Op bezoek bij de wilde Druzen van Kamal Djumblatt in oud stamslot NIVEA V.N. ■waarnemers zagen geen Syrische wapens maar wel schouwspel naar smaak van Hollywood Minister Samkalden sterk tegen alleen goedkeuring door notaris Rebellenleider is zweverige intellectueel-met-zenuwtrek spray 97»te jaargang Vrijdag 27 juni 1958 Derde blad no. 29476 (Van onze Reisredacteur) MUKHTARA, eind juni De man, die in pyjama op de tinnen van het oude Turkse kasteel stond, had nog maar één arm. De andere was er twee weken geleden door een Libanees jacht vliegtuig afgeschoten. Hij betastte peinzend de stomp, klaarde toen op en zei: „Beter je arm eraf dan je kop. En aan één arm heb ik trouwens ge noeg om president Sjamoun te helpen verjagen". Ziedaar de vechtlust van de Druzen, het myste rieuze bergvolk met zijn geheim geloof, een duis tere afleiding van de mohammedaanse Sjia-secte dat in het Chouf-gebergte van de Libanon onder zijn leider Kamal Djumblatt deel uitmaakt van de merkwaardige coalitie, die de wapens tegen pre sident Sjamoun heeft opgenomen. Ik maakte de reis naar Mukhtara, het stam' slot van de Djumblatts, in de Cadillac van de emir Nouhad, een andere feodale heerser van de negentigduizend Druzen. En achter ons over de slingerende weg, die vlak voor Saida de blauwe zee en de sinaasappelboomgaarden van de kust verliet, om de magnifieke, woeste bergen van de Chouf te beklimmen, reden twee witte jeeps van de V.N. Arme blokhut-bewoner bleek miljonair te zijn Dertig jaar reeds woonde George Ellos alleen in een blokhut, zonder waterleiding en elektrisch licht, in de plaats Swastikain de Canadese staat Ontario. „Een voorzichtig man met geld", aldus wisten zijn buren en een plaat selijke bakker kon dit bevestigen, want Elles had de gewoonte de bro den, die hij kocht, eerst te wegen Maar de buren verhaalden ook, dat de eenzame oude een fortuin be zat ter waarde van een tot drie mil joen dollar, belegd in mijnaandelen. En in dit geval hadden zij gelijk, want toen George Ellis dezer dagen op negentigjarige leeftijd, het tijde lijke met het eeuwige verwisselde, vond de politie bundels mijnaande len en onverzilverde dividendbewij zen in zijn armoedige houten hut. Het onheil moet worden voorkomen Wanneer de rechter achteraf oordeelt, aldus de minister, dan kunnen allerlei (Advertentie) Oprichting van verenigingen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Samkalden heeft zich gisteren in de Tweede Kamer sterk verzet tegen het door een minderheid voorgestelde systeem om aan dl? verenigingen, die zijn opgericht bij notariële akte, volledige rechtspersoonlijkheid te verlenen, en aldus het overbodig geachte toezicht vooraf door de overheid (het afgeven van een verklaring van geen bezwaar) af te schaffen en dan dus de onpolitieke rechter te laten beoordelen of een vereniging mag blijven bestaan. onheilen inmiddels reeds zijn geschied en die moeten juist worden voorkomen. Het lijkt zo aantrekkelijk en eenvou dig, aldus minister Samkalden, niet de ambtenaren van het departement van Justite, maar de onafhankelijke rechter te laten waken tegen ongeoorloofde ver enigingen. Maar het gaat er om, dat door het afgeven van de verklaring van geen bezwaar belangen worden be schermd die niet door de notaris en ook niet door de rechter kunnen wor den beschermd. De verklaring bevordert, dat van de aanvang de vereniging op het goede spoor staat en dat is van belang naarmate het aantal verenigin gen in ons land groeit Er zijn reeds 57.000 erkende verenigingen. Het systeem van toezicht-vooraf laat de mogelijkheid open van misbruik, door een verklaring van geen bezwaar niet af te geven. Dat erkende minister Sam kalden, maar op de vele duizenden aan vragen om erkenning van een vereni ging, is sedert 1953 slechts in 13 gevallen de erkenning geweigerd. De vrees dat verenigingen al te ge makkelijk niet zullen worden erkend omdat de formulering van strijdigheid met het algemeen belang erg ruim en vaag is. deelde minister Samkalden niet, maar hij wilde nog eens na denken over een meer concrete formu lering. Overigens was hy bereid tege moet te komen aan het verlangen, dat niet-erkende verenigingen wel een le gaat kunnen ontvangen. De behandeling van de vaststelling van het tweede deel van het nieuwe Burgerlijk Wetboek wordt volgende week woensdag voortgezet. even Biji de een is het vocht, bij de ander hou of tocht die Rbenmatische pijnen veroorzaakt. Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen - met de jaren trager geworden in hun werking - met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toege voegd, dan gaan deze allengs weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden af gevoerd langs natuurlijke weg en daar mee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef Niet alleen de journalisten halen hun gidsen voor de rebellengebieden uit de luxueuze villa van hadji Hoessein Oueinl in Beiroet, waar de leiders van de op stand, naar wie de Libanese politie yverig heet te zoeken, vrijelyk verkeren; de waarnemers van de V.N. hebben het adres ook al gevonden. En omdat dit keer niemand minder dan de Nieuwzeelandse kolonel Dan Brown, chef-waarnemer van de V.N., kennis wilde maken met Kamal Djumblatt, had men hem een rasechte emir meegegevenl uitgerekend de enige emir ter wereld, die ik al jarenlang bij zyn voornaam noem. Zodat kolonel Brown niet kon doen, waar hij duidelijk zin in had, namelijk my verzoeken te maken dat ik weg kwam, en ik büaldien als eerste en enige journalist een ontmoeting tussen V.N.-waarnemers en rebellen van begin tot einde meemaakte. I* -| /-i |.ii Ik zei het al, Hollywood is een zwak In cle Vadlilac van woord voor wat wij zagen. Uitkijkend over woeste bergen en gapende ravijnen bevriende emir De enige die eigenlyk in ons gezelschap mankeerde, was de Hollywoodse heer Cecil B. de Mille. Want het kleurig spek takel dat wy te aanschouwen kregen, sloeg al zijn Ali Baba-films met vele lengtes. De romantiek begon achter het dorpje Jazzine, waar ons konvooi op een opgeblazen brug stuitte. Uit het schijn baar verlaten decor van de stenige, door de zon geschroeide Chouf-hellingen, do ken ineens mannetjes op met gebruinde adelaarsneuzen onder zwart-wit geblok te kufiyah-hoofddoeken, die yverig hun geweren op ons begonnen aan te leggen de voorposten van de wilde Druzen. Maar na een waarschuwende stem van de emir, klauterden zij vriendeiyk naar beneden en sprongen zy zó stram in de houding voor de V.N.-officieren. dat men hun ruggegraten hoorde knakken. Dat achter de Druzen-vriendelijkheid enige achterdocht school, merkten wij even later toen Djumblatts afgezanten, twee neefjes, in een Chrysler-als-een-vlieg- tuigmoederschip het stenig muilezelpad kwamen afzakken. V.N.-waarnemers bij de rebellen stond de oude roversburcht, geel onder een rood dak, nors en trots op een voor uitstekende rotspunt. Naarmate wij na derden, zagen wij meer details: steile trappen langs de muren, weidse terras sen, kleine uitspringende kamertjes, een doolhof van gangen en treden, een kasteel waarin men met z'n honderden zou kunnen wonen. En overal, op het slotplein, op de trappen en op het dak, zwermden de Druzen. Djumblatts ge wapende mannen. Er waren de scherpe, grijsgebaarde gezichten van oude her ders, jongeijes van twaalf jaar, de frisse gezichtjes half verborgen onder man haftige Kufiyah's. Er waren mannen uit de Syrische Djebel Druze, die hun Li banese broeders te hulp waren gesneld, priesters met witte tulbanden, mannen in wüde galabiyah's, in zwarte Turkse pofbroeken, mannen van alle leeftijden. Maar één ding hadden zij allen gemeen: zij waren omhangen met gekruiste pa troongordels en tot de tanden gewapend met geweren, pistolen en machine pistolen. De heer Brown mocht komen, niet de kolonel Hoewel het de nlet-Arabisch spreken de V N -officieren ontging, brachten zy de boodschap, dat Djumblatt er niets voor voelde kolonel Brown te ontmoe ten. Ik verheugde my reeds op een in ternationaal incident, maar de emir vond onmiddeliyk het reddend compro mis. Hy stelde voor dat niet de V.N.- kolonel Brown, maar de heer Brown een kopje koffie by de heer Djumblatt zou komen drinken, een voorstel dat onder de strikte wetten der Druzen-gast- vrijheid onmogelyk geweigerd kon wor den. En zo tuften wij. terwijl Djumblatts mannen vermoedelijk doende waren koortsachtig hun Syrische wapens te verstoppen, door de kleine, zonnige Dru- zendorpjes, door dalen vol perzikbomen en zeeën van paarse bougainvilles, naar het oude slot Mukhtara. Rebellie maakt dorstig Grote tegenvaller Wy werden door gewelven, gangetjes en langs pittoreske trapjes naar boven geleid, waar men ons kleine kopjes sterke, zwarte Turkse koffie serveerde in afwachting van de komst van de grote Kamal Djumblatt zelf. En zo uit heems was het schouwspel, dat men ieder moment een regisseur met een zonneklep op en een sigaar in het hoofd verwachtte, om „opname" te roepen. Die regisseur kwam niet. Djumblatt wel. En dat bleek een tegenvaller. Want Kamal Djumblatt. de hoofdman van al die gewapende Druzenkerels, die volgens het scenario een gebruinde geweldige sultan in een wit gewaad met tenminste honderd vrouwen had moeten zyn, bleek een vage, magere jongeman in een slor dig double-breasted pak, een zweverige- intellectueel-met-zenuwtrekjes. De anti climax viel ons zo op het lijf, dat het inleidend gesprek maar moeizaam op gang kwam. „Ahlan wa sahlan (weest welkom)", zei Djumblatt en vroeg of wij al die bergen wel hadden gezien. Ja, wy had den al die bergen wel gezien. En wat vond Djumblatt nu wel van de situatie? Djumblatt vond dat het heerlijk weer was. Was het hier altyd zulk lekker weer? Bijna altyd. deelde Djumblatt mee en trok zijn zenuwtrek. En al die gewapende mannen buiten, wat waren dat nu voor mensen? Dat waren nu Druzen. zei Djumblatt. En al die wa pens? Dat waren geweren en pistolen, verhelderde hij. Kwamen die nu uit Sy rië? Nee. die kwamen geenszins uit Sy rië. Waarvandaan dan wel? Djumblatt dacht lang na. „Van overal", zei hij, blij verrast met deze briljante inval. Aanhanger van Gandhi liet dorpjes uitmoorden Ik heb het onderzoek toen maar dis creet aan kolonel Brown overgelaten, want ik had al meteen wat tegen deze Druzenleider, die overigens niet zonder slimheid en bovendien vol tegenstrydig- heden is. Want deze feodale uitzuiger is president van Libanons socialistische party. En hoewel hij een uur kan praten over Gandhi's theorie van geweldloos heid, waarvan hy een groot voorstander is, heeft hij zijn furieuze Druzen toch wel even een paar dorpjes van de tegen partij laten uitmoorden Nee. de Druzen-vechtjassen buiten be vielen mij beter. Zy maakten er geen geheim van, dat zij deze opstand, waar- by men tenminste zonder politiële over last elkaar eens ongehinderd een kogel in het lyf kan schieten, een allerplezie rigste aangelegenheid vonden. Zelfs de gewonden in het hospitaaltje, waar een baardige dokter met een pistool in de ene hand en een lancet in de andere op een houten tafel zyn geperforeerde me- destryders repareert, lagen te popelen om weer in de stryd geworpen te wor den. „Wy zyn nu eenmaal altijd geboren krijgers geweest", zei een jonge Druze, die van negen darmperforaties en een schot door longen, lever en nieren lag te genezen. Hij vond het alleen kinder achtig. dat de regering hen af en toe met vliegtuigen bestookte. De precieze reden, waar het in de opstand om ging, wilde hem niet zo vlug te binnen schie ten, maar wat hem betreft, mocht het nog even duren. Dat waren tenminste meer verhelde rende woorden dan die van Kamal Djumblatt zelf, van wie de kolonel Brown anderhalf uur later enigszins vermoeid terugkeerde. Hy had de stijl al helemaal onder de knie. „Heeft U wat bereikt, ko lonel?", vroeg ik. „Ik vond het een mooie tocht", zei de kolonel „Hoopt U de tocht nog eens te maken?" „Ik maak altyd graag mooie tochten", zei de kolonel. „En waar komen de wapens nu van daan?" „Van overal", zeide kolonel en grinnikte voor het eerst weer eens. GEREF. KEKKEN Beroepen te Culemborg W. P. H. Pou- wels te Wommeis (Fr.); Aangenomen naar Enschedé (vac. H de Moor) B. A. Aalbers te Bant (N.O.P.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam M. VUetstra te Eemdijk. weer of geen weer melk Mooi bruin worden zonder inwrijven Die elegante spuitbus is zo haodig Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normalt bus f 5.30 grote bus f 8.30 Belastingpersoneel niet tevreden met salarispeil Op de jaarvergadering van de Bond van Personeel bij 's Ryksbelastingen in Nederland, die dezer dagen in Utrecht werd gehouden, heeft de voor zitter, de heer J. H. van den Meer uit Amstredam, een rede gehouden, waar in hy betoogde dat er nog een grote onrust en ontevredenheid heerst in de gelederen van de ambtenaren over het salarispeil en het promotiebeleid. De ambtenaren zijn volgens de bond na de oorlog in maatschappelijk opzicht niet alleen verhoudingsgewys, doch ook reëel teruggedrongen naar een lager levensniveau, als gevolg van een loon systeem dat politieke waarde kreeg en voor regeringsleiders en vakorganisatie- leiders tot een dogma werd verheven. weer ui yuun Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Hervormde zending naar Afrika De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich in haar vergadering van donderdag onder meer bezig ge houden met een nota van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk over uitbreiding van zyn werkzaamheden buiten Indonesië en Nieuw Guinea. Zo lang er in Indonesië prys wordt gesteld op voortgang van de arbeid der her vormde zending zal men deze voortzet ten. Nu evenwel door de Internationale Zendingsraad gevraagd is mensen be schikbaar te stellen die ervaring met werk in islamitische gebieden in Afrika hebben, meent de zending hieraan te moeten voldoen. Twee Nederlandse zen dingsarbeiders zyn hiervoor beschikbaar. Ds. Mackay, een der secretarissen van de Raad voor de Zending, wees erop. dat het Nederlandse kerkvolk zich zal moeten omschakelen en leren inzien, dat de zending niet uitsluitend behoeft te worden bedreven in gebieden, die met Nederland verbonden waren of nog zyn. Nadat van de zyde van de zending nog enige mededelingen waren gedaan over de ingediende nota willigde de sy node het verzoek van de Raad voor de Zending in om de nieuwe taak in Afrika te aanvaarden. Tegen toelating vrouw in het ambt Het Comité van belydende Ned. Herv. Lidmaten, tot herstel van de Dordcse Kerkorde, het „Comité 1618/19", heeft in een telegram aan de voorzitter van de Ned. Herv. Synode, dr. A. A. Kool haas, medegedeeld het door de Synode genomen besluit tot toelating van de vrouw tot de ambtelijke bediening met meerderheid van stemmen te verwerpen. Het Comité acht het besluit onschrif- 'tuurlyk, niet traditioneel en niet in overeenstemming met het in punt lvan de ontwerpkerkorde (1947) primair ge stelde aangaande de behartiging van een goede functionering der drie ambten in de kerk. Ds. J. RINZEMA EVANGELISATIE PREDIKANT. De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft gistermorgen te Utrecht haar slotvergademg gehouden ter behandeling van een nog resterend agendapunt De Particuliere Synode van Zuid-Hol land ten zuiden berichtte, dat zy in haar nieuwe samenstelling tot primus en se cundus curator van de Theologische Ho geschool te Kampen resp. had benoemd dr. F. L. Bos te Vlaardingen en/ds. H. J. Riphagen te Barendrecht. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van generale evangelisatie- deputaten inzake de benoeming van een tweede evangelisatiepredikant in alge- menne dienst, waarom zy by de Synode een voordracht indienden, waarop de naam voorkwam van ds. J. Rinzema to Onderdendam. De Synode ging vervol gens in comité ter bespreking van deze voordracht. In de openbare zitting deelde de praeses mede. dat ds. Rinzema als tweede evangelisatiepredikant was be noemd. OECUMENISCHE PRIJSVRAAG VOOR JONGE THEOLOGEN. De Wereldraad van Kerken heeft voor de tweede maal een oecumenische prys- vraag uitgeschreven, die is bedoeld als een aansporing voor jonge theologen tot 40 jaar om enige centrale bybelse en theologische thema's, die onderwerp van het huidige oecumenische gesprek zyn, te bestuderen en in een scriptie vast te leggen. De beste essays zullen worden gepubliceerd. Het thema van deze prijsvraag, waar van de termyn van inzending is vast gesteld op 30 september 1959, luidt: de profetische functie van de kerk in de maatschappy De lengte van de ge vraagde wetenschappeiyke verhande ling bedraagt 15.000 woorden, terwyl dpze moet zijn geschreven in een van de drie officiële talen van de Wereld raad van Kerken: Duits, Engels of Frana. De werknemers in de vrye bedryven wisten zichzelf te helpen, zelfs buiten de medewerking van de vakorganisaties om en de hoogconjunctuur met de over spannen arbeidsmarkt was daarbij dien stig De ambtenaar werd echter slacht offer van het ritme van de officiële loonronden zodat zy alleen in schyn gelijk opdeelden, aldus de voorzitter. De vergadreing besloot geen genoegen te nemen met „de luttele salarisverho ging" en de bond zal nieuwe acties en openbare protestvergaderingen voorbe reiden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9