Nu de vrouw in Ned. Hervormde Kerk een ambt gaat bekleden Nieuwe oploswedstrijd Kerkdiensten Leiden en omgeving even Kerkelijk L Besluit met wijsheid hanteren! ZATERDAG 28 JUNI 1958 Zondag 29 juni Radlo-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst, gehouden op zondag 22 Juni 1958 om 2 uur nam.): 11.15 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-Zuid; (uitzending van de dienst voor belang stellenden, gehouden op zondag 22 Juni 1958 om 7.30 uur nam.); 3 45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (recht streekse uitzending). Leiden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. J. van der Wiel („De Kerk zingt"). Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. P. Kloek, 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Oosterkerk: 10 uur ds. M. Ottevanger, 5 uur ds. J, Groot. Marekerk: 10.30 uur ds. J. v. d Wiel. Kooikapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk; 9.30 uur dr. P. L. Schoonhelm. Herv. School Boshuizerkade11 uur dr. P. L. Schoonhelm. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek. Ver. Vrljz. Herv. (Leldse Volkshuls): 10.30 ds. Verstraaten te Wormer. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. Kooy. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. F. Offe- ringa te Katwijk aan Zee. Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10 uur mej. Van Dalfsen. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur ds. N. Korenhoff, te Applngedam. School Tlmorstraat: 10 uur ds. N. Ko renhoff, 5 uur ds. Heule. Oude Vest: 10 uur ds. Maaskant, 5 en 7 uur ds. A. O. Poppe, te Naarden. Maranathakerk: 11 uur ds. Heule, 5 uur ds. Maaskant. School Telderskade: 10 uur ds. A. O. Poppe, 5 uur dr. von Meyenfeldt. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (onderw. De weg terug) en 5 uur (onderw Wie ls de Meeste ln het Koninkrijk Gods?)ds. C. v. d. Weele. Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. K. Brüning te Rijnsburg. Evang. Luth. Kerk: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. J. van Hille te Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. A J. van der Sluis te Alkmaar. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreew(jkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Moo- lenaar. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. L Paas te Nieuw-Bulnen. (Vrijdag 8 uur bidstond) Leger des Heils: 10 uur heiligingssamen komst, 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur opwekkingssamenkomst o.l.v. kapitein en mevr. R. J. Schurink. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur leesdlenst, 2.15 uur ds. C. v. d. Weele van Lelden. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. de Vos te Katwijk aan Zee; 6.30 uur ds. F. P. Salverda te Hoofddorp. Alphen aan den R(jn Herv. Gem.: Jullana8traat; 9 uur ds. J. H. Bogers; 10.30 uur vie. J. Zagema. 6.30 uur ds. J. J. F Franck te Utrecht; Jeugddienst; Kapel i Gouwsluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer; j Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Le- feber; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorlssen; Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stichting: 10.30 j uur ds. A. van den Bovenkamp te Eng- wierum; Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Hengeveld te Woubrugge; 6.30 uur i ds. W. C. v. d. Brink te Den Haag; Noor- derkerk: 10 uur ds. Jac. Erlnga te Oegst- j geest, 6.30 uur ds. G. Hengeveld; Aula j Chr. Lyceum: 10 uur ds. W. C. van den Brink, 6.30 uur ds. Jac. Erlnga; Hooft- straat: 10 en 6.30 uur ds. J. M. van den Brink te Nij-Beets; Geref. Kerk (art. 31) Hotel Centraal: 10.45 en 4.45 uur kand. H. i den Boeft te Groningen; Chr. Geref. Kerk j van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloo- straat: 9.30 en 4 uur de heer Verlinden te Krimpen aan de Lek; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. J. Spijker te Den Haag; Evangelisatie IJsbaange- bouw: 10 uur HA.. 6.30 uur dc heer Se- vensma te Amsterdam. Benhuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur kand. Voortman te Rijssen (Ov.)- Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur kand. Hofman van Aalst (Geld.). Bodegraven Herv. Gem.: 10.30 uur ds. J. C. Terlouw, 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. J. C. Terlouw; Herv. Evang.: 7 uur ds. J. J. H. van Ree te Amsterdam; Geref. Kerk: 9 en 4.30 uur ds. A. C. Kersten; Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwam- merdam; Geref. Kerk (art. 31): 9 en 6.30 uur ds. H. Scholte te Nieuw-Leusen; Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 10 uur ds. L. G. C. Gabrandt van Dor drecht; Evang. Kring: 10 uur Ere-dlenst, 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.80 uur ds. J. Pronk; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur d3. GIJsb. Lee- ne; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Meijers te Utrecht; Geref, Kerk; 9 30 en 6.30 uur ds. B. Bouma van Noordwljk aan Zee. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Roth. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Bljle- veldt te Oegstgeest, 5 uur ds. Boonstra te Warmond. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur kand. D. Driebergen, 6 uur ds. A. Makkenze, 10.30 uur (gymnastieklokaal Narcisstraat) dhr. Van Pijnen te Amster dam; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan ZeeHerv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout, 6 uur ds. P. Moerenhout; Oude Kerk; 8.30 uur ds. Makkenze, 10 uur ds. D. Bouman, 6 uur ds. F. Offergina; Kapel: 10 uur ds. W. A. B Hagen, 5 uur ds. Bonsema te Wagen- nlngen; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Nawijn, 5 uur ds. F. Pijlman; Chr. Gref. Kerk: 10 en 5 uur prof. L. van der Meijde te Den Haag; Geref. Gemeente Remisestr.: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned. Casa Cara; 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (art. 31)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Groot van Leiden, 6.30 uur ds. J. P. Hon- nef; Kerkzaal; 10.30 uur ds. J P Honnef: Gebouw: 10 uur Klnderkerk; Geref. Kerk: 9 uur ds. Dijk; 11.15 uur ds. Banga: 6.30 uur ds. Banga; Kerkzaal: 9 u. geen dienst, 4.30 uur ds Dijk: Ver. Vrljz. 'ge bouw Lindelaan 12a)10.30 uur ds. P. J. van Mullem te Rotterdam. Leimuiden Herv Gem.: 9.30 en 7 uur i ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. j G. Pettlnga, 5 uur vicaris Snijders; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten, Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 30 uur prof. dr. J. I van Genderen, te Apeldoorn; Geref. Gem. 10 en 4 uur ds. L Kleboom; Geref. Kerk i (art. 31): 10 en 4.30 uur ds J J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees-i dienst; Ned. Prot. Bond: 10 uur dhr. G. Kroes, te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Stehouwer, 6.30 uur ds. H. Verweij; Rem. Kerk: 10 uur ds. A. Cramer; Geref.! Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J Snel; Chr.! Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. j Nieuwveen Herv Gem.: 9.30 uur de! heer J. van den Hoek; 3.15 uur ds. de Nle van Amsterdam; 6.30 uur de heer J. van den Hoek; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Speelman, em. pred. te Nieuwkoop, 2.30 uur ds. Hoornstra te Hoofddorp. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. Brons; 7 uur ds. H. P. Swets van Rijk. Jeugddienst; Bethelkapel: 10 uur ds. J. A. van Boven- Pnlël Hille- gommerbuurt: 10 uur ds. F. Brouwer te Hillegom; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. D. Hoornstra te Hoofddorp; 3 uur ds. IJ. v. d. Zee; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. NoordwUkerhont Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. NoordwlJk-Btnnen Herv. Gem.: 10 u. ds Oppenhelmer van Lelden en 7 uur ds. Van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Helnen; (V. d. Berghstichtlng)11 uur ds. Helnen Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. Honders van Wassenaar, 7 uur ds. Cu- pédo; Jeugdkerk: 10 uur ln de De Vis- serschool, Huls ter Duinstraat; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Dronkert van Lel den; Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal aan de Schoolstraat)10 en 5 uur ds. van der Graaf van Nykerk. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.A.); Paulus- kerk: 10 uur prof. dr. A. J. Rasker, 7 uur ds. G. F. Callenbach; Hoge Mors: 10 uur ds. G. F. Callenbach; Ver. v. Vrljz. Herv.: W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. E. F. Wlldervanck te Bussum; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. G. Th. Hothulzen te Lelden. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 en 7 uur ds. T. D. van Soest. Rijnsburg Herv. Gem.: (Grote Kerk): 10 uur ds. H. van Gosllga (H.A.), 5 uur ds. A. J. Schneider te Amsterdam (Jeugd dienst; (Kleine Kerk)10 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosllga (H.A.); Geref Kerk (Rapenburg): 9.30 u. ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. H. Post; (Voor- houterweg)9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. L. van der Linde (Maranathakerk) 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. J. Bij leveld; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. K. Brunlng; Chr. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. Walvaart, 5 uur ds. Poldervaart, te Schevenlngen; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. van der Berg; 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. v. d. Schuit te Utrecht; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. van Amstel; Geref. Kerk: 10 en 2 30 u. ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Chr. Eerhard te Hillegom, 6.30 uur ds. Th. J. Steenbeek te Wateringen; Geref. Kerk: 10 uur ds. van den Berg. 5 uur ds. Kulj- per belden te Sassenheim; Geref. Kerk (art. 31): 10,15 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. v. Dok te Noordwijk-Blnnen. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur j dhr. Kattenburg, Lage Vuurse, 6.30 uur i ds. J. R. Cuperus; (Wijkgebouw Esdoorn- laan)9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur dhr. Kruithof te Monter; Wet en Evange- 11e: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. N Impets te j Wolfheze; Rem. Geref. Kerk: geen dienst; Chr. Afgesch. Gem.; 9.30 en 5 uur lees- dienst. Het is waarschijnlijk niet zozeer be kend, maar er bestaat in Nederland een competitie van elftallen gedeta cheerd bij de Marine. Ook de Marine luchtvaartdienst van het vliegkamp Valkenburg heeft aan deze competitie deelgenomen en is als nummer twee op de ranglijst geëindigd achter het elftal van de mariniers uit de Van Braanhouckgeestkazerne te Doorn. Bei de elftallen zijn ingedeeld in de zuide lijke sector. Het reglement van deze wedstrijden schrijft voor dat de num mers 1 en 2 in een tweede finale uit komen tegen 1 en 2 uit de noordelijke sector. De M.L.D. kwam toen uit tegen het elftal van Hr. Mr. „Hertog Hen drik" en won met r<-0 en waar Doorn won van Hilversum met 31 kwamen M.L.D. en Doorn in de finale. Deze werd gisteravond gespeeld op Nieuw-Zuid in Katwijk aan Zee. De spelers van het vliegkamp Valkenburg wisten voor de tweede maal in successie de fraaie wis selbeker. Indertijd uitgeloofd door de commandant Zeemacht in Nederland, te veroveren door de wedstrijd met 20 verdiend te winnen. De M.L.D. was technisch juist zoveel sterker dat de uitslag gerechtvaardigd was. Waterpolo nieuws LZC I heeft gisteravond van het eerste van HZC geen noemenswaardige tegenstand ondervonden. De Leidse ploeg was op alle punten de baas. Aanvankelijk kon de Hilversumse ploeg het nog een beetje bolwerken en hoewel LZC verreweg de beste kansen kreeg, duurde het geruime tijd voor ge scoord werd. Dat gebeurde toen Rinus Brak een fout geplaatste HZC-bal op pikte, naar Teegelaar gaf en deze op zijn beurt het leer naar Hans Slooter doorgaf. Met een hard schot scoorde laatstgenoemde 10. HZC zakte reeds af en geheel vrjjliggend kon Siem Ouwerkerk gemakkelijk 20 scoren. Even nog kwam HZC terug en liep in tot 21. Maar met de rust was de Leidse voorsprong weer groter n.l. 31 door Dick Timmermans, die fel sprin tend de bal goed aangegeven kreeg. Direct na de hervatting liet de HZC- verdediging Siem Ouwerkerk geheel vrij liggen en van dichtbij had hij geen moeite 41 te scoren. Toen Hans Sloo ter een bal nog net van de achterlijn af haalde en de Hilversumse keeper zijn doel verlaten had kon Dick Timmer mans, totaal vrij liggend, in een leeg doel schieten. Het was gewoon niet leuk meer, zeker niet toen de HZC-keeper er vrijwel niets meer aan ging doen. Dat Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk): 10 uur ds. N. J. Cupédo te Noordwljk aan Zee- 7 uur prof. dr. P. J. Roscam Abbing te Schevenlngen, Jeugddienst; (Zuider hout) 10 uur de. J. T. Wiersma, H.A.; (Deylerhuls)10.15 en 7 uur ds. H. Be ker. Viering H.A.; Geref. Kerk (Zijllaan) 10 en 5 uur ds. M. P. Ferlnga; (Bloem- camplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen Ned. Prot. Bond: 10.35 uur ds. J. Zuur deeg te Parijs; Johannahuls: 10.30 uur ds. N. Blokker te Zeist. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra, 10 uur Jeugddienst ln 't Trefpunt. Voorganger A. van den Berg. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Hengeveld. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref Kerk: 9.30 uur ds. C. de Kruijk jr. te Slddeburen. (Bevestiging ds. J. W. Genuit); 2 uur Intrede ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. ter Schegget te Vreeland. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 I uur ds. C. L. van den Broeck, Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. D. Koers te Den Haag; Rem. Geref. Gem.; 7 uur ds. W schot van Siem Ouwerkerk was zeker houdbaar, maar nu betekende het 61. Een terugspringende bal kwam in bezit van Frits Teegelaar die achterwaarts 71 maakte. Twee doelpunten van Dick Timmermans met daartussen een door Jan Heek goed gestopte strafworp brach ten de stand op 91. De Hilversummers kwamen nog aan een tweede doelpunt door volkomen fout uitplaatsen van Jan Heek. Tenslotte bereikte LZC nog de dubbele cijfers door Dick Timmersmans: 10—2. Het tweede van LZC deelde met Rot terdam V de punten: 22. De Nederlander Van Wijk met „Rak ker" blijkt geabonneerd te zijn op de eerste plaats in elke race. Want ook vrijdag passeerde hij in de Sharpieklasse als eerste de finish vóór de Duitser Muenster met „Peter Roem". In de Flying Dutchmanklasse was het wederom de Fransman Poullain met „Fy-Y", die winnaar werd. ZEILEN Kieler Woche De weersomstandigheden zijn tijdens de wedstrijden van de Kieler Woche niet bepaald gunstig geweest. Bij windkracht 6 en een woelige zee zijn de deelnemers gestart. Vele boten liepen gebroken mas- Het grafmonument van Douza, een van de bekende figuren uit de tijd van het beleg van Leiden. Het bevindt zich in de hervormde kerk van Noordwijk-Binnen. (Foto L.D./Van Vliet) ten of ander averij op. Vooral in de Finnjollenklasse vielen vele slachtoffers. Onze landgenoten Warburg met „Fik fak", Gerhards met „Firebirg" en Koop- mans met „Jose" hebben zich kranig door de omstandigheden heen geslagen. Weliswaar werd de Deen Schwarz met „Dok" winnaar, doch genoemde Neder landers bezetten resp. de tweede, derde en vierde plaats en Warburg behield met 4530 punten de leiding in het alge meen klassement. WIELRENNEN Swift De uitslag van de vierde rit der avondcompetitie luidt als volgt: A en B-klasse 51 km.: 1. J. Riethoven 1.18.09, 2. A. v. d. Kaaij, 3. H. v. d. Laan, 4. J. Heruër; C-klasse 34 km.: 1. B. van Kempen 55.15, 2. A. v. Zijp, 3. J. v. En gelen; D-klasse 34 km.: 1. N. Kooien 55.25, 2. H. Boelee. Morgen rijden A en B-klasse een 40 km. tijdrit, voor C en D-klasse is de af stand 34 km. Start 10 uur te Oud Ade. Onze damrubriek Cramer uit Nieuwkoop. NED. HERV. KERK Beroepen te Kollum (toez.) C. A. de Ridder te Gennep. Aangenomen naar Madrid (U.S.A.) G. J. Ge-Artsen te Utrecht naar Ede-Bennekom (Ned. Prot. Bond) C. Beukman te Franeker; CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft D. Henstra te Oud- Beljerland. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Zwolle-Enschedo L. Eveleln te Enkhuizen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Zeist A. Hofman, kand. te Aalst en H. RJJksen te Vlaardlngen. Be dankt voor Kalamazoo (U.S.A.) H. Rljksen te Vlaardlngen. Doornspijk zit in zondagsperikelen In de gisteren gehouden vergade ring van de raad der gemeente Doornspijk (Veluwe) hebben de Staatkundig Gereformeerde en An ti-Revolutionaire fracties, alsmede een lid van de Christelijk-Histori- sche fractie een schriftelijke verkla ring afgelegd, waarin afkeuring werd uitgesproken over hetgeen de burgemeester van Doornspijk, de heer U. de Vries, enkele weken ge leden gezegd had bij de opening van het grote moderne zwembad in de buurt van 't Harde (buurt schap van Doornspijk). De burge meester had daarbij namelijk de hoop uitgesproken dat dit zwembad mettertijd ook nog eens op zondag geopend zou zijn, welke uitlating door de critici als een aantasting van het gezag van de raad werd uitgelegd. De burgemeester antwoordde, dat er door de zondagsluiting zoveel ru moer rond het zwembad was ont staan, dat daardoor de rentabiliteit in gevaar dreigde te komen. Zelfs een boycot was niet denkbeeldig en spreker had daarom gemeend wat olie op de golven te moeten werpen. Aan het feit, dat het zwembad des zondags gesloten is en blijft zolang dit de wil des raads is, deed dit uiteraard niets af. Spreker wilde echter zijn persoonlijke mening niet onder stoelen of banken steken en die zegt, dat de opvattingen om trent het gebruik van de zondag zich met de loop van de tyd zeker zullen wijzigen. Moderamen synode geeft toelichting Vrouwelijke predikant slechts in bepaalde gevallen; geen predikante van wijkgenieente (Van een onzer redacteuren) Het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, ver tegenwoordigd in de praeses, ds. A. A. Koolhaas, de secretaris generaal, dr. E. Emmen, de secretaris voor Algemene Zaken, ds. F. H. Landsman en de assessor, ds. J. Vink, had gistermiddag de in Drie bergen plaats vindende zittingen van deze synode even onderbroken om de pers in Utrecht een toelichting te geven op de deze week geno men beslissingen. Uiteraard speelde daarbij het besluit om ook de vrouw toegang te geven tot het ouderling- en diakenambt en „in bepaalde gevallen en voor bepaalde werkzaamheden" haar ook toe te laten tot het predikambt, eenv belangrijke rol in de discussie. Een besluit, dat met 27 stemmen voor en 24 tegen werd genomen. De praeses, ds. Koolhaas, die een in leidend woord sprak en ook ons van re pliek diende, zeide, dat de zitting, waar in dit besluit werd genomen, zich ken merkte door de goede sfeer, waarin zij werd gehouden. Algemeen was de span ning aanwezig, dat men voor- en tegenstanders elkaar vast wilde hou den en dit in het algemeen belang der kerk. Tijdens de discussies is de goede verhouding tussen voor- en tegenstan ders dan ook geen ogenblik geschaad. In de synode-zitting, waarin dit be sluit viel, heeft men elkander ook na de stemming vrij willen laten in de toepassing van dit besluit. Geheel in overeenstemming met de sfeer van deze vergadering, zal dan ook binnenkort van de Synode aan de ker keraden een schrijven uitgaan „om el kander vast te houden". Van de thans uitgesproken wens, om ook de vrouw in de ambten te betrekken" zal, aldus ds. Koolhaas, met grote wijsheid gebruik moeten worden gemaakt, waarbij met het inzicht van de bezwaarden rekening moet worden gehouden. Zo stelt b.v. het moderamen, dat de stem van de Synode in zijn spreken wil door laten klinken, zich op het standpunt, dat het b.v. moet worden voorkomen, dat een vrouwelijke ouderling een predikant, die hiertegen bezwaren heeft, naar de kansel „op brengt". IN „BEPAALDE GEVALLEN". Ds. Koolhaas, die ons bovendien nog een uiteenzetting gaf van het besluit „om de vrouw in bepaalde gevallen en voor bepaalde werkzaamheden tot het predikambt toe te laten", maakte ons duidelijk, dat deze uitspraak reeds direct wijst op de bijzondere positie, welke de vrouwelijke predikant in de toekomst gaat innemen. Haar zal ar beid worden toevertrouwd, waartoe zij krachtens haar aanleg en instelling speciaal geroepen is. In dit verband dacht spreker dus ook de Synode aan het werk als ziekenhuis- en gevangenispredikante. Het ligt, aldus spreker, zeker niet in de bedoeling haar als predikante van een wjjkge- meente te beroepen. Zou de wenselijk heid daartoe eventueel door een be paalde gemeente worden uitgesproken, dan moet daarin het breed-modera- men om advies en toestemming worden gevraagd. Tenslotte deelde ds. Koolhaas nog mede, „dat in bepaalde gevallen een vrouwelijke predikant gerechtigd is de sacramenten te bedienen" en dat de regeling, zoals deze thans is aanvaard, niet moet worden gezien als „een voor lopige regeling", waarvan buiten de Synode om een wijdere strekking gege ven kan worden. DE ZONDAGSHEILIGING. De zondagsheiliging is ter sprake ge komen tijdens de behandeling van de problemen, verbonden aan de zoge naamde glijdende werkweek. Het mag volgens de Synode niet voorkomen, dat ln dit verband alle dagen gelijkgesteld zullen worden. Het bijzondere karakter van de zondag zal men zoveel mogelijk dienen te handhaven. SEKSUELE HERVORMING. Moeilijk was het voor de Synode haar standpunt te bepalen ten opzichte van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, juist door het heterogene karakter van deze organisatie. Op veel terreinen is samenwerking mogelijk, bij voorbeeld wat betreft de technische en geestelijke voorlichting, resp. door een arte en een predikant, maar ten aan zien van de officiële publikaties van ge noemde vereniging acht de synode een zeer kritische nouding gewenst. „Toch wil de kerk deze instelling niet loslaten, temeer omdat zij daar, waar de kerk wel eens verstek liet gaan, baanbrekend werk heeft verricht." Op het gebied van de zending bestu deert men, ook in Internationaal ver band, het samengroeien van deze evan gelische arbeid met de kerk. De Neder landse zending wil zich in de toekomst buiten de traditionele gebieden Indo nesië en Nieuw Guinea tevens gaan richten op Afrika. DE KOSMISCHE RUIMTE. Met algemene stemmen heeft de Sy node een verklaring aangenomen, waar in zjj haar standpunt uiteenzet ten aan zien van bepaalde vragen, die de laatste tijd binnen de Ned. Herv. Kerk naar voren zijn gekomen. De uitspraken in deze verklaring betreffen onder meer de onderwerpen: de persoon van Jezus Christus, Jezus Christus en de godsdien sten der wereld, Gods heil en de kos mische ruimte. Naar aanleiding van dit laatste neemt men een standpunt in, wat erop neerkomt, dat de nieuwe vorderin gen van het onderzoek in de buitenwe- reldlijke ruimte niet noodzakelijkerwijs behoeven te leiden tot een ondermij ning va-u het christelijk geloof, zoals de kerk dat leert. ONTMOETING TUSSEN DE KERKEN. Dr. Emmen, die onlangs een bezoek aan Warschau bracht, deelde ons mede, dat een conferentie wordt voorbereid tussen de geestelijke leiders van de ker ken in Oost- en West-Europa. Vermoe delijk zal deze conferentie in Zwitser land worden gehouden. Vanzelfsprekend is bij dit overleg de Wereldraad van Kerken nauw betrokken. Het ligt in het voornemen om voor deze conferentie, waarbij de aandacht speciaal gericht is op de kerken in Oost-Europa, ook ker ken, welke niet bij de Wereldraad zijn aangesloten, uit te nodigen. Voor wie het systeem niet kende zullen de remise-eindspelen van de vorige maal wel niet zo eenvoudig geweest zijn. Men verdiepe zich eens in de oplossingen. No. I: 10—5, 31—36, (op 21—27, 5—28, 31—36, 28—37, remise), 23, 26—31 op 21—27, 23—37, remise), 23—12, 21—27, 1226, remise. Koetsier (Velsen) gaf wat hij kon en was zeer verbaasd niet te kunnen winnen, hij dacht ergens een fout te hebben gemaakt, doch analyse liet hem anders zien. No. II: 8—13, 17—22 A, 3—14, 22—27 B. 14—37, 27—31, 37—19. met verder als I. Bb, 21—27. 14—9, 26—31, 9—14. 31—36, 14—37, remise. Bc, 26—31, 14—3, 21—26 (op 27 als Bb), 3—9. 22—27, 9—14, 31— 36, 1437, remise Aa, 2631, 314 (dr. 1428). en nu op 17—22 de pos. uit Bc. en op 2126, 1428, 1721, met pos. uit I. en op 21—27, 14—3, remise. Ab, 21—27, 314, en alle posities die nu ontstaan kunnen kan men bij de eerste positie vinden. No. ni: dit oefeningetje gaat als volgt, 10—5, 23—29, 14—9, 28—33. 5—23 en 9— 4, dp rest vindt men gemakkelijk. Wedstrijdvraagstuk No. I. H. Antonisse No. IV: 21—17, 9—13, 17—12, 13—19, 12—17, 19—23, 7—2 X, 23—28, 2—16, 28— 33, 16—43 (ook 45—40, enz.), 3—9, 45— 40. 9—14. 40—34. 13—18 (er dr. 34—29 en 4334), 3430 (hier ook 4321, enz.), 18—23, 30—25, 23—29, 25—20, wint. Remise zou zijn 71?, 2328, 129, 28—32, 29—42, 3—8, 48—40, 8—12, 40— 34, 12—17, 34—30, 17—21, 20—25, 21—26, enz. remise. Dit was in 1930 de voor re mise gehouden eindstand van een pro bleem waarin wij de winst aantoonden. Inmiddels beginnen wij weer aan onze periodieke probïeemoploswedstrijd, waar in de lezers voor elke goede oplossing één punt ontvangen, dus vier in totaal. Eventuele bij- of neven oplossingen geven geen extra punten, bij gelijke aankomst wordt door loting beslist. De prijzen zijn als gewoonlijk f5.00 en f2.50. Inzendin gen verwachten wij binnen 10 dagen aan de Witte Singel no I, onder motto „Dam rubriek". De zetten moeten zowel voor wit als zwart worden aangegeven. Voor alle standen geldt: „Wit speelt en wint". W ed strjj d vra ags tuk No. II S. Jas Z 7/10, 12, 15. 17. 18, 26. 35. Z.: 1, 5, 8, 9, 12, 13. 17, 24/26, 35, 36. W.: 20, 21, 23, 24, 31, 32, 37. 39, 44, 48. W.: 21, 27, 28, 32/34, 37, 39, 40, 42, 47. 50. Wedstrijdvraagstuk No. III. M. Hendriks Wedstrijdvraagstuk No. IV M. Hendriks Z.: 7, 8, 12, 18, 19, 24, 28. 29, 36. W.: 16, 38, 39, 40, 41, 43/45. Z.: 3, 4, 8, 11. 12, 14, 17. 19, 24/26, 36. W.: 15, 21, 28, 34, 35, 37/39, 41, 42, 44, 46, 48. M.L.D. Valkenburg werd marine voetbalkampioen (Van een onzer verslaggevers).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 10