Braziliaanse sterrenploeg versloeg Zweden overtuigend Na rust haalde Roodenburg zege op Archipel binnen De grote „Kurre" Hamrin werd volledig uitgeschakeld Doelman Keereweer was weer in oude, vertrouwde vorm MAANDAG 30 JUNI 1958 Didi de grootmeester, Garrincha de ongrijpbare (Van onze speciale verslagge\^er) „Kurre" Hamrin heeft gefaald. De grote Hamrin» zo vaak in Zwe den de bejubelde matchwinnaar, is uitgeschakeld. Volkomen uitge schakeld door Nilton Santos, de 32-jarige linksback van het Braziliaanse elftal en dat duel tussen Kurre Hamrin en Nilton Santos heeft de finale van het zesde toernooi om het wereldkampioenschap, die gisteren in het Solna-stadion van Stockholm werd gespeeld, beslist. Doordat Hamrin werd uitgeschakeld verloor de Zweedse voorhoede zijn stootkracht. Veteraan Gunnar Gren mag dan een voortreffelijk tacticus zijn, midvoor Simonsson mag een technisch bijzonder bekwaam speler zijn, zij missen de capaciteiten om een aanval af te maken. En wat Santos wel kon, daar is Axbon, de Zweedse linksback niet in geslaagd. Sven Axbon heeft het gevaar, dat Garrincha heet, niet kun nen bezweren. Hij heeft alles geprobeerd, maar het ging eenvoudig niet. Steeds weer schoot de razendsnelle rechtsbuiten van Brazilië langs zijn directe tegenstander, steeds weer werd de blonde Axbon met een korte razendsnelle sprint gepasseerd. Eén metertje „vrijheid" had Garrincha maar nodig om zijn gevaar lijke lage voorzet te lanceren en het is de grote verdienste van midvoor Vava, dat hij twee keer op het goede ogenblik als een blik semschicht voor het doel van keeper Svensson opdook om van amper een meter afstaffd het leder achter de Zweedse doelman te werken. Brazilië heeft verdiend gewonnen met 52, Brazilië is overtuigend wereldkampioen geworden. Het sterrenteam van Brazilië, zeker ver sterkt doordat Djalma Santos, die de in vorige wedstrijden zeker niet impone rende Nilton de Sordi verving heeft eigenlijk maar 54 minuten nodig gehad om de zege veilig te stellen. Toen Pele in de 9e minuut van de tweede helft een voorzet van rechts opving, de bal over de verblufte Zweedse stopper Gustavs- son heen tikte en vervolgens beheerst scoorde, waardoor de stand 31 voor Brazilië werd, was de strijd in feite al beslist. Daarna begrepen ook de bijzondere sportieve Zweedse toeschouwers het. Dit Braziliaanse elftal was eenvoudig tc sterk voor hun nationale ploeg. Verrassend begin Nadat de Zweedse Koning de spelers van beide teams aan zich had laten voorstellen, mocht Vava aftrappen. Maar de eerste aanvallen waren toch voor de Zweden. Het bleek duidelijk, de Skandinaviers waren sterker, en de Bra zilianen hadden bijzonder veel moeite met het gladde veld. Toen gebeurde het in de vierde minuut al. Liedholm pres teerde het ongelofelijke. Hij zag dat de Braziliaanse verdediging even weifelde, toen hij de bal kreeg toegespeeld. Lied holm draaide met de bal om zijn tegen stander en schoot toen hard en laag in. Wat in dit toernooi nog nooit was ge schied. was nu toch eindelijk gebeurd: Brazilië stond achter! Zelden zal een doelpunt met zoveel geestdrift zftn ontvangen als deze vol treffer van Liedholm. Het leek wel of die ruim 52.000 Zweedse toeschouwers het Solna-stadion perse wilden afbre ken. Ja. Zweden was de beste ploeg in die eerste minuten, en heel luid galmden daarna die zo vertrouwd geworden klanken door het stadion „Heja, Sve- rige friskt humor Maar lang hebben die enthousiaste toeschouwers niet kunnen genieten van die 10 voorsprong. Vier minuten later had Garrincha zijn eerste duel met Ax bon gewonnen. Bijna van de doellijn volgde een lage voorzet en van nog geen meter afstand tikte midvoor Vava. op het juiste moment voor keeper Svens son. gekomen, de bal in de touwen (1-1). Nog steeds waren de Zweden gevaar lijker. al mochten ze van geluk spreken dat een onverwacht schot van de kleine Pele via de binnenkant van de paal nog juist het veld insprong. Na een kwartier begon het duidelijk te worden: de Bra zilianen hadden zich aangepast aan de terreinomstandigheden en het waren nu de Zweden, die het accent op de verde diging moesten leggen. Op het middenveld excelleerde groot meester Didi. en iedere keer was hij het die de basis voor de Braziliaanse aan vallen legde. Herhaling Het Braziliaanse overwicht moest doel punten opleveren, dat kon eenvoudig niet anders. In de 32e minuut volgde dan ook de tweede treffer. Het werd. tot ln de details zelfs, een herhaling van het eerste doelpunt. Opnieuw schoot Garrincha met 'n schijnbeweging links back Axbon voorbij, opnieuw volgde van de doellijn zo'n lage en verraderlijke voorzet, waarop Garrincha het patent schijnt te hebben en opnieuw stond daar midvoor Vava klaar om van de rand van het doelgebied de bal in het doel te laten glijden. 21. De beslissing viel, we schreven het al, ln de negende minuut van de tweede helft. De zeventienjarige Pele verwierf zich de eeuwige dankbaarheid van ge heel Brazilië door een voorzet van rechts op te vangen, daarna de bal over stopper Gustavsson heen te tik ken en vervolgens beheerst te scoren. (3—1). Hij werd ervoor omhelsd de kleine Pele. Omhelsd en uitbundig gezoend. Er scheen geen einde te komen aan de eer- betuigen aan de Braziliaanse linksbin nen. Eindelijk blies arbiter Guigue. die in de middencirkel geduldig klaarstond nog maar eens heel hard. En toen be grepen ook de emotionele Zuid-Ameri kanen het, Er moest nog gevoetbald voorden ook. De Zweedse weerstand was gebroken. Volledig. De rust keerde weer in het sta dion. Plotseling in de 23e minuut op een moment dat niemand het verwachtte leefde het Braziliaanse legioen op. rechts half Djalma Santos had over de bal heengetrapt, en wat eigenlijk een mis lukte voorzet was. werd een gevaarlijke pass voor Garrincha. De Braziliaanse rechtsbuiten, reeds zo vaak de grondleg ger van een doelpunt kon dan ook ein delijk in deze laatste wedstrijd van het toernooi zelf een keer scoren. Voordat een Zweed hem de weg naar het doel had kunnen versperren had Garrincha al geschoten, en voor Svens son begreep wat er gebeurd was. lag de bal al achter hem 41. Foutieve beslissingen Aan een tweede doelpunt is Garrincha niet toegekomen, al was hij daar na een uur spelen wel heel dicht bij. Voor de zoveelste maal was hij Axbon. die dit maal de laatste Zweedse verdediger was, voorbijgegaan. In het centrum zou hij een vrije schietkans krijgen en toen begin Axbon. nie maar al te goed weet hoe gevaarlijk de schoten van Garrincha kunnen zijn, een grove overtreding. Hij greep de Braziliaan met beide han den vast en hij deed dat zeker een me- tei binnen het strafschopgebied. Deze overtreding kon slechts op een manier worden bestraft. Dat moest eenvoudig een penalty zijn. Maar scheidrechter Guigue, die de wedstrijd tot op dat mo ment voortreffelijk had geleid, besliste anders. Hij gaf een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Wat de gendarme uit Niche daarna heeft be zield, zal wel nooit duidelijk worden. Vanaf het moment waarop de beslis sing in feite al was gevallen, beging de Fransman fout op fout. Het doelpunt kwam aan de andere kant. Liedholm zorgde met een dieptepass voor de inlei ding. De Braziliaaanse verdedigers ble ven staan voor vermeend buitenspel en daardoor kon midvoor Simonsson ge makkelijk scoren 42. Even later blunderde Guigue opnieuw. Nu was het Bellini, de Braziliaanse aan voerder. die Hamrin, in het strafschop gebied eenvoudig van de bal liep. Op nieuw was een strafschop de enige juiste beslissing. Maar Guigue floot zelfs niet eens. De marge van drie doelpunten zou worden hersteld In de laatste minuut maakte keeper Svensson zijn enige grove fout in deze wedstrijd op een voorzet van links liep hij te ver uit en er was niets gebeurd als de Zweedse goalie was doorgelopen. Maar plotseling zag hij Pele op zich afkomen. Even weifelde de Zweed en toen probeerde hij nog terug te keren naar zijn doel maar toen hij waarin was geslaagd had Pele de bal al over Svensson heengekopt in het verla ten doel. 52. Er werd zelfs niet meer afgetrapt. Linksbinnen Zogollo was in het "bezit van de bal, doch moest die even later aan arbiter Guigue afstaan. En terwijl Zogollo tevergeeefs overigens, poogde met smeekbeden de Fransman te ver murwen. «loop daar heel voorzichtig de kleine Mario Americo. de populaire Bra ziliaanse verzorger, achter het tweetal. Een simpel tikje tegen die witte wed strijdbal was voldoende om deze in zijn bezit te krijgen. Zo gelukkig als een kind ontliep Americo nog een suppoost, die hem tot de orde wilde roepen, en ver dween toen onder de tribune. En ieder had daar vrede mee. Ereronde Stralend van vreugde met de Zweedse vlag tussen hen in. maakten de Brazi liaanse spelers, aangevoerd door captain Bellini, 'n ereronde voor een geestdriftig publiek, dat het team, dat Zweden had uitgeschakeld alle lof gaf, die het toe kwam. Daarna pas keerde de rust weer en toen kon de Brit Arthur Drewry, de pre sident van de Fifa, aanvoerder Bellini verzoeken om op het erepodium te ko men om de coupe Jules Rimet in ont vangst te komen nemen. Onder een don- aerend applaus reikte Drewry de trofee uit aan de wereldkampioen van 1958. aan Brazilië, dat ook stellig de beste ploeg was van dit toernooi. Blauwzwarte papieren zijn gestegen (Van een onzer verslaggevers) Roodenburg heeft zich na de nederlaag thuis tegen Slikkerveer prachtig hersteld en dank zij de royale 13 zege welke de blauwzwarten gisteravond op het Laakkwartierterrein tegen Archipel bevochten, de kans op promotie naar de tweede klasse volledig in eigen hand genomen! Zondag a.s. staat de returnmatch al op het programma en als Van Polanen c.s. dezelfde strijdlust weten op te brengen als zij gisteravond na de rust tegen de rood witte Hagenaars opbrachten, dan kunnen de Leidse Houtbewoners - voor eigen publiek - zich met één been in de tweede klasse spelen. U begrijpt wellicht reeds, dat het in die eerste drie kwartier gisteren niet zó bijzonder vlotte in de Leidse gelederen en het was maar goed dat doelman Keereweer in puike conditie stak en twee, zo op het oog zekere, treffers voorkwam. De laatste drie kwartier begonnen met de stand 1-1 legde een beter voetballend Roodenburg méér vaart in haar spel. Bart Ouwerkerk leidde in de 29e minuut de Leidse zege in, waarna vijf minuten later Guldemond de zaak definitief beklonk. van de Hagenaars. Het gevolg was dan ook dat de roodwitten veelvuldig tot aanvallen konden overgaan en de veste van doelman Keereweer menigmaal werd belaagd. De eerste kans viel echter te noteren voor Roodenburg. doch de goede pass van Ouwerkerk liet rechtsbuiten Choufour van de schoen lopen. Ook het eerste gejuich was voor Roo denburg. maar dit feest ging niet door omdat arbiter Bijleveld uit Rotterdam buitenspel had geconstateerd. De grote gaten op het middenveld, die de blauw zwarten steeds lieten valllen hadden een overwicht van de Hagenaars tot gevolg en toen bleek, dat stopper Van Polanen en linksback Henzen in de meeste ge-| vallen een te groot struikelblok vormden voor de roodwitte aanval. MIDDENVELD VOOR ARCHIPEL Die eerste drie kwartier vlotte het niet in de Leidse gelederen en het midden veld was bijna voortdurend een prooi President stuurt zijn vliegtuig Het Braziliaanse voetbalteam zal de laatste 1200 mijl van de thuisreis afleggen aan boord van het presi dentiële vliegtuig. Kubitchek, de president van Brazilië, beloofde dit de nieuwe wereldkampioenen in een radioboodschap naar Stockholm. Ook krijgt iedereen in Rio de Ja neiro een vrije dag om deel te kun nen nemen aan de triomfantelijke intocht van het team. Franse zege (6-3) op Duitsland Scherpschutter Fontaine schoot viermaal raak in Gothenburg (Van een speciale verslaggever) Aan het einde van de wedstrijd tegen Duitsland om de derde plaats droegen de Fransen hun linksbinnen Fontaine in triomf van het veld. En daar was reden te over voor. Want niet alleen had hij vier van de zes goals gescoord en dus een overwegend aandeel gehad in de 6—3 zege, maar bovendien was daardoor zijn totaal aantal doelpunten op 13 gekomen, en dit betekende een record voor alle kampioen schappen. Het record stond op naam van de Hongaar Kocsis, die in het wereldkampioenschap van 1954 11 goals liet aantekenen. Het record voor de meeste doelpunten in één wedstrijd stond met vier eveneens op naam van Kocsis, en daarvan is Fontaine dus mede houder geworden. Het overwicht van de Fransen, alhoe wel ze de zege ruim verdienden, is niet zo groot geweest als zich uit de score laat aflezen. De Duitsers hadden even veel van het spel als hun tegenstanders, maar zij misten in hun rangen een tacticus als de midvoor Kopa, en een scherpschutter als Fontaine, en dit was het doorslaggevende verschil. Met zes invallers uitkomend de Fransen had den er drie konden de Duitsers overi gens bogen op een eervolle prestatie, in een wedstrijd die vaak aantrekkelijk was maar soms door te fors spel werd ont sierd. Naar veler smaak maakten de Duitsers zich hieraan het meeste schul dig. maar het moet erkend dat de Ar gentijnse scheidsrechter van hen minder door de vingers zag dan van de Fransen. De Duitsers domineerden aanvanke lijk iets. maar de haantjes ontworstel den zich aan de druk. Douis rende langs de lijn, centerde naar Kopa, die twee tegenstanders voorbij dreef en het leer aan Fontaine doorgaf. De geduchte kanonnier maakte geen fout en het was 10 voor de Fransen. Het spel werd fors, Kaelbel liep bij een botsing kwetsuren op en moest zich buiten het veld laten behandelen. Terwijl hij af wezig was liepen de Duitsers storm en in de 18e minuut schoot Cieslarczyk, die de bal in vrije positie kreeg, onhoud baar in. De Fransen werden hierdoor geprikkeld en bouwden felle tegenaan vallen op. Toen Wiesnieski, by een vliegensvlugge Franse aanval, door Erhardt veel te ruw tot staan werd ge bracht, wees de scheidsrechter naar de witte stip. En dank zij Kopa werd het in de 28e minuut 21. IN VOLLE ACTIE De Franse voorhoede kwam nu in volle actie en viel voortdurend aan met fraai, afwisselend open en gesloten, com binatiespel dat door de 25.000 toeschou wers blijkens het applaus zeer gewaar deerd werd. In de 35e minuut loste de Franse spil Lafont een geweldig hard schot van 35 meter afstand. De bal sprong terug van een Duitse voet, maar Fontaine stond klaar en bracht de stand op 31. Na 5 minuten spelen in de tweede helft dribbelde Kopa verscheidene Duit sers voorby en sohoof de bal naar Fon taine, die onmiddellijk doorgaf aan Douis. Een onhoudbaar schot deed de score stijgen tot 41. Twee minuten later was het 42. want Rahn stoof langs de lijn, zwenkte af naar het doel en plaatste de bal, over de uitlopende Abbes heen, accuraat in het net. De Duitsers kwamen daarna iets in de meerderheid, maar toch waren het de Fransen die opnieuw scoorden, in de 33e minuut en door toedoen van Fon taine. Deze had enkele Duitsers om speeld en maakte toen een schijnbewe ging alsof hij de bal naar Kopa wou geven. Inplaats daarvan schoot hij hard en zuiver in de rechterhoek, langs de verblufte Kwiatkowski. Nog gaven de Duitsers zich niet ge wonnen. Cieslarczyk en Rahn stelden Abbes zwaar op de proef met knalharde schoten, en vijf minuten voor het einde gebeurde het onvermijdelijke: door een haag van spelers heen deponeerde Schaefer de bal in het net. Nieuwe Duitse stormlopen volgden, en de Franse verdediging kreeg het hard te verduren totdat Fontaine zijn voortreffelijke wed strijd met een briliant wapenfeit be sloot. Op een center van Wiesnieski ondernam hU een ren van het midden veld af, snelde door de Duitse verdedi ging heen en schoof de bal langs de uitlopende Kwiatkowski ln de touwen: 6—3. Enkele seconden later floot de Argentijn Borzzl voor het einde. Op rechts - waar Van Ginkel een ge blesseerde Logeman verving! - had echter Bonnet zijn dag niet en dit min of meer zwakke optreden veroorzaakte enkele malen hachelijke situaties voor de Leidse doelmond. Dit bracht in de 19e minuut 10 voor Archipel op het bord en waarschijnlijk was de voorzet van links nog goed afgelopen, als niet een misverstand tussen Keereweer en Van Polanen had plaatsgevonden, zo dat ongehinderd één van de aanval lers kon inkoppen! Enkele minuten later had Bonnet wéér zo'n akelig benauwd momentje, gelukkig voorkwam Keereweer op uitstekende wijze een tweede Haagse treffer, door zich voor de schoenen van de vrij staan de Archipel linksbuiten te werpen. Roodenburg moest het van uitvallen hebben .doch enigszins geprikkeld door de achterstand kwamen onze stadgeno ten toch langzamerhand tot méér ge vaarlijker acties. Zo ook tien minuten voor de rust. Bart Ouwerkerk lanceerde de kleine Weerlee op de linkervleugel, die .onder een bijna onmogelijke hoek, hoog en hard de bal in de Haagse tou wen schoot. Volkomen verrassend overi gens: 1—1. Bijna nam Archipel kort vóór de rust nog de leiding, toen de Leidse defensie - heel dom! - voor buitenspel bleef staan. Gelukkig niet Keereweer, die ten tweede male een zeker doelpunt wist te voorkomen. AANVALLEND ROODENBURG Ook de tweede helft begonnen de Ha genaars aanvallend en de Leidse defen sie waarin linksback Henzen in uitste kende vorm stak, moest verschillende corners weggeven. Kansen kwamen ech ter maar zelden aan de orde en toen Roodenburg wat méér aandacht aan het middenveld ging schenken, kreeg het aanzien van de strijd een geheel ander beeld. Veelvuldig kwamen de Leidse Houtbewoners nu tot goed opgezette aanvallen en wederom was het Koosje Weerlee. die een groot aandeel had in de tweede Roodenburg-treffer. Handig speelde de kleine linksbuiten zich van zijn belager vrij en op het juiste moment en precies op maat bracht hij de bal op het hoofd van Ouwerkerk voor de Haagse veste. Doel man v. d. Berg stond vervolgens machteloos legen de hoofdbeweging van de Leidse aanvalsleider: 12. BESLIST De blauwzwarten roken de winst en drukten gelijk door. Een algehele aanval, besloot Ouwerkerk met een pass op maat voor Guldemond en met een hard schot liet deze de Leidse aanhang voor de derde maal juichen. Dit betekende te vens definitief de zege. Het resterende kwartier werd het bijna nog 14. doch de voorzet van Choufour, ingeschoten door Bart Ouwerkerk, haalde eén van de Haagse verdedigers - de keeper was reeds geslagen, met de hand uit het doel. Toch kreeg Roodenburg géén penalty, want arbiter Bijleveld zei off-side en zag daarby kennelijk over het hoofd, dat Ouwerkerk zich niet tussen bal en doel lijn. maar achter de bal bevond! Maar acht wat deed het er toe. en toen de heer Bijleveld voor de laatste maal floot, was Roodenburg verdiend overwinnaar en wéér een stapje dichter bij het be geerde doel: het tweede klasseschap! U weet het reeds: zondag a.s. kunnen Van Polanen c.s. thuis tegen Archipel daartoe de basis leggen! Na afloop van hun prachtige wed strijd tegen de Zweden renden de Braziliaanse wereldkampioenen dol gelukkig, met de Zweedse vlag door het Solna-Stadion. Het bracht de toeschouwers tot een wild en thousiasme. telefoto ZWEMMEN Prestatietochten LWV De Watervrienden organiseerden za terdagmiddag in de Nieuwe Vaart de betrouwbaarheidstochten over 500 en 1000 meter. In afwijking met vorige ja ren was er dit keer geen kilometerwed strijd. Hiervoor was van de KNZB geen toestemming ontvangen omdat Gouwe in Waddinxveen reeds een kilometer wedstrijd organiseerde. Wel weer volgens de traditie was de organisatie perfect, waardoor een 380 zwemmers en zwem ster hun 500 of 1000 meter volkomen veilig konden zwemmen. De 94-jarige heer v. d. Linden was weer van de partij en daarmede onbetwist de oudste. LGB leverde de meeste deelnemers en kreeg daarvoor weer de wisselprijs. Waterpolo-programma Het waterpoloprogramma voor deze week luidt: Hedenavond: 7 uur LGBSleutelstad jongens; LGB I—LWV II; LGB I— Sleutelstad I dames. Dinsdag: 7.30 uur Zijl III—SZC II; Zijl IIGouwe II; Zijl IVZC I. Woensdag 7.30 uur: LWV IIBos koop I. Donderdag 7 uur: SleutelstadZijl jongens; 8.30 uur Sleutelstad I—PSV I. Vrijdag 8 uur: LZC IIDZV III; LZC IBrandenburg. Nederlandse Cricketbond kreeg predikaat „Koninklijke" Zaterdagmorgen heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond ii? zijn kabinet ontvangen en medegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd aan deze bond het predikaat „Koninklijke" te verlenen. De bond viert dit jaar zijn 75-jarig bestaan. Ronde van Limburg De Zeeuw Plet Rentmeester is win naar geworden van de Ronde van Lim burg (amateurs). Hfj legde de 195 km. lange rit van Maastricht naar Beek af in 5 uur 56 min. 20 sec. In de eindsprint klopte Rentmeester de Belg Paulissen, Teunisse (Utrecht) werd derde en Lotz (Stein) vierde. Allen in 5.56.20. In afwachting van de finish van de Ronde van Limburg werd te Beek een wielerronde voor profs over 125 km. ge houden. De uitslag hiervan was: 1. Van Wetten (Noordwijkerhout) 2.48.18; 2. A. Voorting (Haarlem) z.t.; 3. De Roo (Schore) z.t. Voetbal-uitslagen KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (AMATEURS) AllianceVelox 26 (Velox kampioen van Nederland) Velox 4 3-16 14—5 Alliance 3 1113 69 Quick (N.) 3-121 5—11 PROMOTIE NAAR 2e KLASSE SlikkerveerOVV 31 ArchipelRoodenburg 13 Slikkerveer 3—5 OVV 3—2 Roodenburg 34 Archipel 3—1 PROMOTIE NAAR 3e KLASSE OlympiaConcordia H51 OudewaterVredenburch 02 Olympia 35 Oudewater 31 Vredenburch 35 Concordia H. 31 ZATERDAGVOETBAL Zaterdagbeker: HoogvlietARC 22, Melissant—Ter Leede 24. Geen daverende tijden Zwem-prominenten zwommen een selectiewedstrijd in De Zijl (Van onze zwemmedewerker) Dit jaar is voor de zwemmers en zwemsters belangrijk. Begin september zullen in Boedapest de Europese kam pioenschappen gehouden worden. Ten einde de samenstelling van de Neder landse ploeg voor deze kampioenschap pen zo objectief mogelijk te doen ge schieden heeft de sporteommissie van de K.N.Z.B. een vijftal selectiewed strijden uitgeschreven. Het actieve Zijl-bestuur was erin geslaagd de eer ste van deze „selecties" in Leiden te doen houden. Ondanks het prachtige weer en waarschijnlijk door de tele visie-voetbalwedstrijd liet de publieke belangstelling echter te wensen over. De algemene indruk van deze eerste selectiewedstrijden is niet al te gunstig geweest. Daverende tijden werden er niet bepaald gemaakt. Maar voor het sep tember is. hebben we nog twee maanden voor de boeg en was nu reeds de top vorm bereikt, dan was deze waarschijn lijk in Boedapest weer verloren. Boven dien moet de Zijl als eeen zwaar zwem mend bad gerekend worden, waar snelle tijden moeilijk te verwezenlijken zijn. Zaterdagavond werd reeds de 200 m. vrije slag heren verzwommen. Dit in verband met het feit dat dezelfde zwem mers ook op de 100 en 400 m. vrije slag moesten zwemmen. De eerste serie was hier de snelste met een gelijk opgaande Willemse en Hoogveld, die tenslotte ge lijk aantikten na 2 min. 14.4. Leo Verburgt won de tweede serie met een tijd van 2 min. 14.7, waardoor hij derde werd in totaal. Op de 100 m. was Hoogveld Willemse te snel af. Zijn ach terstand op de eerste 50 m. opgelopen zette hij in de laatste 50 m. in een voor sprong om en zo zegevierde de Amers- foorter in 58.5. Herman Willemse won tenslotte op de 400 meter vrije slag. Na 300 meter gelijk te hebben gelegen met Leo Verburgt. nam hij op de laatste 100 meter een ruime voorsprong op de Find- hovenaar. Zijn tijd van 4 min. 52.6 is echter nog voor verbetering vatbaar. De vrije slag bij de dames gaf meer variatie in de deelnemers, met op de 100 meter een ruime overwinning voor de in prachtige stijl zwemmende Cockie Gastelaars. Tweede werd Greetje Kraan, die de andere serie van dit nummer won maar met 1 min. 08.- een achterstand van 2.3 sec. op de Schiedamse zwemster had. Jans Koster won de 400 m. gemak kelijk in de goede tijd van 5 min. 05.9 slechts een kleine 4 sec. boven de li miettij d voor een Europees record. Een felle strijd gaven de 100 meter rug- en vlinderslag bij de dames te zien. Aatie Voorbij besliste tenslotte de vlin derslag in haar voordeel in de goede tijd van 1 min. 13.-. De rugslag gaf een minder gunstig resultaat met een gelijke aankomst van Ria van Velzen en Lenie de Nijs na 1 min. 14.1. COCKIE GASTELAARS won in De Zijl UITSLAGEN 200 meter vrije slag heren- 1. H. Wil lemse (Robben) 2. mm. 4.4, 2. T. Hoog veld (Nept.) 2 min. 14.4; 3 L. Verburgt (P.S.V.) 2 min. 14.7. 100 meter vrije slag dames: 1. C. Gas telaars (SZC) 1.05.7: 2. O. Kraan (Rob ben) 1.08.-; 3. A. Sanderson (Robben) 1.08.2: 100 meter vrije slag heren: 1. T. Hoog veld (Nept.) 58.5; 2. H. Willemse (Rob ben) 59.2; 3. J. Osinga (LZO) 59.9. 200 meter schoolslag dam^s: 1. L. Sy- brands (Shell) 3.01.5; 2. R. Kroon (Rob ben) 3.01.8; 3. L. de Jong (ADZ) 3.04.8. 200 meter schoolslag heren- 1 A. Kroo- nenburg (Y) 2 46.7. 2. W. Meusonides (Zian) 2.47.1; 3. H. Ophorst (ZCR> 2.53.5 100 meter rugslag heren: 1. J. de Jong (LZO) 1.07.1: 2. F. van Erust <AZC) 1.08.5; 3. J. Weteling (Nereus) 1.11.-. 200 meter vlinderslag heren: 1. B. Sit ters (Y) 2.44.8; 2. Ch. Rilton (DJK) 2.54.3; 3. I. Smnling 2.57.-. 100 meter vlinderslag dames: 1. A. Voorbij (Robben) 1.13.-; 2. T. Lagerberg (KNZB) 1.14.1; 3. W. Lamboer (KNZB) 116.6; 100 meter rugslag dames: l L. de Nijs 'Robben) 1.14.T 2. R. van Velzen (Zian) 114.1: 3. J. van Alphen 1.15.5; 400 meter vrije slag dames- 1. J. Kos ter (Gooi) 5.05.9; 2. C. Schimmel (Gooi) 5.11.-; 3. M. Kok (Robben) 5.13.1. 400 meter vrije slag heren: 1. H. Wil lemse (Robben) 4.52.6: 2. L. Verburgt (PSV) 4.58.2; 3. J. de Jong (LZO) 5.06.6. Als intermezzo speelden de Kikvorsen het officieuze Nederlandse zevental, en HZPC, momenteel het sterkste clubze vental van Nederland, een polowedstrijd. De Kikvorsen wonnen met 90.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 6