V.N.- rapport over Libanon brengt Nasser in een onaangename positie LEIDS MERENPLAN DEFINITIEF IN GED. STATEN AFGEWEZEN WEERBERICHT Syrische infiltratie bewezen niet van beslissende omvang Zwanenburgerpolder thans in ruilverkavelingsplan Oud Ade? 97ste jaargang DINSDAG 1 JULI 1958 No. 29479 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur) BEIROET. Het schijnt thans wel aangenomen te mogen worden, dat het rapport van de V.N.-waarnemers aan de Veiligheidsraad, dat deze week gepu bliceerd zal worden, de volgende feiten zal bevatten met betrekking tot de Syrische infiltratie in Libanon: V.N.-waarnemers, die bijna getroffen werden door een granaat, bevestigen het mortiervuur van Syrisch grondgebied af op Libanese strijdkrachten, de aanwezig heid van geregelde Syrische soldaten, waarschijnlijk Druzen-commando's, die zich gevoegd hebben bij de rebellen-strijdkrachten van Djumblatt, en het smokkelen van wapens van Syrië uit, welke zelfs voortgang heeft gevonden na de aankomst van de V.N.-waarnemers. Al deze feiten, die, zonder dat daar nog aan getwijfeld behoeft te worden, vast gesteld werden door de V.N.-waarnemers, onder wie Nederlandse officieren zich zeer actief betonen, zullen Nasser en zijn Syrische vrienden, die waar schijnlijk verder zijn gegaan dan Nasser wel wilde, in een onaangename positie brengen. In V.N.-kringen schijnt men echter het gevoel te hebben, dat deze infiltratie geen voor de Libanese strijd beslissende omvang heeft bereikt. over deze operette-oorlog in hun tele grammen de doden bij dozijnen opeen- rstapelen. Geruchten over een aanval van Djumblatt Gistermorgen heerste er in Beiroet een lichte paniek daar het gerucht liep, dat Djumblatts krijgshaftige Druzen, die aangevoerd worden door de Syrische ge neraal Shukeir, op mars zouden zijn gegaan in de richting van Libanons hoofdstad. Later bleek, dat slechts enkele hon derden Djumblatt-rebellen de heuvel ruggen waren overgetrokken en het vuur hadden geopend op het dorpje Chemlan, waar de Engelse school in grote haast geëvacueerd werd. Djumblatts strijdkrachten, waaronder zich Syrische Druzen-commando's be vonden, schoten en schreeuwden in het wilde weg, maar werden door gewapende dorpelingen op veilige afstand gehouden. Later werden de rebellen door tanks be schoten, terwijl tevens twee straaljagers hen aanvielen. De rebellen trokken zich hierop terug, maar er werd gemeld, dat zij zich opnieuw concentreerden voor een nieuwe aanval. Gissingen doen thans de ronde of Djumblatt soms gepoogd zou hebben de rebellen in Beiroets Basta-wijk te ver sterken. De gruwelijke verhalen over de felle strjjd bleken echter, toen wij ter plaatse poolshoogte kwamen nemen, in een te schrompelen tot minimale om vang daar niemand gedood of zelfs maar gewond was geworden. In de Libanese burgeroorlog worden de enige echte grote veldslagen gevochten door de elkaar beconcurrerende nieuwsagent schappen, die louter uit teleurstelling Kans op onweer Bij Noord-Scandinavië handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied. In het centrum komen luchtdrukwaarden voor van 1035 mb. Het breidde zich ook nog wat verder in de richting van Polen en Noord-Duitsland uit. Oostelijke winden voeren aan de zuidzijde van dit hogedrukgebied war me continentale lucht naar het Wes ten. Ook ons land is nu in deze stro ming gekomen. Boven Frankrijk is de luchtdruk on dertussen wat gedaald onder invloed van een oceaandepressie, waarvan de kern dinsdagmorgen ongeveer 500 km. ten westen van Bretagne lag. Een kou front van deze depressie bereikte toen de Franse westkust en veroorzaakte daar op de meeste plaatsen regen. Ver wacht mag worden, dat de koelere oceaanlucht komende dagen langzaam over Frankrijk en België in Noorde lijke richting zal opdringen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat in ons land de kans op onweer van het zuiden uit ge leidelijk groter zal worden. De warme lucht zal zich het langst kunnen hand haven in het noorden van het land, dat zich het dichtst bij het Scandinavische hogedrukgebied bevindt. Plaatselijk onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak ooste lijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige afkoeling. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 21.27 uur; onder: 6.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.56 uur. Laagwater te 3.44 uur en 16.13 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Prinselijk paar uit Monaco op Walcheren Gistermiddag hebben Prins Rainier van Monaco en zijn echtgenote, Prin ses Gracia een onverwacht en onof- ficeel bezoek aan Walcheren gebracht. Zij trachtten incognito op Walcheren te verblijven, doch reeds op de veer boot tussen Vlissingen en Breskens werden zij herkend. In Veere gebruik te het paar in de „Campveerse toren" de lunch tussen alle gasten in. In de „Campveerse toren" verbleef men ruim drie uur ongedwongen. Het lag in de bedoeling onopgemerkt op Walcheren te verblijven, doch door de aanwezigheid van film- en persfoto grafen ontstemd, besloot Prins Rainier onmiddellijk terug te rijden naar Vlis singen via Middelburg, waar men met de boot van halfzes overstak naar Bres kens. Prins Rainier en zijn echtgenote zijn, zoals men weet, enige dagen in Brussel waar zij een bezoek hebben ge bracht aan de Expo. Zij hebben het voornemen gedurende dit verblijf enkele uitstapjes te maken. Anderhalf miljoen gulden schade werd veroorzaakt door een felle branddie gisterochtend vroeg uit- brak op het grote loods- en opslag- terrein van de Utrechtse houthan del Jongeneel. De brandweer had de grootste moeite de gretig om zich heen grijpende vlammen te be dwingen. Na vele jaren Naar wij vernemen is thans, nadat vorig jaar reeds in principe het besluit gevallen was, officieel door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de beslissing genomen, dat het Leids Merenplan niet zal worden uitgevoerd. Aan de betrokken instanties zal hiervan op korte termijn mededeling worden gedaan. Zou Leiden zich bij deze beslis sing niet neerleggen, dan staat het gemeentebestuur nog slechts beroep bij de Kroon open als laatste weg om dit plan tot zandwinning te ver wezenlijken. Blijkens het befaamde uitgebreide structuurplan en de jongste grenswijzigingsvoorstellen had Leiden reeds een deel van dit plan opgegeven. Het van meer dan zeven jaar geleden daterende Leids Merenplan behelsde het graven van een groot meer, dat zich aan beide zijden van de Grote Sloot zou uitstrekken, ten noorden daarvan in de onder Warmond vallende Zwanenbur gerpolder. ten zuiden in de Broek- en Simontjespolder die gedeeltelijk onder Warmond, gedeeltelijk onder Oegstgeest valt. Leiden zou uit dit kunstmatige meer enige miljoenen kubieke meters zand willen zuigen, bestemd voor het bouwrijp maken van terreinen voor de Leidse woningbouw. Leiden bepleitte dit plan onder meer met het argument dat dit nieuwe meer een aantrekkelijke uit breiding zou geven aan het watersport gebied van de Kaag, waarmee het met betrekkelijke korte vaarroutes via Zyl en Leede verbonden zou zyn. Zowel door Oegstgeest als vooral ook door Warmond werd tegen dit plan scherpe oppositie gevoerd. Reeds betrekkelijk kort na lancering van het plan werd het in zoverre gewij zigd, dat in eerste instantie slechts ten noorden van de Grote Sloot gegraven zou worden. Later bleek dat Leiden (zo als uit het „uitgebreide" structuurplan te lezen viel) in de Broek- of Simon tjespolder een woonwijk wilde creëren, zodat men het plan tot graven ten zui den van de Grote Sloot had laten vervallen. VOORLOPIG BESLUIT Reeds vorig jaar was het ingewijden bekend, dat de Leidse plannen geen doorgang zouden vinden. Nadat wij daarvan in ons blad melding hadden gemaakt, deelde wethouder Jongeleen tijdens een raadsvergadering mede, dat Leiden toch nog vertrouwen had in de uiteindelijke verwezenlijking der plannen. Thans is echter de defini tieve beslissing gevallen, zodat Leiden alleen nog beroep op de Kroon open zou staan. Slot pag. 2 Koning van Nepal bezoekt ons land H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op woensdag 9 juli in het huis Ten Bosch een lunch aanbieden aan de Koning van Nepal, die dan onofficieel een bezoek aan Nederland brengt. Onze reisredacteur in de frontlijn van Tripoli Onze reisredacteur, de heer Brug- sma, is erin geslaagd een bezoek te brengen aan de rebellenposities in de Libanese Tripoli, die bekend staat als een gevaarlijk gevechts centrum. Zijn bevindingen, die meer wijzen op een operette dan op een werkelijke strijd op leven en dood, vindt men elders in dit nummer. De gevechten zelf zijn heel wat onbe langrijker dan het gevaar van in ternationale complicaties! Koningin Juliana bij festivalstuk „Shakuntala" Koningin Juliana woonde gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première van het Holland- Festivalstuk „Shakuntala" bij. Deze eerste vertoning van dit door de dichter Bert Voeten voor het Nederlandse toneel geschikt gemaakt pl.m. 1500 jaar oude Indiase stuk van de raadselachtige „Shakespeare van India" Kalidasa werd ook bijgewoond door de ambassadeur van India de heer John A. Thivy, tal van andere leden van het corps diplo matique, de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals en vele andere hoogwaardigheidsbekleders. Het werk van de Indiase „dichter bij uitnemendheid" werd in decors en kos tuums van Nicolaas Wijnberg geregis seerd door Cees Laseur. Veel bloemstukken, applaus en een regen van bloemen van de balkons af beloonden actrices en acteurs voor hun prestaties. De Franse premier, generaalstaatsman aan Parijs heeft volgens Charles de Gaulle begroet zijn de officiële bekendmakingen veel Britse ambtgenoot, op het vliegveld j bijgedragen tot een betere verstand- Orly. Het bezoek van de Engelse houding tussen de beide landen. Hongaarse spionnen in Engeland? (Van onze Londense correspondent) Dezer dagen heeft de Engelse politie bij een inval in een logement fotos van het onderzoekstation voor atoom wapens van de Duitse regering op het eiland Foulness, bij Southend, aange troffen. Dit was in Westcliff, dat grenst aan de badplaats Southend. Drie Hon gaarse vluchtelingen, die daar wonen, zijn aangehouden. De foto's en een nieuwe camera zijn in beslag genomen. Volgens inlichtingen, die de politie kreeg, zouden de drie Hongaren van plan zijn een dagreisje naar Calais te maken, waarvoor geen paspoort vereist is. Het verluidt, dat zij langer op het continent zouden blijven. De Hongaren verklaarden, dat zij bij vergissing het verboden gebied waren ingewandeld en daar foto's hadden gemaakt. Het drie- tal werd op vrije voeten gesteld, nadat de politie hun paspoorten in beslag had genomen en foto's van hen had ge maakt. Twee van de drie Hongaren waren reeds bij de militaire veiligheids dienst bekend, omdat zij vorige herfst betrokken waren bij een soortgelijk in cident in Foulness. Zij hadden toen eveneens ongeoorloofde foto's in hun bezit. Zij behoren tot een grote groep Hongaarse vluchtelingen, die in de om geving van Southend op bouwterreinen werkzaam is. Reeds eerder in de afgelopen week werden twee Hongaren bij het a toom - proefstation aangetroffen. Zij waren in het bezit van een geweer, dat zij op het eiland zouden hebben gevonden. Na ondervraging werden zij vrijgelaten. Het onderzoekstation wordt gebruikt voor het beproeven van niet-atomische springstoffen, welke atoomwapens doen I afgaan. Indonesië zal t.z.t. reageren De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrlo heeft verklaard, dat de Indonesische rege ring doende is, inlichtingen in te winnen over het voornemen van Nederland, naar Ned. Nieuw-Guinea troepenversterkingen te zenden „voor de aanpassing van de beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en de technische ont wikkeling". Volgens minister Soe- bandrio „was de Indonesische rege ring reeds van deze zaak op de hoog te" en zal zij er „op een geschikt tijdstip" op reageren. Tien dagen geleden heeft een lid van het Indonesische parlement een pleidooi gehouden „voor het gebruik van wapengeweld om West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen. De Australische minister van Defen sie. Cramer, heeft vandaag verklaard, dat Australië op het ogenblik niet over weegt meer militairen naar Australisch Nieuw-Guinea te zenden. Hij zeide, dat na het besluit van de Nederlandse regering om een beperkt aantal manschappen van de Kon. Land macht naar Ned. Nieuw-Guinea te zen den geen bespreking is gehouden van de uitbreiding van het Australische mi litaire apparaat. In Australië zelf is een opgeleide eenheid, die gereed staat om snel te worden ingezet waar dit nodig mocht zijn, aldus Cramer. Conferentie - Genève begint hedenmiddag De leider van de Russische afvaardi ging van atoomdeskundigen, prof. Fjo- dorof, heeft gisteren te Genève medege deeld, dat de Sovjet-Unie inderdaad zal deelnemen aan de atoomconferentie in deze stad. welke hedenmiddag om drie uur zou beginnen. Na een bijeenkomst met ambtenaren van de Verenigde Na ties verklaarde de Rus: „Wij zullen met het Westen praten". De enige deelnemer, die gisteravond nog niet in Zwitserland was gearriveerd, was de Canadees dr. Omand Solandt.' Behalve Russen, Roemenen Polen en Tsjechoslowaken nemen Amerikanen, Britten, Canadezen en Fransen aan deze besprekingen deel. In Moskou is gisteren nog een Ame rikaanse nota overhandigd waarin nog eens wordt verklaard, dat de onderhan delingen te Genéve over middelen om schending van een eventueel verbod van kernproeven te ontdekken, geen afbreuk kunnen doen aan de standpunten die de V.S. en de Sovjet-Unie innemen ten aanzien van de ontwapeningsproble- men. De Verenigde Staten zeggen voorts „met voldoening" nota te hebben geno men van het standpunt van de Sovjet- Unie, uiteengezet in een nota van 28 juni waarin werd gezegd, dat een eventueel besluit over het staken van de kernproe ven door de regeringen moet worden genomen en niet door de deskundigen in Geneve. Tenslotte wordt gezegd dat het standpunt van de Amerikaanse re gering duidelijk en ondubbelzinnig is uiteengezet vanaf het ogenblik, dat zij voorstelde de conferentie te houden. Alaska wordt 49-ste staat van Amerika De Amerikaanse Senaat heeft maan dag met 64 tegen 20 stemmen zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoorstel om het gebied van Alaska te maken tot de 49-ste staat van de V.S. Het ontwerp moet nu nog door de president worden ondertekend om kracht van wet te krij gen. Ook moet Alaska nog officieel de in het wetsvoorstel genoemde voor waarden aanvaarden. Alaska zal de eerste nieuwe staat zijn sinds de toelating van Arizona en Nieuw Mexico in 1912. net gebied heeft een oppervlakte, dat gelijk is aan een vijfde deel van de 48 staten. Alaska werd in 1867 voor 7.200.000 dollar van Rusland gekocht. Het nieuws is in Alaska met grote vreugde ontvangen. Overal werden vuurwerk en vreugdevuren ontstoken en iedereen was opgetogen. Alleen de pro cureur-generaal van Alaska, Williams, keek bedenkelijk. Hij heeft onlangs ver klaard, dat hij met zijn neus een pinda zou voortduwen van Tok Junction naar de grote delta, een afstand van bijna 200 km, als de wet er door kwam! Hij geloofde nl. niet, dat het Congres de wet zou goedkeuren. Nu kijkt hij op zijn neus De Gaulle ontving minister mr. Luns (Van onze Parijse correspondent) Nauwelijks had gistermiddag generaal Charles de Gaulle afscheid genomen van zijn Britse ambtgenoot Macmillan, of de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vergezeld door ambassadeur mr. J. W. Beijen (Pa rijs) maakte zijn opwachting in het Pa lais Matignon. De beide staatslieden, die elkaar nu voor het eerst ontmoetten, bleken elkaar in lichaamslengte geen centimeter te hoeven toe te geven. De Gaulle heeft eindelijk een ge sprekspartner gevonden, zo hoorden wjj een spiritueel diplomaat opmerken, die hij ook staande recht in de ogen kan zien. Concrete politieke betekenis hoefde aan de ontmoeting, zoals minister Luns na afloop van het onderhoud ons ver zekerde, overigens niet te worden toege kend. Minister Luns had de generaal op Franse uitnodiging opgezocht, doch-eer der in zijn kwaliteit van voorzitter van de ministerraad der Westeuropese Unie, die morgen komt vergaderen in Parijs, dan als chef der Nederlandse diplomatie. Wel hadden de voornaamste punten der politieke actualiteiten in snel tempo de revue kunnen passeren, waarbij de generaal er blijk van had gegeven ook de speciale problemen in de Frans-Ne derlandse verhoudingen goed te kennen. De Gaulle, die alle militaire stramheid had afgelegd en de indruk maakte dc wereldproblemen van achter zijn dikke brilleglazen nu met een zekere pa- triachale wijsheid te overzien, sprak in zijn gesprek met de Nederlandse staats lieden zijn bewondering uit voor de hou ding van Nederland tijdens en na de oorlog. Over het algemeen heeft minister Luns van zijn bezoek bij generaal De Gaulle de geruststellende - zelfs bemoe digende - indruk meegenomen, dat Frankrijks huidige regeringsleider zeer openstaat voor de standpunten van zijn landgenoten. De houding van de generaal was dan ook in het algemeen gespeend van ieder spoor van autoritaire hovaardij. „Kabinet Djoeanda is ongrondwettig" De Masjoemi heeft vandaag een ver klaring uitgegeven, waarin het stand punt van deze islamitische partij wordt herhaald, dat het kabinet-Djoeanda on grondwettig is. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Masjoemi ook het opstandelingenbewind in Midden-Suma- tra en Noord-Celebes in strijd met de i grondwet acht. Gepleit wordt voor het I isoleren van de communistische partij. Inmiddels heeft de Masjoemi in het par- I lement de regering om een uiteenzetting verzocht over de wijzigingen in het ka- I binet, die deze partij „niet geheel suc- 1 cesvol" acht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1