Opnieuw is er strijd ontbrand om de burcht „Hellenburg" te Baarland Archeologen: ^Prachtige aanwinst" Baarlandse hoeren: ..Zand erover" Raad Valkenburg is in principe tegen grenswijzigingen, maar Gemeente verkeert in bijzondere situatie WOENSDAG 25 JUNI 1958 lliiine te koop op Zuid-Beveland slot vele malen geplunderd hetgeen men uit de opgravingen kan afleiden. Bij de opgravingen zijn tal van vondsten gedaan. Een koekepan van aardewerk, beenderresten van gevogelte, mosselschelpen, een benen tuimelaar van een kruisboog, een tir/ien, bord met een gekroonde hoofdletter T. Een bij zonderheid zijn de gevonden oesterschel pen, omdat in Zeeland pas i/ia 1550 tot de oesterteelt werd /jvergeg/ian en de geconsumeerde oeste/s dus uit het bui tenland afkomstig /noeten zijn. Eigen aardig waren oo7 de opgebaggerde schoenzolen: zeer lange, smalle hiel. een ver doorlopende neus, die recht eindigt. Stukken glas-in-lood tonen ruitvor mige venstertjes. Wie koopt de ruïne Het touwtrekken is begonnen. Aan de ene kant trekken de boeren van Baar land, daarbij geholpen door de gemeen teraad, en aan het andere eind rukken de oudheidkundigen, vele historie-min- nenden uit Zeeland en de jeugd van Baarland. Het touwtrekken zal wel zon der resultaat blijven, want geen van beide partijen heeft het benodigde geld om de ruïne in stand te houden En daar wringt de schoen. Tot 1 augustus zal de herverkaveling in Zeeland de blootgelegde kasteel fundamenten ongemoeid laten, ten einde liefhebbers tyd te gunnen kapi taal te verzamelen. Reeds worden pogingen gedaan om tot een stichting te komen tot instandhouding van de Hellenburg. Slaagt men daarin niet, dan zullen spoedig bulldozers de restanten van Baarlands ridderhisto rie wegvagen. (Van onze correspondent) Opnieuw is de strijd om het middeleeuwse kasteel „Hellen burg" op Zuid-Beveland ontbrand. In de dreven van hetzelfde dorpje Baarland, waar rond het jaar 1400 de Hollandse en Vlaamse edelen elkaar op leven en dood het bezit van de „Hellenburg" bevochten, strijden nu zij het dan zonder zwaard of lans 20e eeuwse boe ren en burgers om de fundamenten van dit historische slot. In de afgelopen maanden zijn tijdens de herverkavelingswerk- zaamheden in en om Baarland, de fundamenten van de „Hellenburg" bloot gekomen. In een verrassend gave toestand. Dagelijks komen oudheidkundigen de opgravingen bezichtigen en bestude ren en de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort STADSNIEUWS LEIDS LECTOR MAAKT STUDIEREIS NAAR DE TROPEN Op 5 juli zal dr. A. Bonebakker, di recteur van het Havenziekenhuis te Rotterdam en lector aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier, vertrekken voor een studiereis naar de Belgische Kongo en Roeanda-Oeroendi. Dr. Bonebakker heeft een studiebeurs van de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties gekregen en heeft het voornemen verscheidene vraagstukken betreffende de behande ling van tropische ziekten te onderzoe ken. In de tweede helft van oktober hoopt dr. Bonebakker terug te keren. BINNENBRANDJE HERVORMD VVIJKGEBOUW „REHOBOTH". Hedenochtend omstreeks half elf brak brand uit in de op de eerste verdieping gelegen keuken van het Hervormd Wijk- gebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg. Bij het smelten van was sloeg de vlam van een gaskomfoor in de pan met was. De vlammen de pan met haar uiterst brandbare inhoud brandde als een fakkel bereikten in een oogwenk de houten omlijsting van de nis, waarin het komfoor was geplaatst. Krachtig ingrijpen van de brandweer, die met uitgebreid materiaal spoedig aanwezig was, kon uitbreiding van de brand voorkomen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, bleef nu beperkt tot het verbranden van enig houtwerk en een geblakerd plafond. AANKOOP PERCEEL MAREDIJK 159. Het perceel Maredijk 159, omvattende een grote middenstandswoning, met voor- en achtertuin en een schuur is mede begrepen in het onteigeningsplan „brug over de Haarlemmertrekvaart" ten aanzien waarvan de Raad besloot aan de eigenaren voor hun percelen een for mele koopsom aan te bieden en, zo zij het bod niet aanvaardden, voor de ar rondissementsrechtbank te doen dag vaarden, teneinde de onteigening van de desbetreffende percelen te horen uit spreken en het bedrag van de schade loosstelling te horen bepalen. Met de eigenaar van het boven- doelde pand zijn onderhandelingen ge voerd, welke ertoe hebben geleid, dat deze het perceel aande gemeente te koop heeft aangeboden voor een bedrag van f. 20.500, welke koopprijs naar de mening van B. en W. volledig aan vaardbaar is. In deze 'geest is dan ook een voorstel by de raad ingediend. VERKOOP VAN INDUSTRIETERREIN AAN DE TREKVLIETWEG. In verband met de bouw ter plaatse van een bedrijfsgebouw, omvattende zo wel de technische afdeling, de drukkerij, als de verkoopafdelingen, voorheen E. J. Brill, gevestigd alhier, verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel industrieterrein, groot plm. 5070 vierk. m., gelegen aan de Trekvlietweg. Met adressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f. 17,50 per vierk. m. (bouwrijp en op gehoogd tot n.a.p.). Tegen deze verkoop bestaat naar het oordeel van het College van B. en W. geen bezwaar, zodat de raad in deze geest een el bereikte. Lex de Koning, wiens naam giste ren voorkwam in de lijst van geslaagden voor het eindexamen van het Rem- brandtlyceum, woont niet in Noordwijk, doch in Leiderdorp. Een hoekje van de blootgelegde fundamenten is met grote kisten vol scherven en andere historische vondsten van de „Hellenburg" vertrokken. De grote vraag is echter: wat moet er met de Hellenburg gebeuren? Archeo logen en liefhebbers van de oude historie zeggen: restaureren en be waren voor de toekomst, want de Hel lenburg is van grote historische waar de en uniek voor Zeeland. Maar de plaatselijke bevolking, in hoofdzaak bestaande uit landbouwers, voelt daar weinig of niets voor. „Zonde van de lap grond", zeggen ze. „We kunnen de boel beter onderspitten en er aard appelen poten. Bovendien hebben we toch geen geld voor het onderhoud van de Hellenburg". De historie van de Hellenburg is niet onvermaard, en namen van figuren als Floris de Vyfde. Jan van Renèsse en de heren Van Borssele zijn daar kwistig in verweven. Het merkwaardige is echter, dat zowel van het ontstaan als van de ondergang niets door de overlevering wordt vermeld, zo vertelde ons de Bevelandse historicus, de onderwijzer De Boo. Wel gaf de heer Renaud van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemon derzoek te Amersfoort, die de opgravin gen heeft geleid, als zijn voorlopige mening te kennen, dat de Hellenburg voor 1380 moet zijn gesticht en zijn naam ontleent aan „Helle"", zoals het Zeeuwse eilandenrijk omstreeks het jaar 1000 wel eens werd genoemd. Van Baarlands eerst Het eerst komen we de naam van de Van Baarlands tegen, welk geslacht ver moedelijk het eerst het slot betrok. Van Hugo van Baarland melden de kronie ken, dat hij medeplichtig was aan de moord op Graaf Floris V in 1296. De Zeeuwse edelman trof het echter slecht, want vrij spoedig werd hy gegrepen en te Dordrecht zonder enig pardon gerad braakt. In het begin van de 14de eeuw krijgen ook de Renesse's deel in de ambachts heerlijkheid Baarland en sinds die tijd wordt er voortdurend slag geleverd om de Zeeuwse bezittingen. Beurtelings trekken zowel de Hollandse als de Vlaamse troepen moordend en plunde rend rond. De Zeeuwen, die deze buffer- rol niet konden waarderen, kozen ten slotte partij voor de Vlamingen. Zo trok ken de heren Van Borssele, Van Cruy- ninghen en Van Renesse te vuur en te zwaard tegen de Hollandse horden op. Wolfert van Borssele deed zelfs een poging om Dordrecht te veroveren. Dat mislukte echter en hy werd gevangen gezet in de toren te Delft, waar de be volking tot hem wist door te dringen. De Zeeuwse edelman werd uit de toren gesmeten en op straat gelyncht (1299). Jan van Renesse wist enkele jaren later tot voorby Utrecht door te drin gen. Witte v. Haamstede, die zijn vader Floris V kwam wreken, riep hem echter een halt toe en hakte de Vlaamse hor den in de pan. Liberiaans minister in Nederland Vanmiddag is de minister van Open bare Werken van Liberia, de heer Tho mas Buchanan uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij zal een week in ons land doorbrengen voor besprekingen met ambtelijke instanties over gemeen- schappelyke belangen van Liberia en Nederland en over de ontwikkeling van zyn land. De minister brengt niet alleen een bezoek aan Nederland doch is reeds in Amerika en Engeland geweest. Boven dien zal hy na de komende week nog naar West-Duitsland gaan. De donkergekleurde Liberiaanse gast sprak tot ieders verbazing by zyn aan komst op Schiphol vloeiend Nederlands. „Van 1920 tot 1924 heb ik in Den Haag gewoond", zo vertelde hy. „Ik ben er op de ambachtsschool geweest en heb er bouwkunde geleerd. Ik was toen 20 jaar oud. Zelfs ben ik nog tydelyk in Neder landse Ryksdienst geweest als bouwkun dig opzichter". Interpellatie C.A.O. bouwvakken (Speciale berichtgeving) De Tweede Kamer heeft vanmiddag aan de heer Gortzak (communist) verlof verleend de minister van Sociale Zaken op een nader te bepalen dag te interpel leren over de C.A.O. in de bouwvakken. Detachement voor Libanon VELE MINDERJARIGEN KREGEN GEEN TOESTEMMING VAN OUDERS (Van onze Haagse redactie) Zoals men weet, heeft de Nederlandse regering in principe toegezegd 80 man Nederlandse militairen (commando's) ter beschikking te willen stellen van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor grensbewakingsdiensten in Libanon. Aan de commandant van het korps commando-troepen in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal werd verzocht, op basis van vrijwilligheid, een detachement samen te stellen. Al hoewel het aantal aanmeldingen van vrijwilligers verrassend groot was, zou den er op deze basis van vry willigheid toch slechts 41 militairen naar Libanon kunnen worden gezonden. De resterende aanmelders beschikten als minderjarigen niet over de noodzakelijke toestemming van hun ouders of voogd. Mocht even wel van de zijde van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties een be roep op de Nederlandse regering wor den gedaan een detachement te doen uitzenden, dan geeft de Grondwet de regering het recht het ontbrekende aantal te verplichten diensten te gaan verrichten in Libanon. Van bevoegde zyde is ons meegedeeld dat het nog steeds niet vast staat of de uitzending van een Nederlands detache ment zal plaats vinden. Een verzoek daartoe heeft de regering nog niet be reikt. WIELRENNEN De zeeslag by Zierikzee besliste dat Zeeland nu voorgoed bij Holland kwam. Jan van Renesse vluchtte uit Utrecht, maar verdronk in de Lek. toen hy wilde oversteken en de volle boot kantelde. Hoewel de historie daarvan niets ver meldt, neemt men aan, dat. de Hellen burg in het midden van de 16e eeuw een roemloos einde heeft gevonden door uitsterving van de bewoners. Vermoede- ïyk hebben de Baarlanders daarna het Bij Holland Gharly Gaul kopman WASSEN AAK „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Wassenaarse Postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" heeft zater dag met 48 oude duiven een wedvlucht gehouden vanuit Chateauroux. Afstand 630 km. De vogels werden gelost om 8 uur en de eerste was terug om 17.24.19 uur. Uitslagen: J. H. Groeneveld 1, 6, 9, 10; J. P. Brederode 2, 5; J. M. Brede- rode 3, 4; W. v. d. Zwaan 7; W. C. Rem merswaal 8. VOGEL-LEZING IN DIERENPARK Onder het motto „Vogels van de wereld" hield dezer dagen de bedrijfs- leider van het Dierenpark Wassenaar een interessante lezing in de theeschen- kerij van het dierenpark voor de vogel- i vereniging Luscinia. De heer J. W. Louwman verzorgde de projectie. Meer dan 100 leden hadden een leer- zame en gezellige avond, j Na afloop werd een bezoek gebracht aan het tropisch zee-aquarium, waarby I de nieuwste en meest zeldzame aanwin- 1 sten aan de aanwezigen werden getoond. Goldschmidt en Buchly zijn het eens Hedenmorgen is in een bespreking tussen Jean Goldschmidt. Klaas Buch ly en de beide sportcommissie-leden Koot en Stol in het byzyn van alle ren ners volledige overeenstemming bereikt over de taakverdeling in de leiding van ae Ne-Lux ploeg. De Luxemburger Goldschmidt is officieel ploegleider, doch alle beslissingen zullen worden ge nomen in samenwerking en in overleg met Buchly. Klaas Buchly zal volgens de officiële overeenkomst fungeren als Nederlandse vertegenwoordiger in de ploegleiding. Hij zal de wagen ryden. doch zeker niet uitsluitend fungeren als chauffeur, zoals de Luxemburgse offi cials zich -dat aanvankelijk hadden voor gesteld. Men zie ook elders in dit blad. Zowel de heren Koot en Stol als Gold schmidt en Buchly zelf hebben het vol ste vertrouwen in de samenwerking in het „directoire technique". Het bespro kene is bekend gemaakt aan de secre taris-generaal van de Tour. Jean Gar nault, die er volkomen mee instemde. Met de renners is uitgemaakt, dat de hele ploeg Charly Gaul als kopman zal beschouwen. Alle verdiensten 2ullen echter in één pot komen, die later aar de hand van het aantal verreden dagen gedeeld zal worden Ook de verdienster, van eventuele etappe-winnaars en de extra premies voor gele of groene trui dragers en winnaars van bergpryzen komen in deze gezameniyke pot. De twaalf renners hebben deze op schrift gestelde overeenkomst ondertekend. Wijziging kweekschoolwet (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp aangenomen met enige wyzigingen van de kweekschoolwet. Het amendement van de heer Kleywegt om keuze-vakken ook in de derde leerkring van de kweekschool toe te staan, werd by zitten en opstaan aangenomen. Al leen de heer Tilanus (C.H.U.) stemde tegen. Het amendement van de heer Roosjen om degenen, die in 1957 by het staats examen en het daarop volgend her examen zyn afgewezen, in de gelegen heid te stellen alsnog in 1959 een vol ledig examen af te leggen, werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Kleywegt trok zyn amende ment in om degenen, die het eerste ge deelte van het staatsexamen hebben af gelegd niet toe te laten tot de eerste leerkring van de kweekschool, na de toezegging van de minister het eerste gedeelte van het staatsexamen aan te passen by de eisen van de eerste leer kring. Kruideniers niet tevreden over SER (Van onze parlementaire redacteur) Op de jaarvergadering van de Ohris- telyke Kruideniersbond te Utrecht heeft de voorzitter, de heer P. Renkema, zich fel gekeerd tegen de gang van zaken in de Sociaal Economische Raad met; be trekking tot de vertegenwoordiging van de middenstand.. Er zyn vier organisa ties waarvoor drie zetels beschikbaar zyn, met als gevolg, dat nu de midden stand maar nauwelyks wordt vertegen woordigd. Op grond van de basisge dachte in de P.B.O., dat gesproken wordt tussen vertegenwoordigers van geeste- lyke en maatschappelyke stromingen, betoogde de heer Renkema, dat in ieder geval de Rooms-Kabholieke en de Pro- testants-Christeiyke vertegenwoordigers zitting moesten hebben en dat de ver antwoordelijke organen verder maar moeten uitzoeken, hoe zy de overblyven- de zetel in de S.E.R. verdelen tussen de beide niet confessionele organisaties. Nederlandse journalisten veroordelen uitwijzing De Wit door Antillen Het bestuur der Federatie van Neder landse Journalisten heeft in een schrij ven, gericht aan mr. S. W. van der Meer minister van Justitie, de regering van de Nederlandse Antillen op de hoogte gesteld van zyn standpunt terzake van het uitwyzen van de journalist A. de Wit. Het bestuur der federatie meent dat in een democratisch land aan de rech ten van vrye pers op onaanvaardbare wyze tekort gedaan wordt, wanneer de overheid op grond van haar onwelge vallige kritiek een journalist, zelfs zon der hem gelegenheid te hebben gegeven zich voor een onafhankelijke rechter te verantwoorden, of zonder dat een tucht- rechterlijk bevoegd college een uitspraak over zyn gewraakte publikaties heeft gedaan, het land uitwyst. Het federatie bestuur wil zich onthouden van enig oordeel over het journalistiek toelaat bare dan wel Journalistiek ontoelaatbare in de publikaties. welke voor de regering der Nederlandse Antillen aanleiding zyn geworden om tot sancties tegen de heer De Wit te besluiten. Voor het standpunt van het federatie bestuur is beslissend, dat de juiste mid delen om tot een objectieve beoordeling van eventuele misdragingen in de on derhavige publikaties te kunnen komen, geen gebruik gemaakt werd. Soekamo deed geen concessies Waarnemers in Djakarta zyn van mening, dat er geen enkel teken van een politieke concessie aan de opstan delingen uit de nieuwe samenstelling van het kabinet van Soekarno blijkt. In de regering hebben wederom geen leden van de Masjoemi, maar ook geen leden van de communistische partij zitting. Het herziene kabinet wordt het „twee de kabinet-Djoeanda" genoemd. Presi dent Soekarno heeft onlangs onder streept, dat wyzigingen in de samen stelling van de regering geen wyziging in haar politiek zouden betekenen. Soe kamo vormde zyn eerste kabinet-Djoe anda vorig jaar als gedeeltelyke uitvoe ring van zyn schema voor geleide de mocratie. dat voorzag in een uit alle partyen bestaand kabinet. De confessio nele partyen blokkeerden het opnemen van communisten daarin en Masjoemi weigerde te worden vertegenwoordigd omdat de werkwyze in strijd met de grondwet werd geacht. Neutrale waar nemers zyn van mening, dat het onmo- gelyk is te zeggen, of het kabinet naar links of rechts is gezwenkt. De nieuwe ministers zijn geen van allen uitgesproken partijmensen. Eyskens ontmoet toch nog moeilijkheden Gaston Eyskens, ae r.-k. Belgische kabinetsformateur, heeft bij het verde len van de portefeuilles van zyn alleen uit leden van de Christeiyke Volkspartij (CVP) bestaande regering, op het laat ste ogenblik moeilijkheden ontmoet. Do samenstelling van de ministerlijst zal waarschynlyk niet voor woensdagavond of zelfs donderdag bekend worden ge maakt. Hevige brand op Newyorks East River: vier vermisten Het Zweedse vrachtschip „Nebraska" van 5.265 ton is hedenochtend vroeg op de East River van New York in aanva ring gekomen met het 531 ton metende olietankschip "Empress Bay". Dit vaar tuig vloog in brand, waardoor de nabij gelegen Manhattan-brug, die Brooklyn en Manhattan verbindt, ten gevolge van de veertig meter hoge vlammen schade opliep. De bemanning van het tank schip sprong overboord en werd gered op vier personen na, die vermist worden. Na enige tijd zonk het brandende olie schip. Negen en dertig opvarenden van de twee schepen moesten met verwon dingen in een ziekenhuis worden opge nomen. Een persfotograaf die van de aanvaring en de brand oogvt'tige was. bezweek aan een hartaanval. De ..Ne braska" kon, hoewel zwaarbescliadigd door de aanvaring en het vuur, een aan legplaats bereiken. SASSENHE1M Brutale diefstal Vannacht omstreeks drie uur hebben enkele onverlaten een ruit van een ju welierszaak aan de Hoofdstraat stuk gegooid. Zy deden daarna een greep in de etalage en gingen er met 27 ringen en 16 polshorloges per auto vandoor. De politie 6telt een uitgebreid onderzoek in. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare zitting byeen ter behan deling van de 12 punten tellende agenda. Afwezig was de heer S. Poot, met ken nisgeving wegens ziekte. De voorzitter las een ontvangen schrijven voor naar aanleiding van de eventuele grenswijzigingen, waar- hij Valkenburg een gebied van 100 ha. van Voorschoten toegewezen zou krijgen. Uit het antwoord van B. en W. van Valkenburg bleek, dat men in Valkenburg in principe eigenlijk niets voor annexatie en grenswijzi ging voelt. Valkenburg verkeert nu eigenlijk wel in een bijzondere si tuatie. Immers door de aanleg van het vliegveld is veel kostbare grond verloren gegaan. Dit was lands be lang, zo werd gezegd. Het thans voorgestelde plan zou men dan ook als compensatie voor het geleden verlies moeten zien. Een en ander valt dus zeker wel te rechtvaardigen. De heer Th. v. d. Meij zeide ver wonderd te zijn, dat dit schrijven al leen maar aan B. en W. is gericht, waarop de voorzitter antwoordde, dat het hier nog maar een eerste stap betreft en dat een en ander la ter uitvoerig ter kennis gebracht zal worden. Hierna kwam allereerst in behande ling de op 20 maart 1958 aangeboden rekening van het woningbedrijf over het exploitatiejaar 1956/1957, zulks ter vaststelling van de volgende cyfers: Ge- wonedienst: inkomsten f. 87323,65 en uitgaven f. 80052,82, aldus een batig saldo van f. 7270.83. Bij de kapitaalsdienst waren inkoms ten en uitgaven beide f. 24276.71. Naar aanleiding van een opmerking van G.S. gemaakt ten aanzien van de begroting woningbedryf over 1957/1958 werden enkele posten met f. 143.16 ver hoogd. Het bestuur van de Vereniging voor Christelyk Onderwys had een aan vraag ingediend om de vergoeding, be doeld in artikel 101 der Lager Onderwys- wet 1920, voor het jaar 1957 vast te stel len. Deze vaststelling dient voor 1 de cember 1958 te geschieden. Het door het schoolbestuur opgegeven bedrag der werkelijke uitgaven over 1957 bedraagt f. 8097.68. Deze uitgaven zyn gecontro leerd en juist bevonden. In verband hiermede werd besloten het bedrag der vergoeding over 1957 vast te stellen op bovenstaand bedrag. Het volgende punt van bespreking was het voorstel tot ver betering van de salarissen van het ge- meentepersoneel. Het verzoek hiertoe is gedaan door de minister van Binnen landse Zaken. Ter bestryding van de fi nanciële gevolgen van bovengenoemde salarisverbetering, zal het percentage van de algemene uitkering uit het ge meentefonds worden verhoogd van 148 tot 150. Gezien deze gedane toezegging werd het voorstel aanvaard. De firma Jac. Slootweg en Zoon heeft verzocht 2 percelen bouwgrond gelegen aan de Hoofdstraat tegenover het pand Hoofdstraat 74 te mogen kopen. Aan een andere firma werd destyds een perceel grond verkocht tegen een prijs van f. 10 per m2 voor een strook ter diepte van 20 meter en f. 3.25 per m2 voor de reste rende achter eerst bedoelde strook gele gen grond. Ook de firma Slootweg is be reid bovengenoemde prijzen per m2 te betalen. Na een grondige bespreking WARMOND FEESTEN IN WARMOND. De commissie tot viering van War- monds feesten is druk bezig voorberei dingen te treffen. De traditionele hard draverij zal dit jaar gehouden worden in de Kaagweek en wel op dinsdag 22 juli des namiddags om 6.45 uur. De volksfeesten op 9 en 10 september. In de komende dagen zal een geldinzame ling worden gehouden. werd dit voorstel van B. en W. terugge nomen, daar verschillende raadsleden liever eerst een duidelyker uitspraak over de bestemming van deze gronden wensen. Later hoopt men op deze zaak nader terug te komen. By punt 8 van de agenda, voorstel beschikbaarstelling gel den voor de te openen kleuterschool, werd gewezen op het feit, dat momenteel nog geen volledige dekking voor het ge vraagde bedrag aanwezig is. Besloten werd het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Voor de bouw van het tweede gedeel te van de Christelyke school werd een bedrag van f. 147417 beschikbaar gesteld, zodat wanneer de vereiste toestemmin gen volledig zyn verkregen, met de af bouw van de school begonnen zal kun nen worden. Na de rondvraag ging de raad in besloten zitting. BEURSOVERZICHT Tabaksfondsen blijven in de belangstelling Ver. Deli en Senembah behouden het leeuwendeel van de omzetten op de Amsterdamse Effectenbeurs. Het rechte weet men hier niet. En legio zijn daar door de gissingen en veronderstellingen, vooral t.a.v. de achtergrond der koers stijging van de aandeieh Deli. Het staat vast. dat de hier verkochte Sumatra- tabak een fantastische prys heeft opge bracht, maar omtrent de mogelykheid van een introductie der aandelen in New York tast men volkomen in het duister. De directie heeft hierover niets bekend gemaakt en onthoudt zich nog van elk commentaar. Toch voelt de beurs, dat er iets broeit en dit veroorzaakte de span ning die onmiskenbaar in deze hoek van de markt blyft hangen. Vandaag trokken Deli en Senembah terstond weer de meeste aandacht, maar de hogere inzet kon niet geheel behou den blyven. Het gevolg was, dat tegen het sluiten van de markt de koersen weinig afweken van die van gisteren. Toch zag het er naar uit, dat ook van- daag Deli weer de grootste omzet zou behalen, al leek de buitenlandse belang stelling iets geringer. De overige cultu res hadden een kalm verloop. Amster dam Rubber draaide om de vorige koers en HVA trok een fractie aan. De 6cheepvaart was ongeanimeerd en min of meer onregelmatig maar grote afwy- kingen deden zich niet voor. Ook voor de internationale fondsen was de animo niet groot. Koninklijke brokkelde iets af overeenkomstig Wall- street. De wederom fractionele verliezen in New York moedigden niet aan. Philips kon zioh niet geheel handhaven. KLM bleef f. 2 beneden New York pariteit. Van de binnenlandse indus trieën werden Beynes vernomen op 83 (90 laten), een gevolg van de minder gunstige resultaten. Zeer teleurgesteld was de beurs over het verslag Geveke, dat een belangryke daling van de exploitatie laat zien. De notering bleek 4 punten lager te komen op 263. Er kwamen vandaag alleen laatkoersen tot stand op een circa 17 pet lager niveau. Aandelen De Byenkorf werden ex divi dend verhandeld zonder dat de bespre kingen in de vergadering enige invloed hadden. Claims Krasnapolsky circa 10 gulden. Staatsfondsen beter gestemd voor de Staffellening, de investerings certificaten en de 196264 rentespaar- brieven bleven 110. De markt sloot zeer rustig. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 25 juni. - Londen 10.58 10.58%; New York 3.78 5/16—3.78 9 16; Montreal 3.943.941/4; Parijs 89.95 90.05; Brussel 7.591/4—7.59 3/4; Frank furt 90.55! 290.60%Zürich 86.55'.— 86.60%; Zürich (vr. frs) 88.29%—88 34%; Stockholm 73.13%—73.18%Kopenhacen 54.71—54.76; Oslo 52.86%—52.91%Mi laan 60.72%—60.77%; Wenen 14.62 1 4; 14.631/4; Turkse verrekeningsdollar 3.791/4—3.79 3/4. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% JJ*B MJ4 Grootboek obl. 3% 81% 81% Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned. '51 3% 95 95 Ned '53 (3%) 94 94 Ned '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% 88% B Ned '54 3% 89% 8911 Ned. '55 I 3% 891» 90 Ned 55 II 3% 91% 92 Ned '37 3 89% 89% Dollarlng'47 3 93% 93 Investeringscert. 3 95% 96 Ned 62-64 3 94% 9411 Cert. NWS 91A Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 86% Ned W.B 6% 110ft 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl enlnd.B 33% 33 Nat. Handelsbank ..86 85 Ned. Handelmy166% Amst. Rubber 69% 166% Deli My.en (Ver.) 111% 111% H.VA 107% 108% Java Cult34% 34% Senembah 84% 83% Vorstenlanden12% 12% A.K.U 186% 185% Berkel's Patent (v.) 191 190% Calvé Delft cert. gew. 307 302 Kon Pap v Gelder 176% 177 Hoogovens cert 302% 299 Müller en Co. NJ3 299 302 Ned Kabelfabr 258% 258 Philips 292 288% Philips pref 159% 158 Unilever350% 350% Wilton Feyenoord 190 185 Biliton 2de r 193% 192 Dordtse Olie gew 705 706% Kon Petr <f 20.—) 168.20 168 idem (50 a f 20.— 167.60 167.50 Holl Amer lyn 140% 138% Java China Paket 135 131 K.L.M102.IO 10260 Ned. Stoomv My 139 139% Kon Paket My 112% 113% Stoomvaart My Ned 145 145 Nievelt Goudr cert 129% 128% v. Ommeren cert 230 229 Kon Rott Lloyd Ï20 119% Ned Scheepv Unie 124% 123 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 94% 94% □en Haag 1937 1 3.. 87% Leiden 1947 93% B R'dam *37 I-DI 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 96 95 Premieleningen 101% 102% 91 90 A'dam '56 I 2% 86% 85% A'dam *56 n 2% 101% 100% Eindhoven '54 2% 86% 85% Enschede '54 2% 86 85% Den Haag '52 I 2% 95% Idem n 2% 102% 100 R'dam '52 I 2% 96% 95% 95% 95% Utrecht '52 2% 100 99% Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 219 220 H.B.U eert 194% 194% Rott Ban* 181 178 Twentsche Bank 167 168 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 L Borneo Sum. HHy 45 45 Ned G en Sp. fabr 196 198 Kon Ned Grofsm 107 109 Internatio76% 75 Rott. Droogdok My 507 507 Tieleman en Dros 8% 8 Ned My Walv.vrt. 76 77% Spoorwegen Deli Spoorweg My 8% 8% Amerlk fondsen Canadian Pacific R 27H 27iè Intern Nickel 78% 78% Anaconda 46 A 46 B Bethlehem Steel40% 40% Cities Service 55 55 General Motors 39A 39A Kennecott 90 887 Republic Steel 46% 45% Shell Oil 72% 73' Union Pacific 29% 29 Un States Steel 63% 63% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving AandeleD VK 24/6 Edelmet Kon AA 45% 45% Pref w a idem 51% 52 Electrolas B 400GL Holl Co ustructle 420GB 420 Ing oui v Bouwnyv 125 Int Kunststof! Lna 45GB 46GB Leldsche Wolspinn 148GB 144L Slkkens Lakfab "53 412 Ver Touwfabrleken 122 170 Wernink's Betonm 88% 66 89 Van wyk Textiel 66 105L 99

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5