Werkgevers stellen minimumeisen voor slagen der industrialisatie WEERBERICHT Meer investerenbeter fiscaal klimaat en ruimer krediet voor exportverhoging D. v. d. KWAAK LID VAN G. S. is Na vertrek Hammarskjöld meer activiteit van Libanese rebellen EXECUTIES IN HONGARIJE GAAN VOORT, ZEGT FABIAN 97ste jaargang ZATERDAG 28 JUNI 1958 No. 29477 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Adres aan Tweede Kamer De Nederlandse werkgeversbonden hebben naar aanleiding van de zesde industrialisatienota een adres aan de Tweede Kamer gericht waarin zij met nadruk wijzen op minimumeisen van de zijde van het bedrijfsleven waaraan door de overheid gehoor zou moeten worden gegeven, willen de doeleinden van de industrialisatie-politiek ver wezenlijkt worden. De door de minister genoemde elf miljard gulden voor industriële investering in vijf jaar wordt in dit adres onvoldoende genoemd. Ver betering van het fiscale klimaat is dringend noodzakelijk, onder meer in de vorm van volledige herleving van de vervroegde afschrijving, verruiming van de investeringsaftrek en het vervallen van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting eind 1958 in overeenstem ming met de geldende wet. Voorts dienen de fiscale belemmeringen voor noodzakelijk geachte fusies te vervallen en dient de mogelijkheid van het afsluiten van ondernemersovereenkomsten op de Euromarkt behouden te blijven. Tenslotte achten de verbonden een ruimere en soepeler exportkredietverlening een noodzakelijke voorwaarde voor een slagen van de industrialisatiepolitiek. Vervroegde afschijving t.a.v. de exportfinanciering slechts toe zegt de ontwikkeling terzake nauwlet tend te volgen en volstaat met de op merking, dat de regering reeds eerder steun heeft verleend aan de export financiering door het verstrekken van een liquiditeitsgarantie. De vraag moge worden gesteld, waar om de regering geen verhoging van deze liquiditeitsgarantie overweegt. Wat de exportkredietverzekering be treft is een bespoediging van de proce dure niet voldoende. Een soepele behan deling van de kredietverzekering, ook voor aanvragen van kleine omvang, waarbij vooral op de exportbevorderen de aspecten wordt gelet, is van nog groter belang. Thans Leids wethouder voor financiën Naar wij vernemen wordt alge meen verwacht dat de heer D. van der Kwaak, wethouder van finan ciën te Leiden, zal worden gekozen Elf miljard in vijf jaar onvoldoende Het adres, dat is opgesteld door het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond. het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestant-Christelijke Werkgevers in Nederland, merkt ten aanzien van de taakstelling in de industrialisatiepolitiek o.m. he volgende op. De door de minister gestelde elf mil jard gulden voor industriële investering over de periode medio 1957-medio 1962 komt «gezien het prijspeil) overeen met de negen miljard in de vijf voorgaande jaren. Dit betekent, dat in ONVOLDOENDE MATE rekening gehouden wordt met de behoefte aan een omvangrijker in vesteringsvolume ten gevolge van de voortgeschreden techniek. De extra investeringen als uitvloeisel van het werken voor een grotere (Euro) markt waaraan de noodzaak van toe nemende specialisatie en mechanisering inherent is. komen voorts in de taak stelling door de minister onvoldoende tot hun reoht. Financiering De minister laat zich vrij optimistisch uit over de vraag of de nationale bespa ringen. nodig ter financiering van de industrialisatietaak, ter beschikking zul len komen. De verbonden oordelen min der licht over dit probleem. Sinds medio 1956 is wat besparingen betreft een ach terstand ontstaan ten opzichte van de taakstelling, terwijl de behoefte aan particuliere industrie-investering samen valt met grote openbare kapitaalsinves tering voor Deltaplan, ontwikkeling van kernenergie, wegen- en havenaanleg. De nota wordt met betrekking tot de mogelijkheden tot voortgezette zelf financiering bepaaldelijk te optimis tisch genoemd. De daling van de win sten in het jongste verleden maant tot grote voorzichtigheid. Aangezien niet gerekend mag worden op een even gunstige conjunctuur als in de jaren 19521957, terwyl het voor de hand ligt een verscherpte internationale concurrentie te verwachtèn, is een ver betering van het fiscale klimaat drin gend noodzakelijk. In de eerste plaats achten de verbon den een herleving van de faciliteit van de vervroegde afschrijving in haar volle ongetemporiseerde vorm dringend nodig. De aarzeling van tal van ondernemers om te investeren tegen vaak hoge prij zen kan in belangrijke mate worden overwonnen, wanneer zij weten, dat zij ook fiscaal het grootste deel van hun afschrijvingen kunnen brengen ten laste van een periode met relatief gun stige opbrengsten. In de tweede plaats willen de veihon- den aandringen op verruiming van de investeringsaftrek. Wanneer men het prijsverloop in de achter ons liggende jaren beziet, dan is er alle aanleiding om een fiscale afschrijving van in totaal 120 procent van de historische kostprijs want praktisch is dit het resultaat van de investeringsaftrek zeer onvol doende te noemen. De verbonden achten het vanzelfspre kend, dat de thans van kracht zijnde verhoging van de vennootschapsbelas ting met vier punten aan het eind van 1958 inderdaad in overeenstemming met de wet zal vervallen. Polen onder druk van Russische legers? Westelijke diplomaten niet gerust op troepenbeweging Amerikaanse en Britse diplomaten zjjn er bang voor, dat de Sovjet-Unie op het punt staat om de Poolse rege- ring-Gomoelka onder militaire druk te zetten, aldus weet de New York Times uit Londen te melden. Deze vrees is ont staan door berichten, dat er Russische troepenbewegingen gaande zijn in en om Polen. Russische troepen in Oost-Duits- land zouden naar de Oder trekken en ook zouden Russische troepen via Wit- Rusland op weg zijn naar Oost-Polen, aldus de „New York Times". Het blad zegt dan, dat deze troepen bewegingen een normaal karakter kun nen hebben en in verband kunnen staan met voorgenomen zomermanoeu- vres van het Russische leger. Maar in Londen worden deze bewegingen ook in verband gebracht met de terugkeer van Moskou tot een krachtige politiek tegen over de communistische satellietlanden in Oost-Europa, aldus de „New York Times". D. VAN DER KWAAK tot opvolger van mr. I. J. R. Schmal als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De verkiezing van zes leden van Ged. Staten vindt woensdag 2 juli a.s. plaats. De heer D. van der Kwaak, die 52 jaar oud is, werd in 1935 lid van de Leidse gemeenteraad, waarin hij tot 1940 zitting had. In 1946 keerde hij in de raad terug voor de Prot. Chr. fractie. Hij werd benoemd tot wethouder van financiën, welke post hij tot nu toe heeft bekleed. Zijn benoeming tot lid van G. S. be> tekent dat hij voor zijn lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad en dus ook als wethouder zal bedanken. Mijnramp in Japan Sedert donderdagnacht zyn in een kolenmijn by Foekoeoka in Japan 24 mijnwerkers ingesloten doordat water van een rivier in de mijn is doorgedron gen. Daar het waterpeil blijft stijgen, kunnen reddingsbrigaden niets uitrich ten. Men heeft weinig hoop, dat de mijnwerkers kunnen worden gered. Praag haalt een oude zaak uit het geheim archief (Van onze Londense correspondent) Eerst gisteren is bekend geworden, dat op 4 april de tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag. Bed ford. tot „persona non grata" werd ver klaard en uit het land gezet wegens een poging een Tsjechische burger, Machalek, uit het land te smokkelen. Van Britse zijde is evenwel verklaard, dat Bedford die intussen ontslag ge nomen heelt uit de buitenlandse dienst het slachtoffer is geworden van een Tsjechische valstrik. Zonder medewe ten van zijn superieuren had Bedford gepoogd Machalek in de bagageruimte van zijn auto naar West-Duitsland te brengen. Aan de grens was Machalek echter gaan kloppen, naar zijn zeggen, omdat hij bijna stikte, maar volgens de mening hier in Londen, omdat het doorgestoken kaart was. ..Praag" had de vluchteling doelbewust op Bedford afgestuurd om de Britse diplomatieke dienst in een kwaad daglicht te stellen. Toen hij ontdekt werd, had hij geen enkel teken van vrees of verslagenheid gegeven. Dat de Tsjechen thans, na bijna drie maanden, met dit totaal ver geten incident voor den dag komen en ook de beschuldiging van spionage door Bedford uiten, is kennelijk een ant woord op de Britse aanklacht tegen de Tsjechische militaire attaché in Lon den. kolonel Pribyl. die bij spionage in Engeland betrokken blijkt te zijn. Bedford verklaarde, dat hij alleen uit vriendschap Machalek had geholpen, zonder ook geld aan te nemen, zoals beweerd was. In de toekomst zou hij tegenover in nood verkerenden opnieuw handelen zoals hij deed. Fusie belemmeringen Hogere temperaturen Het weer onderging in de afgelopen nacht in een groot deel van ons land enige verbetering, welke verband hield met stijgingen van de luchtdruk boven geheel West-Europa. De depressie boven Oost-En geland vulde op. Een depressie, die over de Povlakte naar de Karpathen trok. bracht lang durige regenval in Duitsland. Op vele plaatsen viel meer dan 25 mm., terwijl op de Broeken in de afgelopen 24 uur zelfs 125 mm. neerslag werd gemeten. Een depressie ten zuidwesten van Ier land verplaatste zich maar langzaam. Boven West-Europa zal in verband met de aanhoudende luchtdrukstijgingen een rug van hoge druk tot ontwikkeling komen, die en verbinding tot stand zal brengen tussen een hogedrukgebied bo ven Noord-Noorwegen en een maximum bij de Pyreneëen. Onder invloed hier van zal het morgen overwegend zonnig weer zijn met stijgende temperaturen en weinig wind. 29 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 19.08 uur; onder: 3.01 uur Hoogwater te Katwijk te 1.17 er 13.49 uur. Laagwater te 9.16 en 21.58 uur. (30/6 hoogwater te 2.07 en 14.39 laagwater te 10.16 en 22.47 uur). Prinses Irene terug uit Lausanne H.K.H. Prinses Irene is gisteravond te Soestdijk teruggekeerd uit Lausanne. Zij heeft haar studies in Zwitserland beëindigd. Zoals bekend zal zij met ingang van het nieuwe academische jaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gaan studeren. Niet-communisten bedanken voor raadslidmaatschap Finsterwolde (Speciale berichtgeving) De drie leden van de P.v.d.A. en de twee leden van Gemeentebelang in de gemeenteraad van Finsterwolde. heb ben de burgemeester bericht, dat zij bedanken voor hun raadslidmaatschap, omdat samenwerking met de commu nisten in geen enkel opzicht mogelijk is. In de raad hebben zeven commu nisten zitting. Ontvluchte Est is voor onderzoek naar Edinburgh Een 32-jarige Est, Erich Teayn, die woensdagavond wist te ontvluchten van een Russische vissersboot die bij de Shetland-eilanden viste, is op het ogen blik voor ondervraging op weg naar Edinburgh. De Est slaagde erin te ont komen aan 30 Russen, die hem op de verlaten westkust van een der Shetland- eilanden, waar hij aan land was gegaan, achtervolgden. Hij hield zich schuil in de hut van een keuterboertje tot de Russen hun achtervolgingspoging opga ven. Hij meldd'. zich daarna bij de plaat selijke politie <*n vroeg asiel. Vrijdagnacht lagen er honderden Rus sische vissersboten voor de Shetland- eilanden voor anker. Diplomaten van de Russische ambassade te Londen hebben inmiddels de commandant van de Rus sische vissersvloot ondervraagd. Met het in werking treden van de Euromarkt wordt een grotere mate van specialisatie, concentratie en eventueel integratie van de produktie noodzake lijk. De verbonden wijzen op de moge lijkheid om door fusies tot kostprijsver laging te komen, doch constateren, dat noodzakelijk geachte fusies vrijwel steeds fiscaal onmogelijk worden gemaakt. Zij achten het buitengewoon onge wenst dat de belastingwetgeving er toe zou dwingen om constructies, welke op zakelijke gronden wenselijk zijn, achter wege te laten of door minder doelmatige te vervangen. Voorts zijn zij van mening, dat de mogelijkheid van het afsluiten van ondernemersovereenkomsten op de Euromarkt behouden dient te blijven. De onduidelijkheden dienaangaande in het EEG-verdrag zijn dan ook zeer te betreuren. De minister van Economische Zaken zegt in de nota, dat alle aandacht aan de exportfinanciering en de exportkre- i dietverzekering wordt besteed. Het is daarom teleurstellend, dat de minister Automatisch alarmsignaal voor brandgevaar Een Britse firma heeft een nieuwe elektrische brandmeldingsinstallatie ont wikkeld. die zowel vroegtijdig waar schuwt voor brandgevaar in het gebouw, waarin zij is geïnstalleerd als in het brandweerstation ter plaatse. De fabri kant beweert dat het systeem nooit meldingen, en'dat een "mgenleua: con- oot Gerrit Voorting op de boute- 35-jarige Rosendaler heeft de echte structie van de elektrische leidingen een vacd van Duinkerken over de eind- j sprinters in de kopgroep totaal MeLSriëegnbev,oeiSgn ümomiSS f^P ''oor df raPPc Italiaan Baffi verrast. Hoe dat in zijn werk ging waarschuwing wordt gegeven in het ge- i (rechts) en de verrassende ter tLl~ vertellen wij uitgebreid elders in dit val van een gevaarlijke temperatuur- ;;0( £)e Nederlander heeft de twee- blad (Telefoto) ctiiïrintT rrmrvvafcraonHo aan hot nithmlron I de Ronde van Breed lachend flitst onze landge~\ Frankrijk gewonnen. slimme stijging voorafgaande aan het uitbreken I van brand etappe van Hel lijkt niet so ergmaar midden in een vuurgevecht zitten is toch geen pretje (Van onze Reisredacteur) BEiROET Ofschoon de voorspelling een enigszins dwaas iets. maai dat het Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel van president Sjamoen, dat de rebellen op grote schaal tot de aanval zullen I overgaan, nog niet bewaarheid werd, is het toch onweerlegbaar dat de activiteit van de rebellen sedert het vertrek van Hammerskjöld gestegen is, terwijl het leger haar activiteiten dienovereenkom stig uitgebreid heeft. Dag en nacht weer klinken er bomexplosies en de ratelende machinegeweren in de Moslems® Basta- wijk zorgen soms voor een dreigend rit me bij de zachte dansmuziek in de luxueuse hotels. De mensen daar doen de rumoerige I strijd met een schouderophalen af, als werkelijke vechten niet zo grappig bemerkte is 's avonds, toen ik temidden van een gevecht tussen het leger en de rebellen op de grens van de Bastawijk verzeild raakte. Het spel begon, toen een luide explo sie mijn taxi deed schudden. Mijn chauf feur en ik kropen uit veiligheidsoverwe gingen naar een diep portiek. Onze ruggen werden door een soliede muur beschermd voor het machinege weervuur van de rebellen, terwijl wij een I goed uitzicht hadden op de soldaten van het leger, die vanachter muren, ramen bomexplosie, toen ik deze regels zat te en barricades van zandzakken terug- I schrtfven in een comfortabele hotel- I vuurden. kamer. De terugketsende kogels, die voorbij zoefden, maakten het verblijf in het be trekkelijk veilige portiek echter vrij on aangenaam Het leger kwam er beter vanaf dan de rebellen. Versterkingen trokken kalm onder het rebellenvuur van sluipschutters op de omringende daken door en namen gun stige posities in op de daken, terwijl zij een fiks machinegeweervuur op de re bellen loslieten. Toen naderden twee pantserwagens, die zich opstelden op de hoeken van de door de rebellen beheerste straten en begonnen luidruchtig te schieten. De rebellen gingen toen kleine grana ten gebruiken, die betrekkelijk dicht by onze schuilplaats ontploften Na een uur van knallen en dreunen werden de kanonnen van de pantserwa gens in stelling gebracht en werden en kele granaten naar de door de rebellen bezette hulzen gezonden. Dit maakte een einde aan onze tijde lijke residentie. Onder dekkingsvuur van het leger kropen wij naar veiliger oor den en realiseerden ons daarbij duide lijk. dat het leven van de bewoners in deze wijken, die dit alles idere avond meemaken, verre van prettig is. een feit dat nog eens onderstreept werd door een Tal van processen tegen deelnemers aan de opstand ivorden in het geheim gevoerd „Indien de Verenigde Naties niet dadelijk ingrijpen, zal het bloedvergieten in Hongarije voortduren", aldus de voorzitter van het Verbond van Hongaarse ex-poli tieke gevangenen, dr. Fabian, in een brief aan de speciale V.N.-commissie voo» Hongarije. „Onschuldige kerkelijke ambtsdragers, zoals de Lutherse bisschop Ordass en zijn volgelingen, zullen door geheime processen worden geliquideerd, evenals ahdere onschuldigen", aldus Fabian, volgens wie Nagy en Maleter niet de eerste slachtoffer van geheime processen en terechtstellingen zijn geweest. Eerder werden de voorzitters van de revolutionaire arbeidersraden van Boedapest en Szeged en een ondervoorzitter van een van deze raden in het geheim ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Thans staan achttien leraren en studenten van de militaire Kossuth-academie van Boedapest in het geheim terecht, evenals artsen, die medische hulp aan opstandelingen hebben gegeven. Voorts is er een geheim proces tegen 47 advocaten aan de gang, die tijdens de opstand een bijeenkomst van de Orde van advocaten hebben doen houden en de rode leiders van de Orde hebben afgezet. Tegen vier van hen is de doodstraf geëist, aldus dr. Fabian. Zes studenten in mei ter dood veroordeeld De Internationale Juristencommissie heeft gisteren bekendgemaakt, dat op 22 mei een Hongaarse rechtbank in een ge heim proces zes studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd wer den van het verspreiden van het revo lutionaire blad „Elunk" ten tijde van de Hongaarse opstand. Een van de andere twaalf verdachten kreeg levenslange gevangenisstraf elf werden tot tijdelijke gevangenisstraffen veroordeeld en een werd vrijgesproken. De advocaten van de verdachten moes ten onder ede verklaren geen inlichtin gen over de vonnissen te verstrekken, aldus de Internationale Juristencom- missie. Verder zegt het te Wenen in het Hon gaars verschijnende blad „Magyar Hi- rado" van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat de voormalige secretaris generaal van de partij van Hongaarse kleingrondbezitters, Bela Kovacs, is ge arresteerd. Na onder Rakosi van 1953 tot in 1956 gevangen te hebben gezeten, werd Kovacs minister van Landbouw in het kabinet-Nagy. Nadat de Russen de op stand hadden neergeslagen trok Kovacs zich terug uit de politiek. Als reden noemde hij zijn slechte gezondheid. Zwijgende demonstratie In de Zuidhongaarse stad Szeged heb ben twaalfhonderd personen een zwij gende protestbetoging gehouden naar aanleiding van de terechtstelling van Imre Nagy en zijn medewerkers. De deelnemers, die zwarte armbanden droe gen, kwamen samen op een plein in het centrum. Toen de politie verscheen ging het merendeel van de demonstranten naar huis of nam zijn rouwband af. Het in de Hongaarse taal te Wenen verschijnende blad „Magyar Hirado", dat dit meldt, voegt hieraan toe dat de geheime politie later personen arresteer de. die zij als aanstichters van de beto ging beschouwde. Ongeveer tachtig per sonen die gevaar liepen ook te worden aangehouden, werden met twee vracht auto's, beschikbaar gesteld door de arbei- Tot zover onfce reisredacteur. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft gisteren het overleg over de Libanese crisis voortgezet, maar ook aandacht gewijd aan andere zaken. Dit wordt in New York gezien als een aan wijzing, dat de toestand in Libanon niet meer zo urgent is, dat Hammarskjöld van gevoelen is, alle andere zaken ter zijde te moeten schuiven om zich alleen en voortdurend op deze kwestie te con centreren. Men meent dan ook dat Hammarsk jöld geneigd is de toestand in Libanon als een Libanese binnenlandse aange legenheid te beschouwen. ders van de stad, naar Joegoslavisch ge bied gebracht. De grenswachten lieten hen ongehinderd passeren, aldus het blad. Geen inlichtingen Hongarije is niet van plan inlichtingen te verstrekken aan de speciale commis sie van de V.N. voor Hongarije, zo heeft een regeringswoordvoerder te Boedapest meegedeeld. De Hongaarse regering blijft van oordeel, zo zei hy.dat genoem de commissie een willig werktuig is in handen van zekere imperialistische mo gendheden en dat zij zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije. Op vragen om bijzonderheden over het proces tegen Nagy en de zijnen wilde de woordvoerder geen antwoord geven, omdat de journalisten zich z.L ook met de binnenlandse zaken van Hongarije bemoeiden Ook wilde de woordvoerder niet in gaan op vragen over hardnekkige ge ruchten over een aan de gang zynd of al beëindigd proces tegen drie vooraan staande Hongaren, die met Nagy asiel in het gebouw van de Joegoslavische legatie te Boedapest hadden gekregen en later met hem door de Russen naar Roemenië werden gevoerd. De betrokke nen zouden zijn: mevr. Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 wegens „Tito- isme" terechtgestelde oud-minister van buitenlandse zaken Laslo Rajk: Gabor Tanczos, voormalig secretaris van de Petöficlub, en Sandor Haraszti, een vooraanstaand lid van de federatie van Hongaarse journalisten. „Onbeschoft" De Joegoslavische regering heeft gis teren de communistisch-Chinese rege ring van onbeschoftheid en het in de steek laten der traditionele Chinese be leefdheid beschuldigd. Een regerings woordvoerder leverde kritiek op de be handeling door de Chinezen van de scheidende Joegoslavische ambassadeur in Peking. Popovic. Chinese functiona rissen hadden de ambassadeur geboycot bij zijn afscheid na een ambtsperiode van drie jaar. Verzet in Sinkiang Het „Volksdagblad" uit Peking meldde gisteren, dat er in de Centraal-Aziati- sche provincie Sinkiang opnieuw verzet is gerezen tegen het communistisch- Chinese bestuur. Het vorige jaar meld den de bladen eveneens onrust onder de vijf miljoen Oeigoers. die in hoofdzaak dit spaarzaamst bevolkte deel van China bewonen. Verscheidene executies van „contra-revolutionairen" waren toen het gevolg Ook in de nieuwe berichten wordt ge zegd. dat men het regionale nationalis me in Sinkiang de baas is kunnen wor den. Er wordt gesproken van „patriot ten die naar het voorbeeld van de Hon gaarse tegenrevolutie een onafhankelijke republiek wilden stichten onder de naam Oost-Turkestan".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1