A. H. Bakker Korff belichtte een epoche en raakt ons nog Kostelijke collectie van Japanse penseeltekeningen in Volkenkunde FILMS Rijkdom aan subtiele paneeltjes treffend door zuivere sfeer handen gedragen! Humorbewogenheid en talent 97ste jaargang Zaterdag 5 juli 1958 Tweede blad no. 29483 Tentoonstelling Lakenhal Oude dametjes in ouderwetse huiskamer Alexander Hugo Bakker Korff: een naam om als Leidenaar trots op te zijn! Hij toch ontpopte zich in zijn Leidse jaren, van 1856 tot aan zijn dood, 28 januari 1882, als een voor die periode zeer aparte schilders figuur, die tevens in deze jaren, ondanks zijn groeiende bijziendheid, zijn beste werken maakte, waarvan wij vele als meesterwerken mogen kwalificeren. Het is een uitnemende gedachte geweest deze Bakker Korff, aan wie in 1924 reeds een herdenkingstentoonstelling in de Lakenhal was gewijd, nogmaals te eren door middel van een expositie, waaruit zijn artistieke, doch vooral zijn technische veelzijdigheid duidelijk spreekt: de veelzijdigheid van een talentvol, fijnzinnig besnaard mens, die ondanks zijn loodzwaar pessimisme, toch met zoveel plezier in het schilderen talrijke subtiele doeken schiep, met een prachtig gevoel voor toonwaarden, een ironisch observatievermogen, gevoel voor humor en vervuld van een distinctievolle allure. Zijn kleine doeken, veelal grenzend aan de miniatuur, waaraan hij zijn diepgeconcentreerde aandacht wijdde en waarin hij de hoogste graad van zijn kunnen openbaarde, paneeltjes, welke van een uiterste verfijning getuigenis afleggen, verrassen als evenzovele openbaringen van subtiele schoonheid. Ge vraagt U af, waarom Bakker Korff in zijn tijcf wellicht een te onderschatte figuur is geweest en ge vindt het ant woord niet. Zó komt ge onder de indruk van al deze kleine, fijn uitgevoerde stuk jes, waarin meestal oude dametjes in een ouderwetse huiskamer, haar uiteen lopende rol spelen. Daarvoor figureerden veelvuldig zijn vier zusters Aletta, Ida, Adriana en Ada. alsmede de getrouwe dienstbode die 40 jaar bij haar in dienst was. allen wo nende aan de Hogewoerd. in wier ruime kamers Bakker Korff, die zelf in het Turfdragersgildehuis aan de Paarden- steeg (in 19Ö8 afgebroken) „resideerde", zijn objecten vond. Naast de humor en de ironie, treffen ook zijn warm poëtische visie, zijn ge voel voor het anecdotische, zijn sfeer- scheppend vermogen in het bijzonder. Bakker Korff, geboren 31 augustus 1824 te Den Haag, studeerde o.a. tegelij kertijd met David Bless, bij Cornelis Kruseman, van wie hij zijn aanvanke lijke voorliefde voor mytologische, bij belse en historische voorstellingen over nam. Volmondig zij het verklaard: daar in is hij lang niet altijd gelukkig ge weest. Na leerjaren aan de Haagse en Antwerpse academies, woonde hij in Oegstgeest en Leiden, waar de twijfel aan zijn eigen kunnen geboren werd. In de jaren 1853—1856 hanteerde hij het penseel niet. doch hield zich in Noord- wijk met aardappeltelen bezig. Toen greep de kunst hem weer en van dat jaar af is het Ln steeds stijgende lijn ge gaan. al bleef dan ook het terrein waar op hij zich bewoog beperkt. Maar op dat begrensd terrein gaf hij het hoogste, ook iri zijn tekeningen. Terecht heeft men hem vergeleken met de Franse schilder Meissonier, deze in uitvoerigheid dikwijls overtreffend, tevens zijn er sterke affiniteiten met Degas. Zelfs ook komt de herinnering aan een Cornelis Troost op. En wat Bak ker Korff op het gebied van het stil leven presteerde: men neme kennis van "La Soupière" en U onderkent op slag de volmaakte graad, die hier bereik-, werd. Men dwale aan de hand van deze rijk- Dit zorgvuldig geselecteerde overzicht dom aan subtiel m menselijk getroffen van Bakker Korff's oeuvre is tot 15 doeken door het leven van deze wonder lijke „bohémien", verwoed verzamelaars tevens. Wie de catalogus beziet van de boe delverkoping, welke op 21 en 22 maart 1882 ten overstaan van notaris mr. J. A. F. Coebergh in een der lokalen van het Stations-Koffiehuis „Zomerzorg" plaats vond, onderkent waarmee Bakker Korff zich geinteresseerd bezighield: antiek koper, glas en porcelein, aardewerk, an tieke meubelen, damesklederen, muziek instrumenten en wapenen. En vele van deze voorwerpen heeft hij op zijn doe ken afgebeeld. In telkens weer andere dankbare voor stellingen, waarin de vrouwenfiguren do mineren. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk was, dat deze schildei in de in tieme huiskamer zóveel gevarieerds kon „zien", met bijtende spot en sarcar- me, teder ook, getuige "La Berceuse". Steeds groeit de losse wijze van teke nen, wint de Franse geest en sfeer, zoals deze o.a. in de serie pentekeningen no. 89—93, die de schilder van Driesten verwierf van Bakker Korffs Nieuwveen, tot uiting komt. Raffinement, kleursohoonheid, ruimte werking, besef van hoe een tafreeltje opgebouwd moet worden: het zijn slechts enkele van Bakker Korff's grote gaven. Zijn kunst is niet schokkend, zoals deze tijd dit schijnt te vragen. Veeleer geeft zij een beeld van de ge moedelijke sfeer van eertijds waarnaar velen terug kunnen verlangen, al was die sfeer niet altijd even gemoedelijk, dikwijls ook venijnig. Ook oude dame tjes konden venijnig zijn. Bakker Korff wist het en legde het met kor.telijk meesterschap vast. Hij wist ook hoe zij zich bij een ..onverwacht bezoek ge droegen Zijn opvallende beheersing van het métier was hem daarbij tot even kostelijke steun. Het is jammer, dat vele talenten, die in een zoveel heviger, bewogener, mee slepender tijd leven, dit métier nie* meer in dié mate verstaan. Hun kunst zou tot iets waarachtig „groots" kunnen uitgroeien l Bakker Korff "La Gazette" september in „De Lakenhal" te be zichtigen. Aan de directeur, de beer J. N. van Wcssem onze dank voor deze wederkennismaking, waarvoor bij de medewerking van talrijke inzenders verkreeg, tezamen vormend een uiter mate „levende" collectie, waarin ook veel aandacht is gewijd aan onvol tooide werken en studies, die een voor treffelijk inzicht geven in Bakker Korff's interessante werkwijze. Een époche wordt zuiver belicht, maar het eigenaardige is, dat zij ook de te genwoordige mens véél te zeggen heeft en door bet scherpe contrast met vroeger sterk raakt: het geschenk van de waarachtige kunstenaar! Mulo-examens Voor het Mulo-examen dipl. A zijn geslaagd de jongens E. E. W. Jansen, Wassenaar. J. v. d. Plas, Katwijk aan Zee, A. W. v. d. Bosch, Leiderdorp. Voor diploma B de meisjes: W. Ta verne. Leiden, B. de Krijger, Katwijk aan Zee, E. Reijerse, Leiderdorp, J. Del fos, Zoeterwoude en de jongens: J. C. Veerman, Leiden, P. J. Kleijwegt, Noordw. a. Zee, J. Selier, Leiden, E. G. v. d. Weerthof, Leiden, E. F. Wiennga, Leiden. P. E. v. d. Steen, Leiden. W. R. C. v. d. Wolf. Rijnsburg. B. Wyrdeman, Leiden, J. C. v. Dijk, Katwijk aan Zee. J. Vossepoel. Leiden. P. v. Duyvenbode, Katwijk aan Zee, J. P. Remmelzwaal, Katwijk aan Zee. L. Boekensteijn, Ter Aar. M. J. Rasser, Leiderdorp. Afgewezen 7 kandidaten. WIJZIGING HERV. KERKDIENSTEN In de opgave van de in „Hervormd Leiden" gepubliceerde kerkdiensten zijn enkele fouten geslopen. Zo vindt zondag avond om 7 uur geen kerkdienst plaats in de Marekerk. doch in de Maranatha- kerk. Voorts draagt de ochtenddienst in de Pieterskerk het karakter van een jeugddienst. S. M. Stolp wethouder Prot. Chr. raadsfractie stelt hem in september kandidaat Naar wij vernemen zal de Prot. Chr. raadsfractie bij de in september te hou den benoeming van wethouders de heer S. M. Stolp kandidaat stellen in de ont stane vacature van de heer D. van der Kwaak. De heer S. M. Stolp, die sinds 1946 lid van de raad is, werd in 1908 geboren te Baarn. Hij doorliep de middelbare han delsschool en daarna de hogere. Ook leg de hij zich toe op de aecountantsstudie. Toen hij 26 jaar was werd hij tot procu ratiehouder benoemd. Sinds augustus 1939 heeft hij een eigen accoutantskan- toor in Leiden en sinds 1950 een tweede te Oudewater. De heer Stolp is een aantal jaren dia ken geweest van de Geref. Kerk; in de oorlog heeft hij in deze functie medege- werkt aan de illegale voedselvoorziening, speciaal voor kinderen, zieken en ouden van dagen. Thans is hij voorzitter van de commissie van beheer van de Geref. i Er valt immers geen spranke- lender verfrissing te bedenken. s Bestel vaker „Jel"! 't ls méér dan zomaar een drank. 't is een „ontdekking"! JEL-BOX! Vruchten limonade Heeft u reeds 'n uJEL"-guldenHet ontvangen waard! Place Pigalle Boeiende realiteit Lido Het is nog niet zo lang gele den, dat de priester-arbeiders in Frank rijk veel stof deden opwaaien. Het waren voornamelijk jonge priesters, die het kleed van hun geestelijke waardig heid aflegden om zich als gewone arbei ders te mengen onder de werkzame be volking. Zij moesten zelf in hun onder houd voorzien. Hun geestelijke arbeid onder vaak zeer moeilijke omstandig heden vormde een bron voor talloze levendige discussies, zowel in als buiten kerkelijke kringen. Het was te voorzien, dat ook de filmmensen zich eens geroe pen zouden voelen om dit ietwat specta culaire werk op het witte doek te bren gen. Een nogal hachelijke onderneming, daar een dergelijk verhaal maar al te veel kansen biedt voor allerlei valse sentimenten. Het moet dan ook als een grote prestatie van regisseur Leo Joan- non gezien worden, dat hij er in ge slaagd is een film over een priester- arbeider te vervaardigen, welke een ieder zal aanspreken. Met grote open hartigheid schetst hij de trieste toestan den op en rond Place Pigalle in het wufte Montmartre, waar de „liefde" een bedrijf is, dat geleid wordt door geweten loze mannen. In deze spijkerharde om geving plaatst hij de figuur van Antoine Janin, die Pigalle tot zijn werkterrein heeft gemaakt en schijnbaar vergeefs tracht Gods woord te laten klinken in dit lage milieu. De leiders van dit her metisch gesloten wereldje zien in hem een persoonlijke vijand en deinzen voor niets zelf niet voor moord terug Kerk alhier, voorzitter van de A.R. kies vereniging (wijk 4) en tweede voorzitter van de centrale kiesvereniging. Hij heeft zitting in de commissies lichtfabrieken, dienst kasbeheer en kredietwezen en rekening. Eindexamens Rembrandt Lyceum Voor het eindexamen afd. h.b.s. A van het Rembrandt Lyceum zijn ge slaagd: Janneke Barg. Jan Beunder- man, Sassenheim, Rob Groen met lof, Pom Hartog, Katwijk, George van Hoo- geveen, Gert Jan Hoope, Arie de Jong, Katwijk. Paul de Koning met lof, Nan- öa Nanning, Liesbeth Rietbergen, Oegst geest, Arie de Ruyter. Voorschoten. Al- bert Snelleman, Janny Veerman, Oegst geest, Hans Verhoog, Corry Versluis, Leiderdorp, Ronny Voorma, Leiderdorp, Hanneke Zaadnoordijk. Afgewezen 2. Daar waar geen plaatsnaam bij ver meld is, is dit Leiden. Fraaie tentoonstelling aan Steenstraat Zoals wij reeds schreven, is gister middag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat door de heer W. Jos de Gruyter een tentoonstelling geopend van Japan se penseeltekeningen als onderdeel van een serie exposities van Japanse kunstwerken, die in verscheidene steden van ons land te zien zullen zijn tot half oktober. Dit ter her denking van het feit, dat een eeuw geleden de eerste vriendschaps- en handelscontracten gesloten werden tussen Japan en de andere landen, waaronder ook Nederland. Twee aspecten treden in deze tentoon stelling in het bijzonder op de voor grond. In de eerste plaats gaat het hier om studies, werk in wording van de eer ste schetsen af tot en met het voltooide ontwerp voor prent of schildering, schets boeken en albumbladen. Kortom, mate riaal van en voor de kunstenaar uit de ateliers van de makers, dat aanvanke lijk niet voor de openbaarheid bestemd is geweest, maar dat niettemin, met de voltooide „erkende" voortbrengselen van calligrafie en schilderkunst in hoge mate karakteristiek is voor de eigen aard van het hanteren van penseel, inkt, verf en papier in het Japan van de 18e en 19e eeuw. Voorts biedt de tentoonstelling een globaal overzicht van vormen en soorten van penseeltekeningen, zoals die in de collectie van Ferd. Lieftinck, welke in het begin van dit jaar overging in eigendom van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, vertegenwoordigd zijn. Slechts een 160- tal bladen van 4000, welke deze unieke verzameling rijk is, zijn tentoongesteld, maar het doorsnee-overzicht dat hier mede gegeven wordt, is boeiend en kos telijk. Men kan de Japanse kunst niet be studeren zonder gelukkiger te wor den", zo zei de heer De Gruyter aan het einde van een uitvoerig betoog over de Oostaziatische kunst in het algemeen en de Japanse in het bijzonder. De rijke uitbeeldingskracht, de innerlijke bewogenheid, de aanstekelijke hurr^: en de opvallende begaafdheid, die uit deze tentoonstelling naar voren komt, maken zjjn woorden tot een klare waarheid. ÉÉN DING GEMEEN Europa en Azië mogen ver uiteen lig gen, zowel op geografisch als op cultu reel gebied, zo constateerde de heer De Gruyter, maar één ding hebben zij ge meen, een hoogstaande beeldende uiting. Maar men moet daarbij niet vergeten, dat de Aziaat tegenover de Europeaan over zoveel minder middelen beschikte. Had de Europeaan het potlood, de pen, krijt, olieverf enz., de Aziaat be schikte slechts over één instrument: het penseel. Dat gold zowel voor kind als kunstenaar. Maar veelheid van midde len gerandeert nog geen rijkdom van talent en uitdrukkingskracht! Vaak zijn de grootste kunstwerken met weinige middelen tot stand gekomen. Daar bo vendien de Aziaat niet alleen altijd werkte met hetzelfde penseel, maar ook. met hetzelfde absorberende papier VAIN DEZE WEEK: als het er om gaat zijn werk onmogelijk te maken. Een waarlijk boeiend gegeven op bijzonder suggestieve wijze verfilmd. „Vergiss mich nicht" Gezellig amusement Luxor In het Luxor-theater draait deze week een gezellig amusements filmpje van Duitse makelij. De hoofd rolspelers zijn jonge mensen en de mu ziek die ten gehore wordt gebracht is modern. Plaats van handeling: Heidel- berg! Het kan dus bijna niet anders of de vrolijkheid viert in deze kleurenrol- prent hoogtij. Zeker, er zijn ook enkele probleempjes, maar dat deze zich vrij gemakkelijk laten oplossen is reeds in het begin van de film duidelijk. Het gaat in dit geval om twee rijkeluiskin deren, die beiden verliefd raken op jon gelui van wat lagere afkomst. Met z'n vieren maken zij deel uit van een jazz club je waarop niets aan te merken valt. Zo keurig is het! De ouders van de jon gelui hebben tegen een en ander reuze bezwaar, maar zij komen hoe zou het in een film als deze ook anders kunnen tenslotte gelukkig tot inkeer. De gelieven krijgen elkaar dus en ook het jazz-orkestje gaat een goede toekomst tegemoet. In deze film ziet en hoort men o.m. de zanger Freddy Quin. Driemaal Alec Guinness Ster van het jaar Casino De bijzondere prestatie, die de Engelse acteur Alec Guinness in „The bridge on the river Kwai" en de Oscar, die hij daarvoor in ontvangst mocht nemen, hebben hem gebombardeerd tot „ster van het jaar". De directie van het theater aan de Hogewoerd heeft ge meend er goed aan te doen in één week nog eens drie rolprenten te draaien, waarin, deze knappe artiest een hoofdrol speelt: .Konvooi naar Malta", „To Paris with love" en „Morgen ben ik rijk". Even afrekenen, heren Luchtige verstrooiing Rex Theater De film „Even afreke nen, heren" (Ober, zahlen) brengt weer eens twee heel oude bekenden van de Duitse film op het doek van Rex: Paul Hörbiger en Hans Moser. Dit tweetal heeft al twintig jaar geleden de nodige luchtige filmontspanning gebracht en ook in deze film slagen zij er in met een heel apart soort humor een welko me verstrooiing te brengen. Het ver haal gaat over twee kellners, die ieder op hun eigen wijze de problemen van het leven en de liefde proberen op te lossen. Als decor van de vermakelijke geschiedenis fungeert een typisch Weens café, een sfeer waarin dit tweetal thuis hoort en ook vroeger vrijwel al zijn triomfen vierde. „De brug over de Kwai" Voor de derde week geprolongeerd Trianon Er is veel reclame voor deze rolprent gemaakt, maar dat zij thans voor de derde week geprolongeerd wordt, is niet daaraan te danken, maar aan de werkelijke kwaliteiten, welke zij bezit. Dit uiterst boeiende drama uit de oorlogstijd, zal zeker ook deze week volle zalen trekken. Mansportret van Kawanabe Kijösai die leefde van 1831 tot 1889. Een van de zeer karakteristieke en fraaie Japanse penseeltekeningen, die in het museum voor Volkenkunde zijn tentoongesteld. dat correcties onmogelijk maakte en met dezelfde Oostindische inkt, diesnel werken noodzakelijk maakte, dan ligt het voor de hand, dat conceptie en uit beelding ondeelbaar moesten zijn. Het beeld moest in de kunstenaar compleet zijn, wanneer de eerste streek op papier ging. Door dat wezen van de penseelkunst van het Verre Oosten zijn deze tekenin gen wezenlijk illustratief. De grenzen tussen teken- en schilderkunst blijken te vervagen. De kunstenaar kwam als mens meer naar voren. Hij registreerde werkelijkheid, zoals hij die op dat mo ment zag. WELKOM EN DANK Deze waarlijk unieke en uitzonderlijk interessante tentoonstelling, die een blik gunt in het voor ons zo moeilijk te door gronden Japanse volksaard, werd voor bereid en ingericht door de conservator van de Japanse afdeling van het Rijks museum voor Volkenkunde, de heer C Ouwehand, die voor het openingswoord van de heer De Gruyter nog een korte inleiding sprak. Hij wees erop, dat men nog eigen lijk aan het begin staat van de bestu dering van deze tekenkunst en nog bezig is met de indeling en de klassi- ficatie. De directeur van het Museum, dr. Pott, had de aknwezigen, onder wie vele universitaire autoriteiten, harte lijk welkom geheten en dank gebracht aan degenen, die aan de samenstelling van deze tentoonstelling hun krachten hadden gegeven. Officiële publikaties VAKANTIEREGELING Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, ls nedergelegd ter lezing voor een leder de door de raad dier gemeente ln zijn ver gadering van 30 Juni 1958 vastgesteldi Vakantieregeling slijterijen 1958.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3