd ingeladen in een grote Duitse vrachtauto, die speciaal voor dit tran sport naar Nederland was gekomen. Grote spandoeken aan de zijkanten van de vrachtwagen vertelden dat dit de eerste vierkante kaas was die vanuit Ne derland naar Duitsland werd gebracht. De Duitse televisie was eveneens aan wezig, maar wilde wel iets meer geven dan enkel maar het inladen van de kaas. Daarom heeft men het gehele produktie- proces van de kaas gevolgd. Drie aardige meisjes, Meta Vink, Eva Windhorst en Lianke Jenné. gestoken in oud-Holland se klederdracht traden op als televisie sterren en demonstreerden het gehele proces van het kaasmaken vanaf het melken van de koe tot het opleggen van de kaas in de pakhuizen. Deze belangstelling van de Duitse tele visie is ongetwijfeld niet alleen van com mercieel belang voor de kaasexporteurs maar zeker ook van belang voor het vreemdelingenverkeer. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn hecht men grote waarde aan het bezoek, dat de Westduitse minister van Defensie, Strauss gisteren aan de Franse minister-president generaal De Gaulie heeft gebracht. Algemeen ziet men er een voorbereiding in van een ont moeting tussen De Gaulie en de Westduitse Bondskanselier Adenauer. De Fransen hopen van dit bezoek, dat Strauss er toe zal komen een beslissing te nemen inzake de vraag of de Duitse luchtmacht met Amerikaanse straaljagers of met Franse jagers van het type Mirage III zal worden uitgerust. Beslist Strauss ten voordele van de Mirage, dan zullen volgens de Fransen ook andere Westeuro- pese staten West-Duitsland volgen, hetgeen van grote betekenis zou zijn voor de Franse industrie en de Franse economie in het algemeen. Wat een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulie betreft, verwacht men op korte termijn een dergelijk contact, wellicht te Straatsburg omstreeks half augustus. Adenauer zou dan, op weg naar zjjn Italiaanse vakantieoord, te Straatsburg kunnen uitstappen om De Gaulie te spreken. Amerikaans toestel werd door twee Migs in brand geschoten Het Amerikaanse transportvliegtuig van het type C-118, dat op 27 juni in Sovjet-Armenië tot dalen werd gedwon gen, is op 4.500 meter hoogte door twee Mig-straaljagers in brand geschoten, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden bekendgemaakt. Vijf leden van de bemanning brachten zich met hun valscherm in veiligheid, terwijl de overige vier inzittenden trachtten een noodlanding te maken. Toen de vijf be manningsleden aan hun parachute daalden en het brandende toestel de landingsoperatie begon, werden zij op nieuw door de Migs beschoten. De bemanning, die het er levend af bracht, werd tien dagen door de Russen vastgehouden. Maandag werden de negen mannen over de Russisch-perzi- sche grens gezet, vanwaar zij gisteren te Wiesbaden aankwamen. Volgens de Amerikaanse luchtmacht was het toestel tengevolge van zware onweders en onverwachte winden in de hogere luchtlagen buiten zijn koers ge raakt en boven Sovjet-gebied terecht gekomen. Het brandende vliegtuig ont plofte kort nadat het aan de grond was gezet. De negen mannen, die thans in Wies- baden vertoeven, lijden aan overver moeidheid en uitputting. Zij zijn ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Bonn wantrouwend De Gaulle en Adenauer hebben elkaar tot dusverre nog nooit ontmoet. Een ge sprek tussen beide staatslieden zal, zc meent men in Bonn, niet leiden tot con crete resultaten, slechts tot persoonlijke kennismaking en algemene oriëntering Het oorspronkelijk tegen De Gaulie bestaande wantrouwen in Bonn ten aan zien van de NAVO en de Europese ver dragen is reeds geruime tijd verdwenen. Wel bestaat een nieuwe ongerustheid over het Franse streven om zich via atoombom-vervaardiging op te werken tot een grote mogendheid. De druk, die van Franse zjjde is uitgeoefend om voorlopig geen Europese hoofdstad te kiezen, wijst erop, zegt men in Bonn, dat de Fransen zullen pogen de komende jaren hun positie in Europa zo te ver sterken, ondermeer door atoombom- produktie, dat dan automatisch Parijs beschouwd zal worden als centrum van Europa. Het Franse streven heeft de laatste tijd ongerustheid^te Bonn teweeg gebracht en men verwacht dat Aden auer dit omzichtig te Straatsburg te berde zal brengen. De SAS kreeg wat aan KLM werd geweigerd De Verenigde Staten hebben gisteren officieel aan vliegtuigen van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SA§> landingsrechten in Los Angeles ver leend. Zoals men zich herinnert heeft de KLM deze rechten indertijd niet ge kregen, wel die in Houston (Texas). Voorts hebben de V.S. aan de SAS landingsrechten gegeven in Anchorage (Alaska). Voorheen mochten vliegtuigen van de SAS in Anchorage landen voor het innemen van brandstof. Het vlieg veld aldaar ligt op de poolroute van Scandinavië, naar Tokio. De maat schappij mag thans passagiers op nemen voor Scandinavië, maar niet voor Tokio. Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat de Scandinaviërs landings rechten in San Francisco hadden ge vraagd, maar dit was geweigerd. Daar voor in de plaats was in Los Angeles toegestemd. (Voor Nederland is deze gang van zaken een grote tegenslag. Blijk baar staat de SAS bij de Ameri kanen hoger aangeschreven dan de KLM, ofschoon deze oudste lucht vaartmaatschappij ter wereld, die bovendien de eerste ivas om van houten op metalen Amerikaanse toestellen over te schakelen, een reputatie heeft, die de huidige gang van zaken bepaald teleurstellend doet zijn. Red. L.D.) Nieuw Burgerlijk Wetboek Tweede deel vastgesteld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteravond ge reedgekomen met de vaststelling van het tv Ie d~el van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek, waarvan de bepalin gen pas over jar w - -uilen treden, omdat in de loop van de ko mende jaren eerst nog negen andere c'rien moeten worden vastgesteld. Nadat gisteren na een spannende stem ming met 59 teg°~ 60 stemmen de be slissing was gevallen, dat erkenning van c -nising door de overheid gehand haafd blijft, kwamen verder in moei- r me discussies nog slechts enkele wij zigingen van ondergeschikte betekenis U stand. Warm weer Het weer in ons land staat nu onder invloed van' een gebied van hoge lucht druk, dat zich van de Azoren tot aan de Alpen uitstrekt. In dit hogelucht- drukgebied ontstond op verscheidene plaatsen mist, die in de loop van de ochtend echter snel verdween. Op het noordelijk deel van de Oceaan trekt een actieve storing in de richting van de kust van midden Noorwegen. Het hier mee samenhangende front dringt via de Britse eilanden langzaam naar het oos ten door, om morgenmiddag wellicht onze kust te bereiken. De activiteit van het .front is gering. Het zal waarschijn lijk de bewolking in de loop van de mid dag iets doen toenemen, maar voordien verwachten we zonnig en warm weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur» Advertentie Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk warm en overwegend zon nig. later echter van he>t westen uit toe nemende bewolking met hier en daar enige motregen en daling van tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JULI Zon op: 4.31 uur; onder: 20,58 uur. Maan op: 0.18 uur; on dei-: 14.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.40 en 22.09 uur. Laagwater te 5.00 en 17,32 uur. Advertentie slechts f 375, By DE Electro-speciaalzaak AALMARKT 4 - TELEF. 32176 Betaling in overleg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vermoeide partijleider wil teu koste van (dies afwijken van partijlijn voorkomen (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjetrussische minister-president en secretaris van de Russische commu nistische partij, Kroesjtsjef, arriveerde gisteren per straalpassagiersvliegtuig te Oost-Berlijn, waar htf deel zal nemen aan het congres van de SED, de Oostduitse communistische party. In tegenstelling tot zijn vorige bezoeken aan Oost-Duits- land, in 1955 en 1957, zag hij er ditmaal moe, byna uitgeput uit. Er kon nauwelijks een lachje of voor de opgetrommelde langs de straten gezette arbeiders. Kroesjtsjefs bezoek aan Oost-Berlijn wordt in Bonn een verrassing genoemd. Men is het er algemeen over eens, dat de Russische minister-president hiermede poogt het Oostduitse regime van Ulbricht, secretaris van de SED, ruggesteun te geven. ten beschouwen. Men venvacht in Bonn geen enkel antwoord van Kroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan Oost-Berlijn op de door de Westduitse Bondsdag voor gestelde methode om wat schot te bren gen in de Duitse eenheidskwestie. Zoals bekend, zal de Westduitse regering by de Grote Vier aandringen op de vor ming van een vier-mogendhedencom- missie op ambassadeursniveau ten einde het Duitse probleem onder ogen te zien. Inzake de Duitse eenheid wensen de Zielige spreekkoren van opgetrommelde arbeiders Het communistische bewind te Oost- Berlijn geldt als zeer trouw aan Moskou en wordt met Praag beschouwd als een sterk bastion, waardoor het tussen Rus land en Oost-Duitsland gelegen, af en toe uit de orthodoxe band springende Polen zich altyd als ingesloten zal moe-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1