EAU DE COLOGNE Wisseling van Stationscommando Het Groene Kruis ontwikkelt in Leiden vele activiteiten Toekenning van Rembraiultprijs 97ste jaargang Woensdag 25 juni 1958 Tweede blad no. 29474 A. W. Swier verlaat Leiden, F. J. Zirnmer thans Stationschef In de afgelopen 24 uur heeft de wisseling van het stationscommando te Leiden plaats gevonden. Nadat de heer A. W. Swier in verband met zijn be noeming tot hoofdstationschef van het Haagse station H.S. gistermiddag reeds afscheid had genomen van het Leidse spoorwegpersoneel, is hedenochtend zijn opvolger, de heer F. J. Zimmer te Amsterdam, in zijn nieuwe functie geïn stalleerd. Bij "het afscheid van de heer Swier, dat in het stationskantoor in tegenwoor digheid van diverse groepen personeels leden plaats vond. heeft de chef van het plaatskaartenkantoor en tevens plv. stationschef, de heer P. Kampen, er o.m. op gewezen, dat de heer Swier tijdens zijn bijna 5-jarig verblijf in de Sleutel stad een modern geoutilleerd station heeft zien verrijzen. Een station, dat spreker zag als het visitekaartje van de N.S. De heer Kampen tekende de schei dende stationschef als een man die met voortvarendheid te werk ging en wiens hart aan het spoorwegbedrijf verpand is. Hoewel U veel van anderen vroeg, ajdus spreker, hebt gij Uzelf ook vol ledig en met inzet van alle krachten aan het goed functioneren van de dienst gegeven. Ook de heer A. Schuring, adj. sta tionschef, prees de energie en werklust van de heer Swier, die er steeds in is geslaagd om, zo er zich al moeilijkheden bij onder Leiden ressorterende stations voordeden, deze prettig en „geluidloos" wist op te lossen. Voorts stelde de heer Schuring in het licht, dat de heerSwier grote belangstelling had voor de perso- neelsopleiding. Namens het personeel bood hij de scheidende chef een vulpen set aan. Nadat de heer K. A. Wolterink, goe derencontroleur, in gelijke geest had ge sproken, wees de treindienstleider, de heer B. M. van Kuyk, erop. dat de heer Swier voor allen een stimulans was om het werk goed te doen en op deze wijze het reizigerspubliek service te verlenen. De heer G. P. N. Weber, die namens de drie werknemersorganisaties het woord voerde, zette uiteen, dat de heer Swier er steeds op uit was om via de weg van het overleg tot resultaten te komen. Daarnaast interesseerde hij zich sterk, zo er zich in de kring van het personeel moeilijke huiselijke omstan digheden voordeden Zo mogelijk werd onder deze omstandigheden een wijzi ging in de diensttijd aangebracht. De heer W. Steenbergen, voorzitter van O.N.S., die als laatste spreker een woord van waardering en afscheid sprak dankte de heer Swier voor al zijn be moeiingen met deze vereniging, waar van hij een werkend lid mag worden ge noemd. Een blijvend aandenken onder streepte dit woord van dank. In een uitvoerig afsoheidswoord, waar in hij het werk van de diverse perso neelsformaties de revue liet passeren, zegde de heer Swier allen dank voor hun bijdrage het spoorwegbedrijf hoogst interessant door al zijn facetten goed te doen functioneren. Met elkaar hebt heer Sweer te nemen. Een afscheid, dat het Leidse station een parel aan de kroon van de N.S. is. Hierna werden allen in de gelegenheid gesteld om persoonlijk afscheid van de heer Sweer te nemen. E; afscheid, dat mede werd bijgewoond door de nieuwe stationschef. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmina Johanna, dr van N. Kroese- meijer en C. Langeveld; Marcella Marga- retha, dr van A. Zonderop en L. E. de Jong; Hendrik, zn van J. de Meij en G. M. van Dlggele; Sijtje, dr van J. Siera en A. Colpa; Adrianus Wilhelmus, zn van H. A de Wijs en J. S. van Os; Maria Johanna dr. van L. van der Woerd en J. J. van Zanten; Wilhelmina Johanna. Jacoba, dr. van P. J. van Steijn en H. J. Vink; Jo hanna. dr van A. M. M. Turnhout en D. van der Zwart; Elizabeth Maria, dr van M. Polman en M. G. Kooien; Wilhelmus Arnoldus, zn van A. G. van Swleten en C. J. van Boheemen. GETROUWD H. E Misero en J. Zitman; A. J. Stolp en E. M. C. Vreeken. OVERLEDEN A. J. Verkleij, 85 jaar, man; T. C. Ver berg ,75 jaar. man; S. Arkeveld, 78 jaar. wed. van J. de Winter. Officiële publikaties EKORDENING 01' HET BOUWEN EN SLOPEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende, drie maanden op de secretarie dezer gemeente (afdeling Open bare Werken) voor een ieder ter inzage ligt de door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland op 23 december 1957 vastgestelde verordening tot wijzi ging van de verordening op het bouwen en slopen van 12 oktober 1905 (Gemeen teblad no. 25). Bovenbedoelde verordening houdt in de mogelijkheid tot het verlenen van vrij stelling van voorschriften betreffende de bouw van schuilkelders in meergezins- huizen. Leiden, 25 Juni. 1958. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester J. BOOL F. H. VAN KINSCHOT De gaande en komende man. De heer A. W. Swier (rechts) drukt zijn opvolgerde heer F. J. Zimmer de hand. (Foto L.D./Van Vliet) INSTALLATIE NIEUWE STATIONSCHEF Vanmorgen werd tijdens een korte, intieme bijeenkomst van het bijna vol tallige personeel de nieuwe stationschef de heer F. J. Zimmer, zijn functie bin nengeleid door de waarnemend inspec tie-beheerder te Rotterdam, mr. J. K. J. Muller. Mr. Muller zeide in een toe spraak tot de heer Zimmer en de per soneelsleden, dat de heer Zimmer wel spoedig zou merken, wèt Leiden feite lijk voor een stad is, vooral als hij 3 ok tober van nabij meemaakt. Spreker hoopte, dat de nieuwe chef, die alle rangen doorlopen heeft en dus zeker ge schikt is voor dit werk, de goede team geest, welke er bij het N.S.-personeel te Leiden heerst, nog verder zou aankwe ken en op een hoger plan brengen. Als een ,cri de coeur" moest het mr. Muller van het hart, dat ook in Leiden de overwegen zorgen baren; alle waak zaamheid blijft hier geboden en spreker verwachtte, dat met medewerking van allen de daar heersende euvels de kop ingedrukt zouden worden. Hij deed ten slotte een beroep op het personeel, de heer Zimmer alle steun te geven; dit zelfde zal men ook van de heer Zimmer kunnen verwachten. Toelatingsexamen Chr. Lyceum Leiden Voor het toelatingsexamen van het Ohr. Lyceum te Leiden zijn geslaagd: Guido Bakema, Marianne v. Beek, Jacob v. d. Bent, Hans v. d. Berg, Willeke Betram. Janny Boer, Hendrik Breuker, Albert Brijnen, Klaas v. d. Broek, Greta Broks, Rieneke v. Bruggen, Rob Buining, Hans Buitenhuis. Noor van Dee. Koos Duindam, Trijhtje v. Duyn, Nicolaas v. Egmond, Trees Elias, Paul Fa vier, Kees Fioole, Jacques v. Gent, Nel v. Gosliga, Geert Grootjans, Margreet v. Herpe, Marius v. d. Heuvel, Petra Hogewoning, Jos Holthaus, Tonny v. Hulzen, Catha- rina Jansen. Piet Jansen, Lieuwe de Jong, Jan Joziasse, Peter Ju, Bernard Judels, Menno Keijzer, Alfred Kolder man, Philippine Korthof, Ada Kranen burg, Leonardus Kreft, Floor Kuyt, Alic v. d. Kwaak, Herman Lamers. Gijs La- german, Hans de Lange, Hans-Peter Lindhout, Ben Look, Wim Loeve, Cor- nelis Los, Roosje Marck, Arie Meerburg, Jan v. d. Mey, Bert de Mooy. Henk de Mooy, Bert Nawijn, Kees Neuteboom, Gé Nieuwenhuys. Sjaak Nonhebei, Ben Olivier, Wim Pardon, Ab v. Parijs, Leen- dert Parlevliet. Greetje v. d. Perk. An- dré Plaatzer, Kees v. d. Plas. Dick v. d. Plas, Jan v. d. Plas. IJsbrand v. d. Plas. Brigite v. d. Poll, Jan Postma, Herman Posthumus. Robert Prinsen, Jan Pronk. Anthony Pullen. Joke Ravestein, Klaas v. 't Riet, Jacob v. Rijn. Lex Roberti, Kees v. Rooijen. Marian Rotteveel. Aart Schutte, Herman Smit. Pieter Spieren burg, Coby Storm. Elizabeth Stoute, Eddy Timan, Jaap Timmermans, Anton Tobé, Maarten Trippenzee, Frans Ver linde, Irene Vis. Irene Visser. Adri de Vlaming, Joek Vlasblom, Henk Vos. Piet Vos. Piet de Vries, Annemieke Wetting, Fred Wijnberg, Jan v. 't Wout, Joke v. Ommering. Afgewezen 41. Eindexamen Leidse Chr. Kweekschool Voor het eindexamen van de Leidse Chr. Kweekschool zijn geslaagd, mej. A. M. v. Leeuwen (Alphen); T. v. Oosten (Wassenaar); G. C. A. Ottevanger (Lei den); mej. G. H C. Verrips (Voorscho ten); mej. P. Klok (Katwijk aan Zee). Afgewezen geen. CORRESPONDENTIE Mej. A. K. te L. Leiden, Haarlem, Alkmaar, Stolpervlotbrug, Den Oever, Harlingen, Franeker, Tzum, Franeker, Leeuwarden. Wolvega, Meppel, Zuid- wolde, Hoogeveen. Zuidwolde, Ommen, Raalte, Deventer plm. 350 km. W. F, S. te L. Leiden, Utrecht, Ede, Arnhem. Dieren, Hummelo, Zelhem, Ruurlo. 164 km. De heer P. Kampen, chef plaatskaar tenkantoor en plaatsvervangend sta tionschef, zegde de nieuwe beheerder alle nodige steun toe en hoopte verder op begrip bij eventuele moeilijkheden van het personeel. De heer A. Schuring, onder-stationschef, die namens de bui tendienst sprak en de heer P. M. de Joode, namens de drie organisaties, uit ten zich in dezelfde geest. In zijn dankwoord voor de sympa thieke woorden tot hem gericht, zei de heer Zimmer te hopen op een prettige tijd. Zijnerzijds zal hij altijd open staan voor iedereen, die steun en advies van hem verwacht. Wijkverpleegsters brachten in 1957 32841 bezoeken In het gebouw aan de Middelweg 38 hield het Groene Kruis gisteravond een Aan mej. De Rave en de incasseerders werd dank gebracht voor de zorg waar mede zij de omvangrijke taak hebben verricht. In totaal maakten 65 personen van de hoogtezon in het gebouw Middelweg ledenvergadering onder leiding van zijn j gebruik. Het totaal aantal bestralingen voorzitter, dokter J. C. Meyboom. Na lezing der notulen kwamen de ver slagen over 1957 aan de orde. De consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleu ters werden ook in dit verslagjaar op vijf plaatsen in de gemeente gehouden en hadden voortdurend de belangstelling van de moeders. Dokter Van Alphen, die zich met de algemene regeling heeft willen belasten, vertelde er het een en ander van. Een tweetal bureaus met de wachtkamers werd opgeknapt, hetgeen het bezoek ten goede kwam. Een nieuw bureau in het Haagwegkwartier, waarop reeds in 1957 werd gehoopt, is eerst in dit voorjaar geopend. Voor de zuigelingen werden 403 zit tingen gehouden met 7915 consulten; de zusters brachten 2371 huisbezoeken. De consultatiebureaus voor kleuters gaven in 121 zittingen 2577 consulten: er werden 515 huisbezoeken voor kleuters gebracht. Elk bureau wordt geleid door een arts, gewoonlijk kinderarts: twee wijkver pleegsters assisteren bij elke zitting. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering; het dagelijks bestuur vergaderde vaak ter behartiging van de lopende zaken. De leiding van het centraal magazijn aan de Middelweg 38 was in handen van mevrouw Versteeg, die zich met toe wijding van haar taak kweet. De aan koop van nieuwe artikelen vorderde een bedrag van f3500.Het aantal uitge leende" artikelen bedroeg in totaal 4273. De oude als bergplaats gebruikte keuken van het gebbuw werd in een keurige wachtkamer veranderd. Er kwam in het korps wijkverpleeg sters geen verandering. Iedere zuster had haar eigen wijk; in de vakanties namen ze voov elkaar waar met mede werking van tijdelijke krachten. In to taal werden 32841 ziekenbezoeken door de acht zusters gebracht. De bijscho lingscursus voor de verpleging van kan kerpatiënten werd door dlle zusters ge volgd. De voorzitter sprak in deze bijeen komst zijn erkentelijkheid uit over de wijze waarop de wijkverpleegsters zich van haar taak hebben gekweten, over tuigd als het bestuur is dat van de toe- wiiding der zusters zoveel afhangt. De vereiste toestemming van over heidswege tot het aanstellen van een ne gende wijkverpleegster werd in het na jaar gevraagd en is onlangs verkregen. De uitbreiding van de gemeente maakt het gewenst tijdig in behoefte aan hulp te voorzien. Het aantal leden dat 1 januari 1957 8206 bedroeg vermeerderde met 341. zo dat oqn het eind van het jaar 8547 le- ~^nden ingeschreven. r -«rhngjng der contributie tot f8 per ia ar of 70 cent per maand, is 1 ja nuari 1958 ingegaan. In de najaarsleden vergadering werd .tot die verhoging be sloten omdat het gemeentebestuur zulks in dringende overweging gaf. De ge meentesubsidie moest namelijk door de bestedingsbeperking gelimiteerd worden. was 1018. Er werd een nieuw hoogtezon- apparaat aangekocht. De penningmeester, dokter J. D. van Wingerden, gaf aan de hand van de jaar rekening en de balans een financieel overzicht en lichtte daarbij verschillende posten toe. Van de stichting: Kraamcentrum van het Groene Kruis voor Leiden e.o. waar bij de vereniging zo na betrokken is, was een verslag en rekening over het af gelopen jaar ingekomen. De voorz. wees erop hoe belangrijk dit Groene Kruis- centrum is. Er waren 21 gediplomeerde kraamverzorgsters in dienst; 9 leerlin gen, waarvan 4 reeds praktisch werk zaam waren. De aantallen beëindigde interne verzorgingen door gediplomeerde kraamverzorgsters en leerlingen waren resp. 503 en 107. Voorts werden 174 wijk- verzorgingen gegeven De leidster-docen te en de assistente brachten 2707 be zoeken in het kader van de prenatale zorg en verder bij leerlingen en gedi plomeerden. Namens de propagandacommissie bracht de heer Kriek tenslotte verslag uit over de activiteiten in 1957. Boven dien ontvouwde hij enkele plannen, die de commissie in beraad heeft. Leidse Jeugd Tour Tweede etappe ploegentijdrit De ploegentijdrit in het kader van de Leidse Jeugd Tour op de prachtige wielerbaan „Duinhorst" te Wassenaar is voor de B-ploegen het meest succesvol geweest. Vooral de ploeg van Plan-Noord heeft hier een groot succes geboekt. De enige A-rijder in deze ploeg S. Arnoldus reed zich naar de gele trui in het A-klasse ment. F. v. d. Broek maakte de snelste tijd van de hele avond 6 min. 55 sec. over tien ronden van 480 meter. Door deze prestatie klom hij van de achterste plaats hij was de eerste avond ge vallen naar de vierde plaats in het B-klassement. De gehele ploeg leidt nu in het B-ploegenklassement met een tijd. die zeven en een halve minuut beter is dan de beste A-ploeg. Ook Zoeterwoude-B. waarin G. v. d. Geest nog steeds de groene trui bezit', heeft een betere ploegen tijd als de beste A-ploeg. Alle ploegen reden 10 maal de baan van 480 meter. Daar echter ook de persoonlijke tijd telde, was het voor ploegen met goed geplaatste renners de vraag, welke taktiek er gevolgd moest worden. De Noordwijkse Vrijgezellen gingen lange tijd in gesloten gelid over de baan om pas in de laatste ronde te spurten om de eerste plaats. De B-klasser J. de Ruiter uit deze ploeg won in de tijd van 6 min. 57 sec. met J. Deurman op zijn hielen in 6 min. 58 sec. In de volgende ploeg van Voorschoten zat de gele truidrager W. v. d. Horst. Deze ploeg heeft slechts drie msm, waar van er halverwege de rit nog één afviel door een lekke band. De twee overgeble ven renners, waarbij zich met één ronde achterstand ook de derde man op een geleende fiets aansloot, konden de gele trui echter niet meer redden. W. v. d. Horst reed 7 min. 19 sec. en toen stond reeds vast, dat hij de trui kwijt was. In de derde rit deed A. Kloosterman z'n uiterste best om alleen de trui te bemachtigen. Zijn ploegmaats konden zijn straffe tempo niet bijhouden. Hij maakte een prachtige tijd van 7 min., maar dit was toch niet voldoende. De andere A-ploegen haalden deze tijden niet. Bij de B-ploegen ging het in stijgende lijn. F. Leemans was met 7 min. 10 sec. de snelste van Levendaal B. De groene trui drager G. v. d. Geest van Zoeter- woude B kwam in 7 min. precies rond, waardoor hij ook vandaag de trui nog mag behouden. De explosie van Plan-Noord B was echter van overwegende betekenis. Elkaar prachtig aflossend, gingen zij in recordtijd over de baan. Pas in de laat ste twee ronden konden er twee het tempo niet meer volgen. F. v. d. Broek I maakte met 6 man. 55 sec. de snelste j tijd, gevolgd door de in deze ploeg I rijdende A-klasser S. Arnoldus, die hiermede de gele trui veroverde. DagklassementenPersoonlijk A: 1. en 2. S. Arnoldus en J. Deurman 6 min. 58 sec., 3. N. Kloosterman 7 min., 4. W. v. d. Zeijden 7 min. 9 sec., 5. W. v. d. Horst 7 min. 19 sec., 6. R. Braggaar 7 min. 20 sec., 7. W. Zaalberg 7 min. 24 sec.; Ploegen A: 1. Vrijgezellen 20 min. 45 sec., 2. Levendaal A 21 min. 33 sec., 3. Leidse Hout 22 min. 25 sec., 4. Zoeter- woude 22 min. 33 sec., 5. Voorschoten 22 min. 54 sec., 6. Lage Mors 24 min. 43 sec.; Persoonlijk B: 1. F. v. d. Broek 6 min. 55 sec., 2. J. de Ruiter 6 min. 57 sec., 3. F. Brittijn 6 min. 59 sec., 4. G. v. d. Geest 7 min., 5. F. Leemans 7 min. 10 sec., 6. F. Hooites 7 min. 10 sec., 7. K. Janmaat 7 min. 15 sec.; Ploegen B: 1. Plan Noord 20 min. 12 sec.. 2. Zoeter- woude 21 min. 32 sec., 3. Levendaal 22 min. 20 sec. Algemeen klassementen Persoonlijk A: 1. S. Arnoldus 31 min. 23 sec., 2. J. Deurman 31 min. 35 sec., 3. W. v. d. Horst 32 min. 21 sec., 4. A. Kloosterman 32 min. 32 sec., 5. W. v. d. Zeijden 33 min. 11 sec., 6. R. Braggaar 33 min. 22 sec., 7. W. Zaalberg 33 min. 26 sec.; Ploegen A: l. Vrijgezellen 1 uur 38 min. 21 sec., 2. Levendaal 1 uur 39 min. 24 sec., 3. Voorschoten 1 uur 40 min., 4. Leidse Hout 1 uur 40 min. 31 sec., 5. Zoeterwoude 1 uur 40 min. 39 sec., 6. Lage Mors 1 uur 42 min. 49 sec.; Per soonlijk B: 1. G. v. d. Geest 31 min. 50 sec.. 2. F. Brittijn 32 min. 19 sec., 3. J. de Ruiter 32 min. 29 sec., 4. F. v. d. Broek 32 min. 55 sec., 5. F. Hooites 33 min., 6. Jac. Turk 33 min. 07 sec., 7. K. Janmaat 33 min. 08 sec.; Ploegen B: 1. Plan-Noord 1 uur 33 min. 57 sec., 2. Zoeterwoude B 1 uur 38 min; 05 sec., 3. Levendaal B 1 uur 39 min. 50 sec. Advertentie Weldadige verkwikking brengt men aan elk ziekbed met een fles 4711 Eau de Cologne. Juist in de verbruikte lucht van de ziekenkamer is haar lente-frisse geur de zo welkome hulp en verkwikking voor de zieken. Het juiste geschenk voor ziekenbezoek: 4711 Echte Eau de Cologne. B. en W. van Leiden wensen vast te houden aan in 1957 gevolgde procedure Zoals bekend heeft de Leidse raad in november jl. op voorstel van mr. C. J. Woudstra een motie aangenomen van de volgende inhoud: „De Raad, gehoord de discussie over de wijze, waarop in 1957 de toekenning van de Rembrandt- prijs heeft plaats gehad, verzoekt het College van Burgemeester en Wethou ders de voorwaarden voor de toekenning van deze prijs opnieuw in overweging te nemen." Naar aanleiding van deze motie, wij zen B. en W. de raad er thans op, dat de Rembrandtprijs in 1957 is toegekend,, zonder dat daaraan een tentoonstelling van ingezonden schilderwerken was voor afgegaan. Zulks was in overeenstemming met de „Verordening op de verlening van de Rembrandtprijzen der gemeente Leiden", vastgesteld bij besluit van 7 mei 1957, welke van een dergelijke ten toonstelling niet rept en in art. 3 be paalt, dat de jury bij haar beslissing het gehele oeuvre van de kunstenaars in aan merking neemt. Erkend dient te worden, aldus het college, dat daarmede werd afgeweken van de oorspronkelijke ge dachte een tentoonstelling van inge zonden kunstwerken te organiseren en, na beoordeling door een jury, een dei- inzenders met de prijs te begiftigen. Dit is geschied, omdat bij nadere overwe ging, na raadpleging van terzake kun- digen, geoordeeld werd, dat op deze wijze de meest verantwoorde beslissing zou worden verkregen. Omtrent deze aangelegenheid hebben B. en W. thans ook het advies inge- Eerste lustruniconferentie instellingen zorg van alcoholisten Prof. dr. P. Muntendam sprak in Leiden De Federatie van instellingen voor de zorg van alcoholisten is vandaag de viering van het eerste lustrum begon nen met een conferentie te Leiden, waarop de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam, een openingswoord heeft ge sproken. Prof. Muntendam heeft er voorname lijk voor gepleit, dat het verschijnsel van het alcoholisme primair als een genees- Bescherming Bevolking A-kring-Lei(len Cursus en examen voor E.H.I.O. Aangezien het noodzakelijk is. dat een groot aantal noodwachters-E.H.B.O. in tijd van nood ook de nodige E.H.I.O. (Eerste Hulp In Oorlogstijd) moet kun nen verlenen, is het Bureau Bescher ming Bevolking in de A-Kring-Leiden enige maanden geleden begonnen met het organiseren van E.H.I.O.-cursussen. Deze cursussen, die staan onder lei ding van dr. H. J. Keegstra, hierbij ge assisteerd door twee ervaren verpleeg sters, brengen de noodwachters-E.H.B.O. de nodige kennis inzake het geven van bloedtransfusies, injecties e.d.. bij en zijn er tevens op gericht om hen gron dig voor te bereiden tot de zware taken, die zij bij eventuele rampen moeten verrichten. Om de bevoegdheid tot het verlenen van E.H.I.O. te verkrijgen, moeten de cursisten een examen afleg gen. De eerste cursus is vorige week ge ëindigd en de eerste noodwachters- E.H.B.O. in de A-kring-Leiden hebben de afgelopen avonden in het gebouw van de G.G.D aan de Mare het voor geschreven examen afgelegd. Dat ook van officiële zijde de belangstelling voor deze éxamens zeer groot was. bleek uit de aanwezigheid van de afgevaardigde van de .Stichting Bevordering Besch. Bevolking, de heer G. A. Suermondt, het Hoofd van de B.B., A-Kring-Leiden, I Vos&ezang. de heer S. W. Hagedoom en de admi nistrateur van de B.B., de heer J. M. v. d. Horst. Na afloop van de examens, konden de examinatoren, de doktoren G. J. Bazuin en F. de Stoppelaar. tot hun grote voldoening mededelen, dat in de A-Kring-Leiden nu ook een aan tal Noodwachters-E.H.B.O. de bevoegd heid had verkregen om in geval van nood E.H.I.O. te verlenen. In zijn toespraak tot de pas geslaag den, wees dokter de Stoppelaar er nog eens met nadruk op. dat de verant woordelijkheid van de noodwachter- E.H.I.O. in tijden van nood zéér groot zal zijn. Hij drukte allen op het hart. dat slechts door gestadig de E.H I.O. te blijven beoefenen, de vaardigheid be houden blijft. Spr. hoopte, dat allen de B B. trouw zouden blijven en merkte tot slot nog op. dat slechts drie kandi daten moesten worden afgewezen. Binnenkort zullen de pas geslaagden uit handen van het H B B.. de heer S. W. Hagedoorn het E.H.I.O.-diploma ontvangen. Geslaagd zijn de dames: H. A. v. d. Berg—Huibers. M. C. Brussee—Schaart, J. C. Dee-v. d. Bosch. E. van Es Maliepaard. A. de Groot—Friesema. D. Hiestand—Memelink M. S. van Leeu wen— Zoutpnbier. J Dickhof. W. A. Gijzenij, J. Treur. C. Voorzaat. W. Heijns en de heren; W. C. Gerardts. J. Treur. N. H. van Haarlem, H. J. Kanis, R. v. Looij, L. J. Ravesloot. J. D. Slegtenhorst, W. F. v. d. Sleet, T. A. kundige aangelegenheid moet worden bezien. Hij zei, dat men in de eerste plaats met een patient te maken krijgt, dat het vooral een geneeskundige pro cedure is waarin wij gewikkeld zijn en dat derhalve de organisatie van de totale zorgen van revalidatie in de eerste plaats één is. of behoort te zijn, op het terrein van de volksgezondheid.' In dit verband vroeg hij aandacht voor een epidemiologische bestudering van het verschijnsel. Is de bestrijding van 'het alcoholisme inderdaad een zaak van sociale zorg, vroeg de spreker zich af. Deze vraag scherper stellend zei prof. Muntendam, dat niet in de eerste plaats de bestrij ding van het alcoholisme sociale zorg is, doch dat de hulp aan de alcoholist voor een vraagstuk is van sociale zorg. Hij was zich bewust van de noodzaak tot revalidatie, maar om de eerder ge noemde redenen meende hij, dat het proces primair een geneeskundige pro cedure is. De revalidatie zal hier, indien ook de geneeskundigen het probleem van het alcoholisme kennen, kunnen ingrijpen in het stadium van preventie of zo gewild, secundaire preventie. Hier ligt volgens prof. Muntendam terrein open voor de medische consultatiebu reaus voor alcoholisme. Als belangrijk punt noemde spreker ook de mogelijkheid, de bestrijding te baseren op de epidemiologie. Naarmate de besmettelijke ziekten in vele landen in betekenis afnemen, richt de epide miologische studie zich in toenemende mate op niet-besmettelijke ziekten, zo merkte hij op. De bestudering van het alcoholisme zag hij als een van de taken voor het consultatiebureau. PROMOTIE 74-JARIGE EMERITUS-PREDIKANT In de reeks promoties aan de ge meente universiteit van Amsterdam heeft gistermiddag een opmerkelijke plechtigheid plaats gevonden. In de aula dezer instelling promoveerde de bijna 75_jarige emeritus-predikant en doctor in de theologie K. F. Proost, thans woon achtig in Blaricum. tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift over het leven en het werk van de in 1936 overleden letterkundige Frans Doe- nen jr., promotor was prof. dr. N. A. Donkersloot. wonnen van de jury, welke in 1957 is opgetreden. In dit advies komt de jury tot de conclusie, dat het waardiger en in de praktijk gemakkelijker uitvoerbaar is de Rembrandtprijs toe te kennen voor het gehele oeuvre van een kunstenaar, zonder dat aan deze toekenning het ka rakter van een prijsvraag, een wedsti*ijd, wordt gegeven. MOTIVERING VAN DE JURY. B. en W. menen het beste te doen de motivering van de jury weer te geven. Zij luidt: „Met betrekking tot deze gedachte merken wij op, dat de Rembrandtprijs op het gebied van de schilderkunst de belangrijkste prijs in Nedei-land is. Het verdient derhalve aanbeveling er zoveel mogelijk naar te streven, dat de prijs wordt toegekend aan de beste kunste naar in Nederland. Zou echter aan de Rembrandtprijs een soort van wedstrijd worden verbonden, dan zouden daaraan, naar de ervaring heeft geleerd, vrijwel geen oudere kunstenaars deelnemen. Slechts in hoofdzaak jonge kunstenaars zouden mededingen en de Rembrandt prijs zou daardoor het karakter van een aanmoedigingsprijs krijgen, hetgeen toch nimmer de bedoeling is geweest. Daarbij moet nog in aanmerking worden geno men, dat voor jonge kunstenaars reeds zeer veel wordt gedaan, terwijl voor rijpe kunstenaars vrijwel geen prijzen worden uitgeloofd. Wij achten het verder een be zwaar, dat bij het beoordelen van inge zonden werken stukken van geheel ver schillend genre tegen elkaar moeten wor den afgewogen. Men zou hiertegen kun nen aanvoeren, dat hetzelfde bezwaar ook geldt bij de thans gevolgde methode. Wil men echter dé verdienste van een oeuvre in haar geheel bepalen, dan kan het genre, waarin dit oeuvre zich be weegt, buiten beschouwing blijven. Het beoordelen van het doorgaans (nog) onbekende oeuvre van alle inzenders zou voorts praktisch onuitvoerbaar zijn. Dit principe, dat is vastgelegd in de Verordening op de toekenning van de Rembrandtprijzen der gemeente Leiden, zou derhalve moeten worden losgelaten, hetgeen wij beslist als een verlies zouden zien. Zou men daartoe toch willen over gaan en derhalve zijn keuze willen ma ken uitsluitend op grond van de kwali teiten van de ingezonden werken, dan lijkt het zeer wel mogelijk, dat het ge halte van die werken zodanig is, dat de jury niet bij machte is een prijs toe te kennen, of een keuze moet doen. die zeer veel kritiek tengevolge heeft. Als laatste bezwaar zouden wij nog willen aanvoeren, dat een expositie van de ingezonden werken zeker niet die kwaliteiten zou kunnen bezitten als die. welke ter ere van mejuffrouw Coba Rit- sema is gehouden." B. en W. kunnen zich met dit, h.L overtuigende, betoog ten volle vereni gen en menen derhalve, dat de in 1957 gevolgde weg juist is en de in de ver ordening neergelegde regeling gehand haafd behoort te worden. In overeenstemming rnet het advies van de Commissie voor liet Onderwijs geven zij de raad in overweging zich te verenigen met de procedure voor de toe kenning van de Rembrandtprijs, zoals die in 1957 is gevolgd. ZWARE STRAFFEN VOOR LEIDENAARS De Haagse politierechter veroordeelde overeenkomstig de eis bij verstek een Leidenaar tot zes maanden gevangenis straf en een Leidse perser tot veertien dagen. De mannen hadden samen een krat met 24 colaflesjes voor het huis van de perser van een wagen gehaald en naar de zolder getransporteerd. Ook had de Leidenaar alleen een bromfiets gestolen of geheeld. Hij had beweerd de brommer te hebben gekocht, maar vol gens de rechter klopten zijn verklarin gen niet. Reeds zesmaal was de man veroordeeld. Een reclasseringsambtenaar vertelde ter zitting dat het een crimineel zwak gezin is. Vermoedelijk zal het worden opgenomen in een gezinsoord. De perser was reeds eenmaal eerder veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3