De Gaulle poogt de Franse positie tegenover Amerika te verbeteren WEERBERICHT Dagelijks dagtochten Reisbureau CEBUIO Ijs van hoogmoedige reserve is wederzijds moeilijk te breken Fa. D. KRET Zn. V.N.-WAARNEMERS SCHIETEN IN DE LIBANON TEKORT 97ste jaargang ZATERDAG 5 JULI 1958 No. 29483 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: 4 J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Minister Dulles vandaag in Parijs (Van onze Parijse correspondent) Na het bezoek van de Engelse ministers Macmillan en Lloyd is vandaag de beurt gekomen aan John Foster Dulles, de chef der Amerikaanse diplomatie, om samen met generaal De Gaulle, Frankrijks regeringsleider, een aantal punten op de i's te plaatsen. De onderwerpen van bespreking tussen Dulles en De Gaulle beslaan ook dit keer vrijwel het hele veld der internationale politiek en strategie. Al ontveinst men zich in officiële kringen in Parus dan ook niet dat de taak van de generaal tegenover de Amerikaan zo mogelijk nog zwaarder zal blijken. In de eerste plaats al om persoonlijke redenen. Macmillan en De Gaulle kenden elkander al sinds de oorlogstijd en beide staatslieden voelden zich verbonden zo niet door banden van innige vriendschap (waarmee de generaal niet zo scheutig Is) dan toch van respect, en zelfs van sympathie. Tussen Dulles en De Gaulle zal het waarschijnlijk veel moeilijker blijken het ijs van puriteinse en hoogmoedige reserve wederzijds te breken. Franse premier zal het moeilijk hebben Ook nü zal het streven van De Gaulle vooral gericht zijn op het doel, Frank rijk weer als volwaardige grote mogend heid erkend te krijgen. In dat verband zal er veel over de A-bom en over atoomgeheimen worden gesproken. De generaal zal, om zijn gesprekspartner ge rust te stellen, vermoedelijk een bemoe digend verslag geven van zijn jongste reis naar Algiers. De Gaulle heeft er het allergrootste belang bij alle vrees aan Amerikaanse zijde weg te nemen voor een verdere overwoekering van het le ger op de autoriteit der regering in Pa rijs. Gemakkelijk zal het Franse dossier echter niet te verdedigen zijn De Amerikanen zouden tevoren al een voorstel hebben gedaan tot intiemere samenwerking met Frankrijk ten behoe ve van de installatie van licht atoom- geschut op Franse bodem. De startbanen zouden door de Fransen worden aange legd, waarna de technische „bovenbouw" door de Amerikanen zou worden uitge voerd. Niettemin zouden de „atoomkop pen" onder berusting van het (Ameri kaanse) NAVO-opeprbevel moeten blij ven. De Franse regering heeft zich haar antwoord tot dusver voorbehouden, doch het is wel zeker dat De Gaulle voor zijn land veel grotere bevoegdheden zal wil len bedingen. Hij wil baas zijn in eigen huis en de voornaamste bezwaren die de generaal tot dusver tegen de Noord- atlantische Verdragsgemeenschap (NA TO) heeft ingebracht, betroffen altijd juist het feit. dat Frankrijk al veel te veel sleutels van zijn veiligheid uit han den had gegeven. Scherpe opmerking van Montgomery Waarschuwing tegen gebrek aan Westerse eenheid Veldmaarschalk Montgomery heeft op een diner van bet Amerikaanse genoot schap te Londen ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag gezegd, dat Ame rika en de bondgenoten in Europa er niet in zijn geslaagd, een gemeenschap pelijke politiek op globale basis uit te werken, die de NAVO met de wereld daarbuiten verbindt. Ook in de NAVO zelf is volgens Montgomery niet alles even goed. De NAVO bevat groepen, zei hij, die geen belangstelling genoeg voor het geheel hebben. Als het Westen niet alle economische en politieke krachten verenigt, aldus de veldmaarschalk, zal het binnen 25 jaar in de macht van het communisme komen. Weinig verandering De komende 24 uur wordt niet veel verandering in de weertoestand ver wacht. De temperaturen blijven op het zelfde niveau. (Opgemaakt te 10 uur) 6 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 23.10 uur; onder: 10.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.29 en 18.52 u. Laagwater te 2.15 en 14.31 uur. (7/7 hoogwater te 7.07 en 19.30 uur, laagwater te 2.53 en 15.10 uur). LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 Lelden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Ook de denkbeelden van De Gaulle ten aanzien van een hervorming van de Atlantische Gemeenschap, waarover hij al eerder met secretaris-generaal Spaak uitvoerig had overlegd, zullen in dit verband zeker ter sprake moeten ko men. Dichterbij elkaar zullen beide staats lieden zich bevinden wanneer de confe rentie der Grote Vier ter tafel wordt ge bracht. Uit zijn laatste brief aan pre mier Kroesjtsjef blijkt, dat De Gaulle zich vrijwel over de gehele linie aan het traditionele Westerse standpunt houdt, en op dat stuk heeft hij dus tevoren al vele Amerikaanse ongerustheden weten op te heffen. Het is niet uitgesloten, dat minister Dulles de generaal uit naam van presi dent Eisenhower een officiële invitatie voor een bezoek aan Washington zal overhandigen. En het is even zeer waarschijnlijk dat De Gaulle, die voorlopig nog door tal rijke binnenlandse zorgen en problemen wordt bestormd, die uitnodiging voor het moment nog wel even in beraad zal wil len houden. Gesprek met Foot in Rome of Genève? Premier Macmillan van Engeland heeft de premiers van Griekenland en Turkije tegen 10 juni tot een persoonlijk gesprek in Rome of Genève uitgenodigd over de kwestie-Cyprus. De antwoorden van premier Kara- manlis van Griekenland en premier Menderes van Turkije zijn al gepubli ceerd. Zij hebben het Britse voorstel tot een drieledig bestuur verworpen, maar staan in beginsel niet afwijzend tegen over een persoonlijk gesprek. Bromfietsen moeten gele plaat voeren Ook geluiddemper verplicht Bij Koninklijk besluit is een reeks wijzigingen aangebracht in het wegen verkeersreglement. Zo zullen brom fietsen per 1 oktober voorzien moeten zijn van een „gele plaat", een recht hoekig of nagenoeg rechthoekig her kenningsteken van 16 bij 6 centimeter op het voorspatbord. Voorts wordt voor bromfietsen een remkracht ver eist van minimum 3.86 meter per kwa- draat/seconde. Afgewerkte gassen mo gen niet anders worden afgevoerd dan door „een inrichting welke be hoorlijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdicht is". In de voorrangsregels voor colonne's en stoeten is de begrafenisstoet omge doopt in uitvaartstoet. Bovendien zullen colonnes van de Bescherming Bevolking dezelfde voorrangsrechten krijgen als militaire colonnes. Voorts is een aantal wijzigingen aan gebracht met betrekking tot lichtsigna len, het voeren van tweetonige hoorns door voertuigen van politie en brand weer. De sirene voor deze voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn toebedeeld. De brandweer mag de bel houden. Auto's zullen na 1 januari 1959 niet meer voorzien mogen zijn „van scherpe uitstekende delen, welke onnodig zijn en ingeval van botsing of aanrijding ver wondingen kunnen veroorzaken". Deze bepaling is kennlijk gericht tegen de nogal vaak spits toelopende siervoor werpen (vroeger radiateurdopop de motorkappen van sommige automobiel- merken. De wijzigingen omvatten ook voor schriften voor de bebakening van stil staande voertuigen en opleggers in don ker op 30 meter afstand hiervan voor het achteropkomende verkeer. Tenslotte, naast enige administratieve bepalingen voor het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen, volgt de mededeling, dat men alleen rij-examen kan doen in een auto, die daartoe door genoemd bureau geschikt wordt geacht. 1 september verkiezingen op de Antillen Premier Jonckheer van de Ned. An tillen heeft vanmorgen in een radio rede verklaard, dat de regering van de Antillen besloten heeft de Staten te ontbinden en op 1 september ver kiezingen te houden. De beveiliging van de Antillaanse autonomie vormt de inzet van de ver kiezingen, aldus premier Jonckheer. Hoogst onbevredigend rapport als gevolg van zeer slap optreden bij liun onderzoek Gisteren is van de zijde der V.N.-waarnemers in de Libanon een eerste rapport uitgebracht, waarin werd gezegd, dat „infiltraties niet konden worden vastgesteld" en „dat er weinig twijfel over bestaat, dat de grootste meerderheid van de opstandelingen uit Libanezen bestaat". Het ligt voor de hand, dat dit rapport in de Libanese regeringskringen grote verontwaardiging heeft gewekt. Opvallend is ook, dat zowel van Engelse als van Franse zijde tegen de voorstelling van zaken als door de V.N.- waarnemers thans is gegeven, is geprotesteerd. Er bestaat geen twijfel over, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat er buitenlandse en voornamelijk Syrische inmenging in Libanon is. President Nasser van de Arabische republiek in gezelschap van presi dent Tito van Joego-Slavië. die als zijn gastheer optreedt tijdens een vakantie van de Egyptenaar in het land dat probeert op het ijzeren gordijn te balanceren. Prestige verzwakt Onze reisredacteur telegrafeerde he denochtend uit de Libanese hoofdstad Beiroet: Daar Nasser de crisis heeft geprovo ceerd en zijn uiterste best zal doen Westelijke of verdere V.N.-tussenkomst buitengewoon ongeliefd te maken, is het begrijpelijk, dat de regering bijzonder is geërgerd. Voorts beschouwt de regering de waarnemers der Verenigde Naties als slecht toegerust voor hun taak, terwyl zij voorts menen, dat de waarnemers door de rebellen om de tuin worden geleid. De Libanese regeringsaanhangers ma ken er overigens geen geheim van, dat zij Hammarskjöld overvriendelijk tegen over Nasser vinden. Ofschoon ik persoonlijk instem met de conclusie, dat buitenlandse interventie in het Libanese conflict niet afdoende zal zijn, heb ik toch sterke kritiek op de methoden der V.N.-waarnemers. Hun leider, ko lonel Brown, en enkele van diens officieren plegen de rebellenleiders toestemming te vragen om waar nemingen te kunnen verrichten in plaats van flink door te tasten en eventuele riskante consequenties van een dergelijk optreden voor rekening van de rebellen te doen komen! Sommige waarnemers uit India gaan zelfs vriendelijke politieke d:scussies met de rebellen aan. Deze weifelende houding der waarnemers in plaats van een pre cedent van gezond respect te ves tigen, heeft het V.N.-prestige in het Nabije Oosten, waar het juist zo nodig is, verzwakt. Belangrijker zijn echter de feiten en conclusies, die helaas in het V.N.-rap port ontbreken. De meeste correspon- Schreef landbouwer anonieme brief? (Van onze Londense correspondent) Een werkloze landarbeider uit Ipswich beweerde gisteravond dat hy de brief aan de Russen had geschreven, waarin aangekondigd werd dat een Amerikaanse piloot een atoombom in de Noordzee zou werpen. De 34-jarige man zeide dat hij het gedaan had om de aandacht te ves tigen op de slechte manier waarop hij behandeld was, toen hij bij de lucht macht diende. Hij voegde er aan toe. dat hij ontslagen was wegens geestelijke onevenwichtigheid en dat hij geen pen sioen kreeg. Hij lachte en zeide dat hij natuurlijk niet van plan was om met een vliegtuig op te stijgen en een bom te laten vallen. Een onderzoek wordt inge steld, de man is niet aangehouden. Toen de Russen de door hem geschre ven anonieme brief aan het Britse de partement van Buitenlandse Zaken over handigden, spraken zij ook als hun me ning uit dat er waarschijnlijk van een misleiding sprake was, maar zij achtten zich verplicht de Britse autoriteiten op de hoogte te stellen. denten in Beiroet verbazen zich dan ook over deze lacunes Op de lijst van rebel- lenwapens komen de Tsjechische ma chinepistolen niet voor, die alle volge lingen van Djumblatt tijdens de recente acties bij zich haddenHet niet in staat zijn om Syrische infiltraties vast te stel len is eveneens verwonderlijk; vele journalisten en ook ik hebben met dozij nen Syrische gevangenen gesproken, die zonder omwegen toegaven uit dat land afkomstig te zijn en die Syrische papie ren bij zich droegen. Verdere tekortkomingen der waar nemers zijn: dat zij niet de bron van de financiële hulp aan de rebellen trachten te ontsluieren, dat zy geen nacht patrouilles organiseren en dat zij zich laten weerhouden door landmijnen, op geblazen bruggen of waarschuwend ge weervuur. Ondanks deze kritiek kan ik met de algemene tendens van het rap port instemmen. Het effect ervan zal zyn, dat de internationale paniek wordt tegengegaan en dat de Westelijke steun aan de regering zal verminderen. Betere condities voor een compromis zullen dan aan de horizon verschijnen. Gisteren zijn de laatste voorberei dingen getroffen voor het grote NAVO-vlieg feest dat vandaag op Soesterberg wordt gehouden. Piloot captain Walter Irwin (rechts) en majoor mr. R. J. E. M. Zinnicq Bergmann klimmen in de befaamde Lockheed "Starfighter", 's werelds snelste vliegtuig waar mee Irwin hesnelheidsrecord op 2260 km per uur en het hoogte- tecord op 27.312 meter bracht. Pijpleiding Rotterdam - Rijn in uitvoering De in april j.l. opgerichte maatschap pij voor de aanleg en de exploitatie van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie van Rotterdam naar het Westduitse industriegebied heeft thans een aanvang gemaakt met de uitvoering van dit project op Neder lands grondgebied. Een deel van het tracé is reeds definitief vastgesteld en de aanbesteding van enkele belang rijke onderdelen van het werk heeft dezer dagen plaats gehad. Het betreft hier een viertal kruisingen onder rivieren en kanalen, waarvan die onder het Hollands Diep en de Oude Maas wel de voornaamste zijn. Dit werk is opgedragen aan een combinatie waar in door vijf aannemingsmaatschappijen wordt deelgenomen. Tevens is overgegaan tot de aanbeste ding van de constructie van een deel van de leiding over land ter lengte van ruim 50 kilometer. Dit werk zal worden uitgevoerd door Werkspoor N.V. Ook naar de EXPO, vraagt programma. DOEZASTRAAT 32 - TELEF. 25971 Meer actie tegen de Algerijnse rebellen Op verzoek van De Gaulle De Franse premier-generaal Charles de Gaulle heeft het leger in Algerije verzocht de campagne tegen de over blijvende opstandelingen te intensi veren, aldus wordt uit legcrkringcn te Algiers vernomen. Men verklaarde, dat de premier van mening is, dat het nu tijd is de „nieu we toenadering" tussen de Mohamme daanse en Europese bevolking uit te buiten, temeer daar het moreel der opstandelingen na de vorming van de comité's voor openbaar welzijn slech ter was geworden en voedsel schaars voor hen werd door de weigering van dorpelingen om hen nog langer te helpen. In legerkringen lijkt men ingenomen te zijn met het bezoek van De Gaulle aan Algerije. Hij heeft militaire instal laties geïnspecteerd en met mensen uit alle lagen der bevolking gesproken. De Europese bevolking is minder ge lukkig. daar de premier zich naar haar opvatting niet duidelijk heeft uitgelaten over de vooruitzichten van algehele integratie van Algerije en het Franse moederland. Op die manier zouden er 46 miljoen niet-Mohammedanen tegenover negen miljoen Mohammedanen staan. Indien er alleen integratie in Algerije, waarbij de Mohammedanen gelijke rechten als de Europeanen krijgen, zou komen, zou den de laatsten verre in de minderheid zijn. Laliaye niet gestart Jef Lahaye van de Neder lands-Luxem burgse ploeg in de Ronde van Frankrijk is hedenochtend niet gestart voor de tiende etappe, die de renners over een afstand van 250 kilometer van St. Bre- vin les Pins naar Royan zal voeren. Lahaye had ai dagenlang last van-een geblesseerde knie. Er zijn dus nu nog 107 renners in de koers. Bespreking Bagdad-landen De staatshoofden van de vier mo hammedaanse leden van het verdrag van Bagdad Turkije, Perzië. Irak en Pakistan komen binnenkort bijeen om te spreken over de problemen van het Midden-Oosten, in het bijzonder Libanon en Cyprus. Dit is meegedeeld door generaal Noeri es Said, premier van de Iraaks-Jordaanse federatie. Van Turkse zijde wordt vernomen, dat de conferentie in Istanboel zal wor den gehouden voordat de ministerscon ferentie van het Verdrag van Bagdad begint, nl. op 28 juli in Londen. De vier staatshoofden zijn de Sjah van Perzië president Iskander Mirza van Pakistan, Koning Feisal van Irak en president Celal Bayar van Turkije. Amerikaans koor bezoekt Leiden Een groot Amerikaans jeugdkoor, het Pilgrim Fellowship Choir van de Con gregational Church in Manhasset (New York), zal op 18 juli as. een bezoek aan Leiden brengen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat dit koor, dat bestaat uit jongens en meisjes tussen de 18 en 20 jaar, deze dag zou doorbrengen in Almelo, maar,om een of andere reden gaat dit niet door. De Amerikaanse ambassade heeft het nu zo geregeld, dat dit in Amerika en Engeland door radio en televisie zo bekende koor. op 18 juli naar de Sleutelstad zal komen, waar allereerst een bezoek gebracht zal wor den aan het deze week geopend „Pil- grimfathershuisje" aan de Boisotkade. Getracht zal worden daarna een concert in de Pieterskerk te arrangeren. Het koor staat onder leiding van de in de Verenigde Staten eveneens zeer bekende dirigent Robley Lawson, terwijl zijn echtgenote Jean Lawson als orga- niste optreedt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1