ILO-conferentie in Genève dwingt Hongaarse delegatie tot heengaan V.N.-dokter Hammarskjöld vertrok zonder diagnose en zonder recept WEERBERICHT Georganiseerde betoging tegen Amerikanen in Moskou had een betrekkelijk rustig verloop Vastberaden president Sjamoen zag er vermoeid en nerveus uit PARTICULIERE WONINGBOUW VERGT GROTER VRIJHEID WELK WEER i KRIJGEN WE ZONDAG? 97ste jaargang DONDERDAG 26 JUNI 1958 No. 29473 LEIDSCH Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Opmerkelijke stap tegen Boedapest De conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie - waarbij 79 landen rijn aangesloten, welke thans te Genève in conferentie bijeen zijn - heeft gisteren de Hongaarse delegatie van de regering, de werkgevers en de werknemers gedwon gen de zaal te verlaten. Na een debat, waarin heftige kritiek geoefend werd op de regering in Boedapest vanwege de terechtstellingen van Nagy c.s., werd gestemd over de geloofsbrieven: meer dan twee derden van de leden-staten van de ILO stemden voor uitsluiting. Dit was voor het eerst in het 39-jarig bestaan van de organisatie, dat de delegatie van een regering van eeA der leden tot heengaan is gedwongen. De uitslag van de stemming (142 tegen 48 bij 29 onthoudingen) werd met luid applaus begroet. Zij betekent overigens niet, dat Hongarije uit de ILO als zodanig is gestoten, maar dat zijn delegatie niet door de conferentie wordt erkend. Ten gunste van Hongarije stemden natuurlijk de Oosteuropese landen (met inbegrip van Joego-Slavië), voorts India, Birma en de Ver. Arabische repu bliek. Tot de onthouders behoorden Oostenrijk, België, Ghana (Goudkust), Fin land en Malakka. Bovengenoemde stemming betrof de delegatie van de Hon gaarse regering; later werden ook de delegaties van werkgevers en werknemers met ongeveer gelijke stemverhoudingen uitgestoten. West-Duitsland wil conflict niet op de spits drijven De Joegoslavische regeringsafgevaar digde, die aankondigde voor de Honga- retn te zullen stemmen, zei, dat dit niet betekende, dat Joego-Slavië „de onmen selijke daden van de Hongaarse regering die internationale afkeuring verdienen en in strijd zijn met een afspraak tussen de Hongaarse regering en Joego-Slavië", goedkeurt. Maar volgens de Joegoslavi sche afgevaardigde was de conferentie rtiet bevoegd zaken als de onderhavige te behandelen en ten tweede onder houdt Joego-Slavië nog steeds normale diplomatieke betrekkingen met Honga rije. De Poolse afgevaardigden zwegen in het debat. Weg met de imperalisten Ook voor de Amerikaanse ambassade in Moskou is een demonstratie gehou den als een soort tegenactie vanwege de betogingen in Westerse landen voor Sovjetrussische legeatiegebouwen. Deze laatste waren een natuurlijk gevolg van de verontwaardiging in de vrye wereld over de executies van Nagy, Maleter en nog twee andere vrijheidslievende Hon garen. De demonstraties in Moskou zijn een naargeestige imitatie van wat in het Westen spontaan tot uiting kwam. Dit maal pleegde de menigte in Moskou geen gewelddaden, zoals wel het geval is geweest voor de Westduitse ambas sade (zie hierover verderop in dit be richt). Men beperkte zich tot het roe pen van anti-Amerikaanse leuzen. Er werden spandoeken meegevoerd met leuzen als „schande over de oorlogsop hitsers", „weg met de imperialisten" en „weg met de provocateurs". De betogers riepen „Yankees, ga naar huis". Men riep om de Amerikaanse ambassadeur, maar deze bevond zich in zijn woning, op anderhalve kilometer afstand. De am bassade had tevoren om meer bescher- Geen verandering De depressie, die gisteren ten zuiJen van Ierland lag, trok naar de Ierse Zee en bracht vooral in Ierland veel regen. In Dublin viel bijna 50 mm in 24 uur. Het bijbehorende frontensysteem ver oorzaakte vooral in Portugal zware regens. In Oporto viel bijna 90 mm in 24 uur. Het front kwam in de afgelopen nacht ons land binnen en bracht hier ook overal regen. Terwijl de Ierse depressie langzaam naar Schotland trekt, koerst een nieuwe actieve storing over de Golf van Biscaje naar West- Frankrijk. Der- storing zal waarschijn lijk dicht langs ons land trekken en opnieuw reveil brengen, gepaard met een toeneming van de wind. Het weer blijft dus onbestendig, ter wijl in de temperatuur niet veel veran dering komt. Advertentie Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag nu en dan opklarin gen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvanke lijk tussen oost en zuid, later tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 16.42 uur; onder: 1.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.39 uur. Laagwater te 7.06 en 19.48 uur. ming gevraagd. Toen de betogers het gebouw bereikten vormden 150 politie mannen een kordon om het gebouw, maar hun werd toegestaan binnen het kordon heen en weer te lopen. De beto ging duurde ongeveer drie uur en een kwartier. Twee en twee is vier Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde gisteren, dat de betogingen in Moskou „klaarblijkelijk op touw zyn gezet" en dat zij een stij ging van de internationale spanning tengevolge zullen hebben. Gisteren heeft Amerika in Moskou een korte nota la ten overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de bewering van het offi ciële Sovjetrussische persbureau Tass, dat de politie de betogers had aange moedigd, die deze week voor het gebouw van de Sovjetrussische vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties te New York hebben gedemonstreerd. In de nota worden aanhalingen ge daan uit rapporten van de politie van New York over deze betoging, waaruit blijkt dat deze zich zeer heeft ingespan nen om de betogers te beletten het door haar gelegde kordon te doorbreken. Toen dit op een bepaalde plaats toch gelukte, greep de Newyorkse politie on middellijk in, waarbij vier politiemannen werden gewond. Er werden ijlings ver sterkingen naar de plaats van de „door braak" gezonden en negen betogers wer den gearresteerd, aldus de Amerikaanse nota aan het Kremlin. Een woordvoerder van het „State de partment" (Buitenlandse Zaken) wilde geen rechtstreeks antwoord geven op de vraag, of de Sovjetrussische regering zelf de aanstichtster tot de demonstra tie voor het Amerikaanse ambassadege bouw was geweest. Hij zei wel: „Twee en twee is vier het is duidelijk, dat hier geen sprake was van spontane be togingen". Bonn gooit olie op demonstratie-golven Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De Westdyitse opwinding over de Rus sische aanval op de Duitse ambassade te Moskou wordt thans in Bonn niet groter gemaakt dan zij reeds is Tijdens een gisteren te Bonn gehouden perscon ferentie beantwoordde de regeringschef Von Eckardt met grote voorzichtigheid alle vragen, die over het Moskouse in cident gingen Daarenboven valt op. dat men hier de Russische demonstratie tegen de Amerikaanse ambassade (zie hierboven) die zonder stenen-gegooi plaats vond, uitlegt als een relatief spa ren van de Amerikanen. Men hoopt dat snel de normale verhouding met de Rus sen. ondanks de executie van Nagy c s.. weer tot stand zal worden eebracht. Eenzelfde mentaliteit spreekt uit hier bekend geworden verklaringen van de Westduitse ambassadeur te Moskou, Kroll. Deze zei gisteren, dat hij zijn werk niet wilde laten onmogelijk maken door wilde demonstraties te Bonn. waar men tenslotte het eerst de ruiten had inge gooid. De Westduitse politiek, zei Kroll, moet door de regering te Bonn en niet door immigranten worden gemaakt, die misbruik maken van de hun verleende gastvrijheid. Ook staat thans vast, dat de dertien Westduitse industriëlen, die een reis door Rusland maken, niet zoals Bondskanselier Adenauer eergis teren op een verkiezingsbijeenkomst in Noordrijn-Westfalen eiste vroegtijdig naar Duitsland zullen terugkeren Op de persconferentie te Bonn werd gisteren gezegd, dat Adenauer deze eis had ge steld onder de indruk van het toen nog verse gebeuren. (Van onze reisredacteur uit Beiroet) Het abces van de Libanese burgeroorlog wil maar niet rypen en V.N.-dokter Hammarskjöld durft er niet in te snijden. Hammarskjöld liet de patiënt gisteren, toen hy naar New York vertrok, achter in handen van de waarnemers, zonder een diagnose gegeven te hebben, Iaat staan een recept voor medicijnen, die het zieke Libanon zouden kunnen genezen. Ham- marskjölds diagnose zal echter binnenkort worden neergelegd in een interim- rapport aan de Veiligheidsraad. Ingrijpende maatregelen zijn niet waarschijnlijk, eerder een voortzetting van de waarnemings-periode. Hierop werd ook door de patiënt zelf geduid, toen deze in de persoon van pre sident Sjamoen tot de wereldpers sprak en zei, dat niet een nieuw beroep op de Veiligheidsraad gedaan zou worden, maar de waarnemers tijd gegeven zou wor den om de zaken uit te zoeken. Een en ander houdt verband met het standpunt van Hammarskjöld, die in optimistische zin gerapporteerd heeft over zijn be sprekingen met Egypte's president Nasser. Mortiervuur waargenomen van Syrisch gebied De voornaamste eis van een Intern Libanees compromis is echter nog verre van vervuld. Alhoewel president Sja moen niet categorisch generaal Sjehab als premier afwees, zei hij dat hij geen wijziging van de regering overwoog. Sjamoen maakte gisteren de indruk van een man, die vastberaden was, maar zijn sympathieke gezicht onder de grijze haren zag er vermoeid en ner veus uit en de hand. waarmede hij een reusachtige sigaar aanstak, waaruit hij Churchilliaanse moed trachtte te put ten. beefde. Sjamoen maakte niettemin duidelijk, dat hij niet bereid was het op te ge- sen. voordat hij al zijn kaarten uitge speeld zou hebben. Hij zal zeker aan blijven tot het einde van zijn ambtster mijn op 24 september. Hij verklaarde, dat V N.-waarnemers mortiervuur van Syrisch grondgebied af hadden gezien en hamerde er op. dat, daar de toekomst van het gehele Nabije Oosten op het spel staat, het unfair is dat Libanon de gehelp lact van Nas sers aanval te dragen heeft. Hij maakte voorts duidelijk dat als de V.N.-waar- hemers niet zouden slagen, een V.N.- politiemacht noodzakelijk zal zijn en dat als deze laatste ook niet zou slagen een beroep zal moeten gedaan worden op de Anglo-Amerikanen. Een en an der volgens artikel 51 van het V.N.- charter, dat individuele of collectieve zelfverdediging toestaat. Daar beide partijen niet genegen zijn in te binden, duurt de impasse voort met één dreigende mogelijkheid: Sja moen zei spoedig aanvallen op grote schaal van de rebelllen te verwach ten. Hij pareerde vragen over mili taire tegenmaatregelen met de woorden „Ik heb voldoende militaire back ground", een geenszins geruststellend teken. Tot zover onze reisredacteur. Vuurgevecht in centrum In het drukke centrum van Beiroet heeft zich gisteren midden overdag een vuurgevecht voorgedaan tussen pant serwagens van de regering en scherp schutters van de rebellen, die zich in het mohammedaanse deel van de Liba nese hoofdstad hebben verschanst. Voor bijgangers moesten zich haastig in vei ligheid stellen toen onverwacht de pant serwagens over hun hoofden heen aan vankelijk onopgemerkt vuur van de re bellen beantwoorden. Premier Samil Es Sohl van de Liba non heeft verklaard, dat de Libanese regering de secretaris-generaal van de Ver. Naties Hammarskjöld verzocht heeft V.N.-troepen te zenden ten einde de Libanese grenzen met Syrië volko men te kunnen afgrendelen. De Liba nese regering verwacht binnenkort een zwaar offensief van de rebellen. De Eschenheimer Toren een heen. Vooral door de wedtrop* van de weinige historische overblijf -bouw na de tweede wereldoorlog is selen van de oude Duitse stad Frankfort steekt schril af tegen de moderne nieuwbouw om hem deze eeuwenoude toren eens een der stadspoorten in het hartje van de stad komen te staan. Voor de vakafdeling van de Nederlands Christelyke Aannemersbond heeft de heer C. A. Wildschut uit Utrecht de ontwikkeling van de particuliere bouw ge schetst, die naar zijn mening zeer teleurstellend is geweest. Ook voor de toekomst verwachtte hy weinig daadwerkelijke steun van de regering. Zou het de overheid werkelijk ernst zijn om de produktie van de particuliere bouw te verhogen tot aan de gevraagde 40.000 woningen, dan had mogen worden verwacht, dat tenminste alle belemmeringen welke nu nog in de weg staan zouden zyn opgeruimd. Zy zou ruim baan hebben gemaakt en vele diensten hebben uit geschakeld, aldus de heer Wildschut. Hij achtte het voor een goede ontwik keling van de particuliere bouw nood zakelijk, dat goedkope bouwgrond op goed verkoopbare gedeelten van de uit breidingsplannen worden beschikbaar gesteld, dat met grote spoed de meeste controlerende en bemoeizuchtige instan ties worden ingekrompen en dat de over heid voor de woningen, bestemd voor eigen bewoning of verhuur, vrijstelling van omzetbelasting, registratierecht en legesgelden verleent. Er zal voor parti culiere woningen een hogere financiële steun nodig zijn en hij acht het gewenst, dat een goed gestimuleerde spaarrege ling in het leven wordt geroepen, zodat jongelui de benodigde gelden voor een woning bijeen kunnen sparen. Voorts zal naar zyn mening voor de particulier gebouwde woningen de woonruimtewet buiten gebruik gesteld dienen te worden. De overheid zal zijn inziens goedkoop geld ter beschikking van de particuliere bouw dienen te stellen, tenminste op de- Libanese brigade Het Nederlandse detachement mili tairen, dat eventueel op verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, naar de Li banon zal gaan voor de bewaking van de grenzen van dat land met Syrië, is samengesteld uit vier officieren, veertien onderofficieren en 66 korporaals en manschappen van het korps comman dotroepen, dat gelegerd is te Roosen daal. Commandant van de „Libanese bri gade" is eerste-luitenant L. van Oyen, een oud Korea-strijder. zelfde rentebasis als voor de woning wetwoningen. Hij achtte het verder wen- selyk, dat de bouwondernemers ver schoond blijven van openlyke of stille bouwstoppen. Op deze grondslag kan dan worden aangevangen met een particuliere bouw nijverheid, welke tot grote daden in staat zal blyken. Doch zonder enige grond en gerechtvaardigd vertrouwen zullen de verwachtingen over de ont wikkeling van de particuliere bouwny- verheid niet te hoog gespannen mogen zijn, zo zei de heer Wildschut. Advertentie Dit nummer bestaat nlt 16 pagina's Achter de barricaden van onrustig Beiroet Onze reisredacteur vertoeft op het ogenblik in Libanon, voorheen een rustig land temidden van de Arabische woeligheid in het Mid den-Oosten, maar nu eveneens in opschudding. Merkwaardig zyn de toestanden in Beiroet, waar de rebellen bijv. nog steeds profiteren van de openbare diensten. Onze reisredacteur had een ontmoeting met de leider van het plaatselyk verzet Voor zyn boeiend verhaal zie men elders in dit nummer. Twee mannen, die een belangrijke der Verenigde Naties. Dag Ham- rol spelen in de Libanese crisis: marskjöld. Dezer dagen hebben zij president Sjamoen van Libanon j elkaar enkele malen in Beiroet ont- Oosten. rechtsen de secretaris~generaal\ moet. Inmiddels is Hammarskjöld New York teruggekeerd van zijn reis naar het Midden- Luns naar Parijs Minioiir Luns zal maandag a.s. te Pa rijs besprekingen voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Op dezelfde dag zal minister Luns eveneens worden ontvangen door minis ter-president, generaal De Gaulle. WORDT B1ERWEER- X VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- Zie tweede pagina eerste blad De Joegoslaven zijn terdege op hun lioede De Joegoslaven oefenen langs de grens met Bulgarye momenteel een verscherp te controle uit op het Bulgaarse grens verkeer, zo hebben reizigers uit die streek in Belgrado verklaard. Men vermoedt, dat de Joegoslaven met deze actie willen voorkomen, dat verkeerde elementen het land binnen komen. In Joego-Slavië is men van mening, dat Bulgarye een vooraan staande rol speelt in de huidige anti- Joegoslavische campagne van het Sov jetrussische blok. Naar verluidt is ook de controle langs de grenzen met Roemenië, Hongarye en Albanië verscherpt. Langs de grenzen met Italië en Oostenryk werden evenwel geen byzondere maatregelen opgemerkt. De Joegoslavische ambassadeur in Peking, Popovic, heeft dinsdag een af scheidsreceptie gegeven waarvoor ook Chinese autoriteiten en leden van het corps diplomatique waren uitgenodigd. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zyn de Chinezen niet op de receptie verschenen. De Chinese verte genwoordigers waren ook niet aanwezig aan een diner van het corps diplomati que ter ere van Popovic. Op verzoeken van de Joegoslavische ambassadeur om de gebruikelyke afscheidsbezoeken te mogen afleggen is van Chinese zijde evenmin gereageerd, aldus meldt Tan- joeg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1