MENADO, LAATSTE BOLWERK akeH KM DER REBELLEN, GEVALLEN WEERBERICHT Boycot tegen ex-KPM-scliepen door Djakarta tegengesproken ER WERD GISTEREN WEER GESCHOTEN IN BEIROET Nog vijf jaar „Blauwe tram" Gemeenten mogen de particuliere bouw geen concurrentie aandoen 97ste jaargang VRIJDAG 27 JUNI 1958 No. 29476 LEIDSCH DAGBLAD Directeurs J. W. Henny Hoofdredacteurs J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Einde der febmari-revolte? i Boetes voor Brunt Nu voor Haagse rechtbank Radio-Djakarta heeft gistermiddag gemeld, dat Menado in Noord- Celebes, het laatste grote bolwerk van de opstandelingen, in handen van de regeringstroepen is gevallen. De verovering schijnt gister middag om drie uur te zijn voltooid. Ook de aangrenzende plaats Kapuragi werd bezet. Daarmede schijnt de centraal georganiseerde tegenstand van de tegenregering onder wier leiding de opstand in februari in en om Padang op Sumatra begon, te zijn geëindigd. Van een front tussen opstandelingen en regeringstroepen is geen sprake meer. De opstandelingen kunnen nu nog slechts hun heil zoeken in guerilla-activiteiten die overigens in Sumatra nog aan de orde van de dag zijn. De woordvoerder van het Indonesische departement van Buiten landse Zaken Ganis Harsono verklaarde gisteravond, dat de opstand mislukte doordat Sjafroeddin en Soemoeal voor hun beweging niet de gulle steun van de bevolking kregen waarop zij hadden gerekend, zulks in weerwil van hun pogingen om de rebellie voor te stellen als een zuiver anti-communistische strijd in de hoop daardoor de aandacht en steun van buitenlandse mogendheden te krijgen. Branden in Noord-Sumatra Erhard optimistisch over vrijhandelszone Alles ineens (Maudling) of eerst een aanloop? (Van onze correspondent in Bonn) Op een persconferentie te Bonn ver klaarde de Westduitse minister van Economische Zaken prof Erhard gis teren. dat er zich naast dé Europese ge meenschappelijke markt (Euromarkt) langzamerhand een duidelijke weg be gint af te tekenen, waarlangs een zekere basis voor de vrijhandelszone gevonden zal kunnen worden. Hij zei dit na be sprekingen met de Britse minister voor de onderhandelingen over de vrijhan delszone, Maudling. die twee dagen te Bonn is geweest. Voor Maudling zelf is het noodzakelijk, dat er een vergaande overeenstemming zal worden bereikt over de beginselen van de vrijhandels zone, vóór Groot-Brittannië zal kunnen instemmen met het Duitse voorlopige plan om voor alle zeventien OEES-lan- den de invoerrechten met tien procent te verlagen, ingaande 1 januari 1959. Erhard ziet een gevaar in het feit, dat de zes landen van de Europese ge meenschappelijke mar'-.t per 1 januari hun douane rechten met tien procent eenzijdig zullen verlagen en hun contin genten eveneens eenzijdig zullen ver hogen, terwijl er dan nog altijd onder handeld zou worden over de vrijhan delszone. De elf andere landen van de OEES zouden dan namelijk niet een tien procent verlaging kunnen krijgen. Maar Maudling vreest kennelijk dat deze provisorische douanerechten-wr- laging een soort surrogaat zal worden voor de echte vrijhandelszone en daarom staat hij erop dat men het het eerst eens zal worden over de basis van het verdrag voor een dergelijke vrijhandels zone. Voor Erhard daaren tegen is het voorstel van tien procent een aanloop voor de grote sprong naar de vrijhandelszone. Inmiddels hebben de guerilla-activitei ten van de opstandelingen in Noord-Su matra geleid tot omvangrijke branden op cultuurondernemingen waardoor gro te schade werd aangericht. Voorts werd een aanval op een trein gedaan. Luitenant-kolonel Barlian, voorheen commandant van Zuid-Sumatra, is over geplaatst naar het legerhoofdkwartier te Djakarta. De Kon. Shell heeft gisteren de olie winning in Oost-Borneo. welke op 13 april JJ. werd gestaakt, hervat. Onrust in scheepvaart Rumoerig blijft het op het gebied van de scheepvaart naar en in de Indonesi sche archipel. De Royal Interocean Li nes heeft besloten de diensten op Dja karta, Semarang, Soerabaja en Makas sar te hervatten. In Singapore heerst onrust in scheep vaartkringen omdat men meent, dat In donesië de voormalige KPM-schepen die thans voor andere maatschappijen va ren zal boycotten. Indonesië heeft een dergelijke boycot ontkend, maar de ge ruchten houden aan. Wel heeft Indone sië er bevreemding over uitgesproken, dat de uitmonstering van vele beman ningsleden dezer schepen nog steeds de KPM-uitmonstering dragen. Indonesië noemt dit „stuitend voor de gevoelens van de Indonesiërs die in een politieke strijd zijn gewikkeld voor de bevrijding van West-Irian". Het 4000 ton metende Franse vracht schip Berbere in zonder opgaaf van re den door de Indonesische marine opge bracht naar Tandjong Priok. De Griekse kapitein die in Indonesië werd veroordeeld tot acht maanden we gens „hulp aan de rebellen" heeft hoger beroep aangetekend. Polen zal Indonesië 24 zeeschepen met een gezamenlijk tonnage van 62 000 ton leveren aldus werd in Polen bekend ge maakt. Onze reisredacteur op u bezoek bij rebellenleider m Vechten de rebellen in de Liba- non voor een duidelijk omschreven politiek doel of om oude veten te regelen? Dit is een van de vra&'en, welke zich voordoen wanneer men g de toestand van het ogenblik nauw- B keuriger beziet. Onze reisredacteur, B de heer Brugsma, is erin geslaagd B een bezoek te brengen aan de leider B van de opstandelingen, Kamal B Djumblatt, bewoner van een oud Z stamslot in de bergen. Voor zijn relaas zie men elders in dit nummer. (Van onze Haagse redactie) De rechtbank te Den Haag heeft van ochtend de heer L. Brunt, secretaris penningmeester van de KNVB, wegens overtreding van de loterijwet veroor deeld tot acht boeten van ieder vijf gul den. subsidiair acht maal één dag hech tenis. De rechtbank achtte bewezen dat de heer Brunt de feitelijke leiding heeft bij het aanleggen en houden van een verboden loterij, in dit geval de KNVB- toto. De rechtbank vernietigde het von nis van de kantonrechter te Den Haag, die de heer Brunt had veroordeeld tot een boete van 11 gulden subsidiair een dag hechtenis De rechtbank baseerde de acht boeten op de vier tenlastegelegde overtredingen inzake de toto's van 8. 15, 22 en 29 sep tember 1957. Het telkens aanleggen en houden van deze toto's zijn. naar de mening van de rechtbank, afzonderlijke feiten. Een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard. die zondaq a.s. zijn 47ste verjaardag viert (Foto N Drakulic) Tot laat in de avond is gisteren in de omgeving van het versterkte presidentiële paleis in Beiroet met zware mortieren en machinegeweren geschoten. Men acht het niet uitgesloten, dat de opstandelingen een nieuwe poging zullen doen om het gebouw in handen te krijgen. De toestand in de stad is zeer gespannen. Nerveuze schildwachten vuren op iedereen die zij zien. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft persberichten uit Beiroet tegenge sproken, als zou premier Sami es-Solh de Ver. Naties hebben verzocht troepen te sturen. „Russen willen het Westen alleen maar bang maken" Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Generaal Noeri es Said, de premier van Irak, tevens minister van Buiten landse Zaken en Defensie en leider van de Arabische Federatie van Irak met Jordanië, die zich thans in Londen be vindt, heeft een beroep gedaan op de Ver. Naties om de Libanon te redden. Hij bood zijn hulp aan, indien deze zou worden gevraagd. Joego-Slavië zal mogelijk het Westen om kredieten vragen De Joegoslavische regering heeft gis teren laten doorschemeren, dat zij zal trachten van het Westen kredieten te verkrijgen ter vervanging van de 285 miljoen dollar aan langlopende hulp, welke de Sovjet-Unie de vorige maand opschortte. Vice-president Todorovic, die de voornaamste maker van econo mische plannen in Joego-Slavië is, deel de in het parlement mede, dat de rege ring „aan de andere zijde" om kredieten zou vragen, voor de bouw van fabrieken, die oorspronkelijk met behulp van Sov- jetrussische kredieten tot stand geko men zouden zijn. Hoewel hij niet spe ciaal het Westen noemde, verklaarden buitenlandse waarnemers toch, dat het duidelijk was, dat de regering het oog heeft op de Verenigde Staten en andere Westelijke landen. Tegenover de „Daily Mail" drong hij aan op het zenden van een interna tionale strijdmacht naar de Libanon. Hij deed een felle aanval op Nasser wegens diens door de Russen gesteunde pogin gen om alle Arabische landen in te pal men. Noeri verklaarde dat de Ver. Na ties thans móeten optreden. Ook art. 51 van het Handvest is van toepassing, dat zelfverdediging tegen agressie, hangende een beslissing van de Veiligheidsraad, mogelijk maakt. Irak is bereid het zijne te doen. Noeri is in voortdurend contact met president Sjamoen, maar deze heeft zijn hulp nog niet ingeroepen. Indien de Ver. Staten en Engeland door de Liba non worden gevraagd een scheidsmuur op te trekken langs de Syrische grens, dan kon Noeri hiertegen geen bezwaar zien. Er was nog minder bezwaar tegen een internationale strijdmacht der Ver. Na ties. Immers Nasser nodigde een derge lijke strijdmacht naar Egypte uit tijdens de Suez-crisis en dit veroorzaakte geen moeilijkheden. Noeri is van oordeel, dat de Russen niet tussenbeide zouden ko men. Zij willen alleen het Westen bang maken. Noeri zei nog, dat hij, indien Li banon de hulp van Irak zou inroepen, eerst overleg zou moeten plegen met Jordanië, maar hij verzekerde dat Irak verheugd zal zijn, als het iets zou kun nen doen. Noeri heeft stappen bij Nasser gedaan en hem verzocht zijn propagan- da-oorlog tegen Irak te staken. Wij leg gen Nassers vriendschap met de Russen geen strobreed in de weg, maar dan moet hij ook onze vriendschap met de vrije wereld eerbiedigen, aldus Noeri. Aanhoudend koel Een storing, die gisteren van de oceaan de Golf van Biscaye bereikt had, trok over Frankrijk naar het noorden en was vanmorgen voor onze westkust aange komen. De storing bracht vooral veel regen in Oost-Engeland en Noordwest-Frankrijk, waar in de afgelopen nacht op verschei dene plaatsen meer dan 30 mm regen viel. In ons land waren de regenhoeveel- heden betrekkelijk klein. Achter de depressie om stroomde van morgen koelere lucht ons land binnen. Luchtdrukstijgingen boven Frankrijk veroorzaakten een krachtige en plaat selijk zelfs harde zuidwestelijke wind. Ook boven de Britse eilanden stijgt de luchtdruk, terwijl boven Midden-Europa belangrijke luchtdrukdalingen optreden onder invloed van een storing, die met zware regens over de Povlakte is ge trokken. In verband hiermee zal de wind in ons land naar noord draaien waardoor de temperaturen beneden normaal blijven. Plaatselijk kan nog enige regen vallen. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Bommer (P. v. d. A.) heeft minister Witte gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de exploitatie-opzet van door gemeen ten gebouwde premiewoningen in overeenstemming moet zijn met die van particulieren, omdat de ge meentelijke overheid het particu lier initiatief niet van de bouw markt mag verdringen. In september 1957 had de regering be sloten voorlopig aan de bouw "van pre miewoningen door gemeenten geen me dewerking meer te verlenen. 1 In maart 1958 maakte de Vereniging van Nederlandse Gemeenten er echter op attent dat in zeer vele gemeenten de particuliere bouw (als gevolg van de hoge rente) niet op gang kwam, waar door vooral een tekort aan woningen voor de middengroepen ontstond. Op 6 juni 1958 heeft de regering daar om meegedeeld weer aan de gemeente lijke premiebouw te willen meewerken, maar onder beperkende voorwaarden. Gemeentelijke premiebouw is alleen toe gestaan als de particuliere bouw in ge breke blijft. De markt voor dure huurwoningen is verzadigd. De particuliere bouwers trachten nu goedkopere woningen te bouwen, aldus de minister, en het is ver standig dat streven aan te moedigen. Zodra de rentestand verder daalt, zal het voor de particuliere bouwers gemakkelij ker zijn tegemoet te komen aan de min der draagkrachtige middengroepen en dan mag de overheid op dat terrein niet concurreren met gunstiger exploitatie voorwaarden. Wij moeten oppassen, zei de minister, dat wij niet door teveel overheidsmaat regelen geruisloos een ander maatschap pijbeeld scheppen. Door de daling van de rentestand is er een versterkte ani mo voor de particuliere bouw, waardoor het aantal van 80.000 woningen per jaar, volgens het bouwprogram, zal worden benaderd. De minister heeft echter niet de illusie dat dit aantal inderdaad zal worden bereikt. Indien dat niet het ge val is, zal de regering onderzoeken of meer woningwetwoningen kunnen wor den gefinancierd. Kurhauscabaret deze zomer niet meer open (Speciale berichtgeving) Het is thans wel zeker dat het onlangs gedeeltelijk uitgebrande Kurhauscaba ret deze zomer niet meer gebruikt zal kunnen worden. De contracten met alle reeds aangekondigde gezelschappen moeten dus worden afgezegd. De Exploitatie My. Scheveningen over weegt wel in de overgebleven ruimte een nieuw theater te stichten, waarby zelfs aan een algehele modernisering wordt gedacht. „Poolse" stijl in de Westduitse Bondsdag Oppositie brieste vanwege... naderende verkiezingen (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse Bonsdag te Bonn kwamen gisteren stormachtige debatten voor, waarin Bondskanselier Adenauer scherpe kritiek moest slikken tijdens de begrotingsdebatten: scheldwoorden en geschreeuw sloegen door de grote zaal, alsof men in de Poolse Landdag zat. Met woorden als leugenaar en stinkende berichtenfabricage werden van socialis tische zijde aanvallen gedaan op het pers- en informatiebureau van de rege ring. De socialistische oppositie maakte van dit debat, een goede tien dagen voor de belangrijke verkiezingen in Noordrijn-Westfalen worden gehouden, een ware aanval op de geloofwaardig heid in Adenauer. Het ging slechts om een bedrag van 22 miljoen mark voor een bepaald fonds van het pers- en in formatiebureau van de regering, dat I onder leiding staat van de bondspers- chef Von Eckardt. Men haalde er een geval van vijf jaar geleden bij om Aden auer maar van schanddaden te kunnen beschuldigen. Vier uur lang ging men bitter te keer over het zogenaamde reptielen-fonds, dat Adenauer ter beschikking staat voor bevordering van het informatie-wezen, voor uitgave van een bulletin en voor propaganda voor het leger. De SPD-er Arndt was bijzonder fel. Hij sprak over geesteszieke beweringen en misdaden, toen hij het had over Adenauers ant woord op SPD-aanvallen. Het lawaai was af en toe in de Bondsdag zo groot, dat men de sprekers niet kon verstaan. In het middelpunt stond ook de pers chef van de regering Felix von Eckardt, die onlangs gezegd heeft, dat hy niet bevorderd wil worden tot staatssecreta ris, indien ook anderen op zijn bureau geen promoties in het vooruitzicht wor den gesteld. De SPD-er Kühn eiste van Von Eckardt, dat hy niet „de Felix von Massu" zoiets dus als de Franse para chutisten-generaal in Algerije zou spelen. Kühn noemdevoorts de minister van Binnenlandse Zaken Schroder een man, die op weg was een soort West duitse McCarthy te worden. Dit alles ging zo door, ook toen Adenauer in het debat sprong en meedeelde, dat Kühn zelf vorig jaar gevraagd had om een ondersteuning van 3000 mark uit het reptielen-fonds voor informatiekwesties, maar volgens Kühn was die aanvraag ingediend voor een journalistenvereni ging. Op dat moment, nadat reeds zo vele scheldwoorden waren geuit en oude zaken uit een ver verleden waren be sproken, was in feite over het werk van Von Eckardt zelf nauwelyks iets gezegd. Von Eckardt sprak op wens van Aden auer voor het eerst voor de Bondsdag, waarbij hy in het geweer kwam tegen opmerkingen volgens welke zyn bureau meer geld verslond dan Goebels propa- ganda-ministerle voor 1945. De Nederlandse regering hee[t veldmaarschalk Montgomery tij' dens zijn afscheidsbezoek aan ons land gisteravond een diner aange boden in restaurant De Beuken hof" in Oegstgeest. De hoge Britse gast zat aan tafel tussen minister president dr. WDrees en de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman (rechts). Koel De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking met plaatselyk enige regen. Matige tot vry krachtige zuidwestelyke wind, ruimend naar noordeiyke richtingen. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 18.04 uur; onder: 2.16 uur. Hoogwater te Katwyk te 0.11 en 12.50 u. Laagwater te 8.12 en 20.52 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'* Prov. wegen niet geschikt voor bussen Hoewel het nog altijd de bedoeling van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij is om de blauwe tram tussen Den Haag en Leiden zo spoedig mogelijk door een buslijn te vervangen, ziet het er toch naar uit dat deze ver vanging niet voor het voorjaar van 1963 haar beslag zal krijgen. De dienstuitvoering op het traject Den HaagLelden is namelijk onlosmakelijk verbonden aan die op het traject LeidenKatwijkNoordwijk. In weerwil van allerlei toezeggingen van de zijde van de provincie, worden de wegen tussen deze laatste gemeenten niet snel genoeg verbeterd om er in 1960, zoals aanvankelijk de bedoeling was, reeds met bussen te gaan rijden. Waarschuwing van minister Witte

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1