Bachs solo-violoncel-suites door Henri Honegger verklankt Uit 20 landen kwamen 1200 fysici naar Leiden voor koudecongres Lezers schrijven Een geestelijk kapitaal! Moeten invaliden de Spoorwegtekorten bet (den Door Kamerlingh Onnes geopend terrein thans van fundamentele van betekenis voor natuurkunde |7ste jaargang Maandag 23 juni 1958 Derde blad no. 29472 Het tweede concert in de Leidse Holland Festivalweek was gewijd aan de zes ioioncello-solosuites van Bach, uitgevoerd door Henri Honegger; drie in de jddag, drie in een avond-auditie. De meesten in de Lakenhal hadden ze wel nooit gehoord. Zij zijn vermoedelijk itstaan terzelfder tijd als de Partita's en Sonates voor vioolsolo, waarvan één iderdeel, de Chaconne in d, algemene bekendheid geniet. Het is niet onwaarschijnlijk dat ze in Bachs tijd nimmer voor publiek uitge- erd zijn. Waarom Bach ze dan schreef, weet niemand. We nemen aan uit een nerlijk gebod. Misschien om ze zelf te lezen en herlezen en te horen voorbij- ekken met een ideaal klankbeeld in de eigen geest? Het genie heeft eigen ttten en wegen, verspilt ogenschijnlijk doelloos en ook roekeloos z'n krachten mogelijkheden om ze latere geslachten in de schoot te werpen, voor wie ze n geestelijk kapitaal betekenen! In Holland Festival !r was een eeuw mee gemoeid alvo- is Bachs solowerk voor snaren uit de ap werd gewekt. Het werd toen echter onvolledig aangevoeld. Mendelssohn id het nodig, onder de Chaconne een ^leiding te schrijven en Schumann d dit met de zes Partita's en Sona- De cello-suites bleven praktisch in duister. ;a de laatste oorlog heeft Van Leeu- Boomkamp in Leiden de 3de suite iracht en Fournier de 6de. Elders in land hielden Orobio de Castro en Machula zich met de suites bezig. iar eerst Honegger heeft ze door itals in onze grote steden definitief de orde gesteld. Voor Leiden evenwel is er het com- Ument dat deze cellist in onze veste grootste belangstelling ontmoet eeft voor zijn werk: de Grote Pers an de Lakenhal was maximaal be lt. Een compliment te meer. omdat tt niet bepaald een mondaine en insationele aangelegenheid is geweest tt trouwens geldt voor alle drie de unifestaties van ons muzikale Fes ral. Het muziekleven staat hier oog en de organisatoren worden iet in de steek gelaten. e beoefening van het besproken stgenre blijft uitzondering. Voor ilsolo weerklonken hier de eenlingen Bartok en Arthur Honegger, voor oncellosolo kennen we die van Reger demith en Kodaly, allemaal sonates, e genoemde componist Honegger moordde eens. nadat hij zich in iposities door locomotieven, rol- ïatsen en voetbalspel had laten in- eren, tot veler verbazing op een en- te: ,,Ik hecht grote waarde aan de ikale bouw, ik wil de kamermuziek laar zuiverste, strengste vorm in eer tellen. Bach is mijn grote voorbeeld" 'e mogen bevestigen: tot de vol- ikt grote Bach-voorbeelden voor de ild behoren ook zijn violoncello- es. Ze zijn van een onuitputtelijke iingrijkheid. En welk een verbluf- le karakter-verscheidenheid ligt bijv. Ie zes Sarabandes, de zes Gigues of indere dansstukken onderling, e grote merkwaardigheid van dit -oeuvre is echter de polyfone ij fw ij ze. Bij de normale poly- e hoort men werkelijk twee of meer urnen. Op één cello of één viool is niet mogelijk, afgezien van dubbel en enz. Bij de onderhavige speciale positietechniek treden verschillende Urnen na of door elkaar geweven er is een voortdurende afwisseling stemfragmenten, die men in het a denken als doorgewerkt zou kun- horen. De polyfonie wordt derhalve iggereerd en voor dit verschijnsel t men de naam van „eenstemmige fonie" bedacht. at Bach tot polyfonie drijft zelfs een eenzame violoncel? Dat moet gissen. Polyfonie is hem een ge ilde voertaal wanneer hij de indivi- liteit opgelost wil zien in een sa- ihang of gemeenschap, wanneer zij ist, deemoed, devotie wordt, wan- een afhankelijkheidshouding be leven wil zijn. Een dienstbaarheid te verstaan als een tol aan niets der dan het volmaakte en absolute, zal Bach zelfs de dansvormen van suite, met behoud van hun dansante Bijzondere leerstoel metafysica aansluiting op hetgeen wy bericht- over de thans definitieve benoeming dr. J. J. Poortman uit Den Haag bijzonder hoogleraar aan de Leidse versiteit in de metafysica in de geest de theosofie, vernemen wij nog, dat niet de bedoeling is, dat de hoog- ar de leer van de theosofie zou do- n. Indien er over gedacht zou wor- dit door een bijzonder hoogleraar aten doen, dan zou daarvoor eerder Theologische Faculteit in aanmer- komen en niet, zoals hier het geval e Faculteit der Letteren en Wijsbe- te. Op die wijze heeft de Broeder - eente der Hernhutters in Zeist sinds e dagen tijd een bijzonder hoog- ir in de Theologische Faculteit te cht. De nu gestichte bijzondere leer- moet men niet in analogie daar- zien, doch met de aan de Rijks- ersiteiten en aan de Technische aschool te Delft bestaande bijzon leerstoelen in de wijsbegeerte: in homistische wijsbegeerte, in de Cal- tische wijsbegeerte en in de wijsbe- te met betrekking tot het Huma- ie. De R.-K. theologie en de Calvi- sche theologie worden afgezien daar- elders gedoceerd. Evenmin gaat het ie nieuwe leerstoel om de leer van theosofie, maar om een metafysica ijsbegeerte in de geest van de theo- ACADEMISCHE EXAMENS. Eslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht H. G. de Ranitz (Den Haag), mej. I. Traas Scheveningen) en de heren H. Scholten (Almelo) en G. A. W. Overbeek de Meijer (Leiden)doct.- Rechten Vrije Studierichting de heer van Stegeren (Den Haag); kand.- Sngelse taal- en letterkunde de heer H- Bisscheroux (Voorschoten)doct.- Gen. II mej. E. C. M. Alkemade frdwijk) en de heren H. Galjaard Jlen), B. Matricali (Den Haag), J. v. 'oordaa (Leiden), H. Snijders (Den A. D. J. Verburg (Leiden) en R. d. Weg (Den Haag)semi-artsex. teren W. J. Franke (Den Haag), B. kts (Voorburg), F. G. van Leeuwen sterwoude) en J. Z. Tellegen (Eind en); artsex. de heren R. Grijn (Voor- J. Serlie (Voorburg), Tan Hassan n Haag), J. de Vries (Den Haag) G. M. Weitzner (Den Haag) aard, als het ware verheffen in het sacrale van de Muziek in de wijding en in een formulering van de absolute vorm. En hij volbrengt dat in een hoogst denkbaar evenwicht van intel lect, vakmanschap, ontroering en on baatzuchtig kunstenaarschap. Deze Suites zijn studiemateriaal bij uilitek om in de geheimen van Bachs polyfonie binnen té dringen. De vroeg ste uitgevers ervan drukten er de titel „etudes" op! Etudes zijn zij. waarvan de ingewijde nooit meer afscheid neemt, zoals Casals die ze 50 jaar geleden „de ontdekking van zijn leven noemde". We weten niet of Henri Honegger zijn leerling was. In de namiddag-auditie 1 heeft deze ons niet geheel kunnen bevredigen, misschien onder invloed van het daglicht, van geremdheid of van reisvermoeidheid Het spel had enige vlakheid, de stokvoering veroorzaakte, mogelijk door een te lichte aanzet of door mechanische beïnvloeding als ge volg van het vochtige weer, menige plotseling optredende toonloze plek. No tenreeksen leken soms te veel afgesne den zonder dat de toehoorder bij de visie van de speler bepaald bleef. 's Avonds was dit helemaal anders en zat een man voor ons, die we geloofden een dier onzelfzuchtigen te zijn die zich in hun vertolking kunnen wegschenken. Alles werd bezonkener en tevens meer geladen. Een zeer sterk pleidooi werd voor Bachs meesterstukken gegeven, be- heerst-bewogen, technisch bewonderens waardig, met een vlekkeloze intonatie en een glanzende, sonore toongeving. Rustig breed en edel van klank zongen de Sarabandes, ritmisch stuwend waren de snelle delen, waar maar een enkele maal de duidelijkheid in de rapste pas sages verzwakte. Een zeker rubato, on gebruikelijk bij Bach, viel niet te miskennen, maar was dit om de meer stemmigheid in de eenstemmigheid om zo te zeggen met een handgebaar te accentueren? Klank en ruimte in de Lakenhal zijn bij dit eenmanswerk ditmaal goede bondgenoten geweest. We hebben elke detailbespreking ach terwege gelaten, maar het is onze hoop dat eens een herhaling plaats vindt, die dan gelegenheid biedt het bijzondere in de plaats van het algemene te belich ten. V. In ons offervaardig land bestaat de Orde van St.-Jan. een organisatie die zich o.m. ten doel stelt om invalide mensen, die nergens kunnen komen, zo nu en dan een week vakantie te bezor gen, die hun het leed, dat zij permanent moeten dragen, eens een poosje doet vergeten. Ten eerste al doordat zij een andere omgeving krijgen, en ten tweede: zij zijn een gehele week in ge zelschap met anderen, die even zwaar getroffen zijn, wat hen een gevoel geeft niet minderwaardig te zijn, een gevoel dat zij onmiskenbaar hebben als ze steeds met valide mensen omgaan. De bovengenoemde organisatie is er in geslaagd door middel van finan ciële offers, en niet te vergeten, opof fering van vrije tijd, die zwaar getrof fenen dat te verschaffen De patiënten zijn echter bijna allen genoodzaakt zich in invalidewagen of rolstoel te verplaatsen, die dan ook naar de plaats van bestemming moet worden verzonden, in dit geval naar Zwolle, waar al de wagentjes worden af gehaald. en alle tegelijk naar de Marijkehoeve te Hattem zouden worden gebracht. De organisatie klopte prachtig, de reisschema's waren mooi op tijd, maar de wagentjes moesten door een goede vriend worden bevracht op het aange geven station. Tot één van die goede vrienden be hoorde ik, maar wat een ontgoocheling, toen ik voor een gewoon rolstoeltje zeven gulden moest betalen! Het regu dat ik ontving, onthulde mij, dat de patiënt zelf in die stoel moest reizen, maarin de goederenwagon! De patiënt echter kon niet per trein reizen, maar toch moest het stoeltje betaald worden alsof het bezet was. is, zou ik toch wel eens willen weten, of de directie van de Spoorwegen, er bij nagedacht heeft, dat zij op die ma nier invalide mensen als vrachtgoed be handelt, daar zij in een goederenwagen moeten plaats nemen. Als klap op de vuurpijl staat er op genoemd regu, dat voor rijwielen een uitzondering wordt gemaakt! Nota bene, gezonde mensen met een fiets mogen die met de gewone prijs bevrachten, maar zwaar getroffen men sen moeten voor hun vervoermiddel een persoonlijke enkele reis bijbetalen. Dat is toch Wel ten hemel schreiend. U mijnheer de Redacteur vriendelijk dankend voor de plaatsing, teken ik met de meeste hoogachting D. NASVELD. Katwijk a/d. Rijn, Valkenburgseweg 16 De afd. Voorlichting van de Ned. Spoorwegen tekent hierbij aan: Wie met de trein reist en tevens een rolstoel als bagage wil meenemen, be taalt daan-oor óver de afstand Leiden Zwolle (137 km.) f 11 Deze uitzonder lijk lage prijs is bedoeld als een tege moetkoming aan onze invalide reizigers. Voor wie met een ander vervoermiddel reist, geldt deze voordelige prijs niet. Wel kan hij zijn rolstoel met een rei zigerstrein laten vervoeren, doch dan als onbegeleide bagage, waarvoor een hoger tarief geldt. Indien een invalide niet alleen de treinreis wil maken, kan hij vrijvervoer voor een begeleider aan vragen. Er is geen sprake van een verplich ting om in de bagageafdeling te reizen. Dit geschiedt alleen, wanneer betrok kene dit zelf wenst en er toestemming voor heeft gevraagd. Toelatingsexamen R.-K. Lyceum St. Bonaventura Van de 137 kandidaten voor het toela tingsexamen van het Lyceum werden de volgende toegelaten: R. Alkemade, Noordwijk; K. Amraer- laan, Zoetermeer; M. Amoldus, Oegst- geest; L. Bal. Voorschoten; Th. Bark, Leiden; J. Blom, Leiderdorp; R. Boers- ma, Leiden; P. Boortman, Noordwijk; P. v. d. Bosch, Oude-Wetering; J. Breede- veld, Leiden; A. Büsch, Wassenaar; B. Burgers, Wassenaar; H. Damen. Lei den; J. Demoet. Alphen; G. van 'Enge len, Leiden; H. v. d. Erve, Wassenaar; T. Evers, Leiden; R. Fabrie, Leiden; F. van Galen, Voorschoten; T. v. d. Geest. Oud-Ade; A. Gieske, Leiden; j. Gil lissen, Wassenaar; P. van Goozen, Hoog- made; F. Gribnau, Oegstgeest; J. Heemskerk, Zoeterwoude; T. Hogenelst, Noordwijk; T. Hogenelst. Voorschoten; J. Hoogeboom, Leiderdorp; D. Huigsloot, R. Veen; A. Hug, Leiden; J. Jansen, Oegstgeest; P. Jonkheer, Sassenheim; K. Kallenberg, Oegstgeest; Th. van Kampen, Koudekerk. C. Kerckhoff, Oegstgeest; K. Klein, Oegstgeest; W. de Kier. Stompwijk; K. Korenhof f, Leiden; G. Kraan, Alphen; Th. Kriek, Leiden; P. van Leeuwen, Voorschoten; H. v. d. Maat. Leiden; J. v. d. Meer. Sassen heim; Th. v. d. Meer, Voorschoten; P. Meiman, Leiden; R. Michalides Nw.- hout; T. Mulders. Leiden; P. Otgaar, Leiden; J. Ouwerkerk, Leiden; A. v. d. Poel, Zoeterwoude; B. v. d. Poel, Oud- Ade; T. v. d. Poel. Leiderdorp; M. v. d. Poll, Bodegraven; P. Raumann, Leiden; R. Rombouts, Voorschoten; J. van Rui ten. R. Veen; P. Runderkamp, Wasse naar; B. Ruigrok, Leiden; P. Saris, Lei derdorp; T. Schaafstra. Leiden; M. Schermer Voest, Leiden: P. van Schie, Wassenaar; F. Schoonderwoerd, Hazers- woude; C. Cchrama, Oegstgeest; K. Schroder, Voorschoten; F. Smit, Leiden; H. Smittenaar, Leiden; T. Snelder- waard, Leiden; G. Spendel, Leiden; T. Steinebach, Voorschoten; W. Stol, Lei den; H. Stuyvenwold Wassenaar; J. van Teeffelen, Alphen; R Tetteroo, Leiden; T. Tetteroo, Leiden'; L. Tole- naar, Leiden: T. Verbaken. Oegstgeest; K. Verduin, Leiden; K. van Vliet, Ha- zerswoude; B. Vliet Vlieland, Noordwijk; L. Voorn. Leiden; W. de Vrind, Leider dorp; J. Walenkamp, Leiden; H. Wal- laart. Leiden; N. Wassenaar, Warmond; A. Wesselman, R. Veen; A. Witsenburg, Leiden; H. v. d. Zee. Leiden: K Zoet, Oude Wetering; R. Verhoeve, Leiden; P. Deen, Oude Wetering; N. v. d. Voort, Leideci; G. Driessen. Oegstgeest; B. Zonderop, Leiden. Van 16 kandidaten wordt een her examen afgenomen. Eindexamen St. Agnes-lyceum Voor het eindexamen van het St.-Ag- neslyceum te Leiden zijn geslaagd: M. H. A. van Agtmael, Voorburg; J. M. M. Beckers, Leiden; M. E. B. W. den Boer, Oegstgeest; M. A. M. Brantjes. Wasse naar; E. M. Y. Bresser, Wassenaar; M. J. E. Deen, Oude Wetering; B. J. E. Flapper, Roelof arendsveen; D. A. M. Gribnau, Oegstgeest; M. C. Jansen, Oegstgeest; M. G. J. Kallenberg, Leiden; A. C. M. G. M. Kohlbeck, Leiden; H. F. G. Lemaire, Leiden; C. W. M. Luijben, Oegstgeest; M J. P van der Meer, Oegstgeest; R. M. Meinders, Leiden; C. H. B. G. M. A. Mulder, Leiden; C. A. M. van Noort, Noordwijkerhout; D. J. E. Otto, Leiden; W. C. M. van der Poel, Zoeterwoude; A. J. A. Rammeloo, Voor burg; M. J. Th. Roeleveld, Noordwijk; Y. Sitee. Leiderdorp; J. E. Tacoma, Al phen a/d Rijn; A. M. A. Vergeer, Bos koop; D. M. van Vugt, Leiden; H. A. Th. Warnau, Leiden; A. E. M. West geest, Wassenaar en M. L. J. Wouters, Wassenaar. Afgewezen 3. Toelatingsexamen Gymnasium Tot de eerste klasse zijn toegelaten: Fenneke Fockema Andrae, Anneliesvan den Burg, Tini Booij, Madeleine Bosch, Rudolf van Calcar, Thijs Cohen, Dik Degens, Carla van Doorn, Jan Drewes, Rineke de Graaf, Walther Grotenhuis, j Anne-Wouter Heijmans, Mieke de Ko- I ning, Ed van Kuipers, Liesje Kwaad gras, Margaret Leenen, Jeanne Metze- maekers. Jeannetje Oosterhuis, Els Ouwehand. Guus la Rivière, Tilly Rui tenberg, Johan van der Sande. Johan Schoonheim, Liesbeth Sitsen, Tom van der Steen, Petra Stelwagen, Marijke Teeuw, Marianne Veldhuyzen, Hein van Vliet. Elzelien Vrij, Niek de Water, Jos Kessen, allen te Leiden. Thijs van Gin- kel en Martine Vosmaer, beiden te Oegstgeest. Bram de Wolf en Geraldine van der Schaaf, beiden te Leiderdorp. Joost van Buuren en Gijs Laurentius. beiden te Leidschendam. Hans de Jong te Zoeterwoude. Susien van Dijk en Willem-Hendrik Dorsman, beiden re Boskoop. Robert Jan Meckmann te Voor schoten. Diederik van der Veen Meer- stadt te Alphen a. d. Rijn. Kees Schim mel te Noordwijk a. Zee. Aantal kandidaten 46, waarvan 2 af gewezen. EERSTE LEIDSE JEUGDORKEST EN DRUMBAND „DEN BURCHT". De afdeling Zuid-Holland van het An jerfonds heeft aan het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „Den Burcht" een belangrijke gift geschonken ten bate j van het Uniformfonds. Binnenkort zal i voor dit fonds ook een collecte onder de Leidse burgerij worden gehouden. Dronken Leidenaar ramde auto en pomp (Van onze Haagse redactie) Een onder drankinvloed verkerende 29-jarige Leidse automobilist heeft gisterochtend op de Van Alkemade- laan te Den Haag een geparkeerde auto geramd en vervolgens op het Willem Witsenplein een benzinepomp omver gereden. In beide gevallen ont stond grote materiële schadé. De automobilist reed door. maar werd te Voorburg door jeepagenten van de Haagse politie aangehouden en daarna overgebracht naar het bureau Adelheid- straat, waar twee processen-verbaal werden opgemaakt, te weten een voor het rijden onder drankinvloed en de tweede voor het doorrijden na een aan rijding. De jeepagenten waren de Lei denaar gevolgd op aanwijzing van een surveillerende agent, die de gehavende en vonken sproeiende auto zag passeren Het bleek, dat bij de aanrijding een band van de Leidse auto was gespron gen. De bestuurder was echter met de lekke band doorgereden tot hij tenslotte op de velg reed, hetgeen de vonken regen veroorzaakte. Pas te Voorburg was hij gestopt om te trachten het reservewiel te monteren. Bij die bezig heid werd hij aangehouden. WEEKEINDE BROEDERSCHAP VAN OUD-PADVINDERS. De kring Rijnland van de Broeder schap van oud-padvinders houdt a s. zaterdag en zondag een weekeinde in 't Huis ter Leede te Sassenheim. Zater dagavond wordt een bespreking gehou den over een reeds bestaand plan tot oprichting van een verzorgingshuis voor volwassen B E. of Blauwe Vogels. Voor de zondag staat o.a. een lezing van mej. J Best uit Utrecht over: ..Hoe ziet de Phoenix de taak in de Broederschap" op het programma. OPENLUCHTCONCERT „TROUW EN DURF". De Harmoniekapel „Trouw en Durf" geeft morgenavond in het Van der Werfpark een openluchtconcert. Het programma voor dit concert is voor de pauze als volgt samengesteld: Saint Triphon van A. Ney, Bonne Fortune van S P. van Leeuwen, Aquarelles van A. Delhage, Onze mars van C. Corbi, For- tunat (wals) en Doornroosjes Bruids vaart van N. Bhode. Na de pauze volgt een marsprogramma. met medewerking van de drumband. Onze stadgenote, mej. M. E. Wie- ringa, slaagde in Den Haag voor het examen lerares Na. Vijftig jaar vloeibaar helium prof. Telegram aan dr. W. J. de Haas Meer dan twaalfhonderd natuurkundigen uit niet minder dan twintig landen wonen de Kamerlingh Onnesconferentie over de natuurkunde bij extreem lage temperaturen bij, welke hedenochtend in de Stads gehoorzaal werd geopend en deze gehele week in beslag zal nemen. Dit congres, onder de auspiciën van de Internationale Unie van Zuivere en Toegepaste Natuurkunde georganiseerd door de Neder landse Natuurkundige Vereniging, wordt in Leiden gehouden ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar geleden prof. Kamerlingh Onnes in het nadien naar hem genoemde Leidse natuurkundige labo ratorium er als eerste in slaagde helium vloeibaar te maken bij een temperatuur van circa 269 graad Celsius onder nul, waarmee een nieuw zeer wijd en belangrijk terrein voor het natuurkundig onderzoek werd geopend. Onlangs schreven wij uitvoerig over dit gedenkwaar dige jubileum. Op voorstel van prof. Prins werd een j gelukstelegram gestuurd aan prof. dr. W. J. de Haas, oudhoogleraar te Leiden die het werk van Kamerlingh Onnes op het J gebied van de extreem lage temperatu ren voortzette in verband met diens tachtigste verjaardag op 2 maart j.l. in welk telegram tevens spijt betuigd werd over het feit, dat prof. De Haas dit con gres niet heeft kunnen bijwonen. Verband met nieuwste fysica Prof. dr. C. J. Gorter, voorzitter van het organisatiecomité en fungerend di recteur van het Kamerlingh Onnes La boratorium, herinnerde in een korte toe spraak aan die gedenkwaardige tiende juli 1908 toen Kamerlingh Onnes en zijn medewerkers er na langdurige voorberei dingen in slaagden als eersten ter we reld het helium, het laatste voor perma nent gehouden gassen, vloeibaar te ma ken. Kamerlingh Onnes had zich voordien al een grote naam verworven door zijn arbeid op het gebied van lage tempera turen, waartoe hij was geïnspireerd door de Amsterdamse hoogleraar Van der Waals en zijn Leidse collega Lorentz. Na zijn benoeming tot Leids hoogleraar in 1882 slaagde hij erin het Leids natuur kundig laboratorium tot een interna tionaal vermaard centrum op dit weten schappelijke gebied uit te bouwen, en zijn successen van 1908 vormen dan ook een krachtige versterking van een reeds bestaande faam. Prof. Gorter ging in het kort na, welke wetenschappelijke vorderingen op basis van dit gebied der extreem lage temperaturen sindsdien verwezenlijkt konden worden en wees er voorts op, dat na een aanvankelijke mo nopoliepositie van Leiden op dit na tuurkundig gebied de techniek en het onderzoek der extreem lage temperatu ren hun vaste plaats in de gehele we reld gekregen hebben. Dat Leiden met die ontwikkeling een unieke positie verloor stemde prof. Gor ter, daarmee sprekende namens de Leid se natuurkundigen, niet tot droefenis maar tot trots, want het bewijst dat het werk van Kamerlingh Onnes van funda mentele betekenis is geweest voor de verdere ontwikkeling van de natuurkun de als geheel en zelfs ook andere weten schappelijke gebieden. Het Kamerlingh Onnes Laboratorium zal trachten de roem hoog te houden die door Kamer lingh Onnes is gelegd door volle aan dacht te besteden aan die nieuwe gebie den die door de jongste ontwikkelingen geopend zijn, onder meer tot uitdrukking komend in de recente relaties van de extreem lage temperaturen met de kern- I fysica en de natuurkunde der hoge ener gieën. Voordat de congressisten aanvingen met het wetenschappelijk programma dat o.a. niet minder dan 160 inleidingen omvat, werden zij in de Stadsgehoorzaal, de plaats waar de conferentie gehouden wordt, welkom geheten door prof. dr. J. A. Prins, voorzitter van de Nederlandse Natuurkundige Vereniging. Deze be groette onder meer de vertegenwoordi ger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de presi dent curator van de Leidse Universiteit dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk en de secretaris van curatoren mr. N. F. Hofstee, de secretaris van de Academi sche Senaat prof. dr. H. J. Lam, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, en vele Leidse hoogleraren-niet-fysici die deze bijeenkomst bijwoonden. D$. J. H. de Boer beroepen De Geref. Kerk alhier hqeft gister avond een beroep (vijfde predikants plaats) uitgebracht op ds. J. H. de Boer, gereformeerd predikant te Middelburg. Ds. De Boer, die in 1915 werd geboren, aanvaardde op 22 september 1946 het predikambt te Monnikendam, vertrok in 1949 naar Ny verdal en staat sinds maart 1955 te Middelburg. Voor Mytylstichting f 3600.- De ten bate van de Mytylstichting gehouden collecte heeft in Leiden f3000 opgebracht, in Oegstgeest f400 en in Leiderdorp f200. AFSCHEID STATIONSCHEF Morgenmiddag om vier uur zal de stationschef, de heer A. W. Swier. die. zoals bekend, met ingang van 1 Juni j.l. in gelijke functie te Den Haag is be noemd, in het stationskantoor af scheid nemen van het Leidse personeel en zijn werkzaamheden overdragen aan I zijn opvolger, de heer F. J. Zimmer. I thans nog in Amsterdam woonachtig. Officiële publikaties GESLOTEN V ERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de War- monderbrug. alsmede de Haarlemmerweg, voorzover gelegen tussen de Musschen- broekstraat en de Mareslngel met Ingang van 25 Juni 1958 voor de duur der bestra- tlngswerken aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, ln belde richtingen. Morgen uitreiking van K.O.-medailie Reeds in de loop van de ochtend be gonnen de wetenschappelijke inleidingen en discussies, die de deelnemers aan het congres de komende dagen bezig zullen houden, van tijd tot tijd afgewisseld door recreatieve activiteiten. De wetenschap pelijke onderwerpen die ter sprake ko men bestrijken een zeer breed terrein, zoals de problemen van het vloeibaar helium zelf, de supergeleiding, de rich ting van atoomkernen, de kernresonan tie. de warmtegeleiding, de opwekking van sterke magnetische velden, para- magnetisme en vergelijking der aggre- gatietoestanden, geleidingsverschijnselen, etc. Morgenmiddag wordt tijdens een plechtige bijeenkomst in het Groot Au ditorium van de Universiteit de Kamer lingh Onnesmedaille uitgereikt aan prof. dr. S. C. Collins uit de Ver. Staten voor zyn werk betreffende de vervaardiging van helium-liquefactoren op industriële basis, waardoor alle belangstellende la boratoria op eenvoudige wijze de be schikking over vloeibaar helium kunnen verkrijgen en daardoor onderzoekingen kunnen verrichten op het gebied der ex treem lage temperaturen. ACHT JAAR LEIDSE KOKSSCHOOL. Gelijk aan alle voorgaande zal ook de achtste verjaardag van de Koks- school op feestelijke wijze worden ge vierd. Op 30 juni zal het Chr. Tamboer en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" 's avonds op het terrein van de Doelen- kazerne een concert, met daarop aan sluitende taptoe, geven. De eerste juli staat geheel in het teken van de sport: van 9 tot 4.30 uur zullen de manschap pen elkander in tal van takken van sport op het Leidse Houtterrein bekam pen. Deze dag wordt in de Stadsge hoorzaal besloten met een cabaretavond, waaraan oa. Maria Zamora haar mede werking verleent. VAN DE TRAP GEVALLEN Gisterochtend zijn de 11-jarige Dirk Schouten en zijn tweejarig broertje Jo hannes in de ouderlijke woning aan de Van der Tasstraat van de trap geval len. Het oudste jongetje liep hierbij een schedelbasisfractuur op, terwijl de 2-jarige Johannes met een hersen schudding naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. INLICHTINGENBUREAU LEIDSE UNIVERSITEIT. Het academisch jaar aan de Leidse Universiteit loopt ten einde. In septem ber zal een grote schare abituriënten zich laten inschrijven als student en een studie aan de Alma Mater aanvangen. Teneinde de hierbij rijzende problemen van verschillende aard zoveel mogelijk op te lossen, is sinds enige jaren gedu rende de zomermaanden een Inlichtin- genbureeau gevestigd in het Academie gebouw. De aankomende student kan hier tot begin oktober dagelijks van 9-12 en 2-5 en 's zaterdags van 9-12 uur te recht om alle mogelijke vragen over stu die. gezelligheidsleven, confessionele ver enigingen e.d. voor te leggen aan terzake kundige informateurs. Het bureau beschikt ove*- een uitge breide documentatie door middel van folders. In vorige jaren passeerden byna alle toekomstige eerstejaars het bureau. De zeven studentenfaculteiten, die de organisatie verzorgen, wekken allen, die denken in Leiden te gaan studeren, op, zich eerst te vervoegen op het Inlichtin genbureau, waar zij geregistreerd zullen worden, zodat alle noodzakelijke papie ren voor de inschrijving e.d. toegezonden kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7