„Hevige gevechten in Tripoli^ zijn wedstrijden in boogschieten Leger noch rebellen proberen ooit elkanders gebied binnen te vallen - Komisch conf lict Kinderen spelen in de frontlijn Donderdag zeer spannend moment in liet Belgische parlement AMERIKA TREEDT SCHERPER OP TEGEN DE DICTATORS DINSDAG 1 JULI 1958 (Van onze reisredacteur) TRIPOLI. De hete middagzon schroeide het verlaten plein in de moham medaanse wijk. die tegen een heuvel aangebouwd uitkijkt over de Noord- libanese havenstad Tripoli. Beneden mtf lag de blauwe zee, de welige groene kuststrook, vol bananen, cypressen en sinaasappelbomen, en ook de nieuwe stad. In die nieuwe stad zag ik de tanks van de regeringstroepen, hun lange lopen schuins omhoog gericht naar de doolhof van nauwe straatjes in het rebellen- kwartier, waar ik stond. Mijn twee rebellengidsen, ongeschoren jongemannen in morsige khaki-pakken met machinepistolen in de aanslag, waren al aan de overkant van het lege plein. Bukken schreeuwden zij, „bukken en hard lopen". Ik slikte mijn aarzeling in, startte en bevond dat vijftig meter gebukt hard lopen over een open plein onder de zon, zonder dekking en onder het onwelwillend oog van tankgeschut, een onaangename ervaring is. Wij waren nu onderweg van het hoofdkwartier van de Noordlibanese rebellenleider Rasjid Karame naar de frontlijn, die de stad Tripoli doormidden snijdt en de rebellengidsen hadden iets over een „wandeling des doods" gemompeld. Die lange wandeling, de heuvel af, leek inderdaad griezelig genoeg. Het bleef bukken en hard lopen over de open plaatsen van de ene dekking naar de andere, voortschuifelen langs muurtjes, gangetjes en portiekjes inschieten. En eenmaal beneden waar dozijnen woeste guerillero's de met foto's van Nasser versierde barricades bemanden, kneep de spanning mij in de keel. Want door de kijkgaten in de barricades glurend, stond men oog in oog met de tankkanons en in de huizen achter mij zag ik welk een aanzienlijk gat een tankgranaat in een muur kan maken. bijgangers afscheuren. Het zijn uiter aard tijdbommen; de flinkerds, die ze gebruiken, hebben een half uur de tijd zich uit de voeten te maken. Ook dat past in de Arabische krijgsopvattingen. Een nog nauwkeuriger inzicht hierin kreeg ik tijdens mijn gesprek met Ras jid Karam, de baas van Tripoli's knok ploegen. die in tegenstelling tot vele andere leiders van de opstand inderdaad aansluiting van Libanon bij Nassers Verenigde Arabische republiek schijnt te wensen. Revolutie-operette Die spanning steeg nog meer toen een Franse fotograaf, veteraan van vele militaire campagnes, de rebellen ver zocht even het vuur te openen, omdat hij graag wat kruitdamp op zijn plaat wilde hebben. Er barstte terstond een weldoorvoede fusillade los en ik bukte instinctief voor het onvermijdelijk schijnende antwoord van de tanks. Toen die uitbleef begon er enige twij fel aan de spanning te knagen. En bij de volgende barricade negeerde ik de rebellenhanden, die mij aan mijn overhemd omlaag wilden trekken en gluurde over de zandzakken. Welk een vredig tafreel! Tussen de machinege weren van de rebellen en de tanks aan de overkant speelden wel vijftien kin deren onbezorgd in het zand van de opgebroken straat. Zij bouwden zand- kasteeltjes, bakten zandtaartjes en knoeiden even vrolijk voort als hun leeftijdgenootjes op het Scheveningse strand! Van dat moment af is er niet meer gebukt, hard gelopen of dekking gezocht. Niet door mij en niet door de rebellen. Zij keken een beetje verwijtend, om dat de spannendste scène uit hun revo lutie-operette bedorven was, de scène, die zij nu juist zo goed spelen. Zó goed, dat in het vreemde Libanese conflict, waai-voor burgeroorlog maar een erg groot woord blijft, Tripoli zich de repu tatie verworven had, dat dé,ar althans werkelijk hard en meedogenloos ge vochten werd. Nu stonden de rebellen met hun woeste, ongeschoren kinnen, hun geweren en dolken, hun schrille fluitsignalen en hun wild geschreeuw, eigenlijk een beetje voor aap. Zij moch ten dan als razenden in de lucht blij ven schieten, het leger aan de overkant, dat heel goed wist, dat er buitenlandse journalisten op visite waren wij had den even tevoren onze pasjes voor een bezoek aan de rebellen bij de vriende lijke kolonel Karam gehaald wuifde opgewekt terug!! Gevaarlijke tijdbommen Nu kan men niet zeggen, dat er in Tripoli nooit gevochten wordt. Wanneer een rebel de spelregels overtreedt door meestal per ongeluk een soldaat dood te schieten, dan neemt het leger met zware machinegeweren en tankka nons wel een paar strafschoppen. Maar het leger noch de rebellen proberen ooit werkelijk eikaars gebied binnen te val len. Wat sommige persbureaus zo graag de „hevige gevechten in Tripoli" noe men, zijn eerder een soort wedstrijden in het hoogschieten: de hemel boven Libanon moet zo langzamerhand vol gaten zitten. Dat in het wilde weg knal len heeft overigens het voordeel, dat het geweldig misbaar maakt en dat het niet erg gevaarlijk is, een gelukkige combi natie die wonderwel aan de Arabische mentaliteit tegemoetkomt. Het enige v erkelijk gevaarlijk element in de Li banese burgerkrijg zijn de dynamiet- bommen, die de rebelien op de onwaar schijnlijkste plaatsen neerleggen en die de armen of benen van toevallige voor- Geen manier van doen. Onder een foto waarop Rajhid Bey president Nasser langdurig de hand staat te schudden, beweerde hij dat er Groep Libanese rebellen (foto van onze Reisredacteur) dagelijks onder zijn rebellen vrij wat doden en gewonden vallen. Men moet hier niet te zwaar aan tillen, want een A.rabische vechtjas waant zich al gauw overleden en meldt zich met een inge groeide teennagel gemakkelijk als zwaar gewond! Rasjid Bey, een bleek, besnord mannetje, zei echter dat zijn rebellen met him geweren over de kanonnen van het leger zouden zegevieren, omdat hun moreel onoverwinnelijk is, een bewijs voering uit het ongerijmde waarmee ook het Egyptische leger lang gesukkeld heeft. Hij beklaagde zich bitter ik citeer hem letterlijk over het feit „dat het leger soms op de rebellen schiet". Hij zei dat de soldaten kleine gaten in muren maakten en daar hun geweren doorheen staken. De rebellen konden hen dan niet raken. Dat nu vond Rasjid Bev geen manier van doen. Gelukkig had hij de telefoon bij de hand. zei hij, om wanneer het leger vuurde zijn beklag in te dienen bij de commandant van de regeringstroepen. Deze bood dan zijn verontschuldigin gen aan en maakte een eind aan het schieten. Een keurige regeling Dreigende klucht Voordat Rasjid Bey ons liet vertrek ken voor de tocht door de rebellenwij- ken, bond hij ons wel op het hart voor al geen foto's te maken waarop gezich ten van de vrijheidsstrijders voorkwa men. Zijn bezorgdheid werd ingegeven door de narigheden, die daaruit in Hon garije waren voortgevloeid. Zijn vrees werd echter niet gedeeld door zijn on dergeschikten, want zo gauw men een camera voor de dag haalde, werd het ge hele zoekerbeeld gevuld door van blijde trots van ernstige glorie stralende aan gezichten van guerillakrijgers, die elkaar inmiddels met krachtige stompen uit het lensbereik trachtten te verdrijven' En dat was nog eens een komisch beeld van het Libanese conflict, dat op natio naal niveau zoveel burleske aspecten heeft, dat men neiging krijgt het als een klucht te beschouwen. Helaas wekt het op internationale vlak zoveel dreigende complicaties dat de iedere dag opkomen de lachlust de waarnemer weer even snel vergaat. Haalt Eyskens de reis of is het nodig om nieuwe verkiezingen uit te schrijven (Van onze Brusselse correspondent) Prof. Eyskens, de nieuwe Belgische premier, heeft gisteren besloten, dat hij direct na het debat over de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet de ver trouwenskwestie zal stellen. De regeringsverklaring zou vandaag tegelijkertijd in de Tweede Kamer en de Senaat worden voorgelezen, eerst in het Nederlands, daarna in het Frans. Men verwacht in politieke kringen, dat de stemming over de regeringsverklaring, welke in de Tweede Kamer donderdag a.s. wordt gehouden, waarschijnlijk een van de meest spannende momenten in de geschiedenis van het Belgische parlement belooft te worden. Katholiek-socialistische regering niet onmogelijk De kaarten liggen namelijk als volgt: tegenover 104 CVP-afgevaardigden en 1 volksvertegenwoordiger van de Vlaamse Volksunie (die zich zal onthouden) staan precies 105 liberalen en socialisten, en bovendien nog twee communisten. De liberalen en socialisten vinden het echter onaangenaam, dat zij de regering- Eyskens donderdag zouden dienen om ver te worpen met steun van de twee communistische stemmen. Onthouden de communisten zich, dan wordt de rege- ring-Eyskens met 105 tegen 105 door staking van stemmen afgekeurd. Men is er echter niet zeker van, dat alle libe ralen eensgezind tegen de regeringsver klaring van het nieuwe kabinet zullen stemmen, een verklaring, die ondermeer de nadruk legt op de verhoging van het arbeiderspensioen en de vermindering van de dienstplicht. Twee Vlaamse liberalen zouden niet aanwezig willen zijn. Maar er werd in het afgelopen weekeinde heel wat gepraat en onder handeld. In kringen van de CVP gaan thans stemmen op om van de nieuwe minister-president Eyskens te eisen, dat hij zijn regeringsverklaring „hard en onverzoenlijk" zal redigeren, waardoor alle liberalen moreel worden verplicht om de regeringsverklaring af te wijzen. De regering-Eyskens zou daarna aan Koning Boudewijn haar ontslag aanbie den.. Dan zou de Koning een socialisti sche formateur benoemen, waarschijn lijk ex-premier Van Acker, die zou pogen een katholiek-socialistisch kabinet te vormen. Wanneer die poging mislukt en de CVP zou hierop aansturen zou er geen andere uitweg zijn dan nieuwe verkiezingen, waarvan deze CVP-leden hopen, dat zij in dat geval niet alleen de meerderheid in de Senaat (zoals op 1 juni jj.), maar ook in de Tweede Kamer voor de CVP zouden opleveren, waar de katholieken voor die volstrekte meerderheid drie zetels te kort komen. Politieke waarnemers zjjn van oordeel, dat er een katholiek-socialistische regering zou dienen tot stand te komen, om de grote economische en en sociale vraagstukken in België op te lossen en om de basis te leggen voor een definitieve schoolvrede. Aansteken tot geweld ep Cyprus voortaan strafbaar Gouverneur Sir Hugh Foot van Cy prus heeft gisteren een bijzondere wet aigekondigd, die het aanstoken van ge welddaden of het verwekken van vijand schap tussen de Griekse en Turkse Cy prioten strafbaar stelt. Bij Nicosia is gisteren een Griekse Cyprioot, die op een motor reed, door onbekenden doodgeschoten. In de Griekse wijk van Limassol werd maan dag een Turk het slachtoffer van een sluipschutter. In Limassol zal in ver band hiermee het uitgaansverbod, dat elders op het eiland is opgeheven, van kracht blijven. Dighenis, de leider van de Grieks- Cyprische verzetsstrijders, heeft ln een pamflet doen weten dat hij op een aan bod van de gouverneur van Cyprus. Sir Hugh Foot, voor een persoonlijk onder houd niet was ingegaan omdat hij een valstrik vermoedde. Hij had de brief van de gouverneur, waarvan de inhoud door Sir Hugh vorige week werd gepu bliceerd, niet beantwoord. Dighenis verwijt de gouverneur het feit van de bekendmaking van de brief, die als „vertrouwelijk" was verzonden. De gouverneur had daarmee indruk wil len maken op de Labourpartij om alle verzet van die kant tegenover de jong ste Britse voorstellen voor Cyprus te doen verdwijnen, aldus beweert Dighe nis. Raketten met H-bom voor Amerikaanse luchtafweer Aan de Amerikaanse oost- en west kust zullen in de nabije toekomst batte rijen met Nike-Hereules-raketten wor den geïnstalleerd, die een waterstofbom als lading krijgen. Deze raketten kun nen gehele eskaders vijandelijke bom menwerpers vernietigen, zo heeft luite nant-generaal C. E. Hart, bevelhebber van de Amerikaanse luchtafweer, dins dag in El Paso (Texas) verklaard. Weer bedrijven onder beheer Nieuwe directies De chef-staf van het Indonesische leger, generaal majoor Nasoetion, heeft een besluit uitgevaardigd volgens het welk alle Nederlandse aannemings- en bouwbedrijven in Indonesië onder be heer van de regering worden gesteld. Volgens Nederlandse zakenkringen wordt hierdoor een wettelijke vorm ge geven aan een toestand, die in feite reeds heeft bestaan sedert in december 1957 de bekende maatregelen tegen Ne derlandse ondernemingen in Indonesië werden afgekondigd. In het thans uitgevaardigde besluit wordt echter een beheersorgaan van de regering ingesteld dat de bevoegdheid heeft, in de leiding van de betrokken ondernemingen nieuwe directies aan te stellen. Prinsessen bij American Ballet Theatre (Speciale beriohtgeving) De Prinsesen Beatrix en Irene hebben gisteravond in de Utrechtse Stads schouwburg de uitvoering bijgewoond, die gegeven werd door het American Ballet Theatre, in het kader van het Holland Festival 1958. De Prinsessen, die zich in gezelschap bevonden van Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en diens echtgenote, toonden zich duidelijk ingenomen met de voor stelling. Tijdens de pauze hebben zij zich met enkele leden van het gezel schap onderhouden. Na afloop keerden zij per auto terug naar het paleis Soest- dijk. Veertig ontslagen (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zijn bij de N.V. Odink en Koenderink, fabriek van scha kelmateriaal, te Haaksbergen veertig personen ontslagen. De oorzaak hiervan is hét gebrek aan opdrachten, dat zich na het van kracht worden van de maat regelen inzake de bestedingsbeperking heeft geopenbaard. Ook tal van op drachten van de defensie zijn achter wege gebleven. Dit heeft aanvankelijk geleid tot korter werken bij genoemde N.V. De ontwikkeling in Indonesië heeft de moeilijkheden nog geaccentueerd, als gevolg waarvan bovengenoemd besluit moest worden genomen. Jongen en meisje in de Berkel verdronken (Speciale berichtgeving) By de stuw tussen de Berkel en het afleidingskanaal naar het Twentekanaal bij Warken (ten oosten van Zutfen) zijn gisteravond de 12-jarige Ferdie Palsen- berg uit Wamsveld en zijn 14-jarig zusje Gonnie verdronken. De kinderen speel den in de rivier beneden de sluis. Een paar hengelaars die in de buurt waren, zagen de kinderen baden. Zij schonken er echter weinig aandacht aan, omdat zij wisten, dat de kinderen konden zwemmen. Beiden hebben een school- zwemdiploma. Toen een kind de mannen kwam vertellen dat er iemand in het water dreef, gingen zij echter direct kijken. De heer Hagenbeek uit Wams veld zag de jongen in het water liggen en sprong onmiddellijk in de rivier om hem op het droge te brengen. Toen men al bezig was met het toepassen van kunstmatige ademhaling, bleek dat ook het meisje in het water dreef. De heer Hagenbeek bracht ook dit kind naar de wal. Hoewel de politie en een dokter ge ruime tijd bezig zijn geweest met kunst matige ademhaling kon hulp niet meer baten. Het gezin Palsenberg had geen andere kinderen. Washington en de Latijnse landen Onthullingen over wijzewaarop Trujillo zich van zijn tegenstanders ontdoet (Van onze Amerikaanse correspondent) Rafael Trujillo, de dictator van de Dominicaanse republiek, is zoals wjj dezer dagen reeds berichtten onlangs woedend geworden, omdat zjjn 29-jarige zoon geen succes heeft gehad aan de militaire academie in de Ver. Staten. Een van de redenen daarvan kan geweest zjjn, dat hjj te vurig succes nastreefde in Holly wood. De Amerikanen hebben niet getracht de verbolgen vader te sussen. Het ziet er naar uit dat zij hem rustig in zjjn sop laten gaar koken. En nog niet eens zo heel rustig.Dezer dagen heeft het Amerikaanse minis terie van Justitie documenten publiek gemaakt, die Trujillo nog extra woedend zullen maken. Documenten namelijk, die scherper licht werpen op het verdwijnen van prof. Galindez, een hoogleraar te New York, die naar men vermoedt ruim twee jaar geleden door handlangers van Trujillo is gekidnapped. Galindez had zich een fel tegenstander van Trujillo getoond en was in het bezit van allerlei gegevens omtrent het particuliere leven van de dictator. maken (men bezit die stukken reeds sedert anderhalf jaar). Waarlijk, dit is een teken des tijds. Vooral na Nixons jongste reis, begint men te Washington te beseffen, dat men in Latijns Ame rika niet langer de reactionaire dicta tors moet ontzien, doch veelee r een politiek moet volgen, die zowel de jonge intelligentia in die streken alsook de overgrote meerderheid der Amerikanen zelf sympathiek is. Werd prof. Galindez in 1956 vermoord? Reeds lang vermoedt men dat profes sor Galindez naar de Dominicaanse republiek is ontvoerd in een klein vliegtuig, dat bestuurd werd door de Amerikaanse piloot Murphy. Deze Murphy is later in dienst gegaan van de luchtlijn der Dominicaanse repu bliek en ook hij is „verdwenen". Galin dez heeft men voor het laatst gezien op 12 maart 1956, Murphy verdween be gin december van hetzelfde jaar. Een maand later pleegde een Dominicaans piloot zelfmoord. Deze man liet een briefje achter, waarin hij verklaarde Murphy in een ruzie van het leven te hebben beroofd In Amerika verdacht men er de Do minicanen echter van. Murphy te heb ben vermoord, omdat hij teveel wist en zich bezwaard begon te voelen over hetgeen hij voor Trujillo moest doen. Trujillo heeft aan de Newyorkse ad vocaat Ernst ruim 100.000 dollar be taald teneinde een juridisch rapport gepubliceerd te krijgen, dat hem zui vert van alle blaam. De dictator, die geweigerd heeft om mee te werken aan een normaal juridisch onderzoek, heeft in feite zijn eigen rechter aange steld en betaald voor een vonnis, waarvan het niemand verbaasd heeft, dat het gunstig luidde voor Trujillo. Veelzeggende documenten Volgens Ernst ls er geen schijn van bewijs, dat Murphy iets te maken heeft gehad met het verdwijnen van Galin dez. Drie weken na de publikatie van Ernst's bevindingen, heeft het Ameri kaanse ministerie van Justitie echter documenten publiek gemaakt, die wel degelijk bezwarend zijn voor de Domi nicaan. Zo kon men, in Murphy's handschrift, een tijdschema tonen, dat overeenkwam met de vluchttijden, die Murphy in acht genomen moet hebben, toen hij waarschijnlijk met een be wusteloos gemaakte Galindez naar de Dominicaanse republiek vloog. De vlucht, die Murphy had uitgestippeld, was alleen precies een week vroeger gesteld dan de vlucht, die hij in wer kelijkheid maakte. Voorts heeft men op een blocnote-velletje tweemaal de naam van Galindez gevonden in Mur phy's handschrift, plus de namen van anderen, die in Amerika bekend ston den als handlangers of tegenstanders van Trujillo. Het is interessant, dat de Ameri kaanse regering thans niet langer aar zelt een dergelijk document publiek te Bevolking Nieuw-Guinea „Indonesische staatsburgers" Het Indonesische Parlement heeft vandaag een wetsontwerp op het staatsburgerschap goedgekeurd, waar in de bevolking van Ned. Nieuw-Gui nea als Indonesische staatsburgers wordt beschouwd. De regering aanvaardde een voorstel voor het invoegen van een zinsnede in het eerste artikel van het wetsontwerp, die stelt dat de Papoea's in Westelijk Nieuw-Guinea Indonesiërs zijn. In het wetsontwerp wordt voorts be paald, dat personen, die naar het bui tenland zijn gevlucht omdat zij in de opstand waren betrokken van het Indo nesische staatsburgerschap vervallen zullen worden verklaard. Goedkeuring van dit artikel werd echter uitgesteld op verzoek van een lid van de Nahda- toel Oelama. Kerkelijk Leven NED. HERV KERK Beroepen te Utrecht (als 3de pred. voor de afd. Ned. Prat. Bond en Ver. van Vrijz. Herv.) G. M. Spelberg te Warga; te Haar lem (vac. E. Pot) N. van Egmond te Mul- derberg; te Sneek (als pred. voor buiten gewone werkzaamheden) G. Spelberg te Warga. Aangenomen naar Nijikerk (nood- gemeente) B. F. C. de Groot te Vlissin- gen. Benoemd tot huiprediker te Hilver sum ds. J. van der Poel. emeritus predi kant te Venlo; tot vicaris te Utrecht (cen trale evangelisatie) C. A. Metting van Rijn kand. aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te An dijk (vac. wijlen D. Zwart) S. van Bekkum te Monster. Aan genomen naar Beverwijk (als industrie- predikant) voor de IJmond) G. H. Homans te Sint-Jansklooster. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Biezelinge J. van Dijken te Ouderkerk a. d. Amstel. CHR. GERF. KERKEN Beroepen te Almelo H. van der Werf te Emmen. GEREF. GEMEENETN Drietal te Zeist J. van Haaren. kand. te Moercapelle, A. Hofman, Idem te Aalst (Geld.) en H. Ryksen te Vlaardingen. Be roepen te Aalst (Geld.), Ter Aa, Giessen- Werkgevers ever lidmaatschap Kamer-S.E.R. Zij zien geen bezwaar Het Verbond van Ned. Werkgevers deelt de bezwaren van de regering en van de minderheid van de Sociaal- Economische Raad tegen verenigbaar heid van het lidmaatschap van de Kamer met dat van de S.E.R. niet. Dit blykt uit een artikel, opgenomen in het zojuist verschenen nummer van het orgaan van het Verbond „De Ned. Industrie". Het Verbond is van mening, dat indien men zich op het standpunt van onverenigbaarheid stelt de bewe gingsvrijheid van de vrije organisaties van ondernemers en werknemers bij hun benoemingsbeleid wordt beperkt. Een dergelijk standpunt aldus besluit het artikel betekent namelijk, „dat per sonen, die door die organisaties uitzon derlijk geschikt worden geacht om aan de werkzaamheden van de S.E..R. deel te nemen en het vertrouwen bezitten van grote groepen uit het bedrijfsleven, van dit sociale en economische werk worden uitgesloten op grond van het feit, dat zij van politieke groeperingen ook het vertrouwen genieten en uit dien hoofde zitting hebben in de Staten- Generaal. Het gaat er in de S.E.R. echter vooral om of de vrije organisaties aan de door hen te benoemen leden van de raad vertrouwen schenken. Indien het de bedoeling van de regering geweest zou zijn de Raad te behoeden voor even tuele sterke politieke invloeden, dan dient men goed te beseffen, dat deze niet worden tegengehouden door louter en alleen over de combinatie lid S.E.R.- lid parlement het veto uit te spreken", aldus het Verbond. Geen schadevergoeding voor „boomkanker" Op vragen in het lid van de Tweede Kamer, de heer Borst, over door z.g. boomkanker veroorzaakte schade in fruitteeltbedrijven heeft de minister^ van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geantwoord, dat een door de Plantenziektenkundige Dienst ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake is van aantasting dóór een nectria schimmel, de veroorzaker van de algemeen voorkomende boomkanker. Het afgelopen najaar waren de weers omstandigheden gunstig voor een infec tie door deze schimmel, welke thans door allerlei omstandigheden verzwakte bomen doet afsterven. Enige oorzaken voor de verzwakking van de bomen kunnen zijn: de vorst periode in februari 1956 en gebreken in de watefhuishouding, waardoor in de afgelopen droge weken de bomen onvol doende weerstand hadden tegen de reeds aanwezige infectie. Dat de water overlast van het vorige jaar in de Gel- dersche Vallei de primaire oorzaak zou zyn voor het optreden van de boom kanker lijkt, gezien de situatie ter plaatse (hoge, lichte zandgrond), zeer onwaarschijnlijk. Mede in aanmerking genomen, dat boomkanker algemeen in Nederland voorkomt, kan de minister de gevolgen hiervan niet anders zien dan als een normaal bedrijfsrisico. Hoewel bepaalde telers hierdoor wellicht ernstig getrof fen worden, bestaat er geen aanleiding te besluiten tot een tegemoetkoming in de schade van overheidswege. Gevluchte Est mag blijven Uit goedingelichte bron in Londen wordt vernomen, dat de Britse regering elk protest van Russische zijde tegen het verlenen van asiel aan de Estlandse visser, die van een Russisch visservaar tuig is ontvlucht, zal verwerpen en dat de man niet zal worden uitgeleverd. Engeland erkent de inlijving van Est- land bij de Sovjet-Unie niet „de jure".. Daarom zou de Britse regering menen, dat de kwestie de Russen niet aangaat, aldus deze bron. De vluchteling bevindt zich op het ogenblik nog in Edinburgh. Nieuw A.N.W.B.-beroep ep zin voor netheid PLASTIC ZAKJES ALS WAPEN De verontreiniging van de natuur door het recreatie-zoekende publiek blijft, on danks intensieve acties van verschillen de instanties en organisaties, een urgent probleem. Als een nieuw beroep op het publiek sluit de ANWB thans bij iedere door zijn leden aangevraagde reisroute een plastic zakje in, waarop de bekende „prikstok"-plaat is afgebeeld met de slogan: „Dat.... hoort in een vuilnis vat". In een bijgesloten kaartje worden de vakantiegangers opgewekt hun lunch- papieren, sigarettendoosjes, lege blikjes e.d. niet als souvenir achter te laten, doch deze in het plastic zakje te bewa ren tót ze in een papiermand kunnen worden gedeponeerd. De „Petrus Plancius" naar Moskou Vanmorgen is het KLM vliegtuig de DC-6B, de PH-DFI (Petrus Plancius) met gezagvoerder M. L. van Oort aan de stuurknuppel, van Schiphol opgestegen voor een technische vlucht via Warschau naar Moskou, ter voorbereiding van de geregelde dienst, welke 21 juli a.s. zal beginnen. Behalve de leden van de be manning bevonden zich 23 personen aan boord, o.w. een betalende passagier de Russische scheepskapitein A. N. Solijanik uit Odessa. De onderdirecteur vlucht- produktiegroep KLM, de heer J. J. Mul der, deelde bij het vertrek mede, dafc zich aan boord van de „Petrus Plan cius" enkele groepen specialisten van de maatschappij bevonden. Arrestant te Venlo ontsnapt Nadat hij op heterdaad betrapt was by het stelen van 'kabelmateriaal uit een opslagplaats van de Venlose ge meentebedrijven en door de politie was aangehouden, heeft een 24-jarige man uit Venlo toch nog kans gezien te ont snappen, toen men hem uit de politie auto naar het politiebureau wilde over brengen. Bij het uitstappen wist hij zich los te rukken. Bij de achtervolging waarbij een vijftal schoten werden ge lost kreeg de politie de voortvluchtige opnieuw in de kraag, maar door zich snel van zijn jasje te ontdoen kwam hij weer los en ditmaal met meer succes. De man is tot nogtoe onvindbaar geble ven. dam. Veen (N.-Br.) en te Zeist A. Hofman kand. te Aalst (Geld.). Tweetal te Dor drecht en te Werkendam J. van Haaren, kand. te Moercapelle en A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.). Beroepen te Enschede A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.). GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Blokzijl H. Stolfc, kand. te Amstelveen, die bedankte voor Blija, Garrelsweer, Nijverdal en voor Schouwerzijl.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8