MIJN VADER IS OVERLEDEN HISTORISCHE ROTS IN DE OUDE WERELDZEE Zaterdag 5 juli 1958 In prehistorische tijd brug tussen Afrika en Europa De kanf$$o&~ nijverheid wordt nog steeds door vele Maltezer DE redacteur Geestelijk Leven heeft - zoals U merkte - de gewoonte predikanten uit Lei den en de wijde contreien voor deze rubriek te vragen. Daar zit iets ge zelligs in. Je slaat de krant op, zoekt Het Woord van Bezinning, schiet met je ogen naar de onderte kening en honderden Hervorm den uit Leiden zeggen: Kijk, ds. Vossers heeft weer geschreven daar heb je ds. Schoonheim ook weeren daar is ds. Kloek!...., en zo voorts zou ik de rij mijner zeer geachte collega's kunnen ver volgen. Want de Hervormde Kerk is groot en haar predikanten zeer wel bekend. Maar wie kent ondergetekende? Een fractie slechts van de L(eidse> Diagblad)-lezers! En ook hierin zit iets gezelligs. Ik mag heel rustig door dit artikel bij U binnen komen, een praatje maken (zelfs iets van mijzelf vertellen) en weer heen gaan wanneer U de krant dicht vouwt. Iets persoonlijks. Dat kan ik U best schrijven zonder dat heel Lei den rondbazuint: Zeg, weet je dat de vader van ds. Haan dood is? Nu ik het zo neergeschreven heb, vind ik het toch wel hard gezegd. Maar spreken de mensen zo niet? Als U mij niet kent, dan interesseert het U wellicht matig. Tegelijk kom ik juist daardoor dicht bij al degenen, die hun vader moesten missen, voor wie heel weinige interesse hadden. Wie kende Uw vader eigenlek in dit uitdijend Leiden? Mijn vader is vanuit de kerk be graven. Daar zit een grote troost en tucht in. De dominee op de kansel heeft getracht hem eerlijk te schet sen. Of de mensen, die in de rouw dienst aanwezig waren hem ken den? Van gezicht - ja. Vanuit de omgang - ja. Maar kennen en ken- Napoleon maakte einde aan heerschappij van Maltezer ridders (Van een bijzondere medewerker) Spotters zeiden in 1942, dat het Italiaanse hoofdkwartier tot in lengte van dagen zou blijven publiceren: Onze vliegers hebben heden Malta met bommen bestookt. Uit die spot bleek, hoe gering de successen der Italiaanse luchtmacht waren en hoe groot de strate gische betekenis is van het eiland Malta. Door zijn ligging tussen Sicilië en Tunis was het een sleutel tot het Noordafrikaanse oorlogs toneel. Behalve de Italianen ondernamen ook Luftwaffe-eskaders raids tegen het eiland. Toen in 1942 veel wees op een komende be slissing in Noord-Afrika, wensten de Duitsers Tobroek als aanvoer- haven, daar die stad van Malta uit niet bedreigd kon worden, terwijl de Britten hun belangstelling concentreerden op Derna om Malta (van de lucht uit) beter te kunnen beschermen. Miljoenen kilo's springstof vielen in de oorlogsjaren op Malta. Veel Malthezers ver loren het leven. Tal van huizen en gebouwen vielen ten offer aan de bombardementen. De taaie verbetenheid der bevolking was zó groot, dat Koning George VI op 17 april 1942 Malta begiftigde met het George-Kruis als blijk van erkentelijkheid van het Britse volk voor de Maltezer oorlogsprestaties. Het gist in het Midden-Oos ten. Er is stormgevaar. In die streken heeft het wel meer ge stormd. Malta trotseerde tot dusver al die stormen. Steeds was het Malta's taak ze te hel pen bezweren. Daarom buigt men ook nu weer in enige poli tieke en militaire hoofdkwar tieren het hoofd over de kaart van Malta's actie-radius. L- medaanse) handen viel. Maar andere veroveraars drongen het Middellandse Zee-gebied binnen: de Noormannen. Sicilië viel in hun handen. Zij verdre ven de Arabieren van Malta. Zij bouwden er een nieuwe hoofdstad, Rabat, die de bakermat werd der Mal tezer aristocratie (heel wat ouder dan de latere Maltezer Ridders), die zich nog beroemt op het Noormannenbloed in haar aderen. Na de Noormannen regeerden successievelijk Duitse, Fran se en Spaanse geslachten (Hohen- staufen, Anjou, Arragon) over die „historische rots" in de Middellandse Zee, die alle lotsveranderingen en machtswisselingen in de geschiedenis der „Oude Wereldzee" en haar rand gebieden aan den lijve ondervond en toch zichzelf bleef. Ridders van St. Jan heetten sedert die „verhuizing" veelal Maltezer Ridders. Zij maakten het eiland tot een soeve rein gebied, alsmede tot een rustpunt en bolwerk van de Christenheid in haar strijd tegen de Moren (Islam). Malta vervulde een nuttige functie en was bovendien de schrik der zeerovers. Getrouw aan de beginselen, zorgde de Orde voor goede ziekenhuizen op Malta. Menig reiziger en pelgrim vond er verzorging. De Maltezer ridders waren zowel grote als dappere heren.. Geloofsijver en moéd gingen bij hen gepaard met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel jegens hun „onderdanen". Zij bevor derden. hoewel zij zelf geen handel dreven, de handel en troffen vele maatregelen in het belang van de wel vaart. In de „Riddertijd" ging het de Maltezer bevolking daardoor echt naar den vleze. Ook gaven de ridders het eiland een nieuwe hoofdstad, naar een hunner bekendste Grootmeesters Valetta genaamd. Valetta is ook thans nog de hoofdstad van Malta. Napoleon maakte de gift van Karei V ongedaan.. Alvorens naar Egypte te gaan, veroverde hij Malta. De Maltezer ridders verlieten het eiland. De Brit ten, die reeds toen begrip toonden voor de strategische betekenis van Malta, gingen over tot een blokkade- Admiraal Nelson sloot Malta vrijwel hermetisch af van de buitenwereld. Verzetsgroepen steunden de Engelsen in hun strijd tegen Napoleon. Wel erkende Londen bij de Vrede van Amiens (1802) het Franse gezag, doch na Napoleon's val trokken de Britten Malta binnen hun rijk. De Ridders van St. Jan maakten plaats voor John Buil.. Een aantal Maltezers bood een fraaie oorkonde aan, die vermeldde, dat „de liefde der Maltezers en de stem van Europa het eiland overdroe gen aan het grote, niet overwonnen Brittannië". De stem der Maltezer Orde luidde in die dagen beslist anders dan die van Europa! En thans Het verleden OPNIEUW leerden de Maltezers in de laatste oorlog, wat het bete kent om te wonen op een strategisch knooppunt. Eeuwen lang was hun eiland reeds een begeerd steunpunt en bolwerk geweest van wachtige rijken. Ook in de prehisto rische tijd gebeurden er op „Melita" (zoals de naam luidde in de Oud heid) belangrijke dingen en was het eiland strategisch van belang. Wij kunnen dit afleiden uit de aanwezig heid van verharde karre- en wiel sporen, die dateren uit de Nieuwe Steentijd. Het zijn raadselachtige, geheimzinnige herinneringen aan 0 ensen, gebeurtenissen en bescha vingen. waaromtrent wij vrijwel niets weten. Wie maakten die sporen? Welk prehistorisch volk trok er Qangs? Waarheen leidden zij? Van welke heirbaan waren zij een deel? Voerde die „grote weg" misschien van Afrika naar Europa in een tijd, toen er tussen beide werelddelen nog een landverbinding bestond? Was Malta eens een brug of tussenstation tussen beide continenten? Die sporen uit de oertijd zijn ingedrukt en inge bakken in het gesteente. Zij zijn regelmatig als een moderne spoor baan. Hun geheim is echter nog steeds niet verklaard. De historische tijd begon voor Malta met de komst der Fhoeniciërs omstreeks 1400 voor Christus. Zij maakten het eiland tot een der hoek stenen en bolwerken van hun handels rijk. Zowat duizend jaar later nam Carthago (eens een Phoenicische kolonie) Malta onder zijn hoede. In 218 voor Christus bezetten de Romei nen het eiland. Toen het West- Romeinse Rijk omstreeks 450 na Christus ten ondergang neigde, nestel den de Germaanse Vandalen zich op Malta. Hun heerschappij duurde nog geen eeuw. Byzantium trad in hun plaats, zodat Malta ging behoren tot het Oost-Romeinse Ryk. Het „geografisch noodlot" van Malta was, dat het door zijn strategische betekenis vrijwel de gehele geschie denis door (met uitzondering van da periode, waarin de Maltezer Ridders er zetelden en regeerden) „bezet ge bied" is geweest. De opkomst van de Islam en de hiermede gepaard gaande vorming van een krachtige, expansieve Arabische mogendheid waren oorzaak, dat Malta omstreeks 870 in Arabische iMoham- TOEN de Turkse sultan Soleiman II de Hospitaalridders of Ridders van St. Jan verdreef van Rhodos (hun vestigingsplaats) kwam Karei V (die als Koning van Spanje over Malta kon beschikken) de dappere ridders te hulp. Hij schonk hun het eiland Malta als nieuwe verblijfplaats (1530). De GROOT is Malta met zijn opper vlakte van circa 250 km2 niet. De beide (tot Malta behorende) eilandjes Gozo en Comino beslaan samen ongeveer 200 km2. De bevolking nam in de afgelopen honderd jaar De glorietijd sterk toe en telt thans zowat 340.000 zielen, waarvan slechts een paar pro cent Britten zyn. De voor landbouw geschikte grcnd beslaat slechts 17.000 ha. Een achtste deel van het eiland is kale rots. Meren of rivieren heeft Malta niet. Het waait er bijna het ge hele jaar door. In juni en juli heerst er de uit het noordwesten komende mistral. De winterse, vaak drie dagen WOORD VAN BEZINNING nen is twee. Dat zij hem kenden is niet het belangrijkste, maar dat zij, levende mensen rondom de dode mens samen waren in de kerk, waar De Blijde Tijding gepredikt wordt. Niet zozeer als nabestaanden, vrienden, kennissen, veel meer als mensen die broeders en zusters van Christus mogen zijn door doop en geloof. Zie, daar ligt troost in. Er wordt tegen de dood in gezongen voor Het Heilig Aangezicht. Ineens kun Je het dan zien: deze dode mocht in zijn leven het Va derschap van God weerspiegelen: een fragment van de velerlei gena de, die de Bijbel ons predikt. God is niet mijn opgehemelde aardse vader; myn vader is God niet; God is geen aardse vader tot in de on eindige macht verheven: alstublieft niet! Maar deze man, daar in die kist mocht door het geloof schaduwach tig heenwijzen naar de openbaring van de Vader onzes Heren Jesu. Gelijk moeder een masker van Gods trouw kan zijn. En jij: masker van het Kind Gods. Wij zijn in Chris tus broeder en zuster van onze naaste. Wat is myn vader nu groot! En U. L.D.-lezer: groot bent U! (ja. kleinzielig bent U vaak, evenals ik; maar het gaat om meer dan de zonde van mijn vader, U en my). Het handelt om de ongehoorde Openbaring van de Hemelse Vader. Hij, de Heilige, alleen kan Uw en mijn vader „op-hemelen". En zulks niet omdat Uw vader als goede va der dat zou verdienen, maar om dat Vader Vader is in Zijn Zoon, die onze Broeder werd en is. Gevat in Adam, als we zijn, zijn we God kwijt en tevens het ware mens-zijn. Ingeënt in Christus, als we zijn, hervonden wij ons ware mens-zijn. En nog iets hards: op het kerk hof ligt een geraamte. Met weerzin schrijf ik, maar het is waar. Met mijn vader ben ik verbonden, als ik tijdens de liturgie van het Sacra ment deel heb aan de Zone Gods, die de Vader in mijn leven brengt. Niet op Rhijnhof, niet in het cre matorium van Westerveld ligt de troost. Daar, waar ge in mensen De Mens ontmoet, waar ge de naaste als broeder en zuster tegemoet treedt, waar samenleving voile van het Rijk is, waar God zegt: Ik ben jouw Vader, jongen, ge zyt van mijn kom-af: Kind; daar, dó&r is het. Kunt U het nu met me zeggen: Ik dank U, God, dat ik mijn vader, mijn moeder, als Uw masker ben gaan zien. Ds. H. J. A. HAAN. Ev. Luth. predikant Leiden. achtereen waaiende noordoostenwind heet gregale. In januari en februari blaast de (uit het noorden komende» tramotana. In het voor- en najaar waait de sirocco, die komt uit het zuidoosten en warm, vochtig, vaak mistig weer met zich brengt. Malta is het dichtst bevolkte eiland ter wereld. Het grote probleem, waar mede de autoriteiten te kampen heb ben. is. hoe een breder en hechter levensbasis te vinden voor de te tal rijke bevolking. „Malta is een kalk steenrots met een dunne laag bouw- aarde" stelde een Frans bezoeker terecht vast. De landbouw geschiedt er nog met primitieve hulpmiddelen, want de Maltezer boer is van nature zeer behoudzuchtig. De meeste boeren beschikken slechts over kleine perce len. Door de aanleg van terrassen en de bouw van muurtjes proberen zij te voorkomen, dat de bouwkruin te snel afslijt. Er is ook industrie op Malta (bier,, sigaretten, handschoenen, kno pen, pijpen, schoeisel, kant), doch evenals de landbouw is die niet hoog ontwikkeld. Tot 1922 was Malta een Britse kroonkolonie. In dat jaar verkreeg het zelfbestuur. De oorlog maakte daaraan tijdelijk een einde, doch na de oorlog werd Malta geleidelijk aan steeds zelf standiger. Behalve Engels spreekt men op Malta Maltees, een taal, die oeroude bestanddelen bevat en waarmee de taalgeleerden nog steeds niet goed raad weten. De echte Maltezers zijn zeer aan hun taal gehecht. Vooral de partij, die op algehele onafhankelijk heid wil aansturen, staat pal voor de eigen taal. Dat die party bestaat, ver baast niet, als men bedenkt, hoe be wogen de geschiedenis, hoe roemryk de tradities en hoe stoer en energiek de bevolking zyn geweest door de eeuwen heen. Die onafhankelijkheids- stroming geniet natuurlijk veel be langstelling en misschien wel steun van hen. die gebaat kunnen zyn bij onrust op Malta, het strategische bol werk in de Middellandse Zee. Rondblik NIET alle volken, die Malta bezet hielden, waren plunderaars.. En stellig heeft elk hunner een brokje beschaving nagelaten. Wij noemden reeds de verharde prehisto rische karresporen. Wij noemden ook de Noormannen-hoofdstad Rabat. Na Rabat werd M'dina de hoofdstad, die na de komst der Ridders haar hoofd stedelijke functie overdroeg aan Valet ta. Veel gebouwen in deze stad herin neren aan de Ridderstijd. Onder hen valt vooral de statig-plechtige „Auber- ge van Castilië en Leon" op door zyn Vroeger kwam de melkboer op Malta met zijn geiten bij de klanten en melkte de dieren, naar gelang van de behoeften der geachte clientèle, op de stoep. Tegenwoordig worden de geiten op een centrale plaats samengedreven en daar gemolken waarna de melk wordt gepasteuriseerd en naar de steden gezonden. Uit een oogpunt van hygiëne een niet geringe petbetering schoenheid, zijn voorname barok-stijl en zijn historische betekenis. Valetta is een kleurige, internationale haven stad, maar toch kreeg het in de Britse tijd hier en daar ook het aanzien van een Engelse oorlogshaven, als bij voor beeld Plymouth. Doch ondanks de kazernes en bestuursgebouwen is het een echte Middellandse Zee-stad ge bleven. Zwaar trof de oorlog de stad. De mensen leefden in holen, begerig naar ieder hapje eten, dat zij konden bemachtigen. Doch toen de strijd voor bij was, veerden Malta en de Maltezers weer op. De wederopbouw geschiedde in snel tempo, want het eiland is ryk aan kalksteen en de Maltezer bouw vakarbeiders zyn bekwaam en vlijtig. Aan de westzyde van het eiland ligt de St.-Paulus Baai, zo genoemd, om dat de Apostel Paulus daar in de buurt schipbreuk leed en toen als „berooid en vreedzaam veroveraar" op Malta voet aan land zette. De „Grand Har bour" (een der beste havens van de Middellandse Zee) is sedert de komst der Ridders het voornaamste centrum van bedrijvigheid geweest. M'dina lag in het hart des eilands. De Ridders maakten een haven voor hun galeien en bestemden de Grand Harbour tot marine-basis. Deze marine-basis (na 1814 in Britse hand) heeft eeuwen lang het centrale gedeelte der Middel landse Zee beheerst. Rondom de Grand Harbour verrezen de vermaarde „Drie Steden" van Mal ta: Bittoriosa (dat in 1565 een woeste Turkse aanval weerstond), nadien Cospicua en ten slotte Senglea. Valetta kwam gereed in de zestiende eeuw ei werd in 1571 regeringszetel. Al deze steden waren (en zijn deels nog) inge snoerd in zware wallen en andere ver dedigingswerken. Nog ademen zij een geur van oudheid, nog hebben zij de bekoring van historie en traditie, al beschouwen velen tegenwoordig die bastions als een belemmering voor de aanleg van goede verkeerswegen en straten. Ruim 200.000 Maltezers wonen nu in Valetta, de „Drie Steden" en Floriana. De overigen wonen in dorpen of op apart gelegen hoeven. Zowel in de steden als op het land beoefenen veel vrouwen de oude Maltezer kantklos- nijverheid. En zowel in de steden als in de dorpen versiert men de vele nauwe straten feestelijk ter gelegen heid van gedenkdagen of bijzondere gebeurtenissen. Dan ziet men tapijten op straat, volop verlichting in de kei ken, voorts vuurwerk des avonds. En dan maken de Maltezers muziek en lawaai. O, die Maltezers houden zo van lawaai en vuur en licht en kleuren. Zy zijn donkere, ietwat geheimzinnige mensen, maar zij zijn ook stoer en ge hard. Zij zijn gehard in de smidse der geschiedenis, die Malta zo vaak tot aambeeld koos. De meeste akkers zijn terrasgewijs aangelegd. Muildieren trekken de ploeg. Staag en traag gaat de Maltezer landman zijn gang. Zijn methoden stammen uit de vroege middeleeuwen, ja, uit een nog verder verleden. Maar hij kent zijn grond en weet, ondanks zijn primitieve wijze van werken, oogstresultaten te boeken, die menige deskundige reeds verbaasd deden zijn. Slotakkoord HET geheim van Malta's bekoring (stelde de Engelse oorlogscor respondent en journalist John Pudney vast) ligt niet alleen in zijn schoonheid, niet alleen in zijn rijke bewogen geschiedenis, niet alleen in zijn tot de verbeelding sprekende be woners. Het ligt hoofdzakelijk verbor gen in de unieke synthese van Oer tijd, Verleden en Heden; in de ineen vloeiing van Eeuwigheid en Tijdelijk heid; in de vastberaden geest der Maltezers. die uit alle beschavingen hebben geput en toch zichzelf bleven. Het Geheim van Malta heet Malta, het prehistorische en histo- risohe museum, het reservoir van boeiende menselijkheid in de blauwe wateren der Middellandse Zee, gelegen tussen Europa en Afrika, een schakel tussen twee werelden en tevens een wereldje op zichzelf. In Malta's „actie-radius" gist het. Het stormsignaal is in top »ehesen. Generaals, admiraals en staatslieden bukken zich over de kaart van het Midden-Oosten en de Middellandse Zee. Steeds weer blijft hun oog rusten op Malta, op die „Historische Rots" in de Oude Wereldzee. (NIVANO Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11