natieke partisanen van de P.P.S, iitra de Druzen van Djoemblatt Natii-raLax Chr. Hist. Unie morgen 50 jaar Russisch straalverkeersvliegiuig gisterochtend op Schiphol geland \trieuze anti-communisten steunen president jamoenmaar streven naar een Groot-Syrië oed-getrainde vechtersbazen jaargang Dinsdag 8 juli 1958 Derde blad no. 29485 ,H EL GHARB. De zon, die over de Libanese bergruggen was geklom- ,d de frisheid van de morgen nog niet verjaagd. Er hing dauw aan de en het nieuwe licht legde blauwe schaduwen in de valleien, waar kleine stroomden naar de kust en de blauw Middellandse Zee in de verte, onken koffie op de met paarse bougainville omlijste veranda van het oude een vrediger moment heb ik zelden gekend. Toen, zo onverwacht dat ik pje liet vallen, hamerde vlak onder ons een Hotchkiss-mitrailleur zyn jiloze vuurstoten de stilte in. De felle knallen weerkaatsten honderd- ussen de bergen. En voordat zy konden versterven, namen andere wapens lid over: machinegeweren, stenguns en karabijnen. Het knalde uit alle en gaten en boven het geknal uit hoorde ik de kogels voorbij miauwen, tnü spijtig achter een zandzakken-dekking neer: de slag om de heuvels leiroet, het gevecht tussen de opstandige Druzen van Kamal Djoemblatt jgeringsgetrouwe partisanen van de PPS, was begonnen. De Druzen die het op de wonderen van de moderne techniek niet voorzien heb ben, zetten hun opmars stop en de P.P.S. trok op haar beurt ten aanval. Weliswaar ging het kanon van de pantserwagen na het eerste schot al stuk maar de mortieren zorgden voor zo'n efficient dekkingsvuur, dat ik over eind ging staan om beter overzicht te hebben. Nog geen tien seconden later lag ik 3-lweer languit achter en stapel stenen. Want de Druzen hadden ook een mor tier en de eerste granaat daarvan, die nog op geen 25 meter afstand explo deerde, zond mij een lading zand in het gezicht en wat snel voorbij fluitende deeltjes om de oren. Gedurende het volgende kwartier kreeg ik nog negen keer de gelegenheid te hopen, dat het geluid van een tram honderd PPS-ers ;en 800 Druzen ren de avond tevoren in het ofdkwartier in het dorpje aangekomen. Die dag hadden ,tts Druzenguerilla's al gepro- heuvels om Sjemlan, die een ihe positie boven Beiroet en een jitgangspunt voor een aanval «iegveld van de Libanese hoofd- nen, te bezetten, ten handjevol P.P.S.-ers, gehol- twee bejaarde straaljagers van lese luchtmacht, had hun op- topt. In de avond hadden beide in volgepropte Chryslers en j versterkingen aangevoerd, ilatts Druzen, achthonderd man icentreerden zich in de heuvels Drpjes Ain Ab en Kabr Sjmoel, londerd P.P.S.-ers namen in het ooruitgeschoven posities in tus- ilan en Ain Ab en op een hoge l ter linkerzijde van Sjemlan. mderd goedbewapende Druzen ehonderd P.P.S.-ers, voomame- rust met antieke Duitse infan- iren. Het leek, dat wij de ver- artij hadden uitgezocht, ervan", zei Nairn, een jonge der, „die kerels aan de over- ien niet waarvoor wij vechten, ongens vechten voor een doel!" |jl buiten de voorposten van ftijen elkaar met korte vuursto- fet duister op een afstand hiel- le Nairn ons uit wat de P.PS. vreemd college in de politieke ties van het Nabije Oosten. Politieke warhoofden P.P.S. betekent „Syrische Volks- Sn deze partij wil een groter Staande uit Syrië, Libanon, Jor- ak en Palestina de zogenaamde ire halve maan", waarvan ook ritische dynastie en Iraks pre- jti es Said dromen. En, hoewel liet actueel lijkt, wensen zij uit ;he overwegingen ook Cyprus te een onrustig bezit dunkt mij. du uit hoofde van deze Groot- e gedachte veronderstellen, dat el bij Nasser zouden aanleunen, S, geenszins, deze furieuze anti sten vinden de Egyptenaren maar een soort halve negers n het Nasser euvel, dat hij hun tabische gedachte (met meer leeft overgenomen. lijk populair is deze „Partie l Syrienne" overigens nergens, ie politieke fanatici hebben al rabische staatslieden onderste- tknald, dat geen enkele Arabi- ïring op hen gesteld is. 'e dan in geval van nood. nu zelfs president Sjamoen, de ter van Libanons soevereiniteit, p heeft ingeroepen, de P.P.S. mag dan uit politieke len bestaan, haar leden hebben n para-militaire training achter En deze agressieve partisanen het passieve Libanese leger dan lend „de V.N.-waarnemers". Niet voor het eerst eek die nacht al in hun hoofd- Waar andere Libanese gele- Vechtjassen hun wapens meestal gekker dragen en vervolgens in vergeten waar het vizier zit, landelen de P.P.S.-ers, mannen Ins van alle leeftijden en alle ^an de maatschappij, hun oude en op de tegenstander verover- ihische machinepistolen met de porgen. {en er doelbewust uit en spra- oig zulks in tegenstelling tot Arabische krijgers, die zich eerst een half uur van te voren Breeuwen om de vereiste opwin- jr het lossen van een schot te elligen. t de P.P.S.-ers. |un leider, een man met basket- Inen met een bruine, glimmende ielm op het hoofd, met een stoot koehoorn het sein voor de op- f, rolden zij hun „choubz", het rabische brood, op, staken het Bk en tirailleerden rustig, elkaar noedigend toe-knipogend, het terrein in. len het kennelijk niet voor het ïhter mijn zandzakkenbarricade biet zonder ongerustheid het b het gevecht gevolgd. 'hoezeer de P.P.S.-ers gerouti- inokkers mochten lijken, ook itts Druzen, die ik een week Jezocht, hadden die reputatie en lijheden voor een snelle terug- n uw verslaggever leken uiterst De P.P.S. ten aanval ftr dat ik opgelucht ademhaalde, een inleidend vuurgevecht, de 1 gendarmerie met een pantser- H mortieren op het gevechts ter- Scheen om de P.P.S. wat artille- te verschaffen. Dat die brave |es, die van angst op hun benen te trillen, iedere keer van schrik 'rtiergranaten uit hun handen [11 en, was minder opwekkend nslotte slaagden zij er toch in tonige regelmaat explosies op de Druzen bezette heuvelring te B, Verloren slag Lang duurden die bezorgde overwe gingen niet. Want onder de vastberaden aanval van de P.P.S.-partisanen, de enige strijders in de Libanon, die ik onder vuur heb zien optrekken (de an deren worden onder die omstandigheden onmiddellijk hardnekkige voorstanders van de status quo) schrompelde de krijgshaftige reputatie van de Druzen miserabel ineen. Ondanks het aanmoedigend ge schreeuw van enkele Syrische officieren, onder wie de generaal Sjaukat Sjukheir, trokken zij terug. De P.P.S.-partisanen namen Ain Ab en de heuvelring erachter, de slag waar in Kamal Djoemblatt misschien had gehoopt de weg naar Beiroet open te leggen, was tegen het vallen van de avond voor hem verloren. Het was de eerste slag in Libanons operette-oorlog waarin strijdende par tijen waren opgerukt en teruggeslagen, waarin het front zich kilometers ver plaatst had. Het was nog geen bittere slag, de P.P.S. telde twee doden en twee gewon den, Djoemblatts mannen vermoedelijk wat meer en bovendien twintig gevan genen. Maar helemaal „operette" was het ook niet meer. Rebellen achter zandzakken (foto van onze Reisredacteur) Daarvoor werden die twintig gevange nen wat te rauw behandeld, daarvoor trokken teveel bepakte en bezakte families uit hun verwoeste huizen in Ain Ab, daarvoor huilde de vrouw die tijdens het gevecht niet by haar kinde ren in Ain Ab kon komen, te hard. Het wordt tüd, dat wanneer de zon weer opkomt, over de bergruggen van de Libanon om de dauw van de bloemen te strijken, de vredige rust op de veran da's van de huizen in de bergen niet meer wordt verstoord door het gehamer van mitrailleurs. „Ik kende mijn Pappenheimers Tilanus was in 1945 toch niet de enige.... (Van onze Haagse redactie) Toen in de zomer van 1945 de Londense regering-Gerbrandy plaats moest maken voor een nieuw nationaal kabinet, werd de formateur Schermerhorn de vraag gesteld, waarom hjj geen zetel aan de Christelijk-Historischen gaf. Het antwoord luidde dat er geen Christelyk-Historischen waren, behalve de heer Tilanus. Prof. Schermerhorn had in zoverre gelijk, dat de Christeljjk-Historische Unie in de na-oorlogse vernieuwingroes ten onder leek te gaan. Maar hij onderschatte de heer Tilanus, want morgen kan de CHU haar 50ste verjaardag vieren als een partij met 13 zetels in het parlement, waarop nog altijd een half miljoen kiezers stemmen. „Ik kende mijn Pappenheimers, ik wist waar het zat! De heer Tilanus heeft nooit getwijfeld aan de herrijzenis van zijn partij sinds hij in september 1944, na vier jaren gevangenschap in Buchenwald en andere kampen, van het bevrijde Vught naar huis fietste. „De christelyk-histo- rische gedachte is veel ouder dan een halve eeuw, zij leefde al in de tijd van Prins Willem". In zijn woning aan de Statenlaan te Den Haag, waar deze in zijn eenvoud, gemoedelijkheid en openstaan voor an dermans opvattingen alom gewaardeerde politicus ons een kopje zelf gezette koffie inschonk, herinnerde de Tilanus aan het ontstaan der 3HU. Aan de formele oprich ting op 9 juli 1908 gingen lange jaren van strubbelingen in de anti-revolutionaire partij vooraf Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, scherp jurist, geboren parlementariër en een dei- meest gezaghebbende Kamerle den, voelde zich niet thuis on der de straffe leiding van de fel-calvinistische dr. Abraham Kuyper, die de ARP al met zijn hoofdartikelen in „De Stan daard" regeerde voor hij als volksvertegenwoordiger op het Binnenhof kwam. De strijd tussen „Kuyperia- nen" en „Lohmannianen" bin nen de ARP bereikte zijn hoogte punt bij de behandeling van dc kieswet-Tak van Poortvliet op het einde der vorige eeuw. Lohman hakte toen de knoop door en vormde, in 1896, met enkele geestverwanten de „Vry- Anti-Revolutionaire" Partij. In hetzelfde jaar ontstond in Utrecht onder leiding van de oud-predikant, dr. J. Th. de Visser, de Christelijk-Histori- sche Kiezersbond", eveneens een afscheiding van de ARP. Enkele jaren later vormden drie dominees in Friesland een „Bond van kiesverenigingen op christelijk-historische grond slag". Lohman en De Visser laatst genoemde zou later als onze eerste minister van Onderwijs zijn naam verbinden aan de on langs weer herziene lagere on derwijswet van 1920 vonden elkaar, en de Friezen sloten zich bij hen aan. De drie groeperingen van vroegere anti-revolutionairen, die zich niet „vrij" genoeg voelden onder Kuy per, verenigden zich op 9 juli 1908 tot de Christelijk-Historische Unie. Niet om de macht! „Het doel van de CHU is, de door haar beleden beginselen tot erkenning niet om de regeermacht in handen van met zekere christelijke beginselen instemmende personen te brengen. Het is dus niet zozeer te doen om ma joriteit (de meerderheid der kiesge rechtigden) als wel om autoriteit (ge zag van het woord Gods), niet om het succes van de party, maar om de macht van het beginsel. Hierop dient, zowel bjj de organisatie van de partij als bij de samenwerking met andere partijen in de eerste plaats te worden DE HEER TILANUS Dit artikel uit het beginselprogram ma van de CHU typeert het karakter van de jubilerende partij. Het is geen toeval, dat de CHU als enige der in net parlement vertegen woordigde groeperingen het woord „partij" niet op haar naamkaartje heeft staan. „De vrijheid is principieel voor ons, en dat is zij altijd geweest", zegt de heer Tilanus. Vrijheid óók voor de vertegenwoordi gers in het parlement, waar de CHU- Minister Staf bezoekt Duitse legereenheden (Van onze correspondent te Bonn) Naar wij vernemen zal de minister van Defensie, ir. C. Staf, op uitnodi ging van de West-Duitse minister van Defensie, Strauss, op 10, 11 en 12 juli een bezoek aan West-Duitsland bren gen. "Hij zal hier enige eenheden van de landmacht en het luchtwapen vaij het nieuwe West-Duitse leger be zoeken. Minister Staf zal worden vergezeld door de luitenant-generaal Schaper, chef-staf van de Luchtmacht en tevens voorzitter van de chefs van staven en de luitenant-generaal Lefèvre de Mon ti gny, chef generale staf. fractie vaker verdeeld is bij stemmin gen dan welke fractie dan ook. Dit kan natuurlijk wel eens de indruk van zwakte of besluiteloosheid maken. „De CHU hééft geen standpunt, zij weet niet wat zy wil", zeggen dan de critici. Deze „zwakte" ligt echter in de grond slagen der CHU besloten. In alle partyen lopen de meningen over de talloze problemen, waarmee de volksvertegenwoordiging in onze gecom pliceerde samenleving te maken krijgt, uit de aard der zaak nogal eens uiteen. Het verschil is echter, dat die ver schillende opvattingen doorgaans by de CHU eerder en duidelyker tot uiting komen dan in andere, straffer georga niseerde partyen. Van oudsher heeft in christelyk-his- torische kringen de wens geleefd een „derde weg" te volgen. „Men wilde noch anti-revolutionair, noch liberaal zyn", schryft prof. dr. Th. L. Haitjema in het jubileumnummer van „Binding", het contactblad der CHU. „Het behoort tot onze politieke adel dom" zo voegt hy hieraan toe „dat wij, christelijk-historischen, „unio nisten" willen zijn, die altoos zoeken naar wat verenigt, en niet naar wat ver deelt". Regeringsgezind De heer Tilanus is het daarmee eens, de Savornin Lohman reeds nam in de Kamer „het gouvernementele" stand punt in. En in de eerste wereldoorlog steunde hij het liberale kabinet-Cort van der Linden krachtiger dan de poli tieke geestverwanten van de premier. Er moest geregeerd worden! Sinds die eerste wereldoorlog zijn er 40 jaren verstreken, maar nog steeds is de CHU „principieel regeringsgezind". Over die 40 jaren kan de heer Tilanus meepraten, want sinds 1918 maakt hij deel uit van het hoofdbestuur van zijn party. In 1939 werd hij voorzitter als opvol ger van jhr. De Geer, die in dat jaar de leiding der regering overnam van dr. Colyn. Thans zal de heer Tilanus de voorzittershamer overdragen aan mr. Beernink. Zyn belangrijkste politieke functie be houdt hy echter als leider van de chris- telyk-historische fractie in de Tweede Kamer, waarin hij sedert 1922 zitting heeft en in anciënniteit alleen wordt overtroffen door prof. Oud. Het parlementaire werk verricht de heer Tilanus met hart en ziel, de thans 73-jarige mankeert zelden tij dens het debat. Ook niet wanneer zoals maar al te vaak het geval is de specialisten het onder elkaar en met de minister uitvechten in een overigens praktische lege zaal „Misschien is het de militaire oplei ding, die mij die discipline heeft bij gebracht", zegt de oud-beroepsofficier. Maar morgen zal de heer Tilanus toch absent zyn, met zyn gehele frac tie, by het Zeeuwse verendebat. Want een vijftigste verjaardag kan maar op één dag worden gevierd! Begin van geregelde dienst Officiële openings vlucht op 26 juli a.s. Gisterochtend om even kwart over elf is de tweemotorige TupoIef-104 van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, na een vlucht van drie uur vijftien minuten, op baan negentien van Schiphol geland.. Gezagvoerder Pjotr Soldatof kwam vry hoog binnen, maar had slechts 1600 meter nodig voor de uitloop. Toen het zilvergrijze vliegtuig met 20 per sonen aan boord op het platform van de Amsterdamse luchthaven verscheen, maakten de motoren zeker niet meer geluid dan die van een Vickers Vis count. Vele duizenden belangstellenden sloegen de aankomst gade. Een verkeersleider van de Rykslucht- vaartdienst deelde mede, dat de landing van het Russische straalverkeersvlieg- tuig geen bijzondere moeilykheden had opgeleverd. Men stond in voortdurend radiotelefonisch contact, in de Engelse taal, vanaf de rand van het Nederlands verkeersgebied. De vlucht werd voor een groot deel uitgevoerd op 30.000 voet hoogte (ruim 9000 meter). De route liep via Riga en Kopenhagen. Bij Eelde kwam de Tupolef het Nederlands verkeersge bied binnen. Rustige vlucht De onderdirecteur Vluchtproduktie van de KLM, de heer J. J. Mulder, die en kele dagen geleden met het KLM-vlieg- tuig, de DC-6B .Petrus Plantius" als leider van de technische delegatie van de maatschappij naar Moskou was ver trokken, kwam met de Tupolef terug, evenals mr. K. W. Reinink, secretaris van de ambassade van Nederland te Moskou. Zy vertelden, dat het een rus tige en prettige vlucht was geweest. Toen de twee Mikulin straalmotoren waren stilgezet en de Tupolef, die een spanwijdte heeft van 35 meter, een lengte van 37 meter en een maximale hoogte van 12 meter, stond geparkeerd, verscheen de 22-jarige stewardess Valen- tina Rilofnikowa het eerst in de deur opening en zeide tot de K.L.M.-employé, die de boordpapieren kwam halen, „Morning". Na de officiële ontvangst vernamen de journalisten wat meer over de Tu polef en de dienst tussen Moskou en Amsterdam van generaal E. M. Beletski, de leider van de Russische delegatie. Van de Tupolef-014 bezit Aeroflot op het ogenblik zeventig vliegtuigen, die de dienst tussen Moskou, en Tasjkent, Pe king, New-Delhi, Odessa, Praag, Brussel en nu op Amsterdam onderhouden. Advertentie Hardnekkige verstopping voor de natuuriijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddelZorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon 60 tabletten versterkte werking) II. 1 35 Protest tegen Amerikaanse scheepvaartpolitiek De Nederlandse regering heeft, evenals die van andere landen, zoals Groot-Brittannië, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, België, West-Duits land en andere landen, te Washing ton aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een aide- memoire aangeboden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de Ameri kaanse regering tot herziening van enkele onderdelen van haar scheep vaartpolitiek zal overgaan. Het protest van de Europese scheep- vaartlanden is gericht tegen de Ameri kaanse maatregelen, die beogen de ver scheping van goederen onder het „Mu tual security programme" voor tenmin ste 50 en die, krachtens transacties op grond van leningen, kredieten of garanties van Amerikaanse overheids instanties zoals de Export-Import Bank tot stand komen, voor de volle 100 voor de Amerikaanse vlag te reserveren. Het is in het bijzonder tegen deze laatste voorschriften dat de Neder landse regering naar de Kon. Ned. Ree- dersvereeniging mededeelt, thans heeft geprotesteerd. MARIE VAN REGTEREN-ALTENA OVERLEDEN Morgenmiddag zal te Westerveld het stoffelijk overschot worden gecremeerd van de gisteren te Amsterdam op bijna 90-jarige leeftijd overleden kunstschil deres Marie van Regteren-Altena. De overledene was de oudste en een der be kendste van de z.g. „Amsterdamse jof fers". In september zal de lijn met Londen worden geopend en ook Parjjs komt binnenkort aan de beurt. De officiële openingsvlucht zal 26 juli van Moskou naar Amsterdam worden gemaakt. Daarna zal de Tupolef elke zaterdag op Schiphol landen en op dezelfde dag weer naar Moskou terugkeren. De K.L.M. vliegt op de dinsdagen naar Moskou en keert met de DC-6B op de woensdagen terug. Kantoor in Amsterdam Waarschijnlijk zal een kantoor van de Russische maatschappy in Amsterdam worden geopend. Een piloot verdient 5000 tot 6000 roe bel (roebel officieel 95 cent) per maand, een stewardess 1500 roebel. De beide stewardessen Valentina Rilofnikova en Tamara Borodielina zyn 22 jaar oud, vliegen op de internationale verbindin gen, zyn niet getrouwd, kunnen zich in het Engels uitdrukken en verstaan Duits en Spaans. De eerste vliegt een jaar, de tweede pas een half jaar. Ze hebben de middelbare school gevolgd en daarna hebben zy enkele maanden een cursus voor stewardess gevolgd. Als dranken worden geserveerd wodka, cog nac, Kaukasische wynen, mineraalwater, koffie en thee. Gedurende de twee dagen, dat de Tupolef in Amsterdam zal biyven, zullen enkele proefvluchten worden gemaakt. Teraardebestelling baron van Tuyll van Serooskerken (Speciale berichtgeving) In het rustieke kerkje aan de Vecht te Zuilen werd gisteren voor de begrafenis van het stoffelijk over schot van ir. Frederik Christiaan Constantyn baron van Tuyll van Se rooskerken van Zuilen een kerkdienst gehouden, ter nagedachtenis van hem, die dezer dagen op 61-jarige leeftijd is overleden. De voorganger in de dienst was ds. J. H. Sillevis Smitt. Na de predikatie zongen de aanwezigen het door de overledene zelf uitverko ren slotlied 50, vers 3. De kist werd gedragen door de pachters. Een schat van bloemen, waaronder van Koningin Juliana en Prins Bem- hard, dekte de baar. De Koningin was vertegenwoordigd door G. C. D. baron Van Hardenbroek, Prins Bemhard door zijn adjudant, lui tenant-kolonel G. C. Geertsema. Voorts waren er talrijke autoriteiten, o.a. de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Na de dienst werd de baar naar de begraafplaats Oud-Zuylen gebracht. Vooraf gingen helpers van het Rode Kruis, die een grote krans van witte anjers van de Koningin en de Prins droegen. Metaalgieter uit Wassenaar aan Belgische grens aangehouden ELF VERDUISTERDE AUTO'S BRACHTEN FL. 18.000.— OP (Van onze Haagse redactie) By het passeren van de Belgisch-Ne derlandse grens is een 27-jarige metaal gieter uit Wassenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht in de periode van maart 1957 tot mei van dit jaar elf auto's te hebben verduisterd. De man huurde auto's, drie in Den Haag, twee in Gouda en een in Oegst- geest, Dordrecht, Groningen, Delft, Utrecht en Katwijk en verkocht deze vervolgens aan particulieren, op auto markten enz. In totaal zou hy voor de elf auto's, waaronder enkele nieuwe, fl. 18.000.- hebben ontvangen. Hy is naar Den Haag overgebracht, waar hy voor de officier van Justitie zal worden geleid. Bij wyze van voorzorgsmaatregel was hy al in Deurne (België) gaan wonen, hoewel hy zich nog niet in Wassenaar had laten uitschryven. Sproeivliegtuig in N.O.-poider verongelukt (Speciale berichtgeving) In de Noordoostpolder is gisteren een sproeivliegtuig dat door de firma Mastboom uit Rotterdam was gechar terd, verongelukt. Het toestel vloog over de Marknesserweg, raakte de toppen van de bomen en kwam totaal vernield te recht op een kavel langs de Luttelgees- terweg. De Duitse piloot liep slechts lichte verwondingen op. Eerste echte veldslag in de Libanon (Van onze reisredacteur) in de bocht niet een granaat aankon digde, die voor my bestemd was. En ook de kans te overwegen, dat schieten op de overkant interessant, maar terugschieten door de overkant veel minder belangwekkend is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7