Investeringsaftrek met ingang van 1 januari 1959: 16 procent (2x8) voorverkoop WEERBERICHT Een stimulans tot modernisering KOELKAST 60 LITER Fa. J. P. v. Berge-Henegouwen DE GAULLE STAK ALGERIJE EEN ROYALE HAND TOE SO°/o tot 50°lo korting SOMMER VEROORDEELD TOT LEVENSLANGE DWANGARBEID 97ste jaargang VRIJDAG 4 JULI 1958 No. 29482 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 4 J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouw» DAGBLAD VQOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Directe prikkel (Van onze parlementaire redacteur) Ondernemingen en particulieren die hun zaak uitbreiden of moder niseren met nieuwe machines enz., mogen een deel van die kosten aftrekken van de belastbare winst. Die investeringsaftrek heeft steeds 4 bedragen gedurende 5 jaar, in totaal dus 20 Voor investerin gen die in 1958 worden gedaan, bedraagt de aftrek ook 4 maar gedurende 4 jaar (totaal 16 Minister Hofstra kondigde gisteren in de Tweede Kamer aan dat de regering het plan heeft met ingang van 1 januari 1959 de investeringsaftrek te stellen op 16 maar de termijn te verkorten tot 2 jaar (tweemaal 8 zodat de directe prikkel tot investeren sterker wordt. Voorts overweegt de regering gelijktijdig de getemporiseerde afschrijving te verruimen. van oplossingen zijn die geen inkomsten belasting of vennootschapsbelasting Ruimere afschrijving Bedrijven die investeren mogen naast de investeringsaftrek een derde deel van de investeringskosten vervroegd afschrijven van de belastbare winst, maar niet meer dan 10 procent per jaar. In overweging is dus dit percen tage te verhogen of deze beperking ge heel op te heffen. Het is de bedoeling gelijk met de indiening van de miljoenennota op de derde dinsdag in september de wets ontwerpen inzake de nieuwe investe ringsaftrek en de vervroegde afschrij ving in te dienen. De verlaging v^an het oorspronkelijke percentage van 20 voor de investeringsaftrek vindt haar oorzaak in het discontovoordeel dat een ondernemer heeft als hij enkele jaren eerder het financieel profijt trekt. Omdat degenen die in de periode van 20 mei tot en met 31 december 1958 in vesteren, wat het percentage betreft niet ongunstiger zullen worden behandeld dan zij die onder de nieuwe regeling zullen vallen, zag de heer van Thiel (KVP) af van zijn motie met de strek king de eerstgenoemde categorie 20 pro cent investeringsaftrek te verlenen over 5 jaar. Het feit dat de investeringsaftrek ook geldt voor luxe investeringen zoals de j aanschaffing van een dure auto of de j bouw van een heel mooi kantoorpand, 1 vond minister Hofstra een leemte in j de wet, maar men moet dit probleem i bezien bij gelegenheid van de algeme- I ne (technische) belastingherziening. I Over de belemmering, als gevolg van I het belastingstelsel, van de vorming van grotere bedrijven door samensmelting, zei minister Hofstra dat hierover veel misverstand heerst, omdat de zaak erg ingewikkeld is. Hij verklaarde dat er tal Advertentie slechts f 375.—. Bij DE Electro-speciaalzaak AALMARKT 4 - TELEF. 32176 Betaling in overleg. Weinig verandering In de vochtige en onstabiele lucht, die in ons land stagneert, ontwikkelden zich gisteren zware regen en onweers buien. Van de waarnemingsstations meldde Ramspol de grootste hoeveel heid, namelijk 47 mm. Een storing, die in Noord-Italië ontstond, bevindt zich boven Polen en verplaatst zich lang zaam naar Zuid-Zweden. Het restant van de depressie, die de koele Oceaan- lucht aanvoerde, wordt in Frankrijk aangetroffen. Door de geringe veran deringen in de luchtdrukverdeling is boven de Noordzee een zwakke noorde lijke tot noord-westelijke stroming tot stand gekomen, waarvan verwacht wordt, dat deze komende nacht mist en laaghangende bewolking binnenvoert. Door de zonnestraling zal de bewolking voor een groot deel verdwijnen. Daar na kunnen in het binnenland opnieuw enkele buien tot ontwikkeling komen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. schuldig doet worden. De minister zal zoveel mogelijk medewerking verlenen, want formaliteiten zullen moeten wij ken voor het economisch belang. Om trent het Duitse systeem uitgekeerde winsten lichter te belasten dan ingehou den winsten, in het belang van een vrijere beweging van het kapitaal ten behoeve van de vestiging van industrie, merkte minister Hofstra op. dat als men het één lichter belast, het ander zwaarder moet worden belast indien de belastingopbrengst gelijk moet blijven. Wanneer men meer hecht aan de „vorming" van kapitaal, moet men in gehouden winst lager belasten; wan neer men het kapitaalverkeer belangrij ker vindt, moet men de uitgekeerde winst lager belasten. De minister neigde er toe in het ka der van de industrialisatie de kapitaal vorming belangrijker te achten. Het probleem heeft de aandacht van de re gering en zal bij de algemene belasting herziening aan de orde komen. Hij weigerde gisterenmiddag een deputatie van Comité openbaar welzijn te ontvangen (Van onze Parijse correspondent) In stromende regen is generaal Charles de Gaulle gisteravond in Parijs terug gekeerd van zyn tweede reis door Algerije, die hy binnen een maand in zijn kwaliteit van regeringsleider ondernomen had. Ofschoon tevoren was aangekon digd, dat het zwaartepunt dit keer op de militaire kanten van de Algerijnse kwestie vallen zou, heeft De Gaulle vlak voor zijn vertrek uit Algiers een aantal economische en sociale maatregelen bekend gemaakt, die kennelijk waren bedoeld het Algerijnse volk te doordringen van de ernst, waarmee hij voor hun land nu een hoopvolle toekomst wil openen. Alle Algerijnse kinderen zullen in de toekomst onderwijs genieten, de vrouwen krijgen kiesrecht, de huizenbouw zal sterk worden opgevoerd en de landbouw en de industrie gemoderniseerd. Voor dit programma zal Frankrijk een eerste nog bescheiden krediet van 150 miljoen gulden beschik baar stellen. Advertentie Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laaghangende bewolking, daarna opklaringen met in het binnen land hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 JULI Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 22.49 uur; onder: 9.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 uur en 18.14 uur. Laagwater te 1.37 uur en 13.55 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vele problemen zijn nog niet opgelost Uit de radio- en persverslagen van De Gaulle's tweede reis had men intus sen al de indruk gekregen, dat de gene raal misschien iets minder wild onstui mig dan de eerste keer vooral door som mige Franse colons ontvangen was. Daarentegen heeft men in de sponta niteit. waarmee hij door de Algerijnen zelf tegemoet zou zijn getreden een be moedigend teken voor de verdere ont wikkeling willen zien. Voor de socialis tische staatsminister Guy Mollet, die de generaal begeleidde, heeft de reis overi gens geen onbegrensd genoegen opgele verd. Weliswaar bleef Mollet, in tegen stelling met begin 1956, toen hij als mi nister-president naar Algerije ging, nu voor een offensief met rotte tomaten en andere vruchten gespaard. Maar niette min hebben vele Franse colons hem zon der omwegen laten merken, dat zij deze „representant van het systeem" alleen uit beleefheid jegens De Gaulle in hun midden duldden. Die afwyzende houding van de acti visten kwam wel heel duidelijk aan het licht, toen de delegatie van Fransen gis termiddag weigerde op verzoek van ge- Deze fotomontage illustreert de enorme vooruitgang van de lucht vaart in slechts enkele decennia, zo als deze ontwikkeling ook getoond zal worden tijdens het NAVO- vliegfeest dat morgen op Soester- berg wordt gehouden. Dit oude Franse vliegtuigje, de Caudron G3. zal daar worden voorgevlogen. ter wijl ook de modernste types straal vliegtuigen te bewonderen zullen zijn. Morgenochtend om 9 uur beginnen wij de traditie getrouw met onze Onze totale kollektie, ook de nieuw ste Ascot-kostuums zijn radicaal in prijs verlaagd. u Haarlemmerstraat 175 neraal De Gaulle zich met Mollet in verbinding te stellen. De generaal had, officieel uit tijdgebrek, de deputatie, waartoe verschillende leden van het co mité van welzijn behoorden, even tevo ren niet kunnen ontvangen. Dit nieuwe incident werd, voorlopig tenminste, be sloten met een motie, die de deputatie De Gaulle ter hand liet stellen. De in houd van dit protest is niet bekend ge maakt. De generaal heeft op zijn reis een groot aantal militaire voorposten tot dic'ht bij de Tunesische grens bezocht en instructies gegeven voor een offensief, dat, zoals wordt verwacht, binnenkort op de resterende nesten van fellagha- verzet geopend zal worden. Enkele uren voor zijn aankomst in Fort National hadden de rebellen trouwens zelf een vinnige aanval op deze nederzetting ge opend, die door de Franse troepen met behulp van de luchtmacht echter kon worden afgeslagen. In ieder geval zal de generaal wel gebleken zijn dat ook de militaire situatie in Algerije nog lang niet is opgeklaard trots de leuzen van verbroedering, die in de grote steden zijn en worden aangeheven. Het andere essentiële probleem de onderwerping van het opperbevel en de activisten in Algiers aan de regering te Parijs is evenmin nog in kannen en kruiken, al is de generaal er dan ook wel in geslaagd het comité van algemeen welzijn enkele toontjes lager te laten zingen. Generaal De Gaulle zal dus voort moeten gaan met de strijd op twee fronten te blijven voeren enerzijds tegen de Franse ultra's in Algerije en anderzijds tegen de Algerijnse extremis ten van het bevrijdingsfront. „Sfunt" van Moskou Anonieme brief van Amerikaanse piloot' Hij zou „uit protest" een A-bom in zee laten vallen (Van onze Londense correspondent) De atoomdiplomatie heeft een vreem de wending genomen door de overhan diging aan het Foreign Office (het Britse departement van Buitenlandse Zaken), van een anonieme brief gericht tot Malik, de Sovjetrussische ambassa deur in Londen, welke afkomstig zou zyn van een communistisch-gezinde Amerikaanse piloot met standplaats in Engeland. In deze brief, welke vandaag in de Britse bladen werd afgedrukt, kondigt de schrijver aan, dat hij op een tfjdstip na 1 juli een bom, waarschijn lijk een atoombom bedoeld, in de Noordzee zal laten vallen. Dit zal niet ver buiten de Engelse kust gebeuren, maar ver genoeg om niet te veel mensen te doden. De piloot zou dan naar de Sovjet-Unie vliegen om daar een veilig onderkomen te vinden. De gehele be manning van het vliegtuig zou achter hem staan en ook Russisch asiel vragen. Zijn actie zou bedoeld zijn als demon stratie tegen atoomoorlog en voor nucleaire ontwapeningDe brief schrijver belooft alle door hem gekende geheimen aan de Russische inlichtin gendienst te onthullen. De schrijver zegt verder, dat hij de Sovjet-Unie vla Leningrad zal binnenvliegen. Scotland j Yard heeft deze vreemde zaak in onder zoek. j De onmiddellijke reactie van de Amerikaanse ambassade in Londen is, dat de brief bedrog zou zijn. „Buiten landse Zaken" denkt er net zo over, evenals het Amerikaanse luchtcomman- do. De autoriteiten achten het merk waardig, dat de Russische ambassade vijf dagen na ontvangst van de brief de Britse regering op de hoogte heeft gesteld. De bédreiging werd immers reeds dinsdag van kracht. Opgemerkt wordt, dat deze brief een kolfje naar de hand is van de Russische diplomatie, omdat deze samenvalt met een nieuwe oproep van Kroesjtsjef tot een conferentie tussen Oost en West om het gevaar van een wereldoorlog door een verrassingsaanval te bezweren. Ook geeft de brief op sensationele wijze steun aan de campagne van de Russen om de H-bomproeven te staken. Van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland wordt nog op gemerkt, dat er verschillende dingen in de brief zijn, die niet kloppen met de werkelijkheid. Het is namelijk onmoge lijk voor een piloot en de bemanning te doen wat de brief voorstelt. Om veilig heidsredenen kan dit echter niet nader worden uiteengezet. Een ander zwak punt is dat de bom volgens de brief op een routi-nevlucht zou worden afgewor pen. De Amerikanen hebben weliswaar nooit iets gezegd over het rondvliegen met nucleaire bommen, maar de Britse regering heeft onlangs duidelijk ge maakt, dat deze op routinevluchten niet worden meegenomen. De brief was ge dateerd 28 juni en droeg het poststem pel van Ipswich, dat in de nabijheid ligt van de Amerikaanse luchtbasis in East- Angiia. Dertig miljoen voor industrie - vestiging (Van onze parlementaire redacteur) Voor de gelijkmatige spreiding van de industrie over geheel Nederland (opdat het westen niet overbevolkt raakt ter wijl elders in het land werkloosheid heerst) zullen het Rijk en de provincies en gemeenten zo sterk mogelijk moeten samenwerken. Ter bevordering van de coördinatie is een speciale commissie uit de ministerraad ingesteld, die zich met het probleem van de ruimtelijke orde ning bezig houdt. Minister Zijlstra vond het moeilijk verder te gaan. Met de adviezen van de provinciale or ganen wordt een plan opgesteld, dat wordt bestudeerd in de speciale com missie uit de ministerraad en dan zal worden voorgelegd aan de Tweede Ka mer. Tegen een eventueel verbod van in dustrievestiging in het westen van ons land had minister Zij lstra overwegend bezwaar. Niemand moet worden gehin derd zich waar ook te vestigen, maar ondernemers moeten met premies wel worden aangemoedigd zich in bepaalde streken te vestigen. Of het thans voor premies beschikbaar gestelde bedrag van dertig miljoen gul den voldoende is, zal de tijd moeten le ren, aldus de minister. Indien de pre mieregeling een succes is doordat zich veel fabrieken vestigen in de gebieden die in economische ontwikkeling zijn achtergebleven, zal het bedrag spoedig zijn uitgeput. Indien het bedrag in een langzamer tempo wordt verbruikt, is dat een aanwijzing dat de stimulans te zwak is. Het bedrag van 30 miljoen zal dus een aanwijzing moeten geven en komt voor herziening in aanmerking. In de premieregeling voor de industrie vestiging is het nieuwe dat nu ook ge bieden ervoor in aanmerking komen, waar wel geen grote werkloosheid heerst, maar alleen (zoals bijv. in het noorden van Friesland) doordat de bevolking verhuist. De bedoeling is dus te voorko men dat de bevolking door gebrek aan werkgelegenheid in fabrieken, wordt ge dwongen weg te trekken Geen woord van berouw Zijn advocaat onderscheidde zich in zijn verdediging nauwelijks van de beid (Van onze correspondent te Bonn) De beul van Buchenwald, de 43-jarige voormalige S.S.-er Martin Sommer is gisteren door de rechtbank te Bayreuth tot levenslange dwangarbeid veroordeeld voor zijn misdaden in bovengenoemd kamp, gepleegd in de periode 19381943, Vast staat, aldus de rechtbank, dat hy in leder geval 25 gevangenen heeft ver moord met Injecties. Sommer is van plan in hoger beroep te gaan tegen deze uitspraak. De officier van Justitie in dit proces had voor elk der 25 moorden, die men Sommer voor de voeten wierp, levenslang geëist. Tevens eiste hij dat de ex-S.S.-er alle burger rechten zou verliezen en zou opdraaien voor de kosten van het proces, die een bedrag van vijf cyfers zullen bedragen. De rechtbank nam al deze eisen over in haar uitspraak. moorden met de injectiespuit had ge pleegd, maar het was een leugetje om bestwil geweest, zei hij gisteren. Op deze wijze bracht Sommer de toeschouwers van dit proces in grote opwinding. Slechts met moeite slaagde men er in hen tot rust te brengen. Dat was vooral nodig toen Sommer zichop de borst meende te moeten slaan met de woor den: „Toen eens een gevangene in doodsangst bij mij kwam heb ik hem in arrest genomen om hem te beschermen". De verdediger van Sommer, dr. Greif, haalde zich de woede van het gehele gerechtshof op de hals, toen hij zei: „In Buchenwald waren immers alleen homo- sexuelen, Tsjechen en Polen, die actieve tegenstanders waren van de Duitse weermacht en misdaden hadden ge pleegd" De voorzitter vroeg daarop vlijmscherp: „Bedoelt u de totale bevol king van Buchenwald of slechts een zeer klein deel?" Verdediger Greif, ver legen: „Ik bedoel slechts wat typisch wasGreif kreeg opnieuw een te rechtwijzing, toen hij sprak over door gevangenen toegetakelde lijken. Er wa ren toeschouwers, die er toen aan twij felden of Greif zich wat zyn geest betrof werkelijk onderscheidde van de man, die hij naar eerlijkheid en geweten verdedigen moest De voorzitter van de rechtbank ont nam Greif tijdelijk het woord. De ver dediger eiste later vrijspraak en onmid dellijke vrijlating van Sommer. „Ieder het zijne" De officier herinnerde bij zijn eis de rechtbank aan de woorden, die boven de ingang van het Buchenwalder concen tratiekamp op een bord stonden: „Ieder het zijne". Hy noemde het reeds schreeuwend onrecht als iemand onder dit bord door het kamp moest binnen gaan. Nog een schreeuwend onrecht, was het zijns inziens wat er in het kamp zelf met de slachtoffers van het Hitier- regime gebeurde. De spreuk van het kamp „Ieder het zijne" komt voor Som mer eigenlijk niet uit, want er is geen boetedoening voor enorme schuld, die Sommer op zijn schouders heeft geladen, aldus de officier van Justitie in het proces. Hij beschuldigde Sommer niet slechts van eenvoudige moord, maar ook van belediging van zijn slachtoffers, van mishandeling, ontering en het plegen van schanddaden op de lijken der kamp bewoners. Sommer meende, dat hij tot een elite behoorde en dat degene, die de zebra-kleding van de kampbewoners droeg, daarentegen een minder soort mens was. De officier besloot met de woorden: „Het verstand kan slechts met moeite be grijpen uit welk een dichterlijke fanta sie Dante zijn Inferno geschilderd heeft. Hier heeft men evenwel beleefd hoe misdaden vorm kregen en de ellende zich nog in de gelaatstrekken van de getuigen weerspiegelden, iets wat hier alleen de beklaagde niet onder de in druk heeft gebracht. Op blinde gehoor zaamheid, op grond van een SS-eed kan niemand zich aan strafvervolging ont trekken. Het is absurd om een papiertje of telefoontje van een kampcomman dant als een dienstbevel voor een exe cutie op te vatten. Slechts op het abat toir worden koeien en varkens nummers op de huid getekend voor men doodt". Sommers verdediging Sommers stem, luid, pathetisch en vol medelijden met zichzelf, klonk gisteren door de radio. Zijn verdediging werd namelyk voor een deel uitgezonden. Hij ontkende anderhalf uur lang, dat hij uit eigen wil injecties had toegediend. Hij zei, dat hy zelfmoord zou hebben ge pleegd als hij werkelijk uit eigen wil de al hem verweten moorden zou hebben gepleegd. Wel had hy in 1943 voor een SS-rechtbank bekend dat hy veertig Indonesische troepen naar gebied rond Nieuw-Guinea? Het Indonesische parlementslid Silas Papare, die afkomstig is uit Ned. Nieuw- Guinea heeft er vandaag bij de Indone sische regering op aangedrongen troepen te zenden naar de aan Ned. Nieuw-Gui nea grenzende gebieden van Oost-Indo- nesië. Hy noemde dit noodzakelijk, nu de Nederlandse regering heeft bekendge maakt nieuwe troepen naar dit gebied te zullen zenden. Papare legde zijn verklaring af na de waarschuwing van minister Soebandrio, dat het zenden van Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea de spanning tussen de twee landen zou doen toenemen» Jeugdronde der V.N. zonder L.D. Het organiseren van een wieler ronde vereist een grondige voorbe reiding. Zodra de renners de laat ste etappe van een Tour de France hebben gereden, begint de organi satie van Jacques Goddet onmid dellijk met de voorbereiding van de volgende. De Jeugd tour der Verenigde Naties, welke eind van deze maand te Arnhem begint, heeft uiteraard niet de allure van een Tour de France, maar wat voor Goddet's wielercircus geldt, is naar onze me ning ook van toepassing op oom Joop Legerstee's wielerronde. Ons Blad had aanvankelijk zijn medewerking toegezegd, omdat op papier de organisatie rond leek. Naar onze mening zou op dit mo ment dus nog een goede twee weken voor de aanvang de or ganisatie geheel in elkaar moeten zitten. Dit is helaas niet het geval. Hoewel de beer Legerstee van me- niiig is, dat een en ander toch op tijd voor elkaar te brengen is, heb ben wij gemeend ons uit de orga nisatie terug te moeten trekken, daar wij, zowel voor onszelf pn ze ker niet minder om de jeugdige deelnemers, elke kans, hoe gering ook. op een teleurstelling willen voorkomen. Onder het motto: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, hebben wij, zeker in het belang van onze jeugdige wielrenners, ons dan ook teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1