Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION....het zachtst WIM VAN EST VERLOOR GELE TRUI AAN GILBERT B AU VIN Alles gebeurde in onderdeel van een seconde )7ste jaargang Dinsdag 1 juli 1958 Derde blad no. 29479 Frans offensief tverd volledige triomf (Van onze speciale verslaggever) achterstand in de vergetelheid werd gedrukt. Gisteren is de Tour pas werkelijk begonnen. Begonnen met een hevig offensief van de Franse nationalen, dat het aspect van de Ronde vol komen heeft gewijzigd. De beide Franse favo rieten, Louison Bobet en Jacques Anquetil, en „El Picolo Campione" Gastone Nencini, behaalden forse winst op hun concurrenten. De tricolores legden met hun grote overmacht beslag op de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement en tenslotte veroverde Gilbert Bauvin de gele trui op Wim van Est, die met ruim 12 minuten Het enige wat de ploeg van Marcel Bidot in deze wellicht beslissende vijfde rit ontbrak was een etappezege. Op het circuit van de Prairie bij Caen, waar vorig jaar in een alles verschroeiende hitte Anquetil in de tijdrit triomfeerde, verbrak de regionaal Sabbadini n.l. met een vlijmscherpe eindsprint de coalitie der nationalen. Hij finishte vóór Louison Bobet, Nencini en „onze" Marcel Ernzer, de enige van de Nelux-equipe, die met de aanval der groten was meegegaan. Alles gebeurde In een onderdeel van een seconde en eigenlijk op een wijze, die zelfs voor pasbeginnende amateurs geen geheimen meer heeft. Bü de ravitaillering in Orbec-en-Auge (150 km.), een plaatsje, dat alleen voor de lief hebbers van een Calvados enige betekenis heeft, drongen Anquetil, Bobet en Bauvin op de hobbelige, gladde keien naar voren. En terwijl de overige renners begerig naar de etenszakjes grepen volgde opeens een demarrage, die zo krachtig en zo superieur was, dat nog slechts zes attente renners naar het wiel konden springen. En daarmee was ln feite alles ge- ichied. Want voor het peloton van de ichrik was bekomen een groep van 18 renners zette nog een gedeeltelijk ge slaagde achtervolging in waren de vluchtelingen, allen renners van pure klasse al zover buiten bereik, werd het tempo zo hoog opgevoerd en waren de kopstukken in het peloton al zo be- twaam afgeremd, dat er aan een geor- janiseerd verweer eenvoudig niet meer Viel te denken. Nelux-ploeg teruggeworpen De Nelux-ploeg heeft in deze rit alle .glamour" verloren, ook al streed Ern- -,er in de voorste gelederen. Gelukkig cregen Charly Gaul, Gerrit Voorting en ie onbaatzuchtige Martin van der 3orgh geen al te grote achterstand. Voorting is dus de best geklasseerde •enner van Jeng Goldschmidts equipe, daar voor Wim van Est, 27ste in de (lgemene rangschikking, en de overige Nederlanders en Luxmeburgers, die in iet peloton waren gebleven, lijkt het pel nu te zijn afgelopen. Wim van Est heeft nog alles gedaan im het onheil te voorkomen. Ook hij vas verrast in Orbec-en-Auge, maar dit uurde niet lang. Met Piet Damen e overigen assisteerden Jempie Schmitz, ie een lekke band had zette hij de .chtervolging in, kwam zelfs tot op 300 neter van de verschrikkelijk hard rij tende vluchtelingen, maar moest toen Ie tegenaanval bij gebrek aan steun op- even. „600 meter achtereen heb ik op .op gelegen", zei de Brabander na af- )op, „toen kon ik niet meer. En juist p dat moment flitsten Brankart fdriaenssens over mij heen en remden .ndere Belgen en Fransen, die aan mijn hel waren blijven hangen, het tempo ,f". Van Est verzuimde daarna overi- ;ens een laatste kans op herstel door ïch niet aan te sluiten bij de groep roorting. De gele trui is verloren, het Vachten is nu op de bergen, op Charly Saul.... Eerste aanval De eerste schermutselingen waren 26 Ülometer na de start begonnen. Ber- »ud demarreerde, Van Geneugden, Piet an Est en Jean Dotto gingen met hem nee en toen Thoir (30 km.) was bereikt, yaren Walkowiak, Armand Desmet en Ie Italiaan Favero er bij gekomen. De voorsprong werd 20 seconden op iet peloton, maar toen eerst Bourles en iaarna Busto een geslaagde sprong van- lit het peloton naar de vluchtelingen iadden gemaakt, was het spoedig ge leurd met de aanval. Wéér bleef het 20 km lang rustig in de Gorste gelederen maar voor de achter- tlijvers. die door lekke banden en andere èchnische gebreken van het zadel moes- en was het steeds een enorm zware op- 'ave om weer bij -te komen en voortdu- end zag men tussen de volgauto's ren ters bezig met het ophalen van terug- evallen ploeggenoten. Er waren vaak icize en inspannende jachten nodig om .eze achterblijvers weer bij te brengen. De grote mannen hadden inmiddels :e leiding van het peloton overgenomen, toque-til, Bobet. Nenoini, Darrigade. tdriaenssens, Hoevenaers en Bauvin 'aven 'het tempo aan kop aan en ook Jharlie Gaul, Wim van Est, Piet van Est n Marcel Ernzer waren steeds te vinden p de groep, die zelfs even los kwam van Ie rest, Voorting op avontuur Het strijdbeeld bleef voorlopig nog Visselen. Bij een valpartij na ongeveer 5 km zette Luyten. Bertolo, Gerrit Toorting en Jean Stablinski een uitloop- loging op touw. Zij kwamen dertig se- ooden op het peloton voor te liggen, en :regen na 98 km gezelschap van Cata- ano, Ferlenghi en Groussard, later bij ,e Ohesnay (101 km) bovendien van Valkowiak, Darrigade en Favero. De erste grote aanval van de Franse na- ionalen op de gele petten van het jloegenklassement en op de gele trui 'an de individuele rangschikking was legonnen. Niet minder dan vijf troco- ores dus vooraan: de bedoeling van de trijze aanvoerder Marcel Bidot was dui- lelijk Er kwam een tegenzet van Planckaert. Jartin van den Borgh en de Italiaan 8ottechia. Bij La Barre en Ouche (126 :mi was de voorsprong van de 15 vluch- elingen twintig seconden, maar na 132 tm op weg naar Brogie was het peloton ir weer bij. plaatsje. De Italiaan Nencini reageerde onmiddellijk en van de Nederlands- Luxemburgse ploeg was Ernzer zo attent om ook dadelijk mee te gaan. De ande ren, die het spoor van Bobet en zijn ploeggenoten volgden waren de Belgen Planckaert en Armand Desmet en de regionalen Geminiani en Sabbadini. Beslissende slag Toen kwam de ravitaillering van Or- >ec en Auge (150 km). Dit was het moment waarop de roodwitblauwen van De hoofdmacht voelde dat het ernst was. En dat groot gevaar dreigde. Nog hoger werd het tempo en een groep van achttien man begon zich los te maken om de achtervolging in te zetten. Het waren de Belgen Adriaenssens, Gilbert Desmet en later ook Brankart de Neder landers Voorting en Van den Borgh en hun ploeggenoot Charlie Gaul, de Fran se nationalen Darrigade, Ma hé en Ber- gaud en verder Botella. Rohrbach, Da- cquay, Graczyk, Gainche, Barone. Bour les en Robinson. Het werd een wilde jacht, waarin Barone moest lossen en waarin Armand Desmet aan de groep werd toegevoegd, omdat zyn directeur techniek Jean Aerts hem uit de kop groep naar achteren zond met de bedoe ling Gilbert Desmet, Brankart en Adriaenssens te gaan assisteren. Maar hoe hard er in deze tweede groep ook getrokken werd. het achttal aan kop was onstuitbaar' en ongrijpbaar. Gerrit Voorting was een der voornaamste gangmakers, terwijl Van der Borgh zijn kracht toonde door driemaal weer geheel alleen bij te komen, na te ziijn gelost. Wim van Est heeft nog geprobeerd om via het vijftal Reitz, Morvan, Barone, Bertolo en Baha-montes. dat in derde in stantie was weggelopen' uit het peloton, bij de tweede groep te komen maar het lukte niet. Het peloton viel stil en de Brabander was zijn gele trui kwijt. De voorsprong van de kopgroep groei de langzaam, van een minuut tot an derhalve minuut en tenslotte tot 2 mi nuten, maar het verschil van beide groepen met het peloton werd zeer snel groter. Met een half uur voorsprong op het tijdschema werd Caen bereikt en daar op het circuit van de Prairie, waar de renners en volgers verleden jaar ge- I teisterd werden door een verzengende i hitte en waar nu de kille regen het ver blijf al evenmin aangenaam maakte, won de regionaal Sabbadini de sprint vóór Bobet en Nencini en de „oranje- Bidot hadden gewacht. En terwijl Wim man" Ernzer. Het was de tweede a(di van Est met gretige handen in het tereenvolgende ritzege voor de Westzuid- etenszakje greep om aan zijn lunch te westploeg. Gerrit Voorting. weer de beginnen en Charlie Gaul weer teveel beste Nederlander, kwam in de groep tussen de wielen zat. sprong Bobet naar I met twee minuten en twee seconden voren. De drievoudige tourwinnaar, achterstand als veertiende binnen. Van doorkneed in het vak, had het psycho- der Borgh werd 23e en Gaul 24e. Alle logisch juiste moment gekozen en met - andere Nederlanders en Luxemburgers Anquetil en Bauvin aan zijn wiel vloog zaten in het peloton met Wim van Est hij door de bochtige straten van het I op 12.46 van de winnaar. GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent Waterpolocompetitie Week van de beslissingen voor drie Leidse verenigingen (Van onze waterpolomedewerker) Deze week kan voor drie Leidse ver enigingen de week der beslissingen genoemd worden. Immers, al zal dit misschien niet onmiddellijk blijken, aan het einde van het seizoen zul len de punten, deze week al dan niet vergaard, van dubbele betekenis zjjn. De eerste beslissing zal hedenavond in de Zijl vallen en antwoord geven op de vraag: „de Zijl" met vlag en wim pel kampioen in haar afdeling waarmede zij een mooie kans in de promotiecompetitie verwerft of zal een extra wedstrijd, aan het eind van het seizoen te verspelen, de beslissing moeten brengen? Het eerste vindt plaats indien de Leidse ploeg, even als in Vlaardingen het zeer sterk ge achte „VZC" weet te verslaan; een beslissingswedstrijd is nodig als „de Zijl" voor de eerste niaal ln deze com petitie mocht struikelen. Wij hopen Wimbledonkampioenschappen Drobny sneuvelde Budge Patty heeft de kwarteindstrij- den niet bereikt. Velen dachten, dat hij wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen, maar het gebeurde niet. In de Zweed Davidson heeft de Amerikaan zijn meerdere moeten erkennen. De eerste set was 64 voor Davidson en Patty won daarna de tweede en de derde met 62, 64. Even leek het erop, dat Patty zyn tegenstander zou verslaan met zijn uitstekend geplaatste volleys. De Zweed had er veel moeite mee. Maar Davidson kwam terug en met zijn „dode lijke" drives drong hij de Amerikaan in de verdediging. Patty redde nog drie de Kooibewoners te zien winnen, maar matchpoints in de laatste set De Tour in cijfers De uitslag van de vijfde etappe VersaillesCaen (232 km) luidt: 1. Sabbadini (West Zuid West) 5..29.44 (met bon. 5.28.44»; 2. Louison Bobet (Fr.) 5.29.44 (met bon. 5.29.14); 3. Nen cini (It.) z.t.; 4. Ernzer (Nelux) z.t.; 5. Planckaert B.) z.t.; 6. Geminiani (Mid den Z.-Fr.) z.t.; 7. Anquetil (Fr.) z.t.; 8. Bauvin (Fr.) z.t.; 9 Graczyk (Midden Zuid-Fr.) 5,31,46; 10. Darrigade (Fr.) z.t.; 11. Gilbert Desmet <B.» z.t.; 12. Robinson (Int. ploeg) z.t.; 13. Gainche (West Z.W.) z.t.; 14. Voorting (Nelux) z.t.; 15. Bourles (West Z.W.) z.t.; 16 Botella (Sp z.t.; 17. ex aequo Rohrbach Midden Zuid-Fr), Mahé (Fr.), Bran kart (B.>, Dacquay (Parijs NO.). Traxel (Zwits./Dld), Gaul (Nelux), Bergaud (Fr.» en v. d. Borgh (Nelux) allen z.t.; 34. Wim van Est Nelux) 5,42.30. In het grote peloton, dat 35e ex aequo werd jeklasseerd in 5.42.30 waren ook Damen, De Jongh, Kersten, Lahaye, Piet van Est, Bolzan en Schmitz van de Nelux- ploeg. Behalve Dalgaerd van de inter nationale ploeg heeft ook Balmier van de ploeg Parijs Noordoost in deze etappe de strijd gestaakt. 1. Bauvin (Frankrijk» 25.07,40- 2. Planckaert (België) 25,11,03; 3. Darri gade (Frankrijk) 25,11,32; 4. Voorting (Nelux) 25,12,13; 5. Graczyk (Centr. Zuid-Frankr.) 25,12,37; 6. Mahé (Frank rijk) en Adriaenssens (Belg.) 25,13,13; 8. Sabadini (West Zuid West) 25.13.45; 9. Gainche (West Zuid West) 25,13,52; 10. Bobet (Frankrijk) 25,14.15; 11. ex aequo Anguetil (Frankrijk), Nencini (Italië), Ernzer (Nelux) en Geminiani (Centr. Zuid-Frankrijk) allen in 25,14,45; 15. Rohrbach (Centraal Zuid-Frankrijk) 25,14,51; 16. Van den Borgh (Nelux) 25,16,42; 17. ex aequo Brankart (Belg.), Gaul (Nelux), Dacquay (Parijs Noord- Oost), Robinson (Intern, ploeg) allen in 25,16,47; 26. Wim van Est (Nelux) 25,19,46; 31. Hoevenaers (Belg.) 25,21,42; 34. ex aequo Bottechia (Italië) en De Jongh (Nelux) 25,25.08; 65. Piet van Est (Nelux) 25,27,33: 67. ex aequo Bolzan (Nelux) 25,27,46; La Haye (Nelux) z.t.; 83. ex aequo Damen en Kersten (Nelux) 25,29,13; 91. Schmitz (Nelux) 25,33.20. Het dagploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk (Bobet. Anquetil. Bauvin) 16,28,42; 2. West Zuid West 16,32,16; 3. ex aequo Nelux ploeg (Ern zer, Voorting, Gaul), België, Centraal •Zuid-Frankryk) 16,33,16; 6. ex aequo Met duidelijk verschil wint de Franse regionaal Tino Sabbadini de eindsprint voor Louison Bobet en de Italiaan Gastone Nencini. die wet een derde plaats genoegen moest nemen. Spanje, Parijs Noord-Oost, Zwitsers/ Duitse ploeg 16,52,12; 9. Italië 16,54,44; 10. Internationale ploeg 16,56,46. Het algemeen ploegenklassement luidt; 1. Frankrijk (Bauvin. Darrigade, Mahé) 75,32,25; 2. België 75,41,03; 3. Centraal Zuid-Frankrijk 75,42,13; 4. Nelux ploeg (Voorting, Ernzer, Van den Borgh) 75.43.40; 5. West Zuid West 75,44,00; 6 Italië 75,59,37; 7. Parijs Noord-Oost 76,03,11; 8. Zwits./Duitse ploeg 76,10,08; 9. Intern, ploeg 76,10,53; 10. Spanje 76,12.04. Puntenklassement: 1. Graczyk (Cenrt. Zuid-Frankrijk) 34 pnt; 2. Darrigade (Frankrijk) 54 pnt: 3. Baffi (Italië) 63 pnt; 4. Voorting (Nelux) 73 pnt; 5. Planckaert (Belg.) 80 pnt; 6. Hoevenaers Belg.) 83 pnt; 7. Bauvin (Frankrijk) 84 pnt; 8. Gainche (West. Zuid West) 96 pnt; 9. Wim van Est (Nelux) 99 pnt; 10. Sabbadini (West Zuid West) 111 pnt. houden eerlijk gezegd ons hart wel een beetje vast. Dat doen wij ook ten aanzien van ae kansen van „de Sleutelstad" in de wed strijd van donderdagavond. De tegen stander is namelijk het buitengewoon wispelturige „PSV", dat een vrij sterke snelle ploeg op de been kan brengen maar die soms totaal faalt. Zou het ..de Sleutelstad" waarschijnlijk met twee invallers spelend, evenals de tegenstan der wederom gelukken deze ploeg te bedwingen of zelfs te verslaan, dan zal dat met het oog op de degradatiekansen de zo hoog nodige opluchting kunnen geven. Wie van deze twee degradatie kandidaten uiteindelijk zal winnen is met geen mogelijkheid te voorspellen. De „Leidsche Zwemclub" ontvangt vrijdagavond in Poelmeer het Bilthoven- se ..Brandenburg" dat in de uitwed strijd met gering verschil geklopt werd. Maar dat was aan het begin van het seizoen en dan speelt deze zomerclub altijd vrij slap. Ook hier dus waar schijnlijk een gelijkopgaande strijd, waaruit de beslissing onderste regionen of middenmoot (degradatie^evaar is er niet meer voor deze ploegen) naar vo ren moet komen. DRUK WEEKEINDE Het a s weekeinde belooft voor de Leid se polospelers overigens bijzonder druk te worden. Zaterdag worden te Waddinxveen de kringpolokampioenschappen verspeeld waaraan enkele Leidse verenigingen deelnemen; in het vorig jaar geopende bad van Leiderdorp kan men school- zwemwedstrijden zien en een polowed strijd tussen combinaties van „de Zijl" en LZC; de adspiramten van laatstge noemde vereniging gaan in Woerden een poging doen de beker van een na tionaal adspirantentoemooi weg te sle pen en „de Watervrienden" tenslotte spelen in Zwijndrecht een competitie wedstrijd tegen ZPC. Zondag gaan de heren van het eer ste zevental de „Leidsche Zwemclub" naar Utrecht voor het ,.DKR"-toernooi en waarschijnlijk vele Leidse zwemmers en zwemsters uit belangstelling naar de tweede selectiewedstrijden in Den Haag; wedstrijden die uiteindelijk tot de sa menstelling van de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschappen zullen leiden. LEIDSE JEUGD TE HILLEGERSBERG Het jeugdzevental van de Leidse Zwemclub nam, versterkt met dc Zijl spelers Hans van Tol en Wim Bergman - die weekeinde deel aan 'n groot natio naal waterpolotoernooi waaraan de sterkste jeugdzeventallen uit den lande deelnamen. De eerste wedstrijd tegen de Robben ging na een zeer spannende strijd met wisselende kansen, verloren. (2-1), maar dc tweede dag bracht de overwinning op Brandenburg" (4-3). Winnaar van het toernooi werd „Zwemlust", dat in de finale „Zian" met 32 versloeg. de vierde was met 97 door de Zweed ge wonnen doch bij de vierde maakte hy een double fault. Het was een dra matisch slot van een enerverende partij. Ook Drobny, die voor de 15e maal in Wimbledon uitkomt, sneuvelde in deze ronde. In straight sets: 63, 108, 62 had de Australiër Anderson van hem gewonnen. De ex-kampioen in 1954 veroverde hy de titel heeft zich ech ter uitstekend geweerd. In de tweede set maakte hy zelfs 7 matchpoints onge daan. De uitslagen luiden: Heren enkelspel, vierde ronde: Wilson (G.-B.) versl. Pietrangeli (It.) 119, 62. 62; Anderson (Austr.) versl. Drobny (Eg.) 63, 108, 62; Cooper (Austr.) versl. Segal (Z.-Afr.) 1311, 6—3, 3—6, 14—12; Rose (Austr.) versl. Mulloy (V.S.) 62, 63, 61; Davidson (Zweden) versl. Patty (V.S.) 64, 2—6, 46, 97, 64; Nielsen (Den.) versl. Schmidt (Zweden) 64, 1513, 64; Mackay (V.S.) versl. Krishnan (India) 63, 119, 6—2; Fraser (Austr.) versl. Darmon (Fr.) 64, 63, 63. Dames enkelspel, vierde ronde: Maria Bueno (Braz.) versl. Thelma Long (Austr.) 62, 63; Margaret Dupont (V.S.) versl. mej. F. Muller (Austr.) 63. 62; Ann Haydon (G.-B versl. Pat Ward (G.-B.) 1—6, 6—3, 6—2; An gela Mortimer (G.-B.) versl. Christine Mercelis (Belg.) 63, 64. Cor van der Zeeuw op de transferlijst Op de wekelijkse transferlijst in de Sportkroniek treffen we ditmaal ook twee Leidse namen aan: die van Cor van der Zeeuw en Suspusepa. Naar wy vernemen is Cor van der Zeuw op diens eigen verzoek op de lyst geplaatst. LGB 1 LWV 2 3—0 De watervrienden Kwamen met één speler te weinig in de Zyl. waarop de Golfbrekers een speler in de hoek par keerden. Het werd daardoor een geiykopgaande stryd van twee zestallen. Waren de wa tervrienden voor rust het meest in de aanval, zonder overigens tot scoren te kunnen komen, na rust gaven de Golf brekers de toon aan èn onderstreepten dit met drie doelpunten. Eerst door één van de hand van Henk Lafeber. na een rush over het gehele veld, en daarna door twee doelpunten van Kees Pley. ondanks heftige tegen aanvallen van de Watervrienden kwam in deze stand geen verandering meer. LGB (d) SLEUTELSTAD (d) 0-0 In een stryd meer door enthousiasme, zenuwen en zwaar spel gekenmerkt dan door een redelijke spelopvatting is het géén van beide partijen gelukt het vy- andelijke net te vinden. De Golfbrekers waren iets sneller en daardoor iets ge vaarlijker, maar vonden steeds keepster en paal of lat op hun weg, waardoor de wedstrijd eindigde als hij begonnen was: 0—0.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7