LIBANON HOUDT DE ADEM IN: SPANNING TEN TOP GESTEGEN ExaMEn9 L Positie van huwende onderwijzeres afhankelijk geworden van gemeente WEERBERICHT Indien Hammarskjöld niet slaagt in regeling moet inderdaad het ergste verwacht worden Moskou „niet onverschillig" Razende bandieten schoten bij Bonn uit auto twee mensen neer Statenontbinding op Ned. Antillen aanloop tot Statuutherziening Twijfel deed KVP tegenstemmen 97ste Jaargang WOENSDAG 25 JUNI 1958 No. 29474 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week f. 7.50 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjet-Unie kan niet onverschillig staan tegenover de voorbereiding tot Interventie in de Libanon door andere landen, hoe deze ook zouden worden uit gevoerd, aldus het standpunt van Moskou terzake van de toestand in het thans door burgeroorlog geplaagde land, dat tot voor kort een oase van rust in het Midden-Oosten was. Moskou beschuldigt Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ervan militaire inmenging in de Libanon te beramen onder het voorwendsel, dat de Ver. Arabische Republiek (Egypte-Syrië) zich in de binnenlandse aangelegen heden mengt (van een voorwendsel kan men heel moeilijk spreken.het zijn zonneklare feiten Red. L.D.). Moskou is van mening, dat het voornaamste onder werp van bespreking tussen Eisenhower en de Britse premier de samensmelting van agressieplannen jegens de Libanon is geweest Onze Londense correspondent telefoneerde hedenochtend: President Sja moen van de Libanon heeft tegenover een speciale verslaggever van de Daily Express verklaard, dat de komende 48 uur van beslissende betekenis zijn. Dan zal hij namelijk weten of hij Westelijke hulp nodig heeft of niet. De opstande lingen zouden een grote aanval voorbereiden om het gehele land in handen te krijgen. HU haat echter het denkbeeld van Brits-Amerikaanse interventie. Eerst zal de regering zo nodig de hulp van de Ver. Naties inroepen. Als dit mislukt, zal men terugvallen op de andere overeenkomsten, waarmee hü doelde op de Eisen- hower-leer en de drie-mogendhedenverklaring van Amerika, Engeland en Frankrük van 1951, welke gericht is tegen gewelddadige grenswyzigingen in het Midden-Oosten. Hammarskjöld vertrekt zonder een op lossing bereikt te hebben. Dit zou de laatste poging zyn om de macht in han den te krijgen, voordat de V.N. effectief gaan optreden. In dit geval zou de mogelükheid van directe Westelijke interventie nieuwe actualiteit verkrygen. Generaal Sjeliab toekomstig premier Onze reisredacteur telegrafeert uit Beiroet: Met Hammarskjölds terugkeer uit Cairo gaat de Libanese crisis haar be slissende fase in. Heeft hij Nasser kun nen overhalen de steun aan de Libanese rebellen stop te zetten en heeft hij een compromis aanvaard, dat bijvoorbeeld generaal Sjehab tot het premierschap zou brengen? Zijn woorden, dat hij hoopte dat de Libanese crisis spoedig zou kunnen ein digen, duiden in deze richting, maar niets is nog zeker. Misschien zal de dag van vandaag meer nieuws brengen. Pre sident Sjamoen verwachtte namelijk een belangrijke verklaring te kunnen afleggen. Indien Hammarskjöld, die gisteren druk confereerde met Sjamoen en pre mier Sami Solh, er niet in slaagt een onderhandse regeling te treffen, dan moet het ergste verwacht worden. In dat geval moet Hammarskjöld de Veilig heidsraad vragen ver-reikende maat regelen te nemen, zoals bUv. het sturen van enkele duizenden V.N.-waarnemers om de grens te kunnen afsluiten. Dit zal natuurlijk enige tüd vergen. Enkele rebellenleiders maakten intus sen tegenover mU geen geheim van hun bedoelingen om aanvallen te lanceren van de verschillende door hen beheerste stadswüken en het platteland uit, zodra Onbestendig Het depressiegebied dat zich in de afgelopen dagen boven de Noordzee en omgeving bevond en aanleiding gaf tot onstabiel weer, is in de afgelopen 24 uur in betekenis afgenomen. De luchtdruk- stijgingen. die zich voordeden, hingen samen met het passeren van een hoge- drukgebied over Frankrijk. Dit veroor zaakte in ons land voornamelijk ged rende de nacht en ochtend opklaringen. De weersverbetering is slechts van korte duur, omdat een rieuwe depressie van de Oceaan, die vanmorgen het zeegebied ten zuiden van Ierland bereikt had. in de richting van de Noordzee koerst. De bijbehorende regenzone breidde zich vanmorgen al over Zuidwest-Engeland en West-Frankrijk uit. Zij zal vanavond en vannacht ons land passeren. De depressie zal samen met enkele volgen- cie Oceaanstoringen geruimen tijd het weer in onze omgeving beïnvloeden, zo dat het weer een wisselvallig karakter behoudt. Tijdelijk regen De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Aanvankelijk regen, later enkele ver spreide opklaringen, maar ook plaatse lijk buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 15.36 uur; onder: 1.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.27 en 22.59 uur. Laa ter te 5.51 en 18.34 uur. Ofschoon het thans betrekkelijk kalm in Beiroet en de gevechten voorna melijk beperkt zijn tot Tripoli, vanwaar strijd gemeld werd rond het einde van de oliepijplijn, heerst er een dramatische spanning nu Hammarskjöld voor zijn laatste besprekingen staat, die in het grootste geheim gevoerd worden. Liba non houdt thans de adem in. Tot zover onze reisredacteur. Vreemde toestand. Reuters correspondent seint uit Bei' roet, dat de orders van de leiders der Libanese opstandelingen aan de hande laren om hun zaken gesloten te houden steeds minder worden opgevolgd. De bom, die maandag op de groentemarkt ontplofte, scheen als een waarschuwing te dezer zaken te moeten worden opge vat. De tijdbom was verborgen onder een hoop aardappels. De eigenaar van de kraam werd gedood en drie gewonde vrouwen zouden later in het ziekenhuis overleden zijn. De meeste handelaren ruimden na de bomontploffing hun boeltje op. Als een aanwyzing voor de soepele houding van de regering ten opzichte van de opstandelingen wordt beschouwd het feit dat perscorrespondenten nog steeds vryeiyk van beide kanten de bar ricades in Beiroet kunnen passeren om met de opstandelingen te praten. Salam, de leider der opstandelingen, liet de journalisten een lang sympathie- telegram van Libanese emigranten in West-Afrika zien, dat door de posterijen was bezorgd! De wüken, waar de opstandelingen zich verschanst hebben krijgen nog steeds elektrische stroom uit het door de regering beheerste deel van de stad. Deze stroom wordt ook gebruikt voor de persen waarmee de door de regering verboden oppositiebladen worden ge drukt! Verder is ook de telefoonverbinding intact gebleven zodat Salam met ge bruikmaking van code-boodschappen met zijn aanhangers in de meeste delen van Libanon in contact kan treden. Pancho Wimbledon Contreras is het zoontje van de Mexicaanse ten nisspeler Pancho Contreras. die op het ogenblik uitkomt in het heren enkelspel van de tenniswedstrijden op Wimbledon. Contreras junior dankt zijn tweede voornaam aan het feit. dat hij tijdens belangrijke wedstrijden op Wimbledon werd geboren en gisteren vierde hij te midden van alle tennissterren zijn verjaardag. De fotograaf kreeg de kleine kleuter voor de lens. toen deze buiten de middenbaan even aan het trainen was om zo spoedig mogelijk zijn beroemde vader te kunnen opvolgen. Jhr. DE JONGE (oud G. G. Ned. Indië) OVERLEDEN In de afgelopen nacht is op 83-jarige leeftijd te Zeist overleden jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-Gou verneur-Generaal van Nederlands Indië en oud-minister van Oorlog. Ware klopjacht op moordenaarsvan wie niemand beschrijving heeft kunnen geven (Van onze correspondent in Bonn) In de nacht van maandag op dinsdag stalen twee bandieten naby Bonn een auto, waarmee zij als razenden door steden en dorpen raceden, terwyi zij links en rechts met pistolen op voorbijgangers schoten! Twee mensen, een caféhouder en een ambtenaar, werden hiervan het slachtoffer: zy overleden onmiddellyk. In geheel West-Duitsland is de politie sedert gisteren een ware klopjacht aan het houden op de beide bandieten. Men vermoedt dat zich in de auto ook nog een vrouw bevond. Het is voorts waarschüniyk, dat zy na de schietparty van auto gewisseld hebben en een andere wagen hebben gestolen. Hun eerste voertuig is namelijk teruggevonden. /ermoedelijk jongemannen en mogelijk een vrouw Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De bandieten gingen op een hoogst zonderlinge wijze even ten zuiden en ten westen van Bonn te werk. Zy gooiden bij een boerderij de ruiten met een steen in en schoten daarop een café houder. die naar buiten kwam, pardoes dood. Een van de inzittenden vroeg iets later aan een groepje jongens de weg naar een oepaald dorpje. Nadat hij het antwoord had gekreun, schoot hfj als een wildeman op - jongens, zonder evenwel een van hen te raken. Zo ging dat verder: in diverse dorpen rond Bonn werden mensen op straat en in auto's omstreeks middernacht beschoten. Ten slotte vermoordden de gangsters in het dorp Winterscheidt een ambtenaar, die in een cafeetje een feest vierde. Ook door de ruiten van dit café vlogen eerst stenen, waarop de bezoekers naar buiten renden, waar zij met pistool- of geweer schoten werden ontvangen. De ambte naar werd er het slachtoffer van. HU was direct dood. Men heeft er geen idee van wie de moordenaars zijn Het moeten jonge mannen zijn van omstreeks twintig Jaar, maar alles is zo snel in zijn werk ge gaan, dat totdusver niemand een per soonsbeschrijving heeft kunnen geven. Gisterochtend hebben de Staten der Nederlandse Antillen met 12 tegen 9 stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. de regering der Nederlandse An tillen wordt uitgenodigd, over te gaan tot ontbinding der Staten. De motie was ingediend door Statenleden, behorende tot de partyen. die deel nemen aan de regering der Nederlandse Antillen, in een vergadering van de Staten, waarin als enig onderwerp van bespreking aan de orde was gesteld de wenselykheid ener herziening van het Statuut van het Koninkrijk en van andere Rijkswetten. In deze motie werd gesteld, dat sinds het in werkingtreden van het Statuut herhaaldelijk meningsverschillen zijn ge rezen tussen de regering van de Antillen en de regering van het Koninkrijk over de interpretatie van het Statuut. Door de organen van het Koninkrijk werden deze bepalingen steeds zodanig uitge legd dat de autonomie van de Antillen werd beperkt in strijd met wat in wezen tijdens het overleg over het Statuut was vastgesteld. De Antillen raken daardoor ten opzichte van Nederland niet in een hi oonifacius Cornells ce Jonge werd op 22 januari 1875 te 's-Graven- hage geboren. Hy studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 12 juni 1900 cum laude promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift over de kinderwetten. Na eerst een jaar als advocaat in Den Haag werkzaam te zyn geweest, trad hy op 16 augustus 1901 in ambtelijke dienst als adjunct commies by het departe ment van Koloniën aan de afdeling Justitie, Onderwijs, Eredienst en Nijver heid. Hij doorliep verscheidene rangen en werd in 1908 bevorderd tot referen daris, in welke kwaliteit hij na korte tijd werd geplaatst bij de nieuwe afde ling gouvernementsbedrijven, naar welke afdeling tevens de werkzaamheden be treffende de nijverheid werden overge bracht. In 1910 ging jhr. De Jonge in dezelfde rang over naar de afdeling secretariaat van het departement van Oorlog. Dr. Colyn, die in januari 1911 minister van Oorlog was gewórden, zette deze afdeling om in de afd. Kabinet des Ministers en op 5 maart 1913 werd jhr. De Jonge chef van die afdeling met de rang van administrateur. In 1917 werd hij benoemd tot minister van Oorlog in het kabinet Cort van der Linden, als opvolger van minister Bos boom. Jhr. De Jonge, die tot september 1918, toen het ministerie aftrad, daar van deel uitmaakte, was de eerste bur ger-minister van Oorlog in Nederland. Na zijn aftreden werd jhr. De Jonge benoemd tot directeur van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij te 's-Gra- Nieuw experiment in Algerije naar Amerikaans voorbeeld De Franse minister van Voorlichting, de vermaarde schryver André Malraux, heeft gisteren op een persconferentie te Parijs gezegd, dat de Franse regering van plan is van één van de departemen ten van Algerije een „proefdepartement" te maken voor een modernisering in de geest van het Amerikaanse project voor het dal van de Tennessee. Het is minder moeilijk, aldus minister Malraux, een Algerijns departement te moderniseren dan het project voor het dal van de Tennessee tot uitvoering te brengen. Het plan zal worden uitgevoerd door het ministerie van Opbouw met hulp van Algerijnse technici. De gelden zullen voornamelijk door oliewinning in de Sahara worden verkregen. Malraux verklaarde voorts, dat er sedert De Gaulle's machtsoverneming geen martelingen In Algerye zijn ge bruikt en dat dit ook in de toekomst niet zal gebeuren. De regering had drie Franse nobel- pryswinnaars, de schryvers Mauriac, Camus en Roger Martin du Gard, uit genodigd om ter plaatse de kwestie van de folteringen te bestuderen. Zy zouden nevengeschikte doch in een onderge schikte positie. De ontbinding van de Staten geeft de bevolking van de Antil len gelegenheid via nieuwe verkiezingen een oordeel uit te spreken over de wen selijkheid van herziening van het Sta tuut. De Statenontbinding waartoe thans is besloten betekent dat binnen drie maan den verkiezingen moeten worden gehou den. Het besluit tot ontbinding van de Staten zal waarschynlyk nog deze week officieel worden afgekondigd Een lands- besluit dat periodieke verkiezingen op 6 oktober vaststelde was reeds eerder ge tekend. Door deze geste in de Staten wordt aan die verkiezingen thans een andere betekenis gegeven dan gewoon lijk. venhage. In dezelfde functie werd hij in 1921 te Londen benoemd, waar h(j zich toen metterwoon vestigde. In 1922 trad hy af als directeur en werd hy be noemd tot commissaris van de Royal Dutch. In 1931 werd hy geroepen tot de functie van Gouverneur-Generaal van Nederlands Indië. Na beëindiging van zijn 5-jarige ambtsperiode in september 1936 werd jhr. De Jonge als Gouverneur-Gene raal opgevolgd door jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die gezant was te Brussel. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal zaterdag in stilte ge schieden. van De Gaulle de nodige bevoegdheden ontvangen. Malraux zei, dat de regering het be lang van de verbroederingsbeweging tussen de Moslems en de Europeanen niet wilde overschatten; zij ziet het als haar taak tot een durende vereniging van Franse burgers met volledig gelijke rechten uit te bouwen. De geboorte van een nieuw Algerye zou gemakkelijker nauwere banden tussen Frankrijk en Tunesië met Marokko kunnen doen ontstaan. Er was voorts nimmer sprake van onderdrukking der politieke partijen in Frankrijk geweest. De Gaulle's kabinet is niet slechts een zakenkabinet, dat de lopende zaken van het voorgaande af handelt, maar „moet de instellingen van Frankrijk veranderen om ze aan de twintigste eeuw aan te passen". (Advertentie) Bereidt li zich voor op het dan NEUROTONIC het preparaat, dat Uw zenuwen niet verdooft maar Uw geest helder houdt Bisschop van Roermond mgr. Hanssen overleden Hedenochtend om kwart voor tien is mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roermond, in het St. Radboud- ziekenhuis te Nymegen, waar hij eni ge weken geleden werd opgenomen, overleden. Mgr. Hanssen is 52 jaar ge worden. Ontslag moet niet, mag wél (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen volgens hetwelk in de lager-onderwijswet de verplichting vervalt ontslag te verlenen aan de huwende onderwijzeres. Het amendement van de heer Van Sleen (P. v. d. A.) om de volgens hem overbodige bepaling te schrappen dat de gemeentebesturen bevoegd blijven de huwende onderwijzeres al of niet te ontslaan, werd met 71 stemmen tegen 46 stemmen aangenomen. De voorstemmers namen aan dat de gemeentebesturen, die bevoegdheid bezitten, ook als zij niet speciaal in de wet wordt vermeld. Een amendement van de heer Toxopeus (VVD) om duidelijk te bepalen dat een onderwijzeres door een ge meentebestuur niet kon worden ontslagen op de enkele grond dat zij in het huwelijk treedt, werd met 36 tegen 82 stemmen verworpen. Duynstee, en Visch; reden waarom zy het amendement-Van Sleen steunden, dat met 71 tegen 46 stemmen werd aan genomen. Vóór stemden PvdA, WD. de commu nisten. de genoemde KVP'ers en van de CHU jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heren v. d. Mey, Diepenhorst. Krol. Van Maastrigt en Kikkert. Door de aan neming van het amendement-Van Sleen en dus de schrapping van de speciale vermelding van de bevoegdheid van de gemeentebesturen al of niet verordenin gen uit te vaardigen tot ontslag van de huwende onderwijzeres, was er volgens de heer Peters (KVP) twyfel ontstaan omtrent die bevoegdheid, want voor 1925 waren dergelijke verordeningen ongeldig verklaard. De twijfel wordt versterkt omdat in het algemeen de huwende ambtenares niet mag worden ontslagen. Ook minister Cals meende, dat de rechter zal moeten uitmaken of de ge meenten nog bevoegd zyn dergelyke verordeningen uit te vaardigen, al twijfelde hij daar persoonlijk niet aan omdat de heer Van Sleen uitdrukke- lyk had verklaard de bevoegdheid van de gemeenten niet te willen aantasten. De verwerping van het amendement- Tnxopeus is ook duidelyk. Geen uitstel van de stemming Voor het amendement-Toxopeus stem den VVD, de communisten, ongeveer de helft van de aanwezige leden van de P. v. d. A. en de heer Duynstee als enig lid van de KVP. Tegen stemden KVP (met uitzonde ring van de heer Duynstee), AR. CHU, SGP en ongeveer de helft van de leden van de PvdA. De zeventien leden van de PvdA. die in weerwil van het „on aanvaardbaar" van minister Cals, toch voor het amendement-Toxopeus stem den, waren: mej. Schilthuis. mej. Le- maire, mevrouw De RoosOudegeest, mevrouw TellegenVeldstra, mevrouw PloegPloeg en de heren Vermooten, Westerhout, Verhoef, Venverloo, Kra mer, Schurer, A. R. Vermeer, Scheps, Roemers, Goedhart, Schouwenaar en Vrolyk. Met zUn amendement had de heer Van Sleen alleen de bedoeling een suggestie aan de gemeentebesturen uit de wet te verwijderen om de huwende onderwij zeres te ontslaan. Ook zonder de spe ciale vermelding achtte hy het buiten twyfel dat de gemeentebesturen die be voegdheid bezitten. Blykens haar ver klaring was dat ook het standpunt van mej. Nolte (KVP) en haar partygeno ten mej. De Vink en de heren Koersen, Stap vooruit Omdat de heer Van Sleen echter ook had verklaard het schrappen van de be paling te beschouwen als een stap voor uit in de goede richting, en mede van wege de ontstane twyfel omtrent de be voegdheid van de gemeenten, stemden 19 KVP-ers alsmede de heer Van Dis (SGP) tegen het wetsontwerp, dat met 69 tegen 19 stemmen werd aangenomen. Het aantal lesuren, dat tenminste per jaar moet worden gegeven op scholen voor lager onderwijs, is in het wetsont werp gesteld op 1040 met een maximum van vyf lesuren per dag De inspecteur van het onderwijs zou toestemming kun nen verlenen voor maximum zes lesuren per dag. Het amendement van de heer Peters (KVP) om de gemeente- en schoolbesturen vrij te laten inzake het aantal lesuren per dag. werd met 65 tegen 47 stemmen aangenomen. Vóór stemden KVP (met uitzondering van mej. Nolte), AR. CHU SGP en WD (met uitzondering van mej. Ten Broecke Hoekstra). Tegen stemden PvdA en de communisten, alsmede mej Nolte (KVP) en mej. Ten Broecke Hoekstra (WD). Niet meer dan 5 uur Minister Cals had zich tegen hek amendement verzet, omdat met tenmin ste 1040 lesuren per jaar sommige scho len. die lange vakanties en lange vrjje weekeinden willen houden, regelmatig zes of zeven uur les per dag moeten geven. Het maximum van vyf lesuren per dag in het belang van deugdelijk onderwys. achtte hij onverbrekelijk ver bonden aan het minimum van 1040 les uren per jaar. Hy vreesde daarom in de toekomst ongewenste toestanden, maar de Kamer wilde niet naar hem luisteren en nam het amendement aan. Op verzoek van de Kamerleden, die ln Straatsburg vertoeven en die de voorzitter in het holst van de nacht hadden opgebeld, had voorzitter Knr- tenhorst in het begin van de vergade ring voorgesteld de bovengenoemde stemmingen aan te houden tot een andere dag waarop sty aanwezig zou den kunnen zijn. De heer Tilanus (CHU) vond het evenals prof Oud (VVD) allergevaarlijkst die weg op te gaan, want dan zal men steeds mo tieven kunnen vinden om stemmingen uit te stellen. Met bijna algemene stemmen verwierp de Kamer het voor stel tot uitstel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1