HUISRAAD OP LEIDSE STRAAT Een sjeik verdeelt zijn paleizen BOEDAPESTER - VERDEDIGING I i /if u m s 3 3 b d b Stemming onder de veehouders is thans nog uitermate gedrukt 3 ■1 El i I 1 Ej 3 4 MILITAIR KAMPIOENSCHAP ZATERDAG 5 JULI 1958 Het leven is, wanneer we het op de keper beschouwen, veel minder de cock tail van rozegeur en maneschijn dan waarvoor we het zo graag zouden wil len houden (wanneer we althans impo nerende koppen op de eerste pagina van de kranten overslaan). Het lijkt allemaal erg mooi. Het is zomer, we gaan de vakantie tegemoet, er zijn weer honderdduizenden Nederlan ders méér voor examens geslaagd dan er zijn gezakt, 'tante Mien is morgen jarig wat een formidabele fuif meebrengt, en de kwestie met de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving lijkt nu óók wel weer geregeld. Maar Met die zomer is het bepaald ook niet alles. De vakantie betekent voor U, mevrouw, dat de kindertjes de hele dag over de vloer zijn, die examens houden in dat er nieuwe krachttoeren in het verschiet liggen, het feest van tante Mien impliceert een bloemetje of een ander geschenk, dat er eigenlijk (met de vakantie in het verschiet) niet meer op overschiet, afgezien nog van de oppas voor de kinderen, die niet komt om vliegen te vangen, en over de investe ringsaftrek en vervroegde afschrijving is het laatste woord in de directionele en parlementaire Kamers óók nog niet ge sproken. Met dit alles willen we alleen maar zeggen, dat zelfs de lichtpunten van ons leven nog voor schaduwen zorgen hetgeen overigens de taak van het licht is om zich door contrasten te ma nifesteren! En dan komen we eindelijk waar we zijn moeten: bij deze foto. Deze foto werd gisteren ergens in Leiden genomen. Het doet er niet toe wèèr. Dat weten de belanghebbenden maar al te goed en de rest heeft er alleen in algemene zin iets mee te maken. Die rest bent U, lezers, en zijn wij, schrijvers. Deze foto werd ergens in Leiden ge maakt, gisteren, toen U en wij in een geestelijke zon) aan ons werk waren, of toen wij even tijdens een korte pauze in de arbeid thuis bij vrouw en kin deren waren, toen we tafel, stoelen, boe kenkast en bureau op de vertrouwde plaats in een eigen omgeving vonden. Op dat moment werd een Leids gezin onder het toeziend oog van de Heilige Hermandad op straat gezet. We zijn blij, dat we in ons land een recht heb ben, dat ons de kans geeft anderen uit ons huis te krijgen, die we er niet wen sen. Maar dat brengt ook weer een zware schaduw mee: dat mensen hun dak ontnomen wordt Het is niet onze gewoonde om over dergelijke spectaculaire huisvestings conflicten te schrijven. Dit geval was be paald géén uitzondering, en we maken nu op onze regel alléén maar een uit zondering omdat het af en toe nodig is om „stoom af te blazen". Het betrof een gezin, waarvan de vader reeds lang in een ziekenhuis ligt, dat hij voorlopig waarschijnlijk nog als zijn ..huis" moet beschouwen, een gezin waarvan de vrouw en de kinderen uit zicht hebben op een woning binnen en kele weken, doch tevens een gezin, waar een gerechtelijke uitspraak tot woning ontruiming over geveld was. Het vonnis was terecht. Het zoeken naar een andere woning was serieus geweest. De pogin gen van „huisvesting" waren te loven, de huidige eigenaar die ontruiming vor derde, was „in zijn recht". Nu gaat het in zaken als deze in eerste instantie om „terecht", om „recht", om „serieus", en dat is juist het erge. Het moest gaan Kroesjtsjef kritiseert Joego-Slavië weer eens De minister-president van de Sovjet- Unie. Kroesjtsjef heeft gisteren in een toespraak ter gelegenheid van de aan komst van president Novotny van Tsje- cho-Slowakije Joego-Slavië weer aange vallen. De communistische leiders van dat land spelen de betreurenswaardige rol van scheurmaker, zo zei Kroesjtsjef. De communistische partijen van de Sov jet-Unie en andere landen hebben, aldus de premier, in de afgelopen jaren ge tracht de meningsverschillen in begin selkwestie tot oplossing te brengen. De Joegoslaven waren in antwoord op deze pogingen echter gaan „schreeuwen over een veronderstelde inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Joego- Slavië". De Sovjet-Unie is niet van plan een campagne tegen Joego-Slavië te voeren, maar, wel zal worden gestreden tegen degenen die onder het mom van ontwik keling van de theorie en de praktijk van het wetenschappelijke socialisme, anti- marxistische en revisionistische ideeën prediken, aldus Kroesjtsjef Scheepvaartmissie in Japan Indonesië en Japan zijn voornemens in de naaste toekomst in Indonesië een gemeenschappelijke scheepswerf op te richten voor de bouw van schepen van 500 tot 600 ton die dienst zullen doen op de inter-insulaire verbindingen. Indonesië hoopt voorts, dat Japan technische hulp zal kunnen verlenen bij de bouw van vier hydro-elektrische krachtinstallaties. De missie maakt thans een reis langs scheepswerven en grote industriële be drijven in westelijk Japan. om welwillendheid, om eerlijk proberen anderen te helpen, desnoods ten koste van „recht", „terecht" en „serieus". Het komt ons voor dat deze foto, die de inboedel van een ongelukkig-gezin- op-straat in beeld brengt, waarbij de aanwezigheid van een politieman de schrijnende situatie onderstreept, een aanklacht symboliseert tegen allen: tegen ons en tegen U. Er zijn, zoals in alle woningconflicten, waarschijnlijk door alle partijen fouten gemaakt, maar dat waren secundaire fouten. Fouten van instanties, vooral ook van parti culieren, maar allemaal fouten, die een gevolg waren van die ene grote pest van onze samenleving van vandaag: de woningnood. Deze foto geeft een spectaculair beeld daarvan. Dagelijks echter zijn er schrij nender gevolgen van de woningellende. Gevolgen die niet gefotografeerd kun- j nen worden, die binnenskamers zouden j moeten worden geregistreerd in ge sprekken, in blikken, in tranen, in ruzies en in verderfelijke verpesting van de harmonie, waaraan de mensheid van vandaag zo intens, zo hartstochtelijk behoefte heeft. De oorzaak van de ellende, in deze foto uitgebeeld, ligt niet bij de mensen, die door deze beroerdigheid getroffen worden, niet bij de instanties die het vonnis velden, ook niet geheel bij de- geen die een „recht" hanteerden, maar bij een maatschappelijk kwaad: de wo ningnood. En daarvoor zijn wij allen verantwoor delijk. Gode zjj dank leven wij in een maat schappij, waarin wij zelf onze overheden kiezen. Wanneer die overheid faalt, heb ben wy hand in eigen boezem 'te steken. Het moge een troost zijn voor de zieke man in een ziekenhuis, dat zijn vrouw en kinderen niet onopgemerkt op straat zijn gezet. Een waardevoller vrucht van ons medeleven zouden wij vinden het al gemeen besef, dat wij als mensen, als gemeenschap vóór al hét andere ALLES in het werk moeten stellen om het onze medemens mogelijk te maken, te wonen, ergens gewoon zichzelf te zijn, ergens geluk te vinden van eigen makelij Foto L D.—Van Vliet Advertentie ALUM. JALOEZIEËN Off. dealer: D. IADAN Inlichtingen en toonkamer: MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat LEIDEN TELEF. 21375 Hoeveel zonen kregen er hoeveel? Er is een bekend verhaal in omloop over de problemen die zich voordeden bij de verdeling van de erfenis van een Oos terse sjeik. Hij vermaakte namelijk al zijn grondgebied onder bijzonder merk waardige voorwaarden aan één van zijn zonen: de winnaar van een wedstrijd op kamelen. Die wedstrijd ging over een grote uitgestrektheid, namelijk van de ene zijde naar de andere zijde van zijn grondgebied. Het ging er bij de wedstrijd niet om, wie het eerst aan de andere zijde van het grondgebied was, maar wiens kameelhet laatst die grens bereiken zou was winnaar en erfgenaam van die enorme gebieden. Dat werd uiteraard een hopeloze ver toning. De zonen stegen oo hun kame len, lieten die twee passen lopen en gin gen weer terug naar de start om aaar toch nog eens flink te gaan uitrusten. Van tijd tot tijd ging een zoon wat ver der op stap om ergens een vriend op te zoeken en daarna weer terug te keren naar huis en haard om te kijken hoe de harem het maakte. Enfin, het bleek na geruime tijd dat dit een eindeloze strijd zou worden. Er werd een wijs man bij gehaald om de impasse te doorbreken. Na een uurtje peinzen zei deze wijze iets tegen de zo nen, die daarop ogenblikkelijk naar de toevallig verzamelde kamelen renden en met een ongekende snelheid naar de an dere zijde van het grondgebied renden. De wijze had namelijk gezegd, dat ze niet op hun eigen kamelen maar op el- kaars kamelen, moesten gaan zitten, waarmee de zaak der snelheid wel iets anders kwam te liggenHet ging er namelijk om „wiens kameel" het laatst aan de overzijde zou zijn! Waaruit blijkt dat het met erfenis sen in het oosten (wie het nabije, mid den of verre oosten van vandaag bekijkt had dit lesje overigens niet nodig) dik wijls erg moeilijk is gesteld. Zo ivas het ook in ander opzicht bij deze erfenis. Behalve het grond gebied waren er namelijk ook pa leizen te verdelen. In het testament van de sjeik werd bepaald, dat de oudste zoon een paleis zou krijgen plus een zevende deel van de reste rende, de tweede zoon tiuee paleizen plus een zevende van wat er daarna overbleef, de derde drie paleizen plus een zevende van ivat er daarna res teerde etc.etc. Voor de zonen was dit geen pro bleem, want ze wisten hoeveel pa leizen er waren en met hoeveel man ze die moesten verdelen. Voor ons is het echter wel een probleem, want ive toeten niet die aantallen zoojis en paleizen. Nu bleek het echter, dat na de verdeling (waarbij paleizen uiter aard niet in stukken werden ver deeld maar als hele paleizen aan de zonen ten deel vielenalle zoons evenwel paleizen hadden geerfd en dat er geen enkel paleis overbleef. Kijk, daar hebben we genoeg aan. HOEVEEL ZOONS EN HOEVEEL PALEIZEN WAREN ER? Oplossingen onder het motto „Pa- i leizenpuzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5.- en twee pryzen van f. 2.50 beschikbaar waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Oplossing heesterpuzzel In bijgaande tekening zjjn drie van de fraaiste symmetrische opstellingen van de heesters opgegeven. Er zijn zeer vele manieren waarop de heesters ge plaatst kunnen worden. Talloze puzze laars sloofden zich uit om meer dan drie oplossingen in te zenden en wij zyn voor dit extra werk uiteraard dank baar. Maar onder die vele oplossingen waren er heel wat die niet symme trisch waren of die eigenlijk identiek aan elkaar waren en alleen verschilden door een iets gewijzigde hoek tussen de lijnen of iets andere plaatsing der heesters op principieel gelijke lyn- patronen. Er waren ook lezers, die ons opstellingen zonden waarin de twaalf heesters op zeven rechte lijnen ge plaatst waren. De eerste prjjs van f. 5.- werd toege kend aan de heer Joh. van Hiele, Nieuwe Rijn 8 te Leiden, de twee prjjzen van f. 2.50 aan mevr. L. A. G A. Vnermans Versteeg, Stadsgehoorzaal Leiden en aan de heer J. Nagelgast, Willem de Zwjjgerlaan 35 te Oegstgcest. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Mikojan prijst Amerikaanse paviljoen in Brussel De Russische eerste plaatsvervangen de minister-president Mikojan heeft gis teren tijdens een onverwacht bezoek aan de Brusselse wereldtentoonstelling een bezoek gebracht aan het Amerikaanse paviljoen. Hij bracht zijn stem uit met een stem apparaat. waarmee de Amerikanen hun volksvertegenwoordigers kiezen. „Ik kan u niet zeggen op wie ik heb gestemd", zei Mikojan lachend. ..Dit is een gehei me stemming. Indien ik zeg op wie ik heb gestemd, maak ik inbreuk op de de- mocratie". Hij kon kiezen uit historische I figuren en uit bekende personen uit de I film- en sportwereld. Op een inderhaast op touw gezette persconferentie in het Amerikaanse pa viljoen gaf Mikojan ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag (4 juli) uiting aan zijn „zeer grote eer bied voor het Amerikaanse volk". Naast hem zat mevrouw Jekaterina Foertsewa. lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij I van de Sovjet-Unie. Mikojan prees de architectuur van het Amerikaanse paviljoen, die getuigt van goede smaak en grote verbeeldings kracht. Hij vond echter, dat de Ameri kanen in het gebouw wel meer hadden kunnen laten zien. „Het Amerikaanse volk heeft genoeg te tonen. „Wij vinden het Amerikaanse pavil joen erg mooi. Natuurlijk vinden wij dat van de Sovjet-Unie ook mooi. maar wij zijn van oordeel, dat het Amerikaanse paviljoen er met succes mee kan wed ijveren, aldus Mikojan. Toen men hem vroeg wat in het Ame rikaanse paviljoen de meeste indruk op hem had gemaakt, antwoordde hij: „De machine, die de gebeurtenissen van elk der laatste 4000 jaar kan drukkenMi kojan had de machine gevraagd wat er in 1917 is gebeurd. Zij antwoordde dade lijk in het Russisch: „overwinning van öe bolsjewistische revolutie in Rusland". Hij voegde eraan toe: „Maar wij hebben ook machines, die dit soort dingen kun nen doen". Eerder had Mikojan een be zoek aan de paviljoens van de Sovjet- Unie. Tsjecho-Slowakije en Hongarije gebracht. Eigenaar van bejaardenhuis in Brussel veroordeeld Een 42-jarige eigenaar van een oude- liedentehuis te Brussel, Eugene Stien, is gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van de dood van minstens dertien bejaarden door verwaarlozing. Zijn vrouw, Maria StienKonavec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De openbare aanklager had in zyn requisitoir gezegd, dat het tehuis een „concentratiekamp" was. Dr. Aminoeddin geeft zich over Dr. Hoesein Aminoeddin, voormalig voorzitter van het handelsbureau van Zuid-Sumatra, die met 70 miljoen roe- piahs naar de opstandelingen was ge vlucht, heeft zich enige dagen geleden te Lahat in Zuid-Sumatra aan de rege ringsstrijdkrachten overgegeven, aldus meldt het persbureau Antara. Dr. Aminoeddin, die een der burger lijke leiders van de opstand op Sumatra was geworden, had tenslotte het bevel over een groep opstandelingen gekregen. Onze schaakrubriek In vroeger jaren was het Boedapestergambiet een geliefkoosd wapen in de meesterpraktyk. Tegenwoordig ziet men deze speelwijze slechts sporadisch op het bord verschijnen, hoewel nog geenszins vaststaat, dat jvit onder alle omstandig heden geforceerd in het voordeel komt. Interessant is daarom onderstaande partij, die veertien dagen geleden werd gespeeld en waarin duidelijk blijkt, dat het direct teruggeven van de gambietpion wit niet meer dan gelijk spel geeft. Zomertoernooi Philidor 1958 Wit: P. J. Preenen. Zwart: J. Beij. Boeda pest - verdedigi ng. 1. d2d4 2. c2c4 3. d4 x e5 Pg8—f6 e7e5 Pf6g4 Pe4, het z.g. Ook speelbaar is 3. Fajarowics-systeem. 4. Pgl—f3 Minder goed is 4. f4? wegens de fraaie variant 4Lc5, 5. Ph3 Pxh2, 6. Txh2 Dh4+. 7. Kd2 d5!, 8. Db3 Lxh3!, 9. Dxh3 Dxf4t enz. (HelmerKrejcik, Wenen 1917). Nog weinig onderzocht is 4. Dd4, een zet die waard is bestudeerd te worden. 4Pb8c6 5. Pblc3 Het teruggeven van de pion in zo'n vroeg stadium van de partij geeft zwart meer bewegingsvrijheid en een gemak kelijk gelijk spel. Pg4 x e5 Lf8b4 6. e2e3 7. Lel—d2 8. Lfle2 9. Pc3—d5 d7— Lc8e6 Dit brengt zwart iets in het voordeel. Speelbaar was 9 Pxe5 dxe5, 10. a3 Lxc3, 11. Lxc3 Dxdlt, 12. Txdl f5!, 13. b4 met goed spel voor wit. Lb4x d2t Pe5xf3t Pc6e5 c7c6 Le6 x c4 Pe5 x c4 Pc4e5 10. Ddl x d2 11. Le2xf3 12. Lf3e2 13. Pd5c3 14. Le2 x c4 15. Dd2d4 16. Tal—dl En niet 16. f4? wegens 16Dh4t, 17. g3? Pf3t enz. of 17. Ke2 Pg4 enz. 160—0 17. 0—0 f7—f5! Dwingt wit tot nemen op d6, aange zien zwart dreigde met 18Pf7 de pluspion te handhaven. 18. Dd4 x d6 19. Tdl x d6 Dd8 x d6 Pe5c4 Stelling na 19Pc4 Expositie geschenken van Prinses Beatrix In september wordt in het etnogra fisch museum te Delft een tentoonstel ling gehouden van voorwerpen die Prinses Beatrix heeft meegebracht van haar reis naar de Nederlandse Antillen en Suriname. De heer J. de Hoog, conservator van i 1 .......7/ i 1 m i m w m a O t dit museum, heeft een eerste keuze mo gen doen uit deze verzameling, die na de expositie blijvend in bruikleen aan het museum zal worden afgestaan. Honderd en twintig stukken zjjn uit de totale verzameling gekomen. De col lectie omvat o.a. Indiaans aardewerk en houtsnijwerk van de Surinaamse bos negers. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Op de afdelingen fok- en gebruiks- vee bleven de zaken ook in de afgelo pen week een zeer kalm verloop hou den. In de aanvoeren kwam in het algemeen genomen nog geen climax. De handelaren zijn zeer voorzichtig met inkopen, want de stemming on der de veehouders is uitermate ge drukt. Toch kunnen we niet zeggen dat inde prijzen zulk een duidelijke verschuivin gen plaats hebben. Goedsoortige beesten blijven wel een goede prijs maken, maar de omzetten blijven zeer stroef. In de midden en onderste klasse is een daling gepasseerd, die thans vrijwel tot staan is gekomen We noteerden voor de kalf- en melk koeien in hoofdzaak tussen 800 en 1100 gulden per stuk en voor extra beste exemplaren 100 tot 150 gulden daar boven. Van de laatsten is het percentage van het aanbod echter zeer gering. Vaarzen deden tussen f700 en iets boven f 1000.—. pinken f 450.tot f 675.en graskalveren f 225.tot f 400.per stuk. GUSTE KOEIEN Voor de guste koeien, bestemd voor de weiderij, is de kooplust ook niet zo scherp meer Men houdt het op een mooi vleestype, waarvoor tussen f 800. en f 900.moet worden betaald. Overi gens liggen onze noteringen tussen f 650.tot f 775.per stuk voor de guste koeien. De export van fokvee bleef ook binnen de perken. Hoogstens 250 stuks gaan er momenteel per week nog weg. In het najaar kan zulks weer op leven. West-Duitsland en Italië in hoofdzaak blijven nog wel wat kopen. Uitsluitend bij de fokkers thuis. De slachtveemarkt bleef ook vrij kalm ge stemd, doch bij iets terughoudend aan bod en een geringe aanvoer van buiten lands slachtvee kwamen de prijzen toch even vaster te staan. Gisteren hier op de Leidse markt werd duidelijk beter ver kocht en werd ook iets meer besteed. De A-klasse f3.10f3.20, de prima of AA geringe aanvoer boven notering. De goede B-klasse f 2.90f 3.en de C-klasse f2.75f2.85. Stieren van f2.80 f3.15 per kg., geslacht gewicht. KALVEREN De vette en nuchtere kalveren werden vlot en duur opgenomen. Met vrij goede vraag voor export, werd voor de vette kalveren van f 2.40f3.10 per kg. levend gewicht betaald. Extra beste boven no tering en licht goed f2.tot f 2.20. Nuchtere kalveren fl.40 tot f 1.65 per kg. levend gewicht. De wolveehandel verliep met weinig exportvraag rustig. Zuiglammeren f 65.tot f 75.extra, beste tot plm. f80.Weidelammeren f 45 tot f 55.—, de beste tot f 60.— per stuk. De varkensprijzen waren nogal vast. Vooral de lichte vleessoorten. De top was f 1.80, midden f 1.76 en voor de zware soorten f 1.72 tot f 1.74. Zeugen f 1.45 tot fl.55 per kg. levend gewicht, naar kwaliteit. Van de paarden werden de beste werkpaarden zeer goed verkocht f 900. tot f 1200.mindere f 700 tot f 850. slachters zeer flauw fl.80 tot f2.20 per kg. geslacht gewicht. Na deze afwikkeling is er praktisch een remisestelling ontstaan. Zwart meende echter een winstpoging te on dernemen gezien de meerderheid op de damevleugel, een sterk geposteerd paard en een eventueel f5f4 om langs de f-ljjn te opereren. 20. Td6d7 b7—b6 Over deze zet dacht zwart geruime tijd na. Hij onderzocht de mogelijkheid 20Pxb2, 21. Txb7, maar kwam tot de ontdekking, dat pion c6 eerder een „zorgenkindje" dan een nuttige vry-pion voor hem is! 21. b2—b3 22. Td7—d6 23. f2—f4 24. Td6 x c6 25. Pc3d5 26. h2—h3 27. Tfl—f2 28. Tf2—fl 29. Tc6c7 Pc4e5 Ta8e8 Pe5g4 Te8 x e3 Te3e2 Pg4—b6 Teflett Tel—e4 Tf8d8 Zwart speelt nog steeds op winst. Een remise-aanbod van wit heeft hij afgeslagen, omdat hij een poging wil doen beide torens op de tweede rij te brengen. 30. Pd5—e7t Kg8—f8 31. Pe7—c6 Td8—d2 32. Tc7 x a7 Te4—e2 Het is gelukt! Meer dan remise blijkt er echter niet in te zitten, omdat Ph6 niet actief aan de aanval kan meewer ken. Er volgde nog: 33. Ta7a8+ Kf8f7, 34. Pc6— e5t Kf7—f6. 35. Tfl—cl! Te2xg2t, 36. Khl Tg2—h2t, 37. Khl—gl Td2—g2t, 38. Kgl—fl Tg2—f2+, 39. Kfl—gl! Remise. De merkwaardige slotstelling is een diagram waard! - <o <o m m t c% L f/m |i|| Welke schaaklezer kan ons nadere gegevens verstrekken na 4. Dd4 in het Boedapestergambiet? JERRY BEIJ. Incident tijdens proces tegen Gestapo-officieren In de rechtszaal te Ulm is het tijdens het proces tegen leden van de gevreesde „Einsatzgruppe Tilsit" tot een drama tisch incident gekomen. Een politieman uit Mainzwerd in de zaal gearresteerd, verdacht van een poging om getuigen tot meineed te pressen onder bedreiging met een pistool De politieman \Yerd in de rechtszaal gefouilleerd en men vond een geladen pistool in een schouder holster. Het proces tegen de tien voormalige Gestapo-officieren terzake van de mas samoord op 5.502 Lithause Joden in 1941, duurt al sinds april. Getuigen daar in hadden verklaringen afgelegd, bezwa rend voor politieman Arthur Genath, destijds zelf bij de Gestapo en volgens de getuigen actief bij de dood van de Lithauers betrokken. Volgens de getuigen had Genath ge probeerd de getuigen ertoe te bewegen hun reeds afgelegde verklaringen, die hem belastten, te wijzigen. Hij had daar bij zijn pistool getoond en de getuigen zeiden zich daardoor bedreigd gevoeld te hebben. Ook deze getuigen zijn vroe gere Gestapomannen. De verklaringen waarvoor Genath be vreesd zou zijn, hielden indat Ge nath volgens eigen zeggen op last van een meerdere bij de executie van Li thauers aanwezig had moeten zijn en voorts, dat hij met een lederen zweep gevangenen in toom gehouden had. Na dit incident verklaarde Genath, dat hij inderdaad de zweep gehanteerd had en dat zijn vorige verklaring, waarin zulks ontkend werd, ,een vergissing" was ge weest. Onze bridgerubriek Het Nederlands militaire kampioen schap voor bridgers, waarvan de finale onlangs in de Kromhoutkazerne te Utrecht plaats vond, heeft geen bijzon der groots spel te zien gegeven. De pa ren, die bied- en speeltechniek op rede lijke wijze bleken te beheersen, hadden hieraan reeds voldoende om een goede gooi naar de eerste plaats te maken. Dat deze tenslotte terecht kwam bij de Lt.- kolonel Koot en de majoor Huiskens gaf dc objectieve toeschouwer bevrediging, want zR vormden inderdaad het meest constant spelende paar. Overigens - laten we het resultaat niet tellen doch het doel alleen. Een groot scheepse organisatie op het gebied van denk- en kamersporten kwam ten ge- noege van talrijke militairen tot stand en we moeten zo'n finale dan ook fei telijk meer zien als een onvermijdelijk sluitstuk, dan als een festijn van super prestaties. Dat de finalisten in deze fi nale bijzonder genoten hebben van een spannende dag met bridgeproblemen en dat in vele garnizoenen hun supporters met hen hebben meegeleefd, is op zich zelf al een reden tot tevredenheid voor diegenen, die zich ondanks grote moeilijkheden niet alleen kundige, doch f 8000 voor poliopatiëntjes INZAMELING SCHEVENINGSE VISSERS (Van onze Haagse redactie) De laatste dagen zijn van alle kanten meldingen van Scheveningse loggers op zee binnengekomen over aan boord ge houden inzamelingen onder de beman ningsleden bestemd voor Nederlandse polio-A patientjes. Het totaal bedrag, dat op deze manier bijeenkwam, is f. 8.000,— ook hardnekkige organisatoren hebben getoond. Het „spel van de dag" zag er als volgt uit: West Sch. V B 6 5 Ha. A Ru. H 10 8 3 KI. A H V 4 N W O z Oost Sch. A 7 2 Ha. H V 10 9 8 5 Ru. A V 4 KI. 6 Had U hier met Uw vaste partner 7 harten op geboden? Het contract hangt natuurlijk in da eerste plaats af van het vallen van de harten boer. Daar deze inderdaad „twee de" bij zuid zat, was elk slamcontract een gemakkelijke onderneming. Enkele malen kwamen ow tot 6 har ten, doch de andere uitersten waren een contract van 3 sa en één van 7 sans- atout. Zoals zo vaak, werd 7 sans geboden omdat het paar dat dit deed „slecht ging" en punten hoopte te redden. Toe vallig hadden zij voor deze actie als te- genpaar de latere winnaars uitgekozen, die toch deze toegekende „Nul" wisten te overleven. 3 sans is natuurlijk wel een zéér be scheiden Contract, dat slechts één ver dienste heeft: het kan beslist niet down! Het juiste eindbod is 6 sa - 12 slagen zijn wel zeker ook als de harten boer niet wenst te vallen. Het speculeren op het maken van 6 slagen in harten is niet geoorloofd, daar men slechts 7 kaarten met de partner tezamen in die kleur heeft. Overigens - azen en heren vragen helpt niet veel - er is een heer weg, doch niettemin zijn er 13 slagen. De lengte in harten en de solide klaver heffen het ge brek aan die éne heer op - wat men met „vragen" nooit aan de weet komt. Een vette kluif dit spel! H. W. FILARSKI

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5