Beurzen handhaven het optimisme NIXON stijgt als een meteoor aan de verkiezingshemel omhoog Hoger koersen, lager resultaat Eerstde Republikeinen hebben niemand anders thans: zij kunnen niemand anders wensen Voortreffelijke rede in de Persclub van de hoofdstad 97ste jaargang Zaterdag 5 juli 1958 Derde blad no. 29483 Elke recessie corrigeert zichzelf Er zijn echter hoopvolle aanwijzingen (Van onze financiële medewerker) Het eerste halfjaar van 1958 heeft voor de effectenbeurzen en derhalve ook voor de fondsenhouders een verrassend verloop gehad. De verwachtingen voor het nieuwe jaar waren niet hoog gespannen, integendeel, alles scheen er op te wijzen dat de medio 1957 ingetreden recessie zou doorzetten en daar de beurs in haar koersbeweging een weerspiegeling heet te zjjn van de conjunctuur, lagen er voor haar inderdaad weinig hoopvolle perspectieven. Niettemin heeft aan het einde van het eerste halfjaar, zowel de New-Yorkse als de Amsterdamse beurs een zeker niet onbelangrijke koersstijging achter de rug. Het indexcijfer voor Indus triële aandelen te New-York is van ca. 437 tot ca. 479 opgelopen, dat van Spoor wegaandelen van ca. 100 tot ca. 120 en op de Amsterdamse beurs is het algemeen Indexcijfer voor de aandelen van ca. 168 tot bijkans 200 gestegen. De waarde van de ter beurze van Amsterdam genoteerde fondsen is in de eerste helft van het lopende jaar met rond f.3 miljard toegenomen en al zijn de omzetten op de aandelenmarkt nog iets beneden die van dezelfde periode in 1957 gebleven, de fondsenhandel heeft over de eerste geen klagen. Ook de geld- en kapitaalmarkt is het anders gegaan dan men verwachtte. Tegen het einde van het vorig jaar was de kapitaalmarkt zo krap geworden, dat de regering, teneinde een stagnatie van de woningbouw te voorkomen, de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een 6 pet. lening liet uitgeven met de voor de inschrijvers aantrekkelijke bepaling, dat gedurende de eerste tien jaar geen ver vroegde aflossing mag plaats vinden en ook de elektriciteitsmijen gingen tot de uitgifte van dergelijke leningen over. Met uitzondering van West-Duitsland, dat reeds in september 1957 het disconto verlaagde, handhaafden Engeland, Frankrijk, Nederland en ook de V.S. hun in 1957 enige malen verhoogde tarieven en algemeen was men destijds van oor deel, dat vooreerst op een noemenswaar dige verruiming van de kapitaalmarkten niet mocht worden gerekend. Thans echter is Engeland reeds van 7 tot 5 teruggegaan, West-Duitsland heeft het „tienjarig bestaan" van de D.M. „gevierd" met een verdere verla ging van het disconto tot 3%, Nederland is van 5 tot 3%% teruggegaan en de V.S. hebben in de loop van dit jaar het percentage geleidelijk van 3 tot 13/4% teruggebracht, waarmee de laagste stand sinds de laatste jaren (11/4% april 1955) wordt benaderd. Vraagt men nu of de conjunctuur zich in de eerste helft van 1958, in tegen stelling met de verwachting in gun stige zin heeft ontwikkeld, dan moet het antwoord ontkennend luiden. Wat Amerika betreft, het eerste kwartaal heeft de netto-winst na belastingen van 801 mijen in vergelijking met het vierde kwartaal van 1957 met 23% en in vergelijking met het eerste kwartaal van 1957 met 31% zien dalen en bij de industriële ondernemingen zijn de verschillen nog groter. Weliswaar is in het eerste kwartaal van 1958 door de Amerikaanse ondernemingen nog 43 miljoen meer aan dividend uit gekeerd, doch in vele gevallen werd dit dividend niet ver diend. De cijfers over het tweede kwartaal, welke straks zullen worden gepubliceerd, zullen zeker niet beter zijn dan die van het eerste, vermoedelijk slechter, maar niettemin handhaaft de Newyorkse beurs tot dusver haar vaste tendens. De koersstijging op de Newyorkse beurs is te opmerkelijker omdat de baisse-posities (dat zyn transacties van hen, die fondsen verkopen zonder ze te bezitten in de hoop ze voor lagere koersen te kunnen terugkopen) gedurende het eerste halfjaar van ca. 3 miljoen tot 5 3/4 miljoen shares zijn toegenomen, waardoor dus een druk op de markt is uitgeoefend, welke door nieuwe kopers moet zijn opge vangen. Ten onzent is de gang van het econo misch leven in het eerste halfjaar van 1958 ook niet zodanig geweest dat daar door een koersstijging van ca. 207c voor het algemeen indexcijfer kan worden gerechtvaardigd. Wel zijn in het alge meen de jaarverslagen over 1957 mee gevallen, zomede de dividenden, maar in de meeste gevallen is de activiteit gedurende de eerste maanden van 1958 teruggegaan en zijn de orderportefeuil les bij vele ondernemingen geslonken. Er moet dus voor de jongste hausse op de beurzen een andere verklaring wor den gevonden, welke door een wijs econoom dezer dagen aldus is geformu- leerdo „elke recessie corrigeert zichzelf". De steeds stijgende rente maakt nieuwe investeringen minder aantrekkelijk en doet ze geleidelijk afnemen, gelijk wij hier zowel als in de V.S. hebben gezien en ook ten aanzien van de voorraadvor- ming nemen de ondernemingen een grotere voorzichtigheid in acht, zodat ook uit dezen hoofde minder kapitaal wordt vastgelegd, met het gevolg, dat de vraag naar kapitaal vermindert en de rente weer gaat dalen, gelijk de laatste maanden het geval is geweest. Het is niet in de laatste plaats deze daling van de rentestand, welke als een symptoom van de conjuncturele ont spanning moet worden aangemerkt en die tot de koersstijging op de beurzen heeft bijgedragen, niet alleen omdat door die daling van de rentestand ook de rendementseisen van de belegger zijn verminderd, maar ook omdat van de verlaagde rentetarieven een toenemen de industriële activiteit wordt verwacht. Deze overweging ligt ongetwijfeld mede ten grondslag aan de recente disconto verlagingen in verschillende landen, waardoor de financiering van nieuwe investeringen en bevoorrading wordt vergemakkelijkt. In elk geval moet uit de koersstijging op de aandelenmarkten de conclusie worden getrokken, dat men de daling van de rentestand en het ruimere Polen sloten schipper op Drie Polen hebben gisteren het Poolse vissersschip „Orda" uit Swinemünde ver laten en te Rönne op het Deense eiland Bornholm politiek asiel gevraagd. Een hunner, een lid van de bemanning, had de twee anderen mee aan boord gesmok keld. Om vier uur gisterochtend, toen hij wacht had en de schipper in de radio hut lag te slapen, maakte hij zich met zijn twee vrienden meester van de macht aan boord. Het drietal sloot de schipper, die met een lichtpistool in bedwang werd gehouden, op en vernielde de radio installatie. Daarna zetten zij koers naar Bornholm. Het schip is inmiddels naar Swinemünde teruggekeerd. zes maanden van het lopende jaar kapitaalaanbod als een hoopvolle aanwijzing beschouwt voor een gelei delijke toeneming van de economische bedrijvigheid, waarvan in sommige sectoren van het Amerikaanse be drijfsleven en ook ten onzent thans melding wordt gemaakt. Langzamerhand beginnen enkele ab normale verschijnselen te verdwijnen. Dit geldt bijv. van de inlagen bij de spaarbanken, welke het tegoed weer zien stijgen, zeker ook omdat het ver schil tussen de tot 3% verhoogde spaar - rente en het rendement van obligaties de laatste tijd aanmerkelijk kleiner is geworden, maar vermoedelijk ook omdat de neiging tot sparen toeneemt na de ervaring dat ook in onze tijd aan een hoogconjunctuur een eind komt en het daarom raadzaam blijft van het inko men een deel voor de kwade dag te bewaren. Het suces van de 4 3/4% lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en ook de plaatsing van f51 miljoen ondershandse leningen door Amsterdam zijn onmiskenbare aanwij zingen voor de grotere bedragen, welke thans op de kapitaalmarkt beschikbaar zijn en die ook voor de aandelenmarkt een krachtige steun betekenen. Niet alleen omdat tal van aandelen nog een rendement van 6 en 7% of meer opleve ren, maar ook omdat als gezegd de ver laagde rentestand de ondernemingen tot nieuwe activiteit kan prikkelen. Dat hiervoor overigens meer nodig is' dan een lage rente, blijkt wel uit het adres van de werkgevers aan de Tweede Kamer, waarin op grotere fiscale facili teiten voor het bedrijfsleven wordt aan gedrongen. op de noodzakelijkheid waarvan ook in de Kamer is gewezen en I die tot een motie heeft geleid, welke de regering voor een moeilijke beslissing plaatst omdat de belastingontvangsten nu reeds beneden de raming blijven. De sinds het vorig jaar ingetreden werkloosheid, hoewel in sociaal op zicht te betreuren, heeft dit voordeel, dat de noodzakelijkheid van een bloeiend, rendabel bedrijfsleven als eerste voorwaarde van maatschappe lijke welvaart voor allen, meer alge meen wordt ingezien. Ook in dit opzicht kan worden gezegd dat elke recessie zichzelf corrigeert. RECHTZAKEy Ambonees vermoordde zijn vrouw Wederom 18 jaar geëist De Officier van Justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Assen heeft wederom 18 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 43-jarige Ambonees uit het woonoord „Schattenberg", die in januari 1957 zijn vrouw om het leven heeft ge bracht door haar een giftig tablet te laten slikken. (Advertentie) ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. I. MANDERSLOOT Oonkersteeg 14 I. du PON Breestraat 89 V. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 *5 DRIESSEN «uuii mm kiMKWlUWJil Geduchte favoriet voor 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Vice-president Nixon heeft onlangs gesproken aan een lunch van de persclub te Washington. Hij was voor die spreekbeurt uitgenodigd, nadat hij op zyn reis door Zuid-Amerika vooral in Peru en Venezuela onaangename demonstraties had te doorstaan. De woorden worden dikwijls wat ondoordacht gebruikt, maar ik aarzel niet neer te schrijven, dat het optreden van Nixon in de persclub, 21 mei 1958, „een histo rische gebeurtenis" is geweest. Het ziet er naar uit, dat journalisten en politici in later jaren zullen zeggen: weet je nog wel, die speech van Nixon in de pers club, nadat hij uit Zuid-Amerika was teruggekeerd Toen Nixon in triomf van Washingtons vliegveld naar de stad reed, kon hij op spandoeken allerlei huldigende woorden lezen. Maar een democratisch tegen stander van de vice-president stond langs de weg met een bord, waar hy op geschreven had: „de Zuidamerikanen zijn niet zo gevaarlijk voor Nixonde democraten zyn gevaarlijker Na zijn optreden in de persclub kan echter met nadruk worden verzekerd, dat Nixon een formidabele tegenstander zal zijn voor iedere presidentiële kandidaat, die de democraten in 1960 in het veld zullen brengen. Al zijn de meeste couranten in Amerika op de hand der republikeinen, heel veel journalisten zijn democraat en verscheidene democratische collega's zeiden na afloop van Nixons rede: „Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar dit was voortreffelijk". minder gewiekst is geworden, maar wat hij in de persclub heeft gezegd, was niet I alleen opportuun, omdat zowel Zuid- als Noord-Amerikanen dit graag hoorden, het was nog waar en wijs bovendien en men kreeg de overtuiging, dat Nixon Nixon is in 1952 als partner aan kan- geloofde in wat hij zei. Men voelde, dat didaat Eisenhower toegevoegd. Zulks j hij het niet zei om het gunstige effect zou zo meende men de kansen voor alleen, maar omdat de koers, die hij de Republikeinen nog verhogen, omdat voorstelt naar zijn diepste inzicht de een figuur als Nixon hun basis bij de enig juiste is voor de Verenigde Staten, kiezers nog zou verbreden. Eisenhower was een vader-figuur, Nixon een ge slaagde jongen. Ike was een internatio nalist, Nixon een binnenlandse commu nisten-jager. Eisenhower was een groot generaal en naar men hoopte een staats man van allure, Nixon was de gewiek ste politicus. Maar deze Nixon is ge groeid. BÉi Een man, die achter overtuiging staat Sympathie wekken. Nogmaals, Nixon vergeet zichzelf en zijn carrière geen moment. Dit optreden was een subliem onderdeel van een ver kiezingscampagne, die duren zal tot be- Dat betekent zeker niet, dat hij 6in november 1960. Hij bracht hulde aan j de kleine lijfwacht, die hem met zoveel i moed en zoveel zelfbeheersing heeft be- D.. schermd. Hij had warme woorden voor dij het station van Ureenwtch in de journalisten, die hem op zijn tocht Enqeland reed een elektrische trein hebt>en vergezeld. Hij wist grote sympa- thie te wekken voor zijn charmante in volle vaart op een stilstaande vrouw, die moeilijke ogenblikken te door- stoomtrein. Uit deze wrakstukken j staan heeft gehad. Aldus vergrootte hy werden merkwaardinerwii* slecht* -/ljn aanhang onder politie, journalisten ueraen mei ku aaraigerwijs steenes en ontjer de vrouwen, die nu eenmaal zich heeft gedragen. Bovendien wist de vice-president woorden van grote waar dering te richten aan de landen van Zuid-Amerika, die zo gauw het gevoel hebben te worden onderschat. Ziehier eigenlijk de gehele rede, die Nixon heeft gehouden.... een handige verkiezings stunt. Daarna echter volgde een periode van vraag en antwoord. Met opzet had Nixon daar veel tijd voor gelaten en hy heeft zich een meester getoond in het reageren op diverse vragen. Ik kan er hier slechts een paar noe men. Een vraag was bijvoorbeeld of het wel verstandig was om te gaan debat teren met „radicale studenten". Nixon antwoordde ongeveer aldus: „Wanneer ik optreed voor een groep studenten, dan houd ik maar een korte inleiding. Ik spreek geen Spaans en zo'n vertaalde rede is niet erg levendig. Veel levendi ger wordt het, wanneer je afwisseling kunt houden in de zaak door een spel van vraag en antwoord. Een debat kun je het heus niet altyd noemen. Men heeft weieens gezegd, dat ik mij niet op dit niveau moest bewegen, maar met opzet ga ik naar de studenten en naar veertig gewonden en geen doden I gaarne horen, hoe moedig een hunner de^ vakverenigingsorganisaties" toe "op gehaald. Bijslag voor jonge gepensioneerden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenen van een byslag op pensioen aan bepaalde ge pensioneerden in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 en wijziging van de wet beperking comu- latie pensioen en inkomsten (stb. 1954, 5). In het thans ingediende wetsontwerp wordt voorgesteld aan degenen, aan wie pensioen is toegekend, krachtens of op de voet van de pensioenwet 1922, de pensioenwet voor de spoorwegambtena ren 1925, de militaire pensioenwetten, zomede aan hen, wie een pensioen is of geacht wordt te zyn toegekend krach tens de wetten van 1 augustus 1956 en van 31 juli 1957, indien er voor zolang voor hen geen aanspraak bestaat op een algemeen ouderdomspensioen, als huur- compensatie een byslag te verlenen van 3% 'sjaars van het pensioen, inclusief de daarop verleende toeslagen tot een l maximum van f. 120.— 's jaars voor de gepensioneerden, die voor de toepassing 1 van de algemene ouderdomswet als ge huwd worden aangemerkt, en f90. 'sjaars voor de gepensioneerden, die voor de toepassing van die wet niet als gehuwd worden aangemerkt. Aangezien de regering van oordeel is, dat aan de daarvoor in aanmerking ko mende gepensioneerden de huurcompen- satie zo spoedig mogelijk dient te wor den uitbetaald, is aan de pensioenbeta- lende organen verzocht om in afwach ting van de totstandkoming van deze wet de bijslag bij wijze van voorschot te doen uitbetalen, zo nodig met inachtne ming slechts van het maximum van f.90 met nabetaling zo spoedig moge lijk van het eventueel te weinig genoten bedrag. Hij praatte de mensen de brillen van de neus De officier van Justitie bij de recht- bank te Dordrecht heeft gisteren tegen I een voortvluchtige en tot dusver on vindbare 62-jarige koopman uitSchoon- rewoerd, twee maanden gevangenisstraf geëist wegens oplichting. De man wordt ervan verdacht zich in verscheidene dorpen bij ouden van dagen te hebben uitgegeven voor controleur van een oogarts. Hij maakte deze men sen, als zij een bril droegen, wijs dat zij een totaal verkeerde bril hadden wist zo te praten, dat zij doorgaans wel ingin gen op zijn voorstel een andere bril van hem te kopen tegen geld en met inruil van één of meer oude brillen. Die bril len smeerde hy dan andere ouden van dagen weer aan, zodat zijn zaak zonder kosten liep en daardoor zeer lucratief was. Bij een Sliedrechtenaar had hij de fout begaan een juist verkochte bril tegelijk met de ingeruilde brillen weer mee te nemen. De Sliedrechtenaar was naar de politie gegaan en toen was het uit met het spel. Geen Weens ballet op t.v. De televisie-uitzending uit Genua van vanavond van het optreden van het Weens-Staatsoperaballet kan niet door gaan. Te elfder ure zijn namelijk moeilijk heden met de organisatoren van het internationaal ballet-festival over deze uitzending gerezen. Van welke aard deze moeilijkheden zijn was gistermiddag bij de N.T.S. nog niet bekend. Matroos verdronken Bij het aflossen van de wacht bij de kleine vaartuigendienst der Koninklijke Marine te Den Helder, was gisteren de matroos der eerste klasse K. Kruithof, die als uitkijk op post stond, onvindbaar. Het vermoeden, dat hij te water was geraakt en verdronken, werd in de loop van de ochtend bevestigd, toen bij het dreggen zijn stoffelijk overschot gevon den werd. Studentenweerbaarheid naar Soestdijk (Van onze Haagse redactie) De Delftse Studentenweerbaarheid, die dezer dagen haar nieuwe ceremoniële tenue ontving, zal deze op dinsdag 8 juli a.s. presenteren voor de vorstelijke familie te Soestdijk. zulk een tocht. We hebben heus cock- taü-parties en diners-in-rok genoeg op zulk een tournee". In Zuid-Amerika wijzigt de maatschappij zich snel Nixon beschreef vervolgens hoe de maatschappij in Zuid-Amerika aan het veranderen is, hoe de regimes niet lan ger wisselen tussen de ene groep van rijkaards en de andere, maar hoe thans een intelligentia in opkomst is, die de machthebbers van morgen zal leveren en die reeds thans belangrijke invloed uitoefent. Indien men zich niet tot die groepen zou richten aldus Nixon dan zou men dit veld vrij laten voor de communisten, die er heus wel gebruik van zouden maken. Nixon noemde het een fout van Ame rikaanse diplomaten en informatie-amb tenaren, dat zy zich soms teveel richten tot de elite van dit moment (zulk een opmerking gaat er goed in by de Ame rikanen). Wanneer men Nixon slagvaardig bezig hoort, zoals aan zulk een lunch, dan kan men zich goed voorstellen, dat hij zyn mannetje weet te staan in een eventueel debat met buitenlandse stu denten. Eén voorbeeld daarvan tot be sluit: soms zijn de vragen tamelyk fri vool. Een van de aanwezigen vroeg schertsenderwijs of Nixon voorkeur had voor de rumba, de samba of de cha-cha- cha. Hij begon met te zeggen, dat hij nog maar nauwelijks kon walsen en ging toen over in ernstiger trant. Hij begreep dat dit geen ernstige vraag was, maar men moest toch eens ophouden om over Zuid-Amerika te denken in cliché-ter men zoals „manana", siesta", „samba" enz. Hier is een werelddeel in opkomst van 'grote capaciteit en men zal er verstan dig aan doen dit te erkennen. Waar lijk, Nixon heeft geen fout gemaakt. Nu niet en evenmin toen hij in moeilijke situaties verkeerde tijdens ziekten van Eisenhower. Hij heeft een tocht, die een fiasco dreigde te worden, omgezet in een reeks veelbesproken incidenten, die per slot van rekening de betrekkingen en het onderlinge begrip tussen Zuid- en Noord-Amerika zouden kunnen verster ken in plaats van schaden. En waar hij zich zeker over zal verheugen hij heeft zich op dit moment naar voren gewerkt als de Republikeinse kandidaat bij uitnemendheid. Enige jaren geleden kon men over Nixon zeggen: De Repu blikeinen hebben niemand anders. Thans is men dichter by de waarheid wanneer men zegt: Zij zouden niemand anders kannen wensen. WrfZjiflNSER I V I—3 (4, in begin dezer week Icon mat bruin wor den a's.Brazilianen en leefdeNederland meeinetups+downs van onzejtourploeq-.. wit wrsvv tfEÊF-r \^_j\\ pESufkEU ,N Pfc l^\ ^resoe? ""-r-A V GE9A(\V." Leidse koksscbooi vierde deze week S jarig besUavu. 'hl£r rlsuj- y p uiterste in Uw krant stonden deze weck mooie foto's van uiterstegnacht.* 103 donors uit Leiden 1+omstreken kregen Landsteiner pe*inina„ penning vanmiddag Weid leid se Reddingsbrigade

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9