DE HALS VAN DE GIRAFFE Een andere wereld.. Stad(sport)lia! in Wenen, functionele architectuur De grote prachtige ONS MENU Alles van badstof jst Dc ZATERDAG 5 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Een voorbeeld ter navolging Huurkazernes als achtergrond VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand Verhaal voor de kleintjes tsctuur. Doordat het plafond naar het midden geleidelijk lager wordt, kan men op de tribune het daglicht aan de overkant niet door de ramen zien val len. Zelfs de toeschouwers op de bo ste tribune aan de overkant zijn zo doende onzichtbaar. Onnodig te zeg gen, dat de elektrische verlichting aan de modernste eisen voldoet. Het mooiste en meest indrukwekken de van de hal is toch wel de buiten kant. Als ingang dient over de totale breedte een vestibule geheel uit glas opgetrokken en daarachter verheft zich dan de voorpui met haar twee zijvleugels die niet alleen schuin op lopen, maar tevens aan de voorkant langzaam terugwijken. Er Is aan dit complex vijf jaar gewerkt en de totale kosten beliepen 36 miljoen gulden, maar daarin zijn dan ook drie miljoen werkuren opgenomen. Het resultaat is een gedurfd stuk architectuur dat ech ter mooi en edel van lijn is. Dit komt nog duidelijker uit tegen de achter grond van de huurkazernes, die nu niet bepaald fraai te noemen zijn. Juli is in allerlei opzichten een prettige maand! Iedereen is in vakantiestem ming en maakt grote of kleine plannen. De natuur geeft haar goede gaven over vloedig. Van al die helgetlnte vitamineriike zomergroenten en vruchten moeten we het nu hebben voordat straks al die vrolijke kleuren weer zijn verdwenen. Daarom nu veel fruit als nagerecht, als broodbelegging of als feestelijke drank! (zie recept alcoholvrije bowl!) Parijs, juli '58. Badstof als je het in de winkel ziet, denk je meteen aan vakantie, aan stranden, zee of meer. Want. al is het natuurlijk te gebruiken voor de klassieke badjas, die meestentijds in de badkamer op de haak hangt, in eerste instantie heeft de mode het, kleurig en fleurig als het is voor andere kledingstukken bestemd, voor flatteuze, allesbehalve klassieke zomersportkleding, die niet voor de beroepszwemster be stemd is, maar voor al diegenen, die modieus en ijdel haar tijd aan de waterkant doorbrengen. De Stadhal van Wenen. Zilverig glinsterend als een vliegtuig 107 meter lang en in het midden 28 meter hoog. Op de voor- grond de vestibule geheel uit glas, links achter de hal voor ijssport, rechts kleedkamers en restaurants. Alleen voor voetbal was er geen plaats (Van ome Weense correspondent) De grootste industriestad van Oos tenrijk, Linz, maakt met haar flink aantal wolkenkrabbers een veel mo dernere indruk dan Wenen. De hoofdstad kan weliswaar bogen op een paar frappante constructies, zo als de ronde ondergrondse passage voor de Opera en een tweetal mas sieve en toch sierlijke wolkenkrab bers, maar over het algemeen heeft de stad toch haar oude uiterlijk be waard en overheersen er nog altijd de pompeuze huurkazernes met vijf verdiepingen uit de vorige eeuw. Door de bouw echter van de nieuwe Stadhal heeft Wenen opeens een eerste plaats veroverd. Dit complex wint het in alle opzichten van de nieuwste sporthallen in Dortmund, Hannover en Aken. Dit geven zelfs Duitse architecten volmondig toe. De gemeente Wenen, die dit project heeft gefinancierd, was namelijk niet tevre den met één grote hal, doch bouwde een heel complex, bestaande uit meer dere hallen en zalen. Het eerste doel hiervan is de beoefening van de sport in alle mogelijke vormen. Er is bijvoorbeeld een aparte turn- hal, voorzien van alles voor de beoefe ning van gymnastiek, boksen, scher men, worstelen enz. Er zijn voorts ruimten voor alle soorten van balsport en voor rolschaatsen. Een roei- en ped delhal, waar in het water kan worden getraind onder vrijwel dezelfde om standigheden als in de open lucht, al leen met dit verschil dat de boot zich niet beweegt. Prachtig is vooral de overdekte hal voor ijssport, waar over dag door schoonrijders wordt geoefend en waar 's avonds gelegenheid bestaat voor ijshockey, ijsdansen of gewoon schaatsen voor ontspanning. De ijs vlakte is 30 bij 60 meter groot. Om weerkaatsing te voorkomen valt het daglicht niet direct op het ijs, doch indirect door gebroken lichtschachten in het betonnen plafond. Ook zijn er kegelbanen, een zwembad en een groot grasveld voor „dauwtrappers", die hun voeten lenig willen houden, maar op voetbal is nergens gerekend. Grote hoofdhal De meeste indruk maakt de grote hoofdhal die 107 meter lang, 100 meter breed en op het laagste punt 28 meter hoog is. Van buiten heeft zij de vorm van een vlinder of beter nog van een wat breed uitgevallen type vliegtuig, welke indruk wordt versterkt door het feit dat de pui en het dak met zilverig glanzend aluminium zijn bedekt. Inte ressant is vooral de dakconstructie die niet in een boog omhoog loopt, maar juist een knik naar omlaag maakt, zo dat zij in het midden het laagst is en vandaar schuin naar de buitenmuren oploopt. Er zijn drie rijen tribunes in deze centrale ruimte. De twee hoogste werden in beton opgetrokken, alleen de laagste is van staal en steunt op de begane grond. Met haar 1652 zitplaat sen is deze hele onderste tribune ver plaatsbaar. Ze kan op rollen naar om hoog worden geschoven en verdwijnt dan onder de betonnen vloer van de tribune naar boven. De plaats die daar door vrij komt kan dan door een schuin oplopende planken vloer worden over dekt om als wielerbaan dienst te doen. Het grote vierkant of de arena op de begane grond kan eveneens gebruikt worden voor ijswedstrijden of voor het opvoeren van een ijsrevue, maar ook voor een bokswedstrijd. In dit laatste geval komt er meer ruimte beschikbaar voor stoelen, zodat dan de hal 15.000 toeschouwers kan opnemen. Het functionele karakter van het bouwwerk zorgt ervoor dat deze hal voor meerdere doeleinden kan worden gebruikt, niet alleen voor grote sport- demonstraties, maar ook voor weten schappelijke en culturele bijeenkom sten, zoals tentoonstellingen, congres sen met bioscoopvoorstellingen, ballet- en zelfs opera-uitvoeringen. In dit laatste geval wordt een tribune in haar gehele lengte en hoogte afgeschermd en uitgeschakeld. Men plaatst daar voor dan een toneel met podium voor het orkest. Wanneer de hele zaal voor een bepaalde bijeenkomst te groot zou zyn, kan men haar aan weerszijden door middel van een gordijn van 100 meter lengte smaller maken en krijgt zij een intiemer karakter voor concer ten of kleinere congressen. En toch mooi Bijzonder mooi is de belichting van de hoofdhal, omdat het daglicht door sm«ue, maar heel hoge ramen vlak onder het dak naar binnen komt en u.-.i oCüüin op de arena valt. Daardoor worden de toeschouwers als vanzelf gedwongen naar de arena te kijken en dit effect wordt nog versterkt door de schuin aflopende lijnen van de archi- 1. Van badstof effen korenblauwe badstof is de cirkelvormige cape van tweederde lengte, die niet alleen over een badpak, maar ook over shorts en blouse of zonnepakje gedragen kan worden. Het model is voorzien van een ruime, ronde halsopening en een be legstuk met twee grote witte knopen. 2. Van effen rode badstof is de lange, ruime cape, die rondom geslo ten is en bijgevolg over het hoofd moet worden aangetrokken. Het is een simpel model, van onderen iets wijder dan van boven, en onder de ronde kraag ineengerimpeld met behulp van een schuif en een koord, die de hals opening verstelbaar maken. 3. Van geometrisch gepatroneerde badstof is de lange, rechte tuniek, die als een zakjurk is. Het. model heeft aangeknipte korte mouwen en is op de schouder- en de zijnaden, zowel als langs de horizontale halsopening met effen band afgewerkt. 4. Van marineblauwe badstof een rok en een bolero, die over badpak of zonnepakje worden gedragen. De •bolero heeft een boothals en geen mouwen en wordt over het hoofd aan getrokken. De rok is middenvoor ge spleten en wordt om de taille met een dik wit katoenen koord gesloten. 5. Van gebloemde badstof een hoogst modern badjak, dat over het badpak wordt gedragen. Het heeft geen mou wen, is voorzien van een dwarse hals uitsnijding en de zoom is een schuif. Met behulp van een effen lint, dat opzij gestrikt wordt, wordt het jak om de heupen ineengerimpeld. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Vruchtenbowl (8-10 glaasjes). 500 gr. gemengde vruchten (aardbeien, kersen, zwarte en rode bessen, bananen), 5 dl. vruchtensap (bijv. appelsap), 3 dl. spuitwater, 75 gr. bas terdsuiker. De vruchten schoonmaken, wassen, kleinsnijden en enige tijd met suiker wegzetten. Het appelsap erbij doen en dit nog enkele uren op een koele don kere plaats in laten trekken. De bowl voor het opdienen afmaken met het spuitwater. Juliennesoep, gevulde kalfsborst, tuinbonen, aardappelen, open vruchtentaartje met aardbeien. rest koud vlees, spitskoolsla, gebakken aardappelen, wen telteefjes. (gort in de week zetten voor vruchtengruwel). gestoofde komkommer met kaas, rauw gebakken aard appelen. leverhaché, andyviestamppot, schuimige bessenvla, stoofpot bloemkool, knakworstjes en aardappelen, hangop, garnalenragoüt, rijst, kropsla, tweekleurenvla. boerenomelet, kersen. Recept: Schuimige bessenvla. 500 gr. bessen (zo mogelijk gedeeltelijk zwarte bessen daar deze de kleur van het sap mooier maken); 100 gr. basterdsuiker, 6 blaadjes ge latine; 3 dl. melk, 2 eiwitten. De bessen schoonmaken en door een zeef wrijven. De melk koken en van het vuur af de suiker en de geweekte gelatine erin oplossen. De vloeistof af laten koelen tot ze drillig gaat worden en dan pas het vruchtenmoes erbij doen. De eiwitten stijfslaan en voor zichtig door de vla scheppen. Deze dan overdoen in een vlaschaal of coupe glazen en desgewenst garneren met wat achtergehouden bessen. Giraffe had keelpijn. Gisteren nog niet, maar vandaag wel. Zo maar, in eens. Gisteren had Giraffe nog blij door de bomen van het bos gespeeld en vandaag had hij keelpijn en hij wilde helemaal niet meer spelen. Hij zat met een sombere snuit in het lange gras en zei tegen iedereen die langs hem liep: „Ik heb keelpijn". Dan zei iedereen: „Nou nou. Wel wel". En liep door. En de giraffe werd steeds somberder en hij dacht aan niets anders meer dan aan zijn keel en daarom deed die keel steeds meer Pijn. Giraffe zuchtte, en kuchte, en hijgde maar niets hielp. De keel deed pijn. En niemand in het bos trok zich er iets van aan. Nou nou. Wel wel. Gi raffe zou wel willen huilen en net toen hij dacht dat hij dat dan maar zou doen. zag hij zijn vriend Antiloop op het bospad. „Dag Antiloop", zei Giraffe. „Hoe is het met jou?" „Best best. Het is alsof er veren van elastiek in mijn poten zitten, ik wil wel naar de horizon rennen", zei Antiloop tevreden en hij knipperde met zijn ogen tegen de felle zon. „Juist", zei Giraffe. En: „Ik heb keelpijn", zei hij dan. ,Zo zo", zei Antiloop. „Weet je, wat je dan doen moet. Giraffe? Dan moet je naar de dokter gaan". Dat was tenminste een vriendelijke en behulpzame raad, dacht Giraffe dankbaar. „Maar ik ben nog nooit bij een dokter geweest", zei hij. „Doet het Pijn?" Antiloop zei dat dokters nooit pijn deden. Dus liep Giraffe naar de dokter. Onderweg kwam hij Neushoorn tegen en Neushoorn vroeg: ,Hoe gaat het, Giraffe?" „Ik heb keelpijn", zei Giraffe. „Zo zo. Wel wel", zei Neushoorn. Dat zei de dokter ook. „Zo zo. Wel wel. Al lang last van de keel?" jU iedereen met vakantie gaat, kon ik niet achterblijven. Een deel nam ik al op, ik liet de wereld draaien en keek er niet meer naar om. Alleen de dood van Nagy en Maleter gaf, zelfs daar in de hoge bergen, ieder een schok van vertwijfeling. We waren er allen diep van overtuigd, dat, hóe mooi de aarde ook is, het dui velse altijd z'n weg vindt WIE midden in de bergen zit, pie kert er verder niet al te veel over. De éne keer is het er zó schoon, dat men met Diepenbrock over de „klare dag" kan spreken, de andere keer zó somber, dat alles potdicht zit en ge nau welijks een hand voor ogen ziet. En tóch ieder maal naar boven: het hoogste punt trekt telkens als een mag neet. Ge wandelt erheen of laat U ten dele per cabine of „Sessellift" omhoog voeren en staat enige uren later midden tussen de Alpenrosen ofplukt er zelfs als bijzondere gave de Edelweiss. Daarvoor moet ge héél hoog zijn en héél wat hartkloppingen overwinnen. M'n onvervaarde metgezellen hebben me enkele malen psychologisch rustig moeten toespreken om alle obstakels te overwinnen, maar.... ik heb 't gehaald en dat stemt de lagelandsmens. die denkt dat hij tot niets meer in staat is, tot blijmoedige tevredenheid. Hij heeft blijkbaar tóch nog spieren enuithoudingsvermogen, al voelt hij zich na afloop bekaf. Dan is er altijd de waterkraan. Na een duchtige lichaamsspoeling voelt hij zich zo lekker als kip en staat de volgende morgen alweer héél vroeg op, om opnieuw te beginnen. Niets kan de ware klimmer tegenhou den! de wijdse vergezichten en de heerlijk- gezonde lucht, om zich daarop weer ver woed te storten in het dagelijkse gareel. Hoé stil het daar in de bergen was, is moeilijk te beschrijven, maar het spook- achtig-mysterieuse overviel je, wanneer je in de ijskou door de mistige wolken liep, die door de wind voortbewogen in een flits weer wegtrokken, omhoog of omlaag scheerden en het witte gordijn deden optrekken, waarna het uitzicht op de dorpjes in het rond plotseling weer eindeloos ver en stralend in de felle zon voor je lag. Die dorpjes flikkerden in de late avond of in de nacht als gordels van smaragd of briljant, diep omlaag. GE zijt op reis en dus volkomen ontspannen. Dat is de grote winst van „va kantie", die ieder hardwerkend mens ge nieten moet, om weer op volle toeren te komen. Ge beziet de wereld als op slag anders en ziet hoe mooi zij werkelijk is en hoe interessant. Leysin héél hoog, Montreux, Lausan ne, Genève héél laag aan het poëtische Lac Léman: het zijn allen werelden op zichzelf. Ik bezag het Volkenbondspaleis: ook dat een wereld op zichzelf. Een waar men tracht de wereld mooi te houden ofals 't kón nog mooier te maken, door haar de vrede te schen ken, die zij voor verdere bloei broodno dig heeft. Jammer, dat er altijd mensen zijn, die roet in 't eten gooien. Zie wat wij in de aanvang zeiden: Nagy en Maleter. Een beschamende schaduw over onze eigen „vrijheid" FANTASIO v OOR een profusie van bontkleurige bloemen aan weerskanten van de wegen liepen de koeien omhoog: de klingelende bellen daveren door het stil le dorp. Het was hun eerste gang naar boven en ze zullen héél hoog de ganse zomer grazen. Ze zijn gelukkiger dan de mensen, die even kunnen proeven van „Nee dokter", zei Giraffe. „Gisteren nog niet, maar vandaag wel. Zo maar. Ineens". „Laat dan maar es kijken, die keel," zei de dokter en Giraffe opende gedwee zijn bek en hij zei: ^.Aaaaa Maar de dokter, die een aap was, en dus lang niet zo groot als Giraffe, zei: „Hoe kan ik nou zo in je keel zien, Gi raffe. Je bent veel te groot". „U moet in een boomtak klimmen", zei Giraffe. De dokter schudde be dachtzaam zijn kop. „Het is beter dat jy je bukt. Giraffe ,.Ik heb een knoop in mijn hals." Dus bukte Giraffe zich en zijn hals was zo lang. dat de dokter wel twintig passen achteruit moest lopen om in de keel van Giraffe te kunnen zien. „Hm", zei de dokter. En nog eens: „Hm. Weet je zeker dat die keel pijn doet. Giraffe?" Giraffe dacht diep na en zei: „Ja, dokter. Ik weet het zeker". „Laat dan nog maar eens zien", zei de dokter en weer strekte Giraffe zijn geweldig lange hals en dat moest hij nog wel tien keer doen en toen toen keek de dokter hem aan en zijn zijn mond viel open van verbazing. „Giraffe riep hij, „jij hebt een KNOOP in je hals...." „Een knoop?" vroeg Giraffe ongelo vig en hij liep naar de spiegel en hij zag een heuse, echte knoop in zijn hals. Hoe was het mogelijk „Ik heb mijn hals te vaak gebukt omdat U in mijn keel moest zien, daar komt het van. Een echte gnoop, nou vraag ik je En hij keek trots naar de spiegel en trots naar de dokter want een echte knoop in zijn hals, wie heeft dat nou! „Tja, het spijt me verschrikkelijk", mompelde de dokter. .Misschien is er iets aan te doen, wacht, ik zalen hij bladerde met trillende vingers in een dik Leerboek voor Dokters. Maar Giraffe luisterde niet eens. En het speet hem helemaal niet. Hij was zo trots als een pauw op die knoop in zijn hals en hij vergat helemaal dat hij keelpijn had. gisteren nog niet, maar vandaag wel. Hij had geen keelpijn meer. hy had een knoop in zijn hals. Hij draafde blij het bos in en hij zei tegen iedereen dae langs hem liep: „Ik heb een knoop in mijn hals". En dan keek iedereen naar de hals van de Giraffe, waarin een knoop zat en zei: „Nou nou. Wel wel". Je begrijpt: het duurde niet lang of het ging Giraffe vervelen. Nou nou. Wel wel. En zodra het hem begon te vervelen, voelde hij de keelpijn weer. Dus liep hij voor de tweede maal naar de dokter en de dokter keek voor de twintigste maal in zijn keel en toen toen was de knoop weer weg. En de keelpijn was ook weg. want de dokter gaf hem een lekker drankje dat dade lijk hielp. En Giraffe ging genoeglijk wandelen dcor het zonnige bos. Nou nou. Wel wel. M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13