STEDENONTMOETING BRACHT AMERSFOORT OVERWINNING TOER DE FRANCE: 24 ETAPPES ZONDER EEN RUSTDAG Turnen was brok propaganda van de eerste rang Start aan voet van Atomium r~' - MAANDAG 23 JUNI 1958 De beloning een schouderklopje De beloning is een schouderklopje, een handdruk en een „jullie hebben het goed gedaan" zei zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de voorzitter van de Leidse Sportstichting, de heer J. C. F. Coers, vóór de aanvang van de slotwed strijden van de drie stedenontmoeting Leiden— DelftAmersfoort. Enkele uren later kreeg de Amersfoortse ploeg dat schouderklopje en die handdruk, want de bewoners van de Keistad zegevierden in deze bijzonder goed georganiseerde De avond in de Stadsgehoorzaal reeg een wonderschoon slot aan de steden- driekamp, die ruim 600 sportjongens en -meisjes op de been had gebracht. Het turnen was een brok propaganda van de eerste rang. De prachtige ensemble oefeningen by de dames van Nieuw Brunhilde en het Delftse Excelsior waren fascinerend en ontlokten de talryke toeschouwers o.w. vele gemeenteiyke autoriteiten ovationele toejuichingen, waarin overigens onze nationale turn- kampioen Klaas Boot, die Amersfoort by het heren-rekstok vertegenwoordigde, ruimschoots deelde. De judo-wedstryden tussen de cracks van Leiden, Amersfoort en Delft waren spectaculair en opwindend en het toegiftje, een buiten de puntentelling vallende hoofdklasse volleybalwedstryd tussen Leiden en Amers foort ongemeen spannend. Het was jammer, dat Leiden deze ontmoeting, waarin Bram Sieval afscheid nam van de Leidse volleyballers, met 21 verloor. Het ging onze stadgenoten in de eerste set voor de wind (15—6), maar Amersfoort herstelde zich in de tweede (1115) en dat bracht zo'n grote onrust in de rood witte gelederen, dat ook de derde met 915 verloren ging. In cyfers uitgedrukt, luidde het eind klassement: Amersfoort Delft Leiden Turnen De Stadsgehoorzaal was zaterdagmid dag in één groot gymnastieklokaal her schapen. Zowel de grote zaal als de foyer waren voor deze trialmeet als werk ruimte ingericht, zodat er gelijktijdig in beide zalen op twee onderdelen kon wor den gewerkt. Een dergelijke omvang rijke wedstrijd, waarin het werk van 24 dames en 15 heren op resp. 5 en 6 on derdelen door 2 juryleden nauwkeurig moet worden getaxeerd vereist een enorme staf aan deskundige scheids rechters. Hieraan heeft het de Leidse organisatoren dan ook niet ontbroken. Klinkende namen als die van Jeanne van de Most, Ans Moerman-v. d. Berg en Piet Moerman voor de ritmische gym nastiek: Dini Krul. Gré Huys-Lasschuit, de heren Van Arkel. Kuylaars, Olierook, Boortman en Polarien voor de overige nummers, vormden een waarborg voor een deskundige en rechtvaardige beoor deling. Met grote belangstelling werden de verrichtingen der gymnasten gadegesla gen, waarby al spoedig bleek, dat het merendeel der Leidse turnsters op alle onderdelen superieur waren. De gerouti neerde Annie Lemmerzaal-Montfoort en Nel Krauwel-Koedam, op de voet ge volgd door de jeugdturnsters Fransje van Deursen en Tiny Lepelaar, waren buitengewoon op dreef. Bij de heren lagen de kaarten evenwel anders. Al spoedig bleek, dat de Leide- naren tegen het Delftse bolwerk met de nationale turners Huib van Zetten en Leo de Ruiter niet waren opgewassen. Amersfoort zou mogelijk een gelijk waardige partner voor de gastheren zijn geweest, ware het niet dat Klaas Boot met zijn sublieme werk op alle onder delen het middelmatige turnen van zijn overige ploeggenoten ruimschoots ver goedde. Niettemin leverde de Leidse kringkampioen Dammes Bergman in dit milieu een opvallende prestatie, die hem in het eindresultaat op de 5e plaats bracht. De avondwedstrijden konden eigenlijk al geen verandering meer brengen in het resultaat van de middag, waarbij de stand (totaal dames en heren) was: 1. Delft. 2. Leiden, 3. Amersfoort. Spanning Spanning heerste alleen nog t.a.v. de vraag, hoe de rangschikking in het per soonlijke klassement zou zijn. Zouden Leo de Ruiter en Huib van Zetten thans in staat cijn aan de rekstok de „Amers foortse Kei". Klaas Boot, die de gevol gen van een ernstig auto-ongeval nog niet geheel te boven is, naar de kroon te staan? Het ging er inderdaad even op lijken De krachtige Leo de Ruiter (Delft) draaide zijn zware en sierlijke oefening zonder haperingen af, besloot met een prachtige spreidsprong, hoog en ver en verwierf daarmede 8.4 p. De fragiele Huib van Zetten overtrof zyn stadgenoot met een soepele oefening, eindigende in een niet geheel feilloos uitgevoerde contra-salto uit ondergreep- slinger. die hem 8.95 opleverde. Zou Klaas hier tegen opgewassen zyn? Onder ademloze stilte begon onze na tionale kampioen, overkeren uit achter- opzet, een schier eindeloze serie van voorbeeldige reuzenzwaaien in alle mo gelijke grepen, culminerend in een wel iswaar niet buitengewoon hoge, maar volkomen beheerste en subliem uitge voerde salto uit bovengreepslinger! 9.85! De enthousiaste toejuichingen van het publiek onderstreepte a.h.w. dit hoge cüfer, waarmede onze sympathieke kam pioen zyn onbetwist meesterschap nog eens ondubbelzinnig bevestigde. BIJ het ringenzwaaien der dames was het daarentegen Lelden, dat de toon aangaf. Annie Lemmerzaal-Montfoort en Fransje van Deursen lieten hier met resp. 9.25 en 8 8 haar tegenstandsters ver achter zich. In de afdeling ritmische gymnastiek trad voor Leiden Nieuw-Brunhilde o.l.v. mevr. A. Drooge-Amsbergen voor het voetlicht met de reeds eerder hier be sproken gecombineerde hoepel-baloefe ning. Juist na de beide voorgaande num mers werd hier nog eens duidelijk de gevarieerde veelzijdigheid der turnsport bewezen; hier geen kracht of moedige zelfverzekerdheid, doch slechts gracieus en licht bewegingsspel, dat niettemin met dezelfde grote aandacht werd gade geslagen. Resultaat 44 p. (max. 60). De Chr. Gymn Ver. „Excelsior" o.l.v. de heer K. de Knegt verdedigde de kleuren van de Prlnsenstad in deze af- afeling met een wel zeer levendige, zeer lange oefening op de fascinerende bal letmuziek uit Gounod's „Faust". Ook deze oefening oogstte veel succes, dat Excelsior naast bijna ovationele toe juichingen. bovendien nog 49.5 p. van de jury opleverde. Amersfoort had zich in de' ritmische gymnastiek terugge trokken, hetgeen natuurlijk zeer te be treuren was doch dat in het eindre sultaat geen verandering teweeg ge- tracht zou hebben. Dames Heren Ritmisch 234.05 197.35 431.40 497.61 Persoonlijke rangschikking: Dames: 1. Annie Remmerzaal-Mont- foort (L) 45.95 p.; 2. Nel Krauwel-Koe dam (L) 43.30 p.; 3 en 4. Tiny Lepelaar <L), FTansje v. Deursen (L) 43.15 p.; 5. Tiny Fieman (L) 42.75 p. Heren: 1. Klaas Boot (A) 57.85 p'.; 2. Leo de Ruiter (D) 53.40 p.; 3. Huib van kamp met 14 punten, terwijl Delft en Leiden, met elk 11 punten, genoegen moesten nemen met de gedeelde tweede en derde plaats. Maar het win nen was in deze ontmoeting niet belangrijk. Het accent was gelegd op het bedrijven van sport om de sport en daarin al viel er hier en daar nog wel wat op te merken over de samenstelling van enkele (te sterke) ploegen is men op zeer pret tige wijze geslaagd. Zetten (D) 51.55 p.; 4. Arie Hogeslag (D) 48.95 p.; 5. D. Bergman (L) 48.40 p. Korfbal By de korfballers werd Delft dit keer winnaar, zy het dan ook met miniem verschil. Bij de senioren ein digden alle 3 steden precies gelijk. Eerst kwamen Leiden en Delft binnen de lynen. Met 4 hoofdklasse-spelers van Excelsior in de gelederen, was de Delftse ploeg beduidend sterker dan de gevraagde sterkte van 3de-klasse KNKB en de Delftenarcn schenen dan ook aanvankeiyk op een groto over winning af te stevenen. Tien min- \eu voor hc; einde was de stand 52 voor Delft en lieten de Prin senstadbewoners, blijkbaar zeker van de overwinning, de teugels even vieren. De Leidse ploeg sloeg direct hard toe. Het werd 5—3, 54, zelfs 5—5 en vlak voor het einde sleepten onze stadgenoten zo waar nog de zege uit het vuur (6—5). Na deze uitstekende prestatie viel het spel van onze vertegenwoordigers tegen het veel zwakkere Amersfoort bar tegen. Met uitzondering van de beginverdedi- ging was het althans stukken minder dan tegen Delft. Uit een strafworp werd het na geruime tfjd 10 voor Leiden, doch toen Amersfoort tegen de verhou ding in gelijk maakte <11), werd het vlak voor tijd zelfs nog een 21 neder laag voor onze stadgenoten. Ook by de jeugdploeg speelde Leiden tegen Delft een veel betere partij dan tegen het zwakkere Amersfoort. De eer ste wedstrijd eindigde na spannende strijd in een 33 spel. doch van Amers foort werd met dezelfde cyfers als de Leidse senioren verloren, n.l. 21. De totale resultaten van de korfbalwed- strijden waren: Senioren: LeidenDelft 65; Amerss- foortLeiden 2-1; Delft-Amersfoort 5-4. 243.60 204.50 49.50 485.85 KLAAS BOOT toegejuicht in Stadszaal Competitie CKB In de Hoofdklasse-West van de CKB wist kampioen Rotterdam-Zuid het Delftse Excelsior met 7—5 te verslaan, wat tot gevolg heeft, dat Pernix defini tief op de derde plaats is geëindigd. In klasse IA is de beslissing over de tweede degradant nog niet gevallen. Toch schoot men wel wat op. Oranje Nassau uit Vlaardingen wist op eigen terrein Ijsvogels te verslaan en stelde zich daarmee in veiligheid. DES 2 en Warmond zullen nu in een beslissings wedstrijd (waarschijnlijk a.s. woensdag) moeten uitmaken wie van beide VEO 2 naar de tweedeklasse gaat vergezeellen. VEO 2 zelf kwam de afgelopen week maar liefst driemaal binnen de lijnen en wist zowaar nog een wedstrijd te winnen, n.l. van Pernix 2 (57). Hierbij dient echter aangetekend te worden, dat Pernix 2 zeven invallers had. Weliswaar was ook VEO 2 niet volledig, maar het had met toestemming van de competi tieleider, enkele spelers uit het eerste opgesteld. Tegen ODI en TOP waren de Voor burgers echter kansloos (resp. 103 en 10—1). In deze klasse resteert, behalve de bovengenoemde beslissingswedstrijd, nog sleohts Pernix 2LJsvogels, welke ont moeting as. donderdagavond op het terrein aan de Burggravenlaan wordt gespeeld. In de hoofdklasse-centrum is DKOD uit Heelsum weer kampioen geworden, zodat deze ploeg uit Rotterdam-Zuid zal moeten uitmaken wie zich CKB-kam- pioen 1958 mag noemen. Jeugdploegen: LeidenDelft 33; AmersfoortLeiden 21; DelftAmers foort 51. Eindresultaat: 1. Delft 5 pun ten; 2. Amersfoort 4 punten; 3. Leiden 3 punten. Zwemmen In De Zijl ontmoetten de zwemmers en zwemsters van de drie steden elkaar. Het programma omvatte een zwem- driekamp en een polodriekamp. Bij het zwemmen behaalde Leiden een kleine overwinning. Slechts 9 punten verschil met Amersfoort op een totaal van 1430. Was de estafetteploeg van Amersfoort op de 4 maal 50 m. wisselslag niet ge kwalificeerd, dan was de zege voor Amersfoort geweest. Daverende presta ties werden er verder niet geleverd. Joop de Haas deed over de 100 m. rug slag met een gemist keerpunt 1 min. 15,1. De 100 m. vrij werd bij de heren gewonnen door Frans Thijssen in 1 mni. 4,7, een halve seconde vóór van Win gerden uit Delft. Bij de dames won Willy Wassink uit Amersfoort ruim in 1 min. 12,9. Op de 100 m. rugslag dames een hegemonie van Amersfoort met mej. v. d. Hoef eerste in 1 min. 17,3 en Corrie Wassink tweede in 1 min. 19,4. Donderdag begint het grote avontuur (Van onze speciale verslaggever) De heer Jacques Goddet een tikkeltje auto ritair, maar altijd charmant en zijn uitgebreide staf van geschoojde medewerkers, vormen nu reeds jaren achtereen een vindingrijke combinatie. Een combinatie, die „Le Grande Bouclé", de trots van Frankrijk, op bijna wetenschappelijke wijze voorbereidt en leidt, maandenlang speurt naar Goddet wenst zyn ronde in het middelpunt der belangstelling te hebben, daar Is hy nu eenmaal een (sportief) zakenman voor. De Tour heeft ook recht op een plaats in het machtige, rykgeschakeerde geheel, dat Brussel dit jaar heeft opge bouwd ter glorie van wetenschap, cultuur en verbondenheid der volkeren. Het lag daarom voor de hand, dat Goddet zyn bont-gekleurde karavaan straks, donderdag a.s., laat vertrekken aan de voet van het „Atomium" op de wereld tentoonstelling, symbool van vooruitgang en tijdeiyk centrum van de wereld. RONDE VAN FRANKRIJK 1958 j TOTALE AFSTAND 4262 KM Van het centrum van de wereld naar ParysHet wordt een tocht van 24 dagen, langs zonnige straten, over woeste en grimmige bergketens en door verdorde landschappen. Tijdens hun rit over 4282 kilometers zullen de coureurs geteisterd worden door felle zonneschijn en dorst, regen, valpartijen, koude die de spieren verkrampt, en vooral door vermoeidheid en het verlangen om zo maar uit de Tour te stappen. Om het uitgeputte lichaam rust te 'geven, die het nodig heeftHet wordt weer een avontuur, een grimmig avontuur, waar in de romantiek, waarmee het ogen- schyniyk is omgeven, slechts op weini gen zal afstralen. Want Goddet en zijn assistenten hebben beslist niets nagela ten om er weer een slopend evenement van te maken. De route De route traditie getrouw „tegen gesteld" aan die van vorig jaar ver toont veel overeenkomsten met de Tour-1956, die in Reims startte Ook nu rijden de renners door de „Hel van het Noorden", alvorens langs de kust van de Atlantische Oceaan af te zak ken naar het zuiden, ook nu vormen de Pyreneëen en de Alpen in totaal 20 cols een vrywel aaneengesloten bergketen. De opzet van Goddet is duidelyk: Iiy wenst een „compleet" renner als winnaar, vandaar de lange aanloop- route (12 étappes) naar Dax over een vlak, soms slechts heuvelachtig par koers, en daarna de Pyreneëen- en Alpenritten tot vlak voor Parys. In het eerste gedeelte hebben de „rouleurs" de beste kansen, in de bergen kunnen de „grimpeurs" zich revancheren. Op de eerste dag trekt de karavaan uit Brussel naar Gent, over de beruchte kasseien. Nederland is zowaar ook in het schema betrokken: enkele kilometers van de route namelijk door Zeeuws- Vlaanderen en vooral in Aardenburg verheugt men zich reeds op het tour kansen op vernieuwing, opdat zij vier weken per jaar de aandacht der liefhebbers van de wieler sport niet van hen alleen, overigens zal blijven boeien en zij de reputatie behoudt van een der grootste, interessantste en best georganiseerde sportgebeurtenissen ter wereld. festijn. Vervolgens blijft men tot Eu-le- Treport langs de kust. waarna een uit stapje volgt naar Versailles. Een histo rische tocht: van het kasteel der Orleans' naar het kasteel der Bourbons. Na Versailles keert de karavaan terug naar de kust (Bretagne) en vrywel pa rallel daarlangs is de route naar Dax, waar de eerste Pyreneëen-etappe com pleet met de „tweelingberg" de Soulor <1445 m.) en de vervaarlyke Aubisque (1704), die van de oost-kant wordt be naderd. Voor de volgende dag staan de Aspin (1489 m.) en de Peyresourde (1563 m.) op het programma en de dag daarna de Ares (796 m en de Aspet (1070 m De befaamde Tourma let komt niet in het schema voor. De rit van Tou louse naar Beziers geeft vervolgens de renners de kans om even uit te rusten, maar daarna moeten de Alpen (met o.a. de Col de Vars en de Izoard. met 2360 meter de hoogste in deze ronde) worden bedwongen. In Besangon verlaat men de bergen definitief. Parys is dan echter reeds dicht genaderd, want na een tijdrit over 60 km. volgt al de slot-etappe. een mon sterrit over 320 km., die in 1903 reeds in omgekeerde richting werd gereden. Wijzigngen in oud schema Jacques Goddet heeft natuurlijk zijn favorieten, zijn „sterren", die de be langstelling voor de Ronde moeten stimuleren. Jacques Anquetil behoort tot hen, en Charly Gaul. De tour-di recteur heeft alles gedaan om hun volop de kansen te geven voor de eind zege. Jacques Anquetil krijgt die in de vlakke etappes en de tijdritten, Charly Gaul mag zich uitleven in de bergen. Zyn enige concurrent van be tekenis wordt daar waarschijnlijk de Belg Jean Brankart. Het lykt wel alsof in deze ronde voor de Luxemburger een speciale etappe is geconstrueerd: de tydrit op de Mont Ventoux, een rit over 22 km. met een gemiddeld stygingspercentage van 7.3%. Het is voor de kiimgeit een compensatie voor de beide individuele tydritten, resp. op het circuit d'Aulne (Elzenboom) by Chateaulin in Breagne en van Bessan- qon naar Dyon, de voorlaatste rit. waar in Anquetil de favoriet is. De Ventoux boezemt de renners nu reeds ontzag in; alleen vanwege het temperatuur-verschil tussen start en finish. Dit bedraagt ge middeld 11 graden Celcius, Maar de beklimming van de Ventoux als tydrit is niet, de enige primeur in deze ronde. Er zyn nog andere plannen bedacht om de stryd te activeren. On danks de 24 etappes het grootste aantal in de ryke geschiedenis van de tour is de totale afstand slechts 4282 km., de kortste sedert 1945. Slechts ze ven etappes zyn langer dan 200 km., vorig Jaar waren het er elf. Bovendien is er ditmaal geen rustdag Vier en twintig dagen achtereen dus wordt strijd ver langd. Om de renners toch enige rust te geven beginnen zes ritten pas 's mid dags. Goddet heeft voorts de Franse natio nale ploeg veel (illegale) steun ontno men door de grootte der ploegen te bren gen op twaalf renners en het aantal re gionale ploegen te verminderen tot drie. Korfbal-draw Brussel in De extra-interland wedstryd België— Nederland, die zaterdag in Brussel ge speeld werd is in een geiykspel 4-4 ge ëindigd en daarmee mogen de beide par tijen tevreden zyn. VOETBAL Geen fusie tussen Limburgia en Rapid Als gevolg van een controverse tussen de sectie betaald voetbal en de sectie amateur voetbal van de KNVB betref fende de door Limburgia en Rapid be oogde fusie hebben deze beide verenigin gen besloten de besprekingen definitief af te breken. Limburgia zal in het ko mend seizoen in de betaalde sector van de KNVB biyven spelen. In de eerste helft kon de Nederlandse aanval slecht op toeren komen. De Bel gen daarentegen kwamen herhaaldelyk gevaarlijk voor de korf. maar het Belgi sche middenvak steunde te weinig. Het eerste doelpunt werd na negen minuten gescoord door De Kip. Het werd echter wegens lopen afge keurd. Acht minuten later verraste de Belg Raymaeckers zijn tegenstander Bos, door plotseling in een ren af te remmen en zuiver in te schieten 10. Aan beide zyden werden hierna verschillende kan sen gemist. Eerst in de 39e minuut kon De Kip gelijk maken 11. Onmiddellyk na de uitworp schoot Wagemaecker van grote afstand in 2—1, maar direct hier op benutte Bos een uiterst klein kansje, waardoor de stand weer in evenwicht kwam 22. Voor de tweede maal werd toen een doelpunt wegens lopen afge keurd, nu van Van Lunteren. Juist voor het verstryken van de eerste helft zorg de mevrouw Coppens-van Hove ervoor dat de rust inging met een 3-2 voor sprong voor de Belgen. Onmiddellyk na de hervatting benutte Zwaanswyk een strafworp, maar in de tiende minuut was het Raymaeckers die zyn ploeg opnieuw een voorsprong gaf: 43. De tweede helft was verder meer spannend dan fraai. De Kip miste na een kwartier een strafworp maar Mun- nikes deed het kort voor tijd beter: 4—4. De resterende speeltyd kon geen der partyen meer tot doelpunten komen. De uitslagen luiden: 50 m. vlinderslag dames: 1. C. Plak (D.) 41,7; 2. H. v. d. Vet (L.) 42,0; 3. M. de Groot (A.) 42,1. 100 m. schoolslag heren: 1. H. Dieben (L.) 1.23.5; 2. B. Hovenstad (A.) 1.25.-; 3. H. v. Wielingen (L.) 1.27.-. 50 m. rugslag meisjes: 1. I. v. Oosten (L.) 39.5; 2. J. Nieuwland (A.) 40.7; 3. I. Verzuur (L.) 41.5. 50 m. vrye slag jongens: 1. R. v. d. Most (D.) 29.1; 2. S. Ouwerkerk (L.) 29.9; 3. F. v. As (A.) 30.8. 100 m. schoolslag dames: 1. R. v. Dyk (A.) 1.30.4; 2. R. v. Baarle (D.) 1.34.6; 3. C. Plak (D.) 1.36.-. 50 m. vlinderslag heren: 1. C. Colpa (L.) 34.7; 2. J. F. van Oei (D.) 35.3; 3. H. Gerrits (A.) 35.6. 50 m. vrye slag meisjes: 1. L. Spie renburg (A.) 34.5; 2. J. Jonkman (A.) 35.-; 3. A. Robberegt (D.) 35.7. 50 m. schoolslag jongens: 1. L. Smit (L.) 39.1; 2. K. Pley (L.) 41.8; 3. F. de Vries (A.) 45.-. 100 m. rugslag dames: 1. S. v. d. Hoef (A.) 1.17.8; 2. C. Wassink (A.) 1.19.4; 3. G. Jonker (L.) 1.30.5. 100 m. vrye slag heren: 1. F. Thyssen (L.) 1.04.7; 2. P. van Wingerden (D.) 1.05.2; 3. L. Geutjes (A.) 1.06.-. 50 m. schoolslag meisjes: 1. T. Goor- huis (A.) 44.3; 2. R. v. Baarle (D.) 44.5; 3. E. Bekkering (L.) 44.6. 50 m. rugslag Jongens: 1. P. Heykoop (L.) 35.6; 2. R. v. d. Most (D.) 36.2; 3. J. Knynenburg (D.) 37.7. 100 m. vrye slag dames: 1. W. Was sink (A.) 1.12.9; 2. R. v. d. Hoef (A.) 1.16.5; 3. L. Gouweleeuw (D.) 1.17.9. 100 m. rugslag heren: 1. J. de Haas (L.) 1.15.1; 2. L. Geutjes (A.) 1.19.8; 3. H. v. Noort (L.) 1.24.3. 4 maal 50 m. wisselslag-est. heren: 1. Leiden 2.15.1; 2. Amersfoort (ged.) 2.22.8; 3. Delft 2.25.7. 5 maal 50 m. vrye slag-est. dames: 1. Amersfoort 2.51.1; 2. Leiden 3.01.5; 3. Delft 3.07.-. 5 maal 50 m. vrye slag-est. heren: 1. Leiden 2.27.8; 2. Delft 2.31.4; 3. Amers foort 2.44.7. Puntentelling: 1. Leiden 1421.1; 2. Amersfoort 1430.1; 3. Delft 1487.9. Waterpolo Het damesteam van Amersfoort was de teams van Leiden en Delft veruit de baas. De overwinningen bedroegen resp. 5—1 en 50. Op haar beurt versloegen de Delftse dames weer de Leidse met 3-0. By de heren zag men enkele aantrek- keiyke wedstryden, ondanks het feit, dat alle drie de ploegen niet de sterkste com binaties waren, die de respectievelyke steden in het water kunnen brengen. By LeidenDelft veroverde de Leidse ploeg weldra een licht overwicht, wat echter niet direct in doelpunten kon worden uitgedrukt. Kort voor de rust gelukte het Hennie Hensing met een mooie boogbal de Delftse keeper te pas seren (1—0). In de tweede helft kwam Delft opzetten, maar Ton Plezier hield met hulp van de paal en door goed keepen zijn doel schoon. In de laatste fase van de stryd had Delft o.l. een strafworp verdiend, maar kreeg die niet, zodat Leiden met 10 won. Leiden Amersfoort werd in snel tempo ge speeld met in de eerste helft een geiyk opgaande stryd. Leiden nam een 1—0 voorsprong door Wim van Zyl, die een snel genomen vrye worp van Ton Ro man even snel inschoot (10). In de tweede helft werd het weer gelijk door een prachtige boogbal (1—1). Hierna kwam het Leidse team sterk opzetten en in een periode dat de Leidse ploeg een numerieke meerderheid had, werd het verdiend door Wim van zyi 2—1, waar mee ook het einde kwam. By DelftAmersfoort, de laatste wed stryd, was Delft er beter in dan in de eerste party en Amersfoort liet het er wat by zitten. Wel nam Amersfoort een 1—0 voorsprong, maar met de rust was de stand reeds 1—1. In de tweede helft twee snelle Delftse aanvallen, die de Amersfoortse verdediging totaal uit el kaar haalden en het stond 31. Door de midvoor werd het nog 4—1. Alle ploegen hadden hierdoor twee overwin ningen behaald. Door een beter doel- gemiddelde werd Amersfoort eerste, Delft tweede en Leiden derde. In totaal werd nu de uitslag van het zwemmen en waterpolo: 1. Amersfoort 3 punten (2de plaats zwemmen en 1ste plaats polo; 2. Leiden 2 punten (1ste plaats zwemmen en 3de plaats polo)3. Delft 1 punt (3de plaats zwemmen en 2dè plaats polo). Volleybal Leiden heeft zich op dit onderdeel onbetwist de sterkste getoond. Slechts éénmaal moest een Leidse ploeg de eer aan haar tegenstanders laten. Het was de eerste party in het Gymna sium tussen de Leidse en Delftse juniores, die dit verliespunt opleverde. >aarna vielen er voor onze stadgeno- en alleen maar overwinningen te loteren, zy het dat enkele van die verwinningen letteriyk uit het vuur moesten worden gesleept. Tegen Delft lieten de Juniores in de eerste set zien, dat zy ln staat zyn volleybal te spelen, dat in beoordeling varieert van behoorlyk tot zeer goed. Passes en set-up waren verzorgd. Daar door kwam de grotere smash-kracht van de Leidse ploeg voor de volle 100% tot uiting. Toen de set-up ging falen, sloeg Delft toe. 11—15, 15—10. 15—13 voor Delft. De seniores herstelden het verlies met een bliksem-zege op de Delftse seniores. Er werd van Leidse zyde wer- keiyk prima werk te zien gegeven. Brou wer en Loen daverden hun smashes door alles heen. Met 153! ging de eerste set naar Leiden, met 156 volgde de twee de. Commentaar overbodig. Ook Amers foort (seniores) had met Delft geen pardon. Zowel de seniores als de junio res wisten in 2 sets de Delftenaren de baas te blyven. Het ging dus tussen Leiden en Amersfoort. In twee keiharde gevechten, waarin om elk punt verwoed stryd geleverd werd en die tal van mo menten van flitsend volleybal, van vol leybal zoals dat moet worden gespeeld, won Leiden zowel de ontmoeting tussen de juniores, 1513, 1315, 1510, als die tussen de seniores, 615, 1510, 16—14! Intussen hadden aan de Van Vollen - hove-kade de dames de Leidse kleuren hooggehouden door èn Amersfoort en Delft aan de zegekar te binden. Tegen Delft vlotte de zaken nog het best, ook al ging juist tegen Delft een set ver loren, de tweede met 1510. Reactie op de gemakkelyke winst van de eerste set met 154! In de derde set was Leiden weer heer en meester. 158. Amersfoort gaf heel wat meer moeite. Technisch ontliepen beide ploegen elkaar niet veel. Resoluter afmaken van kansen, vooral op kritieke momenten, deed de balans tenslotte naar Leiden doorslaan, 1513, 1614. Alleszeggende cyfers. Amersfoort Delft gaf winst voor Amersfoort, 12 15, 1510, 1510. Het eindresultaat werd: 1. Leiden, 10 pnt, 5 gew. partyen; 2. Amersfoort, 6 pnt, 3 gew. partyen; 3. Delft, 2 pnt, 1 gew. party. Handbal Zo goed als Leiden erop volleybalge- bied afkwam, zo slecht kwamen onze stadgenoten met handbal uit de bus. Alleen de dames wisten een winstpunt te boeken op Amersfoort. Overigens in» een vlotte wedstryd. waarin de aanval toonde, dat zy de kunst van het com bineren verstond. Het schot was even wel niet daverend. Vandaar, dat de score maar tot 42 voor Leiden beperkt bleef. Het harde spel, soms wel een tikkeltje tè hard voor dames, dat Delft leverde, lag de Leidse ploeg helemaal niet. Boven dien maakte men in de aanval de fout ln de Delftse verdediging te penetreren i.p.v. zich dóórlopend vrij te lopen van de straffe dekking. In het persoonlijke duel trokken de Delftse dames meestal aan het langste eind. De Amersfoortse ploeg bestreed Delft met geiyke wapens. Een harde verdediging en in de aanval by elke kans direct een schot. Het vizier was daarby aan Amersfoortse zijde scherper gesteld dan aan Delftse zyde, zodat het een Amersfoortse zege werd, 3—1. Deelden de dames dus de winst, by de heren was Amersfoort niet te genaken. Nu dient hlerby wel te worden gesteld, dat Amersfoort een ploeg in het veld bracht, die, wanneer zy inderdaad representatief is voor zyn afdelings handbal, de Technische Commissie van het District West B. zo die by de wed stryden aanwezig zou zyn geweest, en bloc scheel zou hebben doen kyken van afgunst. De Leidse heren stelden hevig teleur. Dat van Amersfoort moest worden ver loren was voor elke objectieve toeschou wer enkele minuten na de aanvang van de wedstryd al een uitgemaakte zaak. Maar tegen Delft had met wat meer combineren en vooral meer tempo het leek soms wel een veteranenploeg, die hard naar het eind van de wedstrijd verlangde een overwinning zeker bin nen het bereik gelegen. Nu won Delft door bekeken aanvalsspel en vaardiger schieten met 64. Eindresultaat: 1. Amersfoort, 6 pnt uit 3 gew. wedstryden; 2. Delft, 4 pnt, uit 2 gew. wedstrijden; 3. Leiden, 2 pnt uit 1 gew. wedstrijd. Met .dit resultaat voor ogen zou het toch wel aan te bevelen zyn, indien Leiden by het volgende treffen zijn sterkste opstellingen het veld in stuurt. Judo Het judo werd een Amersfoortse zege voor Leiden en Delft. De Amersfoortse zege stond by de aanvang van de avond- wedstryden reeds vast. Niettemin wer den in de Stadsgehoorzaal felle en op windende gevechten geleverd. De Delftse Judoka's, Van Leeuwen en Schuurman Hess, waren noch tegen hun Leidse noch tegen hun Amersfoortse tegenstanders opgewassen. Zy verloren al hun partyen. Het ging tussen Leiden en Amersfoort. De ontmoeting G. Kuilenborg (Leiden) —Van Helsdingen (A.) eindigde onbe slist, die tussen Wolfs (A.) en P. van Leeuwen (Leiden) leverde een zege voor onze stadgenoten op. De avondwedstry- den waren dus met één punt voorsprong op Amersfoort voor Leiden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4