Fraaie clubhuis van „Ons Eiland"" thans officieel in gebruik genomen FILMS Een stortvloed van geschenken Oud-Leidenaar, ds. J. Brotisgeest 25 jaar predikant in N.H. Kerl< A. Kloosterman en F. Brittijn winnen Leidse Jeugd Tour 97ste jaargang Zaterdag 28 juni 1958 Tweede blad no. 29477 „Triomf van het initiatief Een overweldigende stortvloed van vriendelijke woorden, geluk wensen en geschenken is gisteravond uitgestort over het bestuur van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" bij de officiële ingebruikneming van het sfeervolle nieuwe clubhuis op het terrein aan de Kortenaer- straat. Vele sprekers volgden elkaar op in het stampvolle en van rook doordrenkte zaaltje en bejubelden terecht de durf, het enthousiasme en het doorzettingsvermogen van de bestuursleden en overige mensen, die in de laatste drie jaar zoveel van hun vrije tijd hebben geofferd om dit fraaie gebouw geheel zelfstandig op te trekken. heid", de heer B. Klerk Wolters, mocht de dank in ontvangst nemen voor de aangeboden verlichting, de heer Dege- naars, oud-bestuurslid, kwam vertellen, dat hu de kas van de voormalige accor deonclub had besteed om een aantal grammofoonplaten te kunnen offreren, de heer S. Broers van de zelfstandige korfbalvereniging „Ons Eiland" ver sterkte de reeds bestaande banden met de aanbieding van enkele krukjes en ook de vertegenwoordiger van de korf balvereniging „De Eendracht", de heer Harteveld kwam niet met lege handen. Ook zijn gift ging meteen door naar de penningmeester. De heer Hooidonk van wijlen de buurtvereniging DBV had met toestemming van de vroegere leden het kassaldo gebruikt om „Ons Eiland" met flink wat keukengerei te verrijken, waarna tenslotte de jeugdige leider van de toneelgroep, de heer Hans Oosterom beloofde, dat dit groepje van zün dank baarheid zou getuigen in het eerstvol gende toneelstuk. HO sloot de lange rü van sprekers en hiermede was dan tevens een einde gekomen aan het officiële gedeelte van deze avond. Men bracht daarna een gezamenlüke dronk uit op het welzyn van „Ons Eiland" en tijdens het genoeglijke onderonsje, dat dit feestelijke evenement afsloot, was er voldoende gelegenheid om de rijke aanwinst van de vereniging goed te bekijken. Opening verricht door beschermheer De officiële opening werd verricht door de beschermheer der vereniging de heer H. J. de Koster, die het een „triomf van het initiatief" noemde als zoiets groots tot stand kan komen. Hij zag deze feestelijke gebeurtenis als een figuurlijke kroon op het werk van het actieve bestuur, nadat door het bezoek van H.M. de Koningin aan deze speeltuin reeds de letterlijke kroon was geplaatst. De heer De Koster huldigde de voorzitter, de heer B. Broers, voor zjjn grote, stuwende en uitvoerende taak en hij roemde de vereniging voor het vele sociale werk, dat zjj in de Sleutelstad verricht. Vooral in de angstwekkend groeiende Randstad Holland is een enorme be hoefte aan initiatiefnemers, die zorgen voor een behoorlijke ontspanning voor de jeugd. Met het opzij schuiven van het toneelgordijn stelde hü het gebouw officieel in gebruik, welke heuglijke ge beurtenis bijzonder werd geaccentueerd door het sierlijke dansje, dat enkele charmante leden van de dansgroep daarna uitvoerden. Tour de force De voorzitter, die iedere spreker per soonlijk bedankte, gaf vervolgens het woord aan de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die de talrijke moeilijkheden memoreerde, welke tijdens de bouw waren te overwinnen. Zo groot waren deze hindernissen soms, dat men twijfelde aan de goede afloop. Maar deze „tour de force" is met succes volbracht en daarmede is het bewijs geleverd van de nog steeds levende gemeenschapszin, zij het in moderne vorm. Het verheugde hem, dat hierdoor een nóg grotere ont plooiing van het reeds zo intense club leven mogelijk was geworden. Nadat de voorzitter ook de wethouder bedankt had voor de medewerking van het ge meentebestuur, richtte hij woorden van dank aan de vele werkers, die hun steentje hadden bijgedragen tot dit ge bouw. In het bijzonder bracht hij naar voren het werk van de heer Wim Landman, die belangeloos de architec tuur had verzorgd waarvoor hij nu beloond werd met enkele foto's van zijn fantastische werkstuk en diens vader, die op zo'n energieke wijze steeds toezicht heeft gehouden bij de werkzaamheden. Het werd bijna een familie-aangelegenheid, want mevrouw Landman werd in de bloemetjes gezet als bljjk van erkentelijkheid voor de wijze, waarop zij de werkers steeds ge laafd heeft in weer en wind. Vele geschenken Het zou ons te ver voeren de redevoe ringen, die daarna afgestoken werden, hier in extenso weer te geven. De heer D. Vijlbrief kwam namens de Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties een portret aanbieden van de oprichter van de eerste speeltuin in Nederland, „vader" U. J. Klaren. Mevrouw G. Broers-Slegtenhorst, presidente van het damescomité wees er nadrukkelijk op, dat de diepe achtergrond van het door zettingsvermogen van de werkers was geweest, dat men het nageslacht geen schulden wilde achterlaten. Het dames comité, dat reeds door zovele acties fuianciële steun heeft verleend aan de bouw, kwam nu met een volledige aan kleding van het toneel op de proppen. Daarnaast nog mede namens de leden met 64 stoelen, tien tafels en gordij nen voor de ramen. De beide ereleden, mevrouw Verbiest en mevrouw Kaak, boden een gong aan, de heer P. Flippo namens de Leidse Bond van Speeltui nen en de aangesloten vereniging de gebruikelijke enveloppe met (ditmaal grotere) inhoud, de heer G. Steinbach namens de Leidse Jeugdactie met een door mevrouw Lucy Steinbach vervaar digde strip over de opbouw van het clubhuis, de heer Schouten van de Speeltuinvereniging „Bloemhof" te Al phen overhandigde enkele dienbladen en het damescomité uit Alphen een bloem- stukje. De heer H. de Koster schuift het toneelgordijn opzij: het nieuwe clubhuis van de speeltuinvereniging Ons Eiland'' is geopend. Achter het gordijn wachten reeds de leden van de dansgroep om het toneel dansend in te wijden. Nog meer Nog was men niet aan het einde van de geschenkenregen. De voorzitter van de Woningbouwvereniging „Eensgezind- Lezers schrijven CHRISTIAN SCIENCE EN GEBEDSGENEZING De Christian Science Kerk heeft het rapport van de door de aartsbisschoppen van de Church of England ingestelde commissie tot onderzoek van de godde lijke genezing (waarvan wij in ons Blad van 16 dezer een kort uittreksel publi ceerden - Red. L.D.) begroet als een teken van hernieuwd geestelijk ontwa ken. doch zij was het oneens met het standpunt der commissie, dat men zich voor genezing niet uitsluitend op gees telijke middelen kan verlaten. De Christian Science Raad van Di recteuren wees op de genezingen, die uitsluitend door gebed tot stand waren gekomen en verklaarde, dat de geeste lijke regels- door welke de Meester Christen genezing bracht, heden ten dage evenzeer beschikbaar zijn als in zijn tijd. I De Raad van Directeuren deed uit- komen, dat deze leer begrepen en toe- 1 gepast kan worden als een Wetenschap. die onfeilbaar is. wanneer zij op de i juiste wijze wordt begrepen en aange wend. Christian Scientisten kunnen het niet met de commissie eens zijn. dat het combineren van geestelijke en stof felijke middelen de weg is, die naar de Christus-methode van genezing voert. P. A. REHBOCK, Christian Science Persgecommitteerde voor Nederland Oranje Nassaulaan 42, Amsterdam Z. schakelen. Bewoners schuld aan kortsluiting Zoals bekend heeft het raadslid, de heer H. W. J. W. J. Kortmann, zich met de volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: 1. Kunnen B. en W. inlichtingen ver strekken of het juist is, dat opnieuw in een der woningblokken aan de Hoflaan verschijnselen van kortsluiting zijn op getreden tengevolge van onvoldoende isolatie van de elektrische leidingen? 2. Zo ja, zijn B. en W. dan niet van mening, dat zulks niet alleen uitermate gevaarlijk is, maar ook de bewoners een voortdurend gevoel van onrust moet geven? 3. Zijn B. en W„ indien vraag 1 be vestigend beantwoord wordt, ook niet van mening dat dit niet had mogen voorkomen, temeer waar bij de begro ting in vraag 175 reeds om voorzienin gen was gevraagd? 4. Welke maatregelen zijn B. en W. van plan op korte termijn te nemen om aan deze gevaarlijke toestand een einde te maken en willen zij tevens de andere woningblokken laten controleren, opdat dergelijke gevaarlijke situaties ook daar niet kunnen optreden? B. en W. geven op deze vragen het volgende antwoord: 1. en 2. Deze vragen beantwoorden wij bevestigend. 3. Nadat de in vraag 1 genoemde ver schijnselen te onzer kennis waren ge bracht, is door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit en de dienst van Gemeentewerken opnieuw een uit gebreide controle in de desbetreffende woningblokken uitgeoefend. Geconsta teerd moest worden, dat weder het op ondeskundige wijze tot stand brengen van uitbreidingen van de elektrische in stallatie, alsmede het op ondeskundige wijze aanbrengen van verlichtingsorna menten oorzaak waren, dat woningen in die blokken onder elektrische stroom zijn komen te staan. Zolang niet alle bewoners zich be wust zijn van de grote verantwoorde lijkheid, welke zij op zich laden met het op ondeskundige wijze verrichten van werkzaamheden aan de elek trische installatie, waardoor gevaar kan ontstaan voor de bewoners, ook van belendende percelen, is het onmo gelijk om afdoende maatregelen te treffen. De installatie, welke overeenkomstig de landelijke voorschriften, opgenomen in het Normaalblad 1010, is aangelegd en door de technische dienst van de Lichtfabrieken in gekeurd, biedt uit zich zelf voldoende waarborg, dat kortslui ting in de belendende percelen niet zal j optreden. De vrewijzing naar vraag 175 van het algemeen verslag voor het begrotings- onderzoek 1958 achten wij misplaatst, daar hierdoor de indruk wordt gewekt, j alsof het gemeentebestuur in gebreke zou zijn. In het antwoord op vraag 175 heeft ons College duidelijk gesteld, dat het bewuste ongeval veroorzaakt werd door geknoei met de elektrische leiding door een bewoner van het blok. 4. Uitgaande van de veronderstelling, dat de drie betonbalken, waardoor de eengezinswoningen, gebouwd in blokken j van zes of tien woningen, onderling zijn gekoppeld, in bepaalde gevallen als ge- I leiders kunnen optreden, zal als proeve van beveiliging en ter vermindering van I de gevaarlijke gevolgen van eigenmach- l tig handelen, de wapening van de mid- denbalk via een koperen draad met de waterleiding worden verankerd. Of een I dergelijke verbinding met de waterlei ding in iedere woning noo/izakelijk is, of dat met één of twee van dergelijke ver bindingen per blok kan worden volstaan, zal afhangen van de metingen, welke na het nemen van een dergelijke proef zul len worden verricht. Het zal echter niet mogelijk zijn alle gevolgen van onver antwoordelijk en ongeoorloofd handelen van bewoners steeds bij voorbaat uit te schakelen. IV I Was bekende figuur in Leidse sportwereld Woensdag is het 25 jaar geleden, dat onze oud-stadgenoot, ds. J. Bronsgeest j thans hervormd predikant te Haarlem, de evangeliebediening in de Ned. 1 Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Bronsgeest, die in zijn Leidse tijd een bekende figuur in de Leidse sport wereld was, werd 8 april 1908 in de Sleutelstad geboren. Hij bezocht het Gymnasium in zijn geboortestad, om daarna zijn theologische studie voort te zetten en ook te beëindigen aan de Leidse Universiteit. Nadat kandidaat Bronsgeest in 1932 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 2 juli van het daarop volgend jaar (1933) door dr. K. H. E. Gravemeijer, toen nog predikant te 's-Gravenhage en thans emeritus predi kant te Wassenaar, te Giessen Oudekerk in de classis Gorinchem in het ambt bevestigd. Op 31 mei 1936 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Velsen, vanwaar 'hij op 11 april 1948 naar die van Haarlem vertrok. Dat een predikant in deze tijd vaak zo veel meer is en meer moet zijn dan predikant alleen, wordt men enigszins gewaar tijdens een gesprek met ds. J. Bronsgeest. Woensdag staat hü. zoals gezegd, 25 jaar „in het ambt". Een periode, die slechts drie „standplaatsen" heeft op geleverd, maar die voor de straks jubi lerende predikant zo veel meer heeft betekend, dan de louter chronologische weergave van de in die tijd voorgekomen feiten en gebeurtenissen, omdat de tweede wereldoorlog een ruwe onderbre- king was van wat leek op een rustige predikantsvervulling in Velsen. Dat een dominee vaak meer is dan predikant alleen, betekent natuurlijk een verzwaring van het toch al moeilijke predikantsambt. Maar juist die extra activiteiten, die zoveel gelegenheid geven zich op allerlei gebied te ontplooien, vormen een omstandigheid, die door ds. Bronsgeest zeer wordt toegejuicjit. Juist omdat hij voor zaken op zo velerlei ge bied interesse heeft. En ds. Bronsgeest is van mening, dat de kerkelijke ge meente Haarlem juist door de grote vrij heid, die zij toelaat, de predikanten in Haarlem alle gelegenheid geeft hun aandacht aan zoveel problemen te schenken. Ds. Bronsgeest zelf, bijvoor beeld, heeft zeer veel interesse voor sport eens was hij zelf kampioen van Nederland op de 1500 meter hardlopen en daarom juicht hij het toe, dat hij lid van de Haarlemse sportraad kan zijn. Deze vrijheid is één van de kenmer ken, die de jubilerende predikant op de Haarlemse kerkelijke gemeente van toe passing acht. IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Een groot gedeelte van de herinnerin gen van ds. Bronsgeest wordt in beslag genomen door de oorlogstijd, toen vele leden van de Velsense kerkeraad hun predikant moesten waarschuwen, dat zijn preken soms te fel waren. Zijn hou ding ten opzichte van de bezetters liet niets te gissen over en toen hij in 1942 een oproep kreeg om te verschijnen voor de procureur-generaal van het Vredes- gerechtshof in Den Haag dook ds. Bronsgeest onder. Na de invasie meldde hij zich vrijwillig aan voor de geestelijke verzorging van krijgsgevangenen ds. Bronsgeest was in 1940 majoor-legerpre- dikant bij de Lichte Divisie waardoor hij in krijgsgevangenschap werd geleid. Hij kwam in Torgau, waar in 1945 Rus sen en Amerikanen elkaar ontmoetten en smaakte na de bevrijding het genoe gen in de Thomaskirche in Leipzig een grote dienst voor Nederlanders te heb ben mogen leiden. Zo verliep het leven van deze predi kant grillig vanwege de oorlog en voor wie hem beter kenden toch rechtlijnig door zijn geloof en vertrou wen in betere tüden. Ds. Bronsgeest heeft j.l. zondagavond in zijn eerste gemeente Giessen Oude kerk een herdenkingsrede uitgesproken. Verder ligt het in zijn bedoeling om a.s. zondag in de avonddienst in de Grote of St.-Bavokerk te Haarlem zijn zilveren ambtsjubileum te memoreren en woens dagavond 2 juli om acht uur in het „Tehuis voor Militairen" aan de Jans- weg te Haarlem te recipiëren. EXAMEN LEIDSE CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen van de Leidse Chr. Kweekschool zijn geslaagd: K. Tolk, Alphen a. d. Rijn; L. G. van Veen, Oegst- geest; C. J. A. van Venetiën, Leiden; mej. I. W. Vogel. Leiden; mej. H. M. de Vos, Katwijk: F. de Vries. Leiden en mej. A. M. Bartlema. Noordwijk. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Woonhuis en erf Anna Paulownastraat la, in bod f.9700 is uit de hand ver kocht. EINDEXAMEN CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN. Voor het eindexamen afd. Gymnasium B van het Chr. Lyceum te Leiden zijn geslaagd: C. J. Bleichrodt, R. van Eijk, Bommenwerper B-25" Sergeant-majoor bij de Amerikaanse luchtmacht voor moeilijke keus Lido Bommenwerper B-52. Zo luidt de Nederlandse titel van een van de nieuwste Amerikaanse kleurenfilms, die thans in roulatie zün. Het gaat in dit geval om een sergeant-majoor bij de Amerikaanse luchtmacht, die als chef monteur een vrijwel onmidxare figuur is geworden op de vliegbasis, waar hij Jaren achtereen met hart en ziel heeft gewerkt, doch die terwille van zijn op meer aanzien gestelde dochter besluit een hem aangeboden baan in de burger maatschappij te accepteren. Zijn com mandant. een nog betrekkelijk jonge en zeer knappe man, die tot over zijn oren verliefd is op bovengenoemde dochter, doet alle mogelijke moeite om de be handeling van de ontslagaanvrage uit te stellen. De sergeant houdt echter voet bij stuk temeer daar hij van een ver houding tussen zijn dochter en de basis commandant niets wil weten. Pas na een vliegtuigongeluk, dat hoe zou het in een dergelijke film ook anders kun nen goed %floopt worden alle misver standen uit de weg geruimd en kunnen allen tevreden de toekomst tegemoet gaan. De sergeant blijft dus bij d2 luchtmacht dienen en de dochter mag bij wijze van spreken net zoveel met haar geliefde uitgaan als zij zelf wil. Natalie Wood en Karl Malden spelen in deze onderhoudende rolprent de hoofdrollen. Storm over Perzië Kleurrijke avonturen Luxor De figuur van Omar Khayyam, de Perzische dichter, wis- en sterrenkundige, die in de elfde eeuw be langrijk werk heeft verricht door ver betering van de tijdberekening en het samenstellen van een kalender, hebben de filmmensen geplaatst als de held van dit romantische en avontuurlijke ver haal. Zij namen ons hierin mee naar 't gigantische Perzische rijk uit die dagen, waarin de sjah absoluut heerser was over al zijn onderdanen. De waarljeids- lievende Omar weigert echter aan de pluimstrijkerij mee te doen, maar al ontneemt de sjah hem zijn geliefde door haar tot zijn vierde vrouw te nemen, door dik en dim blijft hij zijn vorst trouw. Door de vele verwikkelingen in dit verhaal vol actie is bijna ondoenlijk de geschiedenis na te vertellen. Het zou de spanning trouwens niet ten goede komen want ongetwijfeld zullen er velen zijn. die zich nog eens willen laten mee slepen in de duizend-en-een-nacht-sfeer die dit filmwerkje ademt. Het is weer een van die genoeglijke sprookjesvertel sels met veel kleur in vistavision tot leven gebracht. Het complot Losgeslagen jeugd REX Een kostschoolleraar betrapt drie van zijn oudere pupillen op dief stal. Hij is ziedend, maar wil hen toch nog een kans geven. Hij maakt een af spraak met hen, maar de jeugd houdt zich niet aan dit contract. De simpele aanloop voor een verhaal vol spanning, een verhaal, waarin de Franse jeugd niet erg gunstig wordt afgeschilderd. Of mis schien beter gezegd, een deel van de Franse jeugd. Dat deel, dat gebukt gaat onder moreel en zedelijk verval. Uiter aard is deze geschiedenis slechts een fragment, een momentopname, maar zij is tekenend voor de sfeer, die wij helaas in deze tijd tegenkomen. Het is een film, zoals alleen de Fransen die kunnen ma ken. Boeiend en aangrijpend. Het rijk van de zon Uitmuntende documentaire over schoonheid van Peru CASINO Wie zich nog de meester lijke film herinnert, welke de Nederlan ders De Booy en Egeler destijds op hun expeditie door het Andes-gebergte heb ben opgenomen en hier ter stede in de Stadsgehoorzaal hebben vertoond, zal dit Italiaanse werk (op het brede doek en in Ferraniacolor) zeker niet willen mis sen. Het nog weinig bekende Andes-ge- bied en zijn in kleurige kledij gehulde bewoners zal voorlopig nog wel „in trek" blijven en zeker als het onderwerp zo voortreffelijk behandeld wordt als in deze Lux-film geschiedt. Het leven van de Indianen met al zijn merkwaardige kanten, de schitterende natuur en de interessante folkloristische aspecten van het nog goeddeels ongerepte bestaan, dit alles trekt in zijn veelkleurigheid aan ons oog voorbij. Niet zo heel veel speel- VAN DEZE WEEK: M. Nagel, J. J. Scheffer. Het examen films kunnen het tegen een documen- wordt met 3 kandidaten voortgezet. I taire van dit kaliber opnemen! Prettige en sportieve wedstrijd De laatste etappe van de Leidse Jeugd Tour is in felle strijd verlopen. De B-klassers trokken weer in een zeer hoog tempo van start. F. v. d. Broek deed heftige pogingen om toch een keer alleen weg te komen, maar Brittijn en Leemans bewaakten angstvallig hun plaatsen in het klassement. Toen er ongeveer 14 van de 18 km. gereden wa ren trok J. de Ruiter van de Noord- wijkse Vrijgezellen er tussenuit. Bij de jacht, die toen ontstond, moesten enkele rennertjes afhaken. Bij een tweede po ging slaagden v. d. Broek. De Ruiter, Brittijn en Leemans erin om van het peloton los te komen. In de eindsprint bevestigde Brittijn nog eens, dat hü niet voor niets in de groene trui reed; hü won de etappe voor Leemans en De Ruiter. kers 2 seconden achter het Levendaal in het ploegenklassement. De v. Züp-wisselbeker gaat van het jaar dus naar het Levendaal. De „Tram melant-wisselbeker" is voor de tweede keer gewonnen door Plan-Noord. Het Levendaal slaagde er nog wel in deze avond de tweede plaats te berei ken ten koste van Zoeterwoude. De prüsuitreiking vindt hedenavond in Prediker plaats. Als dit gebeurd is, is de Lustrum-Tour weer verleden tüd en kunnen de jongelui terugzien op een sportieve en prettige wedstrüd. Dagklassement. A. Persoonlijk: 1. J. Deurman 29.25, 2. J. Turk, 3. W. v. d. Horst met verder nog 7 anderen in de zelfde tüd. A. Ploegen: 1. Vrügezellen 87.15. 2. Zoeterwoude 87.45, 3. Levendaal 88.15, 4. Lage Mors 90. Dagklassement. B. Persoonlük: 1. F. Brittün 30.12, 2. F. Leemans z.t., 3. J. de De brug over de Kwai" Drama in de jungle van Birma Trianon Dit monumentale film werk, dat een spannende uitbeelding geeft van de verbeten strijd tussen een Britse kolonel (als hoofd van krijgsge vangenen in de rimboe van Birma» en de brute Japanse kampcommandant, trekt zoals begnjpelük. zeer sterk de aandacht De Brit wint de stille strijd, maar laat zich door de bouw van een brug zozeer meeslepen, dat hü zich in feite aan collaboratie schuldig maakt, hetgeen pas op het laatste, uiterst dra matische ogenblik tot hem doordringt. Eindexamen H.B.S. voor Meisjes Voor het eindexamen van de Gen». HBS voor Meisjes afdeling MMS zün geslaagd: Mary Atkins, Rotterdam; Wil Burema, Leiden; Mien Blom Katwijk aan Zee; Hannie ten Brink, AÏphen aan den Rijn; Hannie Drost, Voorburg; Ina van Elk. Voorburg; Els Fanoy, Leid- schendam; Kora Key, leiden; Marjolein Krijgsman v. Spangenberg, Katwük aan Zee; Liesbeth Krips. Den Haag; Lieke van Muiden, Leiden; Wil Rünhart. Lei den; Anneke Schill, Wassenaar; Edith Slangen. Leiden; Yvonne Smit, Voor schoten; Ferry Soesman. Woubrugge; Greta Spaarman, Leiden; Margot Tap- penbeck Noordwijk Boukje Tymstra, Leiden; 'Dita Uiterwük Winkel, Leiden; Gerreke Uljée, Voorburg; Bea Vogele- sang, Voorburg; Meta Wassenaar, Voor schoten; Wil Andela,, Oegstgeest: Her- mien Bedeaux. Leiden; Resy Bogaare, Leiden; Milda Fanoy, Voorburg; Anne- lies van Gennep, Wassenaar; José Goed hart Katwük aan Zee; Sietske de Groot, Voorschoten; Marleen Grotendorst, Bos koop; Suus Hagemans Leiden; Yvonne v. d. Heiden Leiden;' Yvonne Huizer, Voorschoten;' Hemriette Koster, Bos koop; Irene Le Due. Oegstgeest; Joan Mensing. Oegstgeest; Inge Nijeboer. Leiden; Rolijn Postel, Leiden; Ite Reyers Leidschendam; Léonie van der Staay. 'Leiden; Mia van der Stoel. Was senaar; Ineke Swaan, Leiden; Co Vo gelaar, Wassenaar; Ineke Westerveld, Leiden; Aline van Wieringen. Leiden; Anneke Zorgdrager, Voorschoten. Afge wezen 4. Toelatingsexamen Rembrandt Lyceum Voor het toelatingsexamen van het Rembrandt-Lyceum zijn geslaagd: Menno Arbouw. Peter Arbouw, Rob van Assen, Marius Bazuin, Axel van den Berg. Tsjitske Boersma, John van Bork, Voorschoten, Marianne Boot. Leider dorp. Hans Broekhuis. Janbart de Bruün. Jan Buijsse, Louis Cohen. Ron nie Daalmeijer, Gerda van Es, Jaap van Exter. Noordwijk a. Zee. Hans Feijen. John Freeke. Marina Gerbrands. Oegst geest, Dolf Gerbrands. Warmond. Jaap de Geus, Boubby Grin. Joop Hansen, Rob den Hertog, Dirk Jan Hilarius, Emiel v. d. Hoeven, Trix Hoogendoorn. oeterwoude. Jan van Houten, Rob v. d. Hulst, Peter Jansen, Peter Janssen, Ellen de Jonge. Jacques Keereweer. Luuk Klinkhamer, Nick v. d. Klugt, Marjan Knöptels, Kees Koole. Aart Koren. Piet Koster, Manja Koudijzer, Reny v. d. Krol, Zoeterwoude. Wim van Kuilenburg. Bram Kukler. Freddv Laman. Zoeterwoude, Piet Laman, Nico Laterveer, Victor Lens, Freddy Majolée, Johnny Marks, Eddy Momberg, Bob Monné, Rob v. d. Neut, IJttje Noord ük. Randolph Onderwater. Kees Onvlee. Hennv Oostrom, André Ouweelen. Judy Paauwe. Voorschoten. Gé Philipsen. John Planjer. Henk Punselie, Rob de Roo, Bernard Rubingh, Rineke Sscheer. Tonnv Scheffer. René Segaar. Anton Slothouwer. Jeanet v. d. Star, Henk Stikkelorum, Felicity Street. Dick Strietman, Rob Strietman. Nanneke Sypkens, Oegstgeest, Eelke Taconis, Mieke Tielenburg, Anneke v. Tubergen, Noordwijk a. Zee, Co Vavier, Ab Ver biest. Kees Visser. Katwijk a. Z.. Freek Wemke. Marian Wieriks. Rob de Wit. Inge Wüling, Hans Wijnbeek. les Zwolle, Leiderdorp. Jacques van Eg- mond. Ronny Kocsis, Leiderdorp, Willy Schuurman. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Leiden. Afgewezen 29. „Laatsfe oordeel" van Lucas van Leyden IN BRUIKLEEN AFGESTAAN AAN RIJKSMUSEUM. Hedenochtend heeft H.M. de Koningin, ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Rijksmuseum te Amster dam. de tentoonstelling „Middeleeuwse kunst der Noordelüke Nederlanden" ge opend. Tot één van de belangrijkste in zendingen van deze indrukwekkende ten toonstelling behoort het .Laatste Oor deel" van Lucas van Leyden uit De Lakenhal. Vanwege het uitzonderlüke belang van deze expositie is dit schilderü bü hoge uitzondering voor de eerste maai in bruikleen afgestaan. Het ligt niet in het voornemen het .Laatste Oordeel" ooit weer uit te lenen. Om het belang van dit bruikleen te onderstrepen, heeft de hoofddirecteur van het Rüksmuseum voor de duur van deze zomer twee van de fraaiste schilderijen in ruil aan „De Lakenhal" afgestaan, t.w. het .Portret van Rem- brandts Moeder" en ..Het vrolüke Huis gezin van Jan Steen. Ruiter z.t., 4. F. v. d. Broek z.t„ 5. G. v d Geest 30.50 met nog 8 anderen in dezelfde tüd. B. Ploegen: 1. Plan Noord 90.14, 2. Le vendaal 91.12, 3. Zoeterwoude 92.30. Eindklassement. Persoonlük A: 1. A. Kloosterman 1 uur 33 43, 2. J. Deurman 1.34.30. 3. J. Turk 1.35.23. 4. W. v. d. Zeüden 1.36.40, 5. W. v. d. Horst 1.36.54, 6. J. Breedeveld 1.36.58, 7. J. Schmal 1.37.34, 8. J. Hoogendoorn 1.37.39, 8. A. de Winter 1.37.42, 10. W. Zaalberg 1.38.15. Ploegen A: 4.47.18, 2 Vrijgezellen 4.47.20, 3. Zoeterwoude 4.51.02, 4. Lage Mors 5.01.38. Persoonlük B: 1 F. Brittün 1.31.44, 2. F. Leemans 1.34.19, 3. F. v. d. Broek 1.35.37, 4. G. v. d. Geest 1.35.41, 5. J. de Ruiter 1.36.02 6. F. Hooites 1.36.55, 7. K. Janmaat 1.37.15, 8. Jac. Turk 1.37.38, 9. S. Westbroek 1.37.49, 10. B. Breedeveld 1.38.40. Ploegen B: 1. Plan Noord 4.40.42, 2. Levendaal 4.50.19, 3. Zoeterwoude 4.50.34. startten, gingen ook direct aan slag. W. v. d. Horst deed wanhopige pogingen om te ontsnappen, maar de gele trui en J. Turk van de Zoeterwoudse ploeg trok ken iedere keer het .peloton weer op de vluchteling. De Vrijgezellen speelden on dertussen een ander spelletje. Zü reden geregeld voor in het peloton en bewaak ten de gele trui. Zü hadden een etappe overwinning en nog 3 seconden tüdwinst nodig om het Levendaal het ploegen klassement te ontfutselen. Büna gooide J. Winters roet in dit potje. Deze zag kans om 2 km. voor de finish door een wegversmalling geholpen uit het peloton te ontsnappen Maar toen hü ^1 van een etappezege moet hebben gedroomd, liep de ketting van zün wiel. J. Deurman ging nu in ene gang door en niemand kon hem meer passeren, maar de nodige voorsprong had hü niet. Hü won de etappe voor J. Turk en W. v. d. Horst. Door deze uitslag bleven de Noordwü- Afscheid dr. W. Wiersma van Gymnasium Zaterdag 5 juli zal dr W Wiersma, die met ingang van I september 1958 is benoemd tot Hoogleraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, afscheid nemen als rector van het Stedelijk Gymnasium. Allen, die bij dit afscheid van hun persoonlijke belangstelling blijk willen geven (in het büzonder wordt ook aan oud-leerlingen gedacht) worden gaarne op 5 juli tussen 5 en 6 uur in het Gym nasium verwacht. EINDEXAMEN ST.-AGNES LYCEUM. Voor het eindexamen Gymnasium van het St.-Agnes Lyceum zijn geslaagd voor diploma A C M. Th. Breukel, Voorburg. A. J. C van Haastert. Zoe terwoude. A. J. M. de Heü, Leiden; C. M. Krom, Leiden; A. M. P. J. Omtzigt. Zoeterwoude en voor diploma B: M C. Blom. Leiderdorp. E. W E. Jansen. Noordwük; A. A. M. van de Kamp. Sassenheim; E. M Th. G. de Krüger. Leiderdorp; Jkvr. R. W. D. M. Serraris. Leidschendam. TENTOONSTELLING WERKEN VAN A. H. BAKKER KORFF. Van 5 juli tot 15 september wordt in „De Lakenhal" een tentoonstelling ge houden van werken van A. H. Bakker Korff.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3