In vijf minuten werd aan Archipel alle illusie ontnomen: 4-1 Althéa door Gibson prolongeerde titel zege op Angela Mortimer Invaller Henk de Romijn scoorde na de rust driemaal -an f 48." Veel spanning maar geen grote tijden in Haags Zuiderpark Met Maria Bueno won Althéa ook het dames-dubbelspel MAANDAG 7 JULI 1958 Roodenburg bijna tweede klasseri (Van een onzer verslaggevers) Voetbal is en blijft nog altijd een onbereken baar spelletje! Dat bleek gisteravond tijdens het belangrijke promotieduel tussen Roodenburg en het Haagse Archipel nog eens overduidelijk. Toen n.l. enkele seconden vóór het verstrijken van de eerste helft een stevig en fel spelend Archipel, door een fout van doelman Keereweer, 1 1 in de Leidse touwen deponeerde betekende deze treffer voor de blauwzwarten een morele knauw. Toen bovendien na de thee Roodenburg zonder mid- voor Bart Ouwerkerk in het veld kwam deze was in de eerste helft in botsing gekomen met de Haagse stopper en bleek na onderzoek in het Academisch Ziekenhuis een lichte hersenschud ding te hebben opgelopen zagen wij en onge twijfeld velen onder de 4000 toeschouwers, de zaak beslist enigszins somber voor Van Polanen en de zijnen in. Ten onrechte.want ondanks de zoveelste tegenslag die Roodenburg in de per soon van Ouwerkerk trof, wonnen de Leidse Houtbewoners glorieus met 4—1. Er resten de blauwzwarten nog twee wedstrijden en slechts één punt is reeds voldoende om zich tweede klasser te kunnen noemen. De man, die al het vroegtijdig: opgekomen pessimisme en benauwdheid naar de achtergrond terugschoot, was invaller-midvoor Henk de Romijn. En daar had de nieuwbakken aanvalsleider maar vijf minuten voor nodig. In feite was de eerste bal de beste na de aftrap al raak, want terwijl op de tribunes het „Bart Ouwer kerk is er uit" nog van mond tot mond ging, schoof héél bekeken 21 al langs de uitgelopen Archipel-doelman. Er was toe nog géén minuut gespeeld. Enkele minuten later liet De Romijn zich wéér zien en bejuichen, hetgeen 31 betekende. Zo was binnen vijf minuten alle onzekerheid als bij toverslag verdwenen en kon Roodenburg héél wat geruster naar het eindsignaal toe gaan. Toen schutter De Romijn na een half uurtje spelen zijn derde goal in de Haagse touwen depo neerde, betekende dit voor hem een verrassende hattrick en voor zijn ploeg definitief de winst. 1—0 VOORSPRONG. Roodenburg ging van start met een serie aanvallen en verscheen in de eerste minuten gevaarlijk en in feite verrassend gemakkelijk voor de Haagse doelmond. In de derde minuut ging wéér zo'n gevaarlijke aanval op de roodwitte veste aan. Guldemond, Chou- four en een handig hakje van Ouwer kerk bracht de bal voor de schoen van Jan van Heek. die zó ontzettend hard inschoot, dat de Haagse doelman de bal beslist niet gezien, doch alleen maar ge hoord moet hebben. De touwen stopten deze kogel, hetgeen 1—0 betekende. Een vroeg en hoopvol succes dus voor de blauwzwarten. Vijf minuten later schoot Van Heek weer raak, doch nu zei arbi ter Th. Hofstra oud-stadgenoot en ex-U.V.S.'er terecht buitenspel. DE ROMIJN sbb prima invaller (Foto L.Dy Van Vliet) Pittig en stevig ging men verder. Aan vankelijk kreeg Roodenburg nog de beste kansen, doch tweemaal redde doelman v. d. Berg goed na harde inzet ten van Guldemond en de zéér actieve Koosje Weerlee liet ook verschillende ir.alen zien, dat hij terdege meetelde. Succes bleef echter verder" achterwege en toen Roodenburg het middenveld uit de hand liet glippen, kreeg een voor haar laatste kans spelend Archipel ge legenheid te over om terug te slaan. Dit deden de Hagenaars ook wel, maar hun aanval was toch niet zó sterk en schot vaardig om succes te boeken. GOEDKOOP. Zo dachten wij dan ook, dat de thee zou ingaan met een 10 voorsprong van onze stadgenoten en met nog en kele tientallen seconden te spelen, j stopten wij ons aantekenboekje alvast maar In de zak. Te voorbarig, want ge lijkertijd mocht Archipel nog een vrfle I trap nemen, even over de middenlijn wegens freekick van Hensen. De rechts back van Archipel kwam naar voren en bracht de bal hoog in de Leidse doelmond. Tot wanhoop en verbazing liet doelman Keereweer de vrij ge makkelijk houdbare bal via zijn han den in het doel lippen. 11 dus met de thee! TWEEMAAL GEJUICH. U weet bet reeds: het zag er met het ingaan van de tweede helft, na deze enigszins demoraliserende gelijkmaker en het feit dat schutter Ouwerkerk niet meer terugkwam, niet al te florissant uit voor de blauwzwarten. Invaller-midvoor De Romijn gaf ech ter een goed visitekaartje af en schoof na de pass van Jan v. Heek, beheerst de eerste bal de beste langs doelman v. d. Berg: 2—1. Na precies vijf minuten spelen mocht Choufour een vrije trap ARC in finale Zaterdagbeker (Van een onzer verslaggevers) Door zaterdagmiddag te Woerden met 41 van IJsselmeervogels te winnen heeft ARC zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Zaterdag KNVB-beker. Als tweede finalist zal fungeren de winnaar van de a.s. zaterdagmidag te spelen halve finale Ter Leede—Genemuiden. Het begon voor beide partijen zater dagmiddag al weinig prettig, toen bleek dat op het aangegeven tijdstip de scheidsrechter niet aanwezig was. Na bijna een half uur wachten is toen ge speeld onder leiding van een der Utrechtse neutrale grensrechers. IJsselmeervogels nam direct na de aftrap het spel stevig in handen en aanval op aanval rolde op het ARC- doel af, waar de achterhoede voeten en handen tekort kwam om de talrijke stormlopen van Koelewijn c.s. het hoofd te bieden. Hierin slaagde men ten dele. want toen na 25 minuten Koe lewijn spil Mooij weer eens de baas was, kon ook doelman v. d. Mark weinig meer uitrichten (01). Langzaam maar I zeker kreeg ARC echter toch meer vat op het spel van de vogels en werden de eerste aanvallen door de roodzwarten ondernomen. Nadat De Bruin eerst een keihard schot tegen een der staanders gelost had, wist hij even later toch de verdiende gelijkmaker te produceren door uit moeilijke positie in te schie ten (11). Dit werd tien minuten later ook de ruststand. In de tweede helft pakte ARC de za ken direct energiek aan en toen Ver- woerdt uit een voorzet van de naar de vleugel gekomen midvoor L. Krijgsman keurig wist in te koppen (21), begon men in het ARC-kamp reeds aan winst te denken. In deze mening werden de Alphenaren nadien nog danig versterkt, toen De Bruin uit een vrije trap via een been van een der IJsselmeervogels inschoot. Jkmmer genoeg kwam de scheidsrechter op zijn beslissing terug, waarmee aan de Racing Club een zui ver doelpunt onthouden werd. Blijkbaar hierdoor geprikkeld beet ARC zich nog feller vast in de verdediging van de tegenpartij. Het was vooral De Bruin, zich bijzonder weerde en dan ook het genoegen smaakte met een tweetal uitstekende doelpunten de stand op 41 te brengen. IJsselmeervogels had zich reeds voordien in hoofdzaak moe- ten bepalen tot wat onsamenhangende nemen op rechts. Hij deed dit goed en (uitvallen, waarbij spil Mooij thans vol- wederom liet De Romijn de blauwe j komen baas bleef over midvoor Koele- Een van de doelpunten in Archipel. vier Roodenburg- de wedstrijd tegen (Foto L.D./Van Vliet) Groei van toernooi om Vriendschapsbeker De „Vriendschapsbeker", die dit jaar tijdens een wedstrijdenreeks in Benelux- verband werd veroverd door Feijenoord, zal in het volgend seizoen als inzet gel den voor een toernooi waaraan ook door twee Franse en twee Westduitse clubs wordt deelgenomen. Het ligt in de be doeling de tien deelnemende clubs uit vijf landen een volledige competitie te laten spelen, in dezelfde trant als het geval is bij de wedstrijden om de Europa beker. Vast staat reeds, dat Nederland weder om vertegenwoordigd zal worden door Feijenoord en PSV, België door RSC An- derlecht en FC Beerschot, Luxemburg door Spora en Jeunesse d*Esch. De uit verkorene van Duitse zijde zullen waar schijnlijk LFC Köln en Schalke '04 zijn. Welke Franse eredivisieclubs aan de com petitie om de vriendschapsbeker zullen deelnemen is op het ogenblik nog niet bekend. V oetbal-uitslagen PROMOTIE NAAR 2e KLASSE OWSlikkerveer 04 (Slikkerveer promoveert) RoodenburgArchipel 41 Slikkerveer 4—7 OVV 4—2 i Roodenburg 46 Archipel 41 i PROMOTIE NAAR 3e KLASSE Concordia H.Olympia 12 VredenburchOudewater 1—4 Olympia 47 Oudewater 43 t Vredenburch 45 Concordia H. 41 Als geschenk eeo orachtlg, schokvrij JUNGHANS horloge met datum ïn hoger de nuam voorgoede uurwerken aanhang juichen, hetgeen dus 31 be tekende: Die eerste 5 minuten waren voor Roodenburg dus van grote psy chologische betekenis en hoe hard en fel Archipel nadien ook poogde de bakens te verzetten, zij slaagde er niet in de rust in de Leidse gelederen te verstoren. Slechts éénmaal zagen wij i— in de 27e minuut nog een Haagse treffer aan de horizon dagen, doch doelman Kee reweer maakte toen alles weer goed en grabbelde het leer van de voet van de Haagse linksbuiten, die oog in oog voor hem was verschenen. DEFINITIEF BESLIST. Een minuut of vijftien vóór het slot schoot De Romijn na een pass van v. Heek 41 in de Haagse tij - wen en daarmee was voor Rooden burg de zaak rond. Nadien kwamen er nog een paar kansen, doch nu redde doelman v. d. Berg uitstekend en één maal vloog een ver schot van De Romijn juist over de deklat. Archipel blééf hard door werken, maar slaagde er toch niet meer in een verdiend tegenpuntje te bewerkstelli gen. Bijna lukte dit nog, maar Piet van Polanen zei, in de hoek van het doel staande, nog juist: halt. Zó won Roo denburg verdiend, wellicht wèl een tikje te groot, met 41 van Archipel, dat door deze nederlaag geheel is uitgescha keld. Naast Slikkerveer, dat gisteravond door een zege op O.V.V. het tweede klasseschap reeds binnen haalde, staan de paipieren van Roodenburg nu hoog genoteerd! Rest nog te vertellen dat óók Guldemond wegens een enkelblessure in de tweede helft werd uitgeschakeld. Selectiewedstrijden voor Boedapest De selectiewedstrijden in Den Haag de tweede in de serie van vijf voor de Europese zwemkampioenschappen, hebben wel verrassingen en spanning opge leverd, maar weinig goede tijden. Slechts de 100 meter vrije slag van Cocky Gastelaars (1.05.3) en de 200 meter vrije slag heren van Leo Verburgt waren van groot formaat. Recordtijden konden in het Zuiderparkbad ook niet verwacht worden. De zwemmers en zwemsters hadden last van de golfslag en een stang aan het einde van de baan verhinderde het maken van kiever-keerpunten. In totaal bleven 6 meisjes en één heer (Leo Verburgt) onder de door de KNZB gestelde limiettijden, die minstens eenmaal bereikt moeten worden, wil men voor afvaardiging in aanmerking komen. Deze meisjes waren Cocky Gastelaars (100 meter vrije slag), Tineke Lager- berg (100 meter vlinderslag), Ria van Velzen (100 meter rugslag), Corrie Schimmel, Jans Koster en Mary Kok (allen 400 meter vrije slag). Ook de vorige week waren zij allen reeds onder de limiettijden gebleven. De zusjes De Nijs, die in Leiden hun kandidatuur stelden, waren niet in goede vorm. Ju dith bleef op de 400 meter vrije slag 13 seconden boven de tijd van de eerste selectiewedstrijd en Leny zegevierde weliswaar in haar serie op de 100 meter rugslag, maar haar tijd (1.15.7) lag ver boven die van Ria van Velzen, de win nares van de andere serie. Jans Koster, die de eerste selectiewedstrijd op prachtige wijze had gewonnen, werd nu op de 400 meter vrije slag verrassend verslagen door haar clubgenote Corrie Schimmel. Jans Koster, onregelmatig zwem mend, maar met een enorm sterke beenslag leidde het grootste deel van de wedstrijd. Op de laatste 50 meter werd ze echter gepasseerd door Corrie Schimmel, die met een fantastische eindspurt als eerste aantikte in de goede tijd van 5.07.4. ONVERMOEIBAAR Op de 100 meter vrije slag blijkt Cocky Gastelaars onvermoeibaar te zijn. Een week geleden zwom ze In Lelden 1.05.7, zaterdag was ze in Al- blasserdara present met een tijd van 1.06.0 en zondag werd het in Den Haag 1.05.3. De Schiedamse bleef ook nu haar concurrenten weer ruim voor. Corrie Schimmel, die op het laatste noment nog ingeschreven had, werd tweede in de hoopgevende tijd van 1.07.0. Jopie Troost en Astrid Sander son met respectievelijk 1.07.2 en 1.08.0 dienden zich aan als kandidaten voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames. Aty Voorby verscheen wegens een voetblessure niet aan de start van de 100 meter vlinderslag. Het nummer werd een gemakkelijke zege voor Tineke Lagerberg. De laatste miste echter vol doende tegenstand om tot een goede tijd te komen. Voor het eerst sinds weken zwom Ada den Haan weer. De wereldrecordhoud ster, die door een gescheurde polsband niet had kunnen trainen, won vrij ge makkelijk de 200 meter schoolslag. Ze kwam echter hetgeen begrijpelijk is nog niet onder de limiettijd. Leo Verburgt bleef bij de heren als eerste onder de door de KNZB ge stelde limiettijden. Op de 200 meter vrije slag noteerde hij een tijd van 2.13.4 en bleef daarmee 0.3 sec. onder de voor dit nummer vastgestelde 2.13.7. Voor de Eindhovenaar is het echter jammer, dat de 200 meter vrije slag alleen van belang is voor de samenstelling van een eventuele es tafetteploeg. De estafetteploeg zal een tijd van 8.54.8 moeten zwemmen om voor uitzending naar Boedapest in aanmerking te komen. Door een misverstand kwamen de LZO-zwemmers, Coos en Jaap de Jong zaterdag te laat in Den Haag aan om nog op de 200 meter vrije slag te kun nen starten. Zij zwommen dit nummer een dag later. Het familieduel werd gewonnen door Jaap in 2.17.1. Over het algemeen vielen de tijden van de heren wat tegen. Was de 58.5 van Theo Hoogveld op de 100 meter vrije slag in Leiden slechts 0.1 sec. boven de limiet, nu zwom hij 59.3. Voor al het tempo op de eerste vijftig meter lag te laag om tot een goede tijd te komen. wijn. Begrijpelijk dat elf juichende Al phenaren het veld verlieten. AUTOSPORT Sportwagen-races in Zandvoort Ongeveer 10.000 bezoekers hebben zon dagmiddag op het oircuit te Zandvoort de nationale sportwagenraces van de Nederlandse Autorensport Vereniging bijgewoond. In de vrije rensport/klasse verscheen Godin de Beaufort aan de start met zijn Porsche, waarmede hij in Le Mans had gereden en was als eerste weg om gedurenden 18 ronden aan de kop te blijven. Eerst was hem medege deeld, dat hij niet mocht meerijden, om dat hij de bocht vóór de Hunzerug steeds verkeerd nam, ook deze middag maakte hij steeds dezelfde fout, maar hij zorgde er toch voor, dat het Nederlandse ronde record, dat met 1.51.5 (gem. 135.38 km) op naam van Hans Davids stond, ge steld werd op 1.49.8 (137.75 km). In de groep met drie klassen gewone toerwagens nam Van Zalinge onmiddel lijk de leiding, hoewel hij vier ronden lang belaagd werd door Visser. In de WIELRENNEN Swlft De uitslag van de zesde rit, geldend voor de voorjaarscompetitie, luidt A- en B-klasse, 80 km: 1. J. Riethe ven 2.10.38, 2. A. V. d. Kaal], 3. J. van Tongeren, 4. P. Otto C-klasse 60 km: 1. B. v. Kempen 1.29.50, 2. A. v. Steenvoorden, 3. J. Hilgersom, 4. A. v. Zijp. D-klasse 34 km: 1. N. Hooien 52.20, 2. F. Erithljn, 3. R. v. Zeist, 4. F. v. d. Broek. vijfde ronde maakte deze op de Hunze rug een schuiver, verloor zijn tweede plaats en moest met bijna een ronde achterstand opnieuw beginnen. Hij wist zich door uitstekend rijden tot de vijfde plaats op te werken en werd in zijn klasse derde. In de tweede groep met vier klassen rensportwagens werd volgens de formule Le Mans gestart. Poll, een van de beste coureurs van deze middag, toonde zich heer en meester en kon door geen enkele andere deelnemer worden ingehaald. Deken vertrok als laatste uit de groep van 12 wagens en kon zich door goed rijden tot de zevende plaats opwerken om als eerste in zijn klasse te eindigen. In die groep was het Dooyes, die met zijn Hirondelle voor een verrassing zorgde. Hij verloor n.l. zijn tweede plaats, omdat hij wegens benzinegebrek zijn wagen in de berm moest zetten In de vierde groep, sportwagens tot 2750 cc, toonde Bouwmeester zich de sterkste. Zijn voorsprong op Vetter v/as ruim 4 seconden. Wimbledon kampioenschappen De 30-jarige Amerikaanse speelster, Althéa Gibson, heeft zaterdag haar Wim- bledontitel geprolongeerd. Maar voordat het zover was, moet zij aan een over winning op de Engelse Angela Mortimer in de eindstrijd toch wel even hebben getwijfeld. De lange, slanke kleurlinge uit het Newyorkse Harlem heeft weliswaar op overtuigende wijze de zege behaald, maar in de eerste set maakte zij niet minder dan 8 double faults waardoor haar tegenstandster tweemaal de service doorbrak en in de tiende game zelfs op setpoint kwam te staan. De Engelse toeschouwers op de tribunes en de miljoenen televisiekijkers in Engeland dachten even aan een overwinning voor hun landgenote. Althéa Gibson kwam echter de inzinking te boven. Met haar powerplay aan het net overrompelde zjj Angela Mortimer, die voor de eerste maal na drie jaar niet tot de „geplaatsten" behoorde. In de tweede set liep de Engelse tot 20 uit. Daarna nam Althéa Gibson het initiatief. Zij won 6 games achter elkaar en behield de titel: 86, 62. Alle insiders en ook zijzelf waren de mening toegedaan, dat Althéa haar Een paar uur later kwam de donkere speelster in het bezit van een tweede beste vorm in deze finale niet heeft be- kampioenschap. Samen met de Brazi reikt, zeker niet de vorm, waarmee zij het vorig jaar de titel veroverde. De partij, die ongeveer een uur heeft ge duurd, was spannend, maar fraai is deze niet geweest. ANGELA MORTIMER felle tegenstand Op de 200 meter schoolslag nam Wieger Mensonides revanche voor de nederlaag tegen Ab Kroonenburg in de eerste selectiewedstrijd. De Hagenaar finishte na een sterke eindspurt met duidelijk verschil als eerste in 2.46.7. Jaap de Jong eindigde op de 100 meter rugslag weer als eerste: in de matige tijd van 1.08.2, Bert Sitters was verreweg de sterkste op de 200 meter vlinderslag. Zijn tijd (2.48.5.) biedt echter weinig perspectieven. De overigen presteerden heel weinig. Charles Ritton en Iman Smaling wer den wegens het verkeerd nemen van het keerpunt gediskwalificeerd en zo doende kon Schouten met een tijd van 3 min. 20.2 nog derde worden. Halver wege de wedstrijden werd een water- polowedstrijd gespeeld tussen het Ne derlands jeugdteam en een team be staande uit DZV en ZIANspelers. De Nederlandse jeugdploeg won de ont moeting met 5-3. liaanse Maria Esther Bueno won zij van haar landgenoten Margaret Dupont en Margaret Varner de finale van het dames dubbelspel in twee sets: 63, 75. Margaret Dupont heeft met Louise Brough gedurende vijf jaar deze titel gehad, maar dat was voor de laatste maal in 1954. Nu kreeg zij weer een kans. De eerste set werd gemakkelijk door de Amerikaans-Braziliaanse com binatie gewonnen, doch in de tweede set raakte Maria Bueno haar cadans kwijt en leidde het Amerikaanse dub bel met 31. Het Braziliaanse meisje herstelde zich tijdig en met de steun van haar partner werd de achterstand weggewerkt. Nog eenmaal verloor zij haar service-game. Opnieuw hervond zij haar spel. Met 75 wonnen Althéa en Maria de tweede set en daarmede de partij en wat nog belangrijker was.... het kampioenschap. VERRASSING Een onverwachte overwinning be haalden de Zweden Davidson en Schmidt in de finale van het heren dubbelspel op de Wimbledonkampioen I Cooper en de „runner up" Fraser met G4, 64, 86. Het Zweedse paar was niet geplaatst, maar was een plaatsing zeker waard geweest, dat werd in deze eindstrijd duidelijk. Schmidt wist wel raad op de services van Fraser en Da vidson. die de beste speler van het vier tal was, domineerde aan het net. Met zijn knappe volleys, opende hij de Aus tralische defensie regelmatig. Boven dien hadden de Zweden het voordeel, dat het bij de Australiërs niet best klopte. Zowel Cooper als Fraser lieten ballen voor elkaar lopen en deze mis verstanden kostten hen veel punten. Met een prachtige slotvolley scoorde Davidson het punt, dat de beslissing bracht. Nadat de nieuwe kampioenen uit handen van de Hertogin van Kent de trophy, aan deze titel verbonden, had den ontvangen, verdwenen zij snl per auto naar Tilbury, waar het schip lag te wachten, dat hun naar Gothenburg zou brengen. Op verzoek van de ambassadeur van Zweden in Londen. Gunnar HaggJoS, heeft de „BrittannJa" van de Zweedse Lloyd 40 minuten ge wacht op de beide tennisspelers. Toen Davidson en Schmidt aan de kade arriveerden, werden zij luid toege juicht door de 300 passagiers en de bemanning. Op de valreep verwel komde kapitein Lindgren hun met een bos bloemen. ALTHÉA GIBSON opnieuw Wimbledontitel son (V.S.) en Nielsen (Denemarken). Tussen haar vorige en deze partij heeft Althéa Gigson slechts 15 minuten rust gehad. Dat dit te weinig was geweest, was duidelijk aan haar spel te merken. De Australiërs kwam de zege echter volkomen toe. want ook Nielsen was in deze ontmoeting niet bijzonder op dreef. Engelsman Frame won te Eindhoven golftitel Lorraine Coghlan en Howe (Austra lië) zegevierden in de finale van het gemengd dubbelspel voor Althéa Gib- De Brit Frame is, evenals in 1957, i Eindhoven internationaal amateurkan.- pioen van Nederland golf geworden In de finale won hij met 3 en 2 van J. Moer man van de Royal GC de Belgique. In de halve finales had tevoren Moer man met 2 en 1, na een zeer spannende I wedstryd. gewonnen van J. F. Dudok van Heel (Sunningdale). In de andere halve eindstrijd schakelde Frame met 5 en 4 A. A. R. Roland Holst (Hilversum)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5