Hartelijke ontmoeting in Parijs tussen De Gaulle en Macmillan WEERBERICHT Tenminste zes punten zullen de aandacht hebben getrokken Russische danseres bezweek voor verlokkingen van een warenhuis... Opnieuw bloedige gevechten in cle Libanese havenstad Tripoli VELE DODEN DOOR VERKEER 97ste jaargang MAANDAG 30 JUNI 1958 No. 29478 LEIDSCH Directeur: i J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Gisteren heeft Frankryks premier Charles de Gaulle het eerste officiële en persoonlijke contact met een buitenlandse ambgenoot gelegd in de persoon van Engelands minister-president Macmillan, die, vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en een vrij uitgebreide staf van medewerkers, naar Parijs was gevlogen. Het is wel algemeen bekend dat De Gaulle niet gemakkelijk belangrijk werk uit handen geeft en ook de andere buitenlandse staatslieden, die men komende dagen of weken in Parijs verwacht, zullen dan ook door de generaal persoonlijk ont vangen worden. Onmiddellijk na Macmillan staat voor vandaag nog onze minister van Bui tenlandse Zaken mr. Luns op het bezoekerslijstje van de Franse minister-president dat verder nog de namen van de Amerikaan John Foster Dulles, de Duitser Adenauer, en mogelijk de Italiaanse en Belgische premiers vermeldt. Défilé van vliegtuigen voor Prins Bernhard De Koninklijke Luchtmacht heeft Prins Bernhard ter gelegenheid van diens verjaardag zaterdagmiddag 'n ver rassing bereid dooi met 10 vliegtuigen een défilé boven het paleis Soestdijk te houden. Te omstreeks kwart voor vier passeerden 12 F-84-F Thunderstreaks. 4 RF-84-F Thunderflashes, 12 F-86-K Sabres en 12 Hawker Hunters in weste lijke richting vliegend het paleis. Ds formatie stond onder leiding van majoor vlieger F. W. L. Hérckenratn. Verdubbeling aantal inspecteurs V.H.M.O. (Speciale berichtgeving). Met ingang van 1 september is be noemd tot inspecteur van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs dr. L. M. van Dis, rector van een lyceum te Haarlem. Het aantal inspecteurs voor het V.H.M.O. dat thans acht bedraagt, zal worden verdubbeld. De nieuwe inspec teurs zullen enerzijds een bepaald kleiner rayon krijgen toegewezen en an derzijds de zorg van een studievak krij gen. Zo zal dr. van Dis als enige van de inspecteurs belast worden met de spe ciale zorg voor het Nederlands. Vervolg van de hoedjes-affaire Nina Olga nam in Brussel voor bijna tachtig gulden aan heerlijkhedenmee Russische vrouwen niet bestand tegen verleiding van kapitalistische wereld (Van onze Brusselse correspondent Brussel lacht wat om het geval van de Russische sterdanseres van Premiers kennen elkaar nog uit oorlogstijd in Algiers Dat Macmillan, die door De Gaulle en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couvè de Murville, persoonlijk met grote hartelijkheid op het Parijse vliegveld Orly verwelkomd werd, de rij van bui tenlandse staatslieden mocht openen, zal Wim van Est in de Gele Trui De Nederlands-Luxemburgse ploeg in de Tour de France heeft dit weekeinde prachtige successen geboekt. In het bij zonder Wim van Est. die in de rit van Duinkerken naar Eu le Treport de gele trui veroverde en dit fel begeerde kle dingstuk ook gisteren, in de vierde etappe naar Versailles, wist te behou den. In Assen hadden zich zaterdag ruim 85.000 motorenthousiasten rond de T.T.-dis gezet. Zij zagen de Brit John Surtees een dubbele overwinning beha len. Brazilië versloeg in Stockholm in een prachtige wedstrijd het Zweedse elftal en werd daarmee wereldkampioen. Op Duindigt werd de Grote Prijs der Lage Landen gehouden en op de Bos baan veroverde de dubbel Vier van De Vliet zich van een plaats in de Neder landse roeiploeg voor de Europese kam pioenschappen. Onze stadgenote Gerda Kraan verbe terde tijdens de dames landenwedstrijd Nederland-Frankrijk het nationale re cord op de 800 meter en in Den Haag kwam Roodenburg een stapje dichter bij de 2e klasse door Archipel een 13 ne derlaag toe te brengen. In de Zijl zwom men Nederlands prominente zwemmers (-sters) hun eerste selectiewedstrijd en op Wimbledon moesten de Britse toe schouwers een bittere pil wegslikken, toen hun favoriet Christine Truman on verwacht van Mimi Arnold verloor. Van al deze evenementen 'indt men repor tages in ons sportblad. Aanhoudend rustig Gedurende het weekeinde stond het weer in West-Europa onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor er overal rustig weer voor kwam. De lucht, welke zich boven ons land en het zuidelijke deel van de Noordzee bevond was zeer vochtig. Er kwam vooral in de nacht en in de och tend plaatselijk mist en laaghangende bewolking voor. Perioden met zonneschijn kwamen zondag voornamelijk in Zuid-Holland en Brabant voor. Inmiddels heeft een uit gebreid lagedrukgebied op de Oceaan, waarin een tweetal depressiekernen voorkomen, zich tot over West-Frankrijk en de Britse eilanden uitgebreid. Een zwak storingsgebied, dat zich daarbij zondag boven Spanje vormde, bevond zich maandagmorgen boven Midden-Frankrijk en bracht daar op verschillende plaatsen regen. Verwacht wordt, dat dit storingsgebied zich in be tekenis afnemend verder in noordelijke richting zal verplaatsen. De volgende Oceaandepressie waarvan de kern zich nu voor de Golf van Biscaje bevindt, zal zich later eveneens over Frankrijk gaan uitbreiden. Een en ander zal tot gevolg hebben dat de regenkansen in onze omgeving komende dagen weer geleidelijk groter worden. Advertentie Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met. enkele verspreid voorkomende buien. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Vrij warm, overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 JTJLI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 20.49 uur; onder: 4.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.10 en 4.56 uur. Laagwater te 2.58 en 15.30 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. intussen ook wel weer geen toeval zijn geweest. Behalve het feit, dat De Gaulle Mac millan al kende uit Algiers in oorlogstijd, waar hij Churchill als Brits ambassa deur vertegenwoordigde en voor de toen malige leider der vrije Fransen veel meer waardering en persoonlijke sympathie gevoelde dan enig ander leidend staats man in de Westelijke wereld in die da gen voor hem wist op te brengen, zijn er ook verschillende politieke omstandighe den die het vooral voor Londen wel bij zonder wenselijk maakten zich met de nieuwe regering in Parijs in verbinding te stellen. Het is waarschijnlijk, dat De Gaulle en Macmillan vooral hebben ge sproken over: Algerije en Noord-Afrika: het Midden-Oosten en de Libanon; de Euromarkt en de vrijhandelszone; de conferentie der Grote Vier; de hervor ming van de Noordatlantische Verdrags organisatie: de A-club, de groep der grote mogendheden, die de atoombom bezitten. 9 Slot pag. 2 V.N.-leger van 7.000 man nodig voor rust Gisteren werd melding gemaaktPditiemacht van de V.N. nodig heeft van nieuwe gevechten in de Liba- om de grens te bewaken- nese havenstad Tripoli tussen re geringstroepen en opstandelingen onder leiding van oud-premier Rasjid Karami. Honderd woningen in de mohammedaanse wijk wer den door artillerievuur van het leger verwoest. De opstandelingen hebben hun verliezen op ongeveer 140 doden vastgesteld. Naar verluidt willen de troepen van het leger die Tripoli omsingelen ver hinderen, dat de opstandelingen in de stad contact maken met de opstande lingen in het noorden, die thans de grens met Syrië beheersen. De Libanese regering schijnt de overtuiging toegedaan te zijn, dat secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties de gevechten in Libanon als een zuiver binnenlandse kwestie wil kenschetsen. Uit regeringskringen is vernomen, dat het Libanese kabinet zal afwachten of Hammarskjöld de Veiligheidsraad op nieuw bijeen zal roepen. Als hij dit niet zou doen, zou Libanon zo goed als zeker zelf om een vergadering van de Veilig heidsraad verzoeken. Libanon zou de Raad willen mededelen, dat de groep waarnemers van de V.N. (thans uitge breid tot 107 personen) niet tegen haar taak is opgewassen en dat het land een Intussen blijft president Sjamoen bij zijn besluit, de drie resterende maanden van zijn ambtstermijn uit te dienen. De oppositie daarentegen blijft vastbesloten in haar pogingen om hem tot onmid dellijk aftreden te dwingen. De rebellen hebben gisteren in Tripoli o.a. een ziekenhuis van het Amerikaanse leger onder vuur genomen. Er bevonden zich geen Amerikanen in het ziekenhuis en er vielen geen slachtoffers. Het zie kenhuis wordt door het Libanese leger bewaakt. De rebellen hadden hier enige dagen geleden tegen geprotesteerd. Zij willen dat alle gewonden naar het zie kenhuis kunnen worden gebracht, dus ook gewonde rebellen. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Charles Malik, ver klaarde gisteren in een televisie-vraag gesprek in New York, dat er zeker 7000 man nodig zijn om de grens van Libanon met Syrië geheel te kunnen afsluiten. Er is nog geen officieel ver zoek aan de Ver. Naties gedaan om een V.N.-politiemacht te sturen, doch de Libanese premier heeft als zijn per soonlijke mening uitgesproken, dat een politieleger de enige manier is waarop de volkerenorganisatie een constructieve rol kan spelen in het conflict, aldus Malik. Karl Arnold (58 jaar) gisteren overleden Slcg voor Adenauers CDU in Noordrijn-Westfalen (Van onze correspondent te Bonn) In zijn woning te Düsseldorf overleed gisteren op 58-jarige leeftijd de West- duitse politicus Karl Arnold, voormalig minister-president van Noordrijn-West falen, een van de meest vooraanstaande leiders van de CDU in West-Duitsland, van welke partij hij vice-voorzitter was. Men neemt algemeen aan, dat Arnold, die het slachtoffer werd van een hart aanval, zich de laatste weken voor de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen, waar hij voor de CDU de voornaamste kandidaat was, heeft overwerkt. Vrijwel iedere avond heeft hij, en dat weken lang, het woord moeten voeren op ver kiezingsbijeenkomsten. Arnold begon zijn loopbaan als leerbewerker. Hij was reeds als jongeman actief in de R.-K. vakbond. Tijdens het Hitler-regime werd hij diverse malen door de Gestapo ver volgd en tenslotte na de 20ste juli 1944, de dag van de aanslag op Hitier, gear resteerd. Na 1945 was hij een van de oprichters van de CDU. Begin 1946 werd hij burgemeester van Düsseldorf, enige maanden later plaatsvervangend en in 1947 gewoon minister-president van Noordrijn-Westfalen, het belangrijkste Bondsland van geheel West-Duitsland. Arnold werd in 1949 eerste voorzitter van de Bondsraad, de Westduitse Eerste Kamer. Hij was minister-president van Noordrijn-Westfalen van 1947 tot 1956, toen hij na een dramatische zitting van de landdag te Düsseldorf ten val werd gebracht. De CDU hoopte dat hij er tij dens verkiezingen van zondag a.s. in zou slagen opnieuw het minister-president schap te veroveren. In hengelaarscostuum. compleet met laarzenaasmandje en hengel, stapt hier de Amerikaanse sergeant James Cole tussen twee Oostenrijk se grenswachten de vrijheid binnen. T waalf dagen voor zijn vrijlating was hij tijdens een hengeltocht op een grensrivier tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije door de Tsjechen gearresteerd wegens ille gale grensoverschrijding. Ook hen gelen blijkt dus een gevaarlijke sport te zijn in deze verdeelde we reld. Nieuw materieel voor de K.N.Z.H.R.M. OPDRACHT AAN KATWIJKSE FIRMA Dank zij een belangrijke nalatenschap is de Kon. Ned. Zuid. Holl Reddingmij. in staat gesteld opdracht te geven voor de bouw van een zelfrichtende motor reddingboot van het type „Prins Hen drik". Aan deze boot zal, ingevolge de wens van de erflaatster, de naam „Carlot" worden gegeven. De boot wordt gebouwd door de N.V. Scheepsbouwmaatschappij v/h firma H Schouten te Muiden. De „Carlot zal in juli 1959 in dienst worden gesteld. Zij zal de motorredding boot „Brandaris" van station West- Terschelling vervangen. Deze gaat dan naar Scheveningen en de thans te Sche- veningen gestationeerde reddingboot de „Dorus Rijkers" blijft als reserve reddingboot voor de met grote motor reddingboten uitgeruste reddingstations beschikbaar. Dankzij dé belangrijke schenking van het comité „Landbouw redt mee" dat bijdragen van agrarisch Nederland heeft ingezameld voor een nieuwe reddingboot kon aan de firma Gebrs. Taat te Kat wijk aan Zee opdracht worden gegeven voor de bouw van een teakhouten motor- strandreddingboot. Aan deze boot, die in het voorjaar van 1959 in de plaats komt van een der voor vervanging in aanmerking komen de stalen motorreddingboten, zal de naam „dr. ir. S. L. Louwes" worden ge- geven. Voorts is het ontwerp voor een 9,5 m lange motorreddingvlet voor station I Vlieland ter vervanging van de motor- strandreddingboot „R'osilee", in voorbe- I weiding. Verwacht wordt, dat deze vlet tn de komende herfst op stapel zal wor- 1 den gezet. Koningin Juliana en staatssecre taris R. G. A. Höppener tijdens hun rondgang door het Rijks museum te Amsterdam dat zater dag het 150-jarig bestaan vierde en waarin een tentoonstelling over Middeleeuwse kunst der Noorde lijke Nederlanden is ingericht. Beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea Van officiële züde wordt medegedeeld: „De regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Nederlands-Nieuw-Guinea aan de nieu we verhoudingen en technische ontwik keling. Een beperkt aantal manschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Nederlands Nieuw-Guinea worden uit gezonden". NEDERLANDS JONGETJE IN OOSTENRIJK VERDRONKEN In het Weissenmeer bij Klagenfurt in Oostenrijk is zaterdag het 6-jarig zoon tje Wybren van de heer Boersma uit Rotterdam verdronken. Het kind is te water geraakt toen het probeerde water lelies te plukken. De heer Boersma, die werkzaam is bij de posterijen te Rotter dam, kampeerde met zijn gezin bij het meer. het Bolsjoi-theater, Olga Lepesjins- kaja. die in het weekeinde op een politiebureau te Brussel is onder vraagd in verband met een winkel diefstal. De Brusselse politie en het Paleis van Justitie weigerden hier over iets te zeggen, maar het waren huis waar de diefstal plaats vond, bevestigde het bericht. Brussel be leeft nu dus een soortgelijk geval als Londen destijds met een Russische discuswerpster, hoedjes-Ninadie blijkbaar evenmin aan de verlokkin gen van de kapitalistischewereld war..tand kon bieden. Vrijdagochtend zag een klant in een groot magazijn van de Nieuw- straat in de Belgische hoofdstad hoe een vrouw de kleur van een paar handschoenen vergeleek met haar eigen elegante kleding. Volgens de klant nam de vrouw de handschoe nen mee en stal vervolgens nog een paar handschoenen, een paraplu en een rolletje plakband. De dame werd door een winkelinspectrice ge volgd en toen zij het magazijn ver liet aangehouden. Gedurende het verhoor gaf zij toe Olga Lepesjins- kaja te zijn, geboren op 12 augustus 1916 te Kief. Er zou van het gehele geval niets zijn uitgelekt, als de klant, die de diefstal ontdekte, het verhaal niet had verteld aan de re dactie van zijn krant, „Het Volk", in welk blad een prachtig verhaal over het geval verscheen. De danseres moest vrijdag en zater dag tweemaal optreden in de Munt schouwburg te Brussel, namelijk in het tweede deel van het beroemde ballet „Don Quichotte" van Minkoess, waar ze als soliste zou dansen naast Joery Kon- dratov, een wereldberoemde Russische danser, bekend om zijn meesterlijke ver tolking van de Siegfried-rol. Verder zou Olga optreden in het derde deel van de Walpurgisnacht van Charles Gounod. Zij danste vrijdag avond echter maar een maal. Ze arriveerde omstreeks negen uur 's avonds in de Muntschouwburg, nadat zij was vrijgelaten. Maar zaterdag ver liep het programma volkomen normaal. In de internatianale sfeer van de Expo wil het Belgische gerecht klaarblijkelijk niet dat Olga zal worden vervolgd. Zij zal blijven optreden in de programma's en na betaling van het bedrag van de ontvreemde voorwerpen (circa duizend franc of 76 gulden) niet langer worden lastig gevallen. Personen die de Russi sche sterdanseres kennen, verklaarden dat Olga aan kleptomanie lijdt. (Maar dan is het vreemd, dat zij niet gevolgd is door iemand van haar eigen groep om haar tegen deze onhebbelijkheid te be schermen. Red. L.D.). Zij was Stalins meest geliefde danseres en wordt zij al gemeen beschouwd als de best geklede vrouw van de Sovjet-Unie. De ballerina draagt altijd de nieuwste Parijse creaties De diplomatieke kolonie te Moskou vraagt zich af, waar zij die vandaan haalt, daar dergelijke dingen in de Sov jet-Unie zelfs voor mevrouw Kroesj- tsjef niet te koop zijn. Bestuur Ned. Stud. Raad Het dagelijks bestuur van de Neder landse Studenten Raad is thans als volgt samengesteld: G. de Wilde, presi dent. H. J. Muller, secretaris, J. W. Bijvanck. penningmeester. P. J. Kalff, secretaris buitenland, P. M. L. Rosen berg. perssecretaris, mej. R. A. van Holthoon, adj. secretaresse. E. M. En schede, adj. secretaris I en K. B. Meyer Swantee, adj. secretaris II. Trieste, lange lijst Te Wittem in Limburg is in de nacht van zaterdag op zondag de heer J. M. de la Rosette uit Maastricht met zijn bromfiets tegen een auto gebotst. De botsing was zo hevig, dat de man kort na het ongeval overleed, evenals zijn 12-jarig zoontje, dat op de duo had gezeten. Een soortgelijk ongeluk te Dongen- Kaatsheuvel waar de bromfietser Bij- nen zonder op het verkeer te letten de autoweg overstak en door een achterop rijdende auto werd gegrepen. Evenals het jongetje, dat op de duo meereed, werd hij op slag gedood. In Geleen kwam voor de derde maal binnen één etmaal een dodelijk ver keersongeval voor. De band van de scoo ter van de heer J. Honing sprong, waar door deze met zijn vervoermiddel kwam te vallen. Hijzelf kwam or goed af, maar zijn echtgenote op de duo overleed later aan de opgelopen verwondingen. Op de weg ZuidbroekNoordbroek kwam de 21-jarige motorrijder K. Hoff mann uit Bremen vrijdagavond in bot sing met een personenauto. Hij werd ernstig gewond, zijn duopassagiere, de 33-jarige G. L. A. Vaas, eveneens uit Bremen, bekwam een schedelbasisfrac- tuur en overleed kort na aankomst in het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. Te Achthuizen raakte de 19-jarige motorrijder P. M. de Jonge van de weg en sloeg met het hoofd tegen een boom. In het ziekenhuis te Dirksland overleed de jongeman aan de verwondingen. In Geleen kwam gisteravond de 30- jarige bromfietser in botsing met een autobus Hij viel op het wegdek en werd zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis in Sittard. Te Tilburg week zaterdagavond laat zonder aanwijsbare reden de 22-jarige J. G. Hartman uit Dinteloord uit naar rechts en reed via de berm van de weg tegen een boom. Hij werd op slag ge dood. Te Egmond aan de Hoef werd de 70-jarige W. Fijnheer uit Nieuwe Nie- dorp door een auto aangereden, toen hij zonder op het verkeer te letten over stak. Hij overleed enkele uren later in het Centrale Ziekenhuis in Alkmaar. Te Rotterdam is de 33-jarige schoon maker A. W. van Poppel, toen hij met collega's bezig was een tank op het B.P.M.-terrein schoon te maken, van een tien meter hoog platform gevallen. Hij was op slag dood Eveneens te Rotterdam is vrijdag middag de 6-jarige Johanna Maria De- dert in het water van de Persoonshaven geraakt en verdronken. Vermoedelijk is het kind bij het spelen van een steiger gevallen. Te Joure is vanmorgen de ruim 50- jarige gehuwde onderwijzer K. Postma, uit Heerenveen, toen hij op weg was naar de Chr. Ulo met een scooter tegen een kerende bestelauto uit Herenveen, gebotst. De heer Postma werd bij deze botsing vrijwel op slag gedood. Onder Oldebroeek is op de rijksstraat weg gisteravond de 36-jarige stewardes- mej. M. G. H. van Uffelen uit Den Haag bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Mogelijk misleid door de mist, is het slachtoffer eerst in de berm rechts van de weg gereden en daarna over de weg heen in een sloot terecht gekomen. Mej. Van Uffelen is kort na het ongeluk aan haar verwondingen bezweken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1